Cena programu F-35 ne tak úplně „mimo kontrolu“

Foto: Stíhačka F-35A Lightning II se přibližuje k tankovacímu letadlu; větší foto / Public domain
Stíhačka F-35A Lightning II se přibližuje k tankovacímu letadlu; větší foto / Public domain 

Nedávno jsme přinesli zprávu o tom, jak se budoucí prezident USA Donald Trump ostře vymezil proti programu stíhaček páté generace F-35 Lightning II. Jeho kritika byla čistě zaměřená na cenu, která se podle něj „vymkla kontrole“. Jako alternativu pokládá nákup modernizovaných letounů F/A-18 Super Hornet.

Proti kritice Trumpa se ostře ohradilo oddělení JPO (Joint Progam Office), které má na starosti zavádění F-35 do výzbroje. Oddělení přišlo se zprávou, která uvádí ceny na pravou míru.

Konkrétně poukazuje na ceny z deváté počáteční výrobní série (LRIP 9). V rámci té bylo vyrobeno 57 letounů, z toho 34 pro Spojené státy a 23 pro zahraniční partnery (Británii, Norsko, Itálii, Japonsko a Izrael).

V rámci LRIP 9 bylo vyrobeno:

  • 42 letounů F-35A (24 pro USA, 16 pro zahraniční uživatele) v ceně 102,1 milionu dolarů za kus. Jedná se o pokles ceny 5,5 % oproti LRIP 8 a 60 % oproti LRIP 1.

  • 13 letounů F-35B (6 pro USA, 7 pro zahraniční uživatele) v ceně 131,6 milionu dolarů za kus. Zde byl zaznamenán pokles ceny o 1,8 % oproti LRIP 8

  • 2 letounů F-35C (oba pro US Navy) v ceně 132,2 milionu dolarů za kus. Tato verze je jediná, jejíž cena byla navýšená. Protože US Navy snížilo počet objednaných kusů ze čtyř na dva, narostla cena o 2,5 % oproti LRIP 8.

Případ navýšení ceny u varianty určené pro provoz z letadlových lodí (F-35C) jasně ukazuje, že snížení počtu kusů v objednávce vede k navýšení nákladů.

Ředitel F-35 Joint Progam Office generál Chris Bogdan uznává, že program vývoje letounu F-35 narazil v letech 2006 až 2011 na několik překážek, které způsobily šestileté zdržení programu a 13,5 miliardy dolarů v dodatečných vývojových nákladech.

Na druhou stranu poukazuje na zlepšení organizace programu v roce 2011, díky které se program drží rozpočtu a současně se daří dodávat více než 50 letounů ročně.

Bogdan dále poukazuje na další snížení nákladů u LRIP 10, kde očekává pokles mezi šesti a sedmi procenty.

V době plné sériové výroby v roce 2019 by měly ceny jednotlivých variant vypadat následovně: cena F-35A se bude pohybovat v rozmezí 80 až 85 milionů dolarů; F-35B přijde na 110 milionů dolarů a F-35C na 96 milionů dolarů. Cena je včetně motorů.

Cena je tak srovnatelná s modernizovanými verzemi starších letounů čtvrté generace, ale na straně F-35 stojí technologie stealth, pokročilá elektronika a tzv. schopnost "fúze dat".

Testování verze F-35B s kolmým startem a přistáním.

I přes tento optimismus se musí vývojový program poprat s několika technickými problémy. Na variantě pro námořnictvo (F-35C) probíhají např. úpravy křídel a podvozku, zatímco u varianty s kolmým startem (F-35B) je nutné vyřešit problematickou kabeláž.

Současně vývoj nabral zpoždění dalších šest až devět měsíců pro dokončení testování všech schopností F-35. Toto zdržení vyjde daňové poplatníky na dalších 532 milionů dolarů.

Podle generála Bogdana je nejméně 100 milionů dolarů způsobeno předešlými škrty (přesunem financí) ze strany vlády a dalších 165 milionů dolarů odráží dodatečné úpravy letounů, se kterými se dříve nepočítalo. Mezi tyto úpravy patří například větší ochrana palubních systémů proti kyberútokům.

Cena vývojových nákladů je trnem v oku nejen pro daňové poplatníky v USA, ale například i v Kanadě, kde je toto téma značně zpolitizované. Pravdou však zůstává, že sebelepší modernizace starších strojů neposkytují dlouhodobé řešení či alternativu strojům páté generace, protože ty mají svůj modernizační potenciál před sebou.

Generál Bogdan chválí snahu administrativy Donalda Trumpa získat z každého investovaného dolaru co nejvíc, nicméně škrty v programu nejsou řešením. Jeho strategií proti škrtům je poukázat na holá fakta demonstrující pokles nákladů F-35. Klíč je však udržet počet objednaných letadel, jinak jednotková cena poroste.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Chystá se obří mediální bitva? Trump twittuje proti F-35

Nově zvolený americký prezident Donald Trump zaútočil na svém Twitter účtu na firmu Lockheed Martin ...

Boeing s výrobu stíhaček F/A-18 a F-15 nekončí

Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej stíhaček F/A-18 Super Hornet do Kuvajtu a F-15QA do ...

