Cena programu F-35 ne tak úplně „mimo kontrolu“

Foto: Stíhačka F-35A Lightning II se přibližuje k tankovacímu letadlu; větší foto / Public domain
Stíhačka F-35A Lightning II se přibližuje k tankovacímu letadlu; větší foto / Public domain 

Nedávno jsme přinesli zprávu o tom, jak se budoucí prezident USA Donald Trump ostře vymezil proti programu stíhaček páté generace F-35 Lightning II. Jeho kritika byla čistě zaměřená na cenu, která se podle něj „vymkla kontrole“. Jako alternativu pokládá nákup modernizovaných letounů F/A-18 Super Hornet.

Proti kritice Trumpa se ostře ohradilo oddělení JPO (Joint Progam Office), které má na starosti zavádění F-35 do výzbroje. Oddělení přišlo se zprávou, která uvádí ceny na pravou míru.

Konkrétně poukazuje na ceny z deváté počáteční výrobní série (LRIP 9). V rámci té bylo vyrobeno 57 letounů, z toho 34 pro Spojené státy a 23 pro zahraniční partnery (Británii, Norsko, Itálii, Japonsko a Izrael).

V rámci LRIP 9 bylo vyrobeno:

  • 42 letounů F-35A (24 pro USA, 16 pro zahraniční uživatele) v ceně 102,1 milionu dolarů za kus. Jedná se o pokles ceny 5,5 % oproti LRIP 8 a 60 % oproti LRIP 1.

  • 13 letounů F-35B (6 pro USA, 7 pro zahraniční uživatele) v ceně 131,6 milionu dolarů za kus. Zde byl zaznamenán pokles ceny o 1,8 % oproti LRIP 8

  • 2 letounů F-35C (oba pro US Navy) v ceně 132,2 milionu dolarů za kus. Tato verze je jediná, jejíž cena byla navýšená. Protože US Navy snížilo počet objednaných kusů ze čtyř na dva, narostla cena o 2,5 % oproti LRIP 8.

Případ navýšení ceny u varianty určené pro provoz z letadlových lodí (F-35C) jasně ukazuje, že snížení počtu kusů v objednávce vede k navýšení nákladů.

Ředitel F-35 Joint Progam Office generál Chris Bogdan uznává, že program vývoje letounu F-35 narazil v letech 2006 až 2011 na několik překážek, které způsobily šestileté zdržení programu a 13,5 miliardy dolarů v dodatečných vývojových nákladech.

Na druhou stranu poukazuje na zlepšení organizace programu v roce 2011, díky které se program drží rozpočtu a současně se daří dodávat více než 50 letounů ročně.

Bogdan dále poukazuje na další snížení nákladů u LRIP 10, kde očekává pokles mezi šesti a sedmi procenty.

V době plné sériové výroby v roce 2019 by měly ceny jednotlivých variant vypadat následovně: cena F-35A se bude pohybovat v rozmezí 80 až 85 milionů dolarů; F-35B přijde na 110 milionů dolarů a F-35C na 96 milionů dolarů. Cena je včetně motorů.

Cena je tak srovnatelná s modernizovanými verzemi starších letounů čtvrté generace, ale na straně F-35 stojí technologie stealth, pokročilá elektronika a tzv. schopnost "fúze dat".

Testování verze F-35B s kolmým startem a přistáním.

I přes tento optimismus se musí vývojový program poprat s několika technickými problémy. Na variantě pro námořnictvo (F-35C) probíhají např. úpravy křídel a podvozku, zatímco u varianty s kolmým startem (F-35B) je nutné vyřešit problematickou kabeláž.

Současně vývoj nabral zpoždění dalších šest až devět měsíců pro dokončení testování všech schopností F-35. Toto zdržení vyjde daňové poplatníky na dalších 532 milionů dolarů.

Podle generála Bogdana je nejméně 100 milionů dolarů způsobeno předešlými škrty (přesunem financí) ze strany vlády a dalších 165 milionů dolarů odráží dodatečné úpravy letounů, se kterými se dříve nepočítalo. Mezi tyto úpravy patří například větší ochrana palubních systémů proti kyberútokům.

Cena vývojových nákladů je trnem v oku nejen pro daňové poplatníky v USA, ale například i v Kanadě, kde je toto téma značně zpolitizované. Pravdou však zůstává, že sebelepší modernizace starších strojů neposkytují dlouhodobé řešení či alternativu strojům páté generace, protože ty mají svůj modernizační potenciál před sebou.

