KOMENTÁŘ: Americký raketový útok na Sýrii mířil proti Íránu?

Útoku se zúčastnily mimo jiné francouzské stíhačky Rafale se střelami s plochou dráhou letu SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général; v angl. Storm Shadow); větší foto / EPA

Slova Donalda Trumpa o vojenské odvetě za údajný chemický útok vládních sil vůči povstalcům a civilistům ve Východní Ghútě došla naplnění. Podle dostupných zpráv byly cílem zejména lokality, o nichž je známo, že jsou nějakým způsobem navázány na výzkum, skladování či další nakládání s látkami, které lze případně použít v bojové chemii.

Původci zásahů proti daným lokalitám (Spojené státy, Francie a Spojené království) v zásadě prohlašují, že operace měla za cíl:
a) přímo eliminovat možné zdroje bojové chemie;
b) v symbolické rovině sloužit jako vzkaz „komukoli“, kdo by chtěl bojovou chemii v syrském konfliktu znovu použít.

 

 

Zásah ocenily západní vlády, členské státy NATO, Turecko i naše země, stejně jako Izrael nebo Katar. Ostrý nesouhlas s úderem logicky vyslovilo Rusko, Írán a další spojenci Sýrie.

 

V současném stavu věci a při aktuálním objemu dat včetně těch, které máme díky kontaktu s našimi kolegy přímo na místě, lze říct zhruba následující:

1. Naprostá většina těch Syřanů, kteří jsou svým životním stylem blízcí středomořským Evropanům, resp. jsou svou kulturou, životními hodnotami a celkově přístupem k životu podobni zhruba Korsičanům, Sicilanům či Baskům, dodnes a stále nerozumí tomu, proč je kulturní okruh, ke kterému vždycky vzhlíželi nejvíc (tj. Evropa, anglosaský svět, Francie, EU, USA či Západ obecně) snaží cíleně skandalizovat, vinit, perzekvovat, sankcionovat a jinak na mezinárodním poli diskreditovat.
Sankce, případné „preventivní“ údery a další formy „odplaty“ za to, že legitimní centrální vláda činí veškeré kroky proti destabilizaci vlastní země, a tedy naplňuje své zákonné právo či povinnost (tj. vynucování zákona v rámci monopolu na násilí), u naprosté většiny Syřanů zkrátka nenacházejí pochopení.
 

2. Původce údajného chemického útoku nebyl (opět) jednoznačně prokázán. Pomineme-li obligátní otázku „proč by to Asad dělal, když na celé čáře vítězí“, jsou tu i další logické rozpory. Ty jsou jednak ještě závažnější, jednak i trochu bolestivé, neboť tnou do vlastních řad – přinejmenším tím, že ukazují na určitou rozporuplnost námi volených zástupců.

Řekl-li totiž namátkou Martin Stropnický cosi ve smyslu, že „jde o vzkaz všem, kdo by chtěli používat chemické zbraně“, je nutné se ptát: Proč k tomu, abychom formulovali vzkaz případné osobě A či B, házíme bombu na sklad osoby C? Pokud se má ze Sýrie stát fackovací panák, přes kterého si bude, kdo chce, jak chce, vyřizovat vzkazy tím, že v zemi vždy sem tam něco utrhne, zničí nebo vybombarduje, pak  hrozí:
a) určité nebezpečí, že se z takového případu stane precedens a něco podobného se může časem stát i kdekoli jinde;
b) časem už nic ke zničení nezbude a stejně se někam jinam bude muset přejít;
c) se daný způsob komunikace buď vyčerpá, anebo pravděpodobněji se velmi brzo znemožní jeho autor či případně jeho obhájci.

 

Francouzské stíhačky Rafale se připravují k útoku.

 

3. V souvislosti s předešlým odstavcem je nutné opět zopakovat: nic zatím nebylo prokázáno, vše je stále v rovině „údajný“, případně „věříme“. Pokud zároveň alespoň někteří obhájci zásahu proti Sýrii sem tam rádi vykřikují ono bodré opilecké akademické „jsme přeci karteziánská společnost!“, pak toto samé tvrzení hledáním omluv pro daný útok nejen popírají, ale dopouštějí se hned celé řady dalších logických omylů.

