Cena programu F-35 ne tak úplně „mimo kontrolu“

Foto: Stíhačka F-35A Lightning II se přibližuje k tankovacímu letadlu; větší foto / Public domain
Stíhačka F-35A Lightning II se přibližuje k tankovacímu letadlu; větší foto / Public domain 

Nedávno jsme přinesli zprávu o tom, jak se budoucí prezident USA Donald Trump ostře vymezil proti programu stíhaček páté generace F-35 Lightning II. Jeho kritika byla čistě zaměřená na cenu, která se podle něj „vymkla kontrole“. Jako alternativu pokládá nákup modernizovaných letounů F/A-18 Super Hornet.

Proti kritice Trumpa se ostře ohradilo oddělení JPO (Joint Progam Office), které má na starosti zavádění F-35 do výzbroje. Oddělení přišlo se zprávou, která uvádí ceny na pravou míru.

Konkrétně poukazuje na ceny z deváté počáteční výrobní série (LRIP 9). V rámci té bylo vyrobeno 57 letounů, z toho 34 pro Spojené státy a 23 pro zahraniční partnery (Británii, Norsko, Itálii, Japonsko a Izrael).

V rámci LRIP 9 bylo vyrobeno:

  • 42 letounů F-35A (24 pro USA, 16 pro zahraniční uživatele) v ceně 102,1 milionu dolarů za kus. Jedná se o pokles ceny 5,5 % oproti LRIP 8 a 60 % oproti LRIP 1.

  • 13 letounů F-35B (6 pro USA, 7 pro zahraniční uživatele) v ceně 131,6 milionu dolarů za kus. Zde byl zaznamenán pokles ceny o 1,8 % oproti LRIP 8

  • 2 letounů F-35C (oba pro US Navy) v ceně 132,2 milionu dolarů za kus. Tato verze je jediná, jejíž cena byla navýšená. Protože US Navy snížilo počet objednaných kusů ze čtyř na dva, narostla cena o 2,5 % oproti LRIP 8.

Případ navýšení ceny u varianty určené pro provoz z letadlových lodí (F-35C) jasně ukazuje, že snížení počtu kusů v objednávce vede k navýšení nákladů.

Ředitel F-35 Joint Progam Office generál Chris Bogdan uznává, že program vývoje letounu F-35 narazil v letech 2006 až 2011 na několik překážek, které způsobily šestileté zdržení programu a 13,5 miliardy dolarů v dodatečných vývojových nákladech.

Na druhou stranu poukazuje na zlepšení organizace programu v roce 2011, díky které se program drží rozpočtu a současně se daří dodávat více než 50 letounů ročně.

Bogdan dále poukazuje na další snížení nákladů u LRIP 10, kde očekává pokles mezi šesti a sedmi procenty.

V době plné sériové výroby v roce 2019 by měly ceny jednotlivých variant vypadat následovně: cena F-35A se bude pohybovat v rozmezí 80 až 85 milionů dolarů; F-35B přijde na 110 milionů dolarů a F-35C na 96 milionů dolarů. Cena je včetně motorů.

Cena je tak srovnatelná s modernizovanými verzemi starších letounů čtvrté generace, ale na straně F-35 stojí technologie stealth, pokročilá elektronika a tzv. schopnost "fúze dat".

Testování verze F-35B s kolmým startem a přistáním.

I přes tento optimismus se musí vývojový program poprat s několika technickými problémy. Na variantě pro námořnictvo (F-35C) probíhají např. úpravy křídel a podvozku, zatímco u varianty s kolmým startem (F-35B) je nutné vyřešit problematickou kabeláž.

Současně vývoj nabral zpoždění dalších šest až devět měsíců pro dokončení testování všech schopností F-35. Toto zdržení vyjde daňové poplatníky na dalších 532 milionů dolarů.

Podle generála Bogdana je nejméně 100 milionů dolarů způsobeno předešlými škrty (přesunem financí) ze strany vlády a dalších 165 milionů dolarů odráží dodatečné úpravy letounů, se kterými se dříve nepočítalo. Mezi tyto úpravy patří například větší ochrana palubních systémů proti kyberútokům.

Cena vývojových nákladů je trnem v oku nejen pro daňové poplatníky v USA, ale například i v Kanadě, kde je toto téma značně zpolitizované. Pravdou však zůstává, že sebelepší modernizace starších strojů neposkytují dlouhodobé řešení či alternativu strojům páté generace, protože ty mají svůj modernizační potenciál před sebou.

Generál Bogdan chválí snahu administrativy Donalda Trumpa získat z každého investovaného dolaru co nejvíc, nicméně škrty v programu nejsou řešením. Jeho strategií proti škrtům je poukázat na holá fakta demonstrující pokles nákladů F-35. Klíč je však udržet počet objednaných letadel, jinak jednotková cena poroste.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Chystá se obří mediální bitva? Trump twittuje proti F-35

Nově zvolený americký prezident Donald Trump zaútočil na svém Twitter účtu na firmu Lockheed Martin ...

