Ruský útok zničí obranu Pobaltí do 60 hodin

Východnímu křídlu NATO chybí mechanizované jednotky schopné zadržet ruský útok. Hlavní alianční mechanizované jednotky se do místa bojů nedostanou včas; větší foto; ilustrační foto. / Public Domain

Prestižní americká výzkumná instituce RAND Corporation vydala studii Reinforcing Deterrence on NATO’s Eastern Flank, ve které otestovala schopnost jednotek NATO ochránit Litvu, Lotyšsko a Estonsko před možným ruským útokem. Výsledek je pro NATO tristní - ruské jednotky obsadí Pobaltí maximálně do 60 hodin.

Prolog

Otázka ruského ozbrojeného útoku je pro tři země Pobaltí - tedy Litvu, Lotyšsko a Estonsko - klíčovým tématem posledních let.

Rusko přitom, ať už prohlášením nebo reálnými kroky (přesunem jednotek), všechny tři země nijak neuklidňuje. Problémem není ani tak akutní reálnost či nereálnost ruského útoku, ale Ruskem udržovaná nejistota z možného útoku. 

Taktika “nejistoty útoku” zapadá do konceptu velmi efektivní informační války vedené Ruskem proti Západu. Koncept této války dobře popsal důstojník Generálního štábu Armády ČR Otakar Foltýn a předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel.

„Reálná hrozba spočívá v poměrně velmi silné informační válce. Rusové dělají informační operace velmi dobře a efektivně. Nejdříve říkáte něco málo, co je pravda, ve druhé fázi polopravdu a k tomu přidáváte absolutní lži,“ řekl pro českou televizi Foltýn. „Cílem Ruska není, aby přesvědčilo významnou část populace o své pravdě, jeho cílem je totálně rozbourat jakoukoli důvěru v cokoliv.“

Případný úspěšný ruský útok na Pobaltí vystaví NATO obrovské zkoušce jednoty a odhodlání. Při případném selhání nebo nedostatku rozhodnosti zcela spadne důvěra ve schopnosti NATO. Následkem bude rozpad Aliance.

Pobaltské státy si tak kladou otázku, na kterou z Ruska nedostávají odpověď: “Stojí Rusku zaútočit na Pobaltí s cílem rozbít jednotu NATO? Dovolíme Rusku udržovat Litvu, Lotyšsko a Estonsko v dlouhodobé nejistotě kvůli možnému útoku?”

Casus belli pro ruský útok může být například “utlačování” ruské menšiny v Lotyšska a Estonsku - podobně, jako tomu bylo na Krymu. V obou zemích ruská menšina představuje politický problém, protože nebyla integrována do většinové společnosti.

Válečné hry

Jediným nástrojem jak odhalit průběh konfliktu Rusko-NATO je uspořádat válečné hry - tedy počítačovou válečnou simulaci, při které oponenti za použití známých vojenských prostředků, s reálnými technickými parametry, vedou proti sobě simulovaný boj.

Z válečných her popsaných ve studii Reinforcing Deterrence on NATO’s Eastern Flank vyplynulo, že Rusko porazí alianční obranu Pobaltí maximálně za 60 hodin.

“V současnosti NATO nedokáže úspěšně bránit území nejvíce ohrožených členů. Nejrůznější vojenské hry, do kterých byli zapojení na obou stranách vojenští experti a vojáci, ukázaly, že ruské síly ovládnou hlavní města Estonska a/nebo Lotyšska, tedy Tallinn a/nebo Rigu, do 60 hodin. Takto rychlá porážka ponechává NATO jen omezené možnosti na odpověď,” píše se ve studii RAND Corporation.

V současné době má NATO v Pobaltí rozmístěno v rotaci několik praporů. Jde však pouze o symbolickou sílu, nikoliv o reálný nástroj schopný bránit území Pobaltí.

“Absence systémů protivzdušné obrany krátkého dosahu u amerických jednotek (rozmístěných v Pobaltí - pozn. red.) a minimální obranné schopností u dalších jednotek NATO znamenají, že útoky se setkají jen s odporem leteckých patrol NATO, které však budou početně přečísleny. Výsledkem budou těžké ztráty praporů NATO a narušení možného protiútoku NATO,” stojí ve studii.

Podle studie je třeba ke skutečné obraně nasadit do Pobaltí sedm mechanizovaných brigád s příslušnou dělostřeleckou a leteckou podporou.

