Války budoucnosti podle Valerije Gerasimova
- 29. 3. 2018
- 38 komentářů
- Michael Myklín
Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil generál Valerij Gerasimov přednesl 24. března úvodní projev k zahájení „vojensko-operační konference“ na Vojenské akademii generálního štábu. Během své řeči popsal pohled Ruska na mezinárodní prostředí a zdůraznil roli moderních technologií v ruských ozbrojených silách.
Spíše než na budoucí strategické zbraně, o kterých mluvil prezident Putin ve svém projevu 1.března, se Gerasimov zaměřil na takticko-operační prostředí. Podle přepisu projevu, který měla k dispozici agentura Interfax zdůrazňoval roli robotizace ruských ozbrojených sil a také zbraní pro přesné údery v budoucích konfliktech.
Podle Gerasimova umožní hypersonické střely s plochou dráhou přesunout důraz strategického odstrašování z jaderné do více konvenční roviny. „Zlepšení struktury velitelských a řídících orgánů, zřízení zvláštních informačních podpůrných jednotek a také zavedení počítačových systémů umožnilo zkrátit dobu potřebnou k přípravě na použití dalekonosných přesných zbraní v boji 1,5 krát,“ zdůraznil Gerasimov význam přesných zbraní.
Gerasimov samozřejmě neopomenul oblast bezpilotních letadel. Nutností bude vybudovat nové prostředky protivzdušné obrany (PVO) speciálně určené pro boj proti dronům, včetně systémů PVO pracujících na nových „fyzikálních principech.“ „V současné době je dokončován vývoj budoucích víceúčelových bezpilotních a bezosádkových systémů. Jejich uvedení do výzbroje umožní splnit nejen průzkumné, ale i stávkové mise, kde je použití jiných prostředků obtížné nebo méně účinné,“ přednesl Gerasimov.
Gerasimov dále zdůraznil nutnost vývoje nových „meziútvarových automatizovaných průzkumných systémů“, resp. v anglické terminologii notoricky známých systémů C4ISR. Po zavedení nových automatizoavných průzkumných systémů (C4ISR) se má 2-2,5 krát zkrátit doba od objevení do zničení cíle, výrazně zlepšit přesnost a rozšířit možnost použití přesně naváděné munice ruské armády.
„Prioritní pozornost je věnována rozvoji [v ruských silách - pozn. red.] velitelských a řídících systémů ozbrojených sil. Vyvíjí se moderní prostředky bojové kontroly a komunikace integrované do jediného informačního prostoru,“ uvedl Gerasimov a dále zdůranil vývoj a zavádění nových automatizovaných systémů průzkumu, analýzy situačních informací, plánování, řízení a velení, a to i na taktické úrovni.
„Ekonomika nepřítele a systém státního velení a kontroly budou prioritními cíli. Vedle tradičních sfér ozbrojeného boje se bude aktivně zapojovat informační prostor. Boj proti komunikačním, průzkumným a navigačním systémům bude hrát zvláštní roli,“ uvedl v projevu Gerasimov a dodal, že budoucí války se mohou odehrávat současně ve více strategických směrech vůči Rusku.
„V každém strategickém směru byly vytvořeny seskupení nosičů ze vzduchu a moře odpalovaných přesných zbraní dlouhého doletu, které odstrašujícím způsobem chrání strategické oblasti,“ přednesl Gerasimov.
Tisková agentura TASS se zaměřila na více politickou část projevu. V ní Gerasimov kritizoval Spojené státy za snahu udržet svou globální dominanci všemi dostupnými prostředky. Poukázal také na to, že Západ aktivně používá nevojenské prostředky (ekonomické, politické, diplomatické a další) spolu s hrozbou použití síly či jejím přímým užitím proti nepohodlným režimům pod záminkou ochrany demokracie.
„Dnes je pro rozvoj vojenského a politického prostředí ve světě rozhodující závazek USA udržet svou globální dominanci a monocentrický světový řád prostřednictvím všech možných prostředků, včetně vojenských. To je v rozporu s názory mnoha zemí, včetně Ruska, které považují globální vedení za nevhodné a obhajují spravedlivý světový řád,“ uvedl Gerasimov podle agentury TASS.
