Cena programu F-35 ne tak úplně „mimo kontrolu“

Foto: Stíhačka F-35A Lightning II se přibližuje k tankovacímu letadlu; větší foto / Public domain
Stíhačka F-35A Lightning II se přibližuje k tankovacímu letadlu; větší foto / Public domain 

Nedávno jsme přinesli zprávu o tom, jak se budoucí prezident USA Donald Trump ostře vymezil proti programu stíhaček páté generace F-35 Lightning II. Jeho kritika byla čistě zaměřená na cenu, která se podle něj „vymkla kontrole“. Jako alternativu pokládá nákup modernizovaných letounů F/A-18 Super Hornet.

Proti kritice Trumpa se ostře ohradilo oddělení JPO (Joint Progam Office), které má na starosti zavádění F-35 do výzbroje. Oddělení přišlo se zprávou, která uvádí ceny na pravou míru.

Konkrétně poukazuje na ceny z deváté počáteční výrobní série (LRIP 9). V rámci té bylo vyrobeno 57 letounů, z toho 34 pro Spojené státy a 23 pro zahraniční partnery (Británii, Norsko, Itálii, Japonsko a Izrael).

V rámci LRIP 9 bylo vyrobeno:

  • 42 letounů F-35A (24 pro USA, 16 pro zahraniční uživatele) v ceně 102,1 milionu dolarů za kus. Jedná se o pokles ceny 5,5 % oproti LRIP 8 a 60 % oproti LRIP 1.

  • 13 letounů F-35B (6 pro USA, 7 pro zahraniční uživatele) v ceně 131,6 milionu dolarů za kus. Zde byl zaznamenán pokles ceny o 1,8 % oproti LRIP 8

  • 2 letounů F-35C (oba pro US Navy) v ceně 132,2 milionu dolarů za kus. Tato verze je jediná, jejíž cena byla navýšená. Protože US Navy snížilo počet objednaných kusů ze čtyř na dva, narostla cena o 2,5 % oproti LRIP 8.

Případ navýšení ceny u varianty určené pro provoz z letadlových lodí (F-35C) jasně ukazuje, že snížení počtu kusů v objednávce vede k navýšení nákladů.

Ředitel F-35 Joint Progam Office generál Chris Bogdan uznává, že program vývoje letounu F-35 narazil v letech 2006 až 2011 na několik překážek, které způsobily šestileté zdržení programu a 13,5 miliardy dolarů v dodatečných vývojových nákladech.

Na druhou stranu poukazuje na zlepšení organizace programu v roce 2011, díky které se program drží rozpočtu a současně se daří dodávat více než 50 letounů ročně.

Bogdan dále poukazuje na další snížení nákladů u LRIP 10, kde očekává pokles mezi šesti a sedmi procenty.

V době plné sériové výroby v roce 2019 by měly ceny jednotlivých variant vypadat následovně: cena F-35A se bude pohybovat v rozmezí 80 až 85 milionů dolarů; F-35B přijde na 110 milionů dolarů a F-35C na 96 milionů dolarů. Cena je včetně motorů.

Cena je tak srovnatelná s modernizovanými verzemi starších letounů čtvrté generace, ale na straně F-35 stojí technologie stealth, pokročilá elektronika a tzv. schopnost "fúze dat".

Testování verze F-35B s kolmým startem a přistáním.

I přes tento optimismus se musí vývojový program poprat s několika technickými problémy. Na variantě pro námořnictvo (F-35C) probíhají např. úpravy křídel a podvozku, zatímco u varianty s kolmým startem (F-35B) je nutné vyřešit problematickou kabeláž.

Současně vývoj nabral zpoždění dalších šest až devět měsíců pro dokončení testování všech schopností F-35. Toto zdržení vyjde daňové poplatníky na dalších 532 milionů dolarů.

Podle generála Bogdana je nejméně 100 milionů dolarů způsobeno předešlými škrty (přesunem financí) ze strany vlády a dalších 165 milionů dolarů odráží dodatečné úpravy letounů, se kterými se dříve nepočítalo. Mezi tyto úpravy patří například větší ochrana palubních systémů proti kyberútokům.

