Ukrajina otestovala rakety Vilha s doletem 300 km
- 31. 8. 2016
- 203 komentářů
- Jan Grohmann
Před několika dny ukrajinská armáda otestovala novou taktickou raketu země-země Vilha s doletem 300 km. Raketa byla vypuštěná z upraveného mobilního raketometu BM-30 Směrč.
Ukrajinská armáda má papírově velmi početné dělostřelectvo. Většina techniky je však značně zastaralá, neschopná boje, s chybějící municí nebo s chybějícím vycvičeným personálem.
Kromě (papírově) početného dělostřelectva se ve výzbroji ukrajinské armády nacházejí následující taktické raketové systémy - přes 200 ks raketometů GRAD, 70 ks BM-21 Uragan a 75 ks raketometů BM-30 Směrč.
Čísla vycházejí z ukrajinské a ruské verze Wikipedie. Skutečné počty ukrajinské raketové techniky, včetně té, která leží ve skladech v různém technickém stavu, je však nemožné zjistit. Nezjistitelný je rovněž počet bojeschopné raketové techniky nebo stav muncie do těchto raketometů.
Ukrajinská armáda se přesto snaží svou raketovou techniku, i přes špatný stav ekonomiky, modernizovat.
Podle ukrajinských médií před několika dny ukrajinská armáda otestovala novou taktickou balistickou raketu Vilha s doletem 300 km. Raketa je údajně vyrobená výhradně z ukrajinských součástek.
Vilha byla odpálená z původně běloruského nákladního vozidla MAZ-543. Stejné vozidlo slouží jako platforma pro zmiňovaný raketový systém BM-30 Směrč.
K prvnímu odpalu rakety Vilha však došlo již v dubnu letošního roku.
“Náš vojensko-průmyslový komplex, naši vědci a konstruktéři dostali za úkol zjistit, zda lze ukrajinské rakety vyrábět bez součástek z Ruska. Náš průmyslový komplex a naši vědci již úspěšně provádí zadaný úkol. Naše raketa úspěšně dokončila stanovené úkoly a přesně zasáhla určený cíl,” uvedl v dubnu šéf bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov.
BM-30 Směrč
Vývoj raketometu Směrč začal na začátku 80. let. Do výzbroje sovětské armády se první exempláře dostaly na přelomu let 1987 a 1988. Dnes ruská armáda disponuje stovkou BM-30, většinu modernizovaných na verzi BM-30 Smerč-M.
V původní verzi se BM-30 Směrč skládá z 12 odpalovacích trubic pro neřízené rakety 9M55 (ráže 300 mm) s motorem na tuhé palivo. Rakety mají na délku 7,6 m a váží 800 kg. Dostřel u původní verze BM-30 byl 70 km, u modernizované verze "M" 90 km.
Nová raketa Vilha využívá k navigaci americký satelitní systém GPS (pravděpodobně méně přesnou civilní verzi) a inerciální navigační systém. Ukrajinská strana však kromě doletu o raketě Vilha prakticky nepřinesla žádné další informace.
Podle ruských analytiků je Vilha pouze upravenou původní 9M55 s novým ukrajinským naváděcím systémem. Právě díky začlenění GPS je Vilha mnohem přesnější, než původní rakety, které se spoléhaly jen na vnitřní inerciální navigační systém.
Ruská média, jako je Svobodný tisk, také zpochybňují dolet rakety Vilha - především pokud je Vilha rozměrově a hmotnostně stejné kategorie, jako jsou původní 9M55.
Podle Svobodného tisku pozdější raketové motory ruských 9M55 využívaly výkonné kompozitní tuhé pohonné látky - takové moderní palivo ale údajně Ukrajina nemá k dispozici.
Vyvíjený raketový systém Koršun-2. Peníze na dokončení vývoje mohou poskytnout bohaté státy Perského zálivu. / Ukrajinský internet
Další ukrajinské raketové systémy
V každém případě Ukrajina pokračuje ve vývoji dalších výkonných taktických raket země-země. Ukrajina pracuje například na balistické raketě Sapsan s doletem 480 km a s bojovou hlavicí 1500 kg.
Vývoj rakety byl v roce 2013 zastaven, ale opět obnoven po začátcích bojů na východní Ukrajině. Termín dokončení vývoje je však vzhledem k nedostatku financí nejistý.
Další vyvíjenou zbraní je taktická raketa Koršun-2 s doletem 50 až 350 km. Zbraň je ve vývoji od roku 2014. Podle ukrajinských médií jde v podstatě o obdobu amerického systému BGM-109G Gryphon - ze země odpalovanou střelu s plochou dráhou letu.