Gerasiov dále uvedl:
„V důsledku toho se nadnárodní boj prudce zrychlil. Stále se opírá o nevojenské opatření –politické, ekonomické a informační. Navíc se kromě uvedených oblastí postupně rozšířil i nad všechny oblastí moderní společnosti – diplomatickou, vědeckou, kulturní a prakticky se přehnal přes celou společnost.
Skutečnost ukazuje, že ekonomická, politická, diplomatická a jiná nevojenská opatření přijatá Západem proti odporujícím zemím jsou spojena s hrozbou rozmístění vojenských sil nebo s přímým rozmístěním vojenských sil.
Spojené státy a jejich spojenci často používají vojenskou sílu při obcházení obecně uznávaných norem mezinárodního práva nebo na základě zkreslené interpretace těchto norem ve svůj prospěch pod sloganem ochrany demokracie.“
Ruský propagandistický (tedy skvělý zdroj toho, co si Rusko myslí nebo co chce, aby si ostatní mysleli) server Sputnik cituje část projevu, ve které Gerasimov zmiňuje případ Sýrie: „ Kdy tento boj z vnitřních nepokojů přerostl do vojenského konfliktu, na to nemáme jasnou odpověď. Žádný stát nevyhlásil Sýrii válku otevřeně, ale všechny nezákonné ozbrojené útvary se ozbrojují, financují a řídí ze zahraničí.“
V porovnání se staršími texty a projevy zachovává Gerasimov konzistentní názorovou linii, která kopíruje narativ ruských politických špiček. Opakujícím se tématem je západní snaha rozvrátit ruské sféry vlivu pomocí nevojenských metod (vedením hybridní války), zejména tzv. barevnými revolucemi na začátku 21. století (Ukrajina, Gruzie, Kyrgyzstán). Stejnou taktiku měl Západ uplatnit k provedení arabského jara.
Gerasimov je spojován zejména s pojmem hybridní války, i když on sam koncept hybridních válek nevymyslel. Nicméně Rusko strategii „hybridních válek“ využilo během anexe Krymu, intervenci na východní Ukrajině a informačním a kybernetickým operacím vedených proti západním státům. Do povědomí odborné veřejnosti vstoupil především svým článkem „Hodnota vědy pro předvídání” v magazínu Vojensko-průmyslový kurýr z února 2013.
V textu Gerasiov popisuje nejasnou hranici mezi válkou a mírem v současném světě. Vyzdvihoval také nevojenské prostředky, které jsou podle něj často mnohem efektivnější k prosazování politických a strategických cílů; politická, ekonomická, informační opatření, včetně „protestního potenciálu“ populace. Z jejich použití však obvinil Západ a nenaznačil, že by snad měly hrát ofenzivní roli v ruském repertoáru.
Po událostech z roku 2014 se na článek odkazovala řada odborníků a médií a původně americký termín „hybridní války“ byl připisován Rusku. Někteří z autorů jako Mark Galeotti šli dokonce tak daleko, že fenomén nazvali „Gerasimovou doktrínou“ – Galeotti se nakonec Gerasimovi za stovření pojmu „Gerasimova doktrína“ omluvil.
Myšlenky prezentované Gerasimovem před rokem 2014 nebyly nic nového. Jak američtí, tak čínští, ruští a sovětští vojenští teoretici s metodami a pozorováními prezentovaných Gerasimovem pracovali desítky let. Papír však snese vše a pojem byl ve stovkách textech týrán natolik, že se jeho původ stal jen velmi těžce čitelným.
Je paradoxní, že sami Rusové pojem „hybridní válka“ chápou jinak než Západ a termín zpravidla ani nepoužívají. Prvotní název „gibridnaya voyna“ byl postupně vytlačen pojmy jako „válka nové generace“ a čerstvě „válka nového typu“.
Valerij Gerasimov byl na pozici náčelníka generálního štábu jmenován v roce 2012 a podle ruské tradice je zároveň prvním náměstkem ministra obrany, kterým je generál Sergej Šojgu.
Gerasimov a současný ministr obrany Sergej Šojgu byli na svá místa jmenováni po prezidentských volbách v roce 2012, kdy se Vladimir Putin vrátil do prezidentského křesla. Nahradili tehdy generála Nikolaje Makarova a Anatolij Serdjukova. Ti se v ozbrojených silách Ruské federace stali značně neoblíbenými kvůli rozsáhlým vojenským reformám, které oba prosazovali po válce s Gruzií v roce 2008.
