Ruský útok zničí obranu Pobaltí do 60 hodin
- 5. 10. 2016
- 165 komentářů
- Jan Grohmann
Prestižní americká výzkumná instituce RAND Corporation vydala studii Reinforcing Deterrence on NATO’s Eastern Flank, ve které otestovala schopnost jednotek NATO ochránit Litvu, Lotyšsko a Estonsko před možným ruským útokem. Výsledek je pro NATO tristní - ruské jednotky obsadí Pobaltí maximálně do 60 hodin.
Prolog
Otázka ruského ozbrojeného útoku je pro tři země Pobaltí - tedy Litvu, Lotyšsko a Estonsko - klíčovým tématem posledních let.
Rusko přitom, ať už prohlášením nebo reálnými kroky (přesunem jednotek), všechny tři země nijak neuklidňuje. Problémem není ani tak akutní reálnost či nereálnost ruského útoku, ale Ruskem udržovaná nejistota z možného útoku.
Taktika “nejistoty útoku” zapadá do konceptu velmi efektivní informační války vedené Ruskem proti Západu. Koncept této války dobře popsal důstojník Generálního štábu Armády ČR Otakar Foltýn a předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel.
„Reálná hrozba spočívá v poměrně velmi silné informační válce. Rusové dělají informační operace velmi dobře a efektivně. Nejdříve říkáte něco málo, co je pravda, ve druhé fázi polopravdu a k tomu přidáváte absolutní lži,“ řekl pro českou televizi Foltýn. „Cílem Ruska není, aby přesvědčilo významnou část populace o své pravdě, jeho cílem je totálně rozbourat jakoukoli důvěru v cokoliv.“
Případný úspěšný ruský útok na Pobaltí vystaví NATO obrovské zkoušce jednoty a odhodlání. Při případném selhání nebo nedostatku rozhodnosti zcela spadne důvěra ve schopnosti NATO. Následkem bude rozpad Aliance.
Pobaltské státy si tak kladou otázku, na kterou z Ruska nedostávají odpověď: “Stojí Rusku zaútočit na Pobaltí s cílem rozbít jednotu NATO? Dovolíme Rusku udržovat Litvu, Lotyšsko a Estonsko v dlouhodobé nejistotě kvůli možnému útoku?”
Casus belli pro ruský útok může být například “utlačování” ruské menšiny v Lotyšska a Estonsku - podobně, jako tomu bylo na Krymu. V obou zemích ruská menšina představuje politický problém, protože nebyla integrována do většinové společnosti.
Válečné hry
Jediným nástrojem jak odhalit průběh konfliktu Rusko-NATO je uspořádat válečné hry - tedy počítačovou válečnou simulaci, při které oponenti za použití známých vojenských prostředků, s reálnými technickými parametry, vedou proti sobě simulovaný boj.
Z válečných her popsaných ve studii Reinforcing Deterrence on NATO’s Eastern Flank vyplynulo, že Rusko porazí alianční obranu Pobaltí maximálně za 60 hodin.
“V současnosti NATO nedokáže úspěšně bránit území nejvíce ohrožených členů. Nejrůznější vojenské hry, do kterých byli zapojení na obou stranách vojenští experti a vojáci, ukázaly, že ruské síly ovládnou hlavní města Estonska a/nebo Lotyšska, tedy Tallinn a/nebo Rigu, do 60 hodin. Takto rychlá porážka ponechává NATO jen omezené možnosti na odpověď,” píše se ve studii RAND Corporation.
V současné době má NATO v Pobaltí rozmístěno v rotaci několik praporů. Jde však pouze o symbolickou sílu, nikoliv o reálný nástroj schopný bránit území Pobaltí.
“Absence systémů protivzdušné obrany krátkého dosahu u amerických jednotek (rozmístěných v Pobaltí - pozn. red.) a minimální obranné schopností u dalších jednotek NATO znamenají, že útoky se setkají jen s odporem leteckých patrol NATO, které však budou početně přečísleny. Výsledkem budou těžké ztráty praporů NATO a narušení možného protiútoku NATO,” stojí ve studii.