Generál Bogdan chválí snahu administrativy Donalda Trumpa získat z každého investovaného dolaru co nejvíc, nicméně škrty v programu nejsou řešením. Jeho strategií proti škrtům je poukázat na holá fakta demonstrující pokles nákladů F-35. Klíč je však udržet počet objednaných letadel, jinak jednotková cena poroste.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Chystá se obří mediální bitva? Trump twittuje proti F-35

Nově zvolený americký prezident Donald Trump zaútočil na svém Twitter účtu na firmu Lockheed Martin ...

Boeing s výrobu stíhaček F/A-18 a F-15 nekončí

Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej stíhaček F/A-18 Super Hornet do Kuvajtu a F-15QA do ...

Průzkum bojem? Trump chce Super Hornety místo F-35

Nově zvolený americký prezident Donald Trump pokračuje v boji proti “předraženému” projektu stíhačky ...

Stíhačky F-35 Lightning II pro italské letectvo

První dvě stíhačky páté generace F-35A byly doručeny italskému letectvu a jde tak o první kusy ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Luky
    09:29 06.01.2017

    Nejde o to, že by neměla kanón, ale o manevróvatelnost ve vztahu k dvoumotorovým eurodeltám. EF ani Rafala nesetřese...leda by šla do nějakýho pádu, ale s tím si trojúhelníčci umí ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejde o to, že by neměla kanón, ale o manevróvatelnost ve vztahu k dvoumotorovým eurodeltám. EF ani Rafala nesetřese...leda by šla do nějakýho pádu, ale s tím si trojúhelníčci umí poradit.

    Abys mě nepochopil blbě - F35 je a bude slušně manévrovatelná, ale eurodelty excelují. Ale to se bavíme pořád o marginálním scénáři (boj v dohledu, který přešel až na honičku).Skrýt celý příspěvek

  • logik
    09:12 06.01.2017

    olivav: je na nic, když budeš korigovat konkrétní blbiny svého "fyzikálního modelu", když principiálně ignoruje klíčové jevy aerodynamiky a termodynamiky a tak je celej blbě... A ...Zobrazit celý příspěvek

    olivav: je na nic, když budeš korigovat konkrétní blbiny svého "fyzikálního modelu", když principiálně ignoruje klíčové jevy aerodynamiky a termodynamiky a tak je celej blbě... A těžko Ti může vycházet něco rozumnýho ze špatnýho modelu.

    olivav, luky: sorry, nechci o sobě řikat víc.

    luky: F35-A má také kanón. Jinak ten chlap toho nalítal hodně na F16, takže pokud tvrdí, že "The airplane has unbelievable maneuvering characteristics" (pro raziela :-) letadlo má neuvěřitelnou manévrovatelnost), tak na tom něco bude. Neříkal nic o dobrých raketách, nebo HUD atd..., ale přímo o schopnostech letadla. Samozřejmě to může bejt "WOW efekt" - ale piloti zpravidla spíše na nové stroje nadávají, než že by je hned chválili.

    raziel: pokud protestuješ proti tomu, že Shania postuje anglické materiály, pak zřejmě proto, že s jejich čtením máš problémy :-) - jinak bys netvrdil, že v jim postovaných informacích není nic nového. Konkrétně, např. poslední postovaný článek byl fakt dobrý, bylo tam např. o konkrétních vývojových problémech a zároveň vyjádření zkušeného pilota, co s F35 létal. Nevím jaké lepší informace o letadle by sis představoval.
    Angličtina je dneska nutností a fakt nechápu, jak si představuješ technickej web na úrovni bez angličtiny. Já jsem naopak za Shaniovy odkazy rád.

    A to, že amící posílají F35 na export, takže není dobrej - totéž by šlo tvrdit o T-50. F-35 hodně stojí na software a to, že dají amíci ven letadlo ještě neznamená, že dají ven knihovnu hrozeb, konkrétní vzorce na rušení radarů atd... a tydle věci budou hrát klíčovou roli ve střetech letadel 5.+ generace, ne to, jak se kdo kam dokáže otočit nosem.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    08:21 06.01.2017

    Těm řečem, že F35 si každýho nablízko namaže na chleba nevěřím. Když navěsím na MiG-21 Bis Python5 a vezmu si přilbový zaměřovač, taky můžu říci, že sundám každýho "very ...Zobrazit celý příspěvek

    Těm řečem, že F35 si každýho nablízko namaže na chleba nevěřím.
    Když navěsím na MiG-21 Bis Python5 a vezmu si přilbový zaměřovač, taky můžu říci, že sundám každýho "very quickly".
    Když stejnou výzbroj navěsím na EF nebo Rafale, můžu říci to samé a navíc budu mít pravdu...a taky šanci vybruslit ze spousty situací a ještě si Lajtynga postaru vrtat kanónkem a ten s tím udělá kulový, pokud mu někdo nepřijde na pomoc (a o tom ten projekt mimochodem je).