Cena vývojových nákladů je trnem v oku nejen pro daňové poplatníky v USA, ale například i v Kanadě, kde je toto téma značně zpolitizované. Pravdou však zůstává, že sebelepší modernizace starších strojů neposkytují dlouhodobé řešení či alternativu strojům páté generace, protože ty mají svůj modernizační potenciál před sebou.

Generál Bogdan chválí snahu administrativy Donalda Trumpa získat z každého investovaného dolaru co nejvíc, nicméně škrty v programu nejsou řešením. Jeho strategií proti škrtům je poukázat na holá fakta demonstrující pokles nákladů F-35. Klíč je však udržet počet objednaných letadel, jinak jednotková cena poroste.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Chystá se obří mediální bitva? Trump twittuje proti F-35

Nově zvolený americký prezident Donald Trump zaútočil na svém Twitter účtu na firmu Lockheed Martin ...

Boeing s výrobu stíhaček F/A-18 a F-15 nekončí

Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej stíhaček F/A-18 Super Hornet do Kuvajtu a F-15QA do ...

Průzkum bojem? Trump chce Super Hornety místo F-35

Nově zvolený americký prezident Donald Trump pokračuje v boji proti “předraženému” projektu stíhačky ...

Stíhačky F-35 Lightning II pro italské letectvo

První dvě stíhačky páté generace F-35A byly doručeny italskému letectvu a jde tak o první kusy ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Olivav
    13:58 05.01.2017

    Shania, prosím o konstruktivní odpověď. Já pořád nerozumím tomu ohledně té letové ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania,

    prosím o konstruktivní odpověď. Já pořád nerozumím tomu ohledně té letové obálky.
    http://nationalinterest.org/fe...
    Vycházím z tohoto článku. Je tam názor lidí z GE, což může být tendenční.

    Tam se píše o příliš velikém teplu. Pokud to není pravda a jde o komponenty v pumovnici. Prosím o vysvětlení jak mohou komponenty v pumovnici ovlivnit letovou obálku? Mě to připadá jako bych si koupil auto se stahovací střechou a výrobce mi řekl, že nemohu s autem jezdit na limitu, protože mám necertifikované zpětné zrcátko.

    Kdyby to bylo tím, že se jim za určitých podmínek po otevření pumovnice naruší aerodynamika tak, že nebude bezpečný odpal zbraní, asi by to šlo pochopit. Ale tak to formulováno není. Je to o letu v nízkých letových hladinách, a že tam ten F-135 topil kvůli extrémnímu výkonu. Pak se při vyšší rychlosti může přehřívat drak nad to s čím se počítalo? To je o tom údajném chlazení draku za letu. Nižší výška vyšší tlak vzduch větší tření neb více molekul vzduch.

    Mě komponenta v pumovnice nějak nesouvisí s letovou obálkou. Zkus mi to vysvětlit. Nějak mi to pořád nejde do hlavy. Spíš mi to připadá jako pohádka, aby nepřiznali, že vše není růžové.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    13:47 05.01.2017

    2 skelet
    pravda, přestřelil jsem, jen mi přijde, že tam v posledních měsících začal Shania se svými překopírovanými citacemi zamořovat vlákna stejně jako tady

    2 skelet
    pravda, přestřelil jsem, jen mi přijde, že tam v posledních měsících začal Shania se svými překopírovanými citacemi zamořovat vlákna stejně jako tady

  • raziel87
    13:43 05.01.2017

    2 olivav snad to nezlbnu a nepřiřknu logikovi něco co nenapsal, ale mám takový pocit, že tu nedávno rozjímal nad použitím radarů ze stíhaček u pozemních radarů, no šel jsem do ...Zobrazit celý příspěvek

    2 olivav
    snad to nezlbnu a nepřiřknu logikovi něco co nenapsal, ale mám takový pocit, že tu nedávno rozjímal nad použitím radarů ze stíhaček u pozemních radarů, no šel jsem do kolen....Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    13:41 05.01.2017