Nový ukrajinský systém Grom-2 se zase podobá ruskému kompletu Iskander-M. V základním provedení Grom-2 na cíl vzdálený 300 km doručí bojovou hlavici o hmotnosti 480 kg.
Grom-2 je v nejpokročilejší fázi vývoje a zavedení do výzbroje se očekává na přelomu let 2016 až 2017. Avšak díky nedostatku financí opět hrozí odklad zavedení do výzbroje.
O Grom-2 se však zajímá Saúdské Arábie - ta dokáže dodat potřebné finance nutné k dokončení vývoje. Saudská Arábie již údajně do podniků zapojených do vývoje Grom-2 investovala 40 milionů dolarů.
Je však třeba připomenout - a platí to pro všechny vyvíjené rakety Sapsan, Koršun-2, Grom-2 a Vilha, že jednou strankou mince je dokončit vývoj, druhou pak zbraň vyrábět v dostatečném množství (včetně příslušné munice) a udělat z ní také efektivní bojový systém.
Zdroj: Reuters
Související články
Saudská Arábie koupí ukrajinská dopravní letadla An-178
Saudská Arábie oznámila v pátek zájem nakoupit 30 ukrajinských dopravních letadel Antonov An-178. ...
- 21.12.2015
- 17 komentářů
- Jan Grohmann
Lehká obrněná vozidla pro Ukrajinu
Ukrajina investuje značné prostředky do nákupů nové armádní techniky. Je to způsobeno zejména ...
- 04.02.2016
- 44 komentářů
- Václav Kopecký
Čluny Gjurza-M pro ukrajinské námořnictvo
Ukrajinské ministerstvo obrany plánuje v následujících třech letech nakoupit 20 nových hlídkových ...
- 18.04.2016
- 49 komentářů
- Václav Kopecký
ROZHOVOR: Donbas – s jistým povzdechnutím jej někdy nazývám „evropským safari“
Někteří trávíme léto prací, někteří relaxováním a někteří misionářskou činností v bojové zóně. To je ...
- 24.08.2016
- 90 komentářů
- On War | On Peace
semtam - Ukrajina by se měla dobře, kdyby ji od devadesátých let Rusko neškrtilo s vidinou, krachu a zpětného připojení. Snaha zmocnit se Krymu a jednou provždy přístavu v ...Zobrazit celý příspěvek
semtam - Ukrajina by se měla dobře, kdyby ji od devadesátých let Rusko neškrtilo s vidinou, krachu a zpětného připojení. Snaha zmocnit se Krymu a jednou provždy přístavu v Sevastopolu byla zjevná, co je Ukrajina samostatná. Ani krachující Ukrajina se však nepodvolila a stále více se obracela k západu (jako tebou zmíněné Estonsko) až to nakonec Putin nevydržel a dal zelenou pro dávný plán anexe části území a cílený rozvrat pomocí tisíců a tisíců ruských vojáků a agentů vysazovaných na východní Ukrajině. Poslední odhad podle medailí za službu na Ukrajině, kterými se ruští vojáci chlubí na sociálních sítích je to už cca 10 tisíc! Kdyby to potkalo Estonsko, bylo by na tom stejně špatně jako Ukrajina, jež se nachází ve vražedném obětí svého milujícího bratra více než dvě desetiletí. Estonsko má ovšem obyvatel jako Praha a nemá pro Rusko strategickou cenu. Hlavně ale Estonci stihli vstoupit do EU, NATO a zavést Euro, takže Rus může jen klít. Zato 13 x větší Ukrajině s 33 x větší populací to už nenasytné Rusko dovolit nechce. To je pro ně jinší soustíčko!. Jenom se jim jako kůstka vzpříčilo v krčku a píchá, píchá a píchá.
Mimochodem Sevastopol vůbec nespadal pod Krym, nebyl správně jeho součástí, ale byl čistě ukrajinský. Zinscenované ruské referendum o Krymu by pro něj tedy nemělo vůbec platit. Ale co dělat - geograficky je teď v ruské moci. Válčit kvůli němu, umírat a zničit si tvrdou prací zbudovanou západní civilizaci? To ne. Je třeba trpělivě vyčkat na zhroucení Ruska. Nejsnáz totiž porazíte Rusko, když jej necháte napospas Rusům samotným. Položili SSSR, položí i RF.Skrýt celý příspěveksemtam Teď už ale plácáš nesmysly. HDP Ukrajiny na hlavu je o 50% vyšší než Mongolska. Pro srovnání těch 50% je rozdíl mezi ekonomikami Česka a Německa. Těžko by někdo řekl, že ...Zobrazit celý příspěvek
semtam
Teď už ale plácáš nesmysly. HDP Ukrajiny na hlavu je o 50% vyšší než Mongolska. Pro srovnání těch 50% je rozdíl mezi ekonomikami Česka a Německa. Těžko by někdo řekl, že my a Němci jsme na tom stejně. Kéž by!