Průzkum bojem? Trump chce Super Hornety místo F-35

Nově zvolený americký prezident Donald Trump pokračuje v boji proti “předraženému” projektu stíhačky ...

Stíhačky F-35 Lightning II pro italské letectvo

První dvě stíhačky páté generace F-35A byly doručeny italskému letectvu a jde tak o první kusy ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Luky
    13:09 06.01.2017

    ...no F35 by asi do Indie neposlali. Máš to v hlavě obrácený. F-104 měl dycky NEJHORŠÍ wingload...proto na něm zařvalo tolik západních němců i dalších pilotů. Nepozná se to jen ...Zobrazit celý příspěvek

    ...no F35 by asi do Indie neposlali.

    Máš to v hlavě obrácený. F-104 měl dycky NEJHORŠÍ wingload...proto na něm zařvalo tolik západních němců i dalších pilotů. Nepozná se to jen v dogfajtech, ale i při přistání.
    F4 taky nebyla hitparáda...Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    13:01 06.01.2017

    Luky: plocha křídla se myslím počítá včetně časti trupu mezi křídly. tady najdeš tab. jak pro wingloading, tak lift area/lift loading str 14-15 vč popisu, dám sem jen ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: plocha křídla se myslím počítá včetně časti trupu mezi křídly.

    tady najdeš tab. jak pro wingloading, tak lift area/lift loading str 14-15 vč popisu, dám sem jen tabulku.

    http://www.f-16.net/forum/down...

    Nejlepší wing loading měl myslím starfighter:) F4 ho má taky lepší jak F-16 atd.. prostě to neukazuje nic o obratnosti moderních strojů.

    ----

    Nemá zrovna gripen těch vazalských top technologii celkem dost? Takže si asi moc nepomůžeš. E má snad 30% avioniky z USA.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    12:40 06.01.2017

    Tak si to změň na plošný zatížení draku, to je jedno...osobně si myslím, že při debatách o plošným zatížení se vždycky nějak pracovalo i s trupem atd. a vytvářel se fundovanější ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak si to změň na plošný zatížení draku, to je jedno...osobně si myslím, že při debatách o plošným zatížení se vždycky nějak pracovalo i s trupem atd. a vytvářel se fundovanější výsledek, než jen s čistou plochou křídla. Jinak by to F-14,F-15,F-22, MiG-29, Su-27 a ostatní mašiny hrozně poškozovalo.

    Takže na plošným zatížení záleží...se vzrůstající výškou víc a víc. Zhruba řekněme že u hladiny moře má asi spíš navrch tah ku váze, pak se to záhy srovnává a ve výšce dělá plošný zatížení třeba 80% manévrovatelnosti.
    Čili u země může mít navrch letadlo se silnějším motorem, ve výšce lehčí typ.
    Když má ten lehčí typ ještě nižší čelní odpor, může v manévrovém boji, ale i BVR kompenzovat slabší motor.
    -------------------------
    Proto mám tak rád Gripena (skoro jako ty F-35) pro menší země, které nehledají tak velký dolet a vazalské(:D) top technologie.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    12:39 06.01.2017

    http://www.f-16.net/forum/down... F-35As HILL AFB 7 pp Combat Aircraft Feb 2017.pdf Naprosto parádní článek se spoustou detailů, k výcviku, rezervistech ...Zobrazit celý příspěvek

    http://www.f-16.net/forum/down...

    F-35As HILL AFB 7 pp Combat Aircraft Feb 2017.pdf

    Naprosto parádní článek se spoustou detailů, k výcviku, rezervistech trenujich na F-35!, udržbě, udržbě RAM, problemu, concurency, a v podstatě všeho okolo.

    Par citací pro lenochy, ale doporučuji přečíst celé....

    While the outer coating is just
    one element of the F-35’s LO, he continues: ‘We’re looking for nicks, gouges, scratches, or any kind of degradation in the coating that can occur during routine flying ops. Whenever a jet lands, we’re there to inspect it and make repairs if needed.’ Maintainers trace any damaged areas onto transparencies, then input their findings into a 3D program that analyzes the jet’s coating to assess whether the aircraft needs immediate repair. Lewis says technology is a major player in F-35 maintenance, from the 3D system down to the digital forms.
    ----
    Maj Albrecht says that while there were around 18 different trade groups within the F-16 maintainer community, on the F-35 there are just four specialties. The manning for an F-16 squadron versus an F-35 squadron is approximately one-to-one, but ‘there may be a couple more billets on an F-35 unit’, Albrecht confirms

    ‘One of the requirements the USAF and the F-35 Joint Program Office [JPO] levied on Lockheed Martin was to drastically reduce the amount of LO maintenance required on the F-35’. Referencing the work-intensive burden placed on the F-22 Raptor community, he continues: ‘the technical diference between LO maintainability and supportability on the F-35 is night and day [compared to the Raptor]. Talk to any F-35 LO maintainer — cure times, maintenance required, the number of steps in maintaining LO are probably a
    factor of 10 less than on the F-22.
    ---
    We were previously restricted to 1,000ft but now we can get down to 300-500ft.’
    ‘When I was in  ight-test at Edwards we  ew low level all the time’, adds Maj
    Albrecht. ‘I was quali ed down to 100ft for a couple of tests we had to do and I
    was also quali ed down to 100ft in the Strike Eagle. The F-35 is an easy airplane
    to  y, and I much prefer  ying this at 100ft than I did the F-15.
    -----