    Strašně moc by mě zajímalo, co logik dělá.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    07:39 06.01.2017

    všichni by měli jít na pívo :) jedna strana hejká na druhou a druhá strana roztrpčele konstatuje , že děkuje za "zaplevelení" diskuze.....a přitom si neuvědomuje, že za a) na ...Zobrazit celý příspěvek

    všichni by měli jít na pívo :)

    jedna strana hejká na druhou a druhá strana roztrpčele konstatuje , že děkuje za "zaplevelení" diskuze.....a přitom si neuvědomuje, že za
    a) na české weby neustále postuje cizojazyčné odkazy
    b) nepředkládá nic nového a už vůbec né objevného - pouze překopírovává
    protiargumenty, které se už dlouhé roky objevují na zahraničních fórech a několik
    let i na těch tuzemských
    c) nemá v sobě kouska pokory a pochopení, že si neuvědomí, že některé citlivé údaje si o soudobém vojenském projektu prostě nevyčte, kdyby se posral.
    d) kdyby to byla taková "game changer" libústka, tak by stroj nebyl nikdy určen na
    export - o F 22 a B 2 si moc relevantních informací neseženeš - spoustu TTD je dodnes zahaleno tajemstvím...........s F35 však někteří diskutéři nabyli dojmu, že znají díky informacím z webu 90% z charakteristik stroje.....úsměvné, jak někteří lidé jednají přímočařeSkrýt celý příspěvek

  • Olivav
    05:55 06.01.2017

    logik, tak co jsi? Mám tam pár zjednodušení. Ne hybnost ale Ek se předává a to vede ke zvýšení tepelného pohybu. Hybnost jsem použil aby ti došlo, že se tam sráží hmotná ...Zobrazit celý příspěvek

    logik,

    tak co jsi?

    Mám tam pár zjednodušení. Ne hybnost ale Ek se předává a to vede ke zvýšení tepelného pohybu. Hybnost jsem použil aby ti došlo, že se tam sráží hmotná tělesa a to vede k zahřívání. No a co jsi právě napsal přeměna kinetické energie na tepelnou v rázové vlně. Letadlo se prostě letem vepředu nechladí, tak jak tvrdíš.

    KOLT asi není studen matfyzu jak tvrdíš.

    A pro logika tento web není o popisu fyzikálních jevů na VŠ úrovni. Nakonec Stejný radar má větší letadlo šanci uchkadit lépe více prostoru s tím pánové nic nenaděláte a bude mít rezervy.

    jo Logiku a kybybys byl takový machr tak post, kde píší o nutnosti chladit kabinu konkordu nedáš do souvislostí s upečením posádky a sarkastickými kecy. Prostě je to tak a ty jsi jen reagoval, že mě nehodláš nic více říci.

    a Kolte psal jsem, že aeorodinamika a poměr tahu plus dva motory dávají F22 výhodu nepřekrucuj má slova laskavě. Proto taky někde píší o potřebě lepšího motoru u F35.

    Jinak by jsi se možná logiku divil ale nejsem až tak mimo se zanlostmi fyziky :)Skrýt celý příspěvek

  • logik
    22:58 05.01.2017

    Kolt: Dík, nejvtipnější na tom je, že nejsem student matfyzu, to si vymyslel Fenri v jedné ze svých dehonestačních chvilek (nicméně realita je pro Olivava ještě o něco horší....).

    Kolt: Dík, nejvtipnější na tom je, že nejsem student matfyzu, to si vymyslel Fenri v jedné ze svých dehonestačních chvilek (nicméně realita je pro Olivava ještě o něco horší....).

  • logik
    22:46 05.01.2017

    Olivav: Snažíš se vysvětlit supersonické jevy (kompresi vzduchu, rázovou vlnu a z ní púsobící změny tlaku, teploty atd... díky rovnicím zachování) pomocí neprimitivnější ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav: Snažíš se vysvětlit supersonické jevy (kompresi vzduchu, rázovou vlnu a z ní púsobící změny tlaku, teploty atd... díky rovnicím zachování) pomocí neprimitivnější středoškolský fyziky a lezou Ti z toho stejný nesmysly, jako když se někdo pokouší vysvětlit kvantové jevy pomocí kuliček obíhajících jádra atomů.

