Cena programu F-35 ne tak úplně „mimo kontrolu“

Foto: Stíhačka F-35A Lightning II se přibližuje k tankovacímu letadlu; větší foto / Public domain
Stíhačka F-35A Lightning II se přibližuje k tankovacímu letadlu; větší foto / Public domain 

Nedávno jsme přinesli zprávu o tom, jak se budoucí prezident USA Donald Trump ostře vymezil proti programu stíhaček páté generace F-35 Lightning II. Jeho kritika byla čistě zaměřená na cenu, která se podle něj „vymkla kontrole“. Jako alternativu pokládá nákup modernizovaných letounů F/A-18 Super Hornet.

Proti kritice Trumpa se ostře ohradilo oddělení JPO (Joint Progam Office), které má na starosti zavádění F-35 do výzbroje. Oddělení přišlo se zprávou, která uvádí ceny na pravou míru.

Konkrétně poukazuje na ceny z deváté počáteční výrobní série (LRIP 9). V rámci té bylo vyrobeno 57 letounů, z toho 34 pro Spojené státy a 23 pro zahraniční partnery (Británii, Norsko, Itálii, Japonsko a Izrael).

V rámci LRIP 9 bylo vyrobeno:

  • 42 letounů F-35A (24 pro USA, 16 pro zahraniční uživatele) v ceně 102,1 milionu dolarů za kus. Jedná se o pokles ceny 5,5 % oproti LRIP 8 a 60 % oproti LRIP 1.

  • 13 letounů F-35B (6 pro USA, 7 pro zahraniční uživatele) v ceně 131,6 milionu dolarů za kus. Zde byl zaznamenán pokles ceny o 1,8 % oproti LRIP 8

  • 2 letounů F-35C (oba pro US Navy) v ceně 132,2 milionu dolarů za kus. Tato verze je jediná, jejíž cena byla navýšená. Protože US Navy snížilo počet objednaných kusů ze čtyř na dva, narostla cena o 2,5 % oproti LRIP 8.

Případ navýšení ceny u varianty určené pro provoz z letadlových lodí (F-35C) jasně ukazuje, že snížení počtu kusů v objednávce vede k navýšení nákladů.

Ředitel F-35 Joint Progam Office generál Chris Bogdan uznává, že program vývoje letounu F-35 narazil v letech 2006 až 2011 na několik překážek, které způsobily šestileté zdržení programu a 13,5 miliardy dolarů v dodatečných vývojových nákladech.

Na druhou stranu poukazuje na zlepšení organizace programu v roce 2011, díky které se program drží rozpočtu a současně se daří dodávat více než 50 letounů ročně.

Bogdan dále poukazuje na další snížení nákladů u LRIP 10, kde očekává pokles mezi šesti a sedmi procenty.

V době plné sériové výroby v roce 2019 by měly ceny jednotlivých variant vypadat následovně: cena F-35A se bude pohybovat v rozmezí 80 až 85 milionů dolarů; F-35B přijde na 110 milionů dolarů a F-35C na 96 milionů dolarů. Cena je včetně motorů.

Cena je tak srovnatelná s modernizovanými verzemi starších letounů čtvrté generace, ale na straně F-35 stojí technologie stealth, pokročilá elektronika a tzv. schopnost "fúze dat".

Testování verze F-35B s kolmým startem a přistáním.

I přes tento optimismus se musí vývojový program poprat s několika technickými problémy. Na variantě pro námořnictvo (F-35C) probíhají např. úpravy křídel a podvozku, zatímco u varianty s kolmým startem (F-35B) je nutné vyřešit problematickou kabeláž.

Současně vývoj nabral zpoždění dalších šest až devět měsíců pro dokončení testování všech schopností F-35. Toto zdržení vyjde daňové poplatníky na dalších 532 milionů dolarů.

Podle generála Bogdana je nejméně 100 milionů dolarů způsobeno předešlými škrty (přesunem financí) ze strany vlády a dalších 165 milionů dolarů odráží dodatečné úpravy letounů, se kterými se dříve nepočítalo. Mezi tyto úpravy patří například větší ochrana palubních systémů proti kyberútokům.

Cena vývojových nákladů je trnem v oku nejen pro daňové poplatníky v USA, ale například i v Kanadě, kde je toto téma značně zpolitizované. Pravdou však zůstává, že sebelepší modernizace starších strojů neposkytují dlouhodobé řešení či alternativu strojům páté generace, protože ty mají svůj modernizační potenciál před sebou.

