Ruský útok zničí obranu Pobaltí do 60 hodin

Východnímu křídlu NATO chybí mechanizované jednotky schopné zadržet ruský útok. Hlavní alianční mechanizované jednotky se do místa bojů nedostanou včas; větší foto; ilustrační foto. / Public Domain

Prestižní americká výzkumná instituce RAND Corporation vydala studii Reinforcing Deterrence on NATO’s Eastern Flank, ve které otestovala schopnost jednotek NATO ochránit Litvu, Lotyšsko a Estonsko před možným ruským útokem. Výsledek je pro NATO tristní - ruské jednotky obsadí Pobaltí maximálně do 60 hodin.

Prolog

Otázka ruského ozbrojeného útoku je pro tři země Pobaltí - tedy Litvu, Lotyšsko a Estonsko - klíčovým tématem posledních let.

Rusko přitom, ať už prohlášením nebo reálnými kroky (přesunem jednotek), všechny tři země nijak neuklidňuje. Problémem není ani tak akutní reálnost či nereálnost ruského útoku, ale Ruskem udržovaná nejistota z možného útoku. 

Taktika “nejistoty útoku” zapadá do konceptu velmi efektivní informační války vedené Ruskem proti Západu. Koncept této války dobře popsal důstojník Generálního štábu Armády ČR Otakar Foltýn a předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel.

„Reálná hrozba spočívá v poměrně velmi silné informační válce. Rusové dělají informační operace velmi dobře a efektivně. Nejdříve říkáte něco málo, co je pravda, ve druhé fázi polopravdu a k tomu přidáváte absolutní lži,“ řekl pro českou televizi Foltýn. „Cílem Ruska není, aby přesvědčilo významnou část populace o své pravdě, jeho cílem je totálně rozbourat jakoukoli důvěru v cokoliv.“

Případný úspěšný ruský útok na Pobaltí vystaví NATO obrovské zkoušce jednoty a odhodlání. Při případném selhání nebo nedostatku rozhodnosti zcela spadne důvěra ve schopnosti NATO. Následkem bude rozpad Aliance.

Pobaltské státy si tak kladou otázku, na kterou z Ruska nedostávají odpověď: “Stojí Rusku zaútočit na Pobaltí s cílem rozbít jednotu NATO? Dovolíme Rusku udržovat Litvu, Lotyšsko a Estonsko v dlouhodobé nejistotě kvůli možnému útoku?”

Casus belli pro ruský útok může být například “utlačování” ruské menšiny v Lotyšska a Estonsku - podobně, jako tomu bylo na Krymu. V obou zemích ruská menšina představuje politický problém, protože nebyla integrována do většinové společnosti.

Válečné hry

Jediným nástrojem jak odhalit průběh konfliktu Rusko-NATO je uspořádat válečné hry - tedy počítačovou válečnou simulaci, při které oponenti za použití známých vojenských prostředků, s reálnými technickými parametry, vedou proti sobě simulovaný boj.

Z válečných her popsaných ve studii Reinforcing Deterrence on NATO’s Eastern Flank vyplynulo, že Rusko porazí alianční obranu Pobaltí maximálně za 60 hodin.

“V současnosti NATO nedokáže úspěšně bránit území nejvíce ohrožených členů. Nejrůznější vojenské hry, do kterých byli zapojení na obou stranách vojenští experti a vojáci, ukázaly, že ruské síly ovládnou hlavní města Estonska a/nebo Lotyšska, tedy Tallinn a/nebo Rigu, do 60 hodin. Takto rychlá porážka ponechává NATO jen omezené možnosti na odpověď,” píše se ve studii RAND Corporation.

V současné době má NATO v Pobaltí rozmístěno v rotaci několik praporů. Jde však pouze o symbolickou sílu, nikoliv o reálný nástroj schopný bránit území Pobaltí.

“Absence systémů protivzdušné obrany krátkého dosahu u amerických jednotek (rozmístěných v Pobaltí - pozn. red.) a minimální obranné schopností u dalších jednotek NATO znamenají, že útoky se setkají jen s odporem leteckých patrol NATO, které však budou početně přečísleny. Výsledkem budou těžké ztráty praporů NATO a narušení možného protiútoku NATO,” stojí ve studii.

Podle studie je třeba ke skutečné obraně nasadit do Pobaltí sedm mechanizovaných brigád s příslušnou dělostřeleckou a leteckou podporou.

