Ukrajina otestovala rakety Vilha s doletem 300 km

Foto: Ukrajinský SM-30 Smerch; větší foto; ilustrační foto / Michael - Parade @ Kiev; CC BY 3.0
Ukrajinský BM-30 Směrč; větší foto; ilustrační foto / Michael - Parade @ Kiev; CC BY 3.0

Před několika dny ukrajinská armáda otestovala novou taktickou raketu země-země Vilha s doletem 300 km. Raketa byla vypuštěná z upraveného mobilního raketometu BM-30 Směrč.

Ukrajinská armáda má papírově velmi početné dělostřelectvo. Většina techniky je však značně zastaralá, neschopná boje, s chybějící municí nebo s chybějícím vycvičeným personálem.

Kromě (papírově) početného dělostřelectva se ve výzbroji ukrajinské armády nacházejí následující taktické raketové systémy - přes 200 ks raketometů GRAD, 70 ks BM-21 Uragan a 75 ks raketometů BM-30 Směrč.

Čísla vycházejí z ukrajinské a ruské verze Wikipedie. Skutečné počty ukrajinské raketové techniky, včetně té, která leží ve skladech v různém technickém stavu, je však nemožné zjistit. Nezjistitelný je rovněž počet bojeschopné raketové techniky nebo stav muncie do těchto raketometů.

Ukrajinská armáda se přesto snaží svou raketovou techniku, i přes špatný stav ekonomiky, modernizovat.

Podle ukrajinských médií před několika dny ukrajinská armáda otestovala novou taktickou balistickou raketu Vilha s doletem 300 kmRaketa je údajně vyrobená výhradně z ukrajinských součástek.

Vilha byla odpálená z původně běloruského nákladního vozidla MAZ-543. Stejné vozidlo slouží jako platforma pro zmiňovaný raketový systém BM-30 Směrč.

K prvnímu odpalu rakety Vilha však došlo již v dubnu letošního roku.

“Náš vojensko-průmyslový komplex, naši vědci a konstruktéři dostali za úkol zjistit, zda lze ukrajinské rakety vyrábět bez součástek z Ruska. Náš průmyslový komplex a naši vědci již úspěšně provádí zadaný úkol. Naše raketa úspěšně dokončila stanovené úkoly a přesně zasáhla určený cíl,” uvedl v dubnu šéf bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov.

BM-30 Směrč

Vývoj raketometu Směrč začal na začátku 80. let. Do výzbroje sovětské armády se první exempláře dostaly na přelomu let 1987 a 1988. Dnes ruská armáda disponuje stovkou BM-30, většinu modernizovaných na verzi BM-30 Smerč-M.

V původní verzi se BM-30 Směrč skládá z 12 odpalovacích trubic pro neřízené rakety 9M55 (ráže 300 mm) s motorem na tuhé palivo. Rakety mají na délku 7,6 m a váží 800 kg. Dostřel u původní verze BM-30 byl 70 km, u modernizované verze "M" 90 km.

Nová raketa Vilha využívá k navigaci americký satelitní systém GPS (pravděpodobně méně přesnou civilní verzi) a inerciální navigační systém. Ukrajinská strana však kromě doletu o raketě Vilha prakticky nepřinesla žádné další informace.

Podle ruských analytiků je Vilha pouze upravenou původní 9M55 s novým ukrajinským naváděcím systémem. Právě díky začlenění GPS je Vilha mnohem přesnější, než původní rakety, které se spoléhaly jen na vnitřní inerciální navigační systém.

Ruská média, jako je Svobodný tisk, také zpochybňují dolet rakety Vilha - především pokud je Vilha rozměrově a hmotnostně stejné kategorie, jako jsou původní 9M55.

Podle Svobodného tisku pozdější raketové motory ruských 9M55 využívaly výkonné kompozitní tuhé pohonné látky - takové moderní palivo ale údajně Ukrajina nemá k dispozici.

Vyvíjený raketový systém Koršun-2. Peníze na dokončení vývoje mohou poskytnout bohaté státy Perského zálivu. / Ukrajinský internet

Další ukrajinské raketové systémy

V každém případě Ukrajina pokračuje ve vývoji dalších výkonných taktických raket země-země. Ukrajina pracuje například na balistické raketě Sapsan s doletem 480 km a s bojovou hlavicí 1500 kg.

Vývoj rakety byl v roce 2013 zastaven, ale opět obnoven po začátcích bojů na východní Ukrajině. Termín dokončení vývoje je však vzhledem k nedostatku financí nejistý.

Další vyvíjenou zbraní je taktická raketa Koršun-2 s doletem 50 až 350 km. Zbraň je ve vývoji od roku 2014. Podle ukrajinských médií jde v podstatě o obdobu amerického systému BGM-109G Gryphon - ze země odpalovanou střelu s plochou dráhou letu.

