Ukrajina otestovala rakety Vilha s doletem 300 km
- 31. 8. 2016
- 203 komentářů
- Jan Grohmann
Před několika dny ukrajinská armáda otestovala novou taktickou raketu země-země Vilha s doletem 300 km. Raketa byla vypuštěná z upraveného mobilního raketometu BM-30 Směrč.
Ukrajinská armáda má papírově velmi početné dělostřelectvo. Většina techniky je však značně zastaralá, neschopná boje, s chybějící municí nebo s chybějícím vycvičeným personálem.
Kromě (papírově) početného dělostřelectva se ve výzbroji ukrajinské armády nacházejí následující taktické raketové systémy - přes 200 ks raketometů GRAD, 70 ks BM-21 Uragan a 75 ks raketometů BM-30 Směrč.
Čísla vycházejí z ukrajinské a ruské verze Wikipedie. Skutečné počty ukrajinské raketové techniky, včetně té, která leží ve skladech v různém technickém stavu, je však nemožné zjistit. Nezjistitelný je rovněž počet bojeschopné raketové techniky nebo stav muncie do těchto raketometů.
Ukrajinská armáda se přesto snaží svou raketovou techniku, i přes špatný stav ekonomiky, modernizovat.
Podle ukrajinských médií před několika dny ukrajinská armáda otestovala novou taktickou balistickou raketu Vilha s doletem 300 km. Raketa je údajně vyrobená výhradně z ukrajinských součástek.
Vilha byla odpálená z původně běloruského nákladního vozidla MAZ-543. Stejné vozidlo slouží jako platforma pro zmiňovaný raketový systém BM-30 Směrč.
K prvnímu odpalu rakety Vilha však došlo již v dubnu letošního roku.
“Náš vojensko-průmyslový komplex, naši vědci a konstruktéři dostali za úkol zjistit, zda lze ukrajinské rakety vyrábět bez součástek z Ruska. Náš průmyslový komplex a naši vědci již úspěšně provádí zadaný úkol. Naše raketa úspěšně dokončila stanovené úkoly a přesně zasáhla určený cíl,” uvedl v dubnu šéf bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov.
BM-30 Směrč
Vývoj raketometu Směrč začal na začátku 80. let. Do výzbroje sovětské armády se první exempláře dostaly na přelomu let 1987 a 1988. Dnes ruská armáda disponuje stovkou BM-30, většinu modernizovaných na verzi BM-30 Smerč-M.
V původní verzi se BM-30 Směrč skládá z 12 odpalovacích trubic pro neřízené rakety 9M55 (ráže 300 mm) s motorem na tuhé palivo. Rakety mají na délku 7,6 m a váží 800 kg. Dostřel u původní verze BM-30 byl 70 km, u modernizované verze "M" 90 km.
Nová raketa Vilha využívá k navigaci americký satelitní systém GPS (pravděpodobně méně přesnou civilní verzi) a inerciální navigační systém. Ukrajinská strana však kromě doletu o raketě Vilha prakticky nepřinesla žádné další informace.
Podle ruských analytiků je Vilha pouze upravenou původní 9M55 s novým ukrajinským naváděcím systémem. Právě díky začlenění GPS je Vilha mnohem přesnější, než původní rakety, které se spoléhaly jen na vnitřní inerciální navigační systém.
Ruská média, jako je Svobodný tisk, také zpochybňují dolet rakety Vilha - především pokud je Vilha rozměrově a hmotnostně stejné kategorie, jako jsou původní 9M55.
Podle Svobodného tisku pozdější raketové motory ruských 9M55 využívaly výkonné kompozitní tuhé pohonné látky - takové moderní palivo ale údajně Ukrajina nemá k dispozici.