Podle studie je třeba ke skutečné obraně nasadit do Pobaltí sedm mechanizovaných brigád s příslušnou dělostřeleckou a leteckou podporou.
“Válečné hry naznačují, že síly o velikosti sedmi brigád, včetně tří těžkých brigád (“tanky a BVP” - pozn. red) - adekvátně podporované letectvem, dělostřelectvem a dalšími palebnými prvky na zemi - zabrání rychlému obsazení Baltských států,” píše se ve studii.
Tři nové americké těžké brigády ABCT (Armored Brigade Combat Team), včetně příslušných jednotek protivzdušné obrany, dělostřelectva atd., přijdou podle studie na cca 13 miliard dolarů.
Dalším vhodným krokem je oprášit studenoválečný koncept boje AirLand Battle. Strategický koncept AirLand Battle řešil precizní koordinaci mezi velkými uskupeními mechanizovaných jednotek a letectvem. V rámci tohoto konceptu letectvo například ničilo zásobovací jednotky nepřítele a podporovalo tak pozemní jednotky na frontové linii.
V 80. letech měl Pentagon v Evropě rozmístěno několik stovek tisíc mužů, nyní pouze 30 000. Koncepce AirLand Battle je tak minulostí s tím, jak ještě před několika lety Západ nepočítal s velkým konvenčním konfliktem v Evropě.
Tři možné odpovědi - všechny špatné
V současné době vedení Aliance v Bruselu má jen tři odpovědi na ruský útok proti Litvě, Lotyšsku a Estonsku - provést masivní protiútok, použít jaderné zbraně nebo se smířit s ruskou anexí Pobaltí.
Ostatně malá pikantnost, sám Putin v dokumentu Krym: Cesta domů počítal s druhou možností, když oznámil, že během ruského záboru Krym nechal uvést do pohotovosti ruský jaderný arzenál.
Ani jedna ze tří nabízených možností není pro Alianci přijatelná. Protiútok si vyžádá masivní mobilizaci vojenských sil a s největší pravděpodobností skončí v táhlých krvavých bojích. Druhou možností je jaderná válka - ta se dá ale téměř s jistotou vyloučit. USA, Velká Británie nebo Francie do jaderné války s Ruskem kvůli Litvě, Lotyšsku a Estonsku nepůjde.
Třetí možností je přenechat Pobaltí Rusku. Následkem ale bude naprosté rozbití důvěry ve schopnosti Aliance ochránit své členské země.
V současné době Pentagon, po ruském útoku na Krym, spustil iniciativu European Reassurance Initiative (ERI), která má posílit americkou přítomnost v Evropě. Pentagon požaduje v rámci ERI po Kongresu 3,4 miliardy dolarů.
Je však otázkou, zda posílení americké přítomnosti odpovídá, nebo se aspoň přibližuje, doporučením studie Reinforcing Deterrence on NATO’s Eastern Flank.
“V současné době plánujeme budoucí rotace vojenských jednotek po celé Evropě. Koncepce “hell-to-toe” (technika jízdy; zvýšení otáček motoru, za současného podřazení - pozn.red) zvýší četnost přítomnosti ABCT brigád (v Pobaltí - pozn. red.), ale nedojde k navýšení počtu - v místě bude vždy přítomna jedna brigáda. V současné době máme v místě nějaké letecké prostředky, ale ještě nemáme budoucí plány nasazení letectva. Požádali jsme o dodatečné peníze pro nasazení jednotek nebo dokonce jednotlivců Národní Gardy a Rezervy americké armády v oblasti,” komentovala možné posílení amerických jednotek v Evropě Cathy Brown Vandermaar, tisková mluvčí americké armády v Evropě (U.S. Army Europe).
Související články
Modernizace ruských tanků T-14 Armata
Do konce roku 2019 ruská armáda získá 70 sériových tanků T-14 Armata, které se připojí ke zhruba 30 ...
