Izraelský tank Sabra pro Armádu České republiky?

Izraelský tank Sabra Mk. II (M60T) byl vyvinut pro potřeby turecké armády; větší fotoNatan Flayer; CC BY-SA 3.0

Mezi roky 2020 až 2025 Armáda České republiky začne s výběrem nových tanků. Jedním z nabízených typů je nejnovější model izraelského tanku Sabra, který využívá šasi amerického tanku M60.

Informace o izraelské nabídce se objevila na portálu Security Magazín v polovině minulého roku. Podle Davida Bohbota, zástupce izraelských firem IMI Systems a IAI v České republice, Izrael původně zvažoval Armádě ČR nabídnout tanky Merkava. Volba ale nakonec padla pro tanky Sabra od izraelské firmy IMI Systems.

“I když to byla naše první myšlenka (nabídnout tank Merkava - pozn. red.), naši experti tuto možnost zamítli a rozhodli, že pro evropské bojiště a podmínky je Sabra ideální. Je menší, rychlejší a lépe vyhovuje evropským podmínkám. Samozřejmě, že všechny obranné systémy, technické systémy, hydraulika, elektronické systémy a další části včetně pancéřování a technologií budou ty samé, co jsou na tancích Merkava. Podle rozpočtu vybereme to nejlepší, co můžeme dodat a co bude Armáda ČR požadovat,” uvedl pro Security Magazín Bohbot.

Podle přijaté Koncepce výstavby Armády České republiky 2025 si Armáda ČR tankové jednotky ponechá. “Vzhledem k nutnosti udržení mohutné palebné síly bude v letech 2020 – 2025 rozhodnuto o modernizaci či náhradě tanků,” dočteme se v koncepci. Nyní Armáda ČR provozuje 30 modernizovaných tanků T-72 M4CZ u 73. tankového praporu v Přáslavicích a 93 tanků T-72M1 je v rezervě.

V současné době odborníci armády zkoumají možnosti na trhu i nabídky firem. Nejlogičtější se jeví nákup německých tanků Leopard 2, který používá německá, polská nebo rakouská armáda. Armáda ČR pravděpodobně musí zvážit nákup pouze nových tanků Leopard 2, protože starší (a dostatečně zachovalé) tanky Leopard 2 k prodeji již prakticky nikdo nenabízí.

Problém je však cena nového tanku Leopard 2 - ta hravě přesáhne 7 milionů euro za jedno vozidlo (190 milionů Kč). Další desítky milionů euro si vyžádá vybudování potřebného logistického, výcvikového a servisního zázemí, nákup munice, náhradních dílů, atd. V tomto se ale bude moci Armáda ČR opřít o zkušenosti a zázemí okolních zemí.

Turecký M60T (Sabra Mk. II) v Sýrii.

Dále si je třeba uvědomit, že pro těžké tanky Leopard 2 je nutné nakoupit vhodná vyproštovací, mostní, ženijní a servisní vozidla - opět půjde o částky v desítkách milionů euro.

Armáda ČR si však příliš vybírat nemůže. Francouzský tank Leclerc nebo italský Ariete se již nevyrábějí, a pro potřeby Armády ČR nikdo výrobní linku znovu otevírat nebude. Nabízí se samozřejmě americký tank Abrams, ale problém je velká cena i velká hmotnost - kolem 63 t.

V případě tanku Abrams, nebo i jiných exotických variant, jako například jihokorejského K2 nebo japonského Type 10, je problém zajištění servisu a provozu těchto tanků. V ČR by bylo nutné pro tyto tanky vybudovat velmi drahé provozní zázemí. Uplyne také mnoho let, než si Armáda ČR osvojí veškeré provozní náležitosti těchto tanků a vycvičí potřebný počet techniků a vojáků. Nemluvě o tom, že veškeré náhradní díly se budou muset posílat přes půlku světa, což je pro případ zhoršené bezpečnostní situace krajně nebezpečné.

