Dobrá zpráva pro Evropu: Saúdové nakoupí 48 stíhaček Eurofighter Typhoon
- 11. 3. 2018
- 68 komentářů
- Jan Grohmann
Z Británie přišla skvělá zpráva pro evropský průmysl a evropské zaměstnance. V pátek Saúdská Arábie podepsala s Británií mezivládní memorandum o porozumění MOI (Memorandum of Intent) o případném nákupu 48 víceúčelových stíhaček Eurofighter Typhoon.
Eurofighter v Evropě živí 100 000 lidí
Finální smlouva zatím nebyla podepsaná, uzavření MOI je „pouze“ jedním z důležitých kroků nutných k uzavření finální smlouvy. Memorandum o porozumění podepsal saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán na závěr své třídenní cesty do Velké Británie. Princ zastává mimo jiné funkci ministra obrany, je hlavou královského soudu a také předsedou Výboru pro ekonomické a rozvojové záležitosti (CEDA).
„Udělali jsme zásadní krok k dokončení objednávky dalších stíhaček Typhoon, které zvýší bezpečnost na Středním východě a podpoří britský průmysl a pracovní místa,“ sdělil novinářům britský ministr obrany Gavin Williamson po podpisu MOI. Celková výše předběžně uzavřených obchodních dohod a investic mezi Velkou Británií a Saúdskou Arábii dosáhla 65 miliard liber.
Výrobu stíhaček Eurofighter zastřešuje společnost Eurofighter Jagdflugzeug se sídlem v bavorském Hallbergmoosu . Jejími dnešními podílníky jsou tři významní letečtí výrobci z celkem čtyř evropských států: BAE Systems (Velká Británie), Airbus (Německo a Španělsko) a Leonardo (Itálie).
Výroba Eurofighterů v Evropě přímo nebo nepřímo zaměstnává více než 100 000 lidí. Montážní továrny jsou ve Velké Británii, Itálii, Německu a Španělsku. Každá továrna vyrábí letouny pro vlastní letectvo a také pro některé zahraniční zákazníky. Itálie například zajišťuje výrobu Eurofighterů pro Kuvajt, britská továrna u městečka Warton (Lancashire) pro Oman, Katar a Saúdskou Arábii. Se zahraničním zákazníkem vyjednává ta země z konsorcia, která má v dané zemi nejlepší obchodně-politické kontakty.
Ve Velké Británii se na výrobě Eurofighterů podílí více 40 000 lidí, tedy zhruba dvakrát více než v ostatních třech zemích. Nicméně výroba je rozprostřena po celé Evropě: německá Premium AEROTEC vyrábí centrální část trupu; španělský Airbus Military (dříve EADS CASA) pravé křídlo, sloty křídel; britská BAE Systems přední část trupu (včetně kachních křídel), kryt pilotní kabiny, hřbet trupu, svislou ocasní plochu, vnitřní vztlakové klapky a zadní část trupu.
Italská firma Leonardo pak levé křídlo, vnější vztlakové klapky a zadní část trupu. Britská Rolls-Royce zajišťuje montáž (a výrobu velkého množství motorových dílů) proudových motorů Eurojet EJ200. Celkově má BAE Systems a britský dodavatelský řetězec podíl na výrobě stíhačky Eurofighter 37,5 % (z celkového finančního objemu).
Eurofighter Jagdflugzeug bojuje se snížením dodávek letadel Eurofighter, protože roste naplněnost dodávek pro hlavní čtyři země projektu. Britské letectvo (RAF) objednalo 160 Eurofighterů a získalo již 137 letadel. Minulý rok továrna e Wartonu dodala RAF 20 letadel, ale letos to bude pouze 11 letadel. Kvůli snížení tempa výroby BAE Systems oznámila na začátku roku propuštění 2000 zaměstnanců.
Výrobní továrna v britském Wartonu.
Eurofighter Typhoon byl poprvé do služby zařazen v roce 2003 a zatím bylo závazně objednáno 623 letadel, z toho 200 v nejnovější výrobní série 3A (Tranche 3A), která má zejména rozšířené možnosti vést boj vzduch–země.