    There’s a lot of things that are out there regarding the F-35 that sound like shortcomings, but actually this was simply the design of the program. Every time I hear someone bad-mouthing the F-35, usually it’s about something we discovered in  ight test two or three years ago. We got these jets years earlier than we would have been able to had we not gone down
    the concurrency route. Sure, there’s good and bad elements that come with
    concurrency, but it’s important to know that this isn’t the  nal product — but it’s
    still pretty bad-ass

    ‘What we’ll have at the end of 2017 compared with what we have now [in
    November 2016] is probably going to be about the same di erence [between]
    when I  ew the jet three years ago at Edwards and I was like, ‘wow, this thing
    is terrible’ [and] now when I’m like, ‘wow, this thing is very capable’. As of the
    end of 2017 it’s going to be extremely capable.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    12:32 06.01.2017

    2 Olivav k tomu Blackbirdu něco "česky" http://www.hitechweb.genezis.e... Je tam dost informací, které jsou opomenuty na wikishitu - financování tam určitě nebude, ...Zobrazit celý příspěvek

    2 Olivav
    k tomu Blackbirdu něco "česky"

    http://www.hitechweb.genezis.e... Je tam dost informací, které jsou opomenuty na wikishitu - financování tam určitě nebude, ani jinde na webu. Blackbird byl a stále je "Top secret" a po 50. letech pořádně nic neodtajnili. Možná po 70 nebo 100 letech.......to jen relevantní info o Lighteningu II je na všech sloupích pro české Pepíky, aby se pak mohli zasvěceně hádat v internetových diskuzích a prezentovat PP prezentace a noname excelácké tabulky jako objektivní vysvětlení jejich názorů;)Skrýt celý příspěvek

  • logik
    12:32 06.01.2017

    K tomu grafu je třeba dodat, že se situace může dosti změnit s výškou, stejně jako se změní s množstvím paliva. Zas se dostáváme k tomu, že není "lepší a horší" letadlo, že těch ...Zobrazit celý příspěvek

    K tomu grafu je třeba dodat, že se situace může dosti změnit s výškou, stejně jako se změní s množstvím paliva. Zas se dostáváme k tomu, že není "lepší a horší" letadlo, že těch parametrů je hromada a zpravidla každé umí dobře něco.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    12:27 06.01.2017

    luky: srovnávat zatížení křídla u aerodynamických koncepcí, kdy je vztlakový i trup, na draku jsou všemožné. high-light devices atd... moc dobře nejde. Další věc je, co se vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

    luky: srovnávat zatížení křídla u aerodynamických koncepcí, kdy je vztlakový i trup, na draku jsou všemožné. high-light devices atd... moc dobře nejde.
    Další věc je, co se vůbec porovnává - F35 nese hodně paliva a tak mu roste "statistický" wing-loading. V reálu ale F35 v souboji bude mít kolem 50% paliva, zatímco F16 bude mít plno (právě odhodila nádrže).
    Wing loading jak byl používanej dřív dnes nemá příliš smysl porovnávat.

    Navíc wing-loading není všechno. Tady je graf pro sustained turn rate pro pět různých letadel.
    http://www.f-16.net/forum/down...
    např. Su27 přes menší wingloading ve vysokejch rychlostech nepřetočí F16, naopak přetočí v nízký rychlosti F15 přesto, že ta má wing-loading menší....

    Jinak právě že neprskají F16 žokejové. Nebo alespoň Ti, co za F35 sedli. Rozhovor s jedním takovým (hafo hodin na F16 + dostatek hodin na F35) Shania postoval o kus níž.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    12:25 06.01.2017

    Luky: Napsal jsem téměř... ale klidně si to změň na F-35 s plnou interní výzbrojí bude manévrovat podstatně lépe než F-16 s porovnatelnou výzbrojí pod křídly a i bez EFT... V ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: Napsal jsem téměř... ale klidně si to změň na F-35 s plnou interní výzbrojí bude manévrovat podstatně lépe než F-16 s porovnatelnou výzbrojí pod křídly a i bez EFT...

    V ustálené zatáčce se F-35 zcela nevyrovná lehké F-16 ani v lehčí konfiguraci. Má zase jiné přednosti. F-35 nebude bojovat stejně jako F-16.
    F-35 jen s raketami bude mít samozřejmě lepší výsledky než s dvěma raketami a dvěma těžkými bombami. Je tu 3800lb rozdil v hmotnosti. Ale ten stroj je navržen, že má mít plnou letovou obálku s plnou interní výzbrojí.


    Plošné zatížení křídla o ničem nevypovídá. Už u F-16 je 40% vztlaku z trupu.
    http://www.f-16.net/forum/view...

    I was deeply involved in the development and flight testing of the F-16 for many years, so have first hand knowledge of this topic for that airplane. You may be surprised to know that the lift provided by the F-16 fuselage is a very significant portion of the total lift. Every flight condition is different, but at one critical condition, 0.95M 10,000 ft, the fuselage provides 45% of the total lift at 9g. The percentage is even higher at some other conditions.