    Logik: možná to bude z logiky věci. Pokud se Su-33 naloží do plna, tak startují z nejdelší letové váhy. Pokud se camrají okolo lodi (což je jejich hlavní zaměření), tak startují z ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik: možná to bude z logiky věci. Pokud se Su-33 naloží do plna, tak startují z nejdelší letové váhy. Pokud se camrají okolo lodi (což je jejich hlavní zaměření), tak startují z těch krátkých drah. Takže tvůj dotaz není vůbec logický.
    raziel: palba.cz zrovna není ukapávač nad programem F-35.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    13:38 05.01.2017

    Třeba jako důkaz zahřívání je SR-71, který by se měl extra chladit letěl vysoko a tam je zima a letěl rychle, že? No tak proč mu protékalo ledasco přes spoje než vzlétlo? Asi ...Zobrazit celý příspěvek

    Třeba jako důkaz zahřívání je SR-71, který by se měl extra chladit letěl vysoko a tam je zima a letěl rychle, že? No tak proč mu protékalo ledasco přes spoje než vzlétlo? Asi protože se zahřívalo, že? http://iliketowastemytime.com/... a při rychlosti Mach5 je problém s tlakem částic okolo letadla takový, že už nelze na rázové vlně normálně letět a musí se sniživat tření vzduchu.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    13:37 05.01.2017

    logiku, ty máš velký problém použít selský rozum viď? respective dosadit si "myšlenku" druhého a umět trochu číst mezi řádky. Netvrdím, že by byl vývoj levnější, pouze tvrdím, ...Zobrazit celý příspěvek

    logiku, ty máš velký problém použít selský rozum viď? respective dosadit si "myšlenku" druhého a umět trochu číst mezi řádky.

    Netvrdím, že by byl vývoj levnější, pouze tvrdím, že vzhledem k vynaloženým prostředkům mohlo být do řadové služby zavedeno letadlo, které mohlo dle mého skromného názoru přinést více inovací.

    Program JSF trpí stejným problémem jako spoustu jiných projektů z 90. let 20. století.

    Commanche ještě vcelku zavčasu stopli - JSF se snažili za vynaložení obrovských prostředků přetransformovat v letadlo pro bojiště 21. století a daří se to, netvrdím že ne. Jen si tohle letadlo nedokážu představit, že plní efektivně bojové úlohy v KONVENČNÍM konfliktu proti státu jako je Čína, Rusko, které disponuje úplně jinou organizací armády, než země třetího světa a Blízkého východu.

    a závěrem - pořádně se do auairpower začti - v mnoha topikách máš spoustu "logiků a Shaniů" .)Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    13:33 05.01.2017

    logik s tím autem je to vtip ne? Tak automobilový motor je v prvé řadě opatřen chladičem, že? Ten užívá proudění vzduchu, že? A v zácpě se auto i uvaří, že? Má snad radar před ...Zobrazit celý příspěvek

    logik

    s tím autem je to vtip ne? Tak automobilový motor je v prvé řadě opatřen chladičem, že? Ten užívá proudění vzduchu, že? A v zácpě se auto i uvaří, že? Má snad radar před TR moduly chladíč, ne? Si děláš srandu, ne? Jako Bugati má výkon motoru na brzdě ano 1MW, ale jaká je tepelná ztráta, jak je řešeno chlazení atd... To jako chces chladit AESA jako Bugati? Jsi trapný.

    Alea a logik - Jinak to chlazení při letu vzduchem je vtip taky, ne?
    http://www.flymag.cz/article.p... je to česky, tak si to přečtěte. Při letu ve vysokých rychlostech se letadlo zahřívá nechladí se. Jste tak zralí na ZŠ pánové.
    To vede k tomu, že se teplo odvádí chladícím okruhem do paliva letadla. To asi taky na APA lžou ne? Jste fakt trapní.

    Jinak k té ceně je to otázka, co by za ní vyprodukovali milý logiku. Třeba něco lepšího než F35.

    Já reagoval pouze na kecy, že AESA nepotřebuje chlazení.