- 27.09.2016
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Protivzdušná obrana České republiky. Jak dál?
Ministerstvo obrany (MO) v následujících letech nakoupí celou škálu techniky pro pozemní ...
- 28.09.2016
- 67 komentářů
- Jan Grohmann
Test ruské mezikontinentální střely Bulava
Ruské námořnictvo v úterý provedlo z ponorky Jurij Dolgorukij třídy Borej testovací odpal dvou ...
- 30.09.2016
- 57 komentářů
- Jan Grohmann
Spojené státy americké proti Číně
Jak by vypadala válka nejmocnějších státu současnosti? Mají Spojené státy stále převahu slibující ...
- 03.10.2016
- 27 komentářů
- Matej Kandrík
Nemyslím si, že Rusko reálně uvažuje o útoku na Pobaltí. Určitě na to ale má vymyšlené plány, kdyby to bylo potřeba. Takže je v pořádku, že by i NATO mělo mít plán, jak ...Zobrazit celý příspěvek
Nemyslím si, že Rusko reálně uvažuje o útoku na Pobaltí. Určitě na to ale má vymyšlené plány, kdyby to bylo potřeba.
Takže je v pořádku, že by i NATO mělo mít plán, jak zareagovat a v něm by měl být masivní útok na Kaliningrad a jeho obsazení. Aby Rusové věděli do čeho jdou.
Minimálně Estonsko a Lotyšsko je neubránitelné bez masivní vojenské přítomnosti NATO, ale cílem armád těchto zemí by měla být po symbolickém odporu hlavně rozsáhlá partizánská válka. Litva má našlápnuto v posledním roce do velice schopné armády na svoji velikost, která by byla nepříjemná pro kohokoliv.
Čili jde o to, aby představa Rusů o jejich útoku na Pobaltí byla po několika týdnech v dost černých barvách (ztráta Kaliningradu, s pomocí spojenců se stále bránící část Litvy a partizánská válka v Estonsku a Lotyšsku), což je vůbec nejlepší strategie.Skrýt celý příspěvekUž je znám termín totálního útoku vojsk Ruské Federace na odpadlické pobaltské státy!Ten datum je 2.1.2017 a bude veden přímo kremelskou dragounskou jízdou!Z tajných zdrojů vím,že ...Zobrazit celý příspěvek
Už je znám termín totálního útoku vojsk Ruské Federace na odpadlické pobaltské státy!Ten datum je 2.1.2017 a bude veden přímo kremelskou dragounskou jízdou!Z tajných zdrojů vím,že byly aktivovány tajné brusírny šavlí a kopí hluboko pod Kremlom!Sám gosudar Putin prodělává intenzivní jezdecký výcvik!Ten útok bude naprosto překvapující,nečekaný,omračující svou intenzitou s charakteristickým zvukem dusotu tisíců koňských kopyt.V čele tryskající eskadrony bude sám VVputin a hned za ním p.Šojgu na svém oblíbeném houpacím poníkovi!
Ruská menšina bude konečně osvobozena a stanou se z nich plnoprávní občané,což jim humanistická,hluboce demokratická a osvícená eu jaksi z neznámých důvodů demokraticky odmítá!Skrýt celý příspěvekTak s tím musejí udělat hlavně něco pobaltské státy. Možná mohou pomoci jejich nejbližší sousedé NATO, kterých moc geograficky není. Tedy hlavně Polsko. Další nejbližší je asi ...Zobrazit celý příspěvek
Tak s tím musejí udělat hlavně něco pobaltské státy. Možná mohou pomoci jejich nejbližší sousedé NATO, kterých moc geograficky není. Tedy hlavně Polsko. Další nejbližší je asi Německo. A pak my se Slovenskem :-D.Skrýt celý příspěvek
Cervus: samozřejmě je nesmysl, že by Rusko obsazovalo Pobaltí Je jim k ničemu a výsledek výhry u Poltavy (díky kterému de facto Pobaltí a kus Polska byly ruské) už dávno ...Zobrazit celý příspěvek
Cervus: samozřejmě je nesmysl, že by Rusko obsazovalo Pobaltí Je jim k ničemu a výsledek výhry u Poltavy (díky kterému de facto Pobaltí a kus Polska byly ruské) už dávno oplakali.