“Válečné hry naznačují, že síly o velikosti sedmi brigád, včetně tří těžkých brigád (“tanky a BVP” - pozn. red) - adekvátně podporované letectvem, dělostřelectvem a dalšími palebnými prvky na zemi - zabrání rychlému obsazení Baltských států,” píše se ve studii.

Tři nové americké těžké brigády ABCT (Armored Brigade Combat Team), včetně příslušných jednotek protivzdušné obrany, dělostřelectva atd., přijdou podle studie na cca 13 miliard dolarů.

Dalším vhodným krokem je oprášit studenoválečný koncept boje AirLand Battle. Strategický koncept AirLand Battle řešil precizní koordinaci mezi velkými uskupeními mechanizovaných jednotek a letectvem. V rámci tohoto konceptu letectvo například ničilo zásobovací jednotky nepřítele a podporovalo tak pozemní jednotky na frontové linii.

V 80. letech měl Pentagon v Evropě rozmístěno několik stovek tisíc mužů, nyní pouze 30 000. Koncepce AirLand Battle je tak minulostí s tím, jak ještě před několika lety Západ nepočítal s velkým konvenčním konfliktem v Evropě.

Tři možné odpovědi - všechny špatné

V současné době vedení Aliance v Bruselu má jen tři odpovědi na ruský útok proti Litvě, Lotyšsku a Estonsku - provést masivní protiútok, použít jaderné zbraně nebo se smířit s ruskou anexí Pobaltí.

Ostatně malá pikantnost, sám Putin v dokumentu Krym: Cesta domů počítal s druhou možností, když oznámil, že během ruského záboru Krym nechal uvést do pohotovosti ruský jaderný arzenál.

Ani jedna ze tří nabízených možností není pro Alianci přijatelná. Protiútok si vyžádá masivní mobilizaci vojenských sil a s největší pravděpodobností skončí v táhlých krvavých bojích. Druhou možností je jaderná válka -  ta se dá ale téměř s jistotou vyloučit. USA, Velká Británie nebo Francie do jaderné války s Ruskem kvůli Litvě, Lotyšsku a Estonsku nepůjde.

Třetí možností je přenechat Pobaltí Rusku. Následkem ale bude naprosté rozbití důvěry ve schopnosti Aliance ochránit své členské země.

V současné době Pentagon, po ruském útoku na Krym, spustil iniciativu European Reassurance Initiative (ERI), která má posílit americkou přítomnost v Evropě. Pentagon požaduje v rámci ERI po Kongresu 3,4 miliardy dolarů.

Je však otázkou, zda posílení americké přítomnosti odpovídá, nebo se aspoň přibližuje, doporučením studie Reinforcing Deterrence on NATO’s Eastern Flank.

“V současné době plánujeme budoucí rotace vojenských jednotek po celé Evropě. Koncepce “hell-to-toe” (technika jízdy; zvýšení otáček motoru, za současného podřazení - pozn.red) zvýší četnost přítomnosti ABCT brigád (v Pobaltí - pozn. red.), ale nedojde k navýšení počtu - v místě bude vždy přítomna jedna brigáda. V současné době máme v místě nějaké letecké prostředky, ale ještě nemáme budoucí plány nasazení letectva. Požádali jsme o dodatečné peníze pro nasazení jednotek nebo dokonce jednotlivců Národní Gardy a Rezervy americké armády v oblasti,” komentovala možné posílení amerických jednotek v Evropě Cathy Brown Vandermaar, tisková mluvčí americké armády v Evropě (U.S. Army Europe).

Zdroj:  Reinforcing Deterrence on NATO’s Eastern Flank

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace ruských tanků T-14 Armata

Do konce roku 2019 ruská armáda získá 70 sériových tanků T-14 Armata, které se připojí ke zhruba 30 ...

Protivzdušná obrana České republiky. Jak dál?

Ministerstvo obrany (MO) v následujících letech nakoupí celou škálu techniky pro pozemní ...

Test ruské mezikontinentální střely Bulava

Ruské námořnictvo v úterý provedlo z ponorky Jurij Dolgorukij třídy Borej testovací odpal dvou ...

Spojené státy americké proti Číně

Jak by vypadala válka nejmocnějších státu současnosti? Mají Spojené státy stále převahu slibující ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • fenri
    08:17 06.10.2016

    Boleslav: 1.) Nic 2.) Ne. Cílem a smyslem podobných analýz je: A.) připomenout se sponzorům (většinou ze státních zdrojů), že můj think-tank ještě žije a potřebuje zase ...Zobrazit celý příspěvek

    Boleslav:

    1.) Nic
    2.) Ne.