    Jinak STOL https://en.wikipedia.org/wiki/...
    - třeba ta první - kde je tam něco o výzbroji?
    - další jsou dost vágní na to aby definovaly délku dráhy

    Jinak důkaz, že APA vznikla jen pro diskreditaci F35 by mě zajímal. To, že tvrdí, že F22 má lepší potenciál pro boj s letadly protivníka, pokud by do něj zakomponovali lepší AESA, upgradovali avioniku atd... A proč tedy USA neprodá F22 spojencům ze peníze co by jim něco vydělaly? Proč to pitomé F22 střeží a F35 prodají, když je tak cool?

    Jo k tomu ruskému letadlu a STOL a letadlovce. Protože vektorovat tak proti palubě je prasárna a asi to nejde ne? Proto Su-33 nemá vektorování pro STOL a proto na LL je katapult nebo skokanský můstek. Proto Su-33 má na LL omezenou take of weight.

    No asi tak pánové a dámy :)Skrýt celý příspěvek

  • logik
    13:33 05.01.2017

    A ještě k Olivav: "kde by mohli být". Si vývoj letadla představuješ jak hurvínek válku. GaN, motor s proměnným cyklem. atd... Která stíhačka dneska to má? Že by žádná? To jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    A ještě k Olivav: "kde by mohli být". Si vývoj letadla představuješ jak hurvínek válku. GaN, motor s proměnným cyklem. atd... Která stíhačka dneska to má? Že by žádná? To jsou všichni blbý, že do letadel montujou starý věci?

    Anebo to je spíš tak, že mezi prototypem (tam jsou jak GaN radary, tak motory s proměnným cyklem) a produkční výrobou je tak velké množství vývoje, že nasazení těchto prvků by projekt ještě Xkrát prodražilo a zdrželo....?Skrýt celý příspěvek

  • logik
    12:56 05.01.2017

    PS: A vývoj by eviedentně probíhal i bez JSF. To ovšem nijak neznamená, že by byl levnější, že?

    PS: A vývoj by eviedentně probíhal i bez JSF. To ovšem nijak neznamená, že by byl levnější, že?

  • logik
    12:56 05.01.2017

    olivav: Proč dokolečka opakuješ nesmyslnej příměr s PC a nevěnuješ se daleko smysluplnějšímu příměru auta se spalovacím motorem, které zvládne bez problémů i přes o řád nižší ...Zobrazit celý příspěvek

    olivav: Proč dokolečka opakuješ nesmyslnej příměr s PC a nevěnuješ se daleko smysluplnějšímu příměru auta se spalovacím motorem, které zvládne bez problémů i přes o řád nižší rychlosti (to, že auta vaří hlavně v zácpách jsi snad už slyšel)
    uchladit o řád větší (taková bugatka uchladí přes 1MW) ztrátový tepelný výkon?

    A také jsi furt neodpověděl na otázku: jaká je minimální dráha pro start naloženého F-22 a kolik to podle Tebe ještě může být, aby šlo letadlo označit za STOL?

    A pokud se tvoje označení STOL zakládá čistě na tom, že F22 má TV, pokládáš za STOL i Su30/Su35? Prosím odpověď.


    raziel: Proč bychom papouškovali z ausairpower, když to je web založenej cíleně pro diskreditaci F35??? Hezky si tím ukázal, že se v problematice neorientuješ a obsah těch webů neznáš: a tedy že když tvrdíš, že odtamtud papouškujeme fráze, tak si evidentně vymýšlíš. Nestydíš se trochu?


    skelet: Dík za korekci - pravda, ty ruské typy jsem poplet, ale na argumentaci to nic nemění, jen se musí položit jinak: Proč by provozovali na LL Su-34, když mají podle Olivava STOL letadlo, které by na tu LL bylo daleko vhodnější?Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    12:39 05.01.2017

    vývoj, inovace, revoluce v avionice, motorech, draku, RAM, RCS by nečekaně probíhal i bez JSF

    vývoj, inovace, revoluce v avionice, motorech, draku, RAM, RCS by nečekaně probíhal i bez JSF

  • Sokrates
    12:38 05.01.2017

    Shania: Odkiaľ máš informáciu, že Su-35 nemá zdieľanie dát? Sám výrobca uvádza: "Data exchange terminal of Link-16 ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania: Odkiaľ máš informáciu, že Su-35 nemá zdieľanie dát? Sám výrobca uvádza: "Data exchange terminal of Link-16 type".

    http://www.knaapo.ru/media/eng...