Pár prodaných tanků a transportérů ti vážně nezaplatí restrukturalizaci ekonomiky, to je úplně irelevantní argument. Pořád tvrdím, že zbrojovky a těžký průmysl obecně byl danajský dar.
Neříkám, že Ukrajina je úspěšný a prosperující stát, ani že jejich vlády něco předvedly (pro západní nebo pro východní, to je jedno). Ale tvrdit, jakou měly skvělou výchozí pozici, protože těžký průmysl, zbrojovky, uhlí a železná ruda je blbost. To spíš proto, že měli poměrně dobrou úroveň vzdělání a kvalifikovanou pracovní sílu. Tenhle potenciál promrhaly.Skrýt celý příspěvekblabol Ta vaše tabulka má nějaké divné údaje. Třeba zde Ukrajina 2016 https://en.wikipedia.org/wiki/... A tady Arménie ...Zobrazit celý příspěvek
blabol
Ta vaše tabulka má nějaké divné údaje. Třeba zde Ukrajina 2016
https://en.wikipedia.org/wiki/...
A tady Arménie 2015
https://en.wikipedia.org/wiki/...
Počítejne nominální hodnotu tj. skutečnou. PPP je parita kupní síly, ta je jen hrubě orientační. A pro srovnání státních rozpočtů nic neříkající.Skrýt celý příspěvekleclerc Nic takového v diskuzi nevidim. Vím, že upřesnil, že se jedná o celkový počet. A hlavně nepsal, že to vyvezli v 90. letech. Hlavně i kdyby nevyvezli nic, což se ...Zobrazit celý příspěvek
leclerc
Nic takového v diskuzi nevidim. Vím, že upřesnil, že se jedná o celkový počet. A hlavně nepsal, že to vyvezli v 90. letech.
Hlavně i kdyby nevyvezli nic, což se nestalo, tak na té pomatené věci s dotacemi vývojářům v 90. letech to nic nemění. Je to prostě totální blbost ničím nepodložená a jasně vymyšlená.Skrýt celý příspěveksemtam A ještě k tomu, že ostatní státy SSSR se mají mnohem líp než Ukrajina. Tady je výběr zemí SSSR ze světového žebříčku států podle HPD. Je to z Wiki, mají údaje většinou z ...Zobrazit celý příspěvek
semtam
A ještě k tomu, že ostatní státy SSSR se mají mnohem líp než Ukrajina. Tady je výběr zemí SSSR ze světového žebříčku států podle HPD. Je to z Wiki, mají údaje většinou z roku 2011. Dnes by byl úspěch Pobaltí ještě výraznější, země navázané na rubl a ruskou ekonomiku se propadly po sankcích na Rusko a poklesu cen ropy. Ukrajina se dále propadla po ruské agresi.
43. Estonsko
46. Rusko
47. Litva
51. Lotyšsko
63. Bělorusko
71. Kazachstán
83. Ázerbajdžán
96. Ukrajina
106. Arménie
109. Gruzie
130. Moldavsko
131. Uzbekistán
138. Kyrgystán
144. TádžikistánSkrýt celý příspěvekStandaBlabol Byl to prakticky danajský dar, jen je háček v tom, že tento dar přinesl alespoň finance na Ukrajinu v podobě vývozu BTR-3 a T-80 což je technika sovětské ...Zobrazit celý příspěvek
StandaBlabol
Byl to prakticky danajský dar, jen je háček v tom, že tento dar přinesl alespoň finance na Ukrajinu v podobě vývozu BTR-3 a T-80 což je technika sovětské provenience. Uběhlo hodně vody a průmysl ničí nové kusy techniky. Zde je něco opravdu špatně.
A to, že je UA na úrovni Mongolska by nezachránila ani ropa. Ale zase všechno pomalu maj. Úrodnou půdu, levná pracovní síla, škálu nerostných surovin,ale přesto jsou na úrovni zapadlých zemí.Skrýt celý příspěveklogik a blabol Pobaltí patřilo mezi perlu SSSR, ale to jen tak bokem :) Ze států býv. SSSR se měli líp než UA třeba Bělorusko, Rusko, Arménie, Ázerbajdžán ( maj ropu :-), ...Zobrazit celý příspěvek
logik a blabol
Pobaltí patřilo mezi perlu SSSR, ale to jen tak bokem :) Ze států býv. SSSR se měli líp než UA třeba Bělorusko, Rusko, Arménie, Ázerbajdžán ( maj ropu :-), Kazachstan, Uzbekistán, Turkmenistán (plyn a ropa:-) a Pobaltské státy.
