Cena programu F-35 ne tak úplně „mimo kontrolu“

Foto: Stíhačka F-35A Lightning II se přibližuje k tankovacímu letadlu; větší foto / Public domain
Stíhačka F-35A Lightning II se přibližuje k tankovacímu letadlu; větší foto / Public domain 

Nedávno jsme přinesli zprávu o tom, jak se budoucí prezident USA Donald Trump ostře vymezil proti programu stíhaček páté generace F-35 Lightning II. Jeho kritika byla čistě zaměřená na cenu, která se podle něj „vymkla kontrole“. Jako alternativu pokládá nákup modernizovaných letounů F/A-18 Super Hornet.

Proti kritice Trumpa se ostře ohradilo oddělení JPO (Joint Progam Office), které má na starosti zavádění F-35 do výzbroje. Oddělení přišlo se zprávou, která uvádí ceny na pravou míru.

Konkrétně poukazuje na ceny z deváté počáteční výrobní série (LRIP 9). V rámci té bylo vyrobeno 57 letounů, z toho 34 pro Spojené státy a 23 pro zahraniční partnery (Británii, Norsko, Itálii, Japonsko a Izrael).

V rámci LRIP 9 bylo vyrobeno:

  • 42 letounů F-35A (24 pro USA, 16 pro zahraniční uživatele) v ceně 102,1 milionu dolarů za kus. Jedná se o pokles ceny 5,5 % oproti LRIP 8 a 60 % oproti LRIP 1.

  • 13 letounů F-35B (6 pro USA, 7 pro zahraniční uživatele) v ceně 131,6 milionu dolarů za kus. Zde byl zaznamenán pokles ceny o 1,8 % oproti LRIP 8

  • 2 letounů F-35C (oba pro US Navy) v ceně 132,2 milionu dolarů za kus. Tato verze je jediná, jejíž cena byla navýšená. Protože US Navy snížilo počet objednaných kusů ze čtyř na dva, narostla cena o 2,5 % oproti LRIP 8.

Případ navýšení ceny u varianty určené pro provoz z letadlových lodí (F-35C) jasně ukazuje, že snížení počtu kusů v objednávce vede k navýšení nákladů.

Ředitel F-35 Joint Progam Office generál Chris Bogdan uznává, že program vývoje letounu F-35 narazil v letech 2006 až 2011 na několik překážek, které způsobily šestileté zdržení programu a 13,5 miliardy dolarů v dodatečných vývojových nákladech.

Na druhou stranu poukazuje na zlepšení organizace programu v roce 2011, díky které se program drží rozpočtu a současně se daří dodávat více než 50 letounů ročně.

Bogdan dále poukazuje na další snížení nákladů u LRIP 10, kde očekává pokles mezi šesti a sedmi procenty.

V době plné sériové výroby v roce 2019 by měly ceny jednotlivých variant vypadat následovně: cena F-35A se bude pohybovat v rozmezí 80 až 85 milionů dolarů; F-35B přijde na 110 milionů dolarů a F-35C na 96 milionů dolarů. Cena je včetně motorů.

Cena je tak srovnatelná s modernizovanými verzemi starších letounů čtvrté generace, ale na straně F-35 stojí technologie stealth, pokročilá elektronika a tzv. schopnost "fúze dat".

Testování verze F-35B s kolmým startem a přistáním.

I přes tento optimismus se musí vývojový program poprat s několika technickými problémy. Na variantě pro námořnictvo (F-35C) probíhají např. úpravy křídel a podvozku, zatímco u varianty s kolmým startem (F-35B) je nutné vyřešit problematickou kabeláž.

Současně vývoj nabral zpoždění dalších šest až devět měsíců pro dokončení testování všech schopností F-35. Toto zdržení vyjde daňové poplatníky na dalších 532 milionů dolarů.

Podle generála Bogdana je nejméně 100 milionů dolarů způsobeno předešlými škrty (přesunem financí) ze strany vlády a dalších 165 milionů dolarů odráží dodatečné úpravy letounů, se kterými se dříve nepočítalo. Mezi tyto úpravy patří například větší ochrana palubních systémů proti kyberútokům.

