Izraelský tank Sabra pro Armádu České republiky?

Izraelský tank Sabra Mk. II (M60T) byl vyvinut pro potřeby turecké armády; větší fotoNatan Flayer; CC BY-SA 3.0

Mezi roky 2020 až 2025 Armáda České republiky začne s výběrem nových tanků. Jedním z nabízených typů je nejnovější model izraelského tanku Sabra, který využívá šasi amerického tanku M60.

Informace o izraelské nabídce se objevila na portálu Security Magazín v polovině minulého roku. Podle Davida Bohbota, zástupce izraelských firem IMI Systems a IAI v České republice, Izrael původně zvažoval Armádě ČR nabídnout tanky Merkava. Volba ale nakonec padla pro tanky Sabra od izraelské firmy IMI Systems.

“I když to byla naše první myšlenka (nabídnout tank Merkava - pozn. red.), naši experti tuto možnost zamítli a rozhodli, že pro evropské bojiště a podmínky je Sabra ideální. Je menší, rychlejší a lépe vyhovuje evropským podmínkám. Samozřejmě, že všechny obranné systémy, technické systémy, hydraulika, elektronické systémy a další části včetně pancéřování a technologií budou ty samé, co jsou na tancích Merkava. Podle rozpočtu vybereme to nejlepší, co můžeme dodat a co bude Armáda ČR požadovat,” uvedl pro Security Magazín Bohbot.

Podle přijaté Koncepce výstavby Armády České republiky 2025 si Armáda ČR tankové jednotky ponechá. “Vzhledem k nutnosti udržení mohutné palebné síly bude v letech 2020 – 2025 rozhodnuto o modernizaci či náhradě tanků,” dočteme se v koncepci. Nyní Armáda ČR provozuje 30 modernizovaných tanků T-72 M4CZ u 73. tankového praporu v Přáslavicích a 93 tanků T-72M1 je v rezervě.

V současné době odborníci armády zkoumají možnosti na trhu i nabídky firem. Nejlogičtější se jeví nákup německých tanků Leopard 2, který používá německá, polská nebo rakouská armáda. Armáda ČR pravděpodobně musí zvážit nákup pouze nových tanků Leopard 2, protože starší (a dostatečně zachovalé) tanky Leopard 2 k prodeji již prakticky nikdo nenabízí.

Problém je však cena nového tanku Leopard 2 - ta hravě přesáhne 7 milionů euro za jedno vozidlo (190 milionů Kč). Další desítky milionů euro si vyžádá vybudování potřebného logistického, výcvikového a servisního zázemí, nákup munice, náhradních dílů, atd. V tomto se ale bude moci Armáda ČR opřít o zkušenosti a zázemí okolních zemí.

Turecký M60T (Sabra Mk. II) v Sýrii.

Dále si je třeba uvědomit, že pro těžké tanky Leopard 2 je nutné nakoupit vhodná vyproštovací, mostní, ženijní a servisní vozidla - opět půjde o částky v desítkách milionů euro.

Armáda ČR si však příliš vybírat nemůže. Francouzský tank Leclerc nebo italský Ariete se již nevyrábějí, a pro potřeby Armády ČR nikdo výrobní linku znovu otevírat nebude. Nabízí se samozřejmě americký tank Abrams, ale problém je velká cena i velká hmotnost - kolem 63 t.

V případě tanku Abrams, nebo i jiných exotických variant, jako například jihokorejského K2 nebo japonského Type 10, je problém zajištění servisu a provozu těchto tanků. V ČR by bylo nutné pro tyto tanky vybudovat velmi drahé provozní zázemí. Uplyne také mnoho let, než si Armáda ČR osvojí veškeré provozní náležitosti těchto tanků a vycvičí potřebný počet techniků a vojáků. Nemluvě o tom, že veškeré náhradní díly se budou muset posílat přes půlku světa, což je pro případ zhoršené bezpečnostní situace krajně nebezpečné.

Jak jsme již popsali v článku o ruském tanku T-14, o bojově efektivitě tanků nevypovídají ani tak hrubé výkony, ale schopnost armády zajistit bojeschopnost (provozuschopnost, přepravitelnost) tanku ze všech myslitelných podmínek, včetně válečného stavu, kdy budou narušeny zásobovací linie. Je proto třeba mít snadný přístup k náhradním dílům, špičkový vlastní servis, zabezpečit dodávky paliva, mít kvalitně vycvičené posádky a zajistit strategický transport tanků na dlouhé vzdálenosti (po železnici nebo pomocí tahačů tanků).