    Cílem a smyslem podobných analýz je:

    A.) připomenout se sponzorům (většinou ze státních zdrojů), že můj think-tank ještě žije a potřebuje zase nějaké peníze na další super analýzu, na kterou by nikdo nepřišel
    B.) vykázat si publikační činnost a rovnou se s podobně fungujícími kolegy domluvit na vzájemných citacích a tím si zvýšit impakt faktor
    C.) poskytnout zbrojařskému průmyslu argumenty pro zakázky
    D.) pomoci navyšovat obranný rozpočet (v současnosti v EU celkem pozitivní jev)
    E.) dát podklady pro military weby na články, pod které budou lidi chodit diskutovat, jaká je to zase kravina a který debil to porodil a tím se zvýší návštěvnost webu a přispěje se na jeho provoz, protože ani AN nevznikají zdarma a ze vzduchoprázdna.

    Takže mě celková bilance těchto analýz přijde docela kladná, i když jsou to vlastně kraviny za děsné peníze. Ale to si můžeme říct o řadě úspěšných produktů našeho světa. Takže za mě OK.Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut.CZ
    06:58 06.10.2016

    Ono ne to vlastne s pobaltim zajimave. Napr. Litva patrila dlouho k Rusku. Paralela Ceskoslovensko - Rakousko Uhersko a Carske Rusko - Litva, to same Nemecka a Ruska mensina. ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono ne to vlastne s pobaltim zajimave. Napr. Litva patrila dlouho k Rusku. Paralela Ceskoslovensko - Rakousko Uhersko a Carske Rusko - Litva, to same Nemecka a Ruska mensina. Tezko rici, zda by odchod Rusu z pobalti prospel vice Rusku, nebo pobaltskym statum. I u nas jsou taci, kdo lituji vyhnani Sudetaku a vycisluji ekonomicke skody. Rusko ma dost uzemi, ale malo obyvatel. Vetsi benefity by melo Rusko. A jeste ukrok k Ukrajine - nikomu neprijde divne, ze zdravotnici chteji lakat tisice sester z Ukrajiny. Ale k cemu to vede? Poslou Ukrajinu do vetsiho kopru, nez ve kterem je, protoze vytezuji lidsky kapital. Takze i dnes je videt, ze kazdy resi predevsim sebe a nejake dobrocinne, altruisticke, kroky, zkratka v politice nejsou.Skrýt celý příspěvek

  • Boleslav
    01:03 06.10.2016

    Cituji: "Případný úspěšný ruský útok na Pobaltí vystaví NATO obrovské zkoušce jednoty a odhodlání. Při případném selhání nebo nedostatku rozhodnosti zcela spadne důvěra ve ...Zobrazit celý příspěvek

    Cituji: "Případný úspěšný ruský útok na Pobaltí vystaví NATO obrovské zkoušce jednoty a odhodlání. Při případném selhání nebo nedostatku rozhodnosti zcela spadne důvěra ve schopnosti NATO. Následkem bude rozpad Aliance."

    Tohle považuji za základní myšlenku článku a marně v ní hledám smysl.

    1) Stokrát opakováno, až to spousta lidí bere jako fakt, ale smysluplný důvod, proč by RF útočila, anektovala pobaltské státy, jsem nikdy neslyšel. Co by jim to přineslo pozitivního ve smyslu geostrategickém, ekonomickém, politickém či jiném?

    2) I kdyby takový nelogický krok RF učinila, opravdu by to vyvolalo rozpad NATO? Jako, že by se členské státy nejdříve shodly na tom, že Pobaltí nepomohou, a až následně pochopily, že tím vlastně dlejí v nefunkčním spojeneckém svazku a zahanbeně se rozešly každý bránit svůj píseček. Francie po rezignaci na spojenectví s ČSR po Mnichovské dohodě také nerezignovala na možnost spojeneckých svazků jako neefektivních. Já myslím, že by to vyvolalo opak, utužení spojenectví v NATO, třeba s mírnou reformou, dále důvody pro mezinárodní izolaci RF a spoustu dalšího, nechci fabulovat.