O něco hůře než UA se mají zapomenuté horské státy v centrální Asii tj. Kyrgyzstán s Tádžikistánem.Skrýt celý příspěveksemtam "Problémek je v tom, že UA získala výrobní i vývojové kapacity pro vojenskou techniku. " No, v 90. letech byly zbrojovky spíše danajský dar. V euforii po konci studené ...Zobrazit celý příspěvek
semtam
"Problémek je v tom, že UA získala výrobní i vývojové kapacity pro vojenskou techniku. "
No, v 90. letech byly zbrojovky spíše danajský dar. V euforii po konci studené války všechny evropské země snižovaly stavy techniky a na trhu bylo plno přebytků za směšné ceny. Vzpomeňte si, co všechno nám nabízely při výběru stíhaček - olétaná Tornada F.3 z Británie, F/A - 18 z Kanady, F-16 tuším z Holandska, snad si to pamatuju správně. Zbrojovky neměly zakázky a živořily, nad vodou je držely jen domácí zakázkya k tomu opravy a údržba dříve prodané techniky. Takže orientace Ukrajiny v rámci SSSR na zbrojní průmysl a těžký průmysl obecně byla v 90. letech spíše nevýhodou. A z nerostných surovin vede uhlí a železná ruda, dnes ne zrovna atraktivní komodity.
Ale souhlasím, že všechny ukrajinské vlády toho moc nepředvedly a korupce je tam neuvěřitelná. To ale zase platí ve většině postsovětských států.Skrýt celý příspěveksemtam: UA získala vývojové kapacity. Ovšem jaksi nezískala od nikoho kontrakt na vývoj, a za vlastní se vyvíjí daleko hůře. Koukni se, v jakym svrabu je např. Mig, kterej sice ...Zobrazit celý příspěvek
semtam: UA získala vývojové kapacity. Ovšem jaksi nezískala od nikoho kontrakt na vývoj, a za vlastní se vyvíjí daleko hůře. Koukni se, v jakym svrabu je např. Mig, kterej sice zakázky od státu měl, ale neměl jich tolik.Skrýt celý příspěvek
semtam: které státy bývalého SSSR se měli v roce 2012 (tedy před napadením ukrajiny) výrazně lépe, než ukrajina? Mimo pobaltí, které na tom bylo ekonomicky lépe a mělo i daleko ...Zobrazit celý příspěvek
semtam: které státy bývalého SSSR se měli v roce 2012 (tedy před napadením ukrajiny) výrazně lépe, než ukrajina? Mimo pobaltí, které na tom bylo ekonomicky lépe a mělo i daleko silnější vazbu na západ - a ty státy, které mají výrazně větší zásoby a tedy i produkci ropy?Skrýt celý příspěvek
semtam Třeba je Estonsko (a v závěsu za ním ze zemí bývalého SSSR Litva a Lotyšsko) tak ekonomicky úspěšné, protože jsou součástí krachující, dekadentní a fašistické EU, ...Zobrazit celý příspěvek
semtam
Třeba je Estonsko (a v závěsu za ním ze zemí bývalého SSSR Litva a Lotyšsko) tak ekonomicky úspěšné, protože jsou součástí krachující, dekadentní a fašistické EU, ovládané gayi, židy a muslimy? A protože jejich bezpečnost a územní celistvost je garantována tou nejzlotřilejší a nejagresivnější organizací na světě - NATO?