Modernizace tanku M60 podle IMI.

Z tohoto důvodu nejlogičtějším kandidátem je německý tank Leopard 2 nebo právě izraelský tank Sabra. Izraelská nabídka je jistě zajímavá, ale proti hraje výrazná psychologická bariéra - Sabra využívá šasi amerického tanku M60, který americká armáda zařadila do služby již v roce 1961.

Podle Bohbota ale tank Sabra nemá kromě zmíněného šasi vůbec nic společného s původním tankem M60. Veškeré klíčové mechanické (podvozek, zavěšení, kol, motor, ovládaní věže/děla, atd.) a elektronické komponenty tanku Sabra jsou nové. Stejně tak Sabra využívá nejnovější kanón ráže 120 mm.

Izraelským trumfem je špičkové pancéřování. Model Sabra (resp. Sabra Mk. II) byl vyvinut pro tureckou armádu na základě modernizačního programu Magach 7 (modernizace M60 pro izraelskou armádu). Turci tanky Sabra, které označují jako M60T, nasadili v Iráku i v Sýrii.

Mediálně slavná je událost z dubna minulého roku, kdy byl tank M60T zasažen ruskou protitankovou řízenou střelou (PTŘS) Kornet. Podle ruských pramenů dokáže Kornet proniknout 1000 mm až 1300 mm ekvivalentu válcovaného pancíře (RHAe).

Proti střele Kornet stál izraelský vrstvený pancíř (typické ostré pancéřování tanku Magach 7, resp. Sabra). Přesné složení pancíře a odolnost jsou tajné, pravděpodobně jde ale o kombinaci pasivního pancíře (mix kompozitů, kovů a keramiky) a reaktivního pancíře (varianty ERA, SLERA, NERA nebo NxRA).

Podle dostupného videa střela Kornet zasáhla věž tanku M60T po velkým úhlem od podélné osy vozidla - střela přiletěla z pravé strany, ale zasáhla pancíř v levé části věže. Kumulativní parsek bojové hlavice střely Kornet se tak svezl mimo základní pancíř tanku (šasi M60). Nezodpovězenou otázkou je, zda by nejsilnější částí pancíře (čelo věže) odolalo přímému (kolmému) zásahu střely Kornet.

  Zasažená M60T. / Autor neznámý

Zřejmě největší výhodou zavedení tanků Sabra do výzbroje Armády ČR se stane navázání užší vojenské spolupráce mezi českou a izraelskou armádou. Izraelské tankové jednotky jsou zřejmě nejlepší na světě a mají bohaté zkušenosti s nasazením tanků jak v konfliktech vysoké intenzity, tak například při protiteroristických operacích ve městě.

Právě bohaté izraelské zkušenosti s nasazením tanků a vytvoření užších vztahů mezi českou a izraelskou armádou jsou největší výhody izraelské nabídky. Nabízí se také lákavá nabídka společného cvičení českých a izraelských tankistů v Izraeli.

Podle Bohbota navíc Izraelci nabízejí Armádě ČR nejnovější variantu tanku Sabra. Tank získá mimo jiné nejnovější elektronické, senzorické, počítačové, komunikační a mechanické systémy z tanků Merkava III a Merkava IV. Úroveň technické vyspělosti nabízeného tanku se však bude odvíjet od finančních možností Ministerstva obrany ČR. V případě potřeby půjde tank vybavit i aktivním obranným systémem Iron Fist od IMI.

V současné době IMI nabízí tank Sabra vybavený dělem ráže 120 mm a motorem o typu power-pack o výkonu 745 kW. Senzory, systém řízení palby, elektronika jsou převzaty z tanku Merkava IV. Bojová hmotnost tanku je podle úrovně pancéřování 56 až 59 t. 

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Československý 120mm samohybný minomet vz.85 – neprávem poražený šampion

120mm samohybný minomet vz.85 zavedený v Armádě ČR s projektovým názvem PRAM-S (PRAporní Minomet - ...