Opět jsme totiž u prosté podstaty: zatímco chemický útok či jeho původce byli domnělí, útok západních spojenců byl empiricky prokazatelný. K útoku na syrské střediska tak nedošlo v důsledku toho, že syrská vláda či vojsko stálo za chemickým útokem v Dúmá, ale na základě domněnky, že se tak stalo. Pokud ale budeme činit věci na základě domněnek, jsme v rovině „fake news“, které tak rádi kritizujeme a které ve velké většině spojujeme s Ruskem. No tak, kde to tedy vlastně jsme?
 

4. Přejdeme-li od domněnek k faktům a pokusíme-li se stručně sumarizovat místa dopadu raket, dojdeme k závěru, že společnými jmenovateli mohly být následující linie:

a) (případná) chemie, obdobné substance či dojem, že na daném místě mohlo docházet k jejich skladování, distribuci, výrobě nebo výzkumu (sklady, výzkumná centra apod.);
b) íránská přítomnost (lokalita Kiswa na jih od Damašku, velmi pravděpodobně i jiné / další lokality). Už jen proto, že Írán sám připouští přítomnost svých „expertů“ v zemi. Pokud tím tedy nemá na mysli například „experty“ na guerillový boj v zákopech s kalašnikovem v ruce, tak lze předpokládat, že daní lidé budou spíš v laboratořích, výzkumných centrech či dalších institucích.

 

Útočná Tornáda se střelami s plochou dráhou letu Storm Shadow (ve fran. SCALP EG) mohou ničit cíle na vzdálenost až 560 km (podle profilu letu) od místa odhozu.


Útok se nicméně odehrál v časných ranních hodinách, a vyloučíme-li opět, že většina normálních expertů nevstává před 6 či 7 ranní, dopadly rakety s největší pravděpodobností na zařízení, které byly liduprázdné. Věc tak v nejhorším případě odnesl vrátný či noční hlídač, a i ti možná v lokalitě nebyli, protože:
a) času na přípravu bylo dost;

b) indicií, na co budou případné zásahy zřejmě namířeny, bylo víc než dost.

 

Naprostá většina personálu i cenného vybavení tak byla stažena. Na druhou stranu to, že symbolický rozměr útoku za jeho reálným dopadem rozhodně nezaostával, by rozhodně nemělo nikterak zastínit fakt, že síla úderu a jeho cílenost byla nyní rozhodně větší, než tomu bylo cca před rokem.

 

5. Pomineme-li symboličnost, ptejme se ale i na praktické cíle, které spojenci danými údery sledují. Podle mě to mohou být v zásadě následující:
a) testování připravenosti/ochoty k reakci, případně jejímu rozsahu, povaze, (a)symetričnosti apod.;
b) a/nebo oslabování vybraných druhotných cílů („omylem“ bude zasažen i cíl nechemický, ale o to možná podstatnější);
c) snaha vrazit klín mezi Íránce (resp. íránské jednotky, milice, experty, tj. všechny elementy loajální revolučnímu kléru, resp. Revolučním gardám apod.) a syrskou vládu, resp. tzv. „režim“;

d) snaha takového rozkolu dosáhnout za tichého souhlasu Ruska.

Pokud se totiž zamyslíme – a ať je to jakkoliv cynické, nevděčné či „neetické“ – stává se přítomnost íránských „exportérů revoluce“ v Sýrii i celé oblasti stále víc prakticky nejpalčivějším problémem současnosti. Případně jinak: takto je dané téma stále víc nahlíženo „mezinárodním společenstvím“, tj. v podstatě skoro všemi, kdo má ve světě nějaký vliv a slovo (ať si o tom můžeme myslet, co chceme).

 

Do útoku se zapojily nadzvukové bombardéry B-1B Lancer se střelami s plochou dráhou letu JASSM-ER (dolet 1000 km a více).

 

Íránci se přes své nesporné oběti, nasazení, statečnost a připravenost na smrt v boji s terorem totiž ocitli v nezáviděníhodné situaci: islamistický sunnitský teror je téměř pryč a další pomoc Íránu tedy v zásadě není nutná. Vítaní zachránci se tak v Sýrii postupně stávají jen (zatím) trpěnými hosty, s nimiž ovšem časem nikdo nebude vědět, co vlastně dělat.