    F-35 má velké množství vztlaku z trupu a hor. ocasních ploch.

    Před lety test pilot F-35 uvedl, dlouho považováno za nesmysl a nakonec nekecal...

    In terms of aerodynamic performance, the F-35 is an excellent machine, Beesley said. Having previously been only the second man ever to have flown the F-22 Raptor, Beesley became the first pilot ever to fly the F-35 in late 2006. As such, Beesley is intimately familiar with both programs. According to Beesley, the four current test pilots for F-35 have been most impressed by the aircraft's thrust and acceleration. In the subsonic flight regime, the F-35 very nearly matches the performance of its' larger, more powerful cousin, the F-22 Raptor, Beesley explained. The "subsonic acceleration is about as good as a clean Block 50 F-16 or a Raptor- which is about as good as you can get." Beesley said.

    The aircraft flies in "large measure like the F-22, but it's smaller, and stiffer" than the Raptor however, Beesley explained, adding that the aircraft handles superbly. The reason for the similar flight characteristics, explained the test pilot, is because the man who designed the flight control laws for the Raptor, is also the same man who is responsible for the flight control software for the F-35. As Beesley explains, the flight control laws of modern fighters determine to large extent the flight characteristics of a given aircraft. Beesley said that the aircraft is so stable and so comfortable that the test pilots find themselves inadvertently drifting too close to their wingmen in formation.

    What Beesley expects will surprise future F-35 pilots is the jets' superb low speed handling characteristics and post-stall manoeuvrability. While the F-22 with its thrust vectored controls performs better at the slow speeds and high angle of attack (AOA) flight regime, the F-35 will be able match most of the same high AOA manoeuvres as the Raptor, although it will not be able to do so as quickly as the more powerful jet in some cases. Turning at the higher Gs and higher speed portions of the flight envelope, the F-35 will "almost exactly match a clean Block 50 F-16 and comes very close to the Raptor", Beesley said.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    12:18 06.01.2017

    Já to moc nesleduju, ale nejvíc budou nadšení asi mariňáci, protože ti zjevně povýšili. Ostatní třeba taky, ale až po pochopení celé platformy/systému...byť ten posun v dílčích ...Zobrazit celý příspěvek

    Já to moc nesleduju, ale nejvíc budou nadšení asi mariňáci, protože ti zjevně povýšili. Ostatní třeba taky, ale až po pochopení celé platformy/systému...byť ten posun v dílčích parametrech třeba vidět není nebo je někde i propad.

    To mariňák má teď kolmý STEALTH nadzvuk a o tom všichni snili. Těžko u nich někdo reptá.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    12:03 06.01.2017

    Shania napsal Co se týká obratnosti, hlavní výhodu vidím v tomhle: F-35 má téměř charakteristiky lehce naložené F-16 i s 2x 2000lb v pumovnici... Takže zatím co 4gen v AG nebo s ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania napsal
    Co se týká obratnosti, hlavní výhodu vidím v tomhle:
    F-35 má téměř charakteristiky lehce naložené F-16 i s 2x 2000lb v pumovnici... Takže zatím co 4gen v AG nebo s EFT odhodí co může při známce ohrožení a je to pak defakto mission kill bez ohledu jestli ji sestřelí nebo ne. F-35 může pokračovat v misi.

    To se mi nezdá. F35 koncept s vnitřní pumovnicí chápu a na primárně útočný stroj je to naprosto v pořádku. Ale srovnání s málo naloženou F-16 by mohlo vyjít maximálně u moměru tahu a hmotnosti (musel bych se kouknout).
    Pro stíhání je ještě důležitější plošný zatížení křídla....tam je 35 bídná(námořní trochu míň).

    Jinak porovnávat čelní odpory různě velkých letadel je celkem o ničem (zahlédl jsem v nějakém předchozím postu).
    Zkus porovnat s jinými jednomotoráky - Gripen, M2K (mig21 ani raději ne) nebo i dvoumotorovou F-5...

    Prostě bude schopná útočná mašina s technologiemi, které jí umožní postarat se o sebe. Některé parametry ale naznačují, že to stíhání bylo až na druhém místě. Proto někteří F-16 žokejové stále prskají. A námořníci zase rádi dva motůrky. Nevděčná role.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    11:21 06.01.2017

    APA: no pokud to nedokážeš posoudit jen podle toho co tam vidíš ohledně JSF. http://www.ausairpower.net/jsf... Se podívej třeba na tu tabulku: Is the JSF Really a Fifth ...Zobrazit celý příspěvek

    APA: no pokud to nedokážeš posoudit jen podle toho co tam vidíš ohledně JSF. http://www.ausairpower.net/jsf...

    Se podívej třeba na tu tabulku: Is the JSF Really a Fifth Generation Fighter? To by mělo stačit na to odkud vít fouká...

    A pokud ne, tak třeba něco co postnul dragon na redditu, můžeš si přečíst celou diskuzi, včetně jejich stížností Australského parlamentu atd. včetně zdrojů...

    Jo přesně, lidi napojení na APA se roky snažili lobovat proti JSF. Myslím že text níže mluví za vše.


    https://www.reddit.com/r/Milit...