    Vzrůst teploty při supersonickém letu prostě NENÍ primárně způsoben tím, že by letadlo vráželo do vzduchu. Ono totiž kupodivu kolem letadla je pouze pomalé subsonické proudění (viz pojmy jako mezní vrstva nebo hungoniotův teorém). To, co způsobuje velký nárůst teploty především je komprese vzduchu v rázové vlně a s tím související jevy, což je úplně jiný a daleko složitější mechanismus přeměny kinetické energie na tepelnou.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    22:35 05.01.2017

    pro Rošťák: Máte pravdu, diskuse o tancích je skutečně vedená mnohem kultivovaněji než tady o letadlech. Njn, ale co chcete, když se bavíte s jedincem, který netuší, že F-22 létá ...Zobrazit celý příspěvek

    pro Rošťák: Máte pravdu, diskuse o tancích je skutečně vedená mnohem kultivovaněji než tady o letadlech. Njn, ale co chcete, když se bavíte s jedincem, který netuší, že F-22 létá rychleji než F-35, ne protože má lepší motor, ale protože má dva. Když pak dotyčný kolem sebe začne házet podobná moudra, každého, kdo s ním nesouhlasí, označuje za hňupa a idiota, studenta matfyzu posílá doučit se středoškolskou fyziku, ačkoliv sám není sto pochopit, že a) uchladit radar za letu není pro stíhačku žádný neřešitelný problém; b) větší letadlo má větší radar, takže jeho chlazení je obdobný "problém" jako pro menší letadlo s menším radarem; c) motor letadla se musí chladit. Ostatním píše, jak jsou nízké povahy, protože neumí uznat vlastní chybu. Sám přitom už naplácal spoustu blbostí, a když jsou mu dokázány, tak o tom prostě přestane psát. Vzteká se, jak na nás nemá smysl reagovat, načež je rozčilený, když mu někdo oplatí stejnou mincí..... No to se pak není čemu divit.

    A to už vůbec nemluvím o tom, že česky píše tak tragicky, že občas nejde ani pochopit, co tím vlastně chtěl básník říci.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    22:26 05.01.2017

    Koncem měsíce bude debut F-35A na Red flag, takže budou snad nějaké novinky. Nicméně jako na zavolanou je tu nový ...Zobrazit celý příspěvek

    Koncem měsíce bude debut F-35A na Red flag, takže budou snad nějaké novinky.

    Nicméně jako na zavolanou je tu nový článek
    http://www.businessinsider.com...

    Rozhovor s Brig. Gen. Scottem Pleusem (USAF) - 2200 hodin/24 let na F-16 a +120 hodin/2 roky na F-35. Velitel 56 stíhacího křídla.

    Stojí za pročtení cely, ale tady pár citací... které překvapují i mě... ale nepřekvapivě se potvrzují moje slova, že se zopakuje to co kdysi udělala F-22..

    "I can tell you that it is by far the best platform I've ever flown in my entire life, and at that you would have to take me on my word."

    "Initial operating capability is a huge milestone because what you're saying is this is not necessarily just a developmental airplane anymore. This is a real thing. We could on that day have sent those airplanes into combat the next day,"

    A ted to hlavní, na otázku jako pilota F-16, jaké to je bojovat s F-35?

    "You never knew I was there," he said with a smile. "You literally would never know I'm there. I flew the F-35 against other fourth-generation platforms and we killed them and they never even saw us."

    "If you were to engage an F-35 in say, a visual dogfight capability," he added, "the capabilities of the F-35 are absolutely eye-watering compared to a fourth-generation fighter."

    "The airplane has unbelievable maneuvering characteristics that make it completely undefeatable in an air-to-air environment. So if it's a long-range contact, you'll never see me and you'll die, and if it's within visual-range contact you'll see me and you're gonna die and you're gonna die very quickly," said Pleus, who has 153 flight hours in the F-35.

    -------

    skelet: všechny LHD na kterých bude F-35B operovat dostanou modifikace paluby. Jde tu hlavně o dlouhodobý učinek (a tím snížení životnosti)a ne zrovna to, že by propalovali palubu. Modifikace lodí když přijde nový typ, je uplně normální.

    ad2) F-35B samozřejmě má penalizaci za STVOL konfiguraci, stačí porovnat tabulkové parametry mezi A a B verzi, a jeto vidět např. u paliva, hmotnosti atd.