Jak jsme již popsali v článku o ruském tanku T-14, o bojově efektivitě tanků nevypovídají ani tak hrubé výkony, ale schopnost armády zajistit bojeschopnost (provozuschopnost, přepravitelnost) tanku ze všech myslitelných podmínek, včetně válečného stavu, kdy budou narušeny zásobovací linie. Je proto třeba mít snadný přístup k náhradním dílům, špičkový vlastní servis, zabezpečit dodávky paliva, mít kvalitně vycvičené posádky a zajistit strategický transport tanků na dlouhé vzdálenosti (po železnici nebo pomocí tahačů tanků).

Modernizace tanku M60 podle IMI.

Z tohoto důvodu nejlogičtějším kandidátem je německý tank Leopard 2 nebo právě izraelský tank Sabra. Izraelská nabídka je jistě zajímavá, ale proti hraje výrazná psychologická bariéra - Sabra využívá šasi amerického tanku M60, který americká armáda zařadila do služby již v roce 1961.

Podle Bohbota ale tank Sabra nemá kromě zmíněného šasi vůbec nic společného s původním tankem M60. Veškeré klíčové mechanické (podvozek, zavěšení, kol, motor, ovládaní věže/děla, atd.) a elektronické komponenty tanku Sabra jsou nové. Stejně tak Sabra využívá nejnovější kanón ráže 120 mm.

Izraelským trumfem je špičkové pancéřování. Model Sabra (resp. Sabra Mk. II) byl vyvinut pro tureckou armádu na základě modernizačního programu Magach 7 (modernizace M60 pro izraelskou armádu). Turci tanky Sabra, které označují jako M60T, nasadili v Iráku i v Sýrii.

Mediálně slavná je událost z dubna minulého roku, kdy byl tank M60T zasažen ruskou protitankovou řízenou střelou (PTŘS) Kornet. Podle ruských pramenů dokáže Kornet proniknout 1000 mm až 1300 mm ekvivalentu válcovaného pancíře (RHAe).

Proti střele Kornet stál izraelský vrstvený pancíř (typické ostré pancéřování tanku Magach 7, resp. Sabra). Přesné složení pancíře a odolnost jsou tajné, pravděpodobně jde ale o kombinaci pasivního pancíře (mix kompozitů, kovů a keramiky) a reaktivního pancíře (varianty ERA, SLERA, NERA nebo NxRA).

Podle dostupného videa střela Kornet zasáhla věž tanku M60T po velkým úhlem od podélné osy vozidla - střela přiletěla z pravé strany, ale zasáhla pancíř v levé části věže. Kumulativní parsek bojové hlavice střely Kornet se tak svezl mimo základní pancíř tanku (šasi M60). Nezodpovězenou otázkou je, zda by nejsilnější částí pancíře (čelo věže) odolalo přímému (kolmému) zásahu střely Kornet.

  Zasažená M60T. / Autor neznámý

Zřejmě největší výhodou zavedení tanků Sabra do výzbroje Armády ČR se stane navázání užší vojenské spolupráce mezi českou a izraelskou armádou. Izraelské tankové jednotky jsou zřejmě nejlepší na světě a mají bohaté zkušenosti s nasazením tanků jak v konfliktech vysoké intenzity, tak například při protiteroristických operacích ve městě.

Právě bohaté izraelské zkušenosti s nasazením tanků a vytvoření užších vztahů mezi českou a izraelskou armádou jsou největší výhody izraelské nabídky. Nabízí se také lákavá nabídka společného cvičení českých a izraelských tankistů v Izraeli.

Podle Bohbota navíc Izraelci nabízejí Armádě ČR nejnovější variantu tanku Sabra. Tank získá mimo jiné nejnovější elektronické, senzorické, počítačové, komunikační a mechanické systémy z tanků Merkava III a Merkava IV. Úroveň technické vyspělosti nabízeného tanku se však bude odvíjet od finančních možností Ministerstva obrany ČR. V případě potřeby půjde tank vybavit i aktivním obranným systémem Iron Fist od IMI.