Generál Bogdan chválí snahu administrativy Donalda Trumpa získat z každého investovaného dolaru co nejvíc, nicméně škrty v programu nejsou řešením. Jeho strategií proti škrtům je poukázat na holá fakta demonstrující pokles nákladů F-35. Klíč je však udržet počet objednaných letadel, jinak jednotková cena poroste.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Chystá se obří mediální bitva? Trump twittuje proti F-35

Nově zvolený americký prezident Donald Trump zaútočil na svém Twitter účtu na firmu Lockheed Martin ...

Boeing s výrobu stíhaček F/A-18 a F-15 nekončí

Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej stíhaček F/A-18 Super Hornet do Kuvajtu a F-15QA do ...

Průzkum bojem? Trump chce Super Hornety místo F-35

Nově zvolený americký prezident Donald Trump pokračuje v boji proti “předraženému” projektu stíhačky ...

Stíhačky F-35 Lightning II pro italské letectvo

První dvě stíhačky páté generace F-35A byly doručeny italskému letectvu a jde tak o první kusy ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • KOLT
    17:23 03.01.2017

    Jen tak mimochodem, ten "jen přeboostovaný F-119" je nejsilnější motor montovaný do stíhaček, který bez přídavného spalování produkuje tah, o němž si většina používaných motorů ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen tak mimochodem, ten "jen přeboostovaný F-119" je nejsilnější motor montovaný do stíhaček, který bez přídavného spalování produkuje tah, o němž si většina používaných motorů může nechat jen zdát i s forsáží... Nesmysly o ořezané F-22, horším radaru, RAM, okleštěné exportní versi atd. snad ani nemá smysl komentovat.Skrýt celý příspěvek

  • Iceman8241
    17:02 03.01.2017

    F-35 opravdu není osekaná F-22. Slovy pilota Raptor bude lepší pouze v roli vybojování vzdušné nadvlády, ale všech ostatních misích bude lepší F-35. Ditto A-10 vs F-35 stran CAS. ...Zobrazit celý příspěvek

    F-35 opravdu není osekaná F-22. Slovy pilota Raptor bude lepší pouze v roli vybojování vzdušné nadvlády, ale všech ostatních misích bude lepší F-35. Ditto A-10 vs F-35 stran CAS. Černobílý pohled zde neobstojí, schopnosti F-35 CAS pilot v rozhovoru přirovnává k F-16, která v Iráku a Afghánistánu létala 33 % všech CAS misí v letech 2006 až 2013, tj. více než 1,5 násobek toho, co ve stejné roli odlétaly A-10.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    16:51 03.01.2017

    oprava: osekaná verze F22.

    oprava: osekaná verze F22.

  • logik
    16:42 03.01.2017

    Olivav: F35 není osekaná verze F35. Některé věci, a to i klíčové pro stíhače, má na o dost vyšší úrovni než F22, namátkou výkon motoru, ještě více poměr váha/výkon motoru, kvalitu ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav: F35 není osekaná verze F35. Některé věci, a to i klíčové pro stíhače, má na o dost vyšší úrovni než F22, namátkou výkon motoru, ještě více poměr váha/výkon motoru, kvalitu a trvanlivost RAM, softawrové a senzorové vybavení atd. atd.

    Tvoje tvrzení o zabudování do F22 je pak blbina. F22 je dvoumotorák, takže z principu by to bylo výrazně dražší řešení jak stran pořizovací ceny, tak co do ceny letové hodiny.
    Dále pak F35 využívá jiné materiály než F22, takže "dát věci z F35" do F22 by stejně znamenalo dělat drak znovu. A díky požadavku na STVOL a místa pro zabudování ventilátoru by se stejně převážná část letadla musela udělat znova.

    raziel: Trochu Ti Tvoje tvrzení neseděj s realitou. Protože na jednu stranu ktirizuješ náklady před 2005, na druhou stranu kritizuješ předraženou avioniku, zatímco VLO je prý v pohodě.
    Ale před 2005 byla co vím pouze základní avionika, v tu dobu se nejvíce dělalo na draku letadla, VLO vlastnostech, STOVL.....