Cena vývojových nákladů je trnem v oku nejen pro daňové poplatníky v USA, ale například i v Kanadě, kde je toto téma značně zpolitizované. Pravdou však zůstává, že sebelepší modernizace starších strojů neposkytují dlouhodobé řešení či alternativu strojům páté generace, protože ty mají svůj modernizační potenciál před sebou.

Generál Bogdan chválí snahu administrativy Donalda Trumpa získat z každého investovaného dolaru co nejvíc, nicméně škrty v programu nejsou řešením. Jeho strategií proti škrtům je poukázat na holá fakta demonstrující pokles nákladů F-35. Klíč je však udržet počet objednaných letadel, jinak jednotková cena poroste.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Chystá se obří mediální bitva? Trump twittuje proti F-35

Nově zvolený americký prezident Donald Trump zaútočil na svém Twitter účtu na firmu Lockheed Martin ...

Boeing s výrobu stíhaček F/A-18 a F-15 nekončí

Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej stíhaček F/A-18 Super Hornet do Kuvajtu a F-15QA do ...

Průzkum bojem? Trump chce Super Hornety místo F-35

Nově zvolený americký prezident Donald Trump pokračuje v boji proti “předraženému” projektu stíhačky ...

Stíhačky F-35 Lightning II pro italské letectvo

První dvě stíhačky páté generace F-35A byly doručeny italskému letectvu a jde tak o první kusy ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • KOLT
    10:20 15.01.2017

    To je zase Gilmore, toho nemá smysl řešit ;-) "Gilmore echoed those criticisms in his last report, saying the F-35 with Block 3i software could not even match up in a permissive ...Zobrazit celý příspěvek

    To je zase Gilmore, toho nemá smysl řešit ;-)

    "Gilmore echoed those criticisms in his last report, saying the F-35 with Block 3i software could not even match up in a permissive environment to some legacy aircraft, such as the F-18 and A-10."
    Tak A-10 bych v permisivním prostředí fakt chtěl vidět lítat. Nebo vlastně ani ne, škoda pilotů...Skrýt celý příspěvek

  • Sokrates
    07:40 15.01.2017

    Neviem, či má niekto bližšie informácie, ale tento článok upozorňuje, že kľúčové časti softwaru pre Block 3F meškajú a lietadlo má zatiaľ stovky nedostatkov. Termín IOT&E, ...Zobrazit celý příspěvek

    Neviem, či má niekto bližšie informácie, ale tento článok upozorňuje, že kľúčové časti softwaru pre Block 3F meškajú a lietadlo má zatiaľ stovky nedostatkov. Termín IOT&E, naplánovaný na august 2017, sa zrejme posunie o viac ako rok.

    https://www.flightglobal.com/n... Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    15:21 11.01.2017

    Satcomm antena není L-band Radar to snad nemůžete myslet vážně zde: http://www.ball.com/aerospace/... je to jen komunikační antena co nenaruší stealth. ...Zobrazit celý příspěvek

    Satcomm antena není L-band Radar to snad nemůžete myslet vážně

    zde: http://www.ball.com/aerospace/...

    je to jen komunikační antena co nenaruší stealth. Ty L-band moduly na Sučkách to je jiná kapitola. Tohle je komunikační anténa nic jiného pro.

    Lockheed Martin selected us to design, develop, manufacture and test the communications, navigation and identification integrated body antenna suite for the F-35 Lightning II, based on our leadership in developing low observable antenna technology.

    Vy jste fakt sem tam vtipní.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    11:59 11.01.2017

    logik: jasně, je to jedná ze základních kamenu SA. According to pilots, one F-35 jet can "locate, identify, and triangulate emitter locations faster and with greater precision" ...Zobrazit celý příspěvek

    logik: jasně, je to jedná ze základních kamenu SA.

    According to pilots, one F-35 jet can "locate, identify, and triangulate emitter locations faster and with greater precision" than multiple F-16CJs.

    In short, you'd need three F-16CJs to do what one F-35 jet can do.

