Cena programu F-35 ne tak úplně „mimo kontrolu“
- 2. 1. 2017
- 271 komentářů
- Tomáš Zwiefelhofer
Nedávno jsme přinesli zprávu o tom, jak se budoucí prezident USA Donald Trump ostře vymezil proti programu stíhaček páté generace F-35 Lightning II. Jeho kritika byla čistě zaměřená na cenu, která se podle něj „vymkla kontrole“. Jako alternativu pokládá nákup modernizovaných letounů F/A-18 Super Hornet.
Proti kritice Trumpa se ostře ohradilo oddělení JPO (Joint Progam Office), které má na starosti zavádění F-35 do výzbroje. Oddělení přišlo se zprávou, která uvádí ceny na pravou míru.
Konkrétně poukazuje na ceny z deváté počáteční výrobní série (LRIP 9). V rámci té bylo vyrobeno 57 letounů, z toho 34 pro Spojené státy a 23 pro zahraniční partnery (Británii, Norsko, Itálii, Japonsko a Izrael).
V rámci LRIP 9 bylo vyrobeno:
-
42 letounů F-35A (24 pro USA, 16 pro zahraniční uživatele) v ceně 102,1 milionu dolarů za kus. Jedná se o pokles ceny 5,5 % oproti LRIP 8 a 60 % oproti LRIP 1.
-
13 letounů F-35B (6 pro USA, 7 pro zahraniční uživatele) v ceně 131,6 milionu dolarů za kus. Zde byl zaznamenán pokles ceny o 1,8 % oproti LRIP 8
-
2 letounů F-35C (oba pro US Navy) v ceně 132,2 milionu dolarů za kus. Tato verze je jediná, jejíž cena byla navýšená. Protože US Navy snížilo počet objednaných kusů ze čtyř na dva, narostla cena o 2,5 % oproti LRIP 8.
Případ navýšení ceny u varianty určené pro provoz z letadlových lodí (F-35C) jasně ukazuje, že snížení počtu kusů v objednávce vede k navýšení nákladů.
Ředitel F-35 Joint Progam Office generál Chris Bogdan uznává, že program vývoje letounu F-35 narazil v letech 2006 až 2011 na několik překážek, které způsobily šestileté zdržení programu a 13,5 miliardy dolarů v dodatečných vývojových nákladech.
Na druhou stranu poukazuje na zlepšení organizace programu v roce 2011, díky které se program drží rozpočtu a současně se daří dodávat více než 50 letounů ročně.
Bogdan dále poukazuje na další snížení nákladů u LRIP 10, kde očekává pokles mezi šesti a sedmi procenty.
V době plné sériové výroby v roce 2019 by měly ceny jednotlivých variant vypadat následovně: cena F-35A se bude pohybovat v rozmezí 80 až 85 milionů dolarů; F-35B přijde na 110 milionů dolarů a F-35C na 96 milionů dolarů. Cena je včetně motorů.
Cena je tak srovnatelná s modernizovanými verzemi starších letounů čtvrté generace, ale na straně F-35 stojí technologie stealth, pokročilá elektronika a tzv. schopnost "fúze dat".
Testování verze F-35B s kolmým startem a přistáním.
I přes tento optimismus se musí vývojový program poprat s několika technickými problémy. Na variantě pro námořnictvo (F-35C) probíhají např. úpravy křídel a podvozku, zatímco u varianty s kolmým startem (F-35B) je nutné vyřešit problematickou kabeláž.
Současně vývoj nabral zpoždění dalších šest až devět měsíců pro dokončení testování všech schopností F-35. Toto zdržení vyjde daňové poplatníky na dalších 532 milionů dolarů.
Podle generála Bogdana je nejméně 100 milionů dolarů způsobeno předešlými škrty (přesunem financí) ze strany vlády a dalších 165 milionů dolarů odráží dodatečné úpravy letounů, se kterými se dříve nepočítalo. Mezi tyto úpravy patří například větší ochrana palubních systémů proti kyberútokům.
Cena vývojových nákladů je trnem v oku nejen pro daňové poplatníky v USA, ale například i v Kanadě, kde je toto téma značně zpolitizované. Pravdou však zůstává, že sebelepší modernizace starších strojů neposkytují dlouhodobé řešení či alternativu strojům páté generace, protože ty mají svůj modernizační potenciál před sebou.
Generál Bogdan chválí snahu administrativy Donalda Trumpa získat z každého investovaného dolaru co nejvíc, nicméně škrty v programu nejsou řešením. Jeho strategií proti škrtům je poukázat na holá fakta demonstrující pokles nákladů F-35. Klíč je však udržet počet objednaných letadel, jinak jednotková cena poroste.
Zdroj: Breaking Defense
Související články
Chystá se obří mediální bitva? Trump twittuje proti F-35
Nově zvolený americký prezident Donald Trump zaútočil na svém Twitter účtu na firmu Lockheed Martin ...
- 12.12.2016
- 62 komentářů
- Jan Grohmann
Boeing s výrobu stíhaček F/A-18 a F-15 nekončí
Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej stíhaček F/A-18 Super Hornet do Kuvajtu a F-15QA do ...
