KOMENTÁŘ: Americký raketový útok na Sýrii mířil proti Íránu?
- 15. 4. 2018
- 402 komentářů
- Ondřej Krátký
Slova Donalda Trumpa o vojenské odvetě za údajný chemický útok vládních sil vůči povstalcům a civilistům ve Východní Ghútě došla naplnění. Podle dostupných zpráv byly cílem zejména lokality, o nichž je známo, že jsou nějakým způsobem navázány na výzkum, skladování či další nakládání s látkami, které lze případně použít v bojové chemii.
Původci zásahů proti daným lokalitám (Spojené státy, Francie a Spojené království) v zásadě prohlašují, že operace měla za cíl:
a) přímo eliminovat možné zdroje bojové chemie;
b) v symbolické rovině sloužit jako vzkaz „komukoli“, kdo by chtěl bojovou chemii v syrském konfliktu znovu použít.
Zásah ocenily západní vlády, členské státy NATO, Turecko i naše země, stejně jako Izrael nebo Katar. Ostrý nesouhlas s úderem logicky vyslovilo Rusko, Írán a další spojenci Sýrie.
V současném stavu věci a při aktuálním objemu dat včetně těch, které máme díky kontaktu s našimi kolegy přímo na místě, lze říct zhruba následující:
1. Naprostá většina těch Syřanů, kteří jsou svým životním stylem blízcí středomořským Evropanům, resp. jsou svou kulturou, životními hodnotami a celkově přístupem k životu podobni zhruba Korsičanům, Sicilanům či Baskům, dodnes a stále nerozumí tomu, proč je kulturní okruh, ke kterému vždycky vzhlíželi nejvíc (tj. Evropa, anglosaský svět, Francie, EU, USA či Západ obecně) snaží cíleně skandalizovat, vinit, perzekvovat, sankcionovat a jinak na mezinárodním poli diskreditovat.
Sankce, případné „preventivní“ údery a další formy „odplaty“ za to, že legitimní centrální vláda činí veškeré kroky proti destabilizaci vlastní země, a tedy naplňuje své zákonné právo či povinnost (tj. vynucování zákona v rámci monopolu na násilí), u naprosté většiny Syřanů zkrátka nenacházejí pochopení.
2. Původce údajného chemického útoku nebyl (opět) jednoznačně prokázán. Pomineme-li obligátní otázku „proč by to Asad dělal, když na celé čáře vítězí“, jsou tu i další logické rozpory. Ty jsou jednak ještě závažnější, jednak i trochu bolestivé, neboť tnou do vlastních řad – přinejmenším tím, že ukazují na určitou rozporuplnost námi volených zástupců.
Řekl-li totiž namátkou Martin Stropnický cosi ve smyslu, že „jde o vzkaz všem, kdo by chtěli používat chemické zbraně“, je nutné se ptát: Proč k tomu, abychom formulovali vzkaz případné osobě A či B, házíme bombu na sklad osoby C? Pokud se má ze Sýrie stát fackovací panák, přes kterého si bude, kdo chce, jak chce, vyřizovat vzkazy tím, že v zemi vždy sem tam něco utrhne, zničí nebo vybombarduje, pak hrozí:
a) určité nebezpečí, že se z takového případu stane precedens a něco podobného se může časem stát i kdekoli jinde;
b) časem už nic ke zničení nezbude a stejně se někam jinam bude muset přejít;
c) se daný způsob komunikace buď vyčerpá, anebo pravděpodobněji se velmi brzo znemožní jeho autor či případně jeho obhájci.
Francouzské stíhačky Rafale se připravují k útoku.
3. V souvislosti s předešlým odstavcem je nutné opět zopakovat: nic zatím nebylo prokázáno, vše je stále v rovině „údajný“, případně „věříme“. Pokud zároveň alespoň někteří obhájci zásahu proti Sýrii sem tam rádi vykřikují ono bodré opilecké akademické „jsme přeci karteziánská společnost!“, pak toto samé tvrzení hledáním omluv pro daný útok nejen popírají, ale dopouštějí se hned celé řady dalších logických omylů.
Opět jsme totiž u prosté podstaty: zatímco chemický útok či jeho původce byli domnělí, útok západních spojenců byl empiricky prokazatelný. K útoku na syrské střediska tak nedošlo v důsledku toho, že syrská vláda či vojsko stálo za chemickým útokem v Dúmá, ale na základě domněnky, že se tak stalo. Pokud ale budeme činit věci na základě domněnek, jsme v rovině „fake news“, které tak rádi kritizujeme a které ve velké většině spojujeme s Ruskem. No tak, kde to tedy vlastně jsme?