    Každopádně v případě útoku RF na pobaltské země by nepochybně jakýkoliv pozitivní přínos pro ně převážila negativa, proto žádný útok na Pobaltí ani nebude. Ať si o RF či jiných významných státech myslím cokoliv, vždy je za jejich jednáním nějaký cíl, získání výhody... Sice to pak vysvětlují "ochranou ruskojazyčné menšiny" nebo "šířením demokracie", ale to je zas něco jiného.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    22:16 05.10.2016

    Luky Vojna Gruzínska s Ruskom je v ruských médiách často vykresľovaná ako konflikt NATO-Rusko .... A bolo to pokračovanie starého konfliktu, ktorý Rusko aktívne živilo - ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky

    Vojna Gruzínska s Ruskom je v ruských médiách často vykresľovaná ako konflikt NATO-Rusko ....
    A bolo to pokračovanie starého konfliktu, ktorý Rusko aktívne živilo - zostrel gruzínskych dronov, vyhodenie mostov do zvyšku Gruzínska ...
    Mimochodom rozpočet Južného Osetska je takmer výhradne plnený ruskými dotáciami.

    Aj ukrajina je neustále živená v ruských médiách ako konflikt NATO-Rusko ... štátne televízie fabulovali xy-"dôkazov" dodávok zbraní NATO, vojakov NATO a pod. ...

    Vzťahy sú "posrané" ... lebo tak to Putin chce ....Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    21:49 05.10.2016

    Podle mě byla zlomem Gruzie. Do té doby navzdory Jugošce Rusové věřili, že by se mohli stát součástí "západu" a proto taky měli nastartovanou westernizaci bankovnictví. Poté co ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle mě byla zlomem Gruzie. Do té doby navzdory Jugošce Rusové věřili, že by se mohli stát součástí "západu" a proto taky měli nastartovanou westernizaci bankovnictví. Poté co Saakašvili zahájil palbu našimi houfnicemi Dana a Grady bylo jasné, že to byl bláhový sen.
    Teď se může NATO litovat a hrát na city, ale vztahy jsou prostě posraný.Skrýt celý příspěvek

  • kubo4747
    21:41 05.10.2016

    Čo sa týka "údajnej" dohody o nerozširovaní NATO, žiadna zmluva neexistuje, len to bolo kvázy povedané. A navyše, do NATO sa frakcie pridávali/pridávajú dobrovoľne, to je prvá vec. ...Zobrazit celý příspěvek

    Čo sa týka "údajnej" dohody o nerozširovaní NATO, žiadna zmluva neexistuje, len to bolo kvázy povedané. A navyše, do NATO sa frakcie pridávali/pridávajú dobrovoľne, to je prvá vec. A tá druhá je, že aj sám Gorbačov kedysi povedal, že nikto nemohol vedieť, čo bude za 20 rokov. Avšak, nechápem, prečo sa tým vždy niekto oháňa, keď zmluvy sa porušujú tak či tak. A je jedno, či to len niekto povedal, alebo je aj na papieri. Takéto argumenty mi prídu vždy mimo realitu, pretože môj názor je, že skôr Čína je pre Rusko väčšia hrozba ako NATO alebo USA.

    Btw, celá úvaha - predstava/utópia je síce pekná, avšak ja by som to až tak zle nevidel. Dobre vieme, ako dopadla napr. Zimná vojna, kde tiež podľa tabuliek a výpočtov, mali Sovieti prevalcovať Fínov ako by nič. A výsledok bol úplne iný.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    21:40 05.10.2016

    Jestli si někdo myslí, že Finsko zůstalo "v pohodě" díky tomu, že zavedlo onu finlandizaci, tak je naivní až to bolí (v tom lepším případě)....

    Jestli si někdo myslí, že Finsko zůstalo "v pohodě" díky tomu, že zavedlo onu finlandizaci, tak je naivní až to bolí (v tom lepším případě)....

  • KOLT
    21:36 05.10.2016

    Když se tak někteří ohání těmi dohodami ap., mohli by si také uvědomit, že podle mezinárodních dohod by státy Pobaltí mohly onu "utlačovanou" ruskou menšinu deportovat do Ruska, ...Zobrazit celý příspěvek

    Když se tak někteří ohání těmi dohodami ap., mohli by si také uvědomit, že podle mezinárodních dohod by státy Pobaltí mohly onu "utlačovanou" ruskou menšinu deportovat do Ruska, neb lidé, které okupant nastěhuje na okupované území, může okupovaný stát po ukončení okupace vyhostit zpět do země okupanta. Kdyby tohle ale někdo navrhl, tak by se prokremlovci uřvali k smrti... Každopádně onen statut občanů druhé kategorie je z tohoto úhlu pohledu ještě docela mírná varianta. Navíc si za něj mohou sami – stačilo by se naučit jazyk daného státu. Příslušníci ruské menšiny z rodin, které žily v Pobaltí dávno před okupací, s tím problém zpravidla neměli a občanství jim bylo bez potíží přiděleno.