Zdroje: Russian Defense Policy, Sputnik, In Moscow´s Shadow
Související články
Desítky mrtvých Rusů po útoku na pozice USA v Sýrii
Boje v syrské provincii Dajr az-Zaur v noci ze 7. na 8. února se podle ruských médií nestaly ...
- 21.02.2018
- 158 komentářů
- Michael Myklín
Ruská hypersonická střela vzduch-země Kinžal
Ruský prezident Vladimír Putin 1. března v tradičním každoročním projevu ke svému národu mimo jiné ...
- 19.03.2018
- 148 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko-americké vztahy po Trumpovi a Putinovi
„Nikdo nám nenaslouchal. Poslouchejte nás teď.“ Tato slova z březnového projevu Vladimira Putina o ...
- 20.03.2018
- 48 komentářů
- Jan Buchar
Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší
Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním balistickým střelám (ICBM) R-36M2 „Voevoda“. Rakety ...
- 23.03.2018
- 67 komentářů
- Jan Grohmann
Gerasimov je těžký komik... na bojišti jezdí 50 let starými tanky a bude tu bájit o robotizaci amrády :D
Gerasimov je těžký komik... na bojišti jezdí 50 let starými tanky a bude tu bájit o robotizaci amrády :D
RU armáda po reformách od 2008 mala pri spolupráci zo zbrojným priemyslom z EU silno našliapnuté stáť na čele so svetovou špičkou a byť ozajstnou modernou vojenskou veľmocou aj bez ...Zobrazit celý příspěvek
RU armáda po reformách od 2008 mala pri spolupráci zo zbrojným priemyslom z EU silno našliapnuté stáť na čele so svetovou špičkou a byť ozajstnou modernou vojenskou veľmocou aj bez JZ. Vlastne celé Rusko malo našliapnuté ekonomickými reformami stať sa súčasťou Európskej únie, silný spojenec NATO a vďaka svojmu nerastnému bohatstvu dobre prosperujúcou krajinou s vysokou životnou úrovňou v horizonte 15-20 rokov. RU malo veľkú šancu sa stať súčasťou Európskeho spoločenstva s veľmi dobrým postavením na výslní. Nebyť Putina, Medvedeva, Lavrova a ďalších somárov čo tam sedia.Skrýt celý příspěvek
RU potrebovalo obnoviť svoj vplyv v UA, tak si poň prišlo na tankoch. Pričom RU a UA mohli mať veľmi dobrú spoluprácu a prepojenie priemyslu v rámci EU. Rusko vďaka pár psychopatom ...Zobrazit celý příspěvek
RU potrebovalo obnoviť svoj vplyv v UA, tak si poň prišlo na tankoch. Pričom RU a UA mohli mať veľmi dobrú spoluprácu a prepojenie priemyslu v rámci EU. Rusko vďaka pár psychopatom z Kremľa s dobyvačnou politikou zahodilo svoju budúcnosť na minimálne ďalších 70-80 rokov. Chceli čo majú, odizolovať tie šváby, nech si robia biznis so Severnou Kóreou.Skrýt celý příspěvek
Tie reformy armády začali práve za "prezidentovania" Medvedeva a za éry Putina a Lavrova. A boli už súčasťou bláznovstva, ktorého dúfajme už poslednou etapou je aktuálna vojna...
Tie reformy armády začali práve za "prezidentovania" Medvedeva a za éry Putina a Lavrova. A boli už súčasťou bláznovstva, ktorého dúfajme už poslednou etapou je aktuálna vojna...
Áno, reformy začali práve s inváziou do Gruzínska v 2008, kedy ich armáda síce "úkol splnila", ale s veľmi veľkými ťažkosťami, oproti situácii v 2022 to bol ešte len sovietsky ...Zobrazit celý příspěvek
Áno, reformy začali práve s inváziou do Gruzínska v 2008, kedy ich armáda síce "úkol splnila", ale s veľmi veľkými ťažkosťami, oproti situácii v 2022 to bol ešte len sovietsky kostlivec. Aj keď tak isto ako dnes mali vtedy najväčšie problémy práve so zásobovaním. Ale ich "prešľapy" hlavne v 2008 proti Gruzínsku, 2014 na Ukrajine, 2015 v Sýrii, 2020 v Bielorusku a kopec ďalších, ešte západ pomerne toleroval, dvere mali stále otvorené a priestor na nápravu stále ešte bol.Skrýt celý příspěvek
Tak, ale zauważże autor reform - Serdiukow został szybko "odsiniety" Apotem rządzi w MO Szojgu - który powoli systematycznie "odkręca" rewolucje Serdiukowa. To przykład "intrygi ...Zobrazit celý příspěvek
Tak, ale zauważże autor reform - Serdiukow został szybko "odsiniety"
Apotem rządzi w MO Szojgu - który powoli systematycznie "odkręca" rewolucje Serdiukowa.