4. Přejdeme-li od domněnek k faktům a pokusíme-li se stručně sumarizovat místa dopadu raket, dojdeme k závěru, že společnými jmenovateli mohly být následující linie:
a) (případná) chemie, obdobné substance či dojem, že na daném místě mohlo docházet k jejich skladování, distribuci, výrobě nebo výzkumu (sklady, výzkumná centra apod.);
b) íránská přítomnost (lokalita Kiswa na jih od Damašku, velmi pravděpodobně i jiné / další lokality). Už jen proto, že Írán sám připouští přítomnost svých „expertů“ v zemi. Pokud tím tedy nemá na mysli například „experty“ na guerillový boj v zákopech s kalašnikovem v ruce, tak lze předpokládat, že daní lidé budou spíš v laboratořích, výzkumných centrech či dalších institucích.
Útočná Tornáda se střelami s plochou dráhou letu Storm Shadow (ve fran. SCALP EG) mohou ničit cíle na vzdálenost až 560 km (podle profilu letu) od místa odhozu.
Útok se nicméně odehrál v časných ranních hodinách, a vyloučíme-li opět, že většina normálních expertů nevstává před 6 či 7 ranní, dopadly rakety s největší pravděpodobností na zařízení, které byly liduprázdné. Věc tak v nejhorším případě odnesl vrátný či noční hlídač, a i ti možná v lokalitě nebyli, protože:
a) času na přípravu bylo dost;
b) indicií, na co budou případné zásahy zřejmě namířeny, bylo víc než dost.
Naprostá většina personálu i cenného vybavení tak byla stažena. Na druhou stranu to, že symbolický rozměr útoku za jeho reálným dopadem rozhodně nezaostával, by rozhodně nemělo nikterak zastínit fakt, že síla úderu a jeho cílenost byla nyní rozhodně větší, než tomu bylo cca před rokem.
5. Pomineme-li symboličnost, ptejme se ale i na praktické cíle, které spojenci danými údery sledují. Podle mě to mohou být v zásadě následující:
a) testování připravenosti/ochoty k reakci, případně jejímu rozsahu, povaze, (a)symetričnosti apod.;
b) a/nebo oslabování vybraných druhotných cílů („omylem“ bude zasažen i cíl nechemický, ale o to možná podstatnější);
c) snaha vrazit klín mezi Íránce (resp. íránské jednotky, milice, experty, tj. všechny elementy loajální revolučnímu kléru, resp. Revolučním gardám apod.) a syrskou vládu, resp. tzv. „režim“;
d) snaha takového rozkolu dosáhnout za tichého souhlasu Ruska.
Pokud se totiž zamyslíme – a ať je to jakkoliv cynické, nevděčné či „neetické“ – stává se přítomnost íránských „exportérů revoluce“ v Sýrii i celé oblasti stále víc prakticky nejpalčivějším problémem současnosti. Případně jinak: takto je dané téma stále víc nahlíženo „mezinárodním společenstvím“, tj. v podstatě skoro všemi, kdo má ve světě nějaký vliv a slovo (ať si o tom můžeme myslet, co chceme).
Do útoku se zapojily nadzvukové bombardéry B-1B Lancer se střelami s plochou dráhou letu JASSM-ER (dolet 1000 km a více).
Íránci se přes své nesporné oběti, nasazení, statečnost a připravenost na smrt v boji s terorem totiž ocitli v nezáviděníhodné situaci: islamistický sunnitský teror je téměř pryč a další pomoc Íránu tedy v zásadě není nutná. Vítaní zachránci se tak v Sýrii postupně stávají jen (zatím) trpěnými hosty, s nimiž ovšem časem nikdo nebude vědět, co vlastně dělat.
Izrael má z íránských a šíitskému exportu revoluce loajálních elementů, které mu v zásadě klepou na brány, strach; tento strach, či přinejmenším silné obavy, s ním sdílí naprostá většina regionu; zároveň má pro tyto obavy pochopení i Západ; pochopení pro tyto obavy mají (opět bohužel pro Írán) i partneři Teheránu v „astanském triu“, Turci.
Dost možná – pro Írán v takovém případě zřejmě osudově – je mají ale i Rusové. Zde to sice jisté není (a být snad ani nemůže), nesporné však je, že ruský pohled na Persii i Írán rozhodně nikdy nebyl ovlivněn růžovými brýlemi.
Pokud by tedy zavládl ve své podstatě velmi nespravedlivý, ale navýsost realpolitický široký konsenzus, mohla by situace dospět i do stavu, že otevřenou a ohranou mantru o tom, že Asad musí jít, vystřídá tichá, ale efektivní dohoda v tom smyslu, že jít (domů) musí Peršané.
Americký torpédoborec USS Higgins ze severní části Perského zálivu odpálil na Sýrii 23 střel Tomahawk.