“Válečné hry naznačují, že síly o velikosti sedmi brigád, včetně tří těžkých brigád (“tanky a BVP” - pozn. red) - adekvátně podporované letectvem, dělostřelectvem a dalšími palebnými prvky na zemi - zabrání rychlému obsazení Baltských států,” píše se ve studii.

Tři nové americké těžké brigády ABCT (Armored Brigade Combat Team), včetně příslušných jednotek protivzdušné obrany, dělostřelectva atd., přijdou podle studie na cca 13 miliard dolarů.

Dalším vhodným krokem je oprášit studenoválečný koncept boje AirLand Battle. Strategický koncept AirLand Battle řešil precizní koordinaci mezi velkými uskupeními mechanizovaných jednotek a letectvem. V rámci tohoto konceptu letectvo například ničilo zásobovací jednotky nepřítele a podporovalo tak pozemní jednotky na frontové linii.

V 80. letech měl Pentagon v Evropě rozmístěno několik stovek tisíc mužů, nyní pouze 30 000. Koncepce AirLand Battle je tak minulostí s tím, jak ještě před několika lety Západ nepočítal s velkým konvenčním konfliktem v Evropě.

Tři možné odpovědi - všechny špatné

V současné době vedení Aliance v Bruselu má jen tři odpovědi na ruský útok proti Litvě, Lotyšsku a Estonsku - provést masivní protiútok, použít jaderné zbraně nebo se smířit s ruskou anexí Pobaltí.

Ostatně malá pikantnost, sám Putin v dokumentu Krym: Cesta domů počítal s druhou možností, když oznámil, že během ruského záboru Krym nechal uvést do pohotovosti ruský jaderný arzenál.

Ani jedna ze tří nabízených možností není pro Alianci přijatelná. Protiútok si vyžádá masivní mobilizaci vojenských sil a s největší pravděpodobností skončí v táhlých krvavých bojích. Druhou možností je jaderná válka -  ta se dá ale téměř s jistotou vyloučit. USA, Velká Británie nebo Francie do jaderné války s Ruskem kvůli Litvě, Lotyšsku a Estonsku nepůjde.

Třetí možností je přenechat Pobaltí Rusku. Následkem ale bude naprosté rozbití důvěry ve schopnosti Aliance ochránit své členské země.

V současné době Pentagon, po ruském útoku na Krym, spustil iniciativu European Reassurance Initiative (ERI), která má posílit americkou přítomnost v Evropě. Pentagon požaduje v rámci ERI po Kongresu 3,4 miliardy dolarů.

Je však otázkou, zda posílení americké přítomnosti odpovídá, nebo se aspoň přibližuje, doporučením studie Reinforcing Deterrence on NATO’s Eastern Flank.

“V současné době plánujeme budoucí rotace vojenských jednotek po celé Evropě. Koncepce “hell-to-toe” (technika jízdy; zvýšení otáček motoru, za současného podřazení - pozn.red) zvýší četnost přítomnosti ABCT brigád (v Pobaltí - pozn. red.), ale nedojde k navýšení počtu - v místě bude vždy přítomna jedna brigáda. V současné době máme v místě nějaké letecké prostředky, ale ještě nemáme budoucí plány nasazení letectva. Požádali jsme o dodatečné peníze pro nasazení jednotek nebo dokonce jednotlivců Národní Gardy a Rezervy americké armády v oblasti,” komentovala možné posílení amerických jednotek v Evropě Cathy Brown Vandermaar, tisková mluvčí americké armády v Evropě (U.S. Army Europe).

Zdroj:  Reinforcing Deterrence on NATO’s Eastern Flank

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace ruských tanků T-14 Armata

Do konce roku 2019 ruská armáda získá 70 sériových tanků T-14 Armata, které se připojí ke zhruba 30 ...

Protivzdušná obrana České republiky. Jak dál?

Ministerstvo obrany (MO) v následujících letech nakoupí celou škálu techniky pro pozemní ...

Test ruské mezikontinentální střely Bulava

Ruské námořnictvo v úterý provedlo z ponorky Jurij Dolgorukij třídy Borej testovací odpal dvou ...