Boeing s výrobu stíhaček F/A-18 a F-15 nekončí

Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej stíhaček F/A-18 Super Hornet do Kuvajtu a F-15QA do ...

Průzkum bojem? Trump chce Super Hornety místo F-35

Nově zvolený americký prezident Donald Trump pokračuje v boji proti “předraženému” projektu stíhačky ...

Stíhačky F-35 Lightning II pro italské letectvo

První dvě stíhačky páté generace F-35A byly doručeny italskému letectvu a jde tak o první kusy ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Olivav
    09:13 07.01.2017

    Logiku, já vidím ten vtip v tom, že mnoho lidí, když to přeženu štve "zbožšťování F35". Vzhledem k tomu, že je ten projekt nejnákladnější a nejambicióznější, tak je i hodně ...Zobrazit celý příspěvek

    Logiku,

    já vidím ten vtip v tom, že mnoho lidí, když to přeženu štve "zbožšťování F35". Vzhledem k tomu, že je ten projekt nejnákladnější a nejambicióznější, tak je i hodně medializovaný. Tím pádem jak se tu psalo se k němu může vyjádřit širší veřejnost, jak už i zde padlo. Může to věst k hospodským hádkám i debatám na úrovní.

    Jedno je jisté:
    - F35 je výborné letadlo o tom ani já nepochybuji.

    - Jeho charakteristiky dohánějí některá jiná letadla a jak v USA říkají legacy planes takže F-16, F-18 a F-15 překonává bez nějakých debat a sami piloti to reálně otestovali

    - Proti 4+ generaci už to takový náskok není zejména při mohu-li to nazvat klasickém leteckém souboji, kde dejme tomu proti EFT, Gripenům, SU-35, Mig-35, Rafale už to není jednoznačné

    - dávat tu letové obálky (F35 ji má sakra skvělou jak psal Shania skoro na úrovni F22) a výpočty je "nesmysl" (ano řešil jsem tu i já sám některé hovadiny), protože v zásadě má pravdu Shania, že F35 jakožto každý zbraňový systém prochází testováním a nakonec se vypracuje celková stratečie i taktická koncepce jeho použití a F35 je Multirole ne AirSuperiority.

    - Multirole ze své definice je schopen leteckého bije, ale není k němu primárně určen. Může ho svést, ale se speciály bude mít problém u F35 myslím bude mít problém jen s 4+ generací a jen za podmínek do kterých by se se zkušeným pilotem neměl dostat.

    - Jiná situace je v případě 5.gen - tam je zatím jen F-22 a ta by si F35 asi dala, ale nebylo by to tak snadné jako když smazala F-15 apod. Další 5.gen je ve vývoji: T-50 je 5.gen nejblíže, ale jsou hypotézy, že bude spíše 4.8gen díky slabší avionice (zejména software fusion) a koncepce T-50 je jiná než F22 to je naprosto jasné (RCS jen ve předu - snaha o L-band, situaci by mohl zlepšit ROFAR ale to je otázka roku 2018 a pak jej teprve mohou testovat na letadle a vychytávat mouchy, což může trvat dost dlouho - zatím mají problémy i s AESA, i když jej mají) no a pak je tu J-20 a tam se o 5.gen pochybuje nejvíce a říká se, že jediný efekt to letadlo může mít na rovnováhu s Japonskem a tam to změní F35

    - ano CFD je skok dřve museli více foukat v tunelu a testovat upravovat předělávat (hezký příklad je historie MFI 1.42 - kdy foukali, předělávali a nakonec i kopírovali EFT a nakonec asi ani neletěli - peníze) a i např. rusové (nejsem rusofil) všude vychvalují jak díky němu mohli navrhnout T-50 kolik to ušetřilo času práce a peněz a že bez něj by nejspíše ani takové letadlo nebyli schopni postavit

    - Jen si říkám, že v prostředí, kde bude F35 bojovat s vyspělým protivníkem, který použije moderní prosředky REB, tak to nebude snadně. Ano v cvičeních proti zpadním REB dopadla F35 excelentně a dostala prestižní cenu (myslím je to 5tý stroj co to dostal). Proto je plánována výroba F35 v tolika kusech a ve službě pořád zůstávají F22, které budou s F35 spolupracovat. I tak síť PVO např. S-400 S-500 L-band pozemní radary mohou elimitovat výhody 5.gen a pomoci navést 4+ gen na jejich souřadnice. Nic jiného jim stejně asi ani nezbývá. Nakolik by byl tento scénář reáný je otázka. A schopnosti REB Ruska a Číny neznáme, ale nebudou malé už dle některých prohlášení z USA, kde tlačí na zlepšení vlastních schopností jak psali ovládnout EM vlny nad bojištěm.