Ono čistě selským rozumem: Asad sice spáchal ten nejhorší zločin, tj. ten, že měl prakticky ve všem, co kdy řekl, pravdu (a to se přeci neodpouští!), momentálně je ale jeho největším handicapem spíš přetlak íránského elementu, jehož eminentním zájmem je export nikoli technologií, ale chomejníovského odkazu.
Toto se přitom stále víc jeví jako poslední překážka pro celkovou stabilizaci situace v zemi i regionu jako takovém – už jen proto, že zkrátka všichni z nějakého důvodu cítí, že dokud zde (nutně přítomné) izraelsko-íránské pnutí bude, situace vyřešena nebude. Je ale samozřejmě nasnadě, že pokud by měl Írán ustoupit, měl by schopnost jít adekvátním způsobem na kompromis předvést i Izrael.
Jakákoli snaha o řešení věci „po zlém“, tj. násilím či případným postupným nahlodáváním vojenské infrastruktury Sýrie nikam nepovede. Jedinou cestou je dialog, pro ten ovšem všechny strany musí předložit, oč jim vlastně jde a hlavně pro něj musí být vytvořeny podmínky.
Namísto vojenského tlaku či zběsilých sóloakcí jako byla ta páteční by tak větší smysl mělo začít u vytvoření respektované platformy, která takový prostor všem relevantním stranám dá. Otázkou ovšem je, zda je k tomu vůle, zda existují síly, které takovou platformu jsou s to dát dohromady, stejně jako jestli je na to ještě stále dostatek ochoty či zájmu – a v neposlední řadě samozřejmě i času.
Armádní noviny publikují článek v rámci mediální spolupráce s online zpravodajstvím Rebuildsyria.cz, provozovaným společností Dealtrade Group.
Ondřej Krátký: Absolvent orientalistiky a etnologie na ZČU v Plzni. Zakladatel a majitel obchodně-zprostředkovatelské a konzultační firmy Dealtrade Group. Od roku 2009 jako externí konzultant převážně českých a slovenských firem na Blízkém Východě. Autor monografie „Blízkovýchodní internacionála: Milníky šíitské aktivizace ve 20. století“. Zakladatel serveru „Rebuildsyria.cz“ – přispěvatel, redaktor, autor designu a fotograf. Autor řady novinových článků a specializovaných statí pro různá online média.
Související články
Dobrá zpráva pro Evropu: Saúdové nakoupí 48 stíhaček Eurofighter Typhoon
Z Británie přišla skvělá zpráva pro evropský průmysl a evropské zaměstnance. V pátek Saúdská Arábie ...
- 11.03.2018
- 68 komentářů
- Jan Grohmann
Války budoucnosti podle Valerije Gerasimova
Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil generál Valerij Gerasimov přednesl 24. března ...
- 29.03.2018
- 38 komentářů
- Michael Myklín
Jaké jsou zájmy mocností v syrské válce?
Jen pár dní po tom, co Donald Trump avizoval stažení amerických vojsk ze Sýrie, přichází zcela ...
- 11.04.2018
- 198 komentářů
- Ondřej Krátký
Na pomoc Asadovi spěchají ruské tanky a ruští žoldnéři
V neděli byl na ruském serveru „Nězavisimaja gazeta“ publikován článek jejího pozorovatele Vladimíra ...
- 12.04.2018
- 403 komentářů
- Karel Cimala
Abychom trošku přerušili to lingvistické okénko, tohle jste viděli? ...Zobrazit celý příspěvek
Abychom trošku přerušili to lingvistické okénko, tohle jste viděli? http://www.egyptindependent.co... Skrýt celý příspěvek
Shania: Ano, máš pravdu. Ruské zdroje nadhazují jednu hypotézu za druhou. Serou mě tím. Zatím mají proti "koalici ochotných" skore aspoň 2:1, možná víc. Bohužel, i to množství ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: Ano, máš pravdu. Ruské zdroje nadhazují jednu hypotézu za druhou. Serou mě tím. Zatím mají proti "koalici ochotných" skore aspoň 2:1, možná víc.
Bohužel, i to množství verzí a hypotéz na straně trestajících zemí je neúměrně vysoké. A to osobně vnímám jako větší problém. Pokud vezmu analogii s trestním řízením použitou níže, pokud obviněný z vraždy u soudu kličkuje, lže, mění výpověď, snižuje to důvěryhodnost jeho svědectví a soud s nimi podle toho nakládá. Pokud však obsah žaloby a okolnosti trestného činu v průběhu řízení opakovaně mění žalobce, bude řízení pravděpodobně prohlášeno za zmatečné.Skrýt celý příspěvekJeště se vrátím k svému poslednímu příspěvku a doplním ještě pár zdokumentovaných náletů a dat o používaném bojovém nákladu „na podobné cíle“ v oblasti. Protože „bohatá“ Sýrie ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě se vrátím k svému poslednímu příspěvku a doplním ještě pár zdokumentovaných náletů a dat o používaném bojovém nákladu „na podobné cíle“ v oblasti.