- 19.12.2016
- 35 komentářů
- Tomáš Zwiefelhofer
Průzkum bojem? Trump chce Super Hornety místo F-35
Nově zvolený americký prezident Donald Trump pokračuje v boji proti “předraženému” projektu stíhačky ...
- 26.12.2016
- 43 komentářů
- Jan Grohmann
Stíhačky F-35 Lightning II pro italské letectvo
První dvě stíhačky páté generace F-35A byly doručeny italskému letectvu a jde tak o první kusy ...
- 28.12.2016
- 45 komentářů
- Michael Myklín
DFRM rusicka by mala maximalne efekt na hlavicu AMRAAM-C7 ktore F22 zatial pouzivaju.. AIM-120D ma novsi seeker, vie sa napr naviest na zdroj rusenia..
DFRM rusicka by mala maximalne efekt na hlavicu AMRAAM-C7 ktore F22 zatial pouzivaju.. AIM-120D ma novsi seeker, vie sa napr naviest na zdroj rusenia..
Tady něco k ceně F22 140mil za kus ale po započtení vývoje atd je to 420. Ano více kusů to zepší. Jinak F35 na F22 nemá z pohledu na výkony jako letadla má lepší avioniku a je ...Zobrazit celý příspěvek
Tady něco k ceně F22 140mil za kus ale po započtení vývoje atd je to 420. Ano více kusů to zepší. Jinak F35 na F22 nemá z pohledu na výkony jako letadla má lepší avioniku a je multirole spíše A-G platforma a zajímavá je poznámka o zranitelnosti rušičkou SU-30MKI.
http://www.popularmechanics.co...
Jinak i Janes uvádělo, že thrust vectoring dává letadlo shopnost short take off a STOL má různé definice :) jinak zde dal Boeing i patent https://www.google.com/patents...
Na jistá individua už neraguji a jejich komenty nečtu. Příspěvek je k té ceně F35 a tomu jak "skvělé" letadlo oproti F35 to je. S F35 by si neškrtlo a možná ani s moderními SU-30 a SU-35 ne, i když dostalo cenu za odolnost proti rušení, ale ajmming byl veden letadly US Air Force.Skrýt celý příspěvekolivav, to fakt není možný: ty si fakt myslíš, že dvacetimetrovej drak F35 má problémy uchladit 10kw od radaru, když auto (co se pohybuje daleko menší rychlostí a tedy daleko hůře ...Zobrazit celý příspěvek
olivav, to fakt není možný: ty si fakt myslíš, že dvacetimetrovej drak F35 má problémy uchladit 10kw od radaru, když auto (co se pohybuje daleko menší rychlostí a tedy daleko hůře chladí) uchladí přes 200kw?
(při 100kw autě, účinnost zážehových motorů (beru atmosféry) byla pod 30%, tedy víc než dvojnásobek energie se změní na teplo a musí být uchlazeno)
Zamyslel jsi se nad tím aspoň trochu, než jsi začal házet na všechny strany svá moudra???
A už vůbec úlet je, že na jednu stranu tvrdíš, že se motory F35 přehřívaj a proto je třeba proměnnej cyklus - a na druhou stranu tvrdíš, že izolace motorů vlastně není problém a že je daleko větší problém s tím, jak hřeje radar.
Do těch svejch nesmyslů se pořádně zamotáváš.Skrýt celý příspěvekPane Olivav, Jestli tomu dobre rozumim tak u F-35 mate problem s: Malymi fyzickymi rozmery radar oproti F-22. Tady by vase teorie platila pokud byste vzal konkretni typ radaru a ...Zobrazit celý příspěvek
Pane Olivav,
Jestli tomu dobre rozumim tak u F-35 mate problem s:
Malymi fyzickymi rozmery radar oproti F-22.
Tady by vase teorie platila pokud byste vzal konkretni typ radaru a rozrizl ho v pomeru (treba) 3:1. Pokud se bavime o dvou ruznych modelech tak velikost nehraje tak klicovou roli. Kdybych vyjmenovaval vsechny klicove charakteristiky radaru, tak urcite udelam nejakou chybu, proto napisu tu nejlepe uchopitelnou. Vyhodnocovaci jednotka radaru. Radar v F-35 bude vyssi nejen hruby vypocetni vykon, ale bude mi i pokrocilejsi algoritmy vyhodnoceni signalu proto jeho uzpesnost v zachyceni cile/u pravdepodobne bude vyssi.
Prilis horky motor s absenci promenneho cyklu.
Promenny cyklus neni neco co se zavadi kvuli snizeni provoznich teplot, nybrz kvuli snizeni spotreby / zvyseni doletu. Nedava to smysl i z toho duvodu ze letouny vetsinu casu travi v "cestovni rychlosti" ktera nevytaci motor k jeho maximu. Pokud by podle vas uz v tomto rezimu mel motor problemy s chlazenim tak v moment kdy by byl potreba maximalni vykon by se motor obrazne receno protavil drakem letounu a vypadl.
Male rozmery draku letadla.