V současné době IMI nabízí tank Sabra vybavený dělem ráže 120 mm a motorem o typu power-pack o výkonu 745 kW. Senzory, systém řízení palby, elektronika jsou převzaty z tanku Merkava IV. Bojová hmotnost tanku je podle úrovně pancéřování 56 až 59 t. 

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Československý 120mm samohybný minomet vz.85 – neprávem poražený šampion

120mm samohybný minomet vz.85 zavedený v Armádě ČR s projektovým názvem PRAM-S (PRAporní Minomet - ...

Recon Strike Group vs. ruské mechanizované brigády

Americký plukovník ve výslužbě Douglas Macgregor je vlivný americký vojenský myslitel, autor knih a ...

České L-159 ALCA proti stíhačkám F-35B Lightning II

Americká firma Draken International poprvé nasadila česká letadla L-159 ALCA (Advanced Light Combat ...

Armáda ČR hledá nová vozidla: Šance pro VOP CZ a Ajban?

Armádu České republiky čeká v příštích letech výrazná obměna terénních a lehkých obrněných vozidel. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Stroj
    17:07 24.05.2018

    Ideální tank pro AČR? Merkava 3. Nová stála v roce 2002 cca 3,5 mil dolarů. Z druhé ruky bude levnější odhaduju že cena skladové Merkavy 3 bude někde kolem 2,8 mil dolarů za kus. ...Zobrazit celý příspěvek

    Ideální tank pro AČR? Merkava 3. Nová stála v roce 2002 cca 3,5 mil dolarů. Z druhé ruky bude levnější odhaduju že cena skladové Merkavy 3 bude někde kolem 2,8 mil dolarů za kus. Super moderní tank nepotřebujem, ale tyto tanky mají vysoký modernizační potenciál. Tak že bychom nemuseli otázku tanků dalších 40 let řešit.
    Jediná nevýhoda je hmotnost tanku 64 tun, nic méně jsme v situaci kdy se v ČR bourají staré mostní konstrukce z 50. a 60. let a nahrazují se novými. Myslím tedy, že těžší tank by až tak velký problém nebyl. Navíc problém nosnosti mostních konstrukcí tank Sabra se svojí hmotností 57 až 60 tun také nijak neřeší.
    A ostatní tanky? Leopard 2A4 už prostě nejsou nebo jsou v technickém stavu, který by při uvedení do bojové připravenosti vyžadoval investici takového rozsahu, že se cenou vyrovnají Merkavě nebo tanku Sabra. Verze Leopard 2A6/7 mají astronomickou cenovku, stejně tak tanky Leclerc. Snad jediné co ještě stojí za úvahu poptat skladové tanky Chalanger 2 ve UK, otázka je kolik by si za ně britové řekli a jesli vůbec by k jejich prodeji vzhledem k malému počtu přistoupili.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    22:41 01.04.2017

    Trochu OT, ale vypadá to, že Izraelci na nás kašlou nejen s Merkavami, ale i s Namery. Údajně MO neposlali odpověď na ROP na nákup BVP :-( Zbývá prý šest zájemců (z devíti ...Zobrazit celý příspěvek

    Trochu OT, ale vypadá to, že Izraelci na nás kašlou nejen s Merkavami, ale i s Namery. Údajně MO neposlali odpověď na ROP na nákup BVP :-( Zbývá prý šest zájemců (z devíti oslovených), předpokládám že ASCOD, CV90, Puma a Lynx, zbylé dva nevím, napadají mě K-21, Bionix a M-2.

    Zajímalo by mě, co z té zbylé čtyřky (asijským strojům ani M-2 bych moc šance nedával) by nejvíc vyhovovalo vojákům. Jestli třeba Puma s šestičlenným výsadkem není příliš malá. Soukromě tipuju, že rozhodovat se bude mezi CV90 a ASCODem, především kvůli lobbingu, navíc Puma je dost drahá a Lynx přecijen trochu starší. Ale ani s jedním z těch čtyř strojů bychom asi neudělali vysloveně špatně. Hlavně, ať se nakoupí dost variant a nedopadne to jako u Pandurů, kde chybí skoro všechno, snad krom KBVP.Skrýt celý příspěvek

  • pjek
    12:16 23.03.2017

    Jinak dokud se vyzbojování v ČR řeší jako zisková úloha obchodníků a nikoli celé země, jde opět jen a jen o vyhazování peněz daňových poplatníků. Proto se jako takový ozývám.