Ale s tou Čínou by to mohlo být naopak - že by Čína využila US angažovanosti v Evropě a začala si úřadovat v Asii po svém. Na čínský vpád do zad by Rusové nepochybně zareagovali jaderně (a USA by si daly jen kávičku) zatímco v Asii má Čína spoustu zajímavých míst ke schramstnutí aniž by riskovali děsný průšvih.Skrýt celý příspěvekTak tu je snad ještě možnost zajistit ohroženou hranici a přenést válku na území Ruska někde jinde. Ideálně na několika dalších frontách. Rusko nemá vojenské kapacity ani na dvě ...Zobrazit celý příspěvek
Tak tu je snad ještě možnost zajistit ohroženou hranici a přenést válku na území Ruska někde jinde. Ideálně na několika dalších frontách. Rusko nemá vojenské kapacity ani na dvě fronty natož na několik.
Pobaltí bude sice dodasně obsazeno, ale Rusko by tím přišlo o spoustu území jinde. Nehledě na to, že by toho využila Čína a ukousla by si celé Ruské jižní pohraničí, kde už teď Číňané tvoří většinu obyvatel.Skrýt celý příspěvekVystrašit veřejnost a požadovat peníze,nic jiného v tom není.Proč by Rusové chtěli obsazovat Pobaltí??? V případě úspěchu by to znamenalo obrovské finanční výdaje.Co pak? Nějaký ...Zobrazit celý příspěvek
Vystrašit veřejnost a požadovat peníze,nic jiného v tom není.Proč by Rusové chtěli obsazovat Pobaltí??? V případě úspěchu by to znamenalo obrovské finanční výdaje.Co pak? Nějaký protektorát? Riskovat partyzánskou válku? Pokud chci riskovat,musí mi to přinést nějakou strategickou výhodu.Ať na to koukám z jedné,nebo druhé strany,žádnou nevidím.Možná nárazníková zóna,ale zde by se jednalo o nárazníkovou zónu kde mi při první příležitosti místní vrazí nůž do zad.Prostě nesmysl Pobaltí není na pořadu dne..Skrýt celý příspěvek
Jak a čím by Rusko na Pobaltí zaútočilo je IMHO jasné: útočili by letadly, vrtulníky (tam by byl podle mě největší nárůst), výsadkáři a speciálními jednotkami, dále by je jistily ...Zobrazit celý příspěvek
Jak a čím by Rusko na Pobaltí zaútočilo je IMHO jasné: útočili by letadly, vrtulníky (tam by byl podle mě největší nárůst), výsadkáři a speciálními jednotkami, dále by je jistily dalekonosné rakety (Iskander) a protiledadlové systémy (S 400/500) - krytí z ruské strany. Čili nově by se předvedly aktívně vrtulníky a pasívně Iskandery a S400/S500. Mechanizované brigády Ruska by byly uvedeny při hranicích do pohotovosti (tyto ruské mech. brigády jsou ruským slabým místem- dobrá je akorát jejich mobilita- tu by předvedli). Tak čtu ruská vojenská cvičení za posl. období. Co není jasné je to, co se proti tomu dá dělat: Vtip Hynka Kmoníčka- Kam si sedne v kině 800 Kg africká gorila – kam se jí zachce a vy jí akorát při tom můžete zhasnout anebo přestat topit.Skrýt celý příspěvek
Kaliningrad není o mnoho menší, než Morava či Izrael (vůči němu má navíc mnohem lepší tvar). IMHO mnohem efektivnější by bylo, kdyby v případě útoku na pobaltí Litva rezignovala ...Zobrazit celý příspěvek
Kaliningrad není o mnoho menší, než Morava či Izrael (vůči němu má navíc mnohem lepší tvar).
