Izraelský tank Sabra pro Armádu České republiky?

Izraelský tank Sabra Mk. II (M60T) byl vyvinut pro potřeby turecké armády; větší fotoNatan Flayer; CC BY-SA 3.0

Mezi roky 2020 až 2025 Armáda České republiky začne s výběrem nových tanků. Jedním z nabízených typů je nejnovější model izraelského tanku Sabra, který využívá šasi amerického tanku M60.

Informace o izraelské nabídce se objevila na portálu Security Magazín v polovině minulého roku. Podle Davida Bohbota, zástupce izraelských firem IMI Systems a IAI v České republice, Izrael původně zvažoval Armádě ČR nabídnout tanky Merkava. Volba ale nakonec padla pro tanky Sabra od izraelské firmy IMI Systems.

“I když to byla naše první myšlenka (nabídnout tank Merkava - pozn. red.), naši experti tuto možnost zamítli a rozhodli, že pro evropské bojiště a podmínky je Sabra ideální. Je menší, rychlejší a lépe vyhovuje evropským podmínkám. Samozřejmě, že všechny obranné systémy, technické systémy, hydraulika, elektronické systémy a další části včetně pancéřování a technologií budou ty samé, co jsou na tancích Merkava. Podle rozpočtu vybereme to nejlepší, co můžeme dodat a co bude Armáda ČR požadovat,” uvedl pro Security Magazín Bohbot.

Podle přijaté Koncepce výstavby Armády České republiky 2025 si Armáda ČR tankové jednotky ponechá. “Vzhledem k nutnosti udržení mohutné palebné síly bude v letech 2020 – 2025 rozhodnuto o modernizaci či náhradě tanků,” dočteme se v koncepci. Nyní Armáda ČR provozuje 30 modernizovaných tanků T-72 M4CZ u 73. tankového praporu v Přáslavicích a 93 tanků T-72M1 je v rezervě.

V současné době odborníci armády zkoumají možnosti na trhu i nabídky firem. Nejlogičtější se jeví nákup německých tanků Leopard 2, který používá německá, polská nebo rakouská armáda. Armáda ČR pravděpodobně musí zvážit nákup pouze nových tanků Leopard 2, protože starší (a dostatečně zachovalé) tanky Leopard 2 k prodeji již prakticky nikdo nenabízí.

Problém je však cena nového tanku Leopard 2 - ta hravě přesáhne 7 milionů euro za jedno vozidlo (190 milionů Kč). Další desítky milionů euro si vyžádá vybudování potřebného logistického, výcvikového a servisního zázemí, nákup munice, náhradních dílů, atd. V tomto se ale bude moci Armáda ČR opřít o zkušenosti a zázemí okolních zemí.

Turecký M60T (Sabra Mk. II) v Sýrii.

Dále si je třeba uvědomit, že pro těžké tanky Leopard 2 je nutné nakoupit vhodná vyproštovací, mostní, ženijní a servisní vozidla - opět půjde o částky v desítkách milionů euro.

Armáda ČR si však příliš vybírat nemůže. Francouzský tank Leclerc nebo italský Ariete se již nevyrábějí, a pro potřeby Armády ČR nikdo výrobní linku znovu otevírat nebude. Nabízí se samozřejmě americký tank Abrams, ale problém je velká cena i velká hmotnost - kolem 63 t.

V případě tanku Abrams, nebo i jiných exotických variant, jako například jihokorejského K2 nebo japonského Type 10, je problém zajištění servisu a provozu těchto tanků. V ČR by bylo nutné pro tyto tanky vybudovat velmi drahé provozní zázemí. Uplyne také mnoho let, než si Armáda ČR osvojí veškeré provozní náležitosti těchto tanků a vycvičí potřebný počet techniků a vojáků. Nemluvě o tom, že veškeré náhradní díly se budou muset posílat přes půlku světa, což je pro případ zhoršené bezpečnostní situace krajně nebezpečné.