    Jinak dokud se vyzbojování v ČR řeší jako zisková úloha obchodníků a nikoli celé země, jde opět jen a jen o vyhazování peněz daňových poplatníků. Proto se jako takový ozývám.

  • pjek
    12:14 23.03.2017

    Proč jen mi izraelská "Sabra" hýbe žlučí? Sabra a Šatíla...těžká karma IDF...

    Proč jen mi izraelská "Sabra" hýbe žlučí? Sabra a Šatíla...těžká karma IDF...

  • Rase
    21:43 22.03.2017

    JiriR: díky za článek. Jinak naprostý souhlas. Jsem rád, že se tyhle názory šíří dál )

    JiriR: díky za článek. Jinak naprostý souhlas. Jsem rád, že se tyhle názory šíří dál )

  • stirling
    14:23 22.03.2017

    Nesher: ano to vidí každý trouba, že pokud nemohu utratit peníze za "velké" nákupy tak smáznu aspoň část dluhu minulosti a nakoupím munici, náhradní díly, nahradím nějaké v3sky, ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher: ano to vidí každý trouba, že pokud nemohu utratit peníze za "velké" nákupy tak smáznu aspoň část dluhu minulosti a nakoupím munici, náhradní díly, nahradím nějaké v3sky, výstroj atd. je toho mraky kam by těch pár miliard zahučelo raz dva a on místo toho to vrátí a ještě je proti narovnání rozpočtu na 2%. Mě nepřijde pouze jak neschopný člověk ale podle mě je to i člověk který armádu spíše nemá rád...Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    13:58 22.03.2017

    stirling Také to nechápu, jediné vysvětlení, které mě napadá je to, že ANOFERT v oblasti obrany nepodniká, tak je jim to jedno a Stropnický má jediný úkol, neuděla průšvih a ...Zobrazit celý příspěvek

    stirling
    Také to nechápu, jediné vysvětlení, které mě napadá je to, že ANOFERT v oblasti obrany nepodniká, tak je jim to jedno a Stropnický má jediný úkol, neuděla průšvih a tvářit se jak šetří.
    Chápu, že tendr na nový zbraňový systém nejde udělat za pár měsíců, ale nechápu, že ve chvíli kdy MO vidí jak se naplánované tendry vlečou a že se bude muset zase pár mld. vracet, rychle nenakoupí již zavedené systémy, kterých má armáda málo. Např. PTŘS Spike pro Pandury, tam se žádný tendr dělat nemusí, stačí jen poslat do Izraele či Německa (nevím jestli pro Evropu nemají výhradní zastoupení Němci s Eurospikem) objednávku. Samozřejmě trochu přeháním, ale objednat již zavedený systém se dá během pár měsíců. Další jsou kulomety Minimi, nové Tatry atd.Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    12:03 22.03.2017

    Nesher: za ty prachy co vrátil za jeho panování už jsme mohli mít minimálně 50 fungl nových houfnic i s municí a pak se řekne, že na nové nejsou peníze... To je fakt vrah naší ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher: za ty prachy co vrátil za jeho panování už jsme mohli mít minimálně 50 fungl nových houfnic i s municí a pak se řekne, že na nové nejsou peníze... To je fakt vrah naší armády v době kdy se může stavět na nohy tam máme takového hňupa a to jsem hodně slušný doufám, že tohle ANO při volební kampani pořádně omlátí o hlavu.
    JiriR: článek slušný, ale nic nového vše už se probralo zde v diskuzi, ono prostě není co vymýšletSkrýt celý příspěvek

  • JiriR
    08:34 22.03.2017

    Vcelku slušný článek na téma výměny tanků AČR z 21.3.2017 https://m.vtm.zive.cz/jaky-bud... Jen ten závěr ...Zobrazit celý příspěvek

    Vcelku slušný článek na téma výměny tanků AČR z 21.3.2017

    https://m.vtm.zive.cz/jaky-bud...