To przykład "intrygi pałacowej".
Reformy były szkodliwe "dla elit" armii (generalicja)
To "zniszczono" ich autora i
Szojgu wybrany został MO - bo generalicja i przemysł obiecał żę na Kreml trafią tylko dobre meldunki o decyzjach ministra...
Tak działa kleptokracjaSkrýt celý příspěvek
Rusko mohlo být silnou a prosperující zemí, nebýt Rusů. S tím se prostě smiř, Rusové nejsou demokraté, nikdy nebyli a než se jimi stanou, bude zbytek světa létat na dovolenou na ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko mohlo být silnou a prosperující zemí, nebýt Rusů. S tím se prostě smiř, Rusové nejsou demokraté, nikdy nebyli a než se jimi stanou, bude zbytek světa létat na dovolenou na Mars. Za ten stav nemohou pouze Putin a jeho okolí. Rusové zničili 20. století.Skrýt celý příspěvek
Nesúhlasím. 99% ľudí sú ovce a počúvajú 1% ľudí čo ich vedie. Počúvajú to čo dávajú v televízore, rádiu, čítajú v novinách. Putin a jemu podobný "ukradli" spoločnosť podobne ako ...Zobrazit celý příspěvek
Nesúhlasím. 99% ľudí sú ovce a počúvajú 1% ľudí čo ich vedie. Počúvajú to čo dávajú v televízore, rádiu, čítajú v novinách. Putin a jemu podobný "ukradli" spoločnosť podobne ako Hitler a dlhé roky im podsúva vlastné myšlienky, "brainwashing", až sú z toho úplne vymetený. Ten režim musí padnúť tak isto ako Nemecko počas 2. sv. vojny a následne musí nastať obmena niekoľkých generácií už v novom systéme a s novými hodnotami. Po 1989 sa nový demokratický systém v Rusku nepodarilo inštalovať z dôvodu že Ruský národ nechce žiť v demokratických hodnotách, ale z dôvodu pretože neboli odstránené staré "kádre", ktoré mali príliš veľký vplyv a moc znovu obnoviť staré hodnoty. Tento krát sa to musí spraviť znovu a poriadne, tj. celková dekomunizácia v armáde a politike, súdne procesy ako v Norimbergu, musia padať hlavy, celá spoločnosť musí žiť roky v ponížení, musia platiť povojnové reparácie, musia sa odmalička učiť o svinstvách ich minulého režimu.Skrýt celý příspěvek
Jura, ak by sme my boli vystavený takému vymývaniu mozgov ako Rusi za posledných 15 rokov, tak by sme mu ľahko podľahli aj my.
Jura, ak by sme my boli vystavený takému vymývaniu mozgov ako Rusi za posledných 15 rokov, tak by sme mu ľahko podľahli aj my.
Discovery Air Defence má "domluveno" nejméně 10ks F-16A Blk10 "od neznámého zdroje" s takovou jistotou, že je nabídlo USAF pro Red Air (Janes 17.10.2017) a Textron/ATAC měl ...Zobrazit celý příspěvek
Discovery Air Defence má "domluveno" nejméně 10ks F-16A Blk10 "od neznámého zdroje" s takovou jistotou, že je nabídlo USAF pro Red Air (Janes 17.10.2017) a Textron/ATAC měl rozjednou koupi izraelských F-16A a domlouvá koupi nějakých F-16 a Gripenů (placený článek 15.5.2017).