Jak jsme již popsali v článku o ruském tanku T-14, o bojově efektivitě tanků nevypovídají ani tak hrubé výkony, ale schopnost armády zajistit bojeschopnost (provozuschopnost, přepravitelnost) tanku ze všech myslitelných podmínek, včetně válečného stavu, kdy budou narušeny zásobovací linie. Je proto třeba mít snadný přístup k náhradním dílům, špičkový vlastní servis, zabezpečit dodávky paliva, mít kvalitně vycvičené posádky a zajistit strategický transport tanků na dlouhé vzdálenosti (po železnici nebo pomocí tahačů tanků).

Modernizace tanku M60 podle IMI.

Z tohoto důvodu nejlogičtějším kandidátem je německý tank Leopard 2 nebo právě izraelský tank Sabra. Izraelská nabídka je jistě zajímavá, ale proti hraje výrazná psychologická bariéra - Sabra využívá šasi amerického tanku M60, který americká armáda zařadila do služby již v roce 1961.

Podle Bohbota ale tank Sabra nemá kromě zmíněného šasi vůbec nic společného s původním tankem M60. Veškeré klíčové mechanické (podvozek, zavěšení, kol, motor, ovládaní věže/děla, atd.) a elektronické komponenty tanku Sabra jsou nové. Stejně tak Sabra využívá nejnovější kanón ráže 120 mm.

Izraelským trumfem je špičkové pancéřování. Model Sabra (resp. Sabra Mk. II) byl vyvinut pro tureckou armádu na základě modernizačního programu Magach 7 (modernizace M60 pro izraelskou armádu). Turci tanky Sabra, které označují jako M60T, nasadili v Iráku i v Sýrii.

Mediálně slavná je událost z dubna minulého roku, kdy byl tank M60T zasažen ruskou protitankovou řízenou střelou (PTŘS) Kornet. Podle ruských pramenů dokáže Kornet proniknout 1000 mm až 1300 mm ekvivalentu válcovaného pancíře (RHAe).

Proti střele Kornet stál izraelský vrstvený pancíř (typické ostré pancéřování tanku Magach 7, resp. Sabra). Přesné složení pancíře a odolnost jsou tajné, pravděpodobně jde ale o kombinaci pasivního pancíře (mix kompozitů, kovů a keramiky) a reaktivního pancíře (varianty ERA, SLERA, NERA nebo NxRA).

Podle dostupného videa střela Kornet zasáhla věž tanku M60T po velkým úhlem od podélné osy vozidla - střela přiletěla z pravé strany, ale zasáhla pancíř v levé části věže. Kumulativní parsek bojové hlavice střely Kornet se tak svezl mimo základní pancíř tanku (šasi M60). Nezodpovězenou otázkou je, zda by nejsilnější částí pancíře (čelo věže) odolalo přímému (kolmému) zásahu střely Kornet.

  Zasažená M60T. / Autor neznámý

Zřejmě největší výhodou zavedení tanků Sabra do výzbroje Armády ČR se stane navázání užší vojenské spolupráce mezi českou a izraelskou armádou. Izraelské tankové jednotky jsou zřejmě nejlepší na světě a mají bohaté zkušenosti s nasazením tanků jak v konfliktech vysoké intenzity, tak například při protiteroristických operacích ve městě.

Právě bohaté izraelské zkušenosti s nasazením tanků a vytvoření užších vztahů mezi českou a izraelskou armádou jsou největší výhody izraelské nabídky. Nabízí se také lákavá nabídka společného cvičení českých a izraelských tankistů v Izraeli.

Podle Bohbota navíc Izraelci nabízejí Armádě ČR nejnovější variantu tanku Sabra. Tank získá mimo jiné nejnovější elektronické, senzorické, počítačové, komunikační a mechanické systémy z tanků Merkava III a Merkava IV. Úroveň technické vyspělosti nabízeného tanku se však bude odvíjet od finančních možností Ministerstva obrany ČR. V případě potřeby půjde tank vybavit i aktivním obranným systémem Iron Fist od IMI.

V současné době IMI nabízí tank Sabra vybavený dělem ráže 120 mm a motorem o typu power-pack o výkonu 745 kW. Senzory, systém řízení palby, elektronika jsou převzaty z tanku Merkava IV. Bojová hmotnost tanku je podle úrovně pancéřování 56 až 59 t. 