    Jen ten závěr bych trochu upravil, IMHO:
    1) Velmi důležité je, kolik tanků pořídíme. Pokud okolo 30 tak se zaměřit na C1 Ariete či AMX 130 Leclerc. Pokusit se politicky v rámci „Evropy“ dohodnout odkup části jejich tanků…bylo by to ideální z hlediska logistiky, mostů atd.
    2) Pokud by to bylo okolo 34 x 2..okolo 70 (tolik toho zřejmě nikdo nemá) tak pak je tady množina- repasovaný a modernizovaný M1, 70 Leo 2a7 (zakázka století !), dočasné řešení IFV120 a přihlásit se k Leo3.Skrýt celý příspěvek

  • Mattauch
    23:24 21.03.2017

    Nesher:
    Prostě skromnej chlap no... :D

    Nesher:
    Prostě skromnej chlap no... :D

  • Nesher
    23:07 21.03.2017

    Mattauch Nepletete se, Stropnický je jediný MO v našich dějinách, který nechce přidat peníze. Viz toto: ...Zobrazit celý příspěvek

    Mattauch
    Nepletete se, Stropnický je jediný MO v našich dějinách, který nechce přidat peníze.
    Viz toto: http://www.euro.cz/politika/vo... Skrýt celý příspěvek

  • Mattauch
    22:33 21.03.2017

    Maximux: a) S tím že nejlépe mohou tanky v boji střežit (obecně podporovat) mechanizované jednotky lze jen souhlasit. Mě by se v rámci 7. mb líbilo větší prolnutí IFV a tanků (či ...Zobrazit celý příspěvek

    Maximux:
    a) S tím že nejlépe mohou tanky v boji střežit (obecně podporovat) mechanizované jednotky lze jen souhlasit. Mě by se v rámci 7. mb líbilo větší prolnutí IFV a tanků (či IFV s kanonem 120 mm).

    b) Co je to elitní tankista? Vzhledem k nenaplněnosti, přirozené fluktuaci a délce výcviku je ve stavu dostání se z bodu A do bodu B a výstřelu na cvičný cíl tak čtvrtina až třetina osádek techniky v profesionálních jednotkách. Na to abychom si mohli hrát na elitní secvičené svazky, bychom museli mít více než jeden prapor… Realita je taková, že VD by už měl vědět co dělá, ale taktiku stejně tvoří až stupeň četa. Nemáme výcvikové jednotky a tedy musí prapor pracovat s tím co má - a to je široký rozsah schopností u jedinců na stejném služebním místě. Ve výsledku tedy neexistuje nic jako elitní tanková osádka, neboť najít osádku kde všichni slouží na tancích v aktuálním zařazení déle než tři roky by asi byla celkem prekérka. (Sice vycházím z reality osádek u mechanizovaného praporu, ale nemám nejmenší důvod se domnívat, že na druhé straně buzeráku to mají jinak…)

    c) Co se týče toho, že zvládnutí obsluhy stroje je jen první krůček, nemohu než souhlasit. Ale „bojiště 21. století“ je celkem veselý termín. Tak nějak se domnívám, že každý se v boji snaží přežít a zvítězit bez ohledu na století a nejsem nějak zvlášť přesvědčen o tom, že by to nyní bylo podstatně složitější než před čtyřiceti lety. Jen se nám zmenšili síly a tak odpovědnost a pravomoci poklesli o něco níž ve struktuře velení.
    Ohledně schopností tankových osádek… je například zajímavé jak ovlivnilo více než deset let stabilizačních operací schopnosti vedení boje s rovnocenným nepřítelem – světe div se, došlo ke zhoršení. Byla o tom moc pěkná debata tuším na palbě, už je to pár měsíců co jsem ji četl. Každopádně několikrát došlo i k tomu, že na tankistických soutěžích NATO skončili záložníci lépe než profesionálové – oni totiž nepřišli o schopnosti kvůli nasazení v operacích, pro něž nejsou doktrinálně určeni.

