Ukrajinská vojenská přehlídka: Vzestup ukrajinské armády
- 28. 8. 2018
- 103 komentářů
- Jan Grohmann
Ukrajina si minulý týden v pátek připoměla 27 let nezávislosti. Součástí oslav byla i historicky největší vojenská přehlídka v Kyjevě. Centrem Kyjeva pochodovalo na 4500 vojáků s 250 kusy techniky. Přehlídka byla důkazem rostoucích schopností ukrajinské armády.
Přehlídky se zúčastnilo 18 zahraničních delegací a vojáci (v některých případech jen čestná jednotka nesoucí vlajku) z 10 aliančních zemí, včetně České republiky.
Politické pozadí vojenské přehlídky je dobře známe. V dnešním článku se proto podíváme na představenou vojenskou techniku ukrajinské armády, zejména pozemní techniku vyrobenou nebo modernizovanou ukrajinským vojenským průmyslem.
Přehlídky se zúčastnilo 40 těžkých obrněných vozidel (tanky, BVP), 100 taktických obrněných vozidel 4×4, 30 dělostřeleckých a stejný počet raketových systémů. Kromě toho Ukrajina ukázala nově dodané americké protitankové řízené střely (PTŘS) Javelin.
V tomto bodě je dobré se zastavit a uvědomit si, jakým směrem ukrajinská armáda rozšiřuje své schopnosti. Vždyť ukrajinská armáda vede neustále bojové operace na východě Ukrajiny a každý rok v bojích padne okolo 200 ukrajinských vojáků.
Ukrajinská armáda tak má reálné bojové zkušenosti s vedením boje proti dobře vyzbrojeným a vycvičeným proruským jednotkám nebo přímo ruské armádě. Jde tedy o ukázkový příklad hybridního způsobu boje, kdy se vedou bojové operace pod prahem vyhlášení války. Bojové operace se přitom vedou za rozsáhlého použití mechanizovaných jednotek a dělostřelectva.
Defilé vojenské techniky v Kyjevě
Na základě získaných zkušeností jsou směry rozvoje ukrajinské armády velice zřetelné ‒ tanky, obrněná vozidla 4×4, dělostřelecké a raketové systémy (včetně dělostřeleckých systémů velení a průzkumu) a PTŘS. Samozřejmě základem všeho je době vycvičený, vystrojený a vyzbrojený voják.
Boje na východě Ukrajiny jsou tak důkazem, že i přes různé proklamace tanky a dělostřelectvo jsou stále hlavními nástroji k vedení pozemních operací, a to včetně protipovstaleckých operací. Ostatně jak již bylo mnohokrát uvedeno, 80 % lidských ztrát na východě Ukrajiny má na svědomí dělostřelecká a raketová palba.
T-84-120 Jatagan v popředí a tanky T-84 Oplot ; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
BMP-2; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
Pojďme se ale podívat na samotnou techniku. V čele průvodu jely ukrajinské hlavní bojové tanky. Za pozornost stojí především nejnovější T-84 Oplot-M, což je hloubkově modernizovaný tank T-84 Oplot. K vidění byl také prototyp tanku T-84-120 Jatagan s NATO kanónem ráže 120 mm a automatickým nabíjecím systém, který bere munici ze zvláštní pancéřové schránky umístěné mimo prostor posádky. O nákupu T-84-120 Jatagan se ale zatím neuvažuje.
Do konce roku ukrajinská armáda získá deset tanků T-84 Oplot-M, ale základ ukrajinských tankových jednotek tvoří a dlouho ještě budou tvořit typy T-64B a hloubkově modernizované T-64BM Bulat. Tank T-64BM je vybaven moderním reaktivním pancířem Nůž, ukrajinským kanónem KBA3 ráže 125 mm, vylepšeným motorem, moderními elektro-optickými senzory (včetně termovize) a také PTŘS Kombat.
Bojový modul BM-3 Šturm na BTR-3DA; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
Velkou část kolony tvořila kolová bojová vozidla pěchoty (BVP) BTR-3DA (vychází z BTR-80). V letošním roce ukrajinská armáda získala prvních 50 BTR-3DA a z minulého období ukrajinská armáda a národní garda provozuje zhruba 150 BTR-3E.
Nejnovější BTR-3DA je vybaven bezosádkovým bojovým modulem BM-3 Šturm. Modul nese 30mm kanón ZTM1, jeden 30mm granátomet, jeden 7,62mm kulomet a dvě laserem naváděné PTŘS Barrier s dosahem 5000 m.
Varta; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
Mezi taktickými vozidly 4×4 dominoval americký typ Humvee, domácí obrněné typy Dozor-B, Kozak-2, ale i militarizované civilní vozidlo Bohdan 2351. Vozidla Humvee sloužila mimo jiné jako nosiče ukrajinských dronů Furije, Leleka a PD-1. Kozak-2 zase nesl ukrajinské PTŘS Stugna-P s dosahem 5000 m.
K vidění byla také vozidla Varta s americkými PTŘS Javelin. Pikantní je, že vývoj a nákup vozidel Varta provází podezření z rozsáhlé korupce. V roce 2017 americký Kongres souhlasil s prodejem 210 PTŘS Javelin a 37 odpalovacích kompletů. První systémy Javelin získala ukrajinská armáda na jaře 2018.
Bohdana; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
2S7 Pion; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
Následovala artillerie ‒ jediný kus samohybné houfnice Bohdana ráže 155 mm doprovázelo na podvalnících šest kusů samohybných houfnic 2S7 Pion ráže 203 mm. Ukrajinská armáda ze skladů stáhla 99 kusů houfnic Pion, provedla generální opravu a nasadila je do bojů na východě Ukrajiny.
Samohybné houfnice doprovázelo nové vozidlo velení a řízení dělostřelecké palby Obolon-A na podvozku MT-LB. Na stejném podvozku byl k vidění i systém echolokace dělostřelecké palby Položennja-2. Systém pomocí devítí mikrofonů zachytává zvuk minometné nebo dělostřelecké palby a vypočítává přesnou polohu nepřítele.
Položennja-2; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
Důležitost problematiky lokalizace postavení dělostřeleckých jednotek podtrhával nový ukrajinský dělostřelecký radiolokátor 1L220UK a malé americké dělostřelecké radiolokátory AN / TPQ-36 tažené za vozidly Humvee. 1L220UK zachytí dělostřelecké projektily na 30 km a taktické rakety na vzdálenost až 80 km.
Samohybné houfnice doplňovaly typy 2S1 Gvozdika a 2S3 Akacija. Za pozornost stojí rozsáhlé defilé tažených děl ‒ MT-12 Rapira ráže 100 mm, 2A65 Msta-B ráže 152 mm a 2A36 Giatsint-B stejné ráže. Jde vidět, že v klasické poziční válce mají tažená děla stále své místo.
2S3 Akacija; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
Po dělostřelecké technice se divákům představily ukrajinské raketové systémy země-země. První zástupcem byl typ Verba, což je ukrajinská modernizace raketometu BM-21 Grad ráže 122 mm. Ukrajinský nákladní automobil KrAZ 6×6 (firmy AutoKrAZ) systému Verba pojme 40 raket s doletem 20 km. Verba je vybaven automatickým systémem řízení palby a ovládání raketometu lze provádět z kabiny. Testování raketometu Verba skončí v druhém pololetí letošního roku a následně se rozběhne sériová výroba.
Dalším zajímavým kusem techniky byl takticko-operační raketový systém Vilcha využívající podvozek ze sovětského raketometu BM-30 Směrč. Vozidlo převáží 12 raket s doletem 20 km až 120 km ‒ každou raketu lze navést na vlastní bodový cíl. Rakety Vilcha využívají k navigaci americký satelitní systém GPS a inerciální navigační systém.
Točka-U; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
BM-27 Uragan; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
Ukrajinská armáda dále ukázala modernizovaný raketomet BM-27 Uragan. Vozidlo převáží 12 raket s doletem 35 km. Jedna salva raket zničí nekrytou živou sílu na ploše 42 hektarů.
Nesměl samozřejmě chybět raketový systém Hrom-2, který se podobá ruskému kompletu Iskander-M. V základním provedení Hrom-2 na cíl vzdálený 350 km (technicky až 500 km) doručí bojovou hlavici o hmotnosti 480 kg. Vývoj raketového systému Hrom-2 již skončil a zbraň je připravena pro zavedení do armády.
V přehlídce samozřejmě nechyběly rozličné prostředky protivzdušné obrany, o kterých jsme ale podrobně psali v článku „Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo?“
Hrom-2; větší foto / spoilt.exile; CC BY-SA 2.0
V letecké části přehlídky se ukázaly vrtulníky Mi-8 a Mi-14. Z dopravních letadel to byly typy An-26, Il-76 a zejména nejnovější střední dopravní letoun Antonov An-178 se schopností přepravit 18 tun nákladu na vzdálenost 1000 km nebo 10 tun nákladu na vzdálenost 4000 km. Z bojových letadel se předvedly útočné bombardéry Su-24, bitevní letadla Su-25 a stíhačky Su-27.
Rozsah schopností nové nebo modernizované ukrajinské bojové techniky dokazuje, že i přes vážné politicko-ekonomické problémy 45 milionová Ukrajina patří stále mezi přední vojensko-průmyslové velmoci, zejména v raketové technice. I když je nutno samozřejmě zdůraznit, že v Kyjevě v řadě případů šlo (to ale platí i pro ruské vojenské přehlídky) spíše o ukázku možností ukrajinského vojenského průmyslu, nikoliv současné ukrajinské armády. Nicméně posun ve schopnostech ukrajinské armády od roku 2014 je bez debat působivý.
Zdroj: Euromaidan
Související články
Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády
Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...
- 17.05.2018
- 24 komentářů
- Karel Cimala
Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika
Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských ...
- 24.07.2018
- 53 komentářů
- Jan Grohmann
Nejnovější ukrajinské zbraně na vojenské přehlídce v Kyjevě
O víkendu byly uvolněny první informace o nových typech ukrajinské vojenské techniky, která se ...
- 13.08.2018
- 53 komentářů
- Karel Címala
Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část I.
V období let 2003 až 2013 byly na Ukrajině postupně stahovány protiletadlové komplety a ukládány do ...
- 24.08.2018
- 48 komentářů
- Karel Címala
danny Verím, že nie je to ľahké si predstaviť ... a nikde nie je istota, že sa to stane ..ale pri rozumenej hospodárskej politike to nie je vôbec výnimočné. Ukrajinci na to majú ...Zobrazit celý příspěvek
danny
Verím, že nie je to ľahké si predstaviť ... a nikde nie je istota, že sa to stane ..ale pri rozumenej hospodárskej politike to nie je vôbec výnimočné. Ukrajinci na to majú jeden významný predpoklad .. nemajú ropu : )Skrýt celý příspěvekdanny: Ano, to přesně ukazuje, jak je ropný průmysl specifický a že těch pár technologií, které se používají v něm, se zas až tak nepoužívají jinde. A co se týče krachu: ...Zobrazit celý příspěvek
danny:
Ano, to přesně ukazuje, jak je ropný průmysl specifický a že těch pár technologií, které se používají v něm, se zas až tak nepoužívají jinde.
A co se týče krachu: samozřejmě, že krach jakéhokoli velkého podniku je průšvih, z kterýho se země oklepává dlouho. Zkrachovat může (jak je vidět na nokii) i perspektivní odvětví. Ale právě povaha toho průmyslu určuje, jak se je z toho země schopná oklepat.
A právě např. Finské (nebo USA) HDP ukazuje, že to ty země zvládly s daleko menšími problémy, než poslední krizi Rusko.Skrýt celý příspěvekdusan: s tvým posledním příspěvkem k mému překvapení téměř bez výhrad souhlasím, kromě dvou detailů - ... ostatní si môžu kradnúť koľko chcú... - tohle neplatí. Putin stabilizoval ...Zobrazit celý příspěvek
dusan: s tvým posledním příspěvkem k mému překvapení téměř bez výhrad souhlasím, kromě dvou detailů - ... ostatní si môžu kradnúť koľko chcú... - tohle neplatí. Putin stabilizoval moc právě tím, že jasně nastavil pravidla, kolik maximálně krást mohou. A současná vlna amnestie pro stahování kapitálu oligarchů ze zahraničí je jen dalším tlakem na efektivnější a "vlastenecké" nakládání s v minulosti nakradenými prostředky.
No a tímto: "Pre Rusko je Donbas "zárukou" destabilizácie Ukrajiny hlavne preto, že ak by sa Ukrajina ukázala ekonomicky úspešnou ... tak by to bola pre Putina a spol. politická katastrofa" jsi mě fakt pobavil. Představil jsem si tu ekonomicky úspěšnou Ukrajinu, na kterou emigrují Bělorusové, Rumuni a Rusové a jak z Kremlu závistivě shlížejí na úspěchy stabilní prosperující země založené na demokratických principech a zjistil jsem, že mi chybí tak dvě promile v krvi, aby ta představa fungovala:-)Skrýt celý příspěvekClanek: každopádně musím podpořit Czertik v tom, že se nám i přes všechno rozkrádání daří sakra dobře a že se máme mnohem líp, než po revoluci. Není pochyb o tom, že se stala ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek: každopádně musím podpořit Czertik v tom, že se nám i přes všechno rozkrádání daří sakra dobře a že se máme mnohem líp, než po revoluci. Není pochyb o tom, že se stala spousta sviňáren a nepravostí, ale taky to mohlo být sakra horší, viz. např. takové Rumunsko.
A že to není úplně založené na ideologii nebo čert ví čem názorně ukazuje taková Čína. Když odhlédnu od všech ostatních složek společnosti a podržím se pouze produkce národního bohatství a kontribuci průměrného obyvatele na něm, tak to v rámci jejich podivného plánovaného hospodářství zvládli násobně lépe, než my. A ještě ke všemu, byť komunisti, nemají ani ten průběžný důchodový systém:-)Skrýt celý příspěveklogik: v návaznosti na to, co píše fenri, jsem si vzpomněl na jednoho klienta z Ruska, který dost usilovně sháněl v dobách vrcholící krize ve střední Evropě firmu, která by byla ...Zobrazit celý příspěvek
logik: v návaznosti na to, co píše fenri, jsem si vzpomněl na jednoho klienta z Ruska, který dost usilovně sháněl v dobách vrcholící krize ve střední Evropě firmu, která by byla schopna v dostatečném objemu produkovat kvalitní bezešvé trubky, příruby, tlakové ventily atd... pro jeho malinkou těžební společnost a nebyla vůbec legrace najít někoho, kdo by to dal, navíc s požadovanými parametry. V dané době byli všichni dodavatelé v Rusku vytíženi zakázkami pro větší hráče.
Ale ještě k těm komoditám. Vzpomeň si na Nokii. Její podlehnutí Samsungu a Applu poslalo do tříleté recese celou finskou ekonomiku, díky tomu, kolik na ni bylo nabalených dodavatelů a služeb. Vzpomeň si na Detroit. Na vrcholu slávy žilo jen ve městě 2,5 mio obyvatel. Po vyhlášení bankrotu klesl počet obyvatel na 700 tis. 20% nezaměstnanost, neměřitelná kriminalita. Prostě jakmile na jakékoli komoditě, odvětví, službě, výrobku, firmě atd... závisí HDP z více než 10%, máš na průšvih zaděláno.
Ropa má paradoxně jednu výhodu. S její volatilitou se počítá, fungování trhů je dobře zmapováno a popsáno a poptávka po ní nikdy neklesne pod nějaké kritické meze. Díky tomu se všechny státy, jejichž rozpočet je z významné části ropou krmen, mají lepší nebo horší nástroje na nakládání s volatilitou příjmů do rozpočtu.Skrýt celý příspěvekfenri: Na Donbase je problém v tom, že místní jsou naštvaní i na UA za zcela nesmyslné a idiotské ostřelování civilistů, za nevyplácené důchody (celé roky hákovali, sypali do UA ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
Na Donbase je problém v tom, že místní jsou naštvaní i na UA za zcela nesmyslné a idiotské ostřelování civilistů, za nevyplácené důchody (celé roky hákovali, sypali do UA sociálního systému a najednou jim UA přestane posílat důchody) atd.
Ty nevyplacene duchody, to je obycejne "kouzlo" prubezneho systemu. To co tam celej zivot sypali je uplne putna, z toho se platili duchody tehdejsim duchodcum. To ze ted ekonomicky aktivni obyvatelstvo jiz nesype do ukrajinske statni pokladnice, to je duvod proc nedostavaji duchody. Neni to jen nejaka zlovule, je to proste prirozene. Ze to mistni duchodce nenakrmi a stve furt stejne jasne, na to maji moralni pravo.
czertik:
Takze jedine v cem muze mit nemec vyssi ty zivotni naklady sou najemne a pripadne dane. A to je vse pratele. A skutecne sem si nikde nevsiml ze by nemec % davalk za najem vic ze sve vyplaty nez cech.
Ja taky netvrdil, ze je na tom Nemec tak blbe jako Cech, je na tom lip, jen proste ne 3x lip. Ad co jeste zivot v Reichu zdrazuje, jsou to predevsim sluzby: klasika ala restaurace se uz az na napoje vicemene srovnala, ale kadernik, instalater, pojistky atd. je drazsi (znovu, ne 3x, obcas me prekvapi jak malo drazsi to v DE ve skutecnosti je). Dane jsou taky vyssi, ale zase si z nich clovek muze spoustu veci odepsat.Skrýt celý příspěvekfenri 1a) Žádné jiné průmyslové (trochu samozřejmě přeháním, jde o princip). Právě proto není ropa srovnatelná s jiným průmyslem, protože je daleko volatilnější. Samozřejmě, že se ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
1a) Žádné jiné průmyslové (trochu samozřejmě přeháním, jde o princip). Právě proto není ropa srovnatelná s jiným průmyslem, protože je daleko volatilnější. Samozřejmě, že se lze rizikům volatility bránit, ale pokud si má země udržet svůj standard, pak to nelze jinak, než tím, že nemalá část aktiv se přesune na méně volatilní trhy. Jinými slovy tak, že se přestane být na volatilní komoditě závislý.
Další dvě možnosti jsou buďto jet s hospodářstvím, jako by ropa stála furt minimum, anebo při krizi padnout na hubu. Rusko osciluje mezi těmito dvěma strategiemi.
1b) Ano, neprodáte naftové passaty. Takže není problém pro VW začít vyrábět benzínové. Co má začít prodávat Gazprom?
2) Jaderná elektrárna je samozřejmě technologická špička, ale na jejich výrobě ruský průmysl nestojí. Ani nestojí na VÝROBĚ ropných plošin. Ruská ekonomika stojí na POUŽÍVÁNÍ ropných plošin. A to už, stejně jako údržba ropovodu, je věc na technologie i na počet zapojených odborníků značně jednodušší.
Neznamená to, že v těchto odvětvích nejsou špičkové technologie, ale že jich je na generovaný zisk velmi málo a jsou poměrně úzce zaměřené, takže kolem sebe nebudují takovou průmyslovou základnu, jako jiné technologie.
3a) Země co vyrábí Iphony? Chtěl jsi říci co montuje Iphony. Klíčové technologie Iphonů jaksi nejsou čísnké, čínská je tam jen podpůrné jednoduché čipy (wifi, LTE), baterka a pouzdro. Čína je ovšem typická rozvojová země, s obrovskými rozdíly mezi chudými a bohatými částmi. Fakt chceš srovnávat Rusko s Čínou? Já měl za to, že Rusko má ambice co se týče výkonu ekonomiky soupeřit nikoli s rozvojovými zeměmi, ale s vyspělým světem.
Btw. podle dat Čína Rusko rychle dohání a dle ekonomických prognóz ho v nejblížších letech začne podstatně předhánět. Právě proto, že nemá ekonomiku vázanou na suroviny, ale na technologie, a tedy má proti Rusku daleko větší potenciál růstu.
3b) Norsko samozřejmě má problémy - i ono mělo slušné výpadky příjmů. Ale právě proto, že jeho hospodářství není založeno jen na ropě, tak jeho problémy nejsou ani zdaleka takové, jako Ruské.
Ono máš i staré informace, viz např.:
https://tradingeconomics.com/n...
poslední rok a půl nezaměstnanost v Norsku klesá, nikoli stoupá.
A pokud Tě zajímá, co dalšího norové kromě ropy dělají, tak tam mají na export poměrně strojírenství a loďařství. Ropa dělá z Norského exportu více, ale pro stabilitu hospodářství je i podstatné, kolik který průmysl je schopen zaměstnat lidí.
A pak samozřejmě mají Norové podstatně rozvinutější sektor služeb, než je v Rusku.Skrýt celý příspěvekgivitz Ten tvuj clanek o eldoradu ve venezuele a jeho rope...je krasna propaganda. Vsimni si, ze tam rusum i cinanum slo-jde jen o jedno - ROPU, investovaly jen do ropnych ...Zobrazit celý příspěvek
givitz
Ten tvuj clanek o eldoradu ve venezuele a jeho rope...je krasna propaganda. Vsimni si, ze tam rusum i cinanum slo-jde jen o jedno - ROPU, investovaly jen do ropnych spolecnosti, kde maji tak nebo tak zajistenou splatku (but jim zaplati venezuela nebo proste prevezmnou % ve spolecnostech a ty penize si proste vytezi sami) ALE UZ DO NICEHO JINEHO.
je jim jedno, jak to bude s venezuelskou vladou, zdravotnictvim atd, ty nepotrebuji, venezuelksou ropu ano.
A ze by rusove ziskladli podiv a amice strategicke spolecnosti citgo ? a co jako ? je to jen podil, ne rozhodijici podil. a i kdyby nejakym zazrakem ziskaly kontrolni podil...co jako ? myslis ze by byla padli na hlavu a umylsne privedli podnik do krachu, aby jen kratkodobe ublizili amikum, misto dlouhodobeho ryzovani zisku a bezpracneho se valeni na havaji ? (jen pro vyvolene) ?Skrýt celý příspěvekLogik: 1.) a které jiné zboží vám zdraží na dvojnásobek. Jinak samozřejmě běžné to není, ale třeba naftové Passaty teď v USA moc neprodáte. Asi ani za tu polovinu... Pokud máte ...Zobrazit celý příspěvek
Logik:
1.) a které jiné zboží vám zdraží na dvojnásobek. Jinak samozřejmě běžné to není, ale třeba naftové Passaty teď v USA moc neprodáte. Asi ani za tu polovinu...
Pokud máte hospodářství nastavené tak, že ty propady ustojí, IMHo se nic hrozného neděje. Rusové si naškudlili bokem, takže to ustáli, Norové si naškudlili ještě mnohme víc, takže to ustáli taky. Teď spíš bojují s tím, že oni fakt jeli čistě na ropě, zatímco Rusko jede i v plynu, v kovech, pšenici...
2.) Myslím, že auto není technoligicky složitější produkt, než jaderná elektrárna, plošina na těžbu ropy ze dna arktického moře, hutnické technologie na titan, nikl...A že údržba 3000 km dlouhého ropovodu vedoucího v extrémních podmínkách také zaměstná dost lidí. Ostatně nezaměstnanost v Rusku je velmi malá.
Země, co vyrábí iPhony má nižší DPH per capita i PPP než Rusko. Co potřebujete za větší důkaz?
Hele, Norsko má s tou ropou dost problémy. Možné ne úplně tolik stát, ale samotní Norové. Oni jsou fakt zadlužení na bytech a autech jak blázen a teď jim hypotéky letí nahoru a propouští se tam fest (v průmyslu, pochopiteln). Samozřejmě že jsou pořád dost bohatí ale ranilo je to hodně. Jinak z čeho jsou tak bohatí, když kromě ropy, elektřiny zadarmo a zbraní nic moc podstatného nemají, nevím. Pravda, ve zbraních mají dost (Kongsegg, Raufoss), ještě mají nějaké loděnice, sice nic velkého, ale zato špičkové, ale jinak... Zemědělství neefektivní a brutálně dotované (ale díky tomu malebná krajina), vnitřní poptávka nic moc, protože i když se za to stydí, tak většina Norů se snaží koupit cokoliv ve Švédsku, auta nevyrábějí, počítače také ne... No, ještě oblečení a detektivky. Je fakt, že do kupy to tak málo není, no...Řekl bych, že by to bylo relativně nebohará, ale ne chudá země, ale ta ropa je bonus navíc. Jenže ta společnost je na ten bonus nastavená...Skrýt celý příspěvekclanek A ted jeste k popularnejsimu "delame za polovic", inu, tak to byva kdyz nic jine nez bouchat auta podle toho jak je Nemec / Korejec nakresli neumime. Furt na tom ale nejsme ...Zobrazit celý příspěvek
clanek
A ted jeste k popularnejsimu "delame za polovic", inu, tak to byva kdyz nic jine nez bouchat auta podle toho jak je Nemec / Korejec nakresli neumime. Furt na tom ale nejsme tak zle jak by se z porovnani mezd mohlo zdat. Nemec sice vydela 3x tolik, ale naklady ma vyssi taky. Nakonec je bohatsi o 0,5 az 1,0 a to po 40 letech stradani neni zas tak spatne cislo.
Pekne napsane, ale ma to, jeden problem, nemec ma stejne drahe jidlo - plyn, vodu, elekriku dokonce o neco levneji (s tim ze vodu vice levnejsi). - porovnavany REALNE ceny.
1,7e vody a kubik vody v nemecku. to me vychazi porad realne min nez 60 (nejlevnejsi) az po 125kc (nejdrazsi) za kubik vody v cr.
A ceny jidla a pod sou vicemene srovnateln, stim ze na zapade je vyssi kvalita, ale to je uz na netu hooodne dlouho probirane a dokazovane.
Takze jedine v cem muze mit nemec vyssi ty zivotni naklady sou najemne a pripadne dane. A to je vse pratele. A skutecne sem si nikde nevsiml ze by nemec % davalk za najem vic ze sve vyplaty nez cech.Skrýt celý příspěvekfenri: 1) Které jiné zboží změní během roku cenu na polovinu? Stalo se někdy v rozumně fungující ekonomice, že by najednou bylo auto za polovinu? Počítač za polovinu? Samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
1) Které jiné zboží změní během roku cenu na polovinu? Stalo se někdy v rozumně fungující ekonomice, že by najednou bylo auto za polovinu? Počítač za polovinu?
Samozřejmě i samotná závislost na jednom produktu je vždy špatná, ale komodity volatilitou trpí ještě řádově silněji, než jiné zboží.
2) Právě, že tam je podstatný rozdíl. Protože pro výrobu Iphonu či automobilový průmysl potřebuješ řádově více technologií a více subdodavatelů, než pro těžbu ropy, ty technologie a subdodávky někdo musí vymyslet, vyrobit. Jsou prostě průmysly, na které se balí obrovské balíky sekundárního průmyslu a vědy. A jsou odvětví průmyslu, kde to tak není. Těžba ropy patří mezi ty druhé.
Tvůj protipříklad s Norskem pak není úplně dobrý, norsko sice má podstatnou část průmyslu založeného na ropě, ale není na něm závislá. Je to krásně vidět na křivkách HDP těchto dvou zemí během ropné krize, kdy to Norské se nepropadlo zdaleka tak, jako Ruské.
Fór je totiž v tom, že i když u obou zemí dělá 1/3 exportu ropa, tak když si spočteš objem zbylého exportu (nebo zbylého HDP) na hlavu, tak je vidět, o kolikrát toho Norsko v neropném sektoru na jednoho člověka vyrobí více, než Rusko.
3) Ne, ostatní, pokud už není poptávka po malém autu, vyrobí velké auto. Pokud není poptávka po tabletu, vyrobí chytrý telefon. A pokud přestane být poptávka po autech vůbec, tak je v zemi velké množství inženýrů zapojených do automobilového průmyslu, které je možné rekvalifikovat na libovolnou jinou strojní výrobu, takže je v takové zemi daleko snažší rozjet výrobu něčeho jiného.
Exportéři ropy ani nemohou snadno přehodit produkci jinam - export ropy je velmi specifický, ani negenerují širokou základnu technologicky vzdělaných lidí, na kterém může v případě potřeby stavět jiné podobné odvětví, když má ropa problém.
Ropa je specifická tím, že s relativně malými lidskými zdroji generuje velké zisky. Pro na ropu orientovaný průmysl je podstatně těžší se vyrovnat se ztrátou odbytu, než např. pro náš automobilový průmysl.Skrýt celý příspěvekDušan: myslím, že míra korupce není v Rusku už taková, jako byla za Jelcina. Putin si oligarchy trochu ochočil. Krást mohou, ale musí zbýt i něco na ostatní, aby v zemi byl klid a ...Zobrazit celý příspěvek
Dušan: myslím, že míra korupce není v Rusku už taková, jako byla za Jelcina. Putin si oligarchy trochu ochočil. Krást mohou, ale musí zbýt i něco na ostatní, aby v zemi byl klid a bylo na pohanku.
Dále si tak úplně nemyslím, že v případě Ruska, je dostupnost "snadných zdrojů" demotivující k tomu, aby dělali něco jiného. Což jinak a leckde platit může, to uznávám. Jenže v Rusku je většina těch zdrojů dostupná fakt těžko, v sakra drsných podmínkách, potřebujete k tomu specifickou infrastrukturu, stroje, postupy... Prostě jim to tam na zemi (až na výjimky) nijak neleží a nečeká, až to někdo v krátké pauze mezi chlastáním, sebere.
Na Donbase je problém v tom, že místní jsou naštvaní i na UA za zcela nesmyslné a idiotské ostřelování civilistů, za nevyplácené důchody (celé roky hákovali, sypali do UA sociálního systému a najednou jim UA přestane posílat důchody) atd. Nemyslete si, že celý ten region se drží jen díky Rusku a proti přesvědčení místních. To je nereálné. Jinak jak jsem psal, myslím si, že Rusko má Donbas jen jako kouřovou clonu za Krymem. Na rozdíl od Krymu Donbas Rusko nezajímá a možná ta nejhorší věc, co by se jim mohla stát by bylo, kdyby jim tenhle "dárek" najednou spadl do klína. A podobně to má UA. Je to černá díra na peníze s obyvatelstvem, které bude imrvére nasupené na UA i na Rusko. Jenže UA Donbas nepustí, jednak kvůli egu, zadruhé kvůli tomu, že to není zdaleka jediný region, který s Kyjevem "nepeče" a povzbudili by tím další a za třetí protože bez nepřítele Ruska by neměli na čem založit identitu. Museli by si ho vymyslet. A Rusko, dokud se bude mluvit o Krymu, prostě vítá a přiživí libovolný větší problém, který bude hlavní téma. Z jejich pohledu je to pohoda. Zas tak moc je to nestojí, leccos se tam naučí, otestují a o Krymu se kromě Ukrajinců a kroužku květomluvy na AN nikdo moc nebaví. Až s tím přestane UA a až s tím přestaneme my s Logikem, tak Rusko s image vlídného a moudrého mentora a mírotvorce, za nějaký symbol typu dvě hodiny ruštiny na Donbasských školách navíc, dá od separatistů ruce pryč. Dřív se to nehne. Ledaže by se separatisté Rusku znelíbili opravdu hodně. A to mimochodem občas docela dělají, takže i tento scénář si umím představit. I když si myslím, že by je spíš nahradili jinými separatisty. Ale ne nutně. Je v tom spousta faktorů.Skrýt celý příspěvekfenri Tá závislosť na surovinách naozaj nie je primárnym problémom Ruska. Ale ona ho vytvára. Keby Rusi nemali ropu tak musia skôr či neskôr reformovať ekonomiku a i spoločnosť ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
Tá závislosť na surovinách naozaj nie je primárnym problémom Ruska. Ale ona ho vytvára. Keby Rusi nemali ropu tak musia skôr či neskôr reformovať ekonomiku a i spoločnosť ako takú. Ak je však pomerne lacný zdroj ziskov, tak môže diktatúra fungovať i neefektívne, lebo jednoducho je dosť zdrojov i na rozkrádanie i pre obyvateľov. Typickým prípadom sú bohaté štáty Blízkeho východu. Je to síce skoro bez výnimky skorumpovaná banda, ale väčšina obyvateľstva to akceptuje, lebo majú vysokú životnú úroveň. Rusko síce na tom až tak dobre nie je, ale hlavne v prípade vysokých cien ropy to generuje dosť príjmov na rast životnej úrovne + samozrejme Rusi sú predsa len ekonomicky ďalej ako SA a existujú podniky čo vedia reálne zarábať. Ale všetcí tí známi oligarchovia čo ich poznáme zbohatli v Rusku len z "požehnania" štátu, zväčša v energetickom biznise. Nikdy nie legálne ani na ruské pomery, väčšinou "náhodou" mali okrem štátnych funkcií i vlastné firmy, ktoré sprostredkovali pre štátne firmy predaj toho či onoho ... tak to funguje v Rusku stále a problém majú len tí čo "neposlúchajú" .... ostatní si môžu kradnúť koľko chcú ...nie náhodou sú v Rusku astronomické rozdiely v životnej úrovni ...a priemerný Rus môže o tej priemernej ruskej životnej úrovni len snívať ....
Keby sa mali dohodnúť domáci na Donbase, tak sa dohodnú. Bežní Ukrajinci (mimo nacionalistov) by to určite privítali. Tak isto by to privítali proruskí či skôr antiukrajinskí aktivisti, ak by si ponechali "dištanc" od Kyjeva.
Problém je, že to by nevyhovovalo hlavnému hráčovi - Rusku. Pre Rusko je Donbas "zárukou" destabilizácie Ukrajiny hlavne preto, že ak by sa Ukrajina ukázala ekonomicky úspešnou ... tak by to bola pre Putina a spol. politická katastrofa.
Ak by Rusko prestalo podporovať tých svojich "opolčencov", tak tí by sa rýchlo zdekovali, alebo sa snažili dohodnúť, lebo nič iné by im neostávalo.Skrýt celý příspěveklogik: 1.) Volatilita trhu se týká libovolného zboží. I nepostradatelné komodity (potraviny) podléhají volatilitě. Není prakticky zboží, které je stabilní. Pokud jste závilsí na ...Zobrazit celý příspěvek
logik:
1.) Volatilita trhu se týká libovolného zboží. I nepostradatelné komodity (potraviny) podléhají volatilitě. Není prakticky zboží, které je stabilní. Pokud jste závilsí na jednom produktu, máte problém.
2.) Nesmysl.Je to zboží jako každé jiné. Principielně není rozdíl mezi niklem, ropou, pšenicíc a iPhonama. Na těžbě ropy je závislé Norsko a i když to není takový ráj, jak si dost lidí myslí, patří mezi bohaté a rovnostářské společnosti.
3.) Ostatní prodávají víc, než je poptávka? to jde jen v plánovaném hospodářství a je to cesta do pekel.
Vaše odpověď dannymu: nesmysl, viz bod č. 2. Nezáleží to na komoditě, ale na legislativě.Skrýt celý příspěvekPavolR: sorry:-) Ale ono to vlastně platí i pro Venezuelu. Ta nejen že není schopna vytěžit, ale dokonce ani vyrobit paliva pro uspokojení (prudce rostoucí) domácí poptávku. Kromě ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: sorry:-) Ale ono to vlastně platí i pro Venezuelu. Ta nejen že není schopna vytěžit, ale dokonce ani vyrobit paliva pro uspokojení (prudce rostoucí) domácí poptávku. Kromě katastrofální finanční situace PdVSA, která má na krku pěknou řádku nesplácených půjček, bondů a arbitráží do hry zásadně vstupují sankce.
Venezuelská ropa je těžká a s vysokým obsahem síry. Jak těžba, tak transport a zpracování je závislé na výrobcích aditiv, které převážně pocházejí z USA. Stejně tak jako poskytovatel servisu pro většinu venezuelských těžebních zařízení, společnost Schlumberger. Každopádně bez dodávky aditiv je venezuelská ropa netěžitelná, netransportovatelná a hlavně nezpracovatelná ve většině rafinerií. Že společnosti z USA tvořili podstatnou část odběratelů je už jen detail.
Každopádně pro Venezuelu je (kromě vlastní neschopnosti) dopad sankcí likvidační. Holt, to je problém zemí, které si neuvědomují, že když mají velkého souseda, tak musí poslouchat a moc si nevyskakovat.Skrýt celý příspěvekClanek to s afrikou porovnaval proto, ze stejne jako Afrika i Rusko zaostava za svym potencialem (prikladem vyuziti potencialu nerostneho bohatstvi je treba Norsko, ktere ani ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek to s afrikou porovnaval proto, ze stejne jako Afrika i Rusko zaostava za svym potencialem (prikladem vyuziti potencialu nerostneho bohatstvi je treba Norsko, ktere ani zdaleka nezije jen z tezby, ale tezba mu sakra pomaha v tom se eknomicky umistnovat kde se umistnuje). Takze ano, Rusko je o rad nad afrikou, protoze umi tezit samo / prodavat samo, ale taky nasobne niz nez kde by zeme s, cituji Jara:" jedním z největších bohatství na světě a to myslím to opravdové hmatatelné" mela byt.Skrýt celý příspěvek
fenri: na závislosti na surovinách je špatné hned několik věcí, především 1) volatilita trhu. Země, které se mohou z roku na rok propadnout příjmy na třetinu, tak může těžko mít ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: na závislosti na surovinách je špatné hned několik věcí, především
1) volatilita trhu. Země, které se mohou z roku na rok propadnout příjmy na třetinu, tak může těžko mít úplně stabilní ekonomiku
2) sociální nerovnost. Na surovinách vydělává jen pár lidí. V podstatě skoro vůbec negenerují další pracovní příležitosti v "bohatých sektorech" (služby, složité technologie atd...). To vede k velkému rozevírání nůžek v oblasti příjmů. Totéž se děje i v západní Evropě, ale tam alespoň vzrůst velkých firem s sebou táhne další sektory hospodářství a dává práci střední třídě, což ten efekt zmírňuje.
3) omezené příležitosti k rozvoji. V podstatě to trochu souvisí s předchozím: firmy zaměřené na export surovin exportují max. tolik, co je poptávka. Nemají přirozené prostředí k expanzi a ani je k tomu vlastně nic netlačí. Ve výsledku se hospodářství "konzervuje" do své závislosti na ropě.
danny:
Ano, stát je v Rusku schopný dobýt svůj podíl. Na lidi ten podíl ale už jaksi nezvbyl. To je právě ten problém: ropa dělá v daném státě bohatou jen úzkou skupinu lidí, netáhne celou společnost nahoru tak, jako rozvoj průmyslu.Skrýt celý příspěvekPavolR: nestává se mi to často, ale s tvým posledním příspěvkem bez výhrad souhlasím. Jen bych doplnil drobný detail. Přece jen je mezi Ruskem a Afrikou jeden podstatný rozdíl. V ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: nestává se mi to často, ale s tvým posledním příspěvkem bez výhrad souhlasím. Jen bych doplnil drobný detail. Přece jen je mezi Ruskem a Afrikou jeden podstatný rozdíl. V Rusku to nerostné bohatství umějí ve vlastní režii dobýt a následně distribuovat. Stát je schopen vybrat si svůj podíl. V tom je problém Afriky. Veškerá těžba je v rukou zahraničního kapitálu a jediné, co doma zůstane, jsou úplatky několika jedincům, případně finance pro povstalecké skupiny, jejichž přínos pro tamní ekonomiky je likvidační.Skrýt celý příspěvek
fenri: poslední rozhovory s Ukrajinci z Ukrajiny na mě působí dost podobně. Vlastenecky nadšeně se občas vyjadřují po pár pivech hrdinové, kteří už pěkných pár let žijí tady a ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: poslední rozhovory s Ukrajinci z Ukrajiny na mě působí dost podobně. Vlastenecky nadšeně se občas vyjadřují po pár pivech hrdinové, kteří už pěkných pár let žijí tady a domů se podívat bojí. Každopádně se na podzim chystám na Krym mrknout, tak jsem docela zvědav na umělecký dojem na místě. Chci to trochu procestovat a nasát atmosféru.
Jinak máš naprostou pravdu s předchozím příspěvkem. Dát jim zakázku a zafinancovat vývoj např. An-70 nebo čehokoli velkého by Ukrajině pomohlo mnohem víc, než tlachání a vyjadřování podpory, eventuálně poskytování hrozně výhodných půjček.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...