    F-16CJ jsou modifikovany block 50/52 s HTS podem, specialializace pro SEAD

    A to je jedna F-35 se současnými schopnosti, tedy block 2B nebo 3i. Operačně budou minimálně 4.

    Už testovací CAT bird s avionikou F-35 dokázal zachytit a rušit radar F-22 (ale nevím jestli původní nebo V1 verzi), a taky to není překvapivé, když ví jak ten radar funguje.

    Aktuálně se řeší při výcviku i to, že F-35 a asi i F-22 poznají, že to to nejsou skutečné hrozby, ale něco co je imituje (tolik k blbnutím pomocí falešných emiterů) a obecně potřebují větší prostor a víc hrozem než starší letadla.

    Už u F-22 se taky mluvilo o pasivní schopnosti triangulovat vzdušné cíle, což ale není tak jednoduché jako u těch pozemních. A nejspíš to zahrnuje spolupráci více strojů a kdo ví co v tom vše je. Tohle je pořád přísně utajovano.

    Growler má taky výbornou schopnost pasivní detekce hrozeb a SH block 2 nebude moc daleko. U Rafale, Gripen, EFT se taky vychvalují podobné vlastnosti.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    11:31 11.01.2017

    Shania: dík za odkaz - podle toho má i F35 L-Band radary (podle velikosti asi nepříliš silné, ale na rušení by to mohlo stačit) - a ASQ-239 není AESA právě kvůli schopnosti působit ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania: dík za odkaz - podle toho má i F35 L-Band radary (podle velikosti asi nepříliš silné, ale na rušení by to mohlo stačit) - a ASQ-239 není AESA právě kvůli schopnosti působit ve větším spektru.

    Osobně si myslím, že o reálné schopnosti detekce a naopak rušení v L-Band se toho moc nedovíme, protože to budou obě strany tutlat, co to půjde.

    Teď mě ještě napadlo, Shanio, nevíš nevíš něco o tom, jestli uměj F35, popř. jiný éra, dělat lokaci triangulací? Víc letadel v dostatečný vzdálenosti od sebe by mohli být použity jako pasivní triangulační radar. Předpokládám, že to umí?Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    11:12 11.01.2017

    Olivav: ASQ-239 Baracuda má sice možnosti pro stand in/stand off rušení přes antenu radaru, a to bude nejspíš okolo pasma X, ale to neni jediný zdroj rušení. Ale to není to ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav: ASQ-239 Baracuda má sice možnosti pro stand in/stand off rušení přes antenu radaru, a to bude nejspíš okolo pasma X, ale to neni jediný zdroj rušení.

    Ale to není to zdaleka to jediné co ASQ-239 umí a minimálně je tu celokoruhové rušení pro vlastní obranu v podobě vlečných návnad.

    Detaily najdeš zde.
    http://www.f-16.net/forum/view... Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    10:44 11.01.2017

    logik T-50 má L-band snad v náběžné hraně křídel a snad je typu AESA. Je tu jedno ale. Ta náběžná hrana je dost malá na to aby, ten L-band byl asi nějak extra účinný myslím ve ...Zobrazit celý příspěvek

    logik

    T-50 má L-band snad v náběžné hraně křídel a snad je typu AESA. Je tu jedno ale. Ta náběžná hrana je dost malá na to aby, ten L-band byl asi nějak extra účinný myslím ve smyslu určení co nejpřesnější polohy atd. Proto ty L-band jsou zejména pození a takové docela velké krámy. Jak píše Pietrucha tak počítačové zpracování signálu to dokáže hodně vylepšit.

    No k tomu rušení - tam bys to musel zase rušit v L pásmu a to by chtělo L-band rušičku "radar". Nevím, že by to měl nějaký "klasický" stíhač. Na to předpokládám potřebuješ speciál na REB, takže např u F35 bych to přímo nečekal, pokud na to nebude mít nějaký závěsný kontejner. Nicméně takové speciály v případě potřeby mohou F35 podporovat, což je logické.

    T-50 sama bez podpory taky asi moc nezmůže, i když více než staré stroje 4+ generace.

    Tak to vidím já. O tom PakFa L-bandu psali na APA, ale tu vy nemáte moc rádi. Možná ten technický rozbor co tam je možná není zaujatý?