Vyvíjený raketový systém Koršun-2. Peníze na dokončení vývoje mohou poskytnout bohaté státy Perského zálivu. / Ukrajinský internet
Další ukrajinské raketové systémy
V každém případě Ukrajina pokračuje ve vývoji dalších výkonných taktických raket země-země. Ukrajina pracuje například na balistické raketě Sapsan s doletem 480 km a s bojovou hlavicí 1500 kg.
Vývoj rakety byl v roce 2013 zastaven, ale opět obnoven po začátcích bojů na východní Ukrajině. Termín dokončení vývoje je však vzhledem k nedostatku financí nejistý.
Další vyvíjenou zbraní je taktická raketa Koršun-2 s doletem 50 až 350 km. Zbraň je ve vývoji od roku 2014. Podle ukrajinských médií jde v podstatě o obdobu amerického systému BGM-109G Gryphon - ze země odpalovanou střelu s plochou dráhou letu.
Nový ukrajinský systém Grom-2 se zase podobá ruskému kompletu Iskander-M. V základním provedení Grom-2 na cíl vzdálený 300 km doručí bojovou hlavici o hmotnosti 480 kg.
Grom-2 je v nejpokročilejší fázi vývoje a zavedení do výzbroje se očekává na přelomu let 2016 až 2017. Avšak díky nedostatku financí opět hrozí odklad zavedení do výzbroje.
O Grom-2 se však zajímá Saúdské Arábie - ta dokáže dodat potřebné finance nutné k dokončení vývoje. Saudská Arábie již údajně do podniků zapojených do vývoje Grom-2 investovala 40 milionů dolarů.
Je však třeba připomenout - a platí to pro všechny vyvíjené rakety Sapsan, Koršun-2, Grom-2 a Vilha, že jednou strankou mince je dokončit vývoj, druhou pak zbraň vyrábět v dostatečném množství (včetně příslušné munice) a udělat z ní také efektivní bojový systém.
Zdroj: Reuters
Související články
Saudská Arábie koupí ukrajinská dopravní letadla An-178
Saudská Arábie oznámila v pátek zájem nakoupit 30 ukrajinských dopravních letadel Antonov An-178. ...
- 21.12.2015
- 17 komentářů
- Jan Grohmann
Lehká obrněná vozidla pro Ukrajinu
Ukrajina investuje značné prostředky do nákupů nové armádní techniky. Je to způsobeno zejména ...
- 04.02.2016
- 44 komentářů
- Václav Kopecký
Čluny Gjurza-M pro ukrajinské námořnictvo
Ukrajinské ministerstvo obrany plánuje v následujících třech letech nakoupit 20 nových hlídkových ...
- 18.04.2016
- 49 komentářů
- Václav Kopecký
ROZHOVOR: Donbas – s jistým povzdechnutím jej někdy nazývám „evropským safari“
Někteří trávíme léto prací, někteří relaxováním a někteří misionářskou činností v bojové zóně. To je ...
- 24.08.2016
- 90 komentářů
- On War | On Peace
Fenri V tejto diskusii hviezda. Uz sa ti v mojich príspevkoch podarilo najst obhajobu kvality ukrajinskej výroby v príspevku ktorý začínal tým, že je nepodstatná ak sa ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri
V tejto diskusii hviezda. Uz sa ti v mojich príspevkoch podarilo najst obhajobu kvality ukrajinskej výroby v príspevku ktorý začínal tým, že je nepodstatná ak sa predáva.
Vytku k použitú linku na hru ktorá vôbec nezaznela.
A teraz ako bonus i nejak prišiel na to, že sanovať výrobca sa dá len priamo nakupom.
Nemyslím, že to bude jazykovou barierov, ale ide ti karta.
Ukrajinská je nedôveryhodný partnerod, ale keď tvoje dôvody pre toto tvrdenie aplikujeme na rúško tak sú to len blabolzy zákazníkov atď.
Keď tvoju teóriu o štartovacích čiarach aplikujeme na iné postsocialisticke štáty odpovede sa nedočkáme.