    ------

    Olivav: tady máš udaje k odporu (u 4gen se myslím jedná o čisté stroje, F-15E má CFT)

    Aircraft Drag Area
    F-15C 11.55
    F-15E 14.08
    F-22A 12.60
    F-16C 8.92
    A-10C 19.73
    F-35A 9.75
    AV-8B 7.48
    F-35B 10.03
    F-14D 16.39
    F/A-18E 12.13
    F/A-18C 9.76
    F-35C 10.54
    ------
    Jinak díky pánové za zaplevelení diskuze.... tankisti mají pravdu:)Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    20:18 05.01.2017

    No teď jsem dával spát svého 6-ti letého syna a uvědomil si, že rozhovor s ním byl asi jako debata s logikem :) Jdu na to pivo :)

    No teď jsem dával spát svého 6-ti letého syna a uvědomil si, že rozhovor s ním byl asi jako debata s logikem :) Jdu na to pivo :)

  • Olivav
    19:56 05.01.2017

    skelet,

    to pivo si jdu dát a na logika hážu bobek jako na tu ženu co jsi popsla :)

    skelet,

    to pivo si jdu dát a na logika hážu bobek jako na tu ženu co jsi popsla :)

  • Olivav
    19:53 05.01.2017

    Rosťáku, tahle debata je tom jestli za tu cenu co dali mohli dostal výkonnější stroj. Já jsem na straně názoru, že mohli, ale báli se komplikovanějších a nekonvenčních řešení. Je ...Zobrazit celý příspěvek

    Rosťáku,
    tahle debata je tom jestli za tu cenu co dali mohli dostal výkonnější stroj. Já jsem na straně názoru, že mohli, ale báli se komplikovanějších a nekonvenčních řešení. Je to risk, ale někdy zisk. Realita je daná a my co to kritizujeme jen hypotetizujeme, ale na základě toho co např. v jiných projektech už odzkoušeli.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    19:53 05.01.2017

    Shania, a jak ty víš jaké schopnosti mají ruské a jiné ECM technologie, které v USA neotestovali proti jejich letadlům a střelá. Kde bereš jistotu, že AIM 120 je best. Víš prd ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania,

    a jak ty víš jaké schopnosti mají ruské a jiné ECM technologie, které v USA neotestovali proti jejich letadlům a střelá. Kde bereš jistotu, že AIM 120 je best. Víš prd jako my všichni. Jinak ta letadla budou operovat v prostoru nepřítele kde bude jistá obranná infrastruktura a ta totálně slepá nebude. L-band apod. dokáží říci kde se nepřítel nachází kam se přemisťuje i když to nestačí k palbě je to nepřesné oproti X-band, ale na situační povědomí to stačí a to stačí k navedení 4gen strojů do vzdálenosti k použítí X-band radaru k detekci a útoku a bude to celá síť. Proto se USA snaží přijít na to jak penetrovat Ruskou síť PVO, aby si F35 a F22 mohli alespoň škrtnout. Proto se u 6gen strojů uvažuje o hypersonickém letu a manévrování aby ho PVO prostě nesundala. Takže i tvá argumentace stojí na vodě v případě skutečného konfliktu. Tím pádem se vracíme k tomu, že F35 a F22 si může troufnout na Rusy bez plné podpory např. v Sýrii, kde by těch pár S-300 nestačilo a ani ta možná jedna S-400. Nakonec Syrské lectvo je proti US airforce jako ti ručníkáři nemá nic moderního a Rusi mlčí co vidí nebo ne. Prostě je ignorují a to nemusí být známka toho, že o nich neví. A F35 i F22 je na boj proti ručníkářům nebo letectvu jako má Sýrie příliš drahá. Vždyť by je smatly i 4gen stroje jako Iráčany a Jugoslávce. To už je ověřený fakt.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    19:47 05.01.2017

    logik: ad1) nevím co je za nepochopení v tom, že když ti selže brzdovratné zařízení, tak má letoun jen dvě cesty. Nahoru nebo dolů. Představa, že existuje třetí cesta je směšná. ...Zobrazit celý příspěvek

    logik:
    ad1) nevím co je za nepochopení v tom, že když ti selže brzdovratné zařízení, tak má letoun jen dvě cesty. Nahoru nebo dolů. Představa, že existuje třetí cesta je směšná.
    ad2) ale ona i ta F-35B zaostává. Díky dmychadlu méně, ale zaostává. Tu mrtvou zátěž tam stále má, a vždy se nějak projeví. Jak-141 byl ukončen především díky nedostatku peněz. Na jediný letadlový nosič stačila Su-33, a pozemní letectvo jej nepotřebovalo vůbec. Nebyl už prostě zapotřebí.
    ad3) což ovšem nevíš, ví to je konstruktéři lodi. A dokonce i konstruktéři amerických letadlovek to nevěděli, a proto udělali testy. A prošlo to.
    ad4) nedali a cože je tam nedali? Prostě je tam z nějakého důvodu nechtějí (nemohou) dát. Co zatím dál hledat?
    ad5) blbost to je za předpokladu je v případě, že F-22 díky vektorování tahu dosahuje, či nedosahuje kategorie STOL.
    ad6) on to snadno řešitelný problém je, ale i není. Záleží na konstrukci té které lodi. To, že to funguje na USS America neznamená, že to bude fungovat na QE2/Kuzněcov a naopak. Ostatně jsi si jistý, že USS America nemá oproti USS Tarawa pozměněnou palubu?