Nový ukrajinský systém Grom-2 se zase podobá ruskému kompletu Iskander-M. V základním provedení Grom-2 na cíl vzdálený 300 km doručí bojovou hlavici o hmotnosti 480 kg.

Grom-2 je v nejpokročilejší fázi vývoje a zavedení do výzbroje se očekává na přelomu let 2016 až 2017. Avšak díky nedostatku financí opět hrozí odklad zavedení do výzbroje.

O Grom-2 se však zajímá Saúdské Arábie - ta dokáže dodat potřebné finance nutné k dokončení vývoje. Saudská Arábie již údajně do podniků zapojených do vývoje Grom-2 investovala 40 milionů dolarů.

Je však třeba připomenout - a platí to pro všechny vyvíjené rakety Sapsan, Koršun-2, Grom-2 a Vilha, že jednou strankou mince je dokončit vývoj, druhou pak zbraň vyrábět v dostatečném množství (včetně příslušné munice) a udělat z ní také efektivní bojový systém.

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Saudská Arábie koupí ukrajinská dopravní letadla An-178

Saudská Arábie oznámila v pátek zájem nakoupit 30 ukrajinských dopravních letadel Antonov An-178. ...

Lehká obrněná vozidla pro Ukrajinu

Ukrajina investuje značné prostředky do nákupů nové armádní techniky. Je to způsobeno zejména ...

Čluny Gjurza-M pro ukrajinské námořnictvo

Ukrajinské ministerstvo obrany plánuje v následujících třech letech nakoupit 20 nových hlídkových ...

ROZHOVOR: Donbas – s jistým povzdechnutím jej někdy nazývám „evropským safari“

Někteří trávíme léto prací, někteří relaxováním a někteří misionářskou činností v bojové zóně. To je ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • dusan
    20:19 02.09.2016

    semtam Zas automaticky naplatí, že Rusko len dotovalo Ukrajinu .... Napríklad Timošenková podpísala s Gazpromom zmluvu na vysoké ceny .. za to ju i na Ukrajine stíhali .... ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam

    Zas automaticky naplatí, že Rusko len dotovalo Ukrajinu ....

    Napríklad Timošenková podpísala s Gazpromom zmluvu na vysoké ceny .. za to ju i na Ukrajine stíhali .... ceny síce ostali nízke - regulované, ale ukrajina ako štát na tom obrovsky tratila .... samozrejme niektorí oligarchovia na tom zarábali ...

    Ani ruské kura nehrabe zadarmo a Rusko vždy vyžaduje za nízke ceny najakú protihodnotu ... napr. od Bieloruska i od Ukrajiny odovdanie energetiky ... konflik s Ukrajinou je známy, ale o cenách energií sa pravidelne dosť sporia Rusi i s Bieloruskom ... lebo "baťka" samozrejme nechce veľmi ustúpiť i keď lacný plyn by chcel ...Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    20:15 02.09.2016

    semtam problemom o ktorom sa dikutuje nieje vykon ukrajinskej ekonomiky (ktory je zalostny), ale jej vplyv na stav zbrojoviek proste fenri nam tu tvrdi, ze ukrajinske ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam

    problemom o ktorom sa dikutuje nieje vykon ukrajinskej ekonomiky (ktory je zalostny), ale jej vplyv na stav zbrojoviek

    proste fenri nam tu tvrdi, ze ukrajinske zborjovky mali tie iste podmienky na rozvoj ako ruske co je kravina

    a to ze sa tu zacali zrovanavat podmienky ake mali jendotlive ekonomiky to podakuj jemu, ze to sem zatiaholSkrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    20:04 02.09.2016

    fenri prosim ta kde som tvrdil ja, alebo aj niekto iny, ze ruska armada v 90tych nakupila pre svoje potreby viac ako zahranicny odberatelia? nikde ale vzdy ked islo o ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri

    prosim ta kde som tvrdil ja, alebo aj niekto iny, ze ruska armada v 90tych nakupila pre svoje potreby viac ako zahranicny odberatelia?

    nikde

    ale vzdy ked islo o existenciu tychto zbrojoviek rusky stat zasiahol bud dotaciou, alebo nakupom + financoval vyvoj zbrani ktore boli neskor uspesne aj na zahranicnych trhoch

    to, ze ty sa nevies drzat temy, odpovedas na ine itazky ako boli polozene pripadne protirecis sam sebe ci prekrucas vyznam vlastnych prispevkov je tvoj problem a preto sa kazda diskusia stebou taha ako vecera u svokrySkrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    19:58 02.09.2016

    Tu diskuzi o Mongolsku a jeho HDP vzdávám. Údaje, které Semtam uvedl na Wiki opravdu jsou. Ale zároveň jsou tam i úplně jiná data. Tak jsem se díval do dlouhodobých trendů ...Zobrazit celý příspěvek

    Tu diskuzi o Mongolsku a jeho HDP vzdávám. Údaje, které Semtam uvedl na Wiki opravdu jsou. Ale zároveň jsou tam i úplně jiná data. Tak jsem se díval do dlouhodobých trendů a:
    Celkový HDP Mongolska mezi lety 2012 a 2015 poklesl o cca. 4%
    Mominální HDP na obyvatele ve stejném období vzrostlo o cca 18%
    (oba údaje za období celkem, nikoliv ročně. Zdroj tradingeconomics.com. Ale úplně stejná čísla se dají najít i jinde).