Izrael má z íránských a šíitskému exportu revoluce loajálních elementů, které mu v zásadě klepou na brány, strach; tento strach, či přinejmenším silné obavy, s ním sdílí naprostá většina regionu; zároveň má pro tyto obavy pochopení i Západ; pochopení pro tyto obavy mají (opět bohužel pro Írán) i partneři Teheránu v „astanském triu“, Turci.

 

Dost možná – pro Írán v takovém případě zřejmě osudově – je mají ale i Rusové. Zde to sice jisté není (a být snad ani nemůže), nesporné však je, že ruský pohled na Persii i Írán rozhodně nikdy nebyl ovlivněn růžovými brýlemi.

 

Pokud by tedy zavládl ve své podstatě velmi nespravedlivý, ale navýsost realpolitický  široký konsenzus, mohla by situace dospět i do stavu, že otevřenou a ohranou mantru o tom, že Asad musí jít, vystřídá tichá, ale efektivní dohoda v tom smyslu, že jít (domů) musí Peršané.

 

Americký torpédoborec USS Higgins ze severní části Perského zálivu odpálil na Sýrii 23 střel Tomahawk.

 

Ono čistě selským rozumem: Asad sice spáchal ten nejhorší zločin, tj. ten, že měl prakticky ve všem, co kdy řekl, pravdu (a to se přeci neodpouští!), momentálně je ale jeho největším handicapem spíš přetlak íránského elementu, jehož eminentním zájmem je export nikoli technologií, ale chomejníovského odkazu.

 

Toto se přitom stále víc jeví jako poslední překážka pro celkovou stabilizaci situace v zemi i regionu jako takovém – už jen proto, že zkrátka všichni z nějakého důvodu cítí, že dokud zde (nutně přítomné) izraelsko-íránské pnutí bude, situace vyřešena nebude. Je ale samozřejmě nasnadě, že pokud by měl Írán ustoupit, měl by schopnost jít adekvátním způsobem na kompromis předvést i Izrael.

 

Jakákoli snaha o řešení věci „po zlém“, tj. násilím či případným postupným nahlodáváním vojenské infrastruktury Sýrie nikam nepovede. Jedinou cestou je dialog, pro ten ovšem všechny strany musí předložit, oč jim vlastně jde a hlavně pro něj musí být vytvořeny podmínky.

 

Namísto vojenského tlaku či zběsilých sóloakcí jako byla ta páteční by tak větší smysl mělo začít u vytvoření respektované platformy, která takový prostor všem relevantním stranám dá. Otázkou ovšem je, zda je k tomu vůle, zda existují síly, které takovou platformu jsou s to dát dohromady, stejně jako jestli je na to ještě stále dostatek ochoty či zájmu – a v neposlední řadě samozřejmě i času.

 

Armádní noviny publikují článek v rámci mediální spolupráce s online zpravodajstvím Rebuildsyria.cz, provozovaným společností Dealtrade Group.
 

Ondřej Krátký: Absolvent orientalistiky a etnologie na ZČU v Plzni. Zakladatel a majitel obchodně-zprostředkovatelské a konzultační firmy Dealtrade Group. Od roku 2009 jako externí konzultant převážně českých a slovenských firem na Blízkém Východě. Autor monografie „Blízkovýchodní internacionála: Milníky šíitské aktivizace ve 20. století“. Zakladatel serveru „Rebuildsyria.cz“ – přispěvatel, redaktor, autor designu a fotograf. Autor řady novinových článků a specializovaných statí pro různá online média.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dobrá zpráva pro Evropu: Saúdové nakoupí 48 stíhaček Eurofighter Typhoon

Z Británie přišla skvělá zpráva pro evropský průmysl a evropské zaměstnance. V pátek Saúdská Arábie ...

Války budoucnosti podle Valerije Gerasimova

Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil generál Valerij Gerasimov přednesl 24. března ...

Jaké jsou zájmy mocností v syrské válce?

Jen pár dní po tom, co Donald Trump avizoval stažení amerických vojsk ze Sýrie, přichází zcela ...