Spojené státy americké proti Číně

Jak by vypadala válka nejmocnějších státu současnosti? Mají Spojené státy stále převahu slibující ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Marthy
    15:49 05.10.2016

    Mě to přijde jako nesmyslné strašení válkou a hledání důvody umístit do pobaltí co nejvíc jednotek.Napadení pobaltí Ruskem je krajně nepravděpodobné-válka se vede aby útočník něco ...Zobrazit celý příspěvek

    Mě to přijde jako nesmyslné strašení válkou a hledání důvody umístit do pobaltí co nejvíc jednotek.Napadení pobaltí Ruskem je krajně nepravděpodobné-válka se vede aby útočník něco získal,co by získalo Rusko?Nestabilní kousek území kde by musely udržovat značné vojenské síly,světu by stačilo uvalit na Rusko absolutní sankce-nic do Ruska,nic z Ruska (ropa,plyn).Za pár týdnů by Rusko pobaltí vrátilo samo,bez jediné oběti z NATO.
    Z hlediska případné (nepravděpodobné) války by bylo naprosto irelevantní jestli by v pobaltí byla silná armáda NATO nebo ani jediný voják.Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut.CZ
    15:25 05.10.2016

    Protoze me tema nerozsirovani Nato zajimalo, pred casem jsem to taky hledal. Muj nazor je, ze to bylo slibeno pouze ustne. Zapada mi to do divoke doby zacatku 90. let. Varsavska ...Zobrazit celý příspěvek

    Protoze me tema nerozsirovani Nato zajimalo, pred casem jsem to taky hledal. Muj nazor je, ze to bylo slibeno pouze ustne. Zapada mi to do divoke doby zacatku 90. let. Varsavska smlouva se rozpustila, SSSR rozpadl a propukl klondajk. Na vychode panovala naivni predstava svobody a kapitalismu. Z pohledu zapadu bylo vse ok do chvile, kdy byl pouze jeden hegemon (USA) a Rusko v haji. Jakmile zacala jeho konsolidaci, zacaly problemy. Duvodem jsou pouze a pouze narusene financni a mocenske toky.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    15:19 05.10.2016

    tomtom-tohle je diskuze,lidé tady prezentují své názory.Určitě ne s každým souhlasíte,to je přece jasné.
    Ale-urážky si nechte od cesty,děkuji.

    tomtom-tohle je diskuze,lidé tady prezentují své názory.Určitě ne s každým souhlasíte,to je přece jasné.
    Ale-urážky si nechte od cesty,děkuji.

  • pavel rampir
    15:18 05.10.2016

    marthy- pokud je to tak jednoduché najít na netu smlouvu že se NATO nebude rozšiřovat tak nám ji najdi ale smlouva že Ukrajina po odstranění jaderných zbraní má nedotknutelné ...Zobrazit celý příspěvek

    marthy- pokud je to tak jednoduché najít na netu smlouvu že se NATO nebude rozšiřovat tak nám ji najdi
    ale smlouva že Ukrajina po odstranění jaderných zbraní má nedotknutelné hranice existujeSkrýt celý příspěvek

  • Wiktores_SVK
    15:17 05.10.2016

    Marthy ta dohoda nebola o NATO, ale o uzemi byvalej NDR a dohodli sa, ze po spojeni nebudu na uzemi Nemecka rozmiestnene dodatocne ozbrojene sily. Co sa, ale pise v zakladajucom ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy ta dohoda nebola o NATO, ale o uzemi byvalej NDR a dohodli sa, ze po spojeni nebudu na uzemi Nemecka rozmiestnene dodatocne ozbrojene sily. Co sa, ale pise v zakladajucom akte NATO - Rusko council (NRC) je, ze aj NATO aj Rusko budu respektovat zvrchovanost, nezavislost a uzemnu celistvost a prirodzene pravo vybrat si prostriedky na zabezpecenie svojej vlastnej bezpecnosti, nezavislosti a sebaurcenie obcanov, takze rozsirovanie NATO je absolutne v ramci dohody ktoru obe strany podpisali...Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    15:08 05.10.2016

    Palo satko Myslíš to riesenie z 30 tých ked neutrálne pobaltie skoncilo okupovane desaťročia starom s ktorým mali dohodu o neutoceni? Žeby vkrocili 2x do tej istej ...Zobrazit celý příspěvek

    Palo satko

    Myslíš to riesenie z 30 tých ked neutrálne pobaltie skoncilo okupovane desaťročia starom s ktorým mali dohodu o neutoceni?

    Žeby vkrocili 2x do tej istej rieky?