IMHO mnohem efektivnější by bylo, kdyby v případě útoku na pobaltí Litva rezignovala na svou obranu a veškeré své síly napřela k útoku na Kaliningrad z týlu. Tím by mohla zásadně urychlit postup těžkých jednotek NATO. Na území Kaliningradu by odvedli více práce, než na území Litvy.
A znovu - je to jen totálně utopie, které slouží ke zvýšení rozpočtu podfinancovaných armád a zvýšení čtenosti webů s military problematikou :-)Skrýt celý příspěvekCituji: Putin v dokumentu Krym: Cesta domů počítal s druhou možností, když oznámil, že během ruského záboru Krym nechal uvést do pohotovosti ruský jaderný arzenál. Tak tohle ...Zobrazit celý příspěvek
Cituji:
Putin v dokumentu Krym: Cesta domů počítal s druhou možností, když oznámil, že během ruského záboru Krym nechal uvést do pohotovosti ruský jaderný arzenál.
Tak tohle taky není dobrá zpráva.
fenri - Souhlas. Také si myslím, že Rusko hledí spíše na jih a za polární kruh (ropa).
Tak zase, kvůli čemu by na pobaltské státy útočil? Suroviny těch má dost, ruská menšina - tak zle se tam nemá.
Přístup k Baltu už má.
A vyměnit Kaliningrad za Estosko a spol.. Nevím, mě připadá ten Kaliningrad na lepší pozici (ale je fakt, že by se blbě bránil) dostřelí do značné části Evropy. V případě útoku na ně by letiště a důležitá místa dostali pokouřit.
U Krymu to bylo jasné, strategické místo k ovládání Černého moře, ale u Baltu si tak jistý nejsem.
Jura99 - nj. Právě taktické jaderné zbraně by mohl být ten zlom mezi modrou planetou a šedivou koulí. NATO s nima nepočítá a Rusko to má v doktrýně proti obrněným svazům.Skrýt celý příspěvekfenri Já nepochybuji, že by v případě hypotetického útoku byl Kaliningrad nástupním prostorem a také by byl z pohledu Ruska adekvátně obsazen "odpovídající" obranou proti ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
Já nepochybuji, že by v případě hypotetického útoku byl Kaliningrad nástupním prostorem a také by byl z pohledu Ruska adekvátně obsazen "odpovídající" obranou proti případnému recipročnímu útoku. Jenže se jedná o stejný problém jako v Pobaltí. Jde o relativně miniaturní území které bude okamžitě odříznuté od světa, kde nelze vrstvit obrana do hloubky, takže i přes nahromadění obraných prostředků je relativně snadné ( velké opravdu velké uvozovky ) ho dobít.
Rusko určitě není naivní, aby nepočítalo s ohrožením Kaliningradu a k tomu se musí přizpůsobit strategie. Obejít Kaliningrad a nechat ho být také nejde.Skrýt celý příspěvekTa druhá odpověď (použít jaderné zbraně), je jen velmi málo oddělená od první odpovědi (masivní protiútok). Pokud se totiž dvě jaderné velmoci pustí do konvenční války, je jen ...Zobrazit celý příspěvek
Ta druhá odpověď (použít jaderné zbraně), je jen velmi málo oddělená od první odpovědi (masivní protiútok). Pokud se totiž dvě jaderné velmoci pustí do konvenční války, je jen otázkou času, kdy jedna z nich začne konvenčně prohrávat a nasadí jaderné zbraně (byť zpočátku třeba "jen" taktické). Řešení je instalovat v Pobaltí účinnou PVO a pak rozdat mezi lidi PTŘS.Skrýt celý příspěvek
SeaWolf: v Kalingradu byly (a před posilováním) 3 velmi slušné brigády (jedna námořní pěchoty a dvě motostřelecké) a k tomu dělostřelecká brigáda. Bez námořnictva, letectva a PVO ...Zobrazit celý příspěvek
SeaWolf: v Kalingradu byly (a před posilováním) 3 velmi slušné brigády (jedna námořní pěchoty a dvě motostřelecké) a k tomu dělostřelecká brigáda. Bez námořnictva, letectva a PVO (S-400). A stále posilováno. To by byl problém rychle obsadit. Prostě by musel jet parní válec, pěkně od západu na východ. Možná obsadit Saareemu USMC.Skrýt celý příspěvek
Rosjanie mogą zając Bałów w 60h - pytani jak długo ich utrzymają... Wiadomo czemu służą takie analizy... Pomysły stacjonowania dużych sił NATO w sytuacji gdy Kraje Bałtyckie są ...Zobrazit celý příspěvek
Rosjanie mogą zając Bałów w 60h - pytani jak długo ich utrzymają...