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Československý 120mm samohybný minomet vz.85 – neprávem poražený šampion

120mm samohybný minomet vz.85 zavedený v Armádě ČR s projektovým názvem PRAM-S (PRAporní Minomet - ...

Recon Strike Group vs. ruské mechanizované brigády

Americký plukovník ve výslužbě Douglas Macgregor je vlivný americký vojenský myslitel, autor knih a ...

České L-159 ALCA proti stíhačkám F-35B Lightning II

Americká firma Draken International poprvé nasadila česká letadla L-159 ALCA (Advanced Light Combat ...

Armáda ČR hledá nová vozidla: Šance pro VOP CZ a Ajban?

Armádu České republiky čeká v příštích letech výrazná obměna terénních a lehkých obrněných vozidel. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Marthy
    14:32 14.03.2017

    Lukas-stabilizátor kanónu?Ten co tam je teď je špatný?

    Lukas-stabilizátor kanónu?Ten co tam je teď je špatný?

  • Lukas
    14:29 14.03.2017

    Wystarczy zamontować w T-72M4Cz, EPS-72 Albatros - zachodnią stabilizacje do w wozów serii T-72 - o błędzie do 0,4 mrada...
    Koszt 1 urządzenia - ok 200 000 Euro...

    Wystarczy zamontować w T-72M4Cz, EPS-72 Albatros - zachodnią stabilizacje do w wozów serii T-72 - o błędzie do 0,4 mrada...
    Koszt 1 urządzenia - ok 200 000 Euro...

  • fenri
    14:27 14.03.2017

    Pro Sabru se musí vybudovat stejné zázemí jako pro Type 10 a spol. IMHO smysl mají dva scénáře: -koupíme drahý, těžký, ale v okolí zavedený a bez servisních problémů dlouhodobě ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro Sabru se musí vybudovat stejné zázemí jako pro Type 10 a spol.
    IMHO smysl mají dva scénáře:
    -koupíme drahý, těžký, ale v okolí zavedený a bez servisních problémů dlouhodobě provozovatelný tank nesporných kvalit(Leo2)
    -pořídíme si nějakou exotiku, se zajímavou cenou a takticko-technickými výhodami (tj. přidanou hodnotouy oproti Leo) , ale holt si musíme pořídit i zázemí (sweet Merkava IV)

    Sabra kombinuje nevýhody obou výše zmíněných řešení. Rozhodně nevěřím, že bude dlouhodobě výkonnější, než aktuální řešení založené na Leo2 a (ačkoliv asi levnější v akvizici) přináší problémy se servisem a školenímSkrýt celý příspěvek

  • kazd
    14:19 14.03.2017

    Stejný případ jako jejich modernizace MIGu 21.
    Z hlediska izraele fajn = amortizují svůj vývoj na širším portfoliu zboží a kupce si to najde
    Z hlediska ČR nebrat.

    Stejný případ jako jejich modernizace MIGu 21.
    Z hlediska izraele fajn = amortizují svůj vývoj na širším portfoliu zboží a kupce si to najde
    Z hlediska ČR nebrat.

  • stirling
    14:15 14.03.2017

    Souhlas, že 59 či 65 t je jedno ono i když se to stejně bude pořizovat nové tak je fajn když jsme členem nato, aby po mostu mohl projet leo2 i ten náš tank ať je to bude cokoliv. ...Zobrazit celý příspěvek

    Souhlas, že 59 či 65 t je jedno ono i když se to stejně bude pořizovat nové tak je fajn když jsme členem nato, aby po mostu mohl projet leo2 i ten náš tank ať je to bude cokoliv. Také jsem pro leo2 i za cenu 7 mil euro za kus, pokud by se to vyšplhalo na 12 i s příslušenstvím tak za nějakých cca 75 ks dáme kolem 25 mld korun což je podle mě investice kterou si můžeme dovolit pokud bude dobře navržen splátkový kalendář a opravdu se začne navyšovat rozpočet AČR dle předpokladů. Navíc když se to dohodne dobře tak část se vrátí na investicích.Skrýt celý příspěvek