    Jediným logickým vysvětlením je epidemie, během které vymřelo za 3 roky asi 20% mongolské populace a zároveň to nijak výrazně neovlivnilo celkový HDP (nejspíš hodně rostl sektor pohřebnictví). Nevím jak vy, ale já o žádné takové nevím. Díval jsem se na demografické trendy, ale všechny ukazují v Mongolsku dlouhodobý plynulý růst a končí rokem 2010...

    Děkuji předem za případné objasnění.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    19:14 02.09.2016

    lecrec

    hypoteticky na HDP, ale tak budiž. Reálný výkon UA ekonomiky je pod Mongolskem.

    lecrec

    hypoteticky na HDP, ale tak budiž. Reálný výkon UA ekonomiky je pod Mongolskem.

  • semtam
    19:12 02.09.2016

    leclerc Proč myslíš, že se projektují různé Nord streamy a South streamy a to dlouhodobě. Páč UA jako tranzitní země krajně nespolehlivá. Její spolehlivost je přímo úměrná ...Zobrazit celý příspěvek

    leclerc

    Proč myslíš, že se projektují různé Nord streamy a South streamy a to dlouhodobě. Páč UA jako tranzitní země krajně nespolehlivá. Její spolehlivost je přímo úměrná jejímu ekonomickému výkony.

    Ale k tématu. Třeba zcizení indických Antonovů, podvody u chorvatských Migů apod.Skrýt celý příspěvek

  • leclerc
    19:09 02.09.2016

    "udíž kolik si doma za tyto peníze můžete koupit věcí"

    No jistě. Tedy reálný výkon ekonomiky.

    "udíž kolik si doma za tyto peníze můžete koupit věcí"

    No jistě. Tedy reálný výkon ekonomiky.

  • semtam
    19:08 02.09.2016

    leclerc Ne, je to údaj kupní síly. Tudíž kolik si doma za tyto peníze můžete koupit věcí. A jak se dá tušit, pokud vyjedete za hranice jste v cenách toho daného státu. PPP je ...Zobrazit celý příspěvek

    leclerc

    Ne, je to údaj kupní síly. Tudíž kolik si doma za tyto peníze můžete koupit věcí. A jak se dá tušit, pokud vyjedete za hranice jste v cenách toho daného státu. PPP je vlastně imaginární údaj. S těmi penězi hospodaří stát.Skrýt celý příspěvek

  • leclerc
    19:05 02.09.2016

    "Hlavně, proč by měla mít neustále nárok na nízké ceny, Rusko ji moc rozmazlovalo "

    Rozmazlovala spíš Ukrajina Rusko. Např. směšným nájmem za ruské základny na ukrajině.

    "Hlavně, proč by měla mít neustále nárok na nízké ceny, Rusko ji moc rozmazlovalo "

    Rozmazlovala spíš Ukrajina Rusko. Např. směšným nájmem za ruské základny na ukrajině.

  • leclerc
    19:03 02.09.2016

    úzce souvisí má znamenat co? Není to žádné hrubé srovnání, ale přesné srovnání výkonu ekonomiky.

    úzce souvisí má znamenat co? Není to žádné hrubé srovnání, ale přesné srovnání výkonu ekonomiky.

  • semtam
    19:00 02.09.2016

    leclerc

    No jasně, protože Ukrajina za plyn i pod cenou neplatila a ho i kradla. Hlavně, proč by měla mít neustále nárok na nízké ceny, Rusko ji moc rozmazlovalo :)

    leclerc

    No jasně, protože Ukrajina za plyn i pod cenou neplatila a ho i kradla. Hlavně, proč by měla mít neustále nárok na nízké ceny, Rusko ji moc rozmazlovalo :)

  • semtam
    18:58 02.09.2016

    leclerc

    Přečti si diskuzi,vše už tu bylo. PPP jsem již dodal a věř to mu,že s nominálními hodnoty úzce souvisí i když se jedná opravdu o hrubé srovnání.

    leclerc

    Přečti si diskuzi,vše už tu bylo. PPP jsem již dodal a věř to mu,že s nominálními hodnoty úzce souvisí i když se jedná opravdu o hrubé srovnání.