Protože „bohatá“ Sýrie investovala ohromné prostředky do vývoje zbraní hromadného ničení, tak se není čemu divit, že ze strany Izraele a západních mocností se ji dostalo opakovaného bombardovacího přídělu nebo alespoň jeho hrozby. Zjednodušeně řečeno pro Sýrii to není opravdu žádná nová situace a pro Západ a Izrael je zřejmě něco jako „nepolepšený recidivista“.
1) V záři 2007 bylo při leteckém úderu zničeno tajné syrské jaderné centrum al-Kibar. http://www.armadninoviny.cz/de... Při náletu mělo 4 letouny F-15I a 4 F-16I odhodit 18 tun munice. To by mohlo být okolo 20 pum ráže 2000 lb/ 900 kg. Pokud by to byly pumy postavené na řadě Mk.84 tak by obsahovaly až 8,6 tun trhavin. Jak vypadala budova reaktoru po náletu je vidět na videu, které je v článku.
2) Září 2013 – Sýrie přistupuje pod hrozbou amerických úderů k dohodě o zákazu chemických zbraní. Zásoby chemických zbraní (těch přiznaných Sýrii) jsou zlikvidovány pod mezinárodním odhledem do ledna 2015, nicméně některé nejasnosti a pochybnosti zůstávají. Více dále.
3) Duben 2017 – americký odvetný raketový úder 58 Tomahawky (Block IV) na letiště Šarját https://www.imagesatintl.com/u... za použití chemických zbraní v občanské válce. Typ cílů aj jejich poškození je popsán a vyfocen v článku. Experti na vyhodnocení satelitních snímků napočítali 44 zásahů na s pro tento článek důležitou poznámkou, že některé objekty mohly být zasaženy dvakrát. A chápu to tak, že to ani experti ze satelitních fotografií nepoznají.
4) Říjen 2017 – izraelský nálet na zařízení výzkumné organizace CERS (SSRC) u města Masjaf souvisejícím s chemickými zbraněmi: https://www.imagesatintl.com/c... Použitá munice ani její tonáže není známá, ale budovy jsou typicky zvenku jen poškozeny s viditelnými otvory vstupu munice do budovy.
5) Duben 2018 – a jen pro pořádek, zde diskutovaný Američany provedený raketový úder 76 střelami na zařízením výzkumné organizace CERS (SSRC) v Barzá, který opět souvisel s chemickými zbraněmi: https://www.imagesatintl.com/s...
Poznámka:
A ještě odbočka k iráckému jadernému reaktoru Osirak v al-Tuvajtě u Bagdádu. Raziel87 se tady zbytečně rozčiloval, že mu cituji tento článek: https://www.valka.cz/10317-Ope...
Pozornému čtenáři jistě neujde, že mnou použitá čísla jsou jiná než v tomto článku. Co je ale v článku také velmi zajímavé, jsou jeho poslední odstavce. Ty popisují obrovský rozsah náletů USAF a počtu použitých pum na komplex v al-Tuvajtě v roce 1991, které byly potřeba k definitivnímu vyřazení celého areálu.Skrýt celý příspěvekClanek: IMHO nadzvuk není třeba. Spotřeba paliva na překonání transsonické bariéry je velký, rozdíl rychlosti už tak ne. Je to vlastně výměna za rychlost: tedy malé zmenšení dosahu ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek: IMHO nadzvuk není třeba. Spotřeba paliva na překonání transsonické bariéry je velký, rozdíl rychlosti už tak ne. Je to vlastně výměna za rychlost: tedy malé zmenšení dosahu raket a kratšího času pro reakci PVO - za to, že se budou moci bombardéry více přiblížit k cíli bez rizika detekce. Stejně rychlost je vhodná v místě finálního útoku, a tam by se přibližovala B1B při zemi, tedy podzvukem.
Podle mne prostě vyhodnotili, že rychlost už dnes chrání tak málo, že to za ty náklady nestojí. Respektive by to musela bejt o hodně větší rychlost, než co maj teď B1B. A vlastně takovou úvahu už udělali dávno: kdy se z B1A stal B1B.