    BTW naposledy to na ruských hraniciach takto skúšala na neutralitu hrať ukrajina. Iste vies ako dopadlaSkrýt celý příspěvek

  • Boss
    15:07 05.10.2016

    Marthy..Takze ta dohoda byla slovni a Baker mluvil za NATO..kdyz jsem to hledal na googlu,tak sam Gorbacov rikal,ze nic takoveho s nikym nedomlouval,tak ti nevim kamo..no nic to ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy..Takze ta dohoda byla slovni a Baker mluvil za NATO..kdyz jsem to hledal na googlu,tak sam Gorbacov rikal,ze nic takoveho s nikym nedomlouval,tak ti nevim kamo..no nic to nemeni na tom,ze si pobalti samo zvolilo cestu..NATOSkrýt celý příspěvek

  • Henrich7
    15:00 05.10.2016

    Čo sa týka tej dohody o nerozširovaní NATO na východ,ta sa dodržiavala až kým nenastúpil k moci Putin a nezmenila sa Ruská zahraničná politika. Krajiny pobaltia požiadali sami o ...Zobrazit celý příspěvek

    Čo sa týka tej dohody o nerozširovaní NATO na východ,ta sa dodržiavala až kým nenastúpil k moci Putin a nezmenila sa Ruská zahraničná politika. Krajiny pobaltia požiadali sami o vstup a tuším mali aj referendum o tom.Skrýt celý příspěvek

  • Henrich7
    14:51 05.10.2016

    Pochybujem o tom, že by Rusi chceli skúšať trpezlivosť NATO a rozhodli sa napadnúť niekoho z jeho členov,nech už je ozbrojený akokoľvek. V prípade Krymu to bolo iné,lebo Ukrajina ...Zobrazit celý příspěvek

    Pochybujem o tom, že by Rusi chceli skúšať trpezlivosť NATO a rozhodli sa napadnúť niekoho z jeho členov,nech už je ozbrojený akokoľvek. V prípade Krymu to bolo iné,lebo Ukrajina nebola ani nieje členom NATO.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    14:50 05.10.2016

    Boss-byla to dohoda mezi Gorbačovem a J.Bakerem,který Gorbačova ujistil že se NATO nerozšíří.Stejně tak o tom Gorbačova ujistil Hans-Dietrich Genscher. Na netu si něco o tom ...Zobrazit celý příspěvek

    Boss-byla to dohoda mezi Gorbačovem a J.Bakerem,který Gorbačova ujistil že se NATO nerozšíří.Stejně tak o tom Gorbačova ujistil Hans-Dietrich Genscher.
    Na netu si něco o tom snadno najdeš-prorusky naklonění tu dohodu potvrzují,prozápadní popírají.Takže jestli ta dohoda byla či ne,to už si musí každý rozhodnout podle důvěryhodnosti té či oné strany.Já sám jsem zcela přesvědčen že ta dohoda uzavřena byla,nevidím důvod proč by si Gorbačov měl vymýšlet.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    14:47 05.10.2016

    Pobaltske štaty budu vždy obetou konfliktu medzi Ruskom a Západom. Vždy to tak bolo, už od petra Velkeho. Preto aby sa nestali sami obetou utoku Ruska existuje ešte jedno, štvrté ...Zobrazit celý příspěvek

    Pobaltske štaty budu vždy obetou konfliktu medzi Ruskom a Západom. Vždy to tak bolo, už od petra Velkeho. Preto aby sa nestali sami obetou utoku Ruska existuje ešte jedno, štvrté riešenie: Finlandizacia. Pobaltske štaty nech vystupia z NATO a uzavru s Ruskom prislušne dohody a spravaju sa ako Finsko. Nakoniec toto riešenia čaka aj Ukrajinu. Je to len otazkou času.Skrýt celý příspěvek

  • tomtom
    14:36 05.10.2016

    Kůň je nebezpečný ze zadu, žena ze předu a blbec ze všech stran viď Marthy. :D

    Kůň je nebezpečný ze zadu, žena ze předu a blbec ze všech stran viď Marthy. :D

  • xStiX
    14:16 05.10.2016

    Marthy probuď se.

    Marthy probuď se.

  • Boss
    14:15 05.10.2016

    Marthy,jak se prosim jmenovala ta dohoda o nerozsirovani Nato?

    Marthy,jak se prosim jmenovala ta dohoda o nerozsirovani Nato?