    Jen první část zde:

    Aus Air Power is regarded as a joke in the aviation industry; earlier this year, despite it having bipartisan support, the Australian senate decided to launch an inquiry at the request of the Australian Greens Party, into the acquisition of the F-35 for the RAAF. The inquiry made it possible for literally anyone to make a submission, and so various think tanks and individuals did, including APA, who also later made a trip to Canberra to speak on record to the senate committee.
    The inquiry was later postponed indefinitely due to the change in government earlier this year, but the senators involved released a report and recommendation anyway which can be viewed here [PDF].
    Here are some wrapped up excerpts about what they and others making submissions thought about APA's work:

    The committee questioned APA regarding its confidence in the accuracy of its data and conclusions, noting that the information necessary to accurately assess the capability of the F-35A is highly classified, as is information regarding current generation Russian and Chinese developmental aircraft.
    Dr Andrew Davies, the Director of the Defence and Strategy program at the Australian Strategic Policy Institute, advised the committee that APA's ZOCT Table is 'not a useful contribution to a discussion of the efficacy of the F-35 aircraft'. Dr Davies highlighted a number of flaws in the analysis and methodology of the ZOCT table
    SRWF was similarly critical of APA's information, analysis and conclusions, noting that 'to the layman the arguments presented by APA are very persuasive…However, the vast majority of APA's arguments are based on bogus analysis and conclusions'. SRWF advised the committee that APA's ZOCT Table 'is not recognised by anyone else as a basis for assessing 5th generation capabilities' and is 'fundamentally flawed and its conclusion is completely wrong
    Defence described APA's ZOCT Table as 'simplistic' advising the committee it 'has not been informed by a comprehensive analysis program and is unsuited to conveying an assessment of capability' and 'contains assumptions and inaccuracies that further detract from its utility'
    The committee is sceptical of the accuracy of analysis and conclusions calling into question the suitability of the F-35A, noting that the information necessary to accurately assess the capability of the aircraft is classified, as is information regarding current generation Russian and Chinese developmental aircraft. Furthermore, after seeking comment from a range of other witnesses regarding analysis such as APA's Zero-One Comparative Technique (ZOCT) Table, the committee finds its conclusions to be unpersuasive.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    11:19 06.01.2017

    Jo, todle by se mělo vštěpovat dětem do hlavy už od mateřský školky. Neexistuje "nejlepší" letadlo, každé letadlo je dobré v něčem a zlepšení v jednom směru je zpravidla zaplaceno ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo, todle by se mělo vštěpovat dětem do hlavy už od mateřský školky.
    Neexistuje "nejlepší" letadlo, každé letadlo je dobré v něčem a zlepšení v jednom směru je zpravidla zaplaceno zhrošením v jiném.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    11:06 06.01.2017

    Olivav: část konstrukce je z meterialu obsahující RAM, ale samozdřejmě ne celý. A pak stroj dostane RAM nástřik (coating). ---- V AA lehké konfiguraci F-16 se čtyřmi ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav: část konstrukce je z meterialu obsahující RAM, ale samozdřejmě ne celý. A pak stroj dostane RAM nástřik (coating).

    ----

    V AA lehké konfiguraci F-16 se čtyřmi raketami je pořád v TOP kategorii, hlavně v ustáleném zatáčení, subsonické akceleraci a stoupání pod 20 000stop. S dobrým pilotem extrémně těžký protivník. Je to ale o tom, kdo komu dokáže vnutit svůj způsob boje.

    Mig-29 a Su-27 mají zase jiné výhody v jiných částech obálky.

    Letadla se ale nikdy nestřetnou za rovnocenných podmínek, za stejného stavu paliva a výzbroje. Cokoliv s HMDS a moderní HOBS raketou už nemusí dostat čumák přímo na protivníka... Tohle bude horší a horší, s LOAL (lock on after launch). U moderních stroju za rovnocených podmínek je velká šance že nikdo nepřežije dogfight.


    Proto je extrémně důležitá část, než se k dogfigtu vůbec dostanou, z jaké pozice a hlavně jakou SA obě strany mají. To se vztahuje k tomu, že vědět kde jsou některé stroje protivníka a vědět kde jsou všechny je velký rozdíl.


    Co se týká obratnosti, hlavní výhodu vidím v tomhle:
    F-35 má téměř charakteristiky lehce naložené F-16 i s 2x 2000lb v pumovnici... Takže zatím co 4gen v AG nebo s EFT odhodí co může při známce ohrožení a je to pak defakto mission kill bez ohledu jestli ji sestřelí nebo ne. F-35 může pokračovat v misi.

    -----

    SR-71 nevím, ale bude to několikanásobně dražší stroj ajk na pořízení, tak provoz. Jsou to zcela neporovnatelné kategorie, SR-71 bylo jen pár, byla v tom CIA, z části černý program atd.

    Na wiki najdeš pár čísel.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    10:58 06.01.2017

    Logiku, ty truhlíku! já už tvoje výroky přejíždím pohledem, ale upoutala mě tvoje narážka na to, že si stěžuju na cizojazyčné odkazy na českých fórech. Uvádím na pravou ...Zobrazit celý příspěvek

    Logiku, ty truhlíku!

    já už tvoje výroky přejíždím pohledem, ale upoutala mě tvoje narážka na to, že
    si stěžuju na cizojazyčné odkazy na českých fórech.