    - F35 je tudíž pro mnoho států jak tu zaznělo i skvělý stíhač a mnoho států nemá ani stíhače co by si jen uvědomily, že tam F35 je mohli s ní bojovat. Tím pádem to vypadá a je to tak koncipováno a ani jinak nemůže, že F35 je stroj pro boj s vyspělým protivníkem

    - proti ručníkářům by byla drahá, ale i jiné státy jak NATO tak i Rusko otestovaly Rafaly, Su-34 i 35, proti ručníkářům a my jen doufejme, že to nezkusí proti sobě

    - a možná to někomu vadí, ale já bych např. rád za takové peníze videl více riskování s pokrokovějšími technolgiemi, které jsou méně ověřené (např. motory - rovnou zkusit proměnný cyklus)

    To je asi v kostce co si o tom myslím.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    01:48 07.01.2017

    Luky, ale já si ho prohlídnul už dávno. A právě proto Ti to celou dobu vysvětluju, že je prostě blbě. Protože kdybys četl ten muj příspěvek a zveřejněný čísla, tak tam je pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky, ale já si ho prohlídnul už dávno. A právě proto Ti to celou dobu vysvětluju, že je prostě blbě.

    Protože kdybys četl ten muj příspěvek a zveřejněný čísla, tak tam je pro celkovej lift F35 44lb*ft^-2, tedy cca 220kg*m^-2. Teda by byla někde u grippenu a nikoli na druhý straně grafu. EF by se také asi pohnul, ale je to oproti F35 furt "trubka s křídlem" a tedy zrovna tahle koncepce příliš liftu od částí mimo wing area mít nebude.
    EF byl navrhovanej během 80tých let a v té době sice nějaké možnosti CFD byly (a na to jaké byly se EF opravdu povedl), ale bylo to ještě v plenkách a dostupná výpočetní kapacita byla mrňavá, takže nějaké extra vychytávky zvyšující vztlak se u něj příliš čekat nedají (on ho má už tak výbornej).

    Dále je nesmysl porovnávat 60%paliva grippenu a 60% eurofigteru. Pro 60% Eurofigteru má smysl porovnávat s cca 30% paliva F35 (v tu chvíli maj stejnej dolet) - a F35 by tak byla v T/W sice pod typhoonem, ale ne o moc.

    Takže ve výsledku máš graf, kde je F35A vpravo dole, ale měla by bejt vlevo nahoře a divíš se, že proti němu protestuju??? Ve výsledku by v tom Tvym grafu asi furt byl Typhhon lepším, ale bylo by to o fous, ne že by to bylo na jedné straně "chudák F35" a na druhé straně nepřekonatelný Typhoon, jak se to tváří teď.

    Mě neštve že je EF dobrej, jsem za to rád (rozhodně z něj maj češi větší šanci získat nějakou subzakázku) - je hodně škoda, že EF přišel zrovna do konce studený války, protože je to výtečnej stroj, jen bohužel dost drahej - větší objednávky by jeho ceně dost pomohly, ale štve mě, když se používaj demagogický argumety, a těch se kolem F35 bohužel používá hafo.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    21:36 06.01.2017

    Mimochodem v tom mým grafu, který nechápu proč pořád napadáš, ta 60% F-35 nevychází vůči ostatním US strojům vůbec špatně. Tak si to už konečně prohlédni. To tě vážně tak štve, ...Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodem v tom mým grafu, který nechápu proč pořád napadáš, ta 60% F-35 nevychází vůči ostatním US strojům vůbec špatně. Tak si to už konečně prohlédni.

    To tě vážně tak štve, že by mohly být západoevropské stroje v nějakém parametru(navíc jak píšeš nepodstatném) lepší, než tento mezinárodní stroj...? Proč?Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    21:19 06.01.2017

    Bohužel logiku, zase tam nejsou údaje dvoumotorových eurodelt. Tyto stroje mají trup jako vztlakové těleso (je to ještě víc placatý než F-35), taky mají FBW a v jejich návrzích ...Zobrazit celý příspěvek

    Bohužel logiku, zase tam nejsou údaje dvoumotorových eurodelt.

    Tyto stroje mají trup jako vztlakové těleso (je to ještě víc placatý než F-35), taky mají FBW a v jejich návrzích byla taky použitá výpočetní technika. A jak už jsem říkal, tady nejde jen o dogfajt na nízkých rychlostech, ale zejména o manévrování ve větších výškách.