Na pomoc Asadovi spěchají ruské tanky a ruští žoldnéři

V neděli byl na ruském serveru „Nězavisimaja gazeta“ publikován článek jejího pozorovatele Vladimíra ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • KOLT
    09:27 17.04.2018

    fenri, jsou to tři budovy, možná jsou spojené nějakou chodbou, ale to je úplně irelevantní, protože funkčně (ze stavebního hlediska) jsou to prostě tři samostatné baráky. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri, jsou to tři budovy, možná jsou spojené nějakou chodbou, ale to je úplně irelevantní, protože funkčně (ze stavebního hlediska) jsou to prostě tři samostatné baráky. Takže tvrzení: "Mimochodem je to jedna budova o třech traktech. Je to propojeno stavebně..." je prostě pitomost.

    Aby bylo jasno, já netvrdím, že Syřané nic nesestřelily natož že všechny střely zasáhly cíl! Koneckonců fotky z míst jednoznačně dokazují, že minimálně některé střely skončili možná až několik málo stovek metrů mimo. Jen tvrdím, že řeči "...takhle to prostě nemůže vypadat po zásahu 76 střel..." jsou hovadina. Když pominu, že těch střel asi nebylo 76, právě protože některé se možná ztratily po cestě, některé to zjevně mrskly vedle a některé *možná* sestřelili nebo "zarušili" ;-) Syřani a Rusové – stále nevidím nejmenší důvod si myslet, že ten komplex nezasahlo nějakých třeba i 60 střel. Přeorané je to tam docela důkladně. Právě to, že tam nejsou moc krátery, naznačuje spíš poměrně velké množství výbuchů – je to prostě rozstřílené na štěrk. Kdyby tam fakt přiletělo pár střel, jak se nás snaží mnozí přesvědčit, vypadalo by to jinak, protože by tam byly jasně patrná konkrétní místa, kde to ty budovy dostaly.

    O tom, proč Dóm v Hirošimě zůstal stát, něco tuším – on vzdušný výbuch kousek od budovy mmj. způsobí, že hlavní namáhání stěn není v horizontálním směru, což zdi nerady, nýbrž ve vertikálním, na což jsou vcelku stavěné. Nicméně právě ta schopnost železobetonové konstrukce běžných budov ala panelák si "ulevit" tím, že velká část energie jde skrz (často velká) okna a výplně z mnohem křehčího materiálu, kterou zmiňujete a kterou tu už popisoval Jirosi, je dobrým důvodem, proč je na takovouto spoušť potřeba docela dost střel...


    raziel, argumenty došly, takže opět zbývá jen ubohé urážení. Typické. Sorry, ale máte fakt na víc....Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    09:23 17.04.2018

    PavolR - jsou spojeny v nadzemních částech. Je to jasně viditelné - v přiléhajících rozích. Tak nelžete. Nicméně ještě jednou - jde o z vaší strany je o OT slovíčkaření a ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR - jsou spojeny v nadzemních částech. Je to jasně viditelné - v přiléhajících rozích. Tak nelžete.

    Nicméně ještě jednou - jde o z vaší strany je o OT slovíčkaření a argumentační zoufalství. I kdybyste se rozkrájel, jde o poměrně malou, nízkou budovu a do kolika křídel je členěna a jak jí budete nazývat je celkem jedno. Spadly na ní 4 Tall Boye, 2 GrandSlamy a nebo více než 6 BlockBusterů, palivo nepočítaje. Rozměry to má asi jako Právnická fakulta Univerzity Karlovy v nábřeží, jen je to podstatně nižší a s menší zastavěnou plochou.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    09:16 17.04.2018

    Ta budova je ze tří traktů - dva krajní trakty jsou cca 45x45 ze tří křídel, centrální trakt je menší, řekněme 30x30. Krajní trakty jsou nízké, podle fotek se zdá, že asi 3 patra. ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta budova je ze tří traktů - dva krajní trakty jsou cca 45x45 ze tří křídel, centrální trakt je menší, řekněme 30x30. Krajní trakty jsou nízké, podle fotek se zdá, že asi 3 patra.
    Zastavěná plocha tak asi 3800 m^2. Na to sypeme hlavice o 38 tunách s cca 9 100 kg výbušninam + palivo + kinetická energie raket. A pořád kusy obvodových zdí stojí a žádné krátery nejsou patrné.
    Hmotnost trhavin je na úrovni dvou bomb Grand Slam (neřeším účinnost moderních trhavin) + palivo k tomu, nebo skoro 4 bomb Tall Boy.
    BlockBuster (cookie) bomby, které tlakovou vlnou srovnávaly celé městské bloky budov měly náplň od 1400 Aamatolu či Torpexu..Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    09:05 17.04.2018

    fenri: Je mi záhadou, ako chcete z tohoto urobiť jednu ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri:
    Je mi záhadou, ako chcete z tohoto urobiť jednu budovu:

    http://a57.foxnews.com/images....