Saúdové zachraňují evropský letecký průmysl
Saúdská Arábie objednala prvních 72 stíhaček z britské výrobní linky 18. června 2006. Náklady (za posledních 10 let) za nákup letadel, vybudování kompletního provozního zázemí, dodávky zbraní, náhradních dílů a dlouhodobou technickou a výcvikovou podporu Mohamed bin Salmán odhaduje až na 20 miliard liber (při dnešním kurzu 582 miliard Kč).
Podle původní dohody BAE Systems v letech 2009 až 2011 dodala Saúdské Arábii 18 jednomístných a šest dvoumístných Eurofighterů výrobní série 2 (Tranche 2). Dalších 48 stíhaček mělo vzniknout v novém montážním závodu v Saúdské Arábii firmy Alsalam Aircraft Company (společný podnik společností Boeing, Saudi Arabian Airlines a Saudi Advanced Industries Company). Saúdské Arábii se však tento ambiciózní projekt nepodařilo dokončit, a proto se v roce 2014 obě strany dohodly na výrobě saúdských stíhaček v britském Wartonu (společně se zvýšením ceny).
Z této výroby 24 letadel (šest dvojmístných) zůstalo ve verzi Tranche 2 a teprve posledních 24 letadel patřilo do Tranche 3A. Dodávky Tranche 2 proběhly v letech 2013–2014 a dodávky 24 stíhaček Tranche 3A v letech 2015 až 2017.
Poslední výrobní série Tranche 3A může vést plnohodnotný boj vzduch-země.
I přesto ale BAE Systems zaměstnává přímo v Saúdské Arábii především v rámci provozní a technické podpory saúdských letadel Hawk, Tornado a Typhoon asi 6000 lidí – většinou místních. Letectvo Saúdské Arábie provozuje Eurofighter Typhoon ve třech letkách (3., 10. a 80.) na letecké základně Taif.
Pokud dojde k podpisu smlouvy (obecně se věří, že k tomu dojde do několika měsíců), saúdské letectvo bude provozovat celkově 120 stíhaček Eurofighter.
I tentokrát se obě strany pokusí přenést část výroby přímo do Saúdské Arábie, a to v rámci saúdského modernizačního programu Vision 2030. Hlavou projektu, který má za cíl zbavit závislost saúdské ekonomiky na vývozu ropy a modernizovat společenské, ekonomické a občanské prostředí, je právě Mohamed bin Salmá.
„Dnešní zprávy (uzavření MOI – pozn. red.) jsou pozitivním krokem směrem k uzavření kontraktu s naším váženým zákazníkem Královstvím Saúdské Arábie. Jsme odhodláni podporovat království, protože modernizuje saúdské ozbrojené síly a rozvíjí klíčové rozhodující průmyslové schopnosti Vision 2030,“ řekl Charles Woodburn, výkonný ředitel BAE Systems.
Eurofighter dokáže používat nejmodernější zbraně vzduch-vzduch i vzduch-země.
V loňském roce Britové prodali 24 Eurofighterů do Kataru za přibližně pět miliard liber. V případě Kataru došlo k uzavření smlouvy pouze tři měsíce od podpisu MOI.
Dodávky letadel jsou ale ve Velké Británii pod palbou kritiky opozice. Kate Osamorová, stínová ministryně zahraničí britské opozice, uvedla, že dohoda „zesměšnila“ Británii (ve smyslu boje za lidská práva) a Theresa Mayová by měla u Mohameda bin Salmána spíše lobbovat, aby saúdské letectvo přestalo bombardovat civilisty v Jemenu a aby Saúdská Arábie přestala používá hladovění jako válečnou zbraň.
V každém případě Velká Británie i další evropské státy stojí před závažnou otázkou, jak bude vypadat evropský vojenský letecký program po ukončení výroby letounů Typhoon. I když objednávky Kuvajtu a Saúdské Arábie problém posunuly o několik let, budoucnost evropské vojenské letecké výroby je nutné řešit právě nyní. Existují dvě možnosti: buď evropské země vyvinou vlastní stíhací letoun nové generace, nebo budou zcela závislé na dodávkách letecké techniky od amerických firem, kterým však jde (i přes deklarované transatlantické přátelství) především o zisk. Ostatně na příkladu firmy Lockheed Martin lze vidět, že firma je schopná finančně „oškubávat“ i vlastní letectvo.