  • Marthy
    14:02 05.10.2016

    Ten článek mi přijde poněkud překroucený.Zcela se v něm zapomíná na to nejdůležitější-ten "zlý"je v tomhle případě jednoznačně NATO,ne Rusko. Například,když se oficiálně zrušila ...Zobrazit celý příspěvek

    Ten článek mi přijde poněkud překroucený.Zcela se v něm zapomíná na to nejdůležitější-ten "zlý"je v tomhle případě jednoznačně NATO,ne Rusko.
    Například,když se oficiálně zrušila Varšavská smlouva,uzavřeli USA s Ruskem dohodu o nerozšiřování NATO směrem k Ruským hranicím.Za pár let to USA porušily.Takže,co asi mohli Rusové dělat?Stěžovat si v osn?To by jim bylo věru platné.Jediné co mohli udělat je zareagovat na zvýšenou hrozbu u svých hranic,přesunem jednotek.Přesunují jednotky na svém území,ne na území cizích států.
    Jiný příklad,rakety Iskander v blízkosti Polských hranic.Ruská agrese?Ale kdepak,Ruská odpověď na agresi-ty rakety tam přesunuly až po té co byl v Polsku vybudována součást Amerického protiraketového deštníku.Ten je namířen proti Rusku-který velitel by na něco takového nereagoval?Jen slepý a hodně špatný.
    Takže reakce Ruska,je prostě reakce,která následuje po akci-ten,kdo zvyšuje napětí je jednoznačně NATO.Ten kdo na tom jediný vydělá jsou zbrojní korporace.Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut.CZ
    14:01 05.10.2016

    Ja bych problem pobalti neoddeloval od politiky EU. Existence silnych narodnostnich mensin, ktere maji oklestena prava je zkratka problem. Kdyz prava dostanou je tu riziko "prava ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja bych problem pobalti neoddeloval od politiky EU. Existence silnych narodnostnich mensin, ktere maji oklestena prava je zkratka problem. Kdyz prava dostanou je tu riziko "prava na sebeurceni". ostatne sami mame zkusenost s Mnichovskou dohodou, ktera nyni mela vyroci. Ta vazba na EU je v tom, ze se tlaci volebni pravo cizincu. Postoje statu, ktere uznaly Kosovo proto vnimam v tomto pripade jako pokrytecke. A jedine, co lze pobaltskym statum doporucit je, aby pripadne vyhody z ugoku byly masivne precisleny ztratami. A to s tim, co ted maji nelze. Preziti statu neni povinne a pokud se nepostaraji sami, ceka je novy mnichov drive, ci pozdeji.Skrýt celý příspěvek

  • David
    13:50 05.10.2016

    Obsazení Pobaltí...obávám se, že by to nebylo tak jednoduché, jak je zde popisováno. Předně - pochybuji, že pokud by k něčemu takovému došlo, že by se Rusko spokojilo jen s ...Zobrazit celý příspěvek

    Obsazení Pobaltí...obávám se, že by to nebylo tak jednoduché, jak je zde popisováno.
    Předně - pochybuji, že pokud by k něčemu takovému došlo, že by se Rusko spokojilo jen s Pobaltím. Pokud se taková válečná mašinérie rozjede, je prakticky nemožné ji zastavit. Takže je vysoce pravděpodobné, že ruská armáda by po obsazení pobaltí pokračovala dál, na západ. A jen tak mimochodem, v tom směru je i Česká republika.
    Ale na druhou stranu - něco jiného je nějakou zemi obsadit a něco jiného je jí skutečně vládnout. Já si vždycky vzpomenu na některé litevské a estonské partyzány, kteří proti sovětské nadvládě bojovali až do šedesátých, někteří dokonce do sedmdesátých let! Řekl bych, že nyní by to bylo velice obdobné. Rusko by možná dokázalo pobaltské státy obsadit do šedesáti hodin, ale vzápětí by nastal masový občanský odpor, partyzánská válka. takže pochybuji, že by Rusko dokázalo obsazené území skutečně udržetSkrýt celý příspěvek

  • fenri
    13:11 05.10.2016

    Grull - ještě bych přidal: 5.) udržet a zlevnit Kavkaz I když to možná funguje silně v bodě 1.), kdy Syrie je samozřejmě mocný vysavač na džihádisty i z Kavkazu a Rusko je ...Zobrazit celý příspěvek

    Grull - ještě bych přidal:

    5.) udržet a zlevnit Kavkaz

    I když to možná funguje silně v bodě 1.), kdy Syrie je samozřejmě mocný vysavač na džihádisty i z Kavkazu a Rusko je zde v klídku likviduje.