    Mmchd, představte si, že by 2. světovou Německo neprohrálo, dalších 50 let by nás okupovalo, a teprve pak by se zhroutilo. Už vidím, jak bychom Němcům, a to včetně těch "původních" nechali občanství. Neudělali jsme to ani po pár letech války, která na našem území nebyla až tak strašlivá jako jinde. Naopak jsme krom těch "nových" vyhnali i ty "staré". Takže každý, kdo souhlasí s vyhnáním sudetských Němců, nemá nárok tvrdit o Rusech v Pobaltí nic jiného, než že by měli být zbaveni majetku a vyhnáni zpět do Ruska. A to včetně těch "původních"! Samozřejmě tedy můžeme vzít v potaz, že zatímco sudetští Němci se ve velkém vlastně podíleli na rozpadu hostitelského státu a vzniku světového konfliktu, pro Rusy v Pobaltí to tak úplně neplatí, takže ty "staré" bychom mohli nechat....Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    21:36 05.10.2016

    palo satko

    tak na toto naozaj nemam slusnu odpoved

    palo satko

    tak na toto naozaj nemam slusnu odpoved

  • dusan
    20:24 05.10.2016

    theo Práve pobaltské štáty sú lídri reforiem a určite nechodí po EÚ po žobraní .... ale je asi pochopiteľné, že samé nemajú šancu na vojenskú obranu. O ruských menšinách sa ...Zobrazit celý příspěvek

    theo

    Práve pobaltské štáty sú lídri reforiem a určite nechodí po EÚ po žobraní .... ale je asi pochopiteľné, že samé nemajú šancu na vojenskú obranu.

    O ruských menšinách sa dá diskutovať .. ale treba to dať do historického kontexu. Pobaltie bolo desiatky rokov tvrdo okupované a rusofikované ...

    Rusi nič nedajú "zadarmo" ... vyžadujú minimálne politický vplyv a často i prevzatie priemyslu. Nie náhodou nemajú problém len s Ukrajinou, ale sem tam sa "posekajú" i s Lukašenkom .... naposledy im natvrdo odmietol vojenskú základňu.

    A "Rusi nechali túto liaheň banderismu navolno" je trošku zlý vtip pri zverejnení správy o MH-17, priamom okupovaní Krymu a nepriamom východnej Ukrajiny.

    Obama tak dlho "komunikoval" a "reštartoval" .. až je za vola ....a Rusko ho "vycvičilo" v Sýrii .....

    Rusko jednoducho neberie v ústupkoch snahu o zlepšenie vzťahu, ale slabosť, kde sa dá "potlačiť" ešte viac ...Skrýt celý příspěvek

  • theo
    19:14 05.10.2016

    Clanok 5 , clenovia zvazia vysku pomoci napadnutej krajine. Ak sa rozhodnu, ze im za to nestojime tak .............. . Clenstvo v Nato je nadherny falosny pocit ...Zobrazit celý příspěvek

    Clanok 5 , clenovia zvazia vysku pomoci napadnutej krajine. Ak sa rozhodnu, ze im
    za to nestojime tak .............. .
    Clenstvo v Nato je nadherny falosny pocit bezpecia.
    Umiestnit si zakladne aliancnych vojsk a protirak. obrany na svojom uzemi - je ako namaluj si na celo terc a div sa , ze ta niekto streli.
    Rusko pokial bude zahnane do kuta zareaguje a potom bude neskoro hladat dovody.
    Komunikacia nema byt konfrontacna ale mala by viest k spolupraci a zapojenie
    vsetkych statov do obrany , a to vcetne Ruska.
    Pobaltske staty so znicenou ekonomikou a mladymi pracujucimi na zapade
    je terno - ktore Rusko nepotrebuje. Pobaltie od rozpadu pracuje len na stazovani
    sa Rusko to a ono - a pomahajte. Co keby sa konecne zobudili a zacali s
    konstruktivnym dialogom a mohli by zacat zrusenim obcanov 2 kategorie, ktori
    maju rusku narodnost. Neodvazim sa ani pomysliet co by bolo, ak by sme sa
    my takto spravali k nejakej mensine.
    Len sa pozrite kto sa trasie na konfrontaciu s ruskom.
    USA , VB, psonci a pobaltie
    Nie konfrontacia , ale komunikacia rovny s rovnym je zaklad bezpecnosti.
    A urcite niekto spomenie ukrov. Rusi nechali tutu liahen banderismu navolno
    a este ju aj podporovali lacnymi energiami a pozickami , a tu je ten problem
    USA by to pri svojich hraniciach nikdy nepripustilo. Jednoducho Rusi su v tomto
    babraci.
    A nezabudnite co cca pred 6 mesiacmi prehlasil Putin, akonahle sprevadzkujete
    stit v Rumunsku, Polsku a Cechach budeme reagovat tvrdo a rozhodne -
    co sa za tym skryva neviem, ale nic dobre.
    Chapte, Rusko si musi zachovat schopnost odvetneho utoku, ak by bolo napadnute, a o to tu ide.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    19:07 05.10.2016