Recon Strike Group vs. ruské mechanizované brigády

Americký plukovník ve výslužbě Douglas Macgregor je vlivný americký vojenský myslitel, autor knih a ...

České L-159 ALCA proti stíhačkám F-35B Lightning II

Americká firma Draken International poprvé nasadila česká letadla L-159 ALCA (Advanced Light Combat ...

Armáda ČR hledá nová vozidla: Šance pro VOP CZ a Ajban?

Armádu České republiky čeká v příštích letech výrazná obměna terénních a lehkých obrněných vozidel. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Marcus
    14:47 15.03.2017

    skelet Jasný, to jsem pochopil ;) Furt to jsou ale jen repasované starší stroje ze skladů US army. A cena kontraktu je jedna věc a druhá je cena provozu a servisu. Tu Maroko ...Zobrazit celý příspěvek

    skelet
    Jasný, to jsem pochopil ;)
    Furt to jsou ale jen repasované starší stroje ze skladů US army.
    A cena kontraktu je jedna věc a druhá je cena provozu a servisu. Tu Maroko nemusí tak řešit jako my.Skrýt celý příspěvek

  • Marcus
    14:44 15.03.2017

    ggtt Však v pohodě. To se tady jen zamýšlíme všichni. :D To jsem slyšel že je nabízeli I s dieslem. Ale to bych nechtěl vidět tu cenu. To Maroko kupovalo repasy ze zásob US ...Zobrazit celý příspěvek

    ggtt
    Však v pohodě. To se tady jen zamýšlíme všichni. :D

    To jsem slyšel že je nabízeli I s dieslem. Ale to bych nechtěl vidět tu cenu. To Maroko kupovalo repasy ze zásob US army a proto to nebylo zase tak drahé. a US army je v dieslu asi nemá takže by to znamenalo novovýrobu což by asi byla pálka. Navíc nestandartní verze bývá dražší jak na výrobu tak I pak na servis. Čož by bylo další prodražení.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    14:43 15.03.2017

    Marcus: já to tady dal kvůli ceně kontraktu ;)

    Marcus: já to tady dal kvůli ceně kontraktu ;)

  • ggtt
    14:28 15.03.2017

    Nic nepodsuvam, ani nekritizujem. Len davam bod na zamyslenie.

    @Abrams: Je moznost, mat ich s dieslovym motorom.

    Nic nepodsuvam, ani nekritizujem. Len davam bod na zamyslenie.

    @Abrams: Je moznost, mat ich s dieslovym motorom.

  • Marcus
    14:25 15.03.2017

    Naprostý souhlas s Luky!!! I ta nej nej nej technika je jen tak dobra, jak je dobra osádka! A o financčních podmínkách a následnýc možnostech výcviku naší armády si nedělám iluze! Zobrazit celý příspěvek

    Naprostý souhlas s Luky!!!
    I ta nej nej nej technika je jen tak dobra, jak je dobra osádka! A o financčních podmínkách a následnýc možnostech výcviku naší armády si nedělám iluze!Skrýt celý příspěvek

  • Marcus
    14:23 15.03.2017

    ggtt To je jak kdyby jsi porovnával Gripen a F22! No pokud bych měl na výběr jestli do lehkého tanku u kterého domácí výroba/servis zajistí bezproblémový servis a provoz a kde ...Zobrazit celý příspěvek

    ggtt
    To je jak kdyby jsi porovnával Gripen a F22!
    No pokud bych měl na výběr jestli do lehkého tanku u kterého domácí výroba/servis zajistí bezproblémový servis a provoz a kde díky levnějšímu a jednoduššímu provozu je zajištěn kvalitní výcvik osádek tak volím lehký tank!
    Nevěřím že naše armada je schopna nakoupit, udržovat a HLAVNĚ zajistit kvalitní provoz a plnohodnotný výcvik MBT!!!
    Víš jaká je spotřeba třeba toho Abramse??? Dokážeš si představit jak v našich armádních podmínkách se s ním vede plnohodnotný výcvik??? Ty osádky by s tím vyjeli 2 x za rok a pak by nebylo PHM! Na co superdrahá technika když nebude na provoz a výcvik?
    Dobře vycvičená jednotka Lehkých tanků mi příjde pro nás bojeschopnější!Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    14:14 15.03.2017