    A prosím tě, neodkláněj diskuzi od toho, co jsem řekl, že mě přimělo reagovat. Nebo si ji odkláněj, ale neber to jako přesvědčující argumenty pro mě.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    20:51 06.01.2017

    Ad Wing loading: 1) wind loading ani zdaleka nevypovídá o schopnosti dogfightu - viz např. Shaniův příklad s hornetama, který by podle T/W i podle WL měli bejt totální průšvih a ...Zobrazit celý příspěvek

    Ad Wing loading:

    1) wind loading ani zdaleka nevypovídá o schopnosti dogfightu - viz např. Shaniův příklad s hornetama, který by podle T/W i podle WL měli bejt totální průšvih a nejsou - F16 se v dogfightu vyrovnaj (byť F16 může s výhodou využít vertikálu).

    2) wing loading u F35 závisí podle toho, jak kdo (ne)spočítá lift danej trupem a dalšíma částma, nejčastěji se používá takzvaná "wing-area", tedy že se do výpočtu zahrnuje i oblast "mezi křídlama". To je ale u F35 špatná metodika - u něj podstatná část vztlaku je produkovaná i ocasem a dalšími částmi trupu.

    Lift od ocasu nejde podceňovat - např. F15 je přetočená F16kou právě proto, že F15 je ještě stabilní, a tak přes výtečnej wing-loading je třeba od jejího liftu odečíst vztlak ocasu, kterej letadlo "vyrovnává". Naopak F16 s nestabilním designem má od ocasu lift pozitivní, což je kus skládačky, proč F16 ve výsledku točí lépe. Takže do WL je třeba počítat příspěvky celého celý trupu:

    Jedny čísla odhadu wing-loadingu se započítáním celé plochy letadla sem dal Shania. Já jsem našel druhé:
    Mig-29 (M/M2): 54.6
    F-16C (block 50): 54
    F/A-18C: 46
    F-35A: 44
    Su-30MKI: 43
    http://www.f-16.net/forum/view...
    V obou těchto odhadech vychází F35 velmi dobře.

    3) Ono totiž to ani principiálně nejde udělat porovnání podle plochy. Protože pro vypočtení musíš ještě znát C_L, tedy koeficient pro výpočet liftu. Ten je u všech křídel +- stejný (aby se změnil, musel by se změnit i drag, což pro běžný let nechceš - jinak přesně tak fungují veškerá křidélka atd....) , proto se pro zjednodušení při porovnávání letadel zanedbával.
    U trupu máš ale nutně odpor daleko větší a tedy si můžeš s tvarem trupu a z toho plynoucím koeficientem C_L pro lift pohrát daleko více. A obzvláš s moderními CFD programy si s tím můžeš pohrát hodně efektivně (on se mění i podle úhlu náběhu a je ho třeba optimalizovat pro různé režimy letu i různé rychlosti) - tydle možnosti předtím nebyly a i když dobrý konstruktéři toho byli schopni dost udělat "pocitem", dnešní možnosti jsou úplně jinde.
    Proto už nejde tak jednoduše srovnávat "plochu křídel" tak, jako dřív - a obzvlášť mezi generacema.

    4) Že od trupu F35 je podstatné množství liftu potvrzuje i LM:
    The F-35s twin vertical tails are designed to deal effectively with the excessive vibrations which occurs from strong air vortices generated at high G's and angles of attack. These vortices have a very good -- and quite deliberate – function; to increase lift and reduce drag which greatly assists maneuverability.
    http://www.f-16.net/f-35-news-...
    Jak je vidět, nejde jen o plochu, ale o celkové aerodynamické řešení, kdy konkrétní prvky (nazývané high-lift devices) zvětšují C_L trupu. U klasických klapek je to na úkor zvětšení dragu křídel, ale jelikož trup má drag tak jako tak, tak si s tím jde vyhrát.

    5)Ohledně sustained turn rate porovnání F16 a F35 říkal norský pilot:
    Sustained Turn rate:Overall I can say that a stripped-down F-16 has slightly better sustained turn rate than the F-35. However, an F-35 has the advantage with regards to getting inside the turn of its opponent.
    http://nettsteder.regjeringen....
    Tzn. že F16 bez výzbroje o kousek utočí F35 (tedy s výzbrojí už bude lepší F35), ale F35 je přitom obratnější (umí lépe "ukazovat nosem"). Což je v podstatě to, co říkal už Shania - že F35 je vlastně výtečná točivost F16 spojená s obratností F/A18.

    Ještě něco od jiného pilota, opět srovnání s F16.
    http://nettsteder.regjeringen.... viz text dole (už to tu možná bylo).