Dlužno dodat, že další roky „k dobru“ může evropskému leteckému průmyslu poskytnout Německo. Berlín plánuje nahradit flotilu 85 útočných letadel Tornado. Ač se dříve spekulovalo o nákupu stíhaček F-35 Lightning II, podle posledních zpráv hlavním favoritem je stíhačka Eurofighter. Důvodem je právě udržení schopností vyrábět stíhací letadla v Evropě.
Zdroj: BMPD, Defense News, BBC
Související články
Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii
Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...
- 16.11.2017
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Su-57 v Sýrii: Marketing nebo další fáze testování?
Minulý týden se k ruským leteckým silám v Sýrii přidalo několik stíhacích letounů páté generace ...
- 27.02.2018
- 33 komentářů
- Jan Buchar
Vylepšené F/A-18E/F Super Hornet místo F-35C Lightning II
Rozpočet Pentagonu pro fiskální rok 2019 (FY2019) počítá s nákupem dalších 24 námořních stíhaček ...
- 05.03.2018
- 22 komentářů
- Jan Grohmann
Po 17 letech končí vývoj stíhačky F-35 Lightning II
V následujících týdnech oficiálně skončí vývojová a demonstrační fáze „společné stíhačky“ JSF (Joint ...
- 06.03.2018
- 21 komentářů
- Jan Grohmann
Fenri: Já, když něco tvrdím tak sem tě citoval. Přestaň laskavě vkládat lidem do úst něco co nenapsaly! Já, sem žádné dané číslo přebral stejně jako si ho přebral ty pro ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri: Já, když něco tvrdím tak sem tě citoval. Přestaň laskavě vkládat lidem do úst něco co nenapsaly!
Já, sem žádné dané číslo přebral stejně jako si ho přebral ty pro Irán/SA. Jen sem si dohledal čísla pro USA co vyvracelo tvé tvrzení, které sem v daném příspěvku citoval.
Počet poprav je závislí hlavně na tom zda je v dané zemi uzákoněn trest smrti, a zda dochází k jeho udělován. Tedy je nesmysl porovnávat dvě země kde v jedné je, a v druhé není. Potom dost záleží zda daná země uvádí počty rozsudků, případně provedených trestů.Skrýt celý příspěvekk Jemenu jsou dva zajímavé články v aktuálním ATM. Vysvětlují význam zapojení afrických státečků do koalice. SA posila finanční injekce a z Afriky proudí kanonfutr... A pak je tam ...Zobrazit celý příspěvek
k Jemenu jsou dva zajímavé články v aktuálním ATM. Vysvětlují význam zapojení afrických státečků do koalice. SA posila finanční injekce a z Afriky proudí kanonfutr...
A pak je tam ještě zajímavé pojednání o západní kazetové munici, část z ní prokazatelně v Jemenu vesele používané. Takže na ty chytré zbraně v rukou SA bych byl opatrný...Skrýt celý příspěvekPardon (fci EDIT, prosím!) 1000 poprav pro Irán uvádí Jirosi i Logik shodně 1000, moje nepozornost. SA pak 150, Vietnam a Čína ještě víc a to celkem dává 1062 :-))
Pardon (fci EDIT, prosím!) 1000 poprav pro Irán uvádí Jirosi i Logik shodně 1000, moje nepozornost. SA pak 150, Vietnam a Čína ještě víc a to celkem dává 1062 :-))
Mimochodem přijde mi komické, jak tu na jedné straně honíte čísla z AI o zlém Iránu (1500 poprav za rok podle Jirosi, 1000 podle Logik) a hodné SA a zároveň ta samá AI uvádí 1062 ...Zobrazit celý příspěvek
Mimochodem přijde mi komické, jak tu na jedné straně honíte čísla z AI o zlém Iránu (1500 poprav za rok podle Jirosi, 1000 podle Logik) a hodné SA a zároveň ta samá AI uvádí 1062 poprav (2016) na celém světě. Takže ano, pojďme do sebe bušit čísly z AI ve stylu "Ročně se na celém světě popraví 1062 lidí, z toho 1500 v Iránu.", ale mě z toho vynechte.
To jen abyste viděli, jak ty vaše komické "benchmarky" nebezpečnosti režimu poprava/rok/počet.obyvatel stojí na vodě.