  • Miki.h2o
    14:13 14.03.2017

    Na Leoparda III asi prachy fakt nebudou, takže dvojka mi příjde jako jediná logická možnost. Jinak můžeme rovnou vybrat sbírku muzea v Lešanech. Hlavně aby jich nakoupili ...Zobrazit celý příspěvek

    Na Leoparda III asi prachy fakt nebudou, takže dvojka mi příjde jako jediná logická možnost. Jinak můžeme rovnou vybrat sbírku muzea v Lešanech.
    Hlavně aby jich nakoupili smysluplné množství, 30 ks je fakt k smíchu.
    Pokud na to peníze nebudou je jediná cesta v další modernizaci T72 a když né vlastní tak PT-16 vypadá dost dobře. Nevěřím že by se Izraelci pouštěli do modernizace tanku se kterým v tom nemají zkušenosti.
    Když tady dojde na nějaký opravdový konflikt tak nám stejně budou muset spojenci nějakou techniku věnovat.Skrýt celý příspěvek

  • Laci
    14:05 14.03.2017

    Zajímavý a nesporně hodně bojově vysoce hodnotný tank, nicméně pro nás pouze Leopard 2. Poměr palebné síly - ochrany - pohyblivosti + má ho půlka NATO a třetina EU.

    Zajímavý a nesporně hodně bojově vysoce hodnotný tank, nicméně pro nás pouze Leopard 2. Poměr palebné síly - ochrany - pohyblivosti + má ho půlka NATO a třetina EU.

  • Nesher
    13:50 14.03.2017

    No já nevím, ale zdá se mi trochu podivné argumentovat u Abramse tím, že se v případě konfliktu budou muset dovážet náhradní díly přes půl světa což je problém, kdežto z východního ...Zobrazit celý příspěvek

    No já nevím, ale zdá se mi trochu podivné argumentovat u Abramse tím, že se v případě konfliktu budou muset dovážet náhradní díly přes půl světa což je problém, kdežto z východního středomoří to jako problém nebude? Navíc, US Army má v Bavorsku kompletní zázemí včetně skladů ND odkud by se dalo v případě nutnosti brát, případně tam vozit tanky na opravu.
    Samozřejmě, že ideální by byl Leo 2A6/A7, ale pokud by to z nějakého důvodu nešlo, pořád mi přijde jako lepší řešení modernizovaný Abrams s kompletní podporou 2,5 hodiny jízdy autem z Prahy než exotický stroj z Izraele, který bude široko daleko jediný.
    Navíc, ať koupíme co koupíme, stejně se bude muset vyměnit celá podpora včetně mostních zařízení, vyprošťovacích systémů atp. Ono je skoro už jedno jestli máme 60t Sabru nebo 65+t Leo či Abrams.Skrýt celý příspěvek

  • David
    13:28 14.03.2017

    Jenže i pro ten Sabre by bylo nutno vybudovat rozsáhlé logistické zázemí atd. Takže v tomto směru ona výhoda oproti Leopardu 2 poněkud mizí. A jak je v článku zmíněno, Leopard 2 ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenže i pro ten Sabre by bylo nutno vybudovat rozsáhlé logistické zázemí atd. Takže v tomto směru ona výhoda oproti Leopardu 2 poněkud mizí. A jak je v článku zmíněno, Leopard 2 provozují okolní státy, se kterými by se mohlo spolupracovat, čímž by se asi tyto náklady poněkud snížily. Zato kdybychom se stali jediným provozovatelem Sabre, tak by naopak náklady byly hodně vysoké.
    A co se týče onoho zásahu Kornet - je otázkou, zda by takovému zásahu odolaly i jiné tanky. Vzhledem k např. zkušenosti armády Saúdské Arábie z nasazení Abramsů v Jemenu o tom pochybujiSkrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    13:26 14.03.2017

    To už by bylo lepší poslat pár kusů T-72 ze skladů do Izraele - ať tam na Téčko navěsí lauf a systémy z Merkavy IV... klidně by to mohlo být i s novou věží... Základním ...Zobrazit celý příspěvek

    To už by bylo lepší poslat pár kusů T-72 ze skladů do Izraele - ať tam na Téčko navěsí lauf a systémy z Merkavy IV... klidně by to mohlo být i s novou věží...