    Toto nie je téma vojenská ... ale politická ... Vojensky i ekonomicky je vec úplne jasná ....pokým vojensky Rusko môže aspoň sčasti hrať vyrovnanú partiu .... v prípade "iba" ...Zobrazit celý příspěvek

    Toto nie je téma vojenská ... ale politická ...

    Vojensky i ekonomicky je vec úplne jasná ....pokým vojensky Rusko môže aspoň sčasti hrať vyrovnanú partiu .... v prípade "iba" ekonomického konfliku t.j. dôkladného embarga by rýchlo skončilo ...Už pokles ropy postihol ruskú ekonomiku, ale to sčasti kompenzoval pád rubľa. Zastavenie kohútikov plynu a ropy (s ktorým sa komicky vyhráža sem tam Moskva) by urobilo s Ruskom krátky proces. Stačí sa pozrieť na leteckú dopravu ... Airbus, Boeing.

    Druhá vec je politický aspekt. Ak budú štáty NATO držať spolu .. tak Rusko nemôže ani teoreticky myslieť na inváziu. Ale ak by sme zobrali "priateľských" politikov typu Zeman, Fico, Orbán ... tak Rusko môže bez obáv obsadiť pobaltie ....

    Pred pár rokmi by som neveril, že Rusko by okupovalo Krym (jedine by som uveril, keby tam naozaj masakrovali Rusov). Potom so neveril na otvorenú inváziu (i keď "neoficiálnu) na Ukrajinu .... lebo to si jednoducho podľa mňa nemohlo už len ekonomicky dovoliť ...

    Ale dovolili ... však Krym bol len o pár kecoch .... a neskôr o sankciách ... ktoré boli skôr na smiech. A keď Putin videl, že nič .... a pošpekulujem (s tichou podporou Fica, Zemana, Orbána a spol. že sa to rýchlo "utrasie" a EÚ i svet sa s tým rýchlo zmieri) už nemuseli Rusi brať ohľad na "diplomatickú" EÚ a zúfalo neschopného Obamu s jeho smiešnym "reštartom". Keby nie MH-17 ... tak by bolo zrejme už po sankciách .... a Putin by sa rehotal na plné kolo a pozeral na pobaltie ....

    Inak Fico otvorene spochybnil naše záväzky v NATO a to vojenské i politické. Až utečenci na ktorých sa "chytil" zrazu spôsobili obrat ... a ideme sa "chrániť" ...
    Celkove však je táto diskusia v našich štátoch akademická .... sme parazitmi, ktorí reálne môžu poskytnúť len málo ... a pre spojencov sme okrem pár výnimiek len príťažou ... a predstava "armády EÚ" je naozaj komická ... nemáme tam veľmi čo ponúknuť.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    18:23 05.10.2016

    Pokud RF napadne Pobaltí,tak okamžitě aliance jako jeden muž vyhlásí Rusku válku?Vždyť obyvatelé některých zemí ani neví kde Litva leží,nebo že vůbec existuje.Stačí aby v zemi ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud RF napadne Pobaltí,tak okamžitě aliance jako jeden muž vyhlásí Rusku válku?Vždyť obyvatelé některých zemí ani neví kde Litva leží,nebo že vůbec existuje.Stačí aby v zemi bylo před volbami a politici si rozmyslí zda posílat vojáky na smrt.Navíc má řada států ekonomické problémy.Španělsko Itálie atd.Nedokážu si představit jak se místo siesty ti kluci ušatí italští vrhají do bitvy.Ve východní Evropě jsou na toto dostatečně hloupí snad jen Poláci.V zemích jako Maďarsko ,ČR,Slovensko stačí zničit několik strategických cílů a ekonomika jde do kopru.A co by se stalo pokud by na území RF byly poškozeny investice třetí strany?Nikdo není připraven přinášet oběti ani žít v nepohodlí.Nehledě na to, že každý člen aliance má rozdílné politické i ekonomické cíle.V tomto má Rusko velikou výhodu.Také se může stát,že získá nečekaného spojence.Skrýt celý příspěvek