A keď ti tu niekto dá investície ruská do obrany v 90 tých tak to bolo rozkradnutá lebo sa ti to hodí (som zvedavy ako zareaguje teraz na konkrétny zoznam od logika)
Tom,
A rozlišovať si rozdielny status firma -štát, alebo si to bral ako jedno? Lebo zjavne mas tiež problém pochopiť čo píšem. A poprosím ta zmaeraj sa na to prečo som dal dotácie v prispevku kde ich spomínam do uvodzoviek.Skrýt celý příspěvekDalší vojenské projekty financované ruskem v 90. tých letech: https://en.wikipedia.org/wiki/... Modernizace kalašnikovu AK-103 R-77 (pravda, do ní toho ruská vláda příliš ...Zobrazit celý příspěvek
Další vojenské projekty financované ruskem v 90. tých letech:
https://en.wikipedia.org/wiki/...
Modernizace kalašnikovu AK-103
R-77 (pravda, do ní toho ruská vláda příliš nenalila - také ji dodnes mají jen v pár kusech)
Su-34
Su-25BM
atd...
atd...
ve srovnání s tím, kolik zbrojních projektů bylo v tu dobu financováno státem na Ukrajině, jsou to úplné zbrojařské hodySkrýt celý příspěvekfenri: stížnosti jsou i na rusy (viz např. dodávka tuším migů alžíru). Hlavně je však totální nepravda o tom, že rusko v 90. tých letech do armády neinvestovalo. - Na začátku ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: stížnosti jsou i na rusy (viz např. dodávka tuším migů alžíru). Hlavně je však totální nepravda o tom, že rusko v 90. tých letech do armády neinvestovalo.
- Na začátku devadesátých let - až do krize v 98 - dávalo rusko do armády větší procento HDP, než v kdykoli potom až do roku 2015 (s jednou výjimkou tuším 2008).
- V tomto období zavádělo např. SU-30, T-90, BMP-3, rakety onyx (zavedeny v armádě 2002, takže výroba začala už v devadesátých letech a kontrakt byl také podepsán v devadesátých letech), houfnice 2S19 (zaváděna na začátku devadesátých let a ke konci devadesátých let vývoj upgradované verze 2S19M1) atd. atd.
- Také financovalo poměrně dosti dalších zbrojních programů, zaváděných později, či zrušený: např. S1-Pancíř, počátek vývoje S-400 je také v 90. letech, Su-47, zrušený vývoj T-95, atd., atd... - to jsou všechno projekty, do kterých i v 90-tých letech lilo rusko státní peníze.
- Dál k tomu připočti to, že během té doby byly dvě války v čečně, což znamená hromadu práce ná údržbě a opravách vojenské techniky....
Ano, objem peněz, který Rusko lilo do armády tehdy byl menší, než teď. Pořád to byl ale nemalý objem peněz a bez petrodolarů (nebo petrorublů) by si rusko nic takového dovolit nemohlo a ruský zbrojní průmysl by na tom byl o dost hůře.Skrýt celý příspěvekNeviem, či ste v zápale diskusie o ukrajinskom vojenskom exporte postrehli najnovšiu správu, ale ukrajinský vojenský priemysel má na konte ďalší úspech. 30. augusta podpísala ...Zobrazit celý příspěvek
Neviem, či ste v zápale diskusie o ukrajinskom vojenskom exporte postrehli najnovšiu správu, ale ukrajinský vojenský priemysel má na konte ďalší úspech. 30. augusta podpísala Ukrajina s Čínou dohodu o obnovení výroby lietadiel Antonov An-225. Ťažko povedať, či je to väčší úspech pre ukrajinský rozpočet alebo pre čínsky vojenský priemysel. Každopádne, Čína získa know-how a technológie, pričom bude môcť tieto lietadlá vyrábať v domácej produkcii.