    Ak len nie prepojením cez podzemné priestory, čo by ale vyžadovalo ďalšie rakety. :-) A ako vidíte, neboli zrovnané iba tie tri hlavné budovy, z ktorých každá má viac krídiel.

    Dali ste príklad koľko rakiet treba na splanírovanie jednej takej budovy a ja som Vám zaň poďakoval - toť vsjo.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    08:53 17.04.2018

    PavolR: myslím, že už jste v argumentačním zoufalství, když chcete slovíčkařit, jestli je to jedna budova nebo tři. Mimochodem je to jedna budova o třech traktech. Je to ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: myslím, že už jste v argumentačním zoufalství, když chcete slovíčkařit, jestli je to jedna budova nebo tři.
    Mimochodem je to jedna budova o třech traktech. Je to propojeno stavebně, funkčně, pozemkem... Kolik budov má Strakova akademie? Jednu a to má víc křídel, dvorů a celkově je mnohem větší, než tenhle cíl.

    Nicméně je to zcela irelevantní a dělit jeden barák na 8000 m pozemku na tři baráky, aby to nevypadalo blbě je absurdní.

    Zkuste to rozpočítat na místnosti. Vyjde vám to pak lépe.

    Jak myslíte poslední větu? pokud nějak...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    08:36 17.04.2018

    fenri: Tých 76 rakiet neletelo na jednu budovu, ale na komplex prinajmenšom troch veľkých budov, čiže 3 x 23 + niečo ako bonus. K Vášmu komentáru teda možno povedať iba - vďaka za ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri:
    Tých 76 rakiet neletelo na jednu budovu, ale na komplex prinajmenšom troch veľkých budov, čiže 3 x 23 + niečo ako bonus. K Vášmu komentáru teda možno povedať iba - vďaka za názorný príklad. ;-)Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    08:24 17.04.2018

    garde: píši někde, že je Assad hodný? Hmm? Ano část národa měla Assad plné zuby. Část našeho národa má plné zuby Bureše, Zemana, Kalouska (dosaďte koho chcete). A co ...Zobrazit celý příspěvek

    garde:
    píši někde, že je Assad hodný? Hmm?
    Ano část národa měla Assad plné zuby. Část našeho národa má plné zuby Bureše, Zemana, Kalouska (dosaďte koho chcete). A co jako?
    Rozsekaná města v Syrii - když někde prochází fronta a bojuje se, tak to prostě nevypadá hezky. Ona Gaza také není úpravné město, co bychom si říkali.Skrýt celý příspěvek

  • garde
    08:00 17.04.2018

    To fenri: citace..... Kalibry nelétají na budovy suverénních států.....a vážený pane, nezdá se Vám, že problém v Sýrii je trochu hlubšího charakteru, než z Vašeho hlediska "hodný" ...Zobrazit celý příspěvek

    To fenri: citace..... Kalibry nelétají na budovy suverénních států.....a vážený pane, nezdá se Vám, že problém v Sýrii je trochu hlubšího charakteru, než z Vašeho hlediska "hodný" Assad vs. "zlá" opozice? Není to také trochu o tom, že prostě část národa měla Assada "plné zuby"? O tom jsou občanské války. Já jsem viděl v Sýrii naprosto rozbombardovaná a zničená města? Kým? Že by všude v nich byli "teroristé"? To mi snad nechcete namluvit...Skrýt celý příspěvek

  • asdf
    07:59 17.04.2018

    ruleta > Tu su popisane jednotlive verzie Tomahawku a aj hlavice. http://www.designation-systems... Napriklad podla toho clanku spominana RGM-109E/UGM-109E ...Zobrazit celý příspěvek

    ruleta > Tu su popisane jednotlive verzie Tomahawku a aj hlavice.

    http://www.designation-systems...