Troufnu si říct, že na většině planety se většina popravených do žádných statistik AI ani nikoho jiného ani nedostane. Ale hoňte si dál zlomky procent.
Jak malý kluci...
Je to tu OTSkrýt celý příspěvekJirosi, vaše neschopnost číst je ozdobou tohoto fora, takže je mi potěšením napsat vám to potřetí: -počet poprav NEVYPOVÍDÁ o ničem, z hlediska nebezpečnosti, či ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi, vaše neschopnost číst je ozdobou tohoto fora, takže je mi potěšením napsat vám to potřetí:
-počet poprav NEVYPOVÍDÁ o ničem, z hlediska nebezpečnosti, či demokratičnosti státu. V Rusku trest smrti není. Je tedy se 150 mil. osob a 0 popravami ročně cca 11x bezpečnější, slušnější, demokratičtější, než USA? Fakt?
KDE, milé Jirosi, píši o USA jako o krvavém státě? Aha, nikde, že?
Jaký výrok o popravování se vám nezdá? 2 popravy za měsíc (a dříve mnohem více( je vám málo? Vezměte Texas. Je to nejzlejší stát USA? Na popravy ve vztahu k počtu obyvatel je celkem drsný...Skrýt celý příspěvekPánové to nemyslíte vážně, ono je rozdíl popravit odsouzeného vraha (který i tak měl právo na obhajobu, jak je to v demokracii normální a zaručené ústavou) a nebo ukamenovat ženu ...Zobrazit celý příspěvek
Pánové to nemyslíte vážně, ono je rozdíl popravit odsouzeného vraha (který i tak měl právo na obhajobu, jak je to v demokracii normální a zaručené ústavou) a nebo ukamenovat ženu protože ráda soulouži ...... což se v zemích jako zaostalá Saúdská Arábie děje....Skrýt celý příspěvek
Fenri: Co si provést trošku srovnání k počtu obyvatel ? SA: 32milionu, 150 poprav Irán: 80milionu, 1000 poprav USA: 320 milionu, 24(2016)... opravdu krvelačná stát. Aby se to ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri: Co si provést trošku srovnání k počtu obyvatel ?
SA: 32milionu, 150 poprav
Irán: 80milionu, 1000 poprav
USA: 320 milionu, 24(2016)... opravdu krvelačná stát. Aby se to dalo srovnat z Iránem museli by tam popravit 4000 lidí ročně, se SA 1500.
Mně nešlo o to hodnotit režimy, ale váš výrok o popravování. Ten byl silně zavádějící.Skrýt celý příspěvekJirosi: to je dost, ne?
Ale přiznám se, že nevím, od kolika poprav per capita je stát hodný a od kolika zlý. A nějak mám pocit, že to moc nesouvisí.Jirosi: to je dost, ne?
Ale přiznám se, že nevím, od kolika poprav per capita je stát hodný a od kolika zlý. A nějak mám pocit, že to moc nesouvisí.logiku, samozrejme, ze me vadi, kdyz tam prodava zbrane kdokoliv. Obrovskej problem SA je jejich financni podpora muslimskych skol v Evrope a vyuka te nejtvrdsi verze islamu ...Zobrazit celý příspěvek
logiku, samozrejme, ze me vadi, kdyz tam prodava zbrane kdokoliv.
Obrovskej problem SA je jejich financni podpora muslimskych skol v Evrope a vyuka te nejtvrdsi verze islamu mezi pristehovalci. Tohle je nasobne vetsi riziko, nez Iran nebo Syrie kdy bude.Skrýt celý příspěvekFenri: "V USA se popravuje fest,"
Cca 1500 lidi od roku 1976.
https://zpravy.idnes.cz/foto.a...Fenri: "V USA se popravuje fest,"
Cca 1500 lidi od roku 1976.
https://zpravy.idnes.cz/foto.a...logik: a.) Měl bych rozdíl ale zcela irelevantní. Počet popravených prostě není ukazetel ničeho. V USA se popravuje fest, v Rusku se nepopravuje. Bingo, Rusko je demokratičtější a ...Zobrazit celý příspěvek
logik:
a.) Měl bych rozdíl ale zcela irelevantní. Počet popravených prostě není ukazetel ničeho. V USA se popravuje fest, v Rusku se nepopravuje. Bingo, Rusko je demokratičtější a lepší režim, než USA? No, asi ne, že...