Srovnavat high-end letoun s domacimi pocitaci, to byl asi pokus o zert ne. Zrovna v chlazeni PC se vyznam do te miry ze sem si i modelovat proudeni vzduchu a predavani pohybove energie v ruznych castech case a s jistotou muzu rict ze porovnavat to s letadly nejde. I kdyz priznavam ze letadla znam jenom z modelu, planku a literatury a k F-35 jsem tech skutecne kvaalitnich mel jen minimum.Skrýt celý příspěvekSecDef Mattis podpoří F-35 https://fightersweep.com/6700/... Blumenthal commented in a statement on his ...Zobrazit celý příspěvek
SecDef Mattis podpoří F-35
https://fightersweep.com/6700/...
Blumenthal commented in a statement on his meeting with Mattis, “I was encouraged by his clear commitment to American air superiority and the important role of the F-35 program in sustaining and enhancing it.”
“General Mattis has a deep and insightful appreciation of the need for care and caution in the use of military power – a perspective that could provide a sense of balance and stability in a Trump administration,” Blumenthal said. – Hartford Courant
--------
Olivav - záleží pod čím si představuješ, že je dohánějí, ani bych se moc nedivil, kdyby se náskok zvětšoval (Čína za pár let je něco jiného)
F-22 má už třetí generaci US AESA radarů, s tím že první v 85 byl vyvinut NG, pak vyvinuli druhou generaci pro ATF.
Takže US potřebovali skoro 20 let vývoje a obrovských zdroju k zavedení operačního AESA radaru pro F-22.
Takže když ti řeknu, že jsou rusové 20 let pozadu (jsou ted na zacatku devadesatek), tak to ani není zdaleka přehánění... Ano máš dnes ruzné zratky, jako komerční zapadní technologie, co ti pomůžou... a hlavně zkusenosti se hrozne tezko nahrazuji jinym zpusobem.Skrýt celý příspěvek...Víte Oliva, jedna věc je být hloupý, ale druhá věc je být mírně řečeno hloupý a nadávat ostatním do hňupů. Je vám jasné, že tím naprosto shazujete i případnou, nepravděpodobnou ...Zobrazit celý příspěvek
...Víte Oliva, jedna věc je být hloupý, ale druhá věc je být mírně řečeno hloupý a nadávat ostatním do hňupů. Je vám jasné, že tím naprosto shazujete i případnou, nepravděpodobnou a vzácnou špetku pravdy v tom vašem blábolení?
Například "Motor je z tepelně odolných materiálů a i okolí má tepelnou izolaci, tak aby ten motor byl izolovaný" - chtěl jsem se jen zeptat, jak souvisí tepelná odolnost s tepelně-izolačními vlastnostmi materiálů, ale jak tak koukám na celou tu větu a ty věty kolem, hledat v tom nějaký smysl a logiku, to je jako, řečeno slovy klasika, hledat prd ve vířivce... Skutečně, neskutečné... :)Skrýt celý příspěvekTeplo z motoru je dáno spalováním paliva a je tryskou směrováno ven (jsou to ty expandující plyny co tvoří tah motoru. Motor je z tepelně odolných materiálů a i okolí má tepelnou ...Zobrazit celý příspěvek
Teplo z motoru je dáno spalováním paliva a je tryskou směrováno ven (jsou to ty expandující plyny co tvoří tah motoru. Motor je z tepelně odolných materiálů a i okolí má tepelnou izolaci, tak aby ten motor byl izolovaný pro ty pomalejší.
Radar s 10kW je něco co spotřebuje více než 10kW energie. Něco jde na teplo a o účinnosti TR modulů nám nic neřeknout. Kdyby byla 50% tak 10kW jde do tepla. Takže si vemte 100 100W žárovek zapněte je a dejte před ně ruku nebo je dejte do uzavřeného prostoru. Uvidíte co se bude dít. Pokud nechápete, tak se vraťte na ZŠ a dostudujte fyziku inteligenti. Přesvědčovat hňupy mě už fakt nebaví.
Velikost draku je jako velikost Case u PC - větší více prostoru pro odvod tepla, pro tepelné výměníky atd...
A vzhledem k tomu, že klíčová data jsou secret, tak ta debata je vždy +- hospodská.
Shania dík za upozornění, že radar F22 je GaAs. Tím pádem jsme tam, že Rusové je dohání a jediná možnost je GaN, který má ovšem kromě vetší výkonové rezervy i bohužel nevýhody. Nelinearita odezvy jako u GaAs atd...Skrýt celý příspěvek...Olivo, napište prosím ješě něco, já tu tím bavím kolegy... Došlo už k nějakým BVR soubojům F-22 a F-35? I když si nedovedu představit úplně nastavení podmínek, když oba ...Zobrazit celý příspěvek
...Olivo, napište prosím ješě něco, já tu tím bavím kolegy...
Došlo už k nějakým BVR soubojům F-22 a F-35? I když si nedovedu představit úplně nastavení podmínek, když oba stroje by byly v reálu součástí stejné informační sítě...Skrýt celý příspěvekNemyslim si ze F-35 je vyrazne predrazene nebo problemove letadlo. USA chteli jako prvni mit multirole stihacku 5. Generace, tak ji maji a holt to neco stoji. Nejvetsi problemem ...Zobrazit celý příspěvek
Nemyslim si ze F-35 je vyrazne predrazene nebo problemove letadlo. USA chteli jako prvni mit multirole stihacku 5. Generace, tak ji maji a holt to neco stoji.