    Logiku, diskutovat s tebou je jako diskutovat se ženou. Dřív nebo později to člověk vzdá a jde na pivo.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    19:40 05.01.2017

    logiku, s nevzdělancem a primitivem, co se snaží tvrdit nebo spíše předstírá, že rozumí fyzice se ani já nehodlám bavit a věnovat mu čas a dohánět jeho neznalosti středoškolské ...Zobrazit celý příspěvek

    logiku,

    s nevzdělancem a primitivem, co se snaží tvrdit nebo spíše předstírá, že rozumí fyzice se ani já nehodlám bavit a věnovat mu čas a dohánět jeho neznalosti středoškolské fyziky. Tomu co je teploa jaké má projevy jak se šíří nerozumíš, tak mě laskavě nepoučuj. Zkus si přejet prstem po stole a zjistíš že i třením se ten prst zahřál. A nepleť si to s tím, že za to může tlak tlak jen způsobí nebo spíše je projevem změny vektoru působení prstu na podložku. Tlak je jen narážení částic na povrch, který má tendenci být uveden do pohybu a to se dá změřit jako síla. Teplo se předává při tomto fenoménu jako hybnost (energie) mezi částicemi při vzájemné srážce. Tím končím a dostuduj si to sám. Třením se zahřívají i pneumatiky auta, když jede atd... teplo se projevuje různě u různých jevů se volí různá interpetace. IR zážení je kvantový jev přměny vibračních stavů látek a jejich stav se vrací do energeticky a kvantově příznivějšího stavu tím, že vyzáří elektromagnetické vlnění určité vlnové délky. Jiné kvyntové přechody vedou k vyzáření jiných kvant energie jiným projevům. To je kvantová mechanika a té už (ne)rozumím málo.

    Letadlo naráží do vzduchu někdo používá termín tření, který jsem v posledním postu vynechal a ty srážky letadla se vzduchem způsobí, že se zahřeje. Ochladit se to dá a posádka toho Konkordu je chránená odvodem tepla přes palivo, takže už tady jak jsi machroval a postoval texty ať si to distuduji jsi byl trapný až až. Nečteš ani to co sám posíláš. To čas od času nedělá ani Shania. Navíc ty vrstvy vzduchu kolem letadla o sebe třou a tím se samy navzájem ohřívají, ale ne úplně kolem celého letadly a ne stejně. Ono se pak teplo odvádí podle gradientu a když se podíváš na teplotní profil toho konkordu. tak uvidíš kudy asi to teplo odchází. U F35 ta záď bude hřát docela dost takže tam asi moc neodvedou a drak se může zahřívat možná proto psali o omezení letové obálky asi vyšší rychlost v nižší výšce.

    Logiku, ty pozemní radary byly asi třešníčka na dortě a vrchol trapnosti v argumentech. Výkon je u AESA dán počet modulů krát počet a chladit něco co neletí a může mít zázemí skoro neomezených rozměrů je jiná věc.

    Ony se částice srázkami i chladí ono vše je relativní (pokud jedna částice při srážce stratí hybnost a předá ji druhé takže jedna se schladí a druhá ohřeje energie se nevypařuje :) to ovšem neplatí o letu letadla), když tam jsou někdy dva hráči a u toho auta je to jiná rychlost jiné proudění a chladič je za mřížkou před chladičem a chladič má dosti jasně tvarovanou mřížku. Takže tohle mi na tvé argumentaci přišlo vtipné, protože to bylo úplně mimo.

    Nakonec k tomu tlaku - jde o projev srážek jako letadla (jeho drahu složeného z atomůúčástic) s částicemi vzduchu tím, že je tam odpor tak se částice hromadí před letadlem (např. scram jet to využívá pro kompresi místo kompresoru to je taky důvod proč hypersonické lety jsou kvůli aerodinamickému odporu tedy protitlaku vzduch obtížné) Tlak roste nelineárné s rychlsotí letadla s konstatní aerodinamickým odporem, protože urychlením pohybu letadla se letadlo sráří s větším počtem částic ty jej obékají a tření o povrch je zadržuje obtok není dokonalý a tak se tam částice s rychlostí kupí navíc růst rychlosti letadla zvyšuje kinetickou energii letadla vůčí částicím a naopak a tito dva letadlo a vzduch si pak předávají více nergie a ta vede k zvýšení tepelného pohybu a tím se zahřívá drak a roste teplota povrchu letadla. V místech kde je méně intenzivní počet srážek a energie částic draku může předat energii čísticim vzduchu tam se drak ochlazuje a vzduch se zahřívá a letadlo ochlazuje pak se chladí vrstvy vzduchu a teplo (jako tepelná energie) se odvádí po gradientu. Je to souhra vektorových veličin a gradientu přenosu energie. :) Stailo :)

    To co tvrdím a tvrdil jsem a tvrdili v APA a mají pravdu je, že pokud je drak větší je v něm více místa tak se dá lépe organizovat tepelný management letadla. Nic jiného jsem netvrdil. Tím pádem i komponenty produkující více tepelné energie takový drak snese aniž by ho to ohrožovalo při tom musíš zapomenout na materiály, konkrétní technologie. Stejné techlologie na větším draku budou ve výhodě oproti menšímu.