  • leclerc
    18:58 02.09.2016

    "Hloupost, vidina připojení nikdy nebyla a z Ruska přicházela ropa a plyn hluboko pod tržní cenou. Tudíž UA na Rusku jen vydělávala." Z Ruska naopak přicházel před invazí plyn ...Zobrazit celý příspěvek

    "Hloupost, vidina připojení nikdy nebyla a z Ruska přicházela ropa a plyn hluboko pod tržní cenou. Tudíž UA na Rusku jen vydělávala."

    Z Ruska naopak přicházel před invazí plyn nad tržní cenu.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    18:55 02.09.2016

    blabol

    Chlape ty mě trolíš co?

    HDP Ukrajiny na hlavu v PPP: 7,721 $
    HDP Mongolska na hlavu v PPP: 11,024 $

    Tudíž jak píšu 1,5 vyšší. U nominálních hodnot víc než 2x.

    blabol

    Chlape ty mě trolíš co?

    HDP Ukrajiny na hlavu v PPP: 7,721 $
    HDP Mongolska na hlavu v PPP: 11,024 $

    Tudíž jak píšu 1,5 vyšší. U nominálních hodnot víc než 2x.

  • leclerc
    18:52 02.09.2016

    HDP Mongolska na 1 obyv.: 4 353 $ HDP Ukrajiny na 1 obyv.: 1 854 $ Jablka a hrušky. PPP nic? "Vím, že upřesnil, že se jedná o celkový počet. A hlavně nepsal, že to ...Zobrazit celý příspěvek

    HDP Mongolska na 1 obyv.: 4 353 $

    HDP Ukrajiny na 1 obyv.: 1 854 $

    Jablka a hrušky. PPP nic?

    "Vím, že upřesnil, že se jedná o celkový počet. A hlavně nepsal, že to vyvezli v 90. letech. "

    Tak hledejte. Nicméně taková diskuze už je bezpředmětná.

    fenri"Kolik AK-103, Su-25 BM, Msta, BMP-3, Su-30... nakoupilo Rusko v devadesátých letech a kolik šlo na export?? Dal jsem jasná čísla a nejste schopen jim oponovat."Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    18:49 02.09.2016

    semtam No ale tak teď už jenom děláš legraci ne? U Mongolska uvádíš DHP podle parity kupní síly, u Ukrajiny nominální. K tomu ještě přidej někoho a dej tam údaje ze celou ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam

    No ale tak teď už jenom děláš legraci ne? U Mongolska uvádíš DHP podle parity kupní síly, u Ukrajiny nominální. K tomu ještě přidej někoho a dej tam údaje ze celou ekonomiku, ne na obyvatele a bude to perfektní. Metry nebo kilometry, všechno jedno...Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    18:46 02.09.2016

    blabol Ale o tom to je, získávat přesné informace. Potom se nedivte, že píšete bludy. PPP více méně s životní úrovní souvisí a bohužel pro vás Mongolsko má PPP 1,5x vyšší než ...Zobrazit celý příspěvek

    blabol

    Ale o tom to je, získávat přesné informace. Potom se nedivte, že píšete bludy. PPP více méně s životní úrovní souvisí a bohužel pro vás Mongolsko má PPP 1,5x vyšší než Ukrajina.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    18:44 02.09.2016

    Todomatch

    Hloupost, vidina připojení nikdy nebyla a z Ruska přicházela ropa a plyn hluboko pod tržní cenou. Tudíž UA na Rusku jen vydělávala.

    Todomatch

    Hloupost, vidina připojení nikdy nebyla a z Ruska přicházela ropa a plyn hluboko pod tržní cenou. Tudíž UA na Rusku jen vydělávala.

  • StandaBlabol
    18:43 02.09.2016

    semtam Vždyť píšu, že ta srovnávací tabulka na Wiki má hodnoty z roku 2011. Pro rychlé srovnání fakt nebudu googlit každý stát zvlášť. Parita kupní síly se běžně používá pro ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam

    Vždyť píšu, že ta srovnávací tabulka na Wiki má hodnoty z roku 2011. Pro rychlé srovnání fakt nebudu googlit každý stát zvlášť.

    Parita kupní síly se běžně používá pro srovnání životní úrovně v různých zemích. Samozřejmě je relevantní i pro srovnání státních rozpočtů, protože bere v potaz nominální velikost rozpočtu a ceny, za které se z toho rozpočtu bude utrácet.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    18:41 02.09.2016

    blabol

    HDP Mongolska na 1 obyv.: 4 353 $

    HDP Ukrajiny na 1 obyv.: 1 854 $

    S tím rozdílem, že Mongolsko nekrachuje a nemusí brát horečné půjčky.

    blabol

    HDP Mongolska na 1 obyv.: 4 353 $

    HDP Ukrajiny na 1 obyv.: 1 854 $

    S tím rozdílem, že Mongolsko nekrachuje a nemusí brát horečné půjčky.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 11