b.) Argumentaci údaji AI neberu, nic ve zlém. Ta organizace je prostě zkorumpovaný levičácký spolek. Přečtěte si, co píší o nás, o Polsku a před čím zavírají oči jinde. Podle AI jsme horší stát, než třeba ta SA. Tak to zkuste jinak. Ale ještě jednou - je to irelevantní. Počet poprav o ničem nesvědčí. Pokud se nepletu, tak ve veřejných popravách se v Iránu preferuje věšení a v SA stínání. Oboje, je-li provedeno profesionálně, je bezbolestné a oboje, je-li provedeno špatně (ať už scválně, či neumětelstvím) je bolavý masakr. Rozdíl nevidím.
Za další tvrdit, že v Iránu se popravuje nejvíc je nesmysl. Z řady zemí prostě statistiky nejsou a nebo jsou v hrubém nesouladu s realitou.
d.) Hizballáh je dokonce o fous lepší než al-Kaidá. Obecně se vyznačuje menší bestialitou (já prostě vidím rozdíl mezi střelou do týla a upálením), za další neutočí na Západ. Ale ano, je to rozdíl jako cholera či tyfus.
A tom, zda je podpora skrytá či není jsem už psal. Nezáleží na tom. Podstatné je, že SA přímo a aktivně rozvrací Evropu, zatímco Iránu je Evropa zela ukradená, kromě občasných silných řečí, a nic proti ní nepodniká.
A kdybych si měl vybrat mezi perskými a arabskými imigranty, tak neváhám ani vteřinu.Skrýt celý příspěvekfenri, kolt: a) kdyby byl rozdíl v 0.3%, tak bys měl rozdíl. Jenže rozdíl je ve většině let násobný a dělá Irán zemí s největším počtem poprav na velikost obyvatelstva. A ...Zobrazit celý příspěvek
fenri, kolt:
a) kdyby byl rozdíl v 0.3%, tak bys měl rozdíl. Jenže rozdíl je ve většině let násobný a dělá Irán zemí s největším počtem poprav na velikost obyvatelstva. A mimořádně vysoké počty poprav jsou atributem totalitních režimů a dokumentují přísnost justice v dané zemi - což se promítá i do přísnosti politické perzekuce.
Bez zajímavosti také není forma trestu: pravda, obě země mají v trestním řádu kamenování. Ovšem v SA alespoň odsouzeného předtím zdrogují - a poslední takový vykonaný rozsudek je co jsem našel skoro dvacet let starý...
b) vysvětlit rozdíl drogama je dobrej pokus, ale založenej na špatnejch domněnkách. 47% poprav v SA v 2014-2015 bylo pro drogové delikty.
https://www.amnesty.org/en/lat...
Tedy +- stejné procento, jako drogových poprav v Iránu.
c) to, v čem máš dost pravdu jsou ty jaderné zbraně, tam se opravdu SA paktuje s Pakistánem.
d) Hizballáh opravdu není horší než Al-Kaida. Podstatný rozdíl je ovšem v tom, že zatímco Írán podporuje Hizballáh naprosto veřejně a oficiálně, tak podpora SA Al-Kaidě je skrytá a neposkytuje ji s největší pravděpodobností přímo režim, SA pouze nebrání "soukromým firmám" ve financování terorismu. Což je o dost slabší kafe.
SA se evidentně někdy neštítí teroristy "využít", nebo nad tím alespoň přivře oči. Irán teroristickou skupinu vybudoval a používá a řídí.Skrýt celý příspěvekClanek: Ja zase netvrdím, že projekt Eurofighteru je zbytočný. Naopak, výborný nápad ale asi je niekde chyba keď cena eurofighteru je 150% F-35 ktorý je o generáciu vyššie. V prvom ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek: Ja zase netvrdím, že projekt Eurofighteru je zbytočný. Naopak, výborný nápad ale asi je niekde chyba keď cena eurofighteru je 150% F-35 ktorý je o generáciu vyššie. V prvom rade by sa do projektu malo zapojiť viac krajín a vytvoriť záväzný plán objednávok aby tá cena mohla úmerne klesať. Ako sa zaplatí miliardový vývoj keď EF objedná pár krajín a ešte z toho odoberú len polovicu? To potom vytvára nekonečnú špirálu ekonomickej neefektívnosti.Skrýt celý příspěvek
fenri: "nezáleží na tom, jestli je něco otevřené či skryté, ale na výsledku a reálných činech. A ve vztahu k Evropě je třeba činnost SA nesrovnatelně škodlivější" Tesat do ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: "nezáleží na tom, jestli je něco otevřené či skryté, ale na výsledku a reálných činech. A ve vztahu k Evropě je třeba činnost SA nesrovnatelně škodlivější"
Tesat do kamene.