Ale to jsou vládou posvěcené americké společnosti a hlavně patrně nelétají se skutečnými zbraněmi, jen s fotokanony, ACMI a simulátory jako CATM.Skrýt celý příspěvekČetl jsem hodně skandálních odhalení týkajících se privatizace US ozbrojených sil, ale informací, že by kontraktoři létali s AH-64 nebo F-16 jsem se nesetkal (a že některé z těch ...Zobrazit celý příspěvek
Četl jsem hodně skandálních odhalení týkajících se privatizace US ozbrojených sil, ale informací, že by kontraktoři létali s AH-64 nebo F-16 jsem se nesetkal (a že některé z těch textů byly dost za hranou uvěřitelnosti). V Afghanistánu létají s transportními vrtulníky a letadly do velikosti CASA, v Kolumbii dělají průzkum a práškování kokových plantáží. Při bojových misích dostávají občas letecké krytí. Ale vlastnit pokročilé systémy fakt postrádá smysl. Nějak nechápu, jak takové stroje provozovat bez kompletního zázemí. A zrovna na počtech pilotů se moc vykázaných osob neušetří.Skrýt celý příspěvek
2 Starlight
tuším, že došlo v roce 2017 k přesunu prvních 2ks holandských F-16 pod křídla soukromého investora, celkem se má jednat o 20ks starých verzí A2 Starlight
tuším, že došlo v roce 2017 k přesunu prvních 2ks holandských F-16 pod křídla soukromého investora, celkem se má jednat o 20ks starých verzí ANelítá s Apachem nějakej náš kluk z Čech? myslim, že sem jednou četl rozhovor s jednim čechem, kterej lítal s 64E v Afghanistanu, skoro bych za to dal ruku do ohně
Nelítá s Apachem nějakej náš kluk z Čech? myslim, že sem jednou četl rozhovor s jednim čechem, kterej lítal s 64E v Afghanistanu, skoro bych za to dal ruku do ohně
Já se přidám k dotazům na ty nesmysly ohledně soukromě vlastněné moderní americké letecké techniky: 1. Kde je ten odkaz na to, že kontraktoři létají bojové mise s AH-64 patřící ...Zobrazit celý příspěvek
Já se přidám k dotazům na ty nesmysly ohledně soukromě vlastněné moderní americké letecké techniky:
1. Kde je ten odkaz na to, že kontraktoři létají bojové mise s AH-64 patřící US ARMY? A kdo ty vrtulníky obsluhoval a kde se vzala výzbroj? US ARMY nebo opět kontraktor? Správná odpověď = nic takového se nestalo.
2. Která americká firma (s výjimkou výrobců) vlastní letuschopnou F-16 nebo F-15? Správná odpověď = žádná.Skrýt celý příspěvek2 KOLT aha, já četl jen poslední komentáře a Shania psal, že je sakra nepravděpodobné, aby civil létal s Apachem - souhlas. Jen jsem si vzpomněl, že je v dnešní době docela ...Zobrazit celý příspěvek
2 KOLT
aha, já četl jen poslední komentáře a Shania psal, že je sakra nepravděpodobné, aby civil létal s Apachem - souhlas. Jen jsem si vzpomněl, že je v dnešní době docela běžné, že civil létá už i s Mach 2 stíhačkou 4.generace ....nebo s F-86, Skyhawkem, K´firem to je fuk...tím NEnaznačuji, že se používají BOJOVĚ v asymetrických konfliktech, ani si to nemyslím........ale četl jsem spoustu Clancyovek, tak si umim ve své bujné fantazii představit skoro vše ;)Skrýt celý příspěvekraziel, jenže tady se bavíme o bojových misích s vrtulníky Apache patřících US Army. Draken či Tac Air se k tomu mají asi jako můj řidičák k pilotování F-1...
raziel, jenže tady se bavíme o bojových misích s vrtulníky Apache patřících US Army. Draken či Tac Air se k tomu mají asi jako můj řidičák k pilotování F-1...
Nevim, jestli kontraktoři létají s AH-64, ale vim jistě, že ve výzbroji soukromých společností jsou stroje od L-159, A-4, či švédské Drakeny, dokonce i Hawker Huntery, přes Mirage ...Zobrazit celý příspěvek
Nevim, jestli kontraktoři létají s AH-64, ale vim jistě, že ve výzbroji soukromých společností jsou stroje od L-159, A-4, či švédské Drakeny, dokonce i Hawker Huntery, přes Mirage až po stroje jako je F-16 či F-15 (+bývalé sssr jety)
Tito piloti oficiálně nejsou pod žádnou armádou - tedy kontraktoři. Oficiálně si je USAF najímá jako letky agresorů při vojenských cvičeních. Nepléct s červeným tymem, který v Groom Lake testoval během studené války kořistní technikuSkrýt celý příspěvekflanker.jirka: nepletes si to nahodou. najimali civilni kontraktory s jejich uz civilnimi ch-46 pro transport materialu/osob. rek bych, ze je uplne bez sance, aby civilisti ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: nepletes si to nahodou. najimali civilni kontraktory s jejich uz civilnimi ch-46 pro transport materialu/osob.