    Já bych si klidně vlezl do senzoricky dobře vybaveného LT s posádkou, která je dobře vycvičená a velitel je schopný taktik. Lze dopancéřovat aby odolal palbě menších ráží a po ...Zobrazit celý příspěvek

    Já bych si klidně vlezl do senzoricky dobře vybaveného LT s posádkou, která je dobře vycvičená a velitel je schopný taktik. Lze dopancéřovat aby odolal palbě menších ráží a po zásahu se bude zdrhat zadem (alespoň tak si to představuju). Kolik já jsem viděl videí, kdy se z čoudícího tanku vrchem souká posádka, která je pak zmasakrována palbou z ručních zbraní....
    MBT často dává iluzi nezničitelného prostředku, ale když to koupí shora ŘS, tak se stejně vyvaří.Skrýt celý příspěvek

  • Marcus
    14:13 15.03.2017

    Skelet Nemůžeš srovnávat podmínky Maroka s Českem. Maroko je jako severoafrická země gograficky ráj pro tankové boje ( už od dob Rommela :D ) což v našich podmínkách neplatí. Jak ...Zobrazit celý příspěvek

    Skelet
    Nemůžeš srovnávat podmínky Maroka s Českem. Maroko je jako severoafrická země gograficky ráj pro tankové boje ( už od dob Rommela :D ) což v našich podmínkách neplatí. Jak zde psal myslím JiriR, naše podmínky jsou dimenzovány na 50 tun ( mosty, silnice, přeprava) což v Maroku řešit nemusí. A jak psal Luky u nás by se boje vedly na vzdálenost menší.
    Dále Maroku hrozí permanentně konflikt s Alžírskem, které má ve výzbroji obrovské ale obrovské množství ex-sovětské techniky ( T90, T72, T62, T55/54 ). Proto potřebuje takovou techniku. Proto asi neřeší finanční stránku věci. Což náš případ není.
    A v neposlední řadě je Maroko dlouhodobým spojencem USA v tomto region takže volba Abramse je pro ně logická. Nemají blíže nikoho kdo by jim mohl dát lepší nabídku.Skrýt celý příspěvek

  • ggtt
    14:06 15.03.2017

    @idea lahkych tankov..
    Do coho by ste radsej videli nasadat svojho syna? do lahkeho tanku alebo do mbt?

    @idea lahkych tankov..
    Do coho by ste radsej videli nasadat svojho syna? do lahkeho tanku alebo do mbt?

  • Marcus
    14:00 15.03.2017

    Luky Přestavba T72 mi přijde zbytečná. T72 se dnes dají docela rychle střelit dál (EXCALIBR by mohl vyprávět). Ty věže pro lehké tanky nikdo na skladu nemá, než by je naše armáda ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky
    Přestavba T72 mi přijde zbytečná. T72 se dnes dají docela rychle střelit dál (EXCALIBR by mohl vyprávět).
    Ty věže pro lehké tanky nikdo na skladu nemá, než by je naše armáda objednala, než by je belgičani vyrobili, myslím že by VOP měl ty podvozky hotové. Čas na výrobu by byl asi podobný. A po tu dobu by mohly zůstat moderniozované T72 ve službě.
    A do budoucna by se mi pro naši armada nejvíc líbilo co jsi psal ty. Cca 100 lehkých tanku na podvozku BVP a k tomu 300 BVP. Pro armada našich podmínek a hlavně financí ideální kombinace.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    13:57 15.03.2017

    Marcus: Morocco receives tanks from the US as part of the general contract for 222 tanks , worth $ 1.015 ...Zobrazit celý příspěvek

    Marcus: Morocco receives tanks from the US as part of the general contract for 222 tanks , worth $ 1.015 billion
    http://defence-blog.com/army/m... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    13:57 15.03.2017

    fenri: Základné pancierovanie a rýchlosť (pozor porovnávame tu prvosledový tank s druhosledovým). Naproti tomu najväčšia pôvodná výhoda T-72 a to nižšia náročnosť, by zrejme padla ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri:
    Základné pancierovanie a rýchlosť (pozor porovnávame tu prvosledový tank s druhosledovým). Naproti tomu najväčšia pôvodná výhoda T-72 a to nižšia náročnosť, by zrejme padla za obeť hĺbkovej modernizácii.Skrýt celý příspěvek