    Uvádím na pravou míru:
    - napsal jsem to proto, že spoustu diskutérů (kteří mají na rozdíl od tebe často k tématu co říci více než ty) jsou ročníky třeba 1950-1970 a jsou to ruštináři.
    Mám v nickname "87", tudíž jsem asi rok narození 1987 a je tak očekávatelné,
    že jsem už najel na výuku angličtiny.....která sice na střední a vysoký stála za hovno, ale po střední jsem si na jazykovce udělal FCI a svého času mluvil skoro plynně a nebyl zásadní problém se dohodnout i s irem a australanem, jejichž akcent je na přesdržku. Tak mi psaný text asi nedělá zas takový problém, ačkoli angličtinu aktivně v posledních letech skoro nepoužívám.....sorry za OT.

    Ty si schopen vydedukovat takový blbiny....Skrýt celý příspěvek

  • logik
    10:48 06.01.2017

    PS: ad5) a ještě dražší by byl STOVL stíhač, kterého by bylo třeba vyvinout zvlášť, protože z F22 STOVL jednoduše neuděláš, to by stejně znamenalo postavit kompletně nové letadlo.

    PS: ad5) a ještě dražší by byl STOVL stíhač, kterého by bylo třeba vyvinout zvlášť, protože z F22 STOVL jednoduše neuděláš, to by stejně znamenalo postavit kompletně nové letadlo.

  • logik
    10:42 06.01.2017

    Olivav: jen k nečemu a stručně ad 2) Nechladí, ale rychlost letadla jde využít ke konstrukci účinného a rozměrově (vzhledem k velikosti F35) nepříliš velkého chladiče. (Ono ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav: jen k nečemu a stručně

    ad 2) Nechladí, ale rychlost letadla jde využít ke konstrukci účinného a rozměrově (vzhledem k velikosti F35) nepříliš velkého chladiče. (Ono proudění vzduchu lze např. vhodnou konstrukcí přívodu změnit na subsonické, když je to potřeba a pak teprv prohnat chladičem - a díky rychlosti vzduchu nepotřebuji ventilátory, jako např. u pomalu jedoucího auta).

    ad 3) Ne, ztrátové teplo radaru je natolik malé, že je mu úplně jedno, jestli sedí v draku F35 nebo F22. U radaru je problém lokální přehřívání, nikoli celkové množství vygenerovaného tepla.

    ad 4) Do F22 se rozměrově vejde o něco větší radar, takže tam lze nainstalovat silnější radar. Rozdíl současných radarů je podle
    http://www.f-16.net/forum/view...
    1956 ku 1676 elementů, takže pokud je nos obou letadel využit "nadoraz" (což nevíme a jednoduše to zjistit asi nejde), tak F22 má potenciál mít radar s dosahem o necelá 4% větším než F35 (viz radarová rovnice). To není důvod, proč živit dva motory...

    ad 5) Jsou oblasti, kde F22 převyšuje F35, ale jsou i oblasti, kde F35 převyšuje F22, např. v RCS. V celkovém porovnání bude lépe vycházet F22 (byť to je jen dohad a kdo ví), ale také je to dvoumotorové letadlo dražší na výrobu a údržbu, takže je nesmysl ta letadla porovnávat 1:1.
    Navíc modernizovaná F22 by byla pro hodně států, co koupí F35, příliš drahá - takže by ji koupilo méně států a o to dražší by byl jeden kus.

    ad 7) Je to úplně šumák. Bez problémů uchladíš oboje.

    ad 8) Lidi kolem APA byli na jednání v australskym kongresu a tam svoji "erudici" v diskusi s leteckejma odborníkama ukázali natolik, že je lidi, co vědí o co jde, neberou vážně. Ne, že by se na jejich stránkách nenašla zajímavá data, ale interpretace je dost často nesmyslná. Konkrétní odkazy k tomu v šuplíku nemam a ztrácet čas hledáním se mi nechce, možná má něco Shania.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    10:23 06.01.2017

    Shania a prosím odpověz mi. Once assembled, the planes roll into a windowless complex devoted to draping the F-35 in its invisibility cloak. "This room is the most advanced ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania a prosím odpověz mi.

    Once assembled, the planes roll into a windowless complex devoted to draping the F-35 in its invisibility cloak. "This room is the most advanced painting facility in the world," ......

    RAM se stříka jak tu píší nebo je to jinak cca nanášení nanovrstvy materiálu (to tvrdí u T-50)?Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    10:17 06.01.2017

    logik, shania nezpochybňuji, že F35 je skvělá a psal jsem to x-krát, že by v USA byly blbí a divní, kdyby stavěli blbé letadlo. Mají za sebou hodně zajímavých strojů a kupu ...Zobrazit celý příspěvek

    logik, shania

    nezpochybňuji, že F35 je skvělá a psal jsem to x-krát, že by v USA byly blbí a divní, kdyby stavěli blbé letadlo. Mají za sebou hodně zajímavých strojů a kupu zkušeností, aby uměli excelentní letadla.