logik, počet poprav fakt o demokracii nevypovídá nic, kdyby vypovídal, patří USA k naprosto nedemokratickým zemím (a Luky by chrochtal blahem ;-) ). I v dalších věcech souhlasím spíše s fenrim. V čem ale máte podle mě pravdu, je, že "liberálnost" společnosti nevypovídá o nebezpečnosti režimu. Je tedy pochopitelné, že Izrael brojí proti Íránu, kteréhož oficiální politikou je likvidace Izraele. Arabové už možná mají dost zkušeností na to, aby jim bylo jasné, že za současné situace proti němu nemají šanci. U Íránu si nejsem jistý, jestli by si to velká část estabilishmentu s chutí nezkusila....
Shania: "Dokud bude Iran v rukou IRGC (už ani klerici nemají moc se jim postavit),..."
Až tak? Hm, v tom případě to s občanskou válkou nebude plané strašení :-( A Íráncům to fakt nepřeju.Skrýt celý příspěvekLuky: říkám jen, že SA a spol používají letectvo (a celkově armádu) naprosto jiným způsobem... řekněme, že ho používají víc na taktické urovni jako západní státy, mají na to ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: říkám jen, že SA a spol používají letectvo (a celkově armádu) naprosto jiným způsobem... řekněme, že ho používají víc na taktické urovni jako západní státy, mají na to technologie i výcvik.
To neznamená, že je zajímají vedlejší ztráty, utok na svatbu je jasný důkaz, že pro eliminaci pár důstojníků jsou ochotní obětovat i jejich rodiny a západní bombardování má na svědomí obrovské množství mrtvých civilistů... tyhle čísla by ale byla uplně někde jinde za použití neřízené munice (a to by bylo vidět) a uplně jinde za použití jiné doktriny bez ohledu na typ munice (a to by bylo vidět...).
SA a spol taky bojují uplně za jiné cíle než režim v syrii.... a SA musí brát i ohledy na západní podporu, protože i tu jen limit toho co si můžou dovolit/koupit... Naproti tomu režim má odzkoušené hranice toho, kam může až zajít (a to hodně daleko)...
To jestli SA něco trápí morálně je už uplně jiná věc.
Rusové ani režim po civilistech samozřejmě nestřílí, v jejích očích tam ani žádní nejsou. Likvidace infrastruktury potřebné pro přežití teroristů je primární cíl SyAF a RuAF.
A podívej se, ani režim nechce všechny zabít, on jen chce mít ty lidi pod kontrolou (a ty co nemůže odsunout jinam), zničit vše co by mohlo představovat politickou alternativu a lidi donutit odejít.Skrýt celý příspěvekLogik: nehodlám ztrácet čas, ale: -SA chtějí ZHN a není to jen o penězích. Zbytek viz Shania. -Hizballáh je libanonské hnutí, nikoliv iránské. Máte v tom hokej. Ano, je Iránem ...Zobrazit celý příspěvek
Logik: nehodlám ztrácet čas, ale:
-SA chtějí ZHN a není to jen o penězích. Zbytek viz Shania.
-Hizballáh je libanonské hnutí, nikoliv iránské. Máte v tom hokej. Ano, je Iránem podporován, ale různé teroristické skupiny a frančízy al-Kaidy jsou zase podporovány SA a jsou mnohem krutější a více "středověkké". Navíc a znovu - útočí i na západní cíle, což Hizballáh nedělá
-Hizballáh není o nic horší než al-Kaidá. Oboje chtějí genocidu lidí jiné víry.