  • Marcus
    13:52 15.03.2017

    strategist 100 MBT + záloha by se mi libilo ale, myslím že pro naši armadu je to hodně velké scifi. Na to nikdy mít nebudeme! :D Ani na nákup natož na provoz. A kdyby nějakým ...Zobrazit celý příspěvek

    strategist
    100 MBT + záloha by se mi libilo ale, myslím že pro naši armadu je to hodně velké scifi. Na to nikdy mít nebudeme! :D Ani na nákup natož na provoz. A kdyby nějakým zázrakem ano, to už mi přijde realnější Leopard než Abrams. Mají ho naši sousedé a proto jak jsi sám psal je to ze strategického hlediska lepší volba. I když jít nahonem do verze Leo 2 mi přijde zbytečné.
    Spíš mi příjde lepší idea co tu psal I Luky - vice lehkých tanků a k tomu BVB - na stejném podvozku.Skrýt celý příspěvek

  • Strategist
    13:39 15.03.2017

    No po pročtení tété diskuze usuzuju, že jsou zde pouze 2 pruchodné řešení: 1)Leo II (přičemž později možná leo 3, problém je že tyto kusy už nejsou a vypadá o že pokud bysme si ...Zobrazit celý příspěvek

    No po pročtení tété diskuze usuzuju, že jsou zde pouze 2 pruchodné řešení:
    1)Leo II (přičemž později možná leo 3, problém je že tyto kusy už nejsou a vypadá o že pokud bysme si je přímo nové nezaplatili tak ani nebudou, ze strategického hlediska by byly asi nejlepší.
    2)M1A2- tato možnost připadá více v úvahu, asi bysme nedostali nejlepší pancíř co mají, ale myslím si že něco typu co má austrálie by nám dali, přece jen jsme spolehlivější než SA, ale nejlepší pancíř nečekejte protože nějací ruští agenti a sympatizanti se u nás stále bohužel najdou. Co se týče servisu tak díky přítomnosti USA brigád v Evropě bysme u nás mohli zřídit něco jako středisko pro opravy, kde by se mohly opravovat i ty americké, takže by nám možná na to i přispěli.

    Co se týče přezbrojení servisu a zásobování, tak to je věc co by se měla udělat co nejdřív a stejně bude muset, do 2 procent HDP máme daleko takže peníze se určitě najdou. Počet? Myslím si že tak 100 M1A2 v aktivní službě +nějaké záložní + zbylé T72 by nám stačily, zbytek můžou suplovat BVP(nové).Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    13:39 15.03.2017

    Marcus Mě se ten skeletův nápad fakt líbí. 130 podvozků je slušný číslo. Jestli našim z Přáslavic odcházejí SŘP a budou muset končit, hnedle by dostali novou, perspektivní ...Zobrazit celý příspěvek

    Marcus
    Mě se ten skeletův nápad fakt líbí. 130 podvozků je slušný číslo.
    Jestli našim z Přáslavic odcházejí SŘP a budou muset končit, hnedle by dostali novou, perspektivní technologii. Navíc systém výcviku by měl podobnou mentalitu - mám lehčí, pohyblivější tank s modernímio senzory, ale slabší pancéřování....s tím, že by se stále prověřovaly možnosti lepších aktivních ochran. Tomu přizpůsobím taktiku. Tento systém by byl vypilován ve chvíli příchodu nových LT.
    Přezbrojení pásovců bude trvat delší dobu, české podniky to asi nenasekají tak rychle.
    Repase T-72 je ale nabízena neustále a dělat ji tu umí. Vyváželo se například do Iráku. To znamená, že máme teoretickou reálnou možnost rychle zprovoznit 130 strojů (nám by ale stačilo udržet 32 M4 s namakanými britskými motory).
    Jak říkám, beru to jen jako teoretickou možnost a možná bych ty starší Téčka ve skladech ani nedržel. Nadruhou stranu, třeba by se stejně tak rychle neprodala a nám by dělala teoretickou možnost rychlých 130 "tanků" (nevím jak moc by to brzdily věže). To už se dá válčit i s Německem :D...ale fakt o to nestojímSkrýt celý příspěvek