IMHO se prostě spoléhá na údery zdálky. Což koresponduje přesně s tou podstatnější částí Tvého postu.Skrýt celý příspěvekPokud nebude B-21 nadzvukovy, tak bych to nahrazeni B1-B bral jen jako castecne a ne plne. Jednoduse americke bombardovaci kridlo jednu schopnost ziska (ikdyz ani to ne, ma ji uz ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud nebude B-21 nadzvukovy, tak bych to nahrazeni B1-B bral jen jako castecne a ne plne. Jednoduse americke bombardovaci kridlo jednu schopnost ziska (ikdyz ani to ne, ma ji uz 30 let), ale dalsi zase trati. Ze jdou timhle smerem i v case kdy existuji systemy jako S-400 a S-500 rika dost o tom co si mysli o jejich schopnostech, resp. nakolik jsou si jisti svou schopnosti je prekonat.
Celkove se tu debata toci kolem zazracne presnych, nicivych a neporuchovych tomahawcich (jeden extrem) po USA zbrane zazracne odklonujici a zbytek zazracne sestrelujici Syrskou PVO (druhy extrem), ale ikdyby tomahawky padli do jednoho, jako zbran co je s nama skoro pul stoleti, zbran minula, na to snad i ma narok. To nejzajimavejsi na tomhle utoku je nasazeni zbrane budoucnosti, JASSM. POKUD byla i tato poslana na cile chranene Pancirama a POKUD proletela, tak je vysledek tohoto klani zajimavy pro obe strany i vzhledem k programu Ruska osadit Pancirama sve lode a programu USA na LRASM. Vzhledem k tomu ze se pro LRASM pocitalo s pokrocilym autonomnim navadenim (krom satelitniho datalinku) a identifikaci cile stejne jako se schopnosti plnit ukol v silne zarusenych oblastech, pak by to znovu mohl byt game changer pro potencialni stret USA flotil s... s kymkoli.
Ne trosky tomahawku, ty mi nechybi, ale trosky sestrelene JASSM kdyby se povedlo najit, to by byl pro jednu stranu pru!er a pro druhou zase obri uspech.Skrýt celý příspěvekdanny: Kolt má pravdu. B1-B nenosí jaderné zbraně proto, že je počet letadel toho schopných smluvně omezen. Ani všechny B-52 to neumí, není důvod živit pro tyto účely dva různé ...Zobrazit celý příspěvek
danny:
Kolt má pravdu. B1-B nenosí jaderné zbraně proto, že je počet letadel toho schopných smluvně omezen. Ani všechny B-52 to neumí, není důvod živit pro tyto účely dva různé typy v malých počtech.
B1B to uměl a byla mu ta schopnost odstraněna až v roce 1995.
Důvod vyřazení B1-B je pak především ten, že B21 ho plně nahradí. Zatímco B-52 se svým doletem 7000km a nosností (byť ta se až tak od B1B neliší) bude furt asi nabízet "něco navíc".Skrýt celý příspěvekStandaBlabol: Už sa neboja, už majú dobudovanú ďalšiu líniu obrany, na ktorú sa môžu ...Zobrazit celý příspěvek
StandaBlabol:
Už sa neboja, už majú dobudovanú ďalšiu líniu obrany, na ktorú sa môžu stiahnuť:
https://svet.sme.sk/c/20806178...
Takže sa po zaručenom preukázaní, že video ani nebolo natočené v Dúme, lebo v ňom preukázateľne hrajú deti z videí točených inde a následnom zaručenom preukázaní, že video natočené v Dúme bola iba inscenácia, čo možno potvrdiť svedectvami účinkujúcich a inak sa na mieste zaručene nenašli žiadne stopy po otravných látkach, pričom sa aj lekári zaprisahávajú, že o žiadnych mŕtvych ani priotrávených nikto nič nevie, dočkáme zrejme aj zaručeného preukázania, že za všetkých mŕtvych a priotrávených môžu vlastne povstalci. Kolo sa uzatvorilo - aké "nečakané".Skrýt celý příspěvekHlavním důvodem, proč nemohou nosit JZ, by měla být nějaká ta smlouva o odzbrojení. Ale je možné, že jen spojili nutnost redukovat flotilu nosičů JZ s opravou chyb B-1B. No, ona ...Zobrazit celý příspěvek
Hlavním důvodem, proč nemohou nosit JZ, by měla být nějaká ta smlouva o odzbrojení. Ale je možné, že jen spojili nutnost redukovat flotilu nosičů JZ s opravou chyb B-1B.
No, ona to nejsou prohlášení jen pro domácí publikum. Jsou právě určena u jejich fandům za hranicemi. Stačí se podívat, kolik lidí jim to tady žere...Skrýt celý příspěvekKOLT: B1-B měly v devadesátých problémy s dětskými nemocemi a celkovou spolehlivostí. Proto byly vyřazeny z jaderné triády. Následně došlo k přestavbě pumovnic na revolverový ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: B1-B měly v devadesátých problémy s dětskými nemocemi a celkovou spolehlivostí. Proto byly vyřazeny z jaderné triády. Následně došlo k přestavbě pumovnic na revolverový zásobník, takže i když se spalničky povedlo vychytat, už se tam jádro nevejde. Mimo jiné proto je budou vyřazovat dřív, než B-52.