  • D.i.p
    17:33 05.10.2016

    Grull: Jistě že se sami neubrání, ale každá hodina je dobrá - příprava k partyzánskému boji, čas pro reakci spojenců apod. Mě se hlavně zdá, že ty tři země moc spolu ...Zobrazit celý příspěvek

    Grull: Jistě že se sami neubrání, ale každá hodina je dobrá - příprava k partyzánskému boji, čas pro reakci spojenců apod.
    Mě se hlavně zdá, že ty tři země moc spolu nespolupracují. Spolu by mohli dosáhnout i na letectvo pro air policing.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    17:23 05.10.2016

    Radovan-Hádám že máte na mysli "omezenou"válku,že by se NATO pokusilo vytlačit Ruské vojska s pobaltí vojensky.Vyloučit se to nedá,ale proti téhle variantě dvě překážky. 1-Když to ...Zobrazit celý příspěvek

    Radovan-Hádám že máte na mysli "omezenou"válku,že by se NATO pokusilo vytlačit Ruské vojska s pobaltí vojensky.Vyloučit se to nedá,ale proti téhle variantě dvě překážky.
    1-Když to napadlo nás,napadne to i Ruské generály a v případné invazi do pobaltí by to zohlednily při plánování.
    2-USA by nešli do pozemní operace bez toho aby si napřed vybudovalo vzdušnou nadvládu.Rusko není Irák,vybojování vzdušné nadvlády by trvalo dlouho,pokud by se to vůbec podařilo.Určitě by museli použít i námořní letectvo,a hádám že z důvodů kapacity,zázemí atd by je museli nasadit z letadlových lodí.Z baltského moře...ale ty by Rusové nenechali jen tak,určitě by je napadli.Tohle by se velmi rychle vymklo kontrole a přerostlo by to v opravdovou válku.Nemyslím si že by USA šli do takového rizika.Sázím spíš na ekonomické sankce,uzavření dardanel pro Ruské lodě a podobné akce.Skrýt celý příspěvek

  • Radovan
    16:42 05.10.2016

    Jistě, úplná jistota je pouze ta, že všichni zemřeme. Přesto si dovolím tvrdit, že členství v NATO je pro Pobaltí naprosto zásadní, protože potencionální útočník už musí uvažovat s ...Zobrazit celý příspěvek

    Jistě, úplná jistota je pouze ta, že všichni zemřeme. Přesto si dovolím tvrdit, že členství v NATO je pro Pobaltí naprosto zásadní, protože potencionální útočník už musí uvažovat s tím, že při útoku bude muset zabít už i vojáky USA, Británie a Německa (ty 3 rotující prapory) a musí počítat s vojenskou reakcí NATO. Což je úplné jiné východisko, než jen počítat s ekonomickými sankcemi.
    Ano, kvůli nám do války Francie v roce 1938 nešla, ovšem kvůli Polsku o rok později již ano. To jsou právě zkušenosti a ty v Evropě sbíráme stále další a další a má to naše chování vliv. Jsem přesvědčen o tom, že by NATO na útok na Pobaltí vojensky reagovalo.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    16:30 05.10.2016

    Radovan-členství v NATO neznamená že jsme v bezpečí.Vlastně-neznamená nic. Do jaderné války USA kvůli pobaltí nepustí,jak píšou v článku.No to je jasné,kdyby Rusko obsadilo ...Zobrazit celý příspěvek