Nejvetsi problemem F-35 je inernet a fakt ze zapadni stasty se snazi chovat transparentne. Dneska si bohuzel i lide kteri dane problematice vubec nerozumi mohou postavit karieru na hlasite kritice cehokoli.
V tomhle smeru se nekterym muze jevit ze Rusko je lepsi, protoze tam problemy nejsou. Ale nezapominejme ze je velky rozdil mezi: tim problemy mit, priznat a resit (klidne i neuzpesne, ale aspon nejak resit) a postojem: U nas je vsechno super nikdy se nic nepokazi a pokud jo, tak je to vina jednotlivce.Skrýt celý příspěvekJestli nerozumíš ani takové naprosto základní věci, jako že motor produkuje teplo, a jestli se motor a věci kolem něj nemají přehřát a následně celé letadlo uvařit, tak prostě musí ...Zobrazit celý příspěvek
Jestli nerozumíš ani takové naprosto základní věci, jako že motor produkuje teplo, a jestli se motor a věci kolem něj nemají přehřát a následně celé letadlo uvařit, tak prostě musí být vyřešen dostatečný odvod tepla - a že množství toho tepla, které je potřeba odvést, je řádově větší, než produkce tepla od radaru, tak je asi další diskuse zbytečná.
Pokud je to pro Tebe příliš složité pochopit, tak se běž projet autem a pak si mu sáhni na kapotu. Motor auta má ztrátový tepelný výkon násobně větší než je příkon (a tedy možný ztrátový výkon) radarů na stíhačkách. Nevšiml jsem si, že by se na auta montovali dvacetimetrové chladiče, protože desetimetrové by byly příliš malé.
Samozřejmě, že radar je třeba chladit. Chladit je třeba i procesor s výkonem řádově desítky watů. Ale to neznamená, že menší drak nějak limituje možnosti osazení radaru kvůli chlazení - jsou to výkony, které se dají uchladit naprosto bez problémů. Evidetně Ti schází naprosto základní povědomí o technice.....
F22 pak není ani STOL, ať se třeba postavíš na hlavu. Má minimum takeoff distance větší, než F16 a tu nikdo jako STOL neoznačuje.
http://www.mirage-jet.com/COMP...
www.dept.aoe.vt.edu/~mason/Mas...
Abys modernizoval F22 na úroveň F35, tak bys musel celý drtak předělat na nové materiály. To není modernizace, to znamená postavit nové letadlo. Máš fakt naivní názory.
PS: Jinak si zjisti, co znamená slovo řádově: 20kW je řádově 10kW. I 90kW je řádově 10kW a tolik ten radar nemá výkon určitě (jinak to, že má nižší výkon než F22 Takže si se snažil dělat chytrýho, ale seš vedle.
Navíc nám nejde o chlazení výkonu, ale o rozdíl mezi výkonem a příkonem, kterýžto je díky vysoké účinnosti GaN (nikoli nízké, jak jsi tvrdil, viz např. http://www.ti.com/lit/wp/slyy0... přesahuje 90%) bude pravděpodobně hodně POD 10kW.
Jinak do APG 77 se upgradoval s technologiemi z 81, takže pravděpodobně má větší výkon než radar v F35 (pochopitelně, USA si chtěj zachovat výhodu....).Skrýt celý příspěvekChlazení: Důkladně si přečti http://www.f-16.net/forum/view... A pak se podívej ...Zobrazit celý příspěvek
Chlazení:
Důkladně si přečti http://www.f-16.net/forum/view...
A pak se podívej sem
http://www.f-16.net/forum/view...
Zde jsou vidět vstupy vzduchu pro chlazení motoru a horkých plynu
http://s9.postimg.org/hvm5il8n...
Zde jak průřez
http://i.imgur.com/4iYA3rk.jpg...
A zde je vidět vstup vzduchu pro chladicí okruhy avioniky
http://bit.ly/2j87QK3...
Unikátní pohled na chladící potrubí v nádržích při opravě vadné izolace.
http://www.f-16.net/forum/down...
Jak vidíš, chladicí systém je v pořádku a stoje má rezervy na budoucí modernizace, jediný problém s chlazením je na zemi, kdy je požadováno palivo o určité teplotě (skoro všechny stroje mají podobný požadavek). Vzhledem k tomu, že když odpadla řada strojů kvůli izolaci, lítali několik sorties za sebou bez vypnutí motoru (dotankovaní a dozbrojeni na zemi) bez problémů…
------
Motor: článek http://nationalinterest.org/fe...
Podívej se na historii, jak píšou tihle dva Dave Majumdar, Chris Kjelgaard o F-35.
Pak se podívej, že citace:
The current F135 engine is at the limits of its capabilities and can’t push the jet out to the outer edges of its airframes capabilities—especially at low speeds. Je od člověka z GE, tedy konkurence PW a samozřejmě chtějí ti zakázku urvat pro sebe. Další citace máš od nejmenovaného zdroje z oboru atd… Člověk z PW by ti to asi popsal trochu jinak.