    6) A nakonec - jeden z nejúspěšnějších stíhačů - podle W/L nejúspěšnější - stíhač minulého století byla F15, která v točivosti díky svému stabilnímu designu nijak nevyniká. Se zlepšováním řízených raket a HUD od té doby význam obratnosti zase podstatně poklesl.
    Takže se můžeme hádat o tom, jak super(ne)obratná F35 je, ale dobrého stíhače dělá dnes něco jiného, protože už nemusíš otáčet letadlo, stačí otočit hlavu.
    (Tím nechci trvdit, že to není podstatná vlastnost).Skrýt celý příspěvek

  • Sokrates
    19:56 06.01.2017

    Keď už sa tu riešil možný predaj F-22 spojencom USA, mal by som jednu otázku. Ako je možné, že pri F-22 sa Američania báli vyzradenia nových technológií, ale F-117 v pohode ponúkli ...Zobrazit celý příspěvek

    Keď už sa tu riešil možný predaj F-22 spojencom USA, mal by som jednu otázku. Ako je možné, že pri F-22 sa Američania báli vyzradenia nových technológií, ale F-117 v pohode ponúkli Britom ako náhradu za Tornado GR4? Boli snáď tie technológie v F-117 lepšie ošetrené?Skrýt celý příspěvek

  • stronger.p
    19:08 06.01.2017

    Shania "podivej se na souboje F-16 vs Hornet nebo Super Hornet. Hornety jsou horší v akceleraci, ustálené zatáčce, stoupavosti atd... Ale mají schopnost operovat na vysokých AOA ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania
    "podivej se na souboje F-16 vs Hornet nebo Super Hornet. Hornety jsou horší v akceleraci, ustálené zatáčce, stoupavosti atd... Ale mají schopnost operovat na vysokých AOA a rychle natočit nos kam potřebují... No a najednou papírově lepší stroj nemá vždy vyhráno. "

    Váš příspěvek mi něco připomněl a proto jsem si vypůjčil z Palby následující text o MiG-23ML

    Od roku 1990 navazoval 1. slp kontakty s bojovými jednotkami západoevropských letectev a tak si mohli piloti proti sobě vzájemně ,,zabojovat".Oponenti létali na strojích Mirage III E,Mirage F1C ,Mirage 2000 C,McD F4F Phantom II a F-16 A. Jeden z pilotů MiG-2ML mi řekl:,,Tehdy jsem si začal ML-ky vážit jako dobré stíhačky." Ve vertikálních manévrech a akceleraci si Mig - 23 ML vedl skvěle a s výjimkou F-16 mu žádný ze jmenovaných strojů nestačil ani ve stoupavosti..Na horizontále měly navrch F-16 A a Mirage 2000 C.Pokud byl boj veden na nižších rychlostech,měla v horizontále výhodu i Mirage F1C.Piloti se snažili převést boj do vertikály,kde měli větší šance uspět.Většina západních letadel měla lepší elektronické vybavení.Lokátory viděly dál ( F-16, Mirage 2000 i F4F). Co se týče lokátoru Migu -co kus to originál.Některé lokátory měly velký dosah ve výškách nad 6 000 m (skoro 80 km) a s ubývající výškou dosah klesal, jiné naopak při zemi viděli téměř na 57 km, nad 6 000 m pak sotva 65 km.

    :DSkrýt celý příspěvek

  • Luky
    18:34 06.01.2017

    Furt jsem psal dvoumotorový eurodelty nebo dvoumotorový eurocanardy, abychom tam netahali Gripen nebo M2K...takže EFT + Rafale. Jestli myslíš Strike fighters PDF, tak tam jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    Furt jsem psal dvoumotorový eurodelty nebo dvoumotorový eurocanardy, abychom tam netahali Gripen nebo M2K...takže EFT + Rafale.

    Jestli myslíš Strike fighters PDF, tak tam jsou jen US stroje, dvoumotorový eurocanardy nejsou..ani nic dalšího.
    Nikde jsem netvrdil, že plošný zatížení je vše. Ten můj graf je myslím od Janes a já tam jen kdysi dokreslil poloprázdnýhoa skoroprázdnýho Gripena. To abych právě podpořil tvrzení, že obálky se překrývají a že Gripen nemusí být tak slabý, jak někdo sugeroval...zejména v roli obránce vlastního území.
    Nicméně je na grafu sympatické to, že ukazuje dvě hodnoty - poměr tahu ke hmotnosti i plošné zatížení. Můžeš si porovnat 60% F-35 a plnýho EFT.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    18:02 06.01.2017

    Luky: já sem nepochopil, že eurodeltama myslíš přímo EF, myslel jsem, že myslíš obecně "v evropě vyráběný delty", teda všechno od gripenu po EF. EF je v manévrovatelnosti špička ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: já sem nepochopil, že eurodeltama myslíš přímo EF, myslel jsem, že myslíš obecně "v evropě vyráběný delty", teda všechno od gripenu po EF. EF je v manévrovatelnosti špička soupeřící s F22 (byť já bych si spíš vsadil na F22, má TV a to jí v hraničních situacích dovolí věci, co bez TV jdou těžko, ale to už je jen "pocitové" - pravděpodobně bude v tom lepší ten a v tom tamten) - takže ten bude mít asi nad F35 většinou navrch.