    d) Demografie a lidské zdroje. Jo to je pravda, taky to nikde nezpochybňuji. Jen tvrdím, že škrtnutí tabulky v osádce tanku neznamená, že ji nebudu muset přidat na zabezpečovací jednotce (může tam být smysluplnější, nemusí to být v poměru 1/1). Tedy se nedá automaticky počítat, že když škrtnu třicet tabulek, tak ušetřím třicet platů. Taky se nedá automaticky počítat, že když škrtnu tankové rotě čtvrtinu tabulkových míst, zůstanou ji všechny schopnosti na 100% - osobně bych si tipnul, že se zhorší dostupnost kvůli poklesu schopnosti udržet stav připravenosti – lidé se prostě rychleji unaví a ztratí tak bojeschopnost.


    e) Realit je taková, že v dohledné budoucnosti nebudeme mít tak velkou armádu abychom si mohli dovolit mít v takové odbornosti elitní útvary a výcvikové útvary. Prostě se musíme smířit s tím, že na útvaru budou jak zkušení borci, tak naprostí nováčci a co je nejhorší prázdná tabulková místa. Pokud bychom chtěli mít o něco vyšší úroveň, muselo by se přistoupit k tomu, že je více než jedna tabulková osádka na jeden tank (Odhadl bych, že pro dosažení 100% stavu bojových osádek v úrovni „mám za sebou kurz a alespoň pár taktických výcviků“ bychom museli tabulkově stavět alespoň 1,25 násobek osádek vzhledem k množství strojů a zároveň by musel být zajištěn dlouhodobě dobře fungující nábor - aby byla obměna personálu pokud možno plynulá a ne skoková jak k tomu docházelo v posledních letech). Druhou možností je současný model s AZ u útvaru. Ten je levnější a teoreticky odpovídá (VZP + AZ) 1,3 násobku techniky ale samozřejmě s poněkud menší kvalitou. Který model je smysluplnější nelze hodnotit bez přístupu k dokumentům řešícím bojové pohotovosti a mobilizační rozvinutí.

    Co se týče modelu pro přezbrojení AČR, líbila by se mi transformace minimetných baterií mechanizovaných praporů v roty podpory složené ze dvou minometných čet a dvou čet s podpůrnými vozidly 120 mm. Vše na podvozku IFV. A u 7. mb k tomu tankový prapor s MBT, ale obávám se že to bude buď MBT, nebo IFV s kanonem 120 mm... nikoliv objí, ale rád bych se pletl.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    21:43 21.03.2017

    royal:
    tady je všechno co jsem zatím sehnal:
    http://palba.cz/viewtopic.php?...

    royal:
    tady je všechno co jsem zatím sehnal:
    http://palba.cz/viewtopic.php?...

  • royal
    21:22 21.03.2017

    Maximus: kde čerpáš info o projektu Gepard? Snažil jsem se hledat, ale moc jsem toho nezjistil...

    Maximus: kde čerpáš info o projektu Gepard? Snažil jsem se hledat, ale moc jsem toho nezjistil...

  • Maximus
    16:03 21.03.2017

    To Rase: Ten polský projekt Gepard sleduji už dlouho se zájmem a rozhodně tento tvůj návrh kvituji. Poláci obecně mají pár velmi zajímavých projektů, které by byly zajímavé i pro ...Zobrazit celý příspěvek

    To Rase: Ten polský projekt Gepard sleduji už dlouho se zájmem a rozhodně tento tvůj návrh kvituji.
    Poláci obecně mají pár velmi zajímavých projektů, které by byly zajímavé i pro AČR.
    S polskou raketou M-21 Feniks HE s dostřelem 42 km by získala smysl i pro nás modernizace RM 70 Vampir, což by mohla být asi nejlevnější cesta k dělostřelectvu s dostřelem 40km+.
    Také jejich MANPADS Piorun, což je modernizovaná verze GROMu, by mohl v určitém počtu doplnit PVO na úrovni rota/četa skvělé, ale drahé RBS-70. Mimo jiné Grom je už osvědčený v boji - je potvrzen zásah 9 ruských letadel z 12 vystřelených raket během války v Gruzii.

