Ukrajina chce moderní protivzdušnou obranu z USA

Americký protiletadlový a protiraketový systém MIM-104F Patriot (PAC-3); ilustrační foto, větší foto / Lockheed Martin

Podle ukrajinského velvyslance ve Washingtonu Valerije Čalyje Ukrajina oficiálně požádala Spojené státy o dodávku systémů protivzdušné obrany (PVO). Za jeden „systém“ (jednu baterii) je Ukