Ukrajina chce moderní protivzdušnou obranu z USA
- 29. 8. 2018
- 150 komentářů
- Jan Grohmann
Podle ukrajinského velvyslance ve Washingtonu Valerije Čalyje Ukrajina oficiálně požádala Spojené státy o dodávku systémů protivzdušné obrany (PVO). Za jeden „systém“ (jednu baterii) je Ukrajina připravena zaplatit 750 milionů dolarů.
Valerij Čalyj o zájmu Ukrajiny nakoupit moderní americké komplexy PVO informoval na ukrajinské rozhlasové stanici Radio NV:
„Nemůžu o tom hovořit. Je jasné, že jde o utajované informace, o které nyní žádáme Američany. Mohu jen říct, že taková žádost [dodávky PVO - pozn. red.] byla podána. A to na vysoké i nejvyšší úrovni. Mám na mysli setkání prezidentů Ukrajiny a Spojených států v Bruselu [12. července - pozn. red.], jakož i na ukrajinské straně setkání s poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem. Rozhovory pokračují. Američané jsou si vědomi naší žádosti.
Celá věc má dvě složky: zaprvé jsme schopni poskytnout nemalé finanční zdroje... 750 milionů za systém, ale nestačí jeden, potřebujeme tři. Naše potřeby do budoucna se z mého pohledu diplomata týkají vojensko-námořního prostoru a vzdušného prostoru. To je něco, bez čeho nemůžeme zajistit obranu země.“
Velvyslanec dále uvedl, že ukrajinská armáda potřebuje také bezpilotní letadla, dělostřelecké radiolokátory, prostředky lokalizace odstřelovačů a postavení nepřátelských minometů.
Čalyj se nezmíňoval o konkretním prostředku PVO, ale ukrajinští vojenští odborníci (a odpovídá tomu i cena) mluví o komplexech MIM-104 Patriot, které mohou v ukrajinské armádě doplnit (nebo nahradit) systémy S-300PT a vylepšený S-300PS/PM.
Ostatně v červnu letošního roku ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak na zasedání vlády navrhl nakoupit pět baterií Patriotů za čtyři miliardy dolarů. Podle Poltoraka pět baterií Patriotů dokáže zabezpečit vzdušný prostor na hranicích s Ruskem.
„Čtyři miliardy dolarů stačí k tomu, abychom koupili pět baterií systémů Patriot pro obranu a zcela pokryli hranici s Ruskem,“ řekl Poltorak.
Ukrajinské ozbrojené síly nedávno znovu aktivovaly 25. protileteckou brigádu (lvovská oblast) a 137. protileteckou brigádu (čerkaská oblast), které byly rozpuštěny v letech 2002 až 2012. Obě brigády jsou vyzbrojeny komplety S-300V1, který je určen k ničení balistických střel krátkého a středního doletu, ale i střel s plochou dráhou letu.
Spojené státy již Ukrajině poskytly několik zbraňových systémů ‒ taktická vozidla Humvee, malé dělostřelecké radiolokátory ANTPQ-36, AN/PQ-48 a AN/PQ-49, protitankové řízené střely Javelin, odstřelovací pušky M107A1 nebo granátomety RSRL-1 (americká verze sovětského RPG-7). Ukrajinské námořnictvo navíc získá darem dva vyřazené americké kutry pobřežní stráže třídy Island.
Americké dělostřelecké radiolokátory (dodané ještě vládou Baracka Obamy) jsou však nyní ve skladech, protože Ukrajina pro ně nemá využití (z politického i technického hlediska). Ukrajina získla asi 50 radiolokačních stanic, ale pouze šest výkonných ANTPQ-36 s dosahem 24 km. Verze AN/PQ-48 a AN/PQ-49 mají dosah pouze 10 km.
V současné době jsou navíc těžké zbraně podle dohody staženy z hranice a pokud jsou ukrajinští vojáci napadení, mohou se bránit pouze ručními palnými zbraněmi. Americké radiolokátory jsou navíc pouze monitorovací zařízení, protože Američané z radiolokátorů pro Ukrajinu odebrali funkce pro navádění vlastní dělostřelecké palby.
Názor Armádních novin
Ukrajinský zájem o americké prostředky PVO je očividně čistě politický, nikoliv vojenský. V případě Ukrajiny má ale takové počínání smysl. Nákup zbraňových systémů je v diplomacii a v mezinárodních vztazích zcela běžný způsob navazování a prohlubování zejména politických a vojenských vztahů mezi zeměmi. Ukrajina chce nákupem PVO, a jedná se o logický přístup, zvýšit svou důležitost a atraktivitu v očích Washingtonu a přimět Američany k větší angažovanosti v zemi.
Jak reálné jsou šance Ukrajiny získat moderní americké PVO není jasné. Problém Ukrajiny je, že Američané nemají na Ukrajině skutečně moc svých zájmů. V podstatě Američané „přišli“ do Ukrajiny jen proto, aby za výhodných podmínek s Rusy vyjednali svůj „odchod“. Ukrajinci se tak nyní snaží Američanům nabídnout více, než co mohou Američané svým odchodem získat od Rusů.
Zdroj: Milmag, Defense Express
Související články
Komplety protivzdušné obrany Patriot pro Švédsko
Během několika příštích týdnů plánuje Stockholm s americkou firmou Raytheon podepsat smlouvu o ...
- 01.06.2018
- 23 komentářů
- Jan Grohmann
Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část I.
V období let 2003 až 2013 byly na Ukrajině postupně stahovány protiletadlové komplety a ukládány do ...
- 24.08.2018
- 48 komentářů
- Karel Címala
Ukrajinská vojenská přehlídka: Vzestup ukrajinské armády
Ukrajina si minulý týden v pátek připoměla 27 let nezávislosti. Součástí oslav byla i historicky ...
- 28.08.2018
- 103 komentářů
- Jan Grohmann
Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část II.
V dnešní poslední druhé části se detailněji podíváme na schopnosti ukrajinského komplexu ...
- 27.08.2018
- 82 komentářů
- Karel Címala
"Luky Vecne s tým "bordelom" i s excesmi polovojenských kadejakých jednotiek na východe Ukrajiny, ktoré sa dopustili súhlas ....nesúhlas s príčinami a následkami. Tie ...Zobrazit celý příspěvek
"Luky
Vecne s tým "bordelom" i s excesmi polovojenských kadejakých jednotiek na východe Ukrajiny, ktoré sa dopustili súhlas ....nesúhlas s príčinami a následkami.
Tie "bandy" tam nerobili "bordel" preto, že to Ukrajinci chceli, ale preto, že situáciu destabilizovali situáciu vývozom "opolčencov" Rusi ...
Je to ako moralizovať nad masovým zabíjaním zo strany spojeneckého letectva počas II.SV... bez kontextu rozpútania vojny Nemeckom.
Pred ruskou okupáciou určite nebola situácia ružová (kedy na Ukrajine bola?), ale vojnu a masové vraždenie tam exportovali Rusi ...
Často sa vyťahujú udalosti v Odese ako to čo "rozpútalo vojnu" ... ale zaujímavé, že už bez kontextu, že v tom čase už ukrajinské úrady na východe Ukrajiny obsadili "zelení mužíci" a teda už Moskva naplno rozpútavala konflikt ... skrátka zas sa zamieňa príčina a následok.
11
"
Duško, čítaš si po sebe ? Ty si trol ako z knižky.
"Tie "bandy" tam nerobili "bordel" preto, že to Ukrajinci chceli, ale preto, že situáciu destabilizovali situáciu vývozom "opolčencov" Rusi ... "
Tie bandy sú kto ? Tie faš..tie čo im je jedno za koho bojujú. USkrýt celý příspěvek"Ešte diskusia k Majdanu v čase Majdenu nezaťažená dnešnými pohľadmi a inváziou Ruska. Latta je proruskú a Duleba prozápadný. Myslím, že dáva dobrú predstavu o stave Ukrajiny na ...Zobrazit celý příspěvek
"Ešte diskusia k Majdanu v čase Majdenu nezaťažená dnešnými pohľadmi a inváziou Ruska. Latta je proruskú a Duleba prozápadný. Myslím, že dáva dobrú predstavu o stave Ukrajiny na prelome rokov 2013/14. Vo väčšine faktom sa mimochodom títo páni zhodnú .... nebolo to na Ukrajine vôbec veselé ...
"
Dušan, kopec ľudí zo SR má skúsenosti s Ukrajinou pred, počas a po . Pohľady pána Dulebu sú tie kaviarenské. Ideme sa baviť o tom kto financuje OZ p. Dulebu? Ukrajina bez Ruska je stratené. Prečo sa tu hráme na zachráncov Ukrajiny ? Nejde nám o ich záchranu . USA niečo skúšajú , ale EU sa začína stavať pragmaticky .Skrýt celý příspěvekdusan: když už zmiňujete kontext a souvislosti, tak nezapomeňte na to, že první protesty na východě ukrajiny a krymském poloostrově (kde měl janukovyč velkou podporu, logicky s tím ...Zobrazit celý příspěvek
dusan: když už zmiňujete kontext a souvislosti, tak nezapomeňte na to, že první protesty na východě ukrajiny a krymském poloostrově (kde měl janukovyč velkou podporu, logicky s tím jaké bylo kde procentické zastoupení rusů) začali již v průběhu majdanu v Kyjevě, více méně paralelně, jen s tím rozdílem, že se tam nestřílelo, jako v Kyjevě. K obsazování úřadů a násilnému převzetí docházelo po tom, co majdanisté porušili prakticky ihned to co si s EU, Janukovyčem a Ruskem dohodli. ..současně s tím do toho vstoupilo Rusko, které prohlásilo, že Kyjev ovládli fašisté a banderovci, kteří mají v plánu ohrozit ruské obyvatelstvo, což pak také Azov dokázal svými činy.
Když tak mně opravte, ale paralelně s majdanem v Kyjevě probíhali protesty na podporu Janukovyče v Oděsské, Cherosnské, Mykolaiveské, Dněpropetrovské, Doněcké, Luhanské, Charkovské, oblasti a na krymském poloostrově.
Pozdější anexe Krymu a posvtání za pomoci ruska se pak uchytilo pouze v Doněcku a Luhansku, jinde to nemělo větší podporu. K obsazení úřadů demonstranty došlo i v Charkově, kde se nakonec jednáním dohodli na ukončení protestů.Skrýt celý příspěvekSlavoslav: beru to z principu, není dobré trpět soukromé militantní jednotky, aby se nám to jednou nevymstilo, až si nějaký zbohatlík u nás vzpomene a postaví si prapor žoldáků, ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslav: beru to z principu, není dobré trpět soukromé militantní jednotky, aby se nám to jednou nevymstilo, až si nějaký zbohatlík u nás vzpomene a postaví si prapor žoldáků, kteří budou také po ruce a nebudou se ptát na nic zbytečného.
Tyto tendence by se měly utnout dříve než bude pozdě, po celém světě nahrazují různé soukromé společnosti politicky nevhodnou přítomnost vojsk, v poslední době se mluví o vagnerovcích, ale týká se to i mafiánských jednotek ukrajiny, nebo nejrůznější praxe podobných společností jako blackwater, v AFG to dospělo za Obamy tak daleko, že tam privátní firmy mají piloty i na AH 64.Skrýt celý příspěvekLuky: 1) Státní hranice není svatá. Je porušitelná. Je to jen prostě velká hodnota, protože historie učí, že nerespektování státní hranice vede k válkám. To ovšem neznamená, že ...Zobrazit celý příspěvek
Luky:
1) Státní hranice není svatá. Je porušitelná. Je to jen prostě velká hodnota, protože historie učí, že nerespektování státní hranice vede k válkám. To ovšem neznamená, že neexistují větší hodnoty. Kosovo je přesně ten případ, kdy byla nějaká větší hodnota, kvůli které ji bylo možno porušit: Srbská armáda vyháněla z domova obyvatele Kosova - v době intervence jich bylo na útěku více než polovina obyvatel tohoto území - a práva milionu obyvatel je podle mne více, než státní hranice.
Kdyby Ukrajina dělala na Krymu nebo v Donbasu něco podobného, tak bych neřekl ani popel. Nic ani vzdáleně podobného se ale na těchto územích nedělo a proto paralela s Kosovem je mimo - v Kosovu byl důvod pro porušení suverenity Srbska, na Krymu ten důvod není a v Donbase už vůbec ne.
1b) V případě Kosova na věci nic nemění přítomnost UČK. Protože intervence NATO nebyla zaměřena jako pomoc UČK. Byla zaměřena jako pomoc tomu milionu vyhnaných. Moc nebyla předána UČK, ale politické reprezentaci vzniklé z, jak jen to bylo možné, svobodných voleb (ano, výsledkem bylo, že se k moci dostalo dost lidí z UČK - ale to bylo podobné, jako když v ODS bylo také hodně komunistů, to je prostě problém nedokonalosti demokracie).
Ano, je pravda, že se západ si v počátku nebyl vědom zločinů UČK a možná je nestíhal tak, jak by měl, to ale nemá žádný vztah k posouzení Srbského právního nároku na dané území. A k tomu, že tento právní nárok Srbsko na základě svých rozsáhlých válečných zločinů ztratilo.
To, že na území Kosova působily teroristé zločiny Srbska a jejich snaha o likvidaci Albánské menšiny v Kosovu nijak neomlouvá. Většina z toho milionu vyhnaných lidí byly normální lidi. Ty za zločiny UČK nemohli.
2) Ohledně 36 quantilionú :-) - ta věc má několik rovin, na kterých ji imho neinterpretuješ zcela zprávě.
- první je politická, kde zaměňuješ politická rozhodnutí s korupcí. Jsou ekonomové, kteří tyto půjčky považují ve výsledku za nejmenší zlo. Jsou takoví, kteří je považují za špatné. To je ale nikoli otázka trestní, ale čistě otázka politického názoru. Tedy křik některých kritiků (a Tvůj) je podobně přehnanej, jako když si lidé stěžují, že Ti či Ti platí malé nebo velké daně, nebo že stát rozhodl o konkrétní dotační politice.
Systém FEDu a jeho politika má evidentně v USA pořád většinovou podporu. Takže ač se Ti to líbí nebo ne, tak jediné, co se dá s tím dělat je přesvědčit americkou veřejnost, že máš nějaký lepší systém, nebo alespoň že v rámci stávajícího systému bude FED mít jiné ekonomické chování. Ty však děláš z "politického názoru" zločin.
- druhá rovina je otázka skutečné korupce a trestní odpovědnosti. V ní ale audit žádný zločin nezjistil. Akorát zjistil to, že byla nedostatečná kontrola a že lidé, kteří o tom rozhodovali, tak mohou být na věci zainteresovaní, což by nemělo být. Prostě se stala podobná věc, jako když Faltýnek rozhodoval o zemědělských dotacích - věc, která se holt v každém systému nezřídka děje. To je důvod dané lidi odstavit od rozhodování, ale nikoli je trestně stíhat.
Jediné, co z výsledku auditu plynem že by se měla nastavit pravidla, aby příště bylo rozhodování transparentnější. Jestli se tak stalo, nevím (odborník na politiku USA nejsem), ale je to zcela jiná rovina, než to, co z toho děláš - že automaticky předpokládáš tresné činy, a to ještě nikoli v konkrétním případě, ale děláš trestný čin z celého objemu půjček.
- a poslední je rovina faktická. Přebíráš pouze ta "nejhorší vyjádření", aniž by sis je pořádně ověřil. Kritici, kterým jde především o kritiku, sčítají čísla, která je prostě nesmysl sčítat. (viz minulý post). Stejnětak defakto bez reálných důkazů předpokládáš, že tam, kde byl prostor ke korupci, že se i korupce stala.
Je to možné, já to nevylučuji, ale pro to je třeba podstatně silnějších argumentů, než které jsi ty, či Sanders, přednesl. Takto je to trochu na úrovni: "máte nástroj, tak jste určitě znásilňoval".
Mne osobně se ono rozhodnutí FEDu nelíbí a myslím si, že přístup ke "globálním korporacím" by měl být podstatně jiný. Ale jedno současnému systému nemohu upřít. Relativně funguje. Dost blbě, ale pořád řádově lépe, než systémy ve státech, kteří kritiku tohoto systému sponzorují - s cílem nikoli současný systém opravit či nahradit lepším, ale nabourat ho a tím ho oslabit.
Proto jsem na tuto kritiku poměrně opatrný: považuji ji za velmi přínosnou, ale s dvěma ALE
- musí být pravdivá. A to prostě ten článek na outsider media není. Byť má věc pravdivé jádro a upozorňuje na negativní věc, tak tam některé věci (viz výše) interpretuje (imho záměrně) špatně
- měla by nabízet lepší alternativu. A ne kritiku současného systému používat pro prosazování něčích mocenských zájmů. Což zpravidla jde v ruku v ruce s prvním ale, protože "zájmy" v demokracii se nejlépe prosazují nabízením "jednoduchých řešení".
Ono je lehké říci, FED to dělá blbě. O dost těžší je říci jak to má dělat jinak. Ne, že by těch názorů nebyl kopec. Je. Ale každej tvrdí něco jiného....
3) Ano, na ukrajině byl "bordel". Platí pro Tebe však totéž - co je horší: když se dějí násilnosti na demonstracích a policie to není nebo nechce řešit, nebo když jeden stát napadne druhý a pomůže rozpoutat občasnkou válku s tisíci oběťmi? A proč plamenně kritizuješ malé zlo, a velké Tě nechává chladným?Skrýt celý příspěvekEšte diskusia k Majdanu v čase Majdenu nezaťažená dnešnými pohľadmi a inváziou Ruska. Latta je proruskú a Duleba prozápadný. Myslím, že dáva dobrú predstavu o stave Ukrajiny na ...Zobrazit celý příspěvek
Ešte diskusia k Majdanu v čase Majdenu nezaťažená dnešnými pohľadmi a inváziou Ruska. Latta je proruskú a Duleba prozápadný. Myslím, že dáva dobrú predstavu o stave Ukrajiny na prelome rokov 2013/14. Vo väčšine faktom sa mimochodom títo páni zhodnú .... nebolo to na Ukrajine vôbec veselé ...
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekLuky Vecne s tým "bordelom" i s excesmi polovojenských kadejakých jednotiek na východe Ukrajiny, ktoré sa dopustili súhlas ....nesúhlas s príčinami a následkami. Tie "bandy" ...Zobrazit celý příspěvek
Luky
Vecne s tým "bordelom" i s excesmi polovojenských kadejakých jednotiek na východe Ukrajiny, ktoré sa dopustili súhlas ....nesúhlas s príčinami a následkami.
Tie "bandy" tam nerobili "bordel" preto, že to Ukrajinci chceli, ale preto, že situáciu destabilizovali situáciu vývozom "opolčencov" Rusi ...
Je to ako moralizovať nad masovým zabíjaním zo strany spojeneckého letectva počas II.SV... bez kontextu rozpútania vojny Nemeckom.
Pred ruskou okupáciou určite nebola situácia ružová (kedy na Ukrajine bola?), ale vojnu a masové vraždenie tam exportovali Rusi ...
Často sa vyťahujú udalosti v Odese ako to čo "rozpútalo vojnu" ... ale zaujímavé, že už bez kontextu, že v tom čase už ukrajinské úrady na východe Ukrajiny obsadili "zelení mužíci" a teda už Moskva naplno rozpútavala konflikt ... skrátka zas sa zamieňa príčina a následok.Skrýt celý příspěvekLuky Většinou dlouhé příspěvky nečtu,tvůj je vyjímkou . O rozdělení Ukrajiny se hovořilo od poloviny devadesátých let,takže pro zainteresované současné dění není nic ...Zobrazit celý příspěvek
Luky
Většinou dlouhé příspěvky nečtu,tvůj je vyjímkou .
O rozdělení Ukrajiny se hovořilo od poloviny devadesátých let,takže pro zainteresované současné dění není nic překvapivého.Jde o to,zda si samotní Ukrajinci
uvědomují,že pro Rusko znamenají více než ostatní státy bývalého SSSR.Skrýt celý příspěveklogiku, ty tvoje příspěvky jsou jen hrozná okecávka vychcaného užívání principů "státní hranice je svatá" a jindy "lidská práva jsou svatá"(dle potřeby). Píšeš co je a co není ...Zobrazit celý příspěvek
logiku, ty tvoje příspěvky jsou jen hrozná okecávka vychcaného užívání principů "státní hranice je svatá" a jindy "lidská práva jsou svatá"(dle potřeby).
Píšeš co je a co není horší a že to bylo prvně v Evropě. Tak první bylo Kosovo a nebylo bez násilí.
Když to bylo na Doněcku a Luhansku v plenách, sledoval jsem ta videa na Palbě i jinde a náckovské prapory vláda neměla pod kontrolou. Vůbec mi to nebylo volný, protože naše televize se k tomu stavěla naprosto jednostranně a já znal ten předešlý výsledek z rozpadající se Jugoslávie - hrozný prasárny, ale dle mého názoru větší na straně UČK, účelově využívané jako provokace, přesto výsledný efekt v médiích vyhraněně protisrbský, završený jmenováním válečného zločince UČK prezidentem Kosova (stačí trocha času).
Takže jsem sledoval záznamy z doněckých a luhanských márnic, kde se vršily mrtvoly, do toho chuťovky ala dům odborů v Oděse a podobně. Na záběrech křehké 17tileté dívenky, jak si je jejich statnější chlapci bezelstně filmují při kopání lidí do hlavy a jiných kratochvílích. Heslo "Moskali na nože" bylo nejen tolerováno, ale administrativou paní Fakof Nuland podporováno. Na frontě to bylo ještě horší, protože rozebraného člověka z bojiště přeci nikdo nebude forenzně zkoumat, že.
Já nebyl zpočátku konfliktu (vlastně ani doposud) nějak jednostranně vyhraněný, ale jako "VELKÉ ZLO" bych pociťoval, kdyby si to tam mohly trestné prapory vyčistit k obrazu svému. Pamtuji si ten večer z 12. na 13.8., kdy jsem po zcvrknutí opolčeneckého frontu očekával jeho nevyhnutelném rozetnutí - pil jsem večer pivo na předzahráce na našem náměstí. Všude hlahol, léto, lidé chlastají a baví se o dovolených, žrádle a tak. Mě bylo mizerně, říkal jsem si, kam až to může zajít. Jak se mi ulevilo, když jsem druhý den sledoval zprávy a celé se to obrátilo (pomoc z Ruska). Samozřejmě těžko říci jak dál.
MH-17 bude neustále vytahován, když bude potřeba Rusko uvrhnout do blbého světla (jak novičok), ale na opravdové výsledky vyšetřování si budeme muset pár dekád počkat.
-------
Co se týče těch věcí, které jsme tu řešili předtím - tvoje a majorovy "vysvětlující" a "zahlazující" příspěvky z "vysvětlujících a zahlazujících" ofiko stránek, kde na tom pracují od toho placení lidé je někdy dobré přečíst celé nebo i s diskuzí pod nimi.
Bojuješ tady za rádoby objektivitu, ale "tvoje" vysvětlení a vyžehlení té defraudace je, že Ron Paul se prý mýlí v tom, že se podle nich nejedná o 16bil. $ (jinak se nauč ang. číslovky), ale jakože o menší částku, avšak v závěru sami píšou, že vlastně nikdo neví a že to nejde zjistit (o to se vlastně opírá jejich argument, že "mostly false"). Takhle bych také mohl říci, že výrok býv. senátora Paula je spíš nepravdivý, protože ten druhý kritik prohlašoval, že bez vědomí kongresu vyvedli 26 bil. $., tedy o 10 více než uvádí Paul s tím, že audit byl stejně neúplný. Kolik je normální tisknout se můžeme jen dohadovat. Vzhledem k tomu, že nikoho nepotrestali, vyníci nadále stojí nad systémem.Skrýt celý příspěvekflanker neviem co ti na tom pride podivne. Ukrajina bola vtedy v stadiu vnutorneho rozpadu a tieto jednotky boli motivovane a po ruke. Ako si sam povedal, vsade na svete ...Zobrazit celý příspěvek
flanker
neviem co ti na tom pride podivne. Ukrajina bola vtedy v stadiu vnutorneho rozpadu a tieto jednotky boli motivovane a po ruke. Ako si sam povedal, vsade na svete pritahuju ozbrojene zlozky podobne individua a revolucie ci turbulentna doba ich vynasa do porpedia.
Pre Ukrajinske vedenie bolo logickym krokom ich vzybrojit a poslat na frontu cim zabili dve muchy jednou ranou. Zamestnali najhorsich radikalov a opolcenci ich naviac trochu pretriedili. Co by som kvitoval, je ze Ukrajinske veenie vzdy dokazalo tieto jednotky dobre kontrolovat, nedalo im tazku vyzbroj a nedochadzalo k nejakym mimoriadnym excesom. A rovnako efektivne ich dokazali odstavit aj od moci v politickom zivote.Skrýt celý příspěveklogik – stran MH17 bych byl opatrný svádět to na povstalce, minimálně mu veleli přímo ruští důstojníci, jestli i obsluha nebyla z ruských ozbrojených složek.... Jinak snad ...Zobrazit celý příspěvek
logik – stran MH17 bych byl opatrný svádět to na povstalce, minimálně mu veleli přímo ruští důstojníci, jestli i obsluha nebyla z ruských ozbrojených složek....
Jinak snad každému je jasné, že Ukrajina je korupčistán, byla před Janukovyčem, byla za něj a bude i po něm. Někdy více a jindy méně, zatím ale stále hodně.
Točit se na tom, že při revoluci se do popředí dostávají radikálové, je poněkud omezené. Bylo, je a bude to tak, je to normální. "Kvalitu" revoluce pak můžeme soudit podle toho, jak si s nimi poradí poté, co už "nejsou potřeba". Ukrajinci je snad stahli na míru únosnou. V Rusku, které přitom není přímo ohrožené a neprobíhá na jeho území válečný konflikt, jich mají také dost, čili z jejich strany je obviňování Ukrajiny z fašismu chucpe jaksfiňa (nehledě na to, že mocenskopolitický systém v Rusku připomíná fašismus (nikoliv nacismus!) poměrně výrazně...).Skrýt celý příspěvekSpolupráca s USA sa evidentne rozširuje. https://defence-blog.com/army/... Keby tie radary boli nejaký ...Zobrazit celý příspěvek
Spolupráca s USA sa evidentne rozširuje.
https://defence-blog.com/army/...
Keby tie radary boli nejaký črep, amíci ich asi nechceli. Väčší význam má pre Ukrajinu politická spolupráca ako vojenská.
flanker.jirka
Preto, aká "divoká" Ukrajina stále je, tak ju zatiaľ nik do NATO ani EÚ nevolá ... len je to ako perspektíva, že raz tam môže ísť.... ak sa "umravní" ....Skrýt celý příspěvekflanker - jistě - ale opět se ptám - kolikrát ses tu pozastavil nad tím zázračným vyzbrojením "opolčenců"? Měříš oběma stejným metrem? Nebo to chápu dobře, že když UA patří do ...Zobrazit celý příspěvek
flanker - jistě - ale opět se ptám - kolikrát ses tu pozastavil nad tím zázračným vyzbrojením "opolčenců"? Měříš oběma stejným metrem?
Nebo to chápu dobře, že když UA patří do Asie či do Afriky, tak implicitně tvrdíš, že Rusko patří někam do středověké Afriky? Protože to, co udělalo Rusko je horší, než "vyzbrojení domobrany" - to vyzbrojilo narozdíl od Ukrajiny nelegální jednotky a navíc těžkými zbraněmi, s kterými ty jednotky neuměli zacházet (MH17....).Skrýt celý příspěvekdusan: chápu Vás, ale i takové věci a způsoby, by měly odlišit hodnoty, které zastává EU od hodnot a metod na divokém východě. Zástupci UA více ukazují, že patří spíše do Asie ...Zobrazit celý příspěvek
dusan: chápu Vás, ale i takové věci a způsoby, by měly odlišit hodnoty, které zastává EU od hodnot a metod na divokém východě.
Zástupci UA více ukazují, že patří spíše do Asie nebo Afriky. Viz případ Savčenovkové, Saakšviliho, způsoby hlasování v parlamentu a potírání tisku podobným způsobem jako v se to děje v Rusku.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka Asi by bolo trošku úsmevné žiadať vysvetlenie od Ukrajincov, kde sa zobrali ľahko vyzbrojené dobrovoľnícke oddiely, keď sa na druhej strane zjavili ťažko ozbrojené ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka
Asi by bolo trošku úsmevné žiadať vysvetlenie od Ukrajincov, kde sa zobrali ľahko vyzbrojené dobrovoľnícke oddiely, keď sa na druhej strane zjavili ťažko ozbrojené "opolčenecké" jednotky vyzbrojené tankami, BMP-čkami s obrovskou podporou delostrelectva : )Skrýt celý příspěvekflanker: Jistě, že nebezpečí nacismu je třeba připomínat všude. Pavel ale naráží na selektivitu jednoho typu diskutérů, kteří jak jen to je možné zmiňují "nácky" na jedné ...Zobrazit celý příspěvek
flanker: Jistě, že nebezpečí nacismu je třeba připomínat všude.
Pavel ale naráží na selektivitu jednoho typu diskutérů, kteří jak jen to je možné zmiňují "nácky" na jedné straně fronty a brojí proti nacismu - ale o náckách na druhé straně fronty, kterých je tam také nemálo a co je horší na hlavních rozhodovacích pozicích, od nich není slyšet ani slovo....Skrýt celý příspěvekPavel1: neonacky je třeba připomínat stále a všude, ani bych se nedivil, že by pár těch ruských bylo na dovolené na Ukrajině. :-) oni mají všude na světě sklony v tom lézt do ...Zobrazit celý příspěvek
Pavel1: neonacky je třeba připomínat stále a všude, ani bych se nedivil, že by pár těch ruských bylo na dovolené na Ukrajině. :-) oni mají všude na světě sklony v tom lézt do nejrůznějších ozbrojených složek.
Bylo s podivem sledovat, že v pocatcich bojů na východě Ukrajiny byly nejakceschopnejsi "dobrovolnické" jednotky plně žoldáků - nacků a jiných pochybných existencí, oproti jednotkám pravidelné armády. Hodněle to tam dal někdo dohromady. Dodnes Ukrajina nedokázala vysvětlit kde se vzali, kdo je vyzbrojil a kdo je financoval. Což považuji za velkou ostudu pro zemi, která si chce hrát na Evropany.Skrýt celý příspěvekVyčítat Ukrajincům neonácky, když v rusácku mají neonácků víc než v celé Evropě dohoromady, nemluvě o jejich zapojení do vládnoucích struktur, je zhovadilost.
Vyčítat Ukrajincům neonácky, když v rusácku mají neonácků víc než v celé Evropě dohoromady, nemluvě o jejich zapojení do vládnoucích struktur, je zhovadilost.
givitz: Ale já nijak nepopírám, že v NG Ukrajiny jsou i neonacionalisté (koneckonců každé ozbrojené síly přitahují extrémisty, obzvlášť v takové historii). A? Ukrajina tyto ...Zobrazit celý příspěvek
givitz: Ale já nijak nepopírám, že v NG Ukrajiny jsou i neonacionalisté (koneckonců každé ozbrojené síly přitahují extrémisty, obzvlášť v takové historii). A?
Ukrajina tyto neonacisty v podstatě využívá. Což je poněkud kontroverzní, ale svým způsobem rozumné (obzvlášť na počátku války, kdy Ukrajinská armáda stála za houby, jim ani nic jinýho nezbylo) - lepší je nechat si je vybít agresivitu kontrolovaně, než aby dělali ve státě binec vlastní pěst.
A pokud se pozastavuješ nad rolí té firmy ESA, tak je v tom článku jediný údaj o tom, že by byla nějak spojena s jakoukoli vládou? Já v rychlém průletu nic takového nenašel. Takže čistě soukromá iniciativa, kde na poptávku se objevila nabídka. A?
Budeš mít stejnou odvahu přiznat, že ve VEDENÍ "separatistů" byli či jsou neonacisti a stalinisté?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...