    Piorun či podobné systémy mají smysl i přes svoji klesající účinnost proti nejmodernějším protiopatřením letadel a vrtulníků. Přesto stále donutí nepřítele působit v dostatečné výšce 5km+ (snazší terč pro PVO středního či dlouhého dosahu a stíhače) či jinak měnit taktiku. Rovněž jednotky odporu v případě okupace vybavené MANPADS by dokázaly působit citelné ztráty na technice a životech nepřítele. I takový pátrací ozbrojený vrtuník s termovizí pátrající po odbojových skupinách v lesích by se stal z lovce snadno lovnou zvěří. Další argument, proč obsazení našeho území by nebylo případně tak jednoduché a "levné".Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    14:27 21.03.2017

    Maximus: Co se týče těch středních tanků, tak by bylo vhodné navázat kontakt s poláky, nebo přesněji s jejich podniky, jelikož divize OBRUM polského zbrojařského koncernu PHO, ...Zobrazit celý příspěvek

    Maximus: Co se týče těch středních tanků, tak by bylo vhodné navázat kontakt s poláky, nebo přesněji s jejich podniky, jelikož divize OBRUM polského zbrojařského koncernu PHO, "dokončuje" zmíněný projekt Gepard (PL-01). Podvozek nás zajimat nemusí, ale ta věž by se skvěle hodila pro náš podvozek, ať to bude cokoliv. Přeci jen je lépe řešená než věže Cockerill a podobné, které jsou na trhu už docela dlouho. Navíc si můžeme odškrtnou spolupráci s V4, což se hodí. Vyvíjet vlastní věž nemá smysl, maximálně zmíněná licence. Senzory a elektronika je věc jiná, tu bysme snad částečně zvládli sami nebo nakoupíme na trhu (třeba od Němců nebo BAE atd.).
    Taky si ale myslím, že zapojení do projektu MCGS (Leo3/Leclerc2) je pro nás nutnost ať už to bude cokoliv - minimálně jako odběratel pár desítek strojů.Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
    13:36 21.03.2017

    Oprava : Kvantita udolala kvalitu...

    Oprava : Kvantita udolala kvalitu...

  • Maximus
    11:37 21.03.2017

    Co se týká ostrahy tanků během bojových operací, tak to může nejefektivněji zajistit pěchota z BVP, které by byly přičleněny k tankové jednotce. Nízké počty tanků lze částečně ...Zobrazit celý příspěvek

    Co se týká ostrahy tanků během bojových operací, tak to může nejefektivněji zajistit pěchota z BVP, které by byly přičleněny k tankové jednotce.

    Nízké počty tanků lze částečně kompenzovat kvalitou tankové techniky a jejich osádek. Fakt, že osádka tanku umí s tankem se dostat z místa A do bodu B a tam vystřelit na cvičný terč z ní nečiní zkušenou a už vůbec ne elitní osádku. Doba i způsob výcviku pro získání elitních tankistů je podstatně delší a nákladnější.

    Rusové, kteří u T-14 přechází na ryze profesionální jednotky, vychází právě z toho, že u drahých tanků "západní koncepce", kterých nikdy nebudou mít v masových počtech jako předchozí série "Téček", je potřeba využít schopnosti stroje na maximum. Nejen tedy zvládnout jejich "základní obsluhu", ale velkou část výcviku věnovat i rozvoji taktických schopností a schopnosti přežití tanku na bojišti 21. století. Tento trend je podpořen i podobným nepříznivým demografickým vývojem jako v Evropě či v jiných vyspělých zemích.