    Napriklad podla toho clanku spominana RGM-109E/UGM-109E ma hlavicu WDU-36/B.
    Pricom ta hlavica sa mala pouzivat uz aj na C-ckovej verzii od Block III a o tejte hlavici clanok tvrdi
    "The RGM/UGM-109C Block III also uses an improved WDU-36/B warhead which is smaller (thereby increasing fuel space) and lighter than the WDU-25/B but offers the same effect."Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    07:51 17.04.2018

    Mimochodem když v roce 1993 chtěly USA zabít Saddáma, o kterém se domnívaly, že je zrovna v centrále tajných služeb v Baghdádu, použili 23 Tomahawků. Podotýkám, že nešlo o mediální ...Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodem když v roce 1993 chtěly USA zabít Saddáma, o kterém se domnívaly, že je zrovna v centrále tajných služeb v Baghdádu, použili 23 Tomahawků. Podotýkám, že nešlo o mediální či PR útok jako teď, stavba byla zodolněná a potřebovali jí rozsekat fest, protože chtěli dostat jednoho člověka, který v té budově měl být. Tj. nešlo jim o nějaké lehké poškození. A najednou při "vzkazovém" útoku 76 střel na běžnou budovu?

    Dost fotografií z úderů Tomahawky ve stavu před/po najdete třeba tady
    https://nsarchive2.gwu.edu/NSA... Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    06:32 17.04.2018

    Jirosi, jestli vám naše předválečné pevnosti připomínají panelák, tak díky za obohacení diskuze. Když budete mít čas, do nějaké vás vezmu a do paneláku také, abyste viděl rozdíl

    Jirosi, jestli vám naše předválečné pevnosti připomínají panelák, tak díky za obohacení diskuze. Když budete mít čas, do nějaké vás vezmu a do paneláku také, abyste viděl rozdíl

  • Jirosi
    05:23 17.04.2018

    Fenri:"Vypadalo to jako klasický panelák, viděl jsem někde fotky, když to stálo. Normální, 40 let+ starý panelák. " Naše pevnosti v pohraničí taky vypadali jako panelák. Tedy ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri:"Vypadalo to jako klasický panelák, viděl jsem někde fotky, když to stálo. Normální, 40 let+ starý panelák. "

    Naše pevnosti v pohraničí taky vypadali jako panelák. Tedy laicky byli z železobetonu..., ale protože nebyli z panelů ale lité konstrukce jejich odolnost od paneláku je ještě dnes řádově jinde.

    Nehledejte stejné množství trhavin, ale stejnou konstrukcí budovy. Tedy betonový monolit. Tedy nosné sloupy a patra z betonu, mezi tím cihly, sklo, sadrokarton na vnější vyzdívku. Výbuch bude vypadat super. Ale výsledný efekt 0.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
    01:04 17.04.2018

    Starlight
    Datum: 17.04.2018
    Čas: 00:04

    Muzes tu hodit odkaz odkud cerpas ty hmostnosti tech bojovych hlavic a trhavin?

    Diky.

    Starlight
    Datum: 17.04.2018
    Čas: 00:04

    Muzes tu hodit odkaz odkud cerpas ty hmostnosti tech bojovych hlavic a trhavin?

    Diky.

  • rasto12
    00:18 17.04.2018

    Môj laický pohľad. Celá akcia bola o tom "aby bol vlk sýty a ovca celá". Bolo vraj vystrelených cca 100 striel na 3 ciele. Také množstvo takýchto striel na 3 ciele ? Taký počet ...Zobrazit celý příspěvek

    Môj laický pohľad. Celá akcia bola o tom "aby bol vlk sýty a ovca celá". Bolo vraj vystrelených cca 100 striel na 3 ciele. Také množstvo takýchto striel na 3 ciele ? Taký počet striel by bol účinný na zneschopnenie stredne veľkej krajiny v Európe. Môj osobný názor je, že tých striel nebolo cca 100, ale ďaleko menej a boli určené na úplne "zbytočné" ciele. Zničené laboratória a sklady na chemické zbrane ? To fakt tam niečo takéto mali a bol tam schválený útok ? To zamorenie by bolo asi značné.