    Takže s rezervou:
    http://www.ausairpower.net/APA...
    http://www.ausairpower.net/APA...
    http://www.ausairpower.net/APA... RCS

    Nakonec toto je asi renomované a postoval jsem to už dříve, ale nic zásadního tam nepíši asi nechtějí spekulovat:
    https://www.scribd.com/documen... Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    10:03 11.01.2017

    http://www.f-16.net/forum/view... 2016 DOT&E Report je venku. Snad nám k tomu smsgtmac udělá poznámky jako ...Zobrazit celý příspěvek

    http://www.f-16.net/forum/view...

    2016 DOT&E Report je venku.
    Snad nám k tomu smsgtmac udělá poznámky jako loni

    http://www.f-16.net/forum/down...

    Zatím jen malé shrnutí:

    Well aside from most of the nits being picked getting smaller, and some rather good news about reliability being framed in as bad a light as possible (and really highlighting 'the guy' writing the R&M part hasn't a 'clue'), this is pretty much a yawner again. No wonder we weren't first bombarded for days with leaked tidbits out of context this time.
    If DOT&E didn't repeat the same crap for EVERY variant, rehash past issues already closed and only used the word 'deficiency' if it related to 3F stuff, the report would be what, all of 2-3 pages long? :D That would at least have left room for Gilmore to explain DOT&E's role in OT&E test schedule impacts and costs. I'd particularly like to see the cost breakdown on that issue.


    Naštěstí Gilmore končí...

    ------------

    A ještě jedna novinka, první F-35B míří do Japonska

    http://www.defensenews.com/art...

    10 F-35Bs from Marine Fighter Attack Squadron 121 (VMFA-121) departed Marine Corps Air Station Yuma in Arizona on Monday, with the first jets slated to arrive in Japan on Wednesday. All 10 F-35s will arrive at Iwakuni by Thursday. Eventually, an additional six jets will be relocated from Yuma to Iwakuni, bringing the squadron up to a full 16 aircraft.


    USAF F-35A v 2020 budou pak permanentně na let. základně Lakenheath v Anglii.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    21:14 10.01.2017

    Olivav - zas na druhou stranu, L-band jde jistě rušit, ale současné 5gen stíhačky na to co vím nemají vybavení. Teda nevím jak T-50, ta údajně nějaký L-band má a jestli by to do ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav - zas na druhou stranu, L-band jde jistě rušit, ale současné 5gen stíhačky na to co vím nemají vybavení. Teda nevím jak T-50, ta údajně nějaký L-band má a jestli by to do něj šlo dodělat?Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    21:09 10.01.2017

    logik, co píšeš nerozporuji. V úvaze je použití L-band jako prostředek k nasměrování PVO na LO letadla. No a u B-2 je výhoda, že je na něj i L-band krátké. Na B-2 se musí ...Zobrazit celý příspěvek

    logik,

    co píšeš nerozporuji.

    V úvaze je použití L-band jako prostředek k nasměrování PVO na LO letadla. No a u B-2 je výhoda, že je na něj i L-band krátké. Na B-2 se musí použít hodně dlouhé vlny (cca 8x rozměr B-2) a tudíž na úkor přesnosti a takový radar nemuže být snad ani mobilní, aby měl smysl. Takže B-2 je pěkná potvora, kterou najít natož s ní něco provést a dostřel moderních prostředků je taky dost velký. B-2 je sakra overkill. Proto by Rus chtěl Pak-Da nebo se mýlím?

    Jinak i L-band jde rušit atd. A nakonec ve výsledku půjde o komplexní nasazení bojovývh prostředků Growlery, F35 a 4+ generace proti integrované PVO a zatím jen 4+ generaci. To je prostě mazec takový scénář a L-band podpora nemá vyhráno.