    Ostatně nepřekvapilo by mne, kdyby ISIL aspol. byli relativně ponecháváni při životě právě aby nasáli jurodivé prorokovy stoupence z široka, daleka a v Syrii pěkně na hromadě likvidováni.
    Ostatně by to vysvětlovalo i jistou, zdánlivost bezzubost USA v regionu. Předpoklad, že to US armáda nedává (IMHO fakticky nesmysl a úvaha mimo mísu) či v tom Obama neumí chodit (o poznání pravděpodobnější varianta) může být v reálu celkem chytrý záměr. Stejně tak lednové (skoro)stáhnutí se Ruska ze Syrie a nynější nástup (a nástup v Mosulu) mohou být logické.

    Body 1. a 2.) se jim po puči podařilo relativně sladit (ale Turecko je vratké na všechny strany).Skrýt celý příspěvek

  • pks_
    13:08 05.10.2016

    Napadení Kaliningradu nebude jednoduché. Určitě bude opevněný a přístupy zaminované. Dá se počítat s okamžitou odvetou a pozdravem Iskanderů do Varšavy. Ten konflikt by se mohl ...Zobrazit celý příspěvek

    Napadení Kaliningradu nebude jednoduché. Určitě bude opevněný a přístupy zaminované.
    Dá se počítat s okamžitou odvetou a pozdravem Iskanderů do Varšavy.

    Ten konflikt by se mohl stupňovat - tj. Rusko by IMHO neútočilo na Polsko a další země, dokud se Polsko nezapojí do protiútoku nebo napadení Kaliningradu. Nebudou všechny karty vyloženy na stůl hned v prvním tahu. Pokud by se NATO rozhodlo k tažení do Moskvy a měli by šanci pronikat, tak IMHO taktické jaderné zbraně půjdou do práce a nakonec možná i ICBM. Pokud Rusku bude hrozit totální porážka, tak použije jádro.

    Nenamlouvejme si, že Evropa je na nějaký konflikt dobře připravena. Profesionální armády prostě nemohou stačit.



    Rusko nemůže počítat s tím, že ovládne pobaltí jen vyšší porodností. Rusové nemají v Lotyšsku a Estonsku volební právo - pokud neumí dobře Lotyšsky nebo Estonsky. Nevím, jak je na tom mladá generace - zda umí úřední jazyk, když se mohou na základní a střední škole učit v ruštině.

    Pokud budeme uvažovat nad motivy toho útoku, tak kromě rozpadu NATO tam z pohledu Ruska není o co stát. Něco jiného by bylo, pokud by ruská menšina dosáhla volebního vítězství (většiny v parlamentu) a bylo by jí odepřeno vládnout nebo byla svržena ozbrojeným pučem se stovkami obětí. V takovém případě si stejně myslím, že Putin by do toho nešel - protože IMHO i Krym zabral jen kvůli Sevastopolu.Skrýt celý příspěvek

  • Grull
    13:01 05.10.2016

    D.i.p. - Ale prdlajs. Když je bude rus chtít zabrat, tak je zabere. Není způsob, jak by je ty tři bez pomoci zastavili. Prostě by to jen bylo krvavější a trvalo o pár hodin ...Zobrazit celý příspěvek

    D.i.p. - Ale prdlajs. Když je bude rus chtít zabrat, tak je zabere. Není způsob, jak by je ty tři bez pomoci zastavili. Prostě by to jen bylo krvavější a trvalo o pár hodin déle.
    Muselo by tam být trvale diskolováno velké NATO/USA vojsko, ale to by způsobilo velké politické problémy.
    Ale to platí, že by je Rus fakt chtěl. Podle mě jen hrozí, aby z toho měli plnou hlavu a on si sám bude hrát někde jinde.

    Plán Ruska na příštích pár let:
    1) Nepustit USA do Sýrie
    2) Přetáhnout na svou stranu Turecko
    3) Připravit se na šarvátky za polárním kruhem
    4) Dát do kopy ekonomiku.

    Takhle bych to viděl já, i když bod 1 a 2 si to navzájem komplikují :-)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 9