To, že protistraně to taky kulhá, mě tolik nebolí. To jsou totiž kecy pro jejich domácí publikum. Víc mě sere, když ze mě dělají debila doma. Chápeš, není htak hrozny, když ti někdo lže. Ale nemusí tě u toho ještě urážet:-)Skrýt celý příspěvekdanny, stran argumentace Koalice naprostý souhlas. Těch provozů mi fakt líto není, docela jsem rád, že se Koalice soustředila na ně a ne na vojenskou infrastrukturu (zatím nikdo ...Zobrazit celý příspěvek
danny, stran argumentace Koalice naprostý souhlas. Těch provozů mi fakt líto není, docela jsem rád, že se Koalice soustředila na ně a ne na vojenskou infrastrukturu (zatím nikdo nedodal důkaz, že by střílely po letištích). Nicméně záminka kulhá na všechny čtyři. A její argumentace kulhá jak artritická stonožka... Ne, že by argumentace protistrany na tom nebyla podobně, nicméně to není něco, kvůli čemu bych se cítil lépe.Skrýt celý příspěvek
"...objasnit rozsah úlohy B-1B..." Tak ty donesly právě AGM-158, ne? Jen tak mimochodem, mám dojem, že Amíci B-1B dnes označují pouze jako taktické, neb nemají schopnost nosit ...Zobrazit celý příspěvek
"...objasnit rozsah úlohy B-1B..."
Tak ty donesly právě AGM-158, ne?
Jen tak mimochodem, mám dojem, že Amíci B-1B dnes označují pouze jako taktické, neb nemají schopnost nosit jaderné zbraně.Skrýt celý příspěvekVíkendový úder na syrská zařízení Místa nasazení US, britských a francouzských bojových prostředků: - USS John Warner, americká ponorka třídy Virginie, vypálila 6 střel ...Zobrazit celý příspěvek
Víkendový úder na syrská zařízení
Místa nasazení US, britských a francouzských bojových prostředků:
- USS John Warner, americká ponorka třídy Virginie, vypálila 6 střel Tomahawk z pozice ve Středozemním moři.
- USS Monterey, americký křižník třídy Ticonderoga k odpalování řízených střel, vypálil 30 střel Tomahawk z pozice v Rudém moři.
- USS Laboon, torpédoborec třídy Arleigh Burke, vypustil 7 střel Tomahawk z pozice v Rudém moři.
- USS Higgins, torpédoborec třídy Arleigh Burke, vypustil 23 střel Tomahawk ze Severního Arabského zálivu.
- Francouzská fregata Languedoc odpálila 3 námořní verze střely SCALP s dlouhým doletem, z pozice ve východním Středozemním moři.
- Dva americké bombardéry B-1B Lancer doprovázené bitevníky USA vypustily na cíle 19 střel vzduch-země JASSM-ER.
- Britské letouny typu Typhoon a Tornado vypustily 8 střel Storm Shadow s doletem více než 500 km.
- Francouzské bitevníky Rafale a Mirage vypustily 9 střel SCALP.
Rozpis klíčových nákladů:
US odpálily 66 střel s plochou dráhou letu Raytheon Tomahawk na tři syrské cíle s odhadovanou cenou 1,4 milionu dolarů za jednu, což činilo 92,4 milionů dolarů za samotné rakety. Střela Tomahawk má střední dolet rozmezí 1 300 až 2 500 km a může být nasazena z více než 140 amerických námořních lodí a ponorek. To, co Tomahawk také dělá mimořádně smrtící zbraní, je jeho schopnost nést konvenční bojovou hlavici o hmotnosti 450 kg, která může být přeprogramována v polovině letu. Podle odborníka na protiraketovou obranu Thomase Karako, ředitele Projektu raketové obrany v centru pro strategická a mezinárodní studia, Tomahawk byl nasazen více než 2300 krát od jejich zavedení do výzbroje námořních sil v osmdesátých létech.
Lockheed Martin JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Extended Range) střela s plochou dráhou letu typu vzduch-země učinila svůj bojový debut v syrských úderech. Střela nese konvenční bojovou hlavici o hmotnosti 450 kg a může zasáhnout cíle na vzdálenost více než 800 km. Odhadovaná cena je 1,4 milionu dolarů za kus. V takovém případě činí cenový odhad pro 19 raket USA odpálený na Sýrii 26,6 milionů dolarů.
Kromě toho USA Air Force nasadil pár B-1B Lancer, jednoho z nejpokrokovějších strategických bombardérů na světě. Provozní náklady jsou přibližně 70 000 USD za letovou hodinu. Není však jasné, odkud byly nasazeny. Pentagon a USA neodpověděly na žádost CNS objasnit rozsah úlohy B-1B.