Takže jakýkoliv stoj využije extra tah, takže ne že by to nepomohlo, zejména v akceleraci, T/W atd (aktuální motor má snížený tah o 10%, kvůli delší životnosti). Daleko víc důležitá je ale spotřeba paliva…
F-35 nebude u země lítat rychle, není to F-111 nebo Tornado, jsou tu i jiné limitující faktory než tah motoru. Zajímalo by mě taky, jak sníží teplotu motoru u motoru s ještě větším tahem, když bude operovat s přídavným spalováním v nízké výšce.
Mimo tento článek jsem neviděl nic, co by se týkalo teploty motoru, jediný problém se právě týkal teploty v pumovnici v nízké výšce a vysoké rychlosti, takže řeči o omezené obálce mají z toho.
A tam byl problém hlavně v certifikaci některých součástek na potřebnou teplotu.
Radar: ani jeden z těch radarů nepoužívá GAN, ale GaA. GAN je moc nová a drahá technologie, možná tedy v budoucích modernizacích. APG-71v1 a APG-81 jsou momentálně ty nejmodernější a nejlepší radary co v letadlech dnes najdeš, obzvlášť po zapojení do celého systému.
Oba radary budou mít delší dosah a daleko lepší efektivitu než IRBIS-E, ten je technologicky 20 let pozadu. To neznamená, že je to špatný radar…
Tady je nepříme porovnání dosahu radaru vs rcs
https://www.youtube.com/watch?...
-------
T/W měj na paměti, že F-35 je stoj co má vysoký fuel fraction (A- 40,7%), tedy nese interně víc paliva. Su-27/30 (35%) se k tomu blíží, ale až Su-35 to dorovnává (40-41%), většina západních strojů to má okolo 30%
To znamená, že T/W na 50% paliva je silně nevýhodný výpočet pro stroje s vysokou hodnotou interního paliva. Takže když to chceš počítat, mělo by to být míň jak 50% paliva. U strojů co mají EFT je vysoká pravděpodobnost, že půjdou do boje se 100% interního paliva a F-35/Su-35 v tu dobu můžou být pod 50%.
Další věc je odpor externí výzbroje a váha, co platí i pro interní vyzbroj.
-----
Každý stoj plný kompromisů, i F-22. Každý procento výkonu v jedné oblasti tě bude stát jinde a čím dál půjdeš, tím vyšší cenu tě to bude stát.
“F-22 pokud ji modernizují bude skutečně zajímavá a F35 jen kočkopes. O to jde zě střet s vyspelým protivníkem vyžaduje Air Superiority, takže přiznáváte, že F35 je na vyspělého protivníka málo? :) „
F-22 je perfektní zabiják 4 generace , v tohle bude vždy lepší jak F-35, ale bude se muset modernizovat aby byl vybaven pro ten střet s vyspělým protivníkem, pro tento boj je F-35 momentálně daleko líp vybavená a bude jich taky daleko víc, než kdy bude těch vyspělých hrozeb. A něž se ty vyspělé hrozby objeví a začnou dorovnávat, budou už mít novou generaci, která zase změní pravidla.
A nakonec pochop to, že F-35 není náhrada za F-22, F-15. I kdyby projekt F-35 ted skončil, nikdy nebudou nahrazovat F-22 (i kdyby obnovili vyrobu) nebo next genem tisíce F-16, kde by na to vzali…Opět by se musel vyvinout lehcí a levnější stroj pro doplněni mensi flotily těžkých stíhačů…. Pokud nechceš mít velmi male letectvo.
Jo můžeš argumentovat tim, že F-22 vykopnou dveře a za pár dní modernizované F-16 můžou lítat jak chtějí, řek bych ti nato, že ne, pozůstatky PVO zůstanou skryty ještě dost dlouho na to, aby prostor byl nebezpečný pro nestealth stroje ještě hodně dlouho po rozbiti IADS a zničení letectva.Skrýt celý příspěvekJo a k chlazení radarů http://navyaviation.tpub.com/1...
Jinak uchladit motor, to byl vtip pánové ne?
Vaše odpovědi nebudu ani číst.Jo a k chlazení radarů http://navyaviation.tpub.com/1...
Jinak uchladit motor, to byl vtip pánové ne?
Vaše odpovědi nebudu ani číst.KOLT Short take of ma, VL nemá sorry. Dále - proč F22 odvádí teplo z AESA do paliva, když ta kamna jsou takový argument. On totiž GaN topí a ano má větší radar tím pádem tam ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT
Short take of ma, VL nemá sorry.
Dále - proč F22 odvádí teplo z AESA do paliva, když ta kamna jsou takový argument. On totiž GaN topí a ano má větší radar tím pádem tam dáte více TR modulů a máte lepší radar než na F35. Hurá pán pochopil.