    A jestli tvrdíš, že plug and play architektura tu je od osmdesátejch let, takže proč ten vývoj stál tolik, tak jsi evidentně nikdy nenapsal kus software....Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    16:20 03.01.2017

    raziel87: dle očekávání program F-35 začal v 2001, takže se počítá od tohoto data. 1996 zacal JSF, obě strany dostali necelou miliardu na prototipy X-32 a X-35. Předtím byl ...Zobrazit celý příspěvek

    raziel87: dle očekávání program F-35 začal v 2001, takže se počítá od tohoto data.

    1996 zacal JSF, obě strany dostali necelou miliardu na prototipy X-32 a X-35.

    Předtím byl JAST atd, takže jak říkám, když chceš počítat všechny tyhle projekty, za m+ v pohodě, ale spočítej si to sám... Já to beru od počátku programu.

    Olivav: debata o exportní verzi F-35 je už hodně stará a neexistuje jediný důkaz, že se ty stroje liší mimo požadavků konkretního státu.

    Oficiálně nic takové jako exportní ořezaná verze neexistuje pro aktuální zákazníky.

    Tady máš jedno takové stanovisko trochu staršího data

    http://www.defense-aerospace.c...

    A viděl jsme i několik novějších ujištění.


    To co se bude lišit jsou knihovny hrozeb, tady databaze podle kterých stroj identifikuje cíle. USA určitě nepustí všechny data co mají všem partnerům. Nicméně konkretní státy budou zajímat hrozby v jejich regionu a budou mít vlastní data.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    15:49 03.01.2017

    Olivav: předcházející projekty http://www.jsf.mil/history/his... Pokud by razie chtel pocitat i R&D z nich. Podivej se kolik jich uspělo... podivej se na US Army a ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav: předcházející projekty

    http://www.jsf.mil/history/his...

    Pokud by razie chtel pocitat i R&D z nich. Podivej se kolik jich uspělo... podivej se na US Army a jejich projekty.

    Můžeš tedy říct, že to mohlo být provedeno líp, ano mohlo v ideálním světě, taky to mohlo dopadnout daleko hůř... a není vůbec pochyb o tom, že program nebyl před restrukturalizací veden dobře.... ale nakonec 13,5 miliardy navic za R&D není tolik. Nebo 43% narůst proti původním odhadům za procurement jde taky hlavně nerealistickým odhadům na začátku programu a to dojde každému, kdo se podívá na požadavky a odhady času a ceny....a srovná to s jinými projekty.

    Což je změna z 226 na 345 miliard za výrobu 2443 strojů.

    Of this increase apparently 40% of it is accountable to Lockheed faults, 22% for Pratt & Whitney and the rest is Government changes either in requirements(war spares) or how to estimate costs.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    15:48 03.01.2017

    ...ale tak si to hoši nekupujte když na to nemáte... Pochopil bych kritiku Obamovy zdravotní reformy, nebo "záchrany" amerických automobilek... navíc, nezapomeňte jednu velmi ...Zobrazit celý příspěvek

    ...ale tak si to hoši nekupujte když na to nemáte...

    Pochopil bych kritiku Obamovy zdravotní reformy, nebo "záchrany" amerických automobilek...
    navíc, nezapomeňte jednu velmi důležitou věc. Jsou to peníze z US rozpočtu pro US firmy. Laicky řečeno, peníze jim zůstanou doma. Srovnejte s našimi Casami, Pandury (i když tam to snad nakonec dopadne relativně dobře)...
    Slyšel jsem i srovnání programu F35 s Brenem. Jenže F-35 je nová generace (je to gamechanger a teprve bude, F-35 dnes a za dvacet let bude jiné éro), kdežto Bren je sapik jakých je po světě tři p*dele.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    15:42 03.01.2017

    2 jj284b tohle přepočítávání je naprdlačku. Vem si, že v době studené války jely ekonomiky světových velmocí na drc. Sovětský svaz se uzbrojil a v 90. letech rozrodal co mohl do ...Zobrazit celý příspěvek

    2 jj284b
    tohle přepočítávání je naprdlačku. Vem si, že v době studené války jely ekonomiky světových velmocí na drc. Sovětský svaz se uzbrojil a v 90. letech rozrodal co mohl do Ćíny - geniální tah, sarkasmus.