Do mise se také zapojily tankovací letadla, průzkumná letadla a bitevníky, které byly pověřeny doprovodem bombardérů k jejich cílům. Zatímco náklady a typy doprovodných letadel nejsou známy, celkový počet odpálených řízených střel Tomahawk a JASSM-ER stál 119 milionů dolarů.
Vliv úderu na ceny akcií:
Raytheon Co: 225.09 USD, +3.08 USD, + 1.39 %
Lockheed Martin Corp: 345.70 USD, + 3.10 USD, + 0.90 %
(Podle CNBS)Skrýt celý příspěvekStandaBlabol: popravdě, ty tanečky kolem vpouštěni inspektorů pro mě byly prvním opravdu pádným argumentem pro podezření režimu. Všechny ostatní argumenty ve mě vyvolávají víc ...Zobrazit celý příspěvek
StandaBlabol: popravdě, ty tanečky kolem vpouštěni inspektorů pro mě byly prvním opravdu pádným argumentem pro podezření režimu. Všechny ostatní argumenty ve mě vyvolávají víc otázek, než odpovědí a vzbuzují ve mě pochybnosti. Bohužel s tím, jak se všichni zástupci zainteresovaných stran v OPCW pustili do politických prohlášení, ve kterých tvrdě bojují za své národní zájmy, snižují kredibilitu mise.
Stíhám teď sledovat jen britský a americký tisk, ale i tak je podíl komentářů, které zpochybňují pravdivost informací nebo smysluplnost a legálnost akce cca 30%. A i když se bavim s přáteli, kteří útok vítají, dobrá polovina říká: vím, že to je trochu vrtěti psem, ale mám radost, že rusáci a Ovar dostali přes držku. A ten stupeň nedůvěry i u podporovatelů mi přijde naprosto šílený.Skrýt celý příspěvek@StandaBlabol :Na druhou stranu, podívej jak Syřani/Rusové blokují přistup inspektorům OPCW a.......... A není to teď už jedno? Naši a hlavě Macron mají nezvratitelné důkazy ...Zobrazit celý příspěvek
@StandaBlabol :Na druhou stranu, podívej jak Syřani/Rusové blokují přistup inspektorům OPCW a..........
A není to teď už jedno? Naši a hlavě Macron mají nezvratitelné důkazy (:D) a pokud by tam nedej bože nic nenašli, to by pak psali, v čele s D.Trumpem, Asadovi omluvný dopis za křivé obvinění a následný "trest"? :D
Rus moc dobře ví, že s muniční převahou USA konvenčně bojovat nemůže, mají všeho tak 10krát míň, takže by museli kompenzovat jádrem a k tomu snad doufám nikdy nedojde.
@danny, perfektně vyargumentováno, palec nahoruSkrýt celý příspěvekDanny, souhlasím se vším, co píšeš. Komunikace je děsná a pokud ten útok a hlavně jeho zdůvodnění nedokážou svým lidem přesvědčivě vysvětlit, zadělávají si na problém. Na ...Zobrazit celý příspěvek
Danny,
souhlasím se vším, co píšeš. Komunikace je děsná a pokud ten útok a hlavně jeho zdůvodnění nedokážou svým lidem přesvědčivě vysvětlit, zadělávají si na problém.
Na druhou stranu, podívej jak Syřani/Rusové blokují přistup inspektorům OPCW a jaké nesmyslné záminky k tomu používají (organizují exkurze pro novináře, ale OPCW tam nesmí, protože cesta je zaminovaná...). Čeho se asi bojí? Co by tam ti inspektoři mohli najít?Skrýt celý příspěvekNovináři by se už měli naučit, jaký je rozdíl mezi střelou s plochou dráhou letu, balistickou řízenou střelou a dělostřeleckou raketou. Při tomto útoku nebyly použity rakety, ...Zobrazit celý příspěvek
Novináři by se už měli naučit, jaký je rozdíl mezi střelou s plochou dráhou letu, balistickou řízenou střelou a dělostřeleckou raketou.
Při tomto útoku nebyly použity rakety, protože BGM-109 Tomahawk, AGM-158 JASSM, MdCN i Storm Shadow jsou střely s plochou dráhou letu vybavené proudovým letovým motorem.