    Prostě jen tolik. Nic záludného v tom nehledej :)Skrýt celý příspěvek

  • logik
    18:30 10.01.2017

    Olivav: to je sice výhoda B-2, ale co to znamená, aby ji nepřítel využil? Na letadlo L-band radar s dostatečným rozlišením nedáš, takže i kdyby to znamenalo, že F35 je na L-band ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav: to je sice výhoda B-2, ale co to znamená, aby ji nepřítel využil?
    Na letadlo L-band radar s dostatečným rozlišením nedáš, takže i kdyby to znamenalo, že F35 je na L-band radaru viditelná stejně jako 4.gen fighters (což neznamená, znamená to, že je pouze viditelná na menší vzdálenost, ale ne tak malou jako v X-Band), tak by to znamenalo, že F35 ztrácí JEDNU Z VÝHOD oproti 4.gen v případě, že útočí na území pokryté L band radary. Což je pouze část, a spíše menší, scénářů, v kterých bude F35 působit.

    V námořních bojích, při obraně, při překvapivém útoku na špatně zajištěné území, při boji o "území nikoho" atd... - těch scénářů, kdy protivníka VLO éra nepodpoří L-Band radar je hafo....

    A i tam, kde podpoří, tak to znamená pro protivníka podstatně více nákladů a složitější logistiku (a také větší riziko chyby), protože místo pokrytí svého území radarem nyní musí své území pokrývat jak L-Band radary pro early warning, tak i střeleckými X-Band radary.

    F35 není ultimativní zbraň, kterou nelze překonat. Je to jen letadlo, představující o dost silnější hrozbu než letadla předešlá, proti kterýmžto hrozbám bude zas podstatně dražší se bránit.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    17:16 10.01.2017

    Shania, starší věc a možná ji znáš, ale tvrdí tam, že B-2 a F-35 se moc srovnávat nedá neboť např B-2 je proti L-Band více v pohodě protože je ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania,

    starší věc a možná ji znáš, ale tvrdí tam, že B-2 a F-35 se moc srovnávat nedá neboť např B-2 je proti L-Band více v pohodě protože je veliká

    https://news.usni.org/2014/04/...

    a tady stejný autor a stejný závěr takže za 2 roky se nic nezměnilo
    http://nationalinterest.org/bl...

    Jinak souhlasím jak s logikem tak i RiMrem71 v tom co napsali v posledních příspěvcích.

    Našel jsem hezkou disertaci Plasma Aerodynamics since the End of the
    Cold War a je to spíše historie atd než exaktní věda ale zaujalo mě tam porovnávání přístupu kultury atd i problémů, které přinesl pokus o vědeckou výměnu. Rusko a USA jsou hodně odlišné světy a to vede k rozdílů ve vědeckém přístupu a způsobech řešení. Jen mi to potvrdilo to o čem jsem X-krát slyšel.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    16:25 10.01.2017

    Tady jsou dva články k B-2 z 90 a 92. USAF Bomber Roadmap http://www.northropgrumman.com... B-2 ...Zobrazit celý příspěvek

    Tady jsou dva články k B-2 z 90 a 92.

    USAF Bomber Roadmap
    http://www.northropgrumman.com...

    B-2 Survivability
    http://www.northropgrumman.com...

    Je tam zmíněno na 50 konceptu pro detekci stealth letadel, tady je list 15 z nich, všechny důkladně zkoumány a analyzovány a některé i experimentálně testovány... A to je 26 let starý článek...

    http://www.f-16.net/forum/down... Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    14:47 10.01.2017

    Já se Rusku nesměju. Je to jaderná velmoc, slovy klasika "benzinka s jadernými zbraněmi", létají do vesmíru (kupodivu ještě pořád a s lidmi v současnosti jako jediní), jejich ...Zobrazit celý příspěvek

    Já se Rusku nesměju. Je to jaderná velmoc, slovy klasika "benzinka s jadernými zbraněmi", létají do vesmíru (kupodivu ještě pořád a s lidmi v současnosti jako jediní), jejich kultura vyprodukovala skvosty... jen kdyby si byli víc jisti svými hranicemi, toho sebevědomí kdyby měli víc a nežili v jedné velké maskirovce... ale to je jejich boj. Pokud se to nás/mě/našich spojenců nějak osobně nedotýká, je mi víte kde, jak to tam Puťkovi žerou.