    Ten článek Shanio je hezký viděl jsem i video o tom jak F35 jde do propadu a dokáže jej řízeně zvládat, ale F16 je moc slabý stroj na vyvozování důsledků pro ostatní letadla. A je smutné sledovat jak mnozí tvrdí, že F16 je lepší. Není nebyla a nebude a to uznávám. Ale F16 by si snad dalo i staré SU-27 a i Mig-29.

    Jak píšeš jít do dogfigtu zkušený pilot nepůjde pokud se nebude cítit dost silný na to aby vyhrál. Nejdou páchat sebevraždu a musím ti dát za pravdu.

    Já si myslím jak se tu jinde psalo, že bude zajímavé co s F35 provedou izraelci.

    Jak sám píšeš F35 není stavěno jako air superiority, ale jako multirole. Některá starší letadla si dá i při dogfightu, ale to jsou už dost slabé stroje i v porovnání s 4+ genrací jak na západ tak na východ. To snad uznáš ne?

    ad D, díky a s tím se musí souhlasit a je to o tom, že usuzujeme o tom co F35 umí na základě toho co se pustí ven. Jsou tam informace o soubojích s F16 apod., což ovšem neznamená, že by byl dobrý v dogfightu s libovolným soupeřem. To ani ty netvrdíš, takže tohle není útok na tebe.

    No a Logiku nechci abys psal kdo jsi a co jsi jen jsem přehnaně reagoval na tvoji poznámku, že jsem v porovnání s tebou na tom ještě hůře než píše KOLT. Soukromí je soukromí.

    Ale Raziel má pravdu - zajděme na pivo a pokecejme. Myslím si, že pokud nejsme psychopati, tak se domluvíme a i argumentace by byla kultivovanější. A jak tu všichni jsme tak o sobě tvrdíme, že jsme inteligentní kultivovaní lidé ne (není to sarkasmus)? Anonimita internetu je ošemetná věc a diskuze se pak zvrhávají právě pod její rouškou a jistotou, že mohu tvrdit co chci. Možná bychom se u piva i dobře pobavili.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    10:01 06.01.2017

    Luky: jsem rád, že se shodněme, že moderní rakety transformovali "dogfight" na velmi nebezpečné místo. Proto už dlouho říkám, že i pro F-22 je hloupost pouštět se do takového boje ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: jsem rád, že se shodněme, že moderní rakety transformovali "dogfight" na velmi nebezpečné místo. Proto už dlouho říkám, že i pro F-22 je hloupost pouštět se do takového boje pokud tam nejde za vlastních podmínek a boj neukončí velmi rychle (tzv přepad). Pokud začnou zdlouhavě manevrovat, sundá ho někdo o kom nevíš.

    Co ta citace přesně znamená, asi nezjistíme, bral bych to jen další z mnoha potvrzení že F-35 není neobratná tlustá kachna...

    raziel87: a) přeložil jsme několik pěkně dlouhých článků a rozhovorů, přesně pro lidi jako ty... Nicméně si nědělám vůbec iluze o tom, kolik lidí to vůbec četlo a v této diskuzi k tomu mám mít jakou motivaci, když je to okamžitě zaspamováno.... Možná kdyby se změni struktůra diskuze... do té doby máš google translator a podobný služby, taky si nestěžuji, že
    neumím francouzsky nebo rusky...

    b) pro někoho kdo pravidelně sleduje zdroje nic nového nepřenáším... A nakonec proc by tyhle lidi měli poslouchat co říkám já, když si to můžou přečíst u zdroje. Ale takových lidí je tu kolik? občas si tu připadám jako kdy jsme byli na novinkách.

    c) Ale prosím tě, kdyby jsi o JSF jen trochu něco věděl, tak víš jak moc je to veřejně propíráný program, kolik citlivých informací leakne každoročně Gilmore v Dote reportech... reporty pro výběrová řízení jsou veřejně dostupná atd.
    Nikdy předtím o žádném stroji nebylo k dispozici tolik základních informací.. a nakonec žádná z nich není tajná... Srovnej si to s tím co se vypustí ohledně B-22, PAK FA atd.

    d) A důvod proč by nebyl k dispozici na export, když byl za tímto účelem program JSF vytvořen a je to v jeho požadavcích od samého počátku.
    O stroji víme jen málo, a ani USMC neví zdaleka vše, stroj je na počátku, kdy se pro něj teprve píšou operační manuály, spousta využití bude teprve objevena.

    Ale víme toho dost na to, aby jsme z citací pilotu, mechaniku, vysokých představitelů, reportu, cvičení věděli aspoň částečně jaké schopnosti ten stroj má, aspoň ty co nás nechají vidět...

    e) A jaký je vlastně tvůj přínos? Ve většině příspěvků na někoho útočíš, v polovině z nich na mě, i když jsem do diskuze ani nebyl zapojen... Na palbě jsi mě uvítal nadávkami.... atd.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    09:30 06.01.2017

    Luky a Raziel díky, Logiku, nevím jaká je tvé erudice, ale budu předpokládat, že vyšší než má a to není nic nereálného. Je to možné a docela si to umím i představit o to více ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky a Raziel díky,

    Logiku,

    nevím jaká je tvé erudice, ale budu předpokládat, že vyšší než má a to není nic nereálného. Je to možné a docela si to umím i představit o to více mě pak zaráží tvá argumentace v diskusi. Vybodněme se na kuličky a kvantovou mechaniku. Beru že jsi lepší fyzik a nemusíme to dále řešit. Tituly nic neřeší znám mnoho Doc. Prof. apod. a moc valné mínění o erudici některých nemám.