    Podle toho, co jsem čet, ale obálka F35 nemá k F22 daleko. Občas někde zaostává, občas se dorovná. S EF bych to viděl podobně.

    Na ostatní letadla bych si ale už nesázel. Určitě se najdou manévry, které tomu kterému letadlu sednou líp, ale celkově si nemyslím, že Rafalle překoná F35. Uvidíme.

    Ohledně toho Tvého obrázku - tak
    1) Už ses kouknul do toho Shaniova materiálu, kde vyšel wing loading pro F35 trochu jinak, než co tvrdíš ty
    2) wing loading prostě není vše. To bys také mohl tvrdit, že je Rafale značně obratnější než F22 a všem "dá na p...l" grippen
    3) Počítat wing-loading s %paliva je pro srovnání 4gen a 5gen nesmysl, protože zatímco 4gen má ještě externí nádrže. EF má při plných interních nádržích 5tun paliva. F35 má 8tun - a spotřebu bude mít menší. Takže má smysl cca porovnávat plnej EF s 60% F35 a neSkrýt celý příspěvek

  • Shania
    17:55 06.01.2017

    logik: no a pokud to chceš mít složitější.... podivej se na souboje F-16 vs Hornet nebo Super Hornet. Hornety jsou horší v akceleraci, ustálené zatáčce, stoupavosti atd... Ale mají ...Zobrazit celý příspěvek

    logik: no a pokud to chceš mít složitější.... podivej se na souboje F-16 vs Hornet nebo Super Hornet. Hornety jsou horší v akceleraci, ustálené zatáčce, stoupavosti atd... Ale mají schopnost operovat na vysokých AOA a rychle natočit nos kam potřebují... No a najednou papírově lepší stroj nemá vždy vyhráno.

    Komentáře pilotů:
    http://www.f-16.net/forum/view...

    No a teď si vem, že F-35 má akceleraci, na úrovni F-16, téměř se vyrovná v ustálené zatáčce a má schopnost dostat nos kam potřebuje jako hornet... a co víc, dokáže rychle získat ztracenou energii...

    Což je nejspíš ten důvod pro to nadšení pilotů...Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    17:48 06.01.2017

    Shania, díky za odpověď, ale to mi příjde zábavné, že u super éra s takovým rozpočtem neudělají testy a nedají certifikaci, aby z něj mohli zdímat lepší výkony. Vzhledem, že je ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania,

    díky za odpověď, ale to mi příjde zábavné, že u super éra s takovým rozpočtem neudělají testy a nedají certifikaci, aby z něj mohli zdímat lepší výkony. Vzhledem, že je letová obálka omezena softwarem (snad se nemýlím), tak dokud to nepovolí přes něj, tak to bude jako přidušený sporťák díky chybějícímu razítku na formuláři.

    Sorry, mě to příjde docela absurdní a nemou si pomoct.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    17:47 06.01.2017

    Nepovažuju Rafale za horší než EFT. Trochu slabší motory může kompenzovat menším zatížením, taky ho vnímám jako aerodynamicky velmi vymazlený, až dokonalý. Ty rozdíly k EFT jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    Nepovažuju Rafale za horší než EFT. Trochu slabší motory může kompenzovat menším zatížením, taky ho vnímám jako aerodynamicky velmi vymazlený, až dokonalý. Ty rozdíly k EFT jsou nepatrné (leda by tam byly nějaké nevýhodné oblasti, třeba kvůli optimalizaci motorů pro nějaké výšky). Co si pamatuji, tak i střety bývaly takové vyrovnané...ale nesleduju to už moc. TW i wingload o dost jinde než F-35, rychlost vysoká, což svědčí o nízkém čelním odporu, delta s canardy dokáže extrémně ostrou zatáčku, výzbroj polozapuštěná....oproti tomu ta celkem malá křídla F-35. Moc nechápu, proč by ji měla F-35 nablízko dotahovat.
    ------------------------
    Celkově bych pak Rafale klidně považoval za nebezpečnější, než EFT. Ale to teď neporovnáváme.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    17:23 06.01.2017

    logik: piloti to ale třeba neberou jen z pohledu obratnosti, ale celkově všech schopností stroje a je tam celá řada mnohdy důležitějších faktorů, než obratnost. EF pokud pujde ...Zobrazit celý příspěvek

    logik: piloti to ale třeba neberou jen z pohledu obratnosti, ale celkově všech schopností stroje a je tam celá řada mnohdy důležitějších faktorů, než obratnost.

    EF pokud pujde čistě o energetické manévrování, tak nic lepšího není, je to větší hot rod než F-16 a udrží si to i ve výšce, v trenche 3 pak dostanou ještě další vlastnosti.