Zdá sa, že plány na výrobu avizovaných 1000 lietadiel Y-20 boli skutočne len dezinformácia a potvrdzuje sa to, čo predvídal čínsky vojenský analytik Xu Yongling: "v priebehu nasledujúcich 5 - 10 rokov Čína vyvinie transportné lietadlo 3. generácie".
A tým lietadlom bude pravdepodobne ukrajinská Mrija.Skrýt celý příspěvekJo rusaci nejsou duveryhodni to by mohli vypravet iranci jak si objednali a zaplatili komplety pvo nevim jestli S300 nebo S400 a voni jim to na zadost izraele nedodali takovy ...Zobrazit celý příspěvek
Jo rusaci nejsou duveryhodni to by mohli vypravet iranci jak si objednali a zaplatili komplety pvo nevim jestli S300 nebo S400 a voni jim to na zadost izraele nedodali takovy svinstvo
Vite jak to myslim aspon vecsina to pochopi
Tak prosim zadnej romanek na muj prispevekSkrýt celý příspěvekSlavo: Nevím, zkuste nějaký slovenský web. Důkaz, že Rusko v 90. letech dělalo maisvní nákupy moderní vojenské techniky (placené z ropy) a tím sanovalo výrobce? A kdyby, v UA se ...Zobrazit celý příspěvek
Slavo: Nevím, zkuste nějaký slovenský web.
Důkaz, že Rusko v 90. letech dělalo maisvní nákupy moderní vojenské techniky (placené z ropy) a tím sanovalo výrobce?
A kdyby, v UA se to rozkradlo, v Rusku se vyvíjelo. Rozdíl zřejmý. Přijde mi srandovní, že na mojí tezi "Rusové si i v 90. letech udrželi vývoj" říkáte "ne, blábolíte, Rusové v 90. sanovali vývoj". Komické.
Ale k raketě: ano, po Oplotu - lovci Armat a Bucefalovi tu máme další světovou zbraň...Skrýt celý příspěvekfenri: ač s tebou většinově v hodnocení kvality dodávek NOVÉ ukrajinské techniky musím souhlasit a celkem mě překvapuje, že má s tebou někdo potrebu o tom polemizovat, prece jen se ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: ač s tebou většinově v hodnocení kvality dodávek NOVÉ ukrajinské techniky musím souhlasit a celkem mě překvapuje, že má s tebou někdo potrebu o tom polemizovat, prece jen se vyskytovalo a stále vyskytuje pár svetlych výjimek. a zrovna ten Antonov patří mezi ně. pokud si pamatuji, program An-70 se vyvíjel docela slibně,nekdy na začátku roku 2014 byly dokončeny homologace. pak se,z pochopitelných důvodů dodávka do RF, ktera financovala většinu vývoje,jaksi zasekla. Pak tu máme Motor Sic, kteří patří k naprosté světové špičce ve vrtulnikovych motorech, fabrika na lodní motory v Mariupolu a několik dodavatelů komponent právě pro Bulavy a Iskandery. Těch výrobců,kteri byli schopni dodávat špičkové komponenty bylo víc. bohužel, ve všech případech byl objednavatelem těch technologických celků nebo integratorem komponentů soused na východě. a tak to prostě je. vývoj a výroba MBT pro zemi s dnes již jen 42 mil.obyvazel (proti roku 91 pokles o 10) je velký oříšek. Stačí se podívat na vedlejší Bělorusko. to je, co se týče vývoje a výroby pokročilých technologií o poznání lépe,nez UK, a nepouští se do megalomanských projektů.
ostatně, zrovna Blr je výborné pro srovnání té startovací linie, kterou mělo o poznání horší, než Uk.
Jinak všem, co tady povídají o skvělé situaci zemi a'la benzínová stanice, doporučuji nastudovat v nějaké makroekonomii pro začátečníky heslo "Holandská nemoc". Ono to mnohé vysvětlí.Skrýt celý příspěvekfenri A Rusko je akože dôverihodný štát ? : ) http://openiazoch.zoznam.sk/cl... Prehrá arbitráž a potom ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
A Rusko je akože dôverihodný štát ? : )
http://openiazoch.zoznam.sk/cl...