    Ja to vidím tak, že boli vystrelené streli v počte x a zasiahli to čo mali zasiahnuť - žiadne výrazné hmotné straty a ani na životoch. Pvo nič nezničilo, lebo nebolo čo , respektíve ničiť nebo potrebné ničiť. Utrpela Sýrska armáda ? Nie. Utrpela Asádova opozícia ? Áno.

    Pán Grohmann bojím sa , že aj tu bude klasická čistka .

    https://bmpd.livejournal.com/3...


    Ja som si to prečítal a aj komenty a nič nezmení môj názor - pripravená akcia pre divákov.

    Pane, ak chcete aby tu to nebolo o jednostrannom názore tak musíte zniesť aj iný pohľad na veci o ktorých vieme málo.Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
    00:04 17.04.2018

    Tak se tu zase vynořila spousta nových a staronových „expertů“ na střely Tomahawk, kteří ani nečtou odkazy, která sem sami dávají. Naštěstí je trumfnul mluvčí ruského ministerstva ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak se tu zase vynořila spousta nových a staronových „expertů“ na střely Tomahawk, kteří ani nečtou odkazy, která sem sami dávají. Naštěstí je trumfnul mluvčí ruského ministerstva obrany, podle kterého mají americké střely Tomahawk podle verze bojovou hlavici o síle až půl tuny v tritolovém ekvivalentu. K tomu se ještě dostanu.

    Ale zpátky ke zdejším "expertům". Raziel87 dnes v 13:50 napsal „ …znovu zopakuji 20 Tomahawku roseká na sračku několik hektarů, tím spíše když byly použity nezodolněné hlavice, které jsou určeny k pozemním výbuchům - prohlédni si snímky kráterů, snad nebudeš tvrdit, že to byly verze určené k pronikání velké vrstvy železobetonu. Ani na Osirak by nebylo třeba 20 Tomahawků....“

    Tak se nejdříve podíváme do roku 1981 na izraelský nálet na irácký jaderný reaktor Osirak u Bagdádu. Izraleské letouny F-16 na cíl svrhly celkem 16 pum Mk.84. Letouny F-16 vypouštěly pum při rychlosti M0,9+ při klesání pod úhlem okolo 27° ve výšce 6000 stop nad cílem. Každá puma má hmotnost okolo 900 kg a obsahuje okolo 430+ kilogramu trhaviny jako je H6. Celkem tedy tento na cíl vypustily 6,9 tuny trhavin určených na zničení jaderných zařízení v budově reaktoru.

    Novější verze střely Tomahawk jako je R/UGM-109E Block IV obsahují menší bojovou hlavici, než měly starší verze. Uvolněné místo je využito pro další palivo pro zvýšení doletu. Nová bojová nálož má označení WDU-36/B a má hmotnost cca 313 kg. Z toho je pouze 120 kg trhaviny PBXN-107 II, zbytek tvoří titanové tělo hlavice se zesíleným tvarovaným čelem, které slouží k probití cíle. Pro srovnání starší bojové hlavice WDU-25/B měli hmotnost 450 kg a obsahovali 171 kg trhavin Picratol/H-6.

    Pokud se vezmou standartní tabulky, tak 120 kg PBXN-107 odpovídá cca 170 kg TNT. Kam ruské MO chodí na čísla do půl tuny TNT, tedy třikrát tolik, my tady doufám někdo dokáže přijatelně vysvětlit.

    Podobně jsou na tom řízen střely AGM-158B JASSM-ER, které mají 450 kg bojové hlavice WDU-42/B, kde v kovovém průbojném těle je 109 kg trhaviny PBX(AF)-757.