    Nicméně USA nedopadly o mnoho lépe - to co teď napíšu bude spoustu z Vás brát jako konspiraci, ale ony ty válečná tažení v Iráku, Jugoslávii, Afghanistánu svým způsobem korespondovali s enormním zbrojením v dobách studené války a bylo nutné, aby firmy "přežily"......a když se neválčí, tak zkrachujou - jednoduchá rovnice.

    Shania
    už jsem vůči tobě hodně vychladl. Štvalo mě v minulosti tvoje postování "ctrl+c a ctrl+v" . Časem jsem z tvých příspěvků pochopil, že si velký fanda a tímto ti přátelsky smekám :) zajímáš se o to o hodně víc než my, co si jednou za čas něco přečtou a jinak čerpají ze vzpomínek. Takže chlape jen tak dál, znalosti máš víc než solidní. Jen vždycky pamatuj, že ti budou jako občanovi lhát - modří i červení.

    P.S ten odkaz https://i.imgur.com/LnPpMoa.pn... přesně podle mého očekávání nezohledňuje financování z 90. let 20. století :( Zbytek tvých informací na mě trochu působí jako "řeč politika". .... On se dá při troše snahy obhájit i Holocaust víme. To že má člověk jiný názor než ty, ještě neznamená, že je debil, co nepozná rozdíl mezi protileteckou a protizemní raketou a už vůbec ne, že by sympatizoval s RuskemSkrýt celý příspěvek

  • Olivav
    15:35 03.01.2017

    shania, super, ale je to jako nádor na rozpočtu, který se může vymknout a částečně to co asi vyprodukuje je prd v porovnání s tím co by mohli i s technologiemi co měli. F-35 je ...Zobrazit celý příspěvek

    shania,

    super, ale je to jako nádor na rozpočtu, který se může vymknout a částečně to co asi vyprodukuje je prd v porovnání s tím co by mohli i s technologiemi co měli. F-35 je exportní, takže ji pro ostatní kupce mimo US osekají (dělají to všichni) - klíčové komponenty mají pod kontrolou - RAM, Motory kromě toho od Rolse, software atd...Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    15:25 03.01.2017

    Olivav: proc je program JSF postaven jako nesestrelitelny je hodne dobre popsany ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav: proc je program JSF postaven jako nesestrelitelny je hodne dobre popsany zde:

    https://www.reddit.com/r/Credi... Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    15:20 03.01.2017

    co sa tyka ceny, oplati sa spomenut jednu vec - F16A zavadzana od 1976 stala cca 12 milionov dolarov. ak by sa zapocitala inflacia, ktora k dnesku je cca 660%, ta ista F16A by ...Zobrazit celý příspěvek

    co sa tyka ceny, oplati sa spomenut jednu vec - F16A zavadzana od 1976 stala cca 12 milionov dolarov. ak by sa zapocitala inflacia, ktora k dnesku je cca 660%, ta ista F16A by stala dnes 50milionov dolarov... a to F16A bol lahky stihac s velmi obmedzenymi moznostami... F35 za dvojnasobok ceny F16A ani nahodou nie je vysoka cena.... pre porovnanie, F15A stala cca 20milionov dolarov v 1975, co je dnes cca 90 milionov...Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    15:20 03.01.2017

    Raziel: máš právdu, že mám v chybu v bodě 1. pokud robaizz myslel 500 miliard, tak to měl správně a bylo ode mě zbytečné ho vůbec opravovat, nicméně je to pořád přestřelený ...Zobrazit celý příspěvek

    Raziel: máš právdu, že mám v chybu v bodě 1. pokud robaizz myslel 500 miliard, tak to měl správně a bylo ode mě zbytečné ho vůbec opravovat, nicméně je to pořád přestřelený udaj.

    Tady máš čísla ze všech SAR reportu od počátku programu
    https://i.imgur.com/LnPpMoa.pn...

    Obzvlášť užitečné pro porovnání jak se měnili odhady kolik program bude stat. Jasně je vidět stabilizace po 2011 po restrukturalizaci programu a jak to pak jde dokonce dolu.

    ------
    Mužeš si to pripadně najít přímo v nich

    http://www.dod.mil/pubs/foi/Re...

    Just search for "F-35" or "JSF"

    All pre-FY2008 SARs are in one PDF:

    http://www.dod.mil/pubs/foi/Re...
    -------

    Pokud k JSF chceš počítat všechny předchozí programy atd, tak prosím. Spočítej to a dej vědět kolik to dělá. Otázka je, jak daleko do minulosti pak půjdeš.... .