Prehrá arbitráž a potom vyhlási, že ono platiť nebude ... a basta ...dokonca to dali i do zákona ... zaplatia iba to čo láskavo uznajú za vhodné ...napriek tomu, že sa pri arbitráži zaviazali, že pri prehre zaplatia ... o tom je mimochodom arbitráž.
Ruskí športovci majú problémy pre štátom riadený doping..
Neutrálni susedia Ruska premýšľajú o vstupe do NATO pre provokácie a vyhrážky Ruska ..
Putin verejne klame o "neúčasti" svojich vojakov pri okupácii Krymu a východnej Ukrajiny.
EÚ, USA či Kanada tomu "dôverihodnému" štátu zaviedli sankcie ...
Ruské štáte média chŕlia znôšky primitívnej propagandy proti EÚ či NATO, napr. o tom, že v roku 1968 u nás viedli krajinu "fašisti" a ľudia vítali sovietskych okupantov ...
A ak sa sťažujú Indovia ... tak sú "nedôverihodný" ... to je už priam vtip ...
tom75
Finančné podmienky kotraktu sú často najdôležitejšie. Čina napr. nemá problém poskytnúť úver na 100 % ... s odkladom splátok .. a bez úrokov ... čo je v podstate dotácia .... samozrejme to nie je zadarmo, ale o získavaní vplyvu, záujmov a pod.Skrýt celý příspěvekfenri preco mam pocit, ze ti dnes musim vysvetlovat svoje prispevky i ked pouzivam pomerne jednoduche vety? v 90tych toho rusko investovalo pomerne dost. Sice mozes teraz ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
preco mam pocit, ze ti dnes musim vysvetlovat svoje prispevky i ked pouzivam pomerne jednoduche vety?
v 90tych toho rusko investovalo pomerne dost. Sice mozes teraz tvrdit, ze to bolo rozkradnute , ale to je argument ako ...
A minimalne si rusko vzdy sanovalo svojich vyrobcov ak sa dostali do problemov + financovalo aspon ciastocne vyvoj. Rusko totiz nikdy nezabudlo na svoje aspiracie na svetovu mocnost o co ukrajina nikde neusilovala.
A ta t0 ktoru tu davas ako priklad je len tak mimochodom dieta svoietskeho vyvoja. NIe sukromnej inciativy.
tom75
skus rozlisovat firmu, stat a precitaj si prispevky este raz mozno prides na to o com bola debataSkrýt celý příspěvekSlavoslav Dotovane zbrane co to je??? Nebo si myslite ze nekdo nekomu daruje zbrane za miiardy a nic zato nechce???? To ste tak naivni???? Si myslite ze cinane stavej silnice a ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslav
Dotovane zbrane co to je??? Nebo si myslite ze nekdo nekomu daruje zbrane za miiardy a nic zato nechce???? To ste tak naivni????
Si myslite ze cinane stavej silnice a fabriky proto ze jim je ich lito????Skrýt celý příspěvekSlavo: UA nedůvěryhodný stát nepochybně je a dohody s nimi jsou vždy problematické (viz MMF a jednání s věřiteli apod.). UA patří do TOP s tím, že je desátá a většinu z toho tvoří ...Zobrazit celý příspěvek
Slavo: UA nedůvěryhodný stát nepochybně je a dohody s nimi jsou vždy problematické (viz MMF a jednání s věřiteli apod.). UA patří do TOP s tím, že je desátá a většinu z toho tvoří vývoz starého šrotu po SSSR (ne nepodobné naší situaci). Ale ano, máte pravdu že vyváží - netvrdil jsem že ne. Tvrdil jsem, že jejich produkce (v průměru) není kvalitní (či světová, jak tu kdosi halucinoval) a že i levný salám za 39,- se prodá.