    Logiku jsi jako dnešní mládež typický vzorek nemám pravdu snažím se argumentovat nesmyslně nečtu co posílám a pak když jsem usvědčen ze lži a neznalosti, tak mlžím tvrdím nebudu to řešit. Kdyby jsi měl nějakou hrdost a byl formát tak přiznáš, že jsi střelil kozla se zahříváním letadla a uznal, že nelze moji argumentaci sestřelit v té obecné rovině jak jsem ji popsal a mám pravdu, ale na to jsi příliš nížké povahy a svůj omyl neuznáš.

    NIKDE jsem netvrdil, že F35 neuchladí 10kW AESA radar!!!!!

    F35 nepoletí v prostředí bez PVO bez pozemních radarů. Letadla 4+ generace mají RWR, které je varují před tím, že je proti nim veden útok raketou, takže se mohou bránit mohou rušit AESA F35 a pokud se dostanou dost blízko tak pak začne tanec. Firs shot není 100% first kill to je jen sen plánovačů.

    Ta informace z cvičení v Indii byla dost zajímavá, když rušička právě AESA nebo rakety eliminovala do té míry, že first shot first kill se nekonal!!! O tom to je.

    Logik a ten Pk je proti komu - to je o letadlu na které to poletí. On bohužel nic jiného než reálný střet neukáže realitu - techniky výcviku atd...Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    18:49 05.01.2017

    Sokrates: napsal jsem: Nemá lepší avioniku, (lepší) sdílení dat, (lepší) modernější rakety, nemá lepší ECM… Nicméně je to jedno, klidně je považuj za porovnatelné anebo i lepší, v ...Zobrazit celý příspěvek

    Sokrates: napsal jsem: Nemá lepší avioniku, (lepší) sdílení dat, (lepší) modernější rakety, nemá lepší ECM… Nicméně je to jedno, klidně je považuj za porovnatelné anebo i lepší, v kontextu toho jak si povedou proti F-22/35 se tím nic nezmění.

    AIM-120C-7 - teprve teď Rusové nakupují modernizované verze R-77, a je vůbec otázka, jestli jsou porovnatelné s C7… Většina jejich flotily je závislá na SAHR reliktech. AIM-120 je nejvíc modernizovaná raketa na planetě a taky z těch moderních zdaleka nejpočetnější.

    ECM – můžu to otočit a zeptat se na základě čeho můžeš říct, že Rusové mají lepší ECM než západní výrobci?

    alea206: stejná otázka, co mají Rafale, EF co nemají ostatní stroje? F-22/35 budou v obrovské výhodě skoro za každé situace. Za srovnatelné situace (stejné počty a podpora) nemají eurocanardy šanci.

    F-22/35 mají výborný přehled o situaci SA, pro nepřítele je velmi obtížné se schovat, nebýt identifikován na velké vzdálenosti. I za předpokladu, že na eurocanadry dáš lepší senzory, tak budou mít daleko menší detekční vzdálenosti.

    Vědět o nepříteli první, vědět kdo to je a co nese za výzbroj umožní 5gen strojům manévrovat do pro ně výhodné pozice. Nachystat nejrůznější léčky. Můžou protivníka zmást… Můžou ho obejit… můžou se zcela vyhnout boji… Prostě mít iniciativu a rozhodovat se o tom, jak se boj povede a to samé odepřít nepříteli.

    Eurocanardy můžou být schopné detekovat 5gen na větší vzdálenosti, pokud budou mít štěstí a budou hledat na správném místě. To co ale neví je, jestli objevili všechny…. Jestli to není jen lečká… Jaká bude např. psychika pilotů po tom co takhle ztratí pár pilotů….

    Nemůžou vědět, jestli když budou pronásledovat detekovaný cíl, neschytají to ze zadu nebo z boku…ze země nebo z moře…
    4gen tohle 5gen udělá jen velmi obtížně….