    Základním problémem Sabry je právě šasi z M60 - je to už X-tá modernizace téhož - šasi už nemá moc potenciálu pro úpravy.... Mohu dát do jedničkové Ochcávky motor z Porsche, zavěšení kol od VW, interiér a multimédia z Jaguaru, ... ale celkovou kvalitu bude udávat ten nejslabší článek - stará kastle (nemyslím stáří kovu).

    Modernizuje se když nejsou prachy na nový materiál (případně není dost peněz na kompletní obměnu materiálu).

    Za mne jsou daleko důležitější logistické náklady - tj. dosažitelnost a cena náhradních dílů, opravárenská centra, výcvikové prostředky. Dokonce ani Švédové, kteří hodně sází na vlastní zbrojovky a vlastní výzbroj, si nedopřáli ten luxus, aby si vedle Viggenů, Grippenů nebo Strv 103C pořizovali ještě MBT z jiného kontinentu. Prostě udělali srovnávací zkoušky a vyhrál Leopard před Abramsem a Leclerkem. Proč? Protože náklady na životní cyklus.

    NATO taky vytváří ohromný tlak na unifikaci výzbroje - francouzká armáda nakupuje útočné pušky od HK, Poláci kupují německé Leopardy nebo samohybné houfnice (jihokorejské K9, což je, světe div se, podvozek odvozený z Paladina s věží z AS Braveheart).

    S kým by byly kompatibilní Sabry? S Izraelci, Turky, Řeky, Portugalci? To by AČR musela mít dost peněz, aby měla na sklady plné náhradních dílů.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    13:16 14.03.2017

    Pri tej námahe by stačilo kúpiť si iba ten prídavný pancier a nejakú elektroniku a hodiť to na čokoľvek iné než kupovať celú Sabru...

    Pri tej námahe by stačilo kúpiť si iba ten prídavný pancier a nejakú elektroniku a hodiť to na čokoľvek iné než kupovať celú Sabru...

  • KóĎA
    13:09 14.03.2017

    "Nezodpovězenou otázkou je, zda by nejsilnější částí pancíře (čelo věže) odolalo přímému (kolmému) zásahu střely Kornet."

    já myslím, že tato otázka je již jasně zodpovězena.

    "Nezodpovězenou otázkou je, zda by nejsilnější částí pancíře (čelo věže) odolalo přímému (kolmému) zásahu střely Kornet."

    já myslím, že tato otázka je již jasně zodpovězena.

  • lukus
    12:59 14.03.2017

    Myslel jsem, že mne napadly všechny řešení našeho tankového vojska - evidentně ne. Menší a rychlejší než druhoválečné tanky, ale rychlejší, užší, nižší je T72m4cz. Bud jsme ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslel jsem, že mne napadly všechny řešení našeho tankového vojska - evidentně ne.
    Menší a rychlejší než druhoválečné tanky, ale rychlejší, užší, nižší je T72m4cz. Bud jsme partneři a bude Mekdava 4 nebo kupujeme jinde Třeba Type 10. Kdo chce Sabry, at jde do reality a sám si sáhne do svědomí, jak se zachoval : ještě před pár lety-2010 se prodávaly nové jedničkové Oktávky - stejně většina kupovala dvojkové i s nižší výbavou

    Doufám, že to nikdo neschválí nebo budeme mít v roce 1060 tanky s konstrukcí z roku 1961 a budeme světový unikátSkrýt celý příspěvek

  • Marthy
    12:54 14.03.2017

    Nevím,ale nezískali by jsme koupí Sabry tank zhruba stejného výkonu jako máme už teď v podobě T-72CZ?A ta jeho váha,Abrams se nám zdá těžký,ale 56-59 tun taky není zrovna ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevím,ale nezískali by jsme koupí Sabry tank zhruba stejného výkonu jako máme už teď v podobě T-72CZ?A ta jeho váha,Abrams se nám zdá těžký,ale 56-59 tun taky není zrovna málo,takže by se určitě museli koupit nové mostové a vyprošťovací tanky,atd.A bojová síla naší tankové jednotky by zůstala podobná jaká je už teď,přijde mi to jako vyhození peněz oknem.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 11 z 11