Indické výtky nepovažuji za relevantní. Oni nejsou spokojení s ničím. Mimojiné jeden čas Tatrovky ličíli jako snad nejhorší nákladák světa, Francouzi a jejich Rafale jsou šrot atd. Snad jen ten T-90 se obešel běz větších (sic!) nářků.
K dodávkám ruských zbraní do některých zemí: ano, je tam poskytována vládní podpora (jako u většiny zemí světa), ale ta technika je placena (byť často v naturáliích, což není nic proti ničemu). Na druhou stranu pokud někdo neplatí, zbraně nedostane. Viz dodávka T-90 do Azerbajdžánu, kdy T-90 čekaly v Astrachani v přístavu, až Azerbajdžán (který se dostal do problémů kvůli propadu ropy) zaplatí a peníze jel z nich páčit Medvěděv. Nicméně tento elementární servis patří k důvěryhodné zemi.
Znovu ke spotřebě Ruska: ta až do nedávna byla minimální. Prostě vemte, jak se vojenský průmysl popral s devadesátými lety v Rusku a jak na UA. Ani jedna armáda význmaně nenakupovala. Rusové prostě hledali export za každou cenu a peníze dávali do vývoje. Ta moderní ruská technika co se objevuje po r. 2000, či 2010 nevznikla přes noc či ve vzduhoprázdnu. Většinou jde o děcka devadesátých let, kdy vývoj platili zahraniční odběratelé.
Konkrétněji, třeba Antonov trestuhodně prospal 20 let. Nebyl A-400, Spartan apod. Mohli prodávat po celém světě, letadla to určitě nebyla špatná a ring byl relativně volný. Je pravda, že v řadě zemí byl útlum nákupů (konec studené války), ale v jiných se naopak začala rodit síla a začali nakupovat. Celkem vyspělý raketově-motorářský průmysl zaspal. Mysleli, že budou do nekonečna dělat motory pro Satany? A najednou je tu Topol-M, Bulava, Jars a je nikdo nepotřebuje. Přitom to nebyly (kapacitami, know-how) marné firmy. Ale vše zaspáno, rozkradeno, zchátráno.
Porovnejte vývoj ruského vývozu zbraní a ukrajinského. Ty křivky..Skrýt celý příspěvekfenri nikde som ani slovom nezmienil tvoj odkaz na hry. Pravdu povediac som ho ani nepozrel to sa natahujte s dusanom. no praveze si to de facto rozporoval. Ukrajinu si ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
nikde som ani slovom nezmienil tvoj odkaz na hry. Pravdu povediac som ho ani nepozrel to sa natahujte s dusanom.
no praveze si to de facto rozporoval. Ukrajinu si vykreslil ako absolutne nedoveryhodny stat ktory si tazko bude hladat na trhoch zakaznikov. Lenze faktom je, ze UA dlhodobo patrila medzi top 10 exporterov a po roku 2014 kazdy racionalne uvazujuci zakaznik proste chape, ze nie vsetko ohladom terminov bude moct byt dodrzane.
A znovu upozornujem, ze neriesim ake zbrane a co predava kludne nech su to bukove palice. Reagujem len na ich poziciu na trhoch a ta je napriek nespokojnym zakaznikom stabilna.
Ostatne keby sme tvoje vytky aplikovali na rusko tak od toho nik ani ak 47 nekupi. Dostavba lietadlovej lode pre indov. To iste s ponorkami. Isty cas piloti odmietali lietat na migoch v Indii. Vratenie dodavok z dovodu nekvality at. a to je proste realita. Napriek tomu rusko veselo exportuje.
A kde su nastupnicke staty po CSSR? startova ciara ta ista?
Proste tato logika tu neplati. Po prve rusky zbrojarsky priemysel je "dotovany" priamo i nepriamo. Naschval to pisem v uvodozvkach a vysvetlim.