    Ale i když započítáš výzkum a vývoj F-22, což je 28 miliard v 2006 usd (což je zhruba 32 miliard v 2012, někde jsme viděl i i 40 miliard) + skoro 60 miliard za výzkum (v 2012 usd) a vývoj JSF (v čem máš i těch 13,5 miliardy nad původní rozpočet...)
    Tak pořád nemáš ani těch 100 miliard usd za vyzkum a vývoj obou programu.

    Dál tu máš výrobu, ta celkem bude stát cca 257 miliard za 2443 stroju, takže když doteď bylo vyrobeno cca 200 strojů, tato částka bude zcela spotřebována až okolo 2038... A i když investice na začatku budou vysoké, doposud z této částky byla utracená jen malá část...

    4 miliardy za infrastrukturu

    A nakonec provoz, modernizace, udržba pro 2065 strojů do roku 2065 má stat cca 917 miliard v 2012 usd...

    Takže se na to podívej a pak ti dojde, že se za JSF 500 miliard usd doposud neutratilo. Castky a za vyrobu a provoz by byli z velke casti utraceny za jiny projekt a to s dá říct i o nákladech za vyzkum a vyvoj.

    + by se lehce mohlo stat, že by několik programu na misto jednoho stálo víc, mohli by byt zruseny, provoz několika ruznych typu stoji vic atd.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    15:11 03.01.2017

    raziel

    díky ten poslední odstavec to popsal docela přesně.

    raziel

    díky ten poslední odstavec to popsal docela přesně.

  • raziel87
    15:01 03.01.2017

    hele RiMre :) už jsem si všiml, že mě máš rád jak vosinu v zadnici. Předpokládám proto, že píšu věci, které se ti nelíbí. Ty muže v černém si strč do kapsy :) až takovýho idiota ...Zobrazit celý příspěvek

    hele RiMre :)
    už jsem si všiml, že mě máš rád jak vosinu v zadnici. Předpokládám proto, že píšu věci, které se ti nelíbí. Ty muže v černém si strč do kapsy :) až takovýho idiota ze mě snad dělat nemusíš. Chceš snad popírat, že cíleně při svých prohlášeních zamlčují financování z 90. let a v podstatě se všude v LEPŚIM případě papouškuje až financování z let 2005+?

    Porovnávání s Manhattonem, Nordenem, Liberty Ships class atd. nejsou objektivní. Dobře víš, že tehdy státy najely na válečnou ekonomiku a porovnávání financování projektů v době míru a v době války mi přijde jako "topící se stébla chytá".

    Je mi jako Čechovi úplně jedno jestli fůze dat a přehled o situaci na bojišti stojí za ty desítky miliard dolarů. Jen si říkám, že vývoj STEALTH v 70, - 90, letech 20. století přinesl více muziky za méně penez. Miniaturizace a vyšší výkon u elektroniky byl očekávatelný už v 50., 60. letech 20. století. "plug and play" tu s námi je asi od 80. let. Architektury byly dobře známé.....tenhle program je díra do prdeleSkrýt celý příspěvek

  • Olivav
    14:47 03.01.2017

    RiMr71 jsi asi spadl na hlavu. Proč by měl být Raziel proruský jak naznačuješ? Navíc s tím Jakem je to jinak první byl Conwair a pak Jak a nakonec si F-35 vzalo jen konec ten ...Zobrazit celý příspěvek

    RiMr71

    jsi asi spadl na hlavu. Proč by měl být Raziel proruský jak naznačuješ? Navíc s tím Jakem je to jinak první byl Conwair a pak Jak a nakonec si F-35 vzalo jen konec ten 3BSD systém.

    Navíc F-35 není gamechanger. Je to jen multirole osekaná verze F-22. Nemá LO jako F-22 a materiály nejspíše osekají při dodávce taky. Raději mlží. Jednoduše řečeno při vývoji se posunuli dál, ale vše do F-35 minimálně té exportní nepůjde.