rek bych, ze je uplne bez sance, aby civilisti litali s ah 64, obzvlast bojove mise....Skrýt celý příspěvekflanker.jirka – jinými slovy vrtulníky US Army létaly mise US Army a platila to US Army, "jen" je pilotovali kontraktoři. Typické řešení byrokratické debility, aneb snížíme počet ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka – jinými slovy vrtulníky US Army létaly mise US Army a platila to US Army, "jen" je pilotovali kontraktoři. Typické řešení byrokratické debility, aneb snížíme počet zaměstnanců (úředníků, vojáků....), ale budeme po nich chtít stejně nebo víc než předtím. Každopádně zcela odlišná situace kupříkladu od Blackwatter či Vagnerovců, ne?
A ještě jednou bych poprosil o ten zdroj ;-)Skrýt celý příspěvekKOLT: pokud se nemylim, tak mají stále us imatrikulaci. Prostě šlo o to, že vykazali nižší počet vojáků :-) tak piloty najaly už jako civily. Podobně jako existuje CLV u nás. ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: pokud se nemylim, tak mají stále us imatrikulaci. Prostě šlo o to, že vykazali nižší počet vojáků :-) tak piloty najaly už jako civily.
Podobně jako existuje CLV u nás. Bývalí vojáci makaj pro firmu a cvičí armádní piloty.Skrýt celý příspěvekKOLT: jde o bývalé vojaky, protože US moc nedomysleli detaily politického kroku jejich prezidenta na snížení počtu vojáků. Tak to vyřešili tímto způsobem.
KOLT: jde o bývalé vojaky, protože US moc nedomysleli detaily politického kroku jejich prezidenta na snížení počtu vojáků. Tak to vyřešili tímto způsobem.
Ruská vojna budúcnosti cez propagandu má úspech tak u slabých štátov. U väčších je to jeden debakel za druhým (Francúzko, Veľká Británia, USA). Napr. v prípade USA a Francúzka, ...Zobrazit celý příspěvek
Ruská vojna budúcnosti cez propagandu má úspech tak u slabých štátov. U väčších je to jeden debakel za druhým (Francúzko, Veľká Británia, USA). Napr. v prípade USA a Francúzka, keby Rusi nerobili nič ... tak sú na tom so vzťahmi s týmito štátmi podstatne lepšie - a zadarmo. Preto mi je záhadou čo také úžasné dosiahli Rusi tou "nebezpečnou" vojnou budúcnosti... a prečo nad ich "úspechmi" tak veľa analytikov medituje.
flanker.jirka
Výcvik pilota stroja AH-64 trvá tak tri roky a stojí cca 4 mil. dolárov. Takže je jasné, že žiadni "konraktori" na ňom nemôžu lietať ani teoreticky.Skrýt celý příspěvekTF_HU: nejspíše se pletli tam kde neměli a nebo to popletla druhá strana. Typický příklad nevměšování se USA nad územím suverénních států. Po snížení počtu US vojáků v ...Zobrazit celý příspěvek
TF_HU: nejspíše se pletli tam kde neměli a nebo to popletla druhá strana. Typický příklad nevměšování se USA nad územím suverénních států.
Po snížení počtu US vojáků v Afghánistánu začali i s Apači lítat "kontraktoři" kde asi ty firmy vzaly vyškolené piloty na bojový vrtulník?Skrýt celý příspěvekPokiaľ bude diskusia pokračovať v téme "minulosť hybridnej vojny", tak navrhujem pokúsiť sa nájsť ešte starší príklad jej vedenia, alebo prípady jej úspešného vyžitia po roku 1918. Zobrazit celý příspěvek
Pokiaľ bude diskusia pokračovať v téme "minulosť hybridnej vojny", tak navrhujem pokúsiť sa nájsť ešte starší príklad jej vedenia, alebo prípady jej úspešného vyžitia po roku 1918.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...