    Sečteno a podtrženo, pokud vezme zveřejněné americké údaje, tak 3 objekty výzkumného středisko v Barzahu zasáhlo 76 střel (57 Tomahawků a 19 AGM-158 JASSM). Celkem tedy 8,9 tun trhavin. Při rovnoměrném rozdělení na tři objekty to vychází na cca 3 tuny trhavin na jednu budovu.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    23:44 16.04.2018

    KOLT: třeba fotka skladiště u Homsu, kam mělo přiletět 22 střel. Při nejlepší vůli tam vidim čtyři nebo pět kráterů. Promiň, vyjádřil jsem se nepřesně. Ne uprostřed, ale někde ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT: třeba fotka skladiště u Homsu, kam mělo přiletět 22 střel. Při nejlepší vůli tam vidim čtyři nebo pět kráterů. Promiň, vyjádřil jsem se nepřesně. Ne uprostřed, ale někde mezi. Určitě není pravda, že sestřelili 70 střel. Ale taky není pravda, že všechny střely zasáhly cíl.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    23:33 16.04.2018

    Vypadalo to jako klasický panelák, viděl jsem někde fotky, když to stálo. Normální, 40 let+ starý panelák. Zvláštní mi přijde i: -na ostatní zasažených objektech vidíme několik ...Zobrazit celý příspěvek

    Vypadalo to jako klasický panelák, viděl jsem někde fotky, když to stálo. Normální, 40 let+ starý panelák.
    Zvláštní mi přijde i:
    -na ostatní zasažených objektech vidíme několik kráterů
    -vidíme "netrefy" (rušení :-))
    Tady je terén bez kráterů nezdá si mi, že by se ty krátery pěkně vyrušily a naskládaly zeminu zpět na původní hladinu. A nejsou žádné vedlejší zásahy.
    Dále mi přijde divné, že na barák o kterém pozitivně věděli, že tam nic není (v listopadu 2017 tam byla OPCW) pošlou 76 střel, na evidentně zodolněné objekty jich pak pošlou zlomek.
    Místní tvrdí, že v Damašku bylo okolo 20ti výbuchů. Určitě se ve stresu udělá nemalá chyba, ale že by napočítali čtvrtinu?Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    23:28 16.04.2018

    KOLT viděl jsem demolice paneláků (tj.objektů srovnatelných s tím Damaškem, u ostatních nevím, jak na to byly s odolností), viděl jsem i výpočty. Na velký panelák 35 tun ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT viděl jsem demolice paneláků (tj.objektů srovnatelných s tím Damaškem, u ostatních nevím, jak na to byly s odolností), viděl jsem i výpočty. Na velký panelák 35 tun výbušnin+kinetickou energii střel + zbytek paliva fakt nepotřebujete.
    Ano, výbušniny umisťujete kam potřebujete. Jenže tady zase máte kinetickou energi+palivo a hlavně několikařádově větší množství výbušniny.

    K atomovému dómu: ona z té stavby přežila jen poměrně malá část, v podstatě hlavně centrální kopule. Ta byla udělána jako železobetonový monolit odolná vůči zemětřesení a zároveň s poměrně velkými otvory, kterými mohla tlaková vlna "profičet" Epicentrum bylo sice 160 m daleko, ale puma neexplodovala na zemi ale ve vzduchu - 630 m od budovy. Výbuch ve vzduchu má vyšší plošný účinek, ale nižší tlak v blízkosti epicentra - rozptýlí se to.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    23:21 16.04.2018

    Ty ruské udaje o sestřelených střelách se vztahuje k těm jejich prve uvedeným cílům a nebo těm americkým? A nebo si zas vymysleli novou verzi?

    Ty ruské udaje o sestřelených střelách se vztahuje k těm jejich prve uvedeným cílům a nebo těm americkým? A nebo si zas vymysleli novou verzi?

  • KOLT
    23:15 16.04.2018

    fenri, a? Výzkumák vypadá jako železobetonová konstrukce, vcelku solidní. To video, ostatně stejně jako to od Echo a jako ostatní, co sem kdo dal, vůbec nic nevypovídá o schopnosti ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri, a? Výzkumák vypadá jako železobetonová konstrukce, vcelku solidní. To video, ostatně stejně jako to od Echo a jako ostatní, co sem kdo dal, vůbec nic nevypovídá o schopnosti hlavic ničit železobetonové konstrukce. Vsadím boty, že Genbaku Dome by dneska sloužil jako důkaz toho, že Amíci na Hiroshimu žádnou JZ neshodili...

    A mmchd, pokud ty výbuchy mimo na těch fotkách jsou skutečně od netrefivších se střel (jako že mi to tak také připadá, a s argumentem ohledně submunice souhlasím), tak mě to spíše posouvá k tomu věřit, že se tam skutečně většina střel trefila – ony zas až tak velké nejsou...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 9 z 21