  • JiriR
    13:24 15.03.2017

    Skelet- Uvažovat o tom (počeštěném licenčním MBT) jenom pro ČR by bylo neekonomické, pozice naivního realizmu (nesmyslné vnímání situace) by to přesto nebyla: Jinak je tady na ...Zobrazit celý příspěvek

    Skelet- Uvažovat o tom (počeštěném licenčním MBT) jenom pro ČR by bylo neekonomické, pozice naivního realizmu (nesmyslné vnímání situace) by to přesto nebyla:
    Jinak je tady na východě 10 států, kteří mají pár věcí společných: málo peněz, strategické mosty dimenzované na 50 tun, požadavek na kompatibilitu NATO. Co pro ně přichází v úvahu-bezvýchodnost, kterou tady popisujete. Jinak je jasné, že získat licenci např. na Type 10, by nebylo ani jednoduché ani levné a možná ani NATO kompatibilní (proto mluvím o počeštění).Skrýt celý příspěvek

  • Marcus
    13:20 15.03.2017

    Luky Doufejme že k takovému totálnímu průseru nedojde :D To už mi přijde lepší T72 rychle prodat/darovat do ciziny a těch 30+2 modernizovaných si nechat třeba pro Armádní zálohy, ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky
    Doufejme že k takovému totálnímu průseru nedojde :D
    To už mi přijde lepší T72 rychle prodat/darovat do ciziny a těch 30+2 modernizovaných si nechat třeba pro Armádní zálohy, kde jednodušší system T72 může ještě nouzově fungovat.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    13:17 15.03.2017

    Marcus: s takto modifikovaným podvozkem T-72 "počítám" jen do doby, než by byl nahrazen lehkým tankem na bázi BVP. Předpokládám totiž, že ony LT by byly dodávány vlastně až na ...Zobrazit celý příspěvek

    Marcus: s takto modifikovaným podvozkem T-72 "počítám" jen do doby, než by byl nahrazen lehkým tankem na bázi BVP. Předpokládám totiž, že ony LT by byly dodávány vlastně až na konec, jelikož u tanků nás netlačí bota tolik jako u BVP.

    fenri: výhoda Abrams je, že ho vlastní jednotky USA na území Evropy. V době míru je to samo sebou zanedbatelná výhoda, ale v případě zahraničně-politických komplikací to už výhoda je. Čím více se blíží výroba Leo3, tím více se mi líbí idea nákupu (jetých) Abramsů před nákupem (jetých) Leo2.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    13:13 15.03.2017

    Skelet U BVP se při takových počtech už určitě počítá s licencí(snad i s věží). Je otázka, zda by něco takového přicházelo v úvahu u cca 70ti 120mm věží. I kdybychom je ale brali ...Zobrazit celý příspěvek

    Skelet
    U BVP se při takových počtech už určitě počítá s licencí(snad i s věží). Je otázka, zda by něco takového přicházelo v úvahu u cca 70ti 120mm věží. I kdybychom je ale brali jako subdodávku z ciziny, její osazení na T-72 by bylo naší technologií. Taková technologie by zůstala v záloze pro případ totálního průseru (pro archivní T72), který doufám nepřijde. Je to ale hezká strategie - když vidíme, co všechno vyjíždí do pole na bojištích, kde se válčí delší dobu.Skrýt celý příspěvek

  • Marcus
    13:11 15.03.2017

    to skelet: Podvozek T72 a věž pro LT mi příjde zbytečná kombinace. - T72 má zbytečně těžký a přepanceřovaný podvozek. Pokud věž má odolnost proti ráži cca 20mm stačí podvozek se ...Zobrazit celý příspěvek

    to skelet: Podvozek T72 a věž pro LT mi příjde zbytečná kombinace.
    - T72 má zbytečně těžký a přepanceřovaný podvozek. Pokud věž má odolnost proti ráži cca 20mm stačí podvozek se stejnou odolností.
    - T72 bude mít vyšší spotřebu, dražší provoz a horší mobilitu.
    - podvozek BVP bude mít rozhodně lepší jízdní vlastnosti a uživatelskou přívětivost
    - když už máš podvozek BVB zařazený ve službě, proc držet ve službě další podvozek T72 a tím kompkikovat servis?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 11