Zajímavé je současné ostřelování z různých směrů - ze Středozemního moře, z Rudého moře, z Perského zálivu a z několika prostor v případě odpalů ze vzduchu.Skrýt celý příspěvekfenri: Já myslím, že naše pojetí "mít někoho plné" zuby - vztažené na naše politiky určitě vzhledem k naší životní úrovni není srovnatelné s blízkým východem. Ty domy v syrských ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: Já myslím, že naše pojetí "mít někoho plné" zuby - vztažené na naše politiky určitě vzhledem k naší životní úrovni není srovnatelné s blízkým východem. Ty domy v syrských městech kudy podle Vás "prochází" fronta, jsou ale rozbombardované letectvem ať už syrským nebo ruským. "Opozice" těžké zbraně nevlastní, pakliže nějaké neukořistí, u nich se objeví maximálně nějaký TOW....Skrýt celý příspěvek
Pripadá mi fakt detinské sa baviť ako by mali vyzerať ruiny po údere pár tomahawkami alebo desiatkami, nakoľko sa jedná o monolitické stavby majúce značnú tuhosť a odolnosť. Je ...Zobrazit celý příspěvek
Pripadá mi fakt detinské sa baviť ako by mali vyzerať ruiny po údere pár tomahawkami alebo desiatkami, nakoľko sa jedná o monolitické stavby majúce značnú tuhosť a odolnosť. Je možné, že padne časť stropu, nejaký stĺp, po údere jedným tomahawkom, ale celá konštrukcia odolá. To čo ostalo na fotkách vyzerá ako totálka, teda určite to bolo viac ako niekoľko desiatok, lebo moc zvislých konštrukcií zo zeme netrčí. Lebo ak sa stĺp nezrúti s vodorovnou konštrukciou je dosť ťažké ho zvaliť. Ale to fakt nie je podstatné. Podstatné je účel to bohate splnilo. Rus musí byť zhrozený, že na pár cieľov dokázali vypustiť úplne ľahko toľko tomahawkov? Koľko by si oni mohli dovoliť vypustiť kalibrov? Koľko tomahawkov by si amíci mohli dovoliť v prípade potreby na chránené ruské základne? Veľa. Čiže odkaz je splnený a misia mala význam.Skrýt celý příspěvek
Stando, nevím. To není rozhovor s novináři. Těm může říct cokoli. Tady jsem přesvědčen, že si sakra dává pozor na to, aby nezalhal a váží každé slovo. Kdyby měl důkazy, které před ...Zobrazit celý příspěvek
Stando, nevím. To není rozhovor s novináři. Těm může říct cokoli. Tady jsem přesvědčen, že si sakra dává pozor na to, aby nezalhal a váží každé slovo. Kdyby měl důkazy, které před kongresem obstojí, tak jasně řekne máme, ale jsou v režimu Top secret a samozřejmě je předložíme příslušnému orgánu, pokud to bude nutné.
Rozumíš, já nezpochybňuji, že mají dostatek důvodů pro provedení akce. Ale o jejich komplexnosti, kvalitě a obhajitelnosti před případným vyšetřováním v rámci US administrativy.
Mattis si je dle mého vědom, že tam to kulhá. Nemají specialisty na místě, nemají vzorky, nemají vlastní obrazové ani jiné materiály pro průkaznou forenzní analýzu. Tak raději podstoupí riziko případného obvinění z překročení kompetencí, než lhaní kongresu. V případě překročení pravomocí se může odvolat na příkaz vrchního velitele, lhaní kongresu by šlo čistě za ním. Celkem logické chování státního úředníka, kterého může v budoucnu někdo snadno obětovat.
Když to potom zasadíš kontextu vyjádření dalších zainteresovaných, jako např. May, která jako hlavní důkaz uvedla to, že režim vlastní vrtulníky... Minimálně je komunikace koalice ochotných totálně nekoordinovaná, nepůsobí důvěryhodně, konzistentně. Co se reálně stalo, je vlastně až to úplně poslední.Skrýt celý příspěvekDanny, ty máš samozřejmě pravdu. Mattis kličkuje jako zajíc na honu. A nikde jasně neřekne, jestli má nebo nemá důkaz pro poslední chemický útok. Jenže tohle video sem přinesl ...Zobrazit celý příspěvek
Danny,
ty máš samozřejmě pravdu. Mattis kličkuje jako zajíc na honu. A nikde jasně neřekne, jestli má nebo nemá důkaz pro poslední chemický útok. Jenže tohle video sem přinesl Fenri (a před ním už to zkusil Kozlus) jako Mattisovo přiznání, že důkazy nemají. A to prostě není pravda. On se nepřiznal.
Fenri: "ministr obrany USA při slyšení v Kongresu říká, že důkazy Západ nemá: ".
Klasická ruská dezinformace. Vezmeš pravdivý základ - slyšení v kongresu, Mattis mluví o chybějících důkaz pro předchozí útoky - a uděláš z toho přiznání, které to není. Podobně jako s americkou základnou na Krymu nebo "alternativními" verzemi k sestřelu MH-17. A podobné "rádoby důkazy" sem nosí pořád stejní lidí.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...