Wiadomo czemu służą takie analizy...
Pomysły stacjonowania dużych sił NATO w sytuacji gdy Kraje Bałtyckie są okrążone - jak worek albo butelka z wąskim otworem (104 km granicy Polsko- Litewskiej) nie ma nic wspólnego ze sztuką strategii...
Najlepszą reakcja na ew. atak byłoby zajęcie Kaliningradu i wprowadzenie sił z PL - problemy są dwa - nie ma odpowiednich sil...
My (Polska) możemy w pierwszym etapie osłaniać koncentracje wojsk NATO i stanowić zaplecze pod działania lotnictwa. (To może działać od pierwszych h konfliktu) - ale sami "odbijać" Bałtów nie damy rady...
Teren to nie problem - jeśli tylko uzyska sie kontrole w powietrzu to można przeprowadzić kombinowaną operacji lądowo-morsko-powietrzną (atak z lądu + pomocnicze desanty z morza i powietrza...)
Problemem są siły które musiałby pojawić się w PL w ciągu pierwszej doby konfliktu*...
*Chyba że Szwecja i Finlandia wstąpią do NATO...
NATO jeśli chce pomóc to powinno przekazywać wycofywane uzbrojenie biedniejszym sojusznikom...
Bałtom potrzeba przede wszystkim systemów przeciwlotniczych, łączności i środków potrzebnych do kierowania uderzeń lotniczych (szerokie szkolenie JTAC), które przyda się do realizacji działań w ramach "stay behind"
A tak już bardziej realnie - największym niebezpieczeństwem dla Bałtów jest Demografia...
Litwini, Łotysze, Estończycy uciekają na zachód - za lepsza pracą, godnym życiem
W kraju zostają Rosjanie... Jak tak dalej pójdzie do za 20 lat w demokratycznych wyborach wygrają politycy rosyjskiego pochodzenia i w legalny sposób dokonają przyłączenia Krajów Bałtyckich do Federacji Rosyjskiej...
Bez żadnych czołgów...Skrýt celý příspěvekProti ruské taktice "nejistoty útoku" nasadilo NATO zjevně taktiku "jistoty protiútoku". Sice o ní lze pochybovat, ale jistí si být na 100% Rusové nemůžou, a o to jde ...Zobrazit celý příspěvek
Proti ruské taktice "nejistoty útoku" nasadilo NATO zjevně taktiku "jistoty protiútoku".
Sice o ní lze pochybovat, ale jistí si být na 100% Rusové nemůžou, a o to jde :-)
Pobaltí je ztracená varta. Pokud by kvůli němu někdy došlo k většímu konfliktu, omezenému na konvenční zbraně(?), tak by podle mě státy sdružené v NATO postupovaly tak, že by v prvé řadě uzavřely Rusům Úžiny (tj. se Američané budou snažit přes všechny jeho prasárny udržet Turecko ve spolku), zmrazila by se veškerá ruská aktiva v zahraničí, přestaly by jim fungovat různé "civilní" elektronické systémy, a došlo by k útokům na PVO i útočné raketové komplety v Kaliningradské oblasti.