    A k F-35 - v lokálních konfliktech proti slabým soupeřům prostě bude dominovat, pokud někdo neudělá fatální chybu - třeba opojen dojmem nezranitelnosti či lampasáckou tupostí - vzpomeňme na sestřel F-117 nad Jugoškou.
    Proti silnému soupeři to nebude o souboji F-35 vs. Su-něco ale o souboji informačních sítí, jejich budou ta letectva součástí. A ve chvíli kdy se začne argumentovat stylem "ale elektroniku zničí Rusové amíků jaderným EMG pulsem", tak musí být každému jasné, že v takovém případě se vracíme v lepším případě k vidlím a sudlicím :)Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:23 10.01.2017

    sorry fenri, myslel jsem lukyho, nějak mi vy dva splýváte (způsobem diskuse a názory). Nicméně koukám, že to admin pročisti, díky. Rimr: Zas bych se fakt Rusku nesmál. Na jednu ...Zobrazit celý příspěvek

    sorry fenri, myslel jsem lukyho, nějak mi vy dva splýváte (způsobem diskuse a názory). Nicméně koukám, že to admin pročisti, díky.

    Rimr: Zas bych se fakt Rusku nesmál. Na jednu stranu je ruské přehánění a propaganda(každý rok tvrdí, že zahájí sériovou výrobu) často směšná, na druhou stranu s tou ekonomickou základnou, kterou mají, není projekt T-50 žádná ostuda, i když má zdržení. To má snad každej zbrojní projekt.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    12:54 10.01.2017

    Pánové tahle debata už nemá cenu. Je zbrań a protizbraň a ačkoliv je F35 super stroj dle toho co by měl umět a na co je projektovaný, tak vyspělý protivník tu je a tím je Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové tahle debata už nemá cenu.

    Je zbrań a protizbraň a ačkoliv je F35 super stroj dle toho co by měl umět a na co je projektovaný, tak vyspělý protivník tu je a tím je Rusko a tam už bych si tak jasně nevsadil.

    I tady na AN (úvahy jistého Pietrucha z US AirForce) byl článek, který má naznačit možné metody likvidace F35 a všech LO letadel. Rus není hlupák a pokud to co tu bylo je založeno na strých technologiích, tak o tom ví taky a může to i otestovat. RAM a jiné věci mají, tak si nedělejme iluze, že nemají doktrínu jak se tomuto problému postavit.

    A počkejme na další zajímavá data o F35 zde na AN a můžeme začít na novo :)

    Shania - schopnosti F35 snad nikdo nezpochybňuje, ale jak jsem jednou v nadsázce napsal není to Enterprise ze Star Treku. Možná by stálo za zvážení uvažovat o tom kdo a co by mohlo F35 poslat k zemi. Tak uvažují protivníci a myslím, že nejsou až tak bezradní jak se snaží nás snaží přesvědčit PR materiály o F35. Většina protivníků si ani neškrtne o tom nemám pochyb a to jsou i ti ručníkáři, které v nadsázce použil Raziel a ty se toho hned chytáš.

    Jinak pánové prolomíme hranici 300 příspěvků pod článkem?Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    12:46 10.01.2017

    raziel87: no vidis , to je lepsi.. F-35 nebude operovat samostatně, jeji největsi vyhoda je pravě v synergickém efektu s dalšími stroji a to nejen mezi sebou, ale i ostatními ...Zobrazit celý příspěvek

    raziel87: no vidis , to je lepsi..

    F-35 nebude operovat samostatně, jeji největsi vyhoda je pravě v synergickém efektu s dalšími stroji a to nejen mezi sebou, ale i ostatními platformami.

    Proto když se podíváš na to co píše např. Berke, tak mluví hlavně o tom. V jakém spektru operuje, jak se integruje, čím přispěje dalším platformam atd. Ne o tom jak je rychlá, obratná atd...