Ale možná to vůbec nesouvisí:)Skrýt celý příspěvekStandaBlabol Problémek je v tom, že UA získala výrobní i vývojové kapacity pro vojenskou techniku. Výsledek je takový, že vytvořili bezkonkurenční shit v podobě BTR-4 a ostatní ...Zobrazit celý příspěvek
StandaBlabol
Problémek je v tom, že UA získala výrobní i vývojové kapacity pro vojenskou techniku. Výsledek je takový, že vytvořili bezkonkurenční shit v podobě BTR-4 a ostatní nově vyrobené a vyvinuté druhy techniky jsou BTR-4 v patách. Je smutné, že kvalitnější techniku získáte třeba z Jordánska, které svoji výrobu nedávno vytvořilo na zelené louce, než od dlouhodobého výrobce.Skrýt celý příspěvekfenri: jestli srovnáváš nákup 300 motorů (viz tvůj odkaz) ročně s tím, když např. jen UVZ během devadesátých let dovyvinulo T90, vyvinulo a dělalo modernizace T72 a T90, pracovalo ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: jestli srovnáváš nákup 300 motorů (viz tvůj odkaz) ročně s tím, když např. jen UVZ během devadesátých let dovyvinulo T90, vyvinulo a dělalo modernizace T72 a T90, pracovalo na prototypech z kterých vznikla Armata a zároveň od UVZ odebrala ruská armáda řádově třicet T-90 ročně - to vše za ruské státní peníze, tak fakt nevím - jsi takovej demagog, nebo fakt Ti to přijde jako srovnatelné množství peněz a hlavně srovnatelné množství peněz DO VÝVOJE, který je pro udržení konkurenceschopnosti nezbytný?Skrýt celý příspěvek
Já to vím že Korea, nebo ČŘ, Slovensko atd. Pouze jsem na to chtěl upozornit. Ano, takže se shodneme na tom, že lhal, když tvrdil, že uváděl vývoz Su- 30 v 90. letech.
Já to vím že Korea, nebo ČŘ, Slovensko atd. Pouze jsem na to chtěl upozornit. Ano, takže se shodneme na tom, že lhal, když tvrdil, že uváděl vývoz Su- 30 v 90. letech.
Todomatch Safra a ostatní státy SSSR (vyjma Ruska) nemají nic, ani hutnictví, ani zbrojařství, byli postiženi rozpadem SSSRa mají se líp než UA. Ukrajina má pomalu vše na co si ...Zobrazit celý příspěvek
Todomatch
Safra a ostatní státy SSSR (vyjma Ruska) nemají nic, ani hutnictví, ani zbrojařství, byli postiženi rozpadem SSSRa mají se líp než UA. Ukrajina má pomalu vše na co si vzpomeneš. Od zemědělství až po těžký průmysl. Surovinově bohatá země. Proč Estonsko je 10x ekonomicky silnější než UA i když oproti ní nemají de-facto nic.Skrýt celý příspěvekleclerc Na jaké technice umořilo Rusko dluh není složité dohledat. Z mimo evropských třeba Jižní Korea. Tradiční odběratelé techniky platili buďto tvrdou měnou či v naturáliích. ...Zobrazit celý příspěvek
leclerc
Na jaké technice umořilo Rusko dluh není složité dohledat. Z mimo evropských třeba Jižní Korea. Tradiční odběratelé techniky platili buďto tvrdou měnou či v naturáliích. Ruský výrobce tanků zas až tak před krachem není. UVZ tlačí dolu civilní výroba, ovšem již mají zakázky na vagony, tak krach se opět oddaluje. Vývoz SU-30 sice napsal celkový i s poznámkou. Tak se snažte a si to dohledejte. Určitě nezačli prodávat až po roce 2000 kvůli naší diskuzi :)Skrýt celý příspěvekVážně se hádáte o to, jestli zbrojovky ve velkých zemích, které mohutně investují do armády a zároveň aktivně prosazují svůj vliv ve světě mají mnohem výhodnější pozici než ...Zobrazit celý příspěvek
Vážně se hádáte o to, jestli zbrojovky ve velkých zemích, které mohutně investují do armády a zároveň aktivně prosazují svůj vliv ve světě mají mnohem výhodnější pozici než zbrojovky v menších a chudších zemích, které nejsou tak aktivní ve světové politice?
Jen pro připomenutí, tři největší světový vývozci zbraní jsou USA, Rusko a Čína. A vývoj a přípravu sériové výroby Abramsů, F-16, F-35, Suchojů, S300/S400, ponorek Kilo a veškeré čínské techniky, kde názvy ani neznám, zaplatili daňoví poplatníci v těch zemích. Pak už byl další export jen šancí pro zvýšení zisků, nikoliv existenční záležitostí pro firmu. A vlády svým firmám samozřejmě s exportem pomáhají. Čím větší a silnější stát, tím víc může výrobci pomoci, půjčkou, skrytou subvencí nebo jen intervencí na vládní úrovni.
Zbrojovky chudého státu, který v 90. letech nedával dost peněz ani na údržbu, natož na výrobu nebo dokonce vývoj nových zbraní, jsou na světovém trhu samozřejmě v mnohem horší pozici než zbrojovky čínské, ruské nebo americké. To platí pro Ukrajinu, stejně jako pro další země.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...