Jestli ale fakt počítají především s rychlým přesunem několika silných brigád skrz Suwalki, jak se v médiích neustále objevuje, tak to opravdu nevím ... doufám, že je to jen výše zmíněnou součástí virtuální taktiky "jistoty protiútoku".
Závěrem: nemyslím si, že pokud by se za Pobaltí celé NATO vojensky nepostavilo, že by se pak automaticky rozpadlo. Vždyť už ustálo i horší věc - masivní vojenský útok jednoho člena na druhého. Agresor nijak postižen nebyl a s NATO se nic nestalo.Skrýt celý příspěvekApache - moc nevidím rozdíl mezi bojem ruských jednotek a NATO v Litvě (to není otevřený konflikt?) a v Kaliningradu. Cena války v Litvě je stejná, jako válka v Kaliningradu. ...Zobrazit celý příspěvek
Apache - moc nevidím rozdíl mezi bojem ruských jednotek a NATO v Litvě (to není otevřený konflikt?) a v Kaliningradu. Cena války v Litvě je stejná, jako válka v Kaliningradu. Jinými slovy - souhlasím, že protiúder přes Kaliningrad je správným řešením, ale z úplně jiných důvodů (řekněme terénně-operačních).
Pokud by k této hypotetické situaci došlo myslím, že i obětování Kaliningradu za Pobaltí by byla pozitivní bilance pro Rusko.
Jinak představa útoku na NATO je samozřejmě absurdní a víceméně virtuálně-mediální (Putin už prokázal, že umí počítat min. do dvou, ba asi i o dost víc). Počítám, že těžiště perspektivního Ruského zájmu leží jinde: Fortfikace okolí hranic na západě (nemyslím fortifikace ve formě opevnění, ale politicko-ekonomické zajištění perimetru), cesta na jih (základny v Syrii, ovladatelné Turecko), pevný podbřišek a prdel a hlavně - expanze půjde na sever. Šelf k pólu je to, co reálně bude Rusko zajímat. Tam je budoucnost.
Ale zaujalo mne něco jiného:
1.) píšete o útoku z dobře zajištěných pozic - NATO má někde okolo Elblagu nějakou infrastrukturu, síly, které okolo Suwalki nemá?
2.) Píšete, že západní politici počítají s útokem okolo Kaliningradu - jsou k tomu nějaké zdroje? Mě to (stejně jako Vám) přijde úplně pitomé. Maximálně jako druhý operační směr na Vilnius a pravé křídlo hlavního směru přes K..Skrýt celý příspěvekapache Chtěl jsem napsat něco podobného :-) Pokud by NATO čistě teoreticky zvládlo obratem obsadit Kaliningrad tedy Královec tak Rusové budou ve stejné situaci. Jenže tohle ...Zobrazit celý příspěvek
apache
Chtěl jsem napsat něco podobného :-)
Pokud by NATO čistě teoreticky zvládlo obratem obsadit Kaliningrad tedy Královec tak Rusové budou ve stejné situaci. Jenže tohle všechno jsou jen teorie. Také je tu cesta přes Polsko kdy se dá úspěšně a hlavně včas zasáhnout v Litvě. Okupace Pobaltí bude pro Rusko logistický oříšek a nepůjde předem lehce utajit jako invaze na Krym, protože zde zafungovalo překvapení. Jako již poněkolikáté zde připomínám Izrael který vyhrál zdánlivě prohrané války. Vše je to o odpovídající koncepci a volbě vhodné strategie postavené dopředu na adekvátním odstrašení protivníka tak jak se to děje po staletí.
V jadernou odvetu si podle mě nedovolí nikdo kuli nikomu a proti nikomu, protože je to prohra všech zúčastněných i přihlížejících stran.