-Irán leží na opiové cestě. Logicky počet poprav je tam vyšší, než v SA, které jsou izolované. A jestli se chcete hádat a složitě dokazovat, že i tak je v SA o 0.326% méně poprav a tudíž jsou SA lepší zemí, tak si to užijte. Budete za šaška.
-ještě jednou: Irán v Syrii vede proxy válku (a nikoliv Hizballáhem, ale spíše Revolučními gardami). Stejně jako jí tam vede (vedla) SA přes různé an-Nusry a podobnou "demokratickou" havěť. Kromě toho ale vede SA ještě nanejvýš trapnou regulérní válku. Ano, irán jednu stranu podporuje, ale SA tam válčí. To je prostě velký rozdíl.
-nezáleží na tom, jestli je něco otevřené či skryté, ale na výsledku a reálných činech. A ve vztahu k Evropě je třeba činnost SA nesrovnatelně škodlivějšíSkrýt celý příspěvekCo by bylo vidět? Jakože by už měli vyhráno nebo jak jsi to myslel? Takže zase mantra o tom, jak Syřani a Rusové střílí na potkání civilní obyvatelstvo, ale Saudové mají ...Zobrazit celý příspěvek
Co by bylo vidět? Jakože by už měli vyhráno nebo jak jsi to myslel?
Takže zase mantra o tom, jak Syřani a Rusové střílí na potkání civilní obyvatelstvo, ale Saudové mají zábrany....
To si děláš srandu.Skrýt celý příspěveklogik: SA má defakto atomovky má přes Pakistán. V SA byli za poslední roky výrazné změny/čistky/reformy... SA rozhodně nemá tu stejnou politiku jako před 10-20 lety... takže ...Zobrazit celý příspěvek
logik: SA má defakto atomovky má přes Pakistán.
V SA byli za poslední roky výrazné změny/čistky/reformy...
SA rozhodně nemá tu stejnou politiku jako před 10-20 lety... takže aspoň zde je nějaký posun a snaha o pomalou změnu.
Dokud bude Iran v rukou IRGC (už ani klerici nemají moc se jim postavit), situace se pro lidi bude jen zhoršovat, než to nakonec bouchne a vypukne dalsi obcanská válka...
SA a spol vojenské angažmá v Jemenu není fiasko a vedou si velmi dobře... šli tam jen s 40000 muži proti mnohonásobné přesile a Hutínové měli na své straně víc jak polovinu ex jemenské armády.
Hutínové bojují v extrémně těžkém terénu, partyzánským způsobem a ve velkém používají miny a podobně, žádný rychlý posun tam není možný a zabezpečit pozemní komunikace by se nepodařilo zajistit nikomu.
Určitě byla chyba se do konfliktu zapojit, podporovat nesprávného může atd. Ale vojensky to fiasko ani náhodou není.
Co se týká letecké kampaně, SA koalice tam má víc palebné síly než kdokoliv v regionu (s vyjimkou CENTCOMu). Kdyby se chovali stejným způsobem jako SyAF a RuAF v Syrii, bylo by to vidět.... ty dva konflikty jsou nakonec hodně odlišné...Skrýt celý příspěvekfenri: Jinak co se týče poprav, v Íránu jich je za rok cca 1000. V SA cca 150, v přepočtu na obyvatele je jich v Íránu za rok dvojnásobek, co v SA. danny: ale jasně, že v Íránu ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
Jinak co se týče poprav, v Íránu jich je za rok cca 1000. V SA cca 150, v přepočtu na obyvatele je jich v Íránu za rok dvojnásobek, co v SA.
danny: ale jasně, že v Íránu je společnost modernější. Ale jak jsem psal, modernější společnost byla i v nacistickém Německu.
Naopak právě ta modernější společnost dělá ten režim horší! Protože pokud jsou někde (jako v SA) kulturně v předminulém století a tamní společnosti to vyhovuje, tak je to daleko menší zlo, než když v Iránu drží relativně liberální společnost režim "pod krkem".
To znamená, že ten režim musí být pro udržení stejné míry poslušnosti brutálnější a že jeho představitelé mají méně zábran. Pořád není tak hrozné, když se někdo někde snaží udržet tradiční společnost, než když už liberální společnost násilím vrací o sto let v historii zpět.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...