    Čo sa týka výzbroje F-15, F-16, F-22 - kde berieš tú istotu, že AIM-120C-7 sú lepšie a modernejšie ako RVV-SD? Kľudne to môže byť pravda, ale ja by som si to nedovolil tvrdiť.

    A taktiež, na základe čoho vieš povedať, že prostriedky ECM na amerických strojoch sú lepšie ako L-265 na Su-35?Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    12:37 05.01.2017

    Olivave, tebe to ještě baví? ostatní diskutující nemůžou vydejchat, že znáš stejné články a zdroje jako oni (pánové bez urážky, ale Vámi postované "důkazy" jsou z ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivave, tebe to ještě baví?

    ostatní diskutující nemůžou vydejchat, že znáš stejné články a zdroje jako oni
    (pánové bez urážky, ale Vámi postované "důkazy" jsou z provařenějších stránek, než je v Čechách ruslet.webnode.cz a palba.cz) a přesto si dovoluješ jít ve svých názorech proti proudu a nepapouškuješ ty provařený PR pindy.

    Jen tak mimochodem, dost jste mě překvapili, že jste tu někdo neprezentoval názornou pomůcku z mateřské školky, že letadla jsou jako lidi v černé, neosvětlené místnosti a dokud nezapnou baterku, tak se nevidí))))).

    Logik, Shania, Rimr, Kolt tu do zblbnutí píšou do kola stejné souvětí a větné kompozice, které se roky papouškují na F16.net, palba.cz, ausairpower.net atd. atd. Chlapi to Vám to někdy není blbý? vážně žijete v tom, že jste jediní, co ty stránky navštěvují? a o tom jsou celé armadninoviny.cz - hurónský křik 4 místních štangmastů, kteří pořád do zblbnutí jedou jedny a ty samý cimty, co si přečetli na zahraničním fóru a žijou v tom, že tedy našli "Svatý grál".......

    Z Olivavových slov cítím, že občas ujede, něco si přikrášlí, ale jádro pudla vidím podobně jako on. A není to kopání do Ameriky a vzhlížení k Rusku do prkna.......ale asi jsme tedy dle Vás úplní debilové, protože nevidíme vzhledem k vynaloženým finančním prostředkům takový kvalitativní posun jako vy.

    Z historie masových globálních konfliktů je jisté, že by tohle letadlo (F35) nepřineslo v případě 3. světové požadovaný efekt v porovnání s 4 ++ generací.
    A na ukazování pindíka v rozvojových zemích jim stačí letadla, jejichž výroba začala v 70. letech 20. stolSkrýt celý příspěvek

  • alea206
    11:11 05.01.2017

    Olivav: Vas ty prirovnani ke stolnimu pc jeste nepustili. Tak snad jeden rozdil bych tam videl. Teplota a rychlost proudeni okolniho vzduchu :-) A jeste k tomu SU30MKI asi bych ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav:
    Vas ty prirovnani ke stolnimu pc jeste nepustili. Tak snad jeden rozdil bych tam videl. Teplota a rychlost proudeni okolniho vzduchu :-)

    A jeste k tomu SU30MKI asi bych ho za takovy overkill nepovazoval. A i kdyby nakrasne byl, tak letecke souboje davno nejsou 1:1 ale o schopnostech letectva jako celku.

    Shania:
    Uplne stejne bych za takovi overkill nepovazoval F22 obzvlast pri stretu s Rafelem nebo Eurofighterem. Samozrejme pokud uvazujeme technologicky stejne vyspela letectva. To ze USAF je na tom lepe nez Britske a Francouzske letecke o tom asi neni pochybSkrýt celý příspěvek

  • Olivav
    11:00 05.01.2017

    Jen k tomu chlazení AESA tak u GaAs je to kupodivu to co jsem psal efektivita je cca 50% takže 10kW radar má 10kW tepelného ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen k tomu chlazení AESA

    tak u GaAs je to kupodivu to co jsem psal efektivita je cca 50% takže 10kW radar má 10kW tepelného záření:

    https://www.electronics-coolin...