Grull
Souhlas: s přispěním některých se z věcné debaty nad vším možným stala žumpa. A jak se píše v tomto komentovaném článku: „Cílem Ruska není, aby přesvědčilo významnou část populace o své pravdě, jeho cílem je totálně rozbourat jakoukoli důvěru v cokoliv.“Skrýt celý příspěvekfenri: Pointou je, že by už nešlo jen o Pobaltí a Rusko by se dostalo do otevřeného konfliktu s jednotkami NATO útočícími na ruské území z dobře zajištěných pozic. To je něco, na ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: Pointou je, že by už nešlo jen o Pobaltí a Rusko by se dostalo do otevřeného konfliktu s jednotkami NATO útočícími na ruské území z dobře zajištěných pozic. To je něco, na co Rusko ekonomicky prostě nemá a jeho představitelé si to uvědomují. To je to.
Jinak dosavadní plány na obranu Pobaltí alespoň dle představ politických špiček evidentně právě že počítají zřejmě jen s tím úzkým koridorem, tak aby nebylo narušeno ruské území. Takové přizdisráčské řešení, které jakoby ukazuje že do otevřené války s Ruskem se nám jít nechce. A to je chyba - postoj má být takový, že když Rusko zaútočí, tak válka prostě bude.Skrýt celý příspěvekApache má pravdu, s Ruskem musíte jak s dítětem, které rádo šikanuje okolí, leda síla a ruční sevření hrdla tomu spratkovi ukáže, že tohle se již nesmí. Bohužel, to je reálný svět ...Zobrazit celý příspěvek
Apache má pravdu, s Ruskem musíte jak s dítětem, které rádo šikanuje okolí, leda síla a ruční sevření hrdla tomu spratkovi ukáže, že tohle se již nesmí. Bohužel, to je reálný svět a též smutný k tomu. Evropa hold musí více zbrojit, protože Rus a vlastně nejen. Lidé jsou zlý a musíme i s tímto faktorem počítat i ve výdajích na armádu. Málokdo by chtěl přijít o demokracii, ač vyjímek je též dost.Skrýt celý příspěvek
Co me na podobnych clancich a analyzach vzdycky nejvic stve? Ze je to pokazde o tom jak evropu musi chranit american. Pritom Evropa je to ekonomicky silnejsi, evropa je to lidsky ...Zobrazit celý příspěvek
Co me na podobnych clancich a analyzach vzdycky nejvic stve?
Ze je to pokazde o tom jak evropu musi chranit american. Pritom Evropa je to ekonomicky silnejsi, evropa je to lidsky pocetnejsi, ale ve vsem ostatnim (zvlast vojensky) neschopnejsi.
Proc maji do pobalti posilat obrnete brigady american? Proc ne Nemec, Francouz? Nemaj to bliz? Neni i v jejich zajmu strezit sve hranice na u spojence nez az pak u sebe? A neni to v jejich zajmu vic nez v zajmu americana ktereho od Ruska vzdycky bude delit ocean? Vazne se z minulosti nikdo nikdy nepouci a budeme furt dokola delat stejne chyby a nase problemy aby za nas resili jini?
Tohle je k placi.Skrýt celý příspěvekApache_ To je moc zajímavej názor, až jsem se z toho musel registrovat.o) Každopádně mně to příjde takhle: Putin je jeden a může si dělat cokoliv (a na dobrý a zlý rozlišování ...Zobrazit celý příspěvek
Apache_ To je moc zajímavej názor, až jsem se z toho musel registrovat.o) Každopádně mně to příjde takhle: Putin je jeden a může si dělat cokoliv (a na dobrý a zlý rozlišování zkrátka nehraje). NATO je "Mnoho" a snaží se hrát za tu "dobrou" stranu a jednat v rámci toho korektně, proto by mně ani moc nepřekvapilo, že plány NATO jsou tímhle "správňáctvím" nějakým způsobem ovlivněny (něco jako "Tys předem vehrožoval a dals mi facku", já nevyhrožoval ale zkusím Ti tu facku oplatit, tak nějak férově a stejně).Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...