    U Rafale už bych si tak jistý nebyl. Nad F-35 nebude mít výhody v oblastech, kde Rafale překovává F-16.

    Dost taky udělá to, jestli je pilot vycvičen v boji proti konkretnímu stroji... a pokud jeden je a druhý není, udělá to hodně.

    Pilot může tvrdit, že je lepší než jakékoli 4gen letadlo a může mít pravdu, když stroj porovnáš se vším všudy a nebo navíc tím jak se integruje a spolupracuje s okolím...

    Většina těch pilotů ale jde z F-16 block 50 a podobně, velmi schopné, ale těžko nejmodernější... Pokud by někdo šel např. z block 2 superhornetu, některé vychytávky by mu nepřipadali jako naprostá novinka:)Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    17:10 06.01.2017

    ...co se týče F-16, přečti si Shaniův post o ustálený zatáčce. Co se týče dvoumotorových Eurocanardů, srovnej jejich výkony s F-16 a je jasné, že v boji zblízka dominují a to ...Zobrazit celý příspěvek

    ...co se týče F-16, přečti si Shaniův post o ustálený zatáčce.

    Co se týče dvoumotorových Eurocanardů, srovnej jejich výkony s F-16 a je jasné, že v boji zblízka dominují a to bez problémů.
    Můžeš se přít, zda v honičkách nablízko má navrch EFT nebo F-22 (dle mě EFT..a to si myslí i dost pilotů na západě), ale netahej do toho F-35. Koukni ještě jednou na ten graf, co jsem ti poslal a uvidíš, že tyhle stíhače jsou v jiným bazénku. Jo, když F-35 vyprázdníš a EFT naložíš, tak si spolu zaplavou....Skrýt celý příspěvek

  • logik
    16:53 06.01.2017

    A to co tvrdíš podložíš Luky čím? Já na podporu svého tvrzení mám výroky mnoha pilotů, co v kokpitu F35 seděly... Najedeš jediného pilota, který by létal na F35 a říkal, že je ...Zobrazit celý příspěvek

    A to co tvrdíš podložíš Luky čím?

    Já na podporu svého tvrzení mám výroky mnoha pilotů, co v kokpitu F35 seděly... Najedeš jediného pilota, který by létal na F35 a říkal, že je horší než starší éra?Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    16:34 06.01.2017

    Není logiku a nablízko taky nemá navrch nad dvoumotorovýma eurodeltama. V tom bodě jsem vstoupil do diskuze. Vše nasvědčuje tomu, že letadlo je primárně navrženo jako útočné se ...Zobrazit celý příspěvek

    Není logiku a nablízko taky nemá navrch nad dvoumotorovýma eurodeltama. V tom bodě jsem vstoupil do diskuze.

    Vše nasvědčuje tomu, že letadlo je primárně navrženo jako útočné se schopností sebeobrany a díky pokročilé výzbroji a senzorům může působit i jako stíhačka. Některé státy ho budou používat jako hlavní a jediný stíhač. Amíci na to budou mít proti nejpokročilejším protivníkům ještě F-22....obávám se, že jen na F-35 by nevsadili.

    Prostě kopírujte sem klidně jak je super všesměrový pit, senzor fusion a spoustu dalších věcí, ale nesnažte se mě přesvědčit, že je nablízko lepší než Rafale nebo EFT....když v některých parametrech kulhá za F-16.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    16:08 06.01.2017

    Luky - fór je v tom, že i F35 (ale i F22 a asi i T-50, byť ta více vychází z "osvědčených tvarů") je v oblasti aerodynamiky revoluční. To, co se dneska dá spočítat s CFD si prostě ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky - fór je v tom, že i F35 (ale i F22 a asi i T-50, byť ta více vychází z "osvědčených tvarů") je v oblasti aerodynamiky revoluční. To, co se dneska dá spočítat s CFD si prostě před dvaceti lety neměl naprosto šanci spočítat - i dneska je to na hranici možností, obzvlášť v supersonické aerodynamice.

    Proto také moderní stíhače vypadají tak "divně". Dřív se navrhoval drak podle osvědčených principů, dneska se optimalizuje počítačema a tak se dají dělat tvary, které pro klasické konstruktéry "nemají logiku".Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    15:47 06.01.2017