    A jak zde správně zaznělo, tak i procesor na PC se musí chladit a to je ten tepelný ztrátový výkon i u těch výkonných stolních PC v řádu 0,5kW a to už se tam montuje kde co aby se to chladilo. Vemte si, že AESA je 20x výonnější a prostoru tam taky moc není (i když více než u PC), takže chladit se musí a větší drak jakošto i větší case u PC dává více prostoru pro chlazení. Tím pádem prostor do jisté míry určuje limity. No tak tolik k tomu výsměchu co tu zazněl. Netvrdím a netvrdil jsem, že F35 AESA neuchladí, jen že to chlazení může být lepší u F22.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    10:38 05.01.2017

    logik: mám takovou teorii proč Su-34 používaly na letadlové lodi k rozjíždění tu nejdelší dráhu. Předpokládám, že tomu tak bylo z toho důvodu, že jsou to letouny určené pro pozemní ...Zobrazit celý příspěvek

    logik: mám takovou teorii proč Su-34 používaly na letadlové lodi k rozjíždění tu nejdelší dráhu. Předpokládám, že tomu tak bylo z toho důvodu, že jsou to letouny určené pro pozemní letiště a na letadlové lodi se nikdy nevyskytovaly.
    A pokud jsi myslel Su-33, tak ty vektorování tahu prostě nemají.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    09:45 05.01.2017

    Shania prd víš co za rušení mají moderní ruské stroje. I US Army tvrdí, že oproti Rusům z EW zaspali. Netvrdím, že LO nemá výhodu v BWR, ale střela je zachytitelná pomocí RWR. ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania prd víš co za rušení mají moderní ruské stroje. I US Army tvrdí, že oproti Rusům z EW zaspali. Netvrdím, že LO nemá výhodu v BWR, ale střela je zachytitelná pomocí RWR. Jaming lze detekovat a navádět na ně střely. Je to vždy něco za něco. Jde o to, že je zde tvrzení, že cvičení v Indii ukázalo, že SU-30MKI dokázalo zarušit AGP-77 tak účinně, že se o výhodě LO a BWR nedalo moc uvažovat. Jinými slovy SU-30MKI dokázalo přiletět k F22 blíže než kdokoli čekal a pak asi i svést vzdušný boj. O tom to je. Spolu s tím se vyvíjí i schopnosti raket a klasicvý přijímač radarového ozáření je dnes proti moderním raketám k ničemu. Proto jsou UV nebo IR systémy pro RWR atd... detaily nehodlám řešit. Bohužel nikdo z nás zde nevidí pod pokličku těch technologií o kterých se bavíme.

    Já např. našel na webu poster o ruských RAM a jejich možnostech (byla to fotka) i tam tvrdí, že je možné je aplikovat na 4gen stroje a znížit RCS cca 10x. Když se hledá tak se toho dá najít hodně. Plasma stealth screen už jsem jednou načal a byl tu jen povyk. Opět novější info ukazuje, že jej mají a už plánují zavést, ale jinak než by se původně očekávalo.

    Projekt Ajaks to asi dost testoval a od tamtud mají více zkušeností než kdo jiný a i v USA přiznávají, že se k nim po rozpadu SSSR za Jelcina cpali dokud jim to šlo. Za Putina už byli odstřiženi atd...

    Debata s tebou bývá zajímavá a proboha pochop, že já nejsem nepřítel F35 a USA nejsou blbci co zavedou šunt. Jen si myslím, že mohlo být lepší za cenu vyššího risku při použitých technologiích.

    Je toho více a Rusy by podceňoval jen blb a pokud je F35 projektován jako odpověď na ručníkáře a ne na Rusy, tak je předražený až příliš na ně stačí stará dobrá A-10 a Iráčtí piloti si pochvalují u naše L-159.