Najdi si to na National Interestu proč ten motor omezuje F35. Nejlepší jen vzhledem k tahu. Proč tedy potřebují proměnný cyklus? Jinak poměr tahu ku hmotnosti má F35 horší než SU-27 a deriváty. (F35 je jednomotorový)
RAM si najděte u Shanii a postoval to tu oficiální vyjádření říká, že vzhledem k aplikaci nejnovějšího RAM na F35 je otázkou jaký RAM nakonec použijí. Možná i US F35 bude ochuzená. Všimli by si čeho? jako ulomili kus té a té F35 a podrobili analýze? Spojenci budou vědět prd co tam nakonec bude.
Pochopil, že F22 umí i A-G útok. F-22 pokud ji modernizují bude skutečne zajímavá a F35 jen kočkopes. O to jde zě střet s vyspelým protivníkem vyžaduje Air Superiority, takže přiznáváte, že F35 je na vyspělého protivníka málo? :) F-15 a spol si s SU-27 deriváty neporadí. Cvičení v Indii to dokázala a nakonec to vede k AESA pro F-15 aby konkurovali IRBISU-E (hybridní PESA s výkonem odhadovaným okolo rvních AESA u F22)
Shania
STOL jo máš pravdu hážu si popel na hlavu a bičuji se, ale kdy vy uznáte své nesmysly to se tu nikdo nedočká.
Poslední odstavec s tím souhlas.
logik
nevím, ale Shania možná ví. 10kW radar v F35 to by by pěkný šunt. I Irbis-E by měl vyšší výkon. Si děláš srandu. F22 AESA AN/APG-77 má 20kW. Takže nakonec AN/APG-81 má horší výkon? Divné ne?
GE motor byl komplikovaný, ale mél potenciál lepší jak PW. Produkční motor měl mít úpravy vycházející z toho co mu vyčítai. Lze si to dohledat.
Až na to STOVL, kde jsem se sekl, tak jste fakt vtipní. S vámi se dabatovat nedá. dyž vyvýjím něco nového, tak chci top, ale F35 je kompromis a drahý kompromis. Otázka je kolik z toho co vývoj přinesl uplatní jinde. F-35 je drahý kočkopec. Netvrdím, že špatný, ale mohl být lepší.
Sněte dále své vlhké sny o F35.Skrýt celý příspěvekOlivav, nezlobte se, ale plácáte vážně neskutečné blbosti. "...STOVL schopnost má i F22..." – To jako že Raptor umí přistávat vertikálně? ROFL, to je jak minule, když jste si ...Zobrazit celý příspěvek
Olivav, nezlobte se, ale plácáte vážně neskutečné blbosti.
"...STOVL schopnost má i F22..." – To jako že Raptor umí přistávat vertikálně? ROFL, to je jak minule, když jste si nevšiml, že Raptor má dva motory :-)) Zbytek na toto téma napsal logik.
Chlazení – vážně máte pocit, že stíhačka letící rychlostí něco kolem 1 M bude mít problémy uchladit radar, který má špičkový výkon jako kamna na chalupě? Přičemž ta kamna jsou určená k topení, radar většinu výkonu spotřebuje k jiným věcem než k topení... F-22 má větší drak, ale také má větší radar, na to jste nějak zapomněl. Takže problém s chlazením by měl mít stejný.
Motor – je vážně veselé, jak pomlouváte nejlepší letecký motor pro stíhačky, který v současnosti létá :-) Jak omezuje letovou obálku stroje? Vždyť má bez přídavného spalování tah téměř jak oba motory Rafale dohromady a s forsáží! S přídavným spalováním pak překoná maximální tah obou motorů Typhoona... Omezením je naopak letadlo pro motor.
Výběr F-119 pro ATF byla sázka na jistotu, ostatně tak jako výběr YF-22. Oboje byly sice méně pokrokové technologie, ale měly mnohem blíže k reálným produktům. Kdyby si USAF vybralo YF-23 a motor od GD, cena programu by pravděpodobně vylétla do astronomických výšin. Díky čemuž by ATF možná vůbec nebyl dokončen. Každopádně by poskytli munici kritikům právě vašeho typu ;-) Důvod vývoje motoru s variabilním cyklem je především ušetření paliva, zvýšení výkonu není tak velké, aby se samo o sobě vyplatilo kvůli tomu konstruovat o tolik složitější motor.
RAM – už prosím přestaňte psát o nátěru. Ten sice na F-35 je, ale tvoří menší část vrstvy (podle typu, nejvíc je to tuším u F-35B). Většina částí draku má RAM v kompozitním materiálu tvořícím povrch. Natírají se tak především spoje.
Kde jste pak vzal, že budou mít letadla vyrobená pro partnery v projektu horší RAM než pro USA, to vážně netuším. Nenapadlo vás, že by si toho partneři velmi rychle všimli? Společná cvičení versí vyrobených v USA a v Evropě jsou už dnes realitou...
Air Superiority – jasně, že je důležitá. Především při střetu se srovnatelně vyspělým a silným protivníkem. Nicméně samotné stíhačky jsou jen jednou částí skládanky, která k tomu vede. USA mají pro tento účel F-15 a F-22, v Evropě jsou pro tento účel především EF Typhoon a Rafale, ačkoliv ten je koncipován jako víceúčelový. Stejně jako F-35. Málokdo si totiž může dovolit dvě stíhačky – jednu specializovanou na A-A, druhou na A-G ap. Většina států používá víceúčelové stíhačky, výjimečně A-A stroje s nějakou tou schopností A-G útoků (ty už dnes umí i F-22). Navíc dnes již není rozdělení A-A a A-G strojů tak striktní jako dříve (mmj díky moderním radarům).