    Jen pro zajímavost a doplnění: Uvádí se, že za II.WW na zničeného německého Tygra připadalo na západní frontě pět zničených Shermanů a na východní frontě 9 ks zničených T-34. Fakt, že kvantita udolala kvantitu nic nemění na tom, že v případě nedostatku lidských zdrojů je to jedna z možných cest.

    To Mattauch: Rozhodně už nyní se armáda potýká s nedostatkem kvalitních uchazečů o službu v AČR a během dekády se situace díky vývoji demografické situace v ČR ještě výrazně zhorší. V souvislosti s minimální nezaměstnaností v ČR a s tím souvisejícím růstem mezd i nekvalifikované síly se bez adekvátního nárůstu mezd v AČR nedá očekávat velký zájem o povolání profesionálního vojáka.
    Už nyní "personální náklady" v naší armádě tvoří kolem 60% z celkového rozpočtu MO a současná snaha neprodlužovat smlouvy vojákům před dosažením nároku na výsluhy rovněž atraktivitu služby u AČR příliš nezvyšuje. Prostě armáda se dostává do uzavřeného kruhu, ze kterého vystoupit nebude jednoduché.

    Pouze masivní nástup Průmyslu 4.0 by vedl k přebytku zájemců o armádu z řad nejméně kvalifikovaných občanů, ale vzhledem k možným masivním negativním sociálně-kulturním dopadům pro společnost se nástup této nové "průmyslové revoluce" úmyslně oddaluje a uměle zpomaluje - v Japonsku už od konce 80. let.

    Nicméně jako průmysl čeká nová revoluce, tak i významná robotizace různých zbraňových platforem je otázkou relativně krátké budoucnosti. Cesta snižování počtu osádek je pouze určitý mezistupeň k významnému nahrazení člověka na bojišti 21. století. Rozhodně se neopájím jako někteří vizemi terminátorů a jiných sci-fi představ. Nicméně pokroky v oblasti umělé inteligence v příštích dekádách umožní automatizaci nejen současných "dronů", ale i stíhaček 6. generace či třeba i tanků.

    Hledání cest, jak řešit otázky, problémy či nacházet slabiny těchto AI technologií je cestou pro ovládnutí bojiště budoucích válek.

    Spoléhání se pouze na osvědčené a prověřené vojenské technologie v současnosti je typickým projevem příprav na války minulé.

    ČR, pokud se chce vymanit z pozice "neokolonie", tak musí investovat do technologií a z role montovny se přeorientovat na produkci výrobků s vysokou přidanou hodnotou. Tou vojenská technika bezesporu je a má i na našem území velmi dlouhou tradici.

    Je v našem zájmu využívat armádní zakázky k transférům technologií a know-how a mělo by to být důležitou součástí hodnocení zbrojních zakázek.

    Proto se kloním k verzi zavedení vozidla palebné podpory se 120 mm kanónem na platformě nově zaváděného BVP, s moderním senzorovým vybavením i systémy AO, jakožto náhrady obstarožních T-72 bez výrazného modernizačního potenciálu. Součástí tohoto musí být jasná deklarace vlády se připojit do programu vývoje a výroby další generace MBT, jako má být "Leo3".Skrýt celý příspěvek

  • Iris-T
    11:03 21.03.2017

    Rase, zdá se že ty tanky a pásové platformy máš zmáknuté. Co by podle tebe byla dobrá volba pro AČR? Iris-T@seznam.cz ať to nespamujem tady.

    Rase, zdá se že ty tanky a pásové platformy máš zmáknuté. Co by podle tebe byla dobrá volba pro AČR? Iris-T@seznam.cz ať to nespamujem tady.

  • KOLT
    23:17 20.03.2017

    :-)) Děkuji za odpověď. Kdybyste nějakého absolventa potkal, zeptejte se, prosím. Fakt by mě to zajímalo. A je jedno, jestli křoviňák nebo motorovka.

    :-)) Děkuji za odpověď. Kdybyste nějakého absolventa potkal, zeptejte se, prosím. Fakt by mě to zajímalo. A je jedno, jestli křoviňák nebo motorovka.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 11