    AESA je příklad kde mohou být - ber to s rezervou snažím si to vybavit nechci to znovu hledat - GaAs má limit u AGP-77 pro špičkový výkon cca 40kW (2x více než 20kW Irbis-E, což je asi limit pro hybridní PESA) a špičkový výkon je to co určí detekční vzdálenost radaru ve vztahu k RCS. Není to lineární a tak u malých RCS je ten zisk menší než u větších RCS (grafy napočítali v APA - kdyby to chtěl někdo hledat). Při použitá GaN by mohl radar mít výkon až někde okolo 240kW, což už je něco solidního i proti LO letadlům a i frekvence go GaN umí jsou zajímavé. Možná jen ten Ruský ROFAR by to překonal pokud jej mají (možná proto místo GaN mají raději GaAs pro klasický AESA a ROFAR proti LO letadlům neboť tady je detekce LO někde za hranicí 100km to více méně nedá ani 240kW AESA radar - snad jsem se moc nesekl)

    Jinak ten vtip na konci to s cenou demonstruje dosti přesně. Teď už nemohou uhnout a F35 zaříznout to tvrdím pořád. Jen mě připadá, že to letadlo mohlo být progresivnější. Za ty prachy bych čekal, že zkusí i pokrokovější a riskantnější technologie. Jinak v textu je

    STOL je definován mnoha způsoby- jeden z nich je zavedení technologie umožňující kratší start a přistání a to vektorování tahu neumožňuje a v Janes jsou debilové, když tvrdí to co vy popíráte díky asi byste jim měli napsat ať to zabalí.

    Zdroje neuvádím nemá to cenu (a nejde o Sputnik), i když je uvedu, tak u jistých diskutérů jsou ignorovány slovy že to je plátek apod. Takže kdo chce dle klíčových slov si to klidně najde

    Jinak APA je tohle http://www.ausairpower.net/... Shania Logik KOLT a spol to napadnou jako nedůveryhodný zdroj. Mě až tak nedůvěryhodný nepříjde vzhledm k formě jak prezentují obecná data je dosti zajímavý

    Jinak položím jednu otázku/myšlenku, proč USA nespustí produkci F-22, když by o ně zájemci byli a byli by tudíž asi i ochotní zaplatit cca 200mil za kus při sérii 75strojů? Proč když F35 je i teď levnější? Proč o tom v USA nechtějí ani uvažovat, když F35 je lepší a technologicky tak dál, že mnozí tvrdí, že F22 není potřeba? A pro USA by to umožnilo obnovit produkci zajímavého stroje a možná tím získat možnost upgradu? Proč nechtějí F22 pustit ani do rukou spojenců?Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    00:52 05.01.2017

    Olivav: SU-35 mají proti F-22 nebo F-35 asi stejnou nebo nižší šanci jako modernizované F-15, F-16, Typhoon, Rafale, F-18C,D,E,F (doplň si tam jakykoliv jiny stroj), tedy hodně ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav: SU-35 mají proti F-22 nebo F-35 asi stejnou nebo nižší šanci jako modernizované F-15, F-16, Typhoon, Rafale, F-18C,D,E,F (doplň si tam jakykoliv jiny stroj), tedy hodně malou. Pokud o tom pochybuješ, tak nejspíš nerozumíš tomu jak se moderní boj vede, a to vlastně ani nemusíš, vem kamoše ven, zavaž si oči a zkus nad nim vyhrat koulovačku. A to ho aspoň mužeš slyšet jak pod ním křupe sníh a máš přibližnou představu kde asi je.

    5gen má prostě teď obrovskou taktickou výhodu, má víc informací, dokáže tak řídit boj k maximalizovaní svých výhod a snížit výhody protivníka, provádět léčky a přepady.

    ----

    DRFM rušení není žádná novinka a existuje přímo tvrzení pilota F-15, že je před F-22 nezachranilo ani to...

    Copak tedy asi SU-35 má, co stroje výše nemají? Nemá lepší avioniku, sdílení dat, modernější rakety, nemá lepší ECM, má jen TVC a sakra hodně paliva.