    2 Shania
    Dík, že jsi nevědomky potvrdil a uznal, že RiMr napsal úplnou pakárnu.

    2 Shania
    Dík, že jsi nevědomky potvrdil a uznal, že RiMr napsal úplnou pakárnu.

  • Sokrates
    15:42 06.01.2017

    Shania: ak si myslel, že "nemá lepší sdílení dat", tak fajn. To lepší tam nebolo a ja som to nepochopil. Napriek tomu by som rád vedel v čom je to zdieľanie dát lepšie. Taktiež ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania: ak si myslel, že "nemá lepší sdílení dat", tak fajn. To lepší tam nebolo a ja som to nepochopil. Napriek tomu by som rád vedel v čom je to zdieľanie dát lepšie. Taktiež nechápem na základe čoho vieš vyhodnotiť, že americké stroje majú lepšie ECM. Necháp ma zle, ja sa tu nechcem hrať na chytráka. Ale ja mám príliš málo informácií, aby som vedel niečo takéto jednoznačne tvrdiť. Preto som chcel vedieť, či si niekde čítal odbornú analýzu, ktorá to potvrdzuje. Väčšinou máš veci overené a vieš poskytnúť zdroj, z ktorého čerpáš. Takže toľko k týmto bodom. V tejto súvislosti chcem len dodať, že Ty to otočiť nemôžeš a pýtať sa ma na dôkaz toho, že Rusi to majú lepšie. Ja som totiž nikdy takéto tvrdenie nevyslovil.
    Ja som len mierne rezervovaný voči predstave, že každá americká technika dominuje ruskej. A to vôbec nie som voči USA zaujatý. V letectve sú absolútna špička a v určitých aspektoch udávajú svetové trendy. Ale nie je žiadnym tajomstvom, že napr. za zrodom IRIS-T stála práve ruská R-73, ktorá bola dlho Západom podceňovaná. Keď Západné Nemecko, spolupracujúce s VB na AIM-132, po zjednotení zistilo, že R-73 predčí svoje západné ekvivalenty, okamžite odstúpilo od projektu. Ihneď si zadefinovalo nové požiadavky a pustilo sa do vývoja IRIS-T. Takýchto príkladov je viac a nie len z letectva.
    Čo sa týka R-77 je trošku zavádzajúce povedať, že ich len teraz Rusi začali nakupovať a podceňovať ich počty. Sám veľmi dobre vieš, že zmluva na nákup bola uzavretá už v auguste 2015 a 6. februára 2016 boli prvýkrát uverejnené fotografie, ako sú nimi vyzbrojené Su-35S. Do novembra 2017 má byť dodaná celá objednávka. Taktiež vieš, že kontrakt bol uzavretý na sumu 13,2 mld. rubľov, čo pri ruských nákladoch bude naozaj dostatočné množstvo na kompletné vyzbrojenie všetkých Su-35S, MiG-29SMT a Su-30.
    V kontexte boja proti F-22/35 sa tým nemusí naozaj nič zmeniť, ale proti týmto strojom primárne nie sú vyrábané. Proti nim budú posielané T-50.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    15:32 06.01.2017

    Olivav: psal jsem ti to už dvakrát:) v pumovnici jsou komponenty, které nebyli certifikovány na ty teploty. Takže papírově mají certifikaci na 50 stupnu, tak 51 stupnu uz je ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav: psal jsem ti to už dvakrát:)

    v pumovnici jsou komponenty, které nebyli certifikovány na ty teploty. Takže papírově mají certifikaci na 50 stupnu, tak 51 stupnu uz je problem i kdyby vydrželi realně 1000, takže jediný problém je v tom, že ty komponenty musí dostat certifikaci. Než tak bude, tak je omezení na tu a tu rychlost v te a te výšce. Takových drobných problémů tam budou stovky....

    Teď se např. řeší hopsaní předního kola u C při startu. .
    https://youtu.be/jJbVdOmdsSE...
    Vi se o tom 2 roky, fix bude až za pár let. Zase se z toho dělá velký problém, ale v kontextu s tím, že se tak děje jen při nízké startovní hmotnosti a ve středních a vyšší se to vůbec neprojevuje, tak je jasné, že to není prioritní problém.

    No a pak jaká je situace u Hornetu?
    http://www.f-16.net/forum/view...

    A nebo:
    A Pentagon deficiency report in 2015 stated that extreme movements in the cockpit during launch risked pilot health. One hundred and five pilots completing catapult launches rated their level of pain or discomfort on a scale of one to five. Of the 105, 74 pilots reported "moderate" pain or a 3, 18 pilots reported "severe" pain or a 4, and one pilot reported "severe pain that persists" after launching from an aircraft carrier.

    Takže je vždy potřeba znát kontext.


    raziel87: internet s tím nemá co dělat, ten to jen umožnil komentovat lidem jako my.

    Před internetem to bylo hlavně v ramci daných komunit (jako hornet, F-14, atd mafii), radoby reformistum jako POGO, lobistům, leteckých magazinu a novinářů, co ucitili krev...

    Skoro každá novinka to více či méně schytávala.

    F-35 je první stroj v době sociálních medii, takže se toho může účastnit i ty, dřív to byla záležitost těch komunit a leteckých fandů s přistupem k těm mediim. Což v CR měl jen málokdo...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 14