    A to je ta největší výhoda F-22/35, za předpokladů že je budou pilotovat aspoň trochu schopní piloti, taktická výhoda nad 4gen je obrovská.
    U F-22 si k tomu připiš elitní piloty trávících stovky hodin trénováním boje proti pokročilým hrozbám 4gen v přesile 2/3 ku jedné….
    Naproti tomu. kolik pak asi existuje pilotů trénujících na to aby s 4gen bojovali proti F-22….

    Ale to jsou jen takové základy….

    Přesto od lidí co zamrzli v 70 letech pořád budu poslouchat, jak jsou speciály pro vybojování vzdušné převahy nemůžou prohrát proti F-35…
    Viděl bych to asi takhle, F-35 nemusí být nutně lepší interceptor než tyhle specializované stroje proti 4gen. Ale tyhle stroje stoje si vylamají zuby na F-35… protože nejsou stavěné na to, aby proti takové hrozbě mohli bojovat…
    Ale co já vím… ale vždycky je dobré poslechnout si, co k tomu říká berke
    http://www.businessinsider.com... Skrýt celý příspěvek

  • logik
    17:42 05.01.2017

    jaderna: jestli dobře rozumim číslům, tak USA mají přinejmenším 3000 AIM-C raket. http://www.deagel.com/equipmen... a ruské rakety a hlavně ...Zobrazit celý příspěvek

    jaderna: jestli dobře rozumim číslům, tak USA mají přinejmenším 3000 AIM-C raket.
    http://www.deagel.com/equipmen...
    a ruské rakety a hlavně schopnosti ruska rychle vyrábět R77 bych nepochyboval.

    U AMRAAM-D bych pak čekal Pk30% u výrazně vyšší vzdálenosti, než 40km. Těch 40km bych čekal spíš u C verze.Skrýt celý příspěvek

  • jadernazima
    17:19 05.01.2017

    Obě strany nemají dostatek vhodných a moderních střel pro svá letadla, takže samotné porovnání letadel je nedostatečné. 4 AIM-120D nejsou schopny plně využít výhodu F-35, protože v ...Zobrazit celý příspěvek

    Obě strany nemají dostatek vhodných a moderních střel pro svá letadla, takže samotné porovnání letadel je nedostatečné. 4 AIM-120D nejsou schopny plně využít výhodu F-35, protože v reálném konfliktu by jednak úspěšnost střel klesla někam ke 25-30 % a jednak by je bylo nutno reálně vypálit z ~ 40 km, což významně snižuje využitelnost neviditelnosti F-35. A to se v příštích 5 letech nezlepší. Rusko naopak teprve nedávno začalo nakupovat střely srovnatelné s AIM-120D.Skrýt celý příspěvek

  • Rošťák
    16:51 05.01.2017

    Tak nyní tu možná ze sebe udělám hlupáka, ale ta cena vývoje se mi nezdá úplně neadekvátní (Letadla a ceny za vývoj jdou víceméně kolem mě), když vezmu v potaz že se vyvíjí de ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak nyní tu možná ze sebe udělám hlupáka, ale ta cena vývoje se mi nezdá úplně neadekvátní (Letadla a ceny za vývoj jdou víceméně kolem mě), když vezmu v potaz že se vyvíjí de facto 3 různé stroje.
    A když už se tu hádáte o to že se k ceně má započíst i předchozí vývojové práce na jiných mašinách, tak by mě pro srovnání zajímalo kolik stojí vývoj T-50 i s cenou vývoje S-47 ......Skrýt celý příspěvek

  • logik
    16:02 05.01.2017

    olivav: sorry, že už nebudu reagovat (jen krátce - radar je pod krytem, který není problém chladit, kdyby bylo třeba, takže celá tvoje argumentace je mimo), jak to je jsem Ti ...Zobrazit celý příspěvek

    olivav: sorry, že už nebudu reagovat (jen krátce - radar je pod krytem, který není problém chladit, kdyby bylo třeba, takže celá tvoje argumentace je mimo), jak to je jsem Ti napsal, věř tomu, nebo ne.
    Víc Ti pomoct nemůžu, na to vyvracet tvoje neustálé nesmysly jako pletení si tření (které problémem příliš není) a kompresi vzuchu (které problémem je - proto se zahřívá špička letadla a ne boky) a pletení do toho momentu hybnosti, který se v těch rovnicích fakt nikde nevyskytuje (ona se tam nevyskytuje ani samotná hybnost, natož moment, tedy "moment rotace"), mě už nějak nebaví.

    Ad neviditelnost F35: Samozřejmě, že je VLO. Tedy je "vidět" na kratší vzdálenost, než na kterou vidí ona protivníky. Tedy v okamžiku, kdy ona bude útočit, ji protivníci nevidí (pokud použije správnou taktiku boje).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 9 z 14