    Ja napr. nevidím výhodu F-35 v tom, že muže něco plnit bez podpory, ale právě to, jak bude podporu poskytovat všem okolo. Obzvlášť když se 4gen platformy budou ještě min. 15-20 provozovat.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    12:04 10.01.2017

    2 Shania z mé strany špatná formulace (původně cílená, ale čtenářem špatně vyložená) Nechci znovu opakovat, co jsem napsal v předchozích příspěvcích - ve zkratce. Původní ...Zobrazit celý příspěvek

    2 Shania
    z mé strany špatná formulace (původně cílená, ale čtenářem špatně vyložená)
    Nechci znovu opakovat, co jsem napsal v předchozích příspěvcích - ve zkratce.

    Původní zadání projektu vycházelo částečně ještě z 80.let 20. století. S rozpadem SSSR se práce zpomalily, vytratil se tlak na výrobce. Nově poznané hrozby poplatné 21. století jsou diametrálně odlišné té hrozbě potencionálního globálního konfliktu.

    Proto se stal projekt otevřený, proto nepoužívá technologie, které by by mohly ohrozit inženýrské práce vývojářů z USA. Ty technologie jsou totiž dobře známé i ostatním velmocím, to USA ví a proto je stroj masově uvolněn pro export. Jeho vlastnosti budou a jsou špičkové........... bodejť by nebyly. Na druhou stranu se asi s určitostí nebude jednat o stroj, který samostatně může operovat na území nepřítele, který vlastní sofistikované defensivní systémy.........Na Blízkém východě to ale bude bomba, to nerozporujiSkrýt celý příspěvek

  • Shania
    11:25 10.01.2017

    raziel: že by chyba v překladu:) Napsal jsi: a to je vlastně Gró projektu JSF, který byl upraven pro potřeby protipovstaleckých bojů ... Takže mělo to znamenat něco jiného ...Zobrazit celý příspěvek

    raziel: že by chyba v překladu:)

    Napsal jsi: a to je vlastně Gró projektu JSF, který byl upraven pro potřeby protipovstaleckých bojů ...

    Takže mělo to znamenat něco jiného než, že je JSF určen pro tento typ bojů a ne proti pokročilému protivníkovi na stejné úrovni (ten mimochodem zatím neexistuje)?

    Každý zbraňový systém má nějaké zadání, požadavky, cílí na určitou hrozbu atd. A protipovstalecký boj rozhodně není hlavní zaměření JSF.

    Dál se pořád oháníš utajovaní, černými projekty atd.

    F-35 nic z toho není, je jako F-16, Hornet, Harrier, a co o nich víme? Poměrně dost. Uvědom si, že to nejsou černé projekty CIA, a ani něco jako B-2, tu si srojvnej s tím co víš o LRBS (B-22) už teď na F-35 lítají stovky pilotů z mnoha zemí, tisíce členů pozemního personalu.... všichni ti řeknou svůj názor, když se zeptáš... a ten ti můžou říct, aniž by vyzradili nějaké přísně střežené tajemství.

    Ale to co ti vlastně tihle lidi vlastně řeknou... jsou neurčité detaily, které jsou nepřiteli na dvě věci... nikdy nebudeme zcela vědět jak funguje EW, co přesně umí radar, jakým způsobem to dělá...

    U F-22 dnes přesně víme co udělá starším strojům, ale nevíme přesně jak, mimo toho že je v tom stealth, SA, spike management... Tohle nepříteli neumožní vytvořit pořádnou doktrínu...a nebo jen trénovat proti této hrozbě.

    ------

    Tady mám třeba jedno pdf o B-2

    http://www.northropgrumman.com...

    je to jen 101 stran, dnes už odtajněných informací... dozvíš se tam každou schopnost B-2 co kdy měla? Ne, stačí ti to na to, aby jsi měl obrázek toho co asi umí? Ano.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    11:16 10.01.2017

    Mýlíš se, ten výrok pouze demonstroval vyjádření zdejších diskutérů vyhnaných do extrému. Je to padlé na hlavu, viď? stejně jako teoretizování nad něčím, co ještě nebylo operačně ...Zobrazit celý příspěvek

    Mýlíš se, ten výrok pouze demonstroval vyjádření zdejších diskutérů vyhnaných do extrému. Je to padlé na hlavu, viď? stejně jako teoretizování nad něčím, co ještě nebylo operačně nasazeno.....čti mezi řádkySkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 14