Priamo napr dodavky do Syrie ci Venezyely isli na rusky ucet. Sice si to oficialne platia oderatelia ale RF predtym poskytlo tymto statom ucelovu pozicku. (nic vynimocne robia to aj USA. V ich pripade dokonca davali egyptu rocne 50 mil s podmienkou nakupu americkych zbrani). Nehovorim, ze predaj zbrani je v minuse, ale nieje to az take terno ako si ludia myslia. HDP ruska cca 3500 mld, vyvoz 287 mld z toho zbrane cca 15 mld, cisla su orientacne.
Nepriamo vastna spotreba ruska. Kym UA vyrobca si cely vyvoj de facto platil sam stym, ze navratnost mu zabezpecia len zahranicny odberatelia pretoze predstava vyznamnejsej zakazky od UA bola utopia rusky vyrobca modernizoval a vyvijal so de facto statnymi garanciami a to je kua rozdiel.Skrýt celý příspěvekLogik: v 90. letech byly akvizce ruské armády minimální. To prostě nezpochybníte. To, že šlo relativně dost do armády neznamená, že to šlo zbrojnímu průmyslu. Mandatorní výdaje, ...Zobrazit celý příspěvek
Logik: v 90. letech byly akvizce ruské armády minimální. To prostě nezpochybníte. To, že šlo relativně dost do armády neznamená, že to šlo zbrojnímu průmyslu. Mandatorní výdaje, války v Čečně, masivní korupe a rozkrádačky...
Průmysl: Charkov byl větší než Tagil a po válce byl Tagil dokonce otloukánek. Bylo tam vždy rivalství a zvítězil kdo zvítězil... Mrkněte se ale, jaké byli kapacity výroby Tagilu, Suchého, MiGu... a kolik se toho nakoupilo. Naprostý zlomek. přesto dokázali exportovat a vyvíjet. A to, že min. elektrotech. a letecké firmy v 90. zachránil export je obecně známá věc.
Ale to jsou jen detaily: na zbrojním průmyslu státy vydělávají. Vy tvrdíte, že se musí dotovat ropou (či něčím jiným), ačkoliv to nikde na světě analogii nemá. Švýcaři, Němci, Švédi, Španělé, Francouzi... nemají ropu. SA, UAE... se topí v ropě, mají na rozjezd čehokoliv a nemají nic. Takže o ropě to fakt není.
Nedával jsem čísla, protože to nemá smysl. Oni nemají nc z ničeho. Kdyby seděli na coltanu, tak obyčejný Ukrajinec bude stejně totální chudák jediné, co jim jde, je zázračné bohatnutí prozápadních i provýchodních politiků.Skrýt celý příspěvekLogiku uz ti to nikdo dlouho nepsal, ale jses debil. Jak jsi prisel na to ze 68% HDP Ruska je z ropy? Prodej ropy a plynu tvori 32% HDP. A jestli to chces presneji, tak ropa 20%; ...Zobrazit celý příspěvek
Logiku uz ti to nikdo dlouho nepsal, ale jses debil. Jak jsi prisel na to ze 68% HDP Ruska je z ropy? Prodej ropy a plynu tvori 32% HDP. A jestli to chces presneji, tak ropa 20%; plyn 12%. 68% co jsi napsal je podil exportu. Ale chapu, ze pro hlupaky jako ty export=hdp.Skrýt celý příspěvek
Je to o lidech jak bohatej stat maji ale muze byt i vyjimka viz saud.arabie Vemte si nemeckoa italii po valce na tom bylo hur nemecko a kde je ted a kde je italie. Poznae spoustu ...Zobrazit celý příspěvek
Je to o lidech jak bohatej stat maji ale muze byt i vyjimka viz saud.arabie
Vemte si nemeckoa italii po valce na tom bylo hur nemecko a kde je ted a kde je italie.
Poznae spoustu tuskych vedcu umelcu a sportovcu no ukrajinskych nic moc nemam nic proti ukrajine ale je to faktSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...