Mmchd, troufnete si odhadnout, jaký je poměr mezi A-A a A-G misemi, které západní letectvá odlétala od konce Studené války? Já raději ne, limitně by se blížil nule. Pokud se nepustíme do křížku s Ruskem nebo Čínou (a pevně doufám, že ne!), zůstane to tak i nadále.
USA nedají do ruky know how (tedy část ano, díly pro F-35 se vyrábějí a letadlo se montuje různě po světě). Oni prodávají především hotový produkt. Který je, tak mimochodem, poměrně slušně zabezpečený proti reversnímu inženýrství (na rozdíl od F-22).
A já jdu nekriticky obdivovat zámořskou techniku. Zvlášť jejich ruční palné zbraně od té doby, co je přestal konstruovat pan Browning, můj favorit ;-)Skrýt celý příspěvekOlivav: Vis tedy jak ten motor omezuje letovou obálku? Výhody nového motoru jsou jasné, nižší spotřeba a vyšší výkon. Kdyby GE měli funkční proměnný cyklus, neskončil by právě ...Zobrazit celý příspěvek
Olivav: Vis tedy jak ten motor omezuje letovou obálku?
Výhody nového motoru jsou jasné, nižší spotřeba a vyšší výkon. Kdyby GE měli funkční proměnný cyklus, neskončil by právě program ADVENT a neprobíhal jeho nástupce. Mít prototyp a funkční spolehlivý motor co vydrží tisíce hodin bez poruchy je podstatný rozdíl.
To že F-22 lip chladí je jen tvoje spekulace, a nezapoměn, že F-35 má stejně paliva jako F-22. Každopádně F-35 nemá žádný problém s chlazením za letu ( a i při letu na rezervu, kdy už stejně mužeš nejžhavější systémy vypnout), jediný problém je, když má málo paliva a je na zemi, ale tam asi nemusíš mít zapnutý radar...
Pojmy: https://cs.wikipedia.org/wiki/...
CTOL – Conventional Take-off and Landing – letadla s konvenčním startem a přistáním (F-35A)
STOL – Short Take-Off and Landing – letadla s krátkým vzletem a přistáním
STOVL – Short Take-Off and Vertical Landing – letadlo s krátkým vzletem a vertikálním přistáním (F-35B)
VTOHL(VTOL) – Vertical Take-Off Horizontal Landing – letadlo s vertikálním vzletem a horizontálním přistáním (Osprey, vrtulníky, F-35B tento režim s velmi limitovaným nákladem)
CATOBAR – Catapult Assisted Take-Off But Arrested Recovery – letadlo startující pomocí katapultu a přistávající pomocí zádržných systémů (F-35C)
----
RAM – on od vývoje RAM pro F-35 už taky uběhlo pár let a je řada materiálů, které by dnes vyvíjený stoj dostal. Kompozity např. nebyli použity pro nosné prvky kvůli certifikaci atd. Je klidně možné, že B-22 už má celý/většinu povrchu z RAM kompozitu a dokáže tedy fungovat jako obrovská anténa atd. A taky to není o tom, že by někdo dokázal ten materiál vyrobit jen proto, že získá vzorek, že…
----
X-29 a X-31 mají vlastně za tak užasne technologie? Jsou to demonstrátory pro extrémní super manévrovatelnost. F-35 má slušnou super manévrovatelnost a obratnost i bez TWC. Plná obratnost do 50 stupňů AOA je víc než naprostá většina jiných strojů a to i s těžkou interní vyzbrojí, takže v překladu schopnost rychle dostat zamířit nos, tam kam potřebuje, rychle brzdit a schopnost ztracenou energii rychle nabrat. S tím souvisí i to, jak se koncept boje na blízko podstatně změnil s rozšířením HOBS, HMDS, LOAL a pak ještě jednou se stealth a informační převahou.
Takže v podstatě chceš postavit stroj podle starých standartu, pro způsob boje, kterému se stejně stroj bude snažit vyhnout. Protože i s výhodou SA, schopností překvapit, tak je boj na blízko velmi nebezpečné prostředí. Ve srovnání s tím je dnes v BVR buď naprosto nedotknutelná nebo má obrovskou výhodu proti všem dnešním strojům a i F-22 by měl problémy…
Tady pak můžeš studovat taktiky boje na blízko:
Fighter Combat - Tactics and Maneuvering.pdf
https://www.google.cz/?gws_rd=...
----------
Srovnání F-22 s F-35 – F-22 je (nej)vyšší třída, nebýt konce studené války, byl by taky někde jinde.
F-35 je nižší (podle původních plánů) nebo spíš už střední (podle skutečnosti, ceny a požadavků) třída, přesto s neskutečně vysokými požadavky, obzvlášť na technologie co nebyli vyzrálé, nebo ještě neexistovali. Je mladší, čerpá ze zkušeností a chyb z ATF.