    Další věc je, že pokud F-22/F-35 (a i jiné moderní stroje) vidí skrz rušení, dokáží dovést vlastní/cizí raketu tak blízko, že pak cíl dokáže seeker rakety propálit skrz rušení, nebo odlišit vlečnou návnadu od skutečného stroje.

    S větší pravděpodobností ale protivnici nebudou ani vědět, co je sundalo... Obzvlášť když půjdou proti F-22, kde ti piloti nic jiného netrenují...

    A pokud se nepletu, HOJ (home on jam) funguje stejně, raketa jde po zdroji rušení dokud radar nepropálí rušení (problem pro raketu, když je to vlečná návnada). Nejde o to, že by se navedla až na cíl.

    -----

    Co se týká ceny F-22, nepočítej do toho už odepsané věci jako výzkum a vývoj (tzv se to jmenuje PAUC), to tě při nákupu nových strojů absolutně nezajímá...

    Je to vůbec nesmysl u čehokoliv, jako třeba munice.

    Ilustrační případ: reálně dokážeš granat vyrobit např za 1000 usd (material, platy, energie a podobně), nebo 1 000 000, protože tolik stála výzkum a vývoj, výrobní linka atd a politici se zděsí té obrovské ceny a zrušíš výrobu, takže abys měl miliony granatu za 1000usd, dostaneš jeden za milion:) PAUC je dobrý pro přehled kolik program celkově stál, ale ne na to vypočítávat cenu aktuální produkce, když jsi už ty největší náklady už stejně prožral..

    No a něco takového se stalo B-2, F-22, a spoustě dalších. Sníženi produkce, nárůst ceny, protože se ceny počítají v PAUC a je tedy třeba rozložit náklady na menší počty. Takže ušetříš na výrobě, ale celkově proděláš. Protože stejně musíš nakoupit jiné stroje nebo výzboj, případně provozovat dočasně starožitnosti, které měl zrušený projekt nahradit...než nastartuješ nový program který tentokrat určitě bude levnější a úspěšnější...

    K tomu je jeden uz dnes zastaraly vtip: francouz, brit a kritik JSF plavou přes la manche, francouz to ve třetině vzdá a plave zpět. Brit to vzdá v polovině a vratí se a kritik ve dvou třetinách, řekne že už nemůže a plave zpět....Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    23:45 04.01.2017

    2 logik nechci se pánové vměšovat do vaší zasvěcené debaty, ale letadla s charakteristikami STOL tu s námi spokojeně létají asi 70 let. Kdyžbudu úplná hnída, tak STOL je i ...Zobrazit celý příspěvek

    2 logik
    nechci se pánové vměšovat do vaší zasvěcené debaty, ale letadla s charakteristikami STOL tu s námi spokojeně létají asi 70 let.

    Kdyžbudu úplná hnída, tak STOL je i stařičký BAC/English Electric Lighning,
    kterej když zapnul přídavný spalování, tak se do 500m od země odlepil.
    A stačí to na oficiální zařazení do oficiální databáze STOL letadel.
    Mig 29 dokázal už někdy v roce 1983 vzletět ze 140m dlouhé dráhy.
    Vy někdy řešíte takový koniny...Skrýt celý příspěvek

  • logik
    23:18 04.01.2017

    olivav: Omezím se čistě na fakta. Jaká je podle Tebe nejkratší dráha, na které je F22 s výzbrojí schopen odstartovat a čím tuto hodnotu doložíš? A Když používáš termín STOL, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    olivav: Omezím se čistě na fakta. Jaká je podle Tebe nejkratší dráha, na které je F22 s výzbrojí schopen odstartovat a čím tuto hodnotu doložíš? A Když používáš termín STOL, tak jakou KONKRÉTNÍ definici používáš?

    Nebo tvrdíš, že je F22 STOL jen na základě toho, že má F22 thurst vectoring? Takže tvrdíš, že Su 34, který ho má také, je STOL? Proč tedy na Kuzněcovovi zásadně používali nejdelší dráhu???Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 11 z 14