    K plevelení urážení apod. bych rád dodal, že:

    - oslovovat mě Olivo je asi taky dosti neslušné a Olivanove taky není nic co bych si asi měl nechat líbit, že a komolím vaše nicky?
    - tvrdit, že jsem proruský, kremlofil apod., když a, mám prátele v západní Evropě a USA a jediná fotka kde se směji jak měsíček na hnoji je když sedím v kokpitu SR-71 Blackbird je pro mě urážející. Mě zajímají letla na východ i na západ

    Já si odpustím nevzdělance a idioty a vy si odpusttě Olivy apod.

    Bavme se bez vytáček a dávejme přímé odpovědi na dotazy a námitky.

    Netočme okolo jako politici, když mají přiznat korupci

    Souhlasíte se mnou?
    - obával jsem se i banu od Admina za to jak ostrý jsem byl

    Ano, KOLTE píši jako prase to mi říká kde kdo a já to o sobě vím, pokud vzniklo nedorozumění a flame kvůli blbě formulovanému textu, tak se omlouvám jak tobě, tak i logikovi a Shaniovi. A věřte mi, že v takovém případě je mi to líto a myslím to upřímně.

    Logiku (možná i ty KOLTE) prosím o stručnou odpověď na pár otázek. Budou jednoduché a odpověď stačí ANO nebo NE pod odpověď mi klidně dejte komentář pro zdůvodnění odpovědi.

    1. Zahřívají se některé části letadla za letu tím, že to letadlo letí vzduchem?
    - nemyslím od motoru
    - dle tepelného schématu od logika to vypadá, že se zahřívá asi hlavně, tam kde se nejintenzivněji "prodírá" (lidově řečeno) vzduchem

    2. Musí se u Konkordu chladit pilotní kabina palivem?
    - z důvodu letu vzduchem viz. výše jinak by to piloty ohrožovalo na zdraví díky rostoucí teplotě v kabině

    2. Chladí se prostor, kde je umístěn radar tím, že letadlo letí a platí toto pravidlo pro celou letovou obálku?

    3. Když vezmu F35 a F22 a dám do nich stejný radar, tak předpokládám, že F22 jej snáze uchladí, je to pravda?
    - zde pominu technická řešení, která mohou pomoci F35 a F22 je nemá
    - asi díky většímu draku a lepším možnostem tepelného magementu

    4. Lze dát do F22 výkonnější radar využívající stejné TR moduly než do F35 a lépe jej chladit?
    - vím, že problém uchladit radary není ale výkon radaru může růst a tím potřeba je chladit o to slo lidem v APA

    5. Má F22 díky dvoumotorové konstrukci a svému technickému řešení výhodu nad F35 v leteckém souboji, když budu předpokládat stejný výkon radaru a kvalitu avioniky ideálně ale né nutně stejnou kvalitu RAM?

    6. Má F22 vyšší bojovou hodnotu než F35 v prostředí bez letecké dominance?
    - tady vycházím z toho co jednou poslal Shania a kde bylo tvrzení, že to co udělají dvě F22 zvládnou i 4F35

    7. Uchladí se lépe radar na zemi než ten ve vzduchu?

    8. Existuje jasný důkaz, že APA vznikl a je definován jako projekt pro dehonestaci F35?
    - oni totiž mohou tvrdit něco co se nemusí obhájcům F35 líbit a dokonce to může být pravda
    - takové debaty jsou normální, ale není to důkaz, že ten web je jen proto aby sestřelil F35
    - a píše se o něm hodně, protože je to nejnákladnější projekt a F35 má být top stroj

    Tím chci říci, že F22 by čistě teoreticky při upgradu byl lepší než F35 ve smyslu přežití v prostředí kde operuje vyspělý protivník se zázemím sofistikované PVO. Možná jím je i té konfiguraci v jaké se nachází nyní.

    Shania, to o tom jak si F35 dá 4gen je hezké, ale supermanévrovatelnost ruských strojů je neoddiskutovatelná a i sami představitelé US Airforce říkají, že je irrlevantní o ni uvažovat neboť k souboji nemůže dojít. Nebo se snad mýlím?

    Shani rád bych se tě zeptal pokud jsi to tu už nepsal. Jak by se dal v dnešních cenách dala porovnat nákladnost projektu SR-71 a F-35? Ve prospěch kterého letadla by to bylo? Mě inovativnost SR-71 jak drak, motor, tak i materiály připadají dosti za hranicí toho co má F35. U F35 by bylo férové odečíst asi cenu vývoje softwaru atd.. Pokud by SR-71 byl dražší, pak by to byl argument, že F35 není předražené letadlo.

    Shania, jinak proti tvému tvrzení, že F35 a jeho cena se odvíjí i od počtu kusů je naprosto správné a proti tomu nemám nic jako proti argumentům, že cena se uvidí až později.

    Vyjádřil jsem se snad dostatečně jasně.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 8 z 14