U F-35 nebylo požadováno mít těch extra 10% výkonu v některých oblastech (ty stojí vždy nejvíc)
Pokud by oba stroje vznikali ve stejnou dobu, F-22 by byla lepší a výkonnější než F-35.Skrýt celý příspěvekolivav: s odpuštěním, píšeš blbiny. F22 fakt NENÍ STOVL. Je schopen startu na hodně krátké dráze, ale STOVL je fakt něco jiného. F22 má minimum takeoff distance větší, než např. ...Zobrazit celý příspěvek
olivav: s odpuštěním, píšeš blbiny.
F22 fakt NENÍ STOVL. Je schopen startu na hodně krátké dráze, ale STOVL je fakt něco jiného. F22 má minimum takeoff distance větší, než např. F16.
F35 má podle Tebe malý drak na uchlazení řádově 10kW radar neuchladí, zatímco uchladí motor s řádově větším tepelným výkonem..... Aha.... Btw. pro tepelné ztráty radaru je velikost draku fakt jedno. Radar ve špičce letadla se chladí daleko snáž než pozemní radary, které, kupodivu, k sobě nepotřebují xmetrová monstra na chlazení,.
Pokud netvrdíš, že by se do F22 měl montovat větrák na STVOL, tak bys stejně musel F35 vyvinout (hodně zemí má "krátké" letadlové lodě). atd...., takže bys místo jednoho typu vyvýjel dva. Skvělý,
Proměnný cyklus chtějí ne kvůli chlazení motoru, protože by drak nezvládal dochlazovat. Naopak drak F35 je až překvapivě chladný:
http://www.popularmechanics.co...
...ale proto, že efektivnější motor znamená větší dolet.
YF-120 byl experimentální, dosti drahý motor s problémy, které mluvili proti jeho zastavění do F22. Také ho dosud nikdo do produkční stíhačky nenasadil. Tvrdit, že by byl lepší volbou - no evidentně seš (typicky hospodsky) chytřejší než všichni Ti konstruktéři, co v poslední době dělali nějaké modernizace stíhaček nebo nové typy stíhaček....
Prostě skládáš si k sobě kousky informací, kterým evidentně nerozumíš, a vychází Ti z toho pochopitelně nesmysly.Skrýt celý příspěvek2 Olivav díky za tebou napsané. Jsem rád, že jsou tu lidi, kteří berou věci z širšího hlediska, prostym, selskym rozumem a netočí se v kruhu mediálních vyjádření uvolněných za ...Zobrazit celý příspěvek
2 Olivav
díky za tebou napsané. Jsem rád, že jsou tu lidi, kteří berou věci z širšího hlediska, prostym, selskym rozumem a netočí se v kruhu mediálních vyjádření uvolněných za posledních 10 let.Skrýt celý příspěvekKolt to sice je, ale omezuje letovou obálku F35 a zvyšuje IR stopu. Zbytek nekomentuj. Není stát, co by dal své nej know how do cizích rukou a řeči o spojencích si odpusť, ...Zobrazit celý příspěvek
Kolt
to sice je, ale omezuje letovou obálku F35 a zvyšuje IR stopu. Zbytek nekomentuj. Není stát, co by dal své nej know how do cizích rukou a řeči o spojencích si odpusť, protože by to bylo blbé a trapné.
Iceman
a o co půjde o Air superiority a bez ní se ostatní plní blbě, pokud nebojujete s křováky. Takže F22 je dosti klíčová ne?
logik
jde o to, že TR moduly z GaN lépe uchladí F22 než F35 např. odvod tepla do paliva, rezervy díky většímu draku atd.. a kombinace F35 a motoru F135, který dost topí je další důvod, proto chtějí proměnný cyklus (ten měl už GE motor pro ATF) to vše dělá F22 jako lepší volbu pro tyto technologie. Oni ty modernější verze AESA dělají např. i pro F-15 vývoj jde dál a modernizace je možná. Jde o to, že AESA je o TR modulech. Tak si to přeber jak chceš. Netvrdím, že by se měl systém pro VTOL (F35B) měl montovat do F22 jinak nepleť si to STOVL schopnost má i F22 díky vektorováni tahu, takže nepleť pojmy.
Nátěr tu postoval Shania jinde a ofiko tvrzení je, že možná klíčovou komponentu radikálně zlepšující RAM vlastnosti možná na F35 nepoužijí, protože vývoj RAM byl dělán, tak aby byl co nejlepší po všech stránkách, ale zjištění, že je pro F35 vedlo k úvaze jaké složení nakonec použijí - tolik k neosekané verzi. Budou mlčet ať kupující mimo USA neremcají a co tam natřou je otázka.
Shaniuv přehled ve věci nezpochybňuji, jen mám výhrady k selektivitě výkladu.
A zaujáté pindy obdivovatelů všeho za oceánem mě už nechávají klidným.
Takže když vemu co otestovali na X-29, X-31 (design křídla nemyslím opačnou šípovitost na X-29), dále pak věci z projktu ATF (motor GE), tak mohli vyrobit lepší letadlo ne kočkopsa - díky F35 mají lepší RAM, fúzi avioniky a možná IR zbytek je jen evoluce toho co už měli.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...