    Radovan-členství v NATO neznamená že jsme v bezpečí.Vlastně-neznamená nic.
    Do jaderné války USA kvůli pobaltí nepustí,jak píšou v článku.No to je jasné,kdyby Rusko obsadilo pobaltí,prezident USA kvůli nim "nezmáčkne knoflík",protože to by znamenalo mimo jiné že do jednoho dne by USA přestali existovat.
    Tak co by byl prezident USA schopen obětovat pro pobaltí?Poslal by do Evropy většinu své armády,všechny své CSG ke břehům Ruska...?Válka USA vs.Rusko by byla strašlivá,s obrovskými materiálními ztrátami a znamenala by ohromné ztráty na lidech.A-s velkou pravděpodobností by přerostla v totální jadernou válku.
    Takže-ani tohle by USA určitě neudělali.Mám za to že odpověď USA by byla prostá-sankce,izolace Ruska.To samé by udělali i kdyby pobaltí nebylo v NATO,takže členství v NATO pro ně neznamená že jsou v bezpečí.
    Ostatně,v 38 jsme myslím měli taky nějaké dohody o pomoci,myslím z Francií?Jak to dopadlo každý ví,taky-kdo by šel do války proti mocné armádě kvůli nějakým Čechům.Skrýt celý příspěvek

  • shal
    16:27 05.10.2016

    Nikdy žádná dohoda mezi NATO s Ruskem o nerozšiřování nebyla. Neexistuje jediný záznam o takové smlouvě Gorbačov to výslovně popřel.

    Nikdy žádná dohoda mezi NATO s Ruskem o nerozšiřování nebyla. Neexistuje jediný záznam o takové smlouvě Gorbačov to výslovně popřel.

  • palo satko
    16:10 05.10.2016

    Slavoslav, neplet si dobu realnej vojny z čias Hitlera a dnešny svet. dvakrat nevkročiš do tej istej rieky. Vtedy existovalo Nemecko, ale dnes nie je pre Rusov žiaden realny ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav,

    neplet si dobu realnej vojny z čias Hitlera a dnešny svet. dvakrat nevkročiš do tej istej rieky. Vtedy existovalo Nemecko, ale dnes nie je pre Rusov žiaden realny nepriatel, okrem zoskupenia NATO. Celkom automaticky každeho kto sa k NATO pridal považuju za problem. Aj Slovensko, hoci ak by niekto u nas volal do zbrane na pomoc Litve proti Rusku, tak by možno ani generali a prezident nešli.
    Stav, ktorý je dnes je naozaj o nedoržani slubov ale hlavne hlupeho spravania sa. Ked skončil vychodoeuropsky socik samotny Havel, ktory ma teraz vyrocie, volal po novej bespečnostnej dohode v Europe a rozpusteni paktov. namiesto nejakeho dohovoru Helsinky 2 sa v čase ked Rusko slablo NATO rozšilo. To by samo o sebe, čo by nebol až taky velky problem, kedy sa ale zaroven NATO neprejavilo ako agresor vo vojne v Juhoslavii a v pre Rusov doležitom Srbsku. Čim potvrdilo, že ani najmenej nema chut sa s Rusmi na nejakej celoeuropskej bezpečnosti a pravidlach v novych časoch dohodnut a že kašle na ich zaujmi a nazory. Bolo otazkou času, kedy sa Rusko vrati tam, kde ho postavila už Katarina Velka.
    Takže strata dovery tu bola skor, než "anexia" Krymu. Krym a Ukrajina je dosledok politiky poslednych 20 rokov a nie nejakej okamžitej ruskej agresie.Skrýt celý příspěvek

  • Radovan
    16:00 05.10.2016

    Rozšíření NATO na východ se uskutečnilo proto, protože do něho samotné státy střední a východní Evropy moc chtěli a museli pro to splnit řadu podmínek. Chtěli pryč od Ruska, ...Zobrazit celý příspěvek

    Rozšíření NATO na východ se uskutečnilo proto, protože do něho samotné státy střední a východní Evropy moc chtěli a museli pro to splnit řadu podmínek. Chtěli pryč od Ruska, protože s Ruskem máme všichni velmi špatné zkušenosti (o Pobaltí to platí dvojnásob).
    To jako mělo NATO všem říct, sorry ale vy patříte do sféry Ruska a až bude zase silné tak si vás znovu vezme??
    Slušnost a ústupky berou Rusové odjakživa jako slabost, ke svým sousedům se chovají jako k vazalům, dokud nenarazí na sílu, kterou respektují. Tou jedinou silou je pro Pobaltí NATO a to je jejich záchrana.
    Naprosto se sem hodí slova finského maršála Mannerheima, když Churchilovi vysvětloval spolupráci s Němci „Chcete-li přežít, můžete přistoupit na spojenectví se Sovětským svazem jen tehdy, jste-li hodně silný a hodně daleko.“
    Samotné Pobaltí je hodně slabé a hodně blízko Ruska, to že je v NATO to naštěstí pro ně celé mění.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 9