    Jsou možná levnější a perspektivnější stroje s game changing potenciálem. Uvidíme co se uděje. Ale F-35 vedl pouze k přeplácanému softwaru, který těžko odlaďují, ale snad se jim to daří. Dále mají lepší RAM technologii, ale nejspíše veškeré komponenty ve finálním nátěru F-35 nebudou. Mají AESA, který možná výkonově ořežou a co z toho plyne. F-35 je předražená. Je jen otázka kolik z toho co přinesl výzkum uplatní na výlučně US Airforce strojích - např modernější verze F-22, pokud by šly přetřít, dále by šlo předělat AESA atd... F-35 je malý a má horší potenciál k tomu mít AESA výkonově jako větší letadla. GaN je sice cool, ale má i své slabiny jako nutnost odvádět větší teplo než s GaAs technologií atd... Hodně věcí je o kompromisu. Kdyby byli s to dát to co vzešlo z vývoje F-35 na F-22, tak to by bylo asi zajímavější. No a opěvovaný motor F-135 je jen přeboostovaný F-119. GE na YF-23 (a nejspíše i YF-22) konkrétně General Electric YF120 měl proměnný cyklus. takže vzhledem k tomu co mohli dodat a co už měli jen svědčí o tom, že F-35 a i F-22 jsou dílem skvělého lobbingu LM, který je příliš velký, aby jej odstřihli. Takže za mě je F-35 zajímavé letadlo, ale za ty prachy? Mohli mít lepší stroj, aleto by musel u zdroje sedět někdo jiný než LM. Jo a o proměnném cyklu prosím neargumentujte, že F-35 jej bude mít. Nemá jej a možná něco z něj dostane. Takže zatím má díky F-135 jistá omezení ve své letové obálce na IR září více než by chtěli.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:34 03.01.2017

    raziel87: Na celé konstrukci pohonu F35-B bylo zdaleka nejtěžší vyvinout převodovku na dmychadlo. S Jak-141 se celé řešení VTOL F35 shoduje pouze na řešení naklápění zadní trysky. ...Zobrazit celý příspěvek

    raziel87: Na celé konstrukci pohonu F35-B bylo zdaleka nejtěžší vyvinout převodovku na dmychadlo. S Jak-141 se celé řešení VTOL F35 shoduje pouze na řešení naklápění zadní trysky. Tam ale nejde o nějakou extra konstrukční složitost, jde především o "nápad" a ten není Jakovlevův, ale daleko starší od Convairu.

    Robaizz: A na kolik vyjde třeba taková T50, po započítání všech nákladů na vývoj, tedy včetně vývoje Su-35, z kterého T-50 hodně těží, včetně prototypů jako Su-47, na které vývoj navazuje a včetně státního financování slepých větví, jako byl třeba (Mig 1.44)? Jedinej rozdíl oproti F35 je v tom, že se to nikdy nedovíme a tak nad tím nemůžou rusové "brblat".
    A teď to rozpočítej na tušim čtyři stroje, co teď lítaj....Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    13:42 03.01.2017

    "protože to jaksi už není schválně ve vyhledávačích Google" ...jakože muži v černém cíleně mění obsah i nevládních webů, aby moloděc američan nezjistil o kolik ho vrazi z ...Zobrazit celý příspěvek

    "protože to jaksi už není schválně ve vyhledávačích Google"

    ...jakože muži v černém cíleně mění obsah i nevládních webů, aby moloděc američan nezjistil o kolik ho vrazi z volstrýtu připravil?

    Razieli, ty se překonáváš! :)

    Cena za prvotní vývoj nových zbraní je vždy obrovská. A někdo na to prostě tu odvahu a hospodářský a vědecký potenciál má a někdo na to nemá. A to že použili část knowhow (asi) z Jaku-141 bylo chytré. Stejně jako Rusové/Sověti využili výhody amerického podvozku při vývoji svých tanků - třeba tam to pro změnu prokaučovali zase amíci.

    To hořekování a rozhořčení nad cenou velkých projektů/milníků je tradiční. Víte o nějakém velkém projektu, kde si zástupci státu pochvalovali "to jsme to ale zvládli levně, ta se nám povedla tahleta půdička!"? A rozhořčení proruského diskutéra nad vývojovými náklady amerického projektu není než komické. Měli byste být rádi, že váš ideologický nepřítel tak krvácí... :)

    Pro srovnání - Projekt Manhattan (US atomovka za druhé světové) - 2 miliardy tehdejších dolarů, v dnešních cenách 26 miliard dolarů! A v angličtině je to dokonce Robaizových bombastických 26 bilionů dolarů! A to jsem v jiných pramenech četl udávané náklady dokonce 3 miliardy tehdejších dolarů...

    Ok, řekne se "no jo, to ale byla atomovka, tam šlo o totálního gejmčenžra!"
    Víte, vývoj čeho stál 1,5 miardy tehdejších, tedy necelých dnešních 20 miliard dolarů?
    Tolik stál vývoj pouze zaměřovače Norden (nejen) do B-17...

    Prostě, je to relativní a fňukat nad tím kolik to stálo, se bude vždy. Kdybysme (nejen) naše dálnice stavěli pod takovou kontrolou pod jakou se v USA utrácejí dolary na zbrojní projekty, tak má sice pár našich politiků a bosů méně honosná sídla, ale dálnic by bylo o to víc a kvalitnějších...

    A o Rusku už vůbec nemluvím. Viz rozfofrované peníze v Soči nebo při stavbě nového kosmodromu...Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    13:35 03.01.2017

    raziel87 máš pravdu, že Shania je nadšenec a F-35 přeceňuje a i ofiko texty převádí aby vypadaly lépe. Jen pozor s tím Jakem-141, tam snad šlo jen o dokumenty o výkonnosti toho ...Zobrazit celý příspěvek

    raziel87

    máš pravdu, že Shania je nadšenec a F-35 přeceňuje a i ofiko texty převádí aby vypadaly lépe. Jen pozor s tím Jakem-141, tam snad šlo jen o dokumenty o výkonnosti toho letadla. A pravda dali za to peníze, co Jakovlevova kancelář potřebovala myslím, že okolo 0,5miliardy USD. Nešlo o kopírování technologií. Conwair snad byl první a koncepčně podobný na Jak-141.

    No ale předražené to letadlo je to není pochyb a kolik spapalo peněz nikdo reálně nedopočítá. Nakonec to takový zázrak nebude, i když špatné letadlo to nebude.

    Vtip je v tom, že LM je prolezlý americkou administrativou jak rakovina, což téměř vylučuje, že by někdo dokázal program F-35 stopnout. To je věc, která je reálný problém financování velkých projektů. Ony v určité fázi nabudou rozměrů, že je de facto nelze zastavit, i když jsou předražené. A sami realizátoři tady LM nemá nejmenší zájem na útlumu. Proč taky, aby přišel o peníze, že?Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    12:24 03.01.2017

    2 Shania ty tebou uvedené finance myslíš vážně? rozumím tomu, že se o JSF hodně zajímáš a právě proto bych u tebe čekal, že nebudeš mlžit víc než oficiální ročenky v JANES ...Zobrazit celý příspěvek

    2 Shania
    ty tebou uvedené finance myslíš vážně? rozumím tomu, že se o JSF hodně zajímáš a právě proto bych u tebe čekal, že nebudeš mlžit víc než oficiální ročenky v JANES )))

    To letadlo je na papírech od roku 1992. V roce 1995 kvůli JSF odkoupili od Rusů komplet projektový dokumentace k JAK-141. Už v roce !1996! bylo do druhé fáze vývojových prací uvolněno 1,1 miliardy dolarů. tehdy vznikaly odklony od verzí C160, přes 180 až po prefinální C 230. Vůbec nepočítám financování v letech 1992-1996, to byly další stovky milionů dolarů. Stále mluvím o proinvestovaných financích do roku 1996 a nebudu naznačovat financování z černých fondů (nemám pro to pochopitelně důkazy) - ale věřím, že se daňový poplatníci chytli pěkně za kapsu. A teď tu máme financování od roku 1996 do roku 2016 - tam už proinvestované finance vůbec nedoplňuji.

    Shanio, selkým rozumem ti musí dojít, že tebou uvedené částky se vůbec neshodují s uvolněnými informacemi v roce 1996 - chceš poslat PDF dobových ATM? nebo tě to nezajímá, protože to jaksi už není schválně ve vyhledávačích Google? krucipísek - ovlivněnej jedinec propagandou v přímém přenosu.
    Já proti tomu éru ve skrze nic nemám, ale proč na plnou hubu nepřiznají, že to sežralo víc než projekty z dob Studené válkySkrýt celý příspěvek

  • Vrata
    10:35 03.01.2017

    KOLT: Mate pravdu, Kruanovu poznamku jsem spatne pochopil.

    KOLT: Mate pravdu, Kruanovu poznamku jsem spatne pochopil.

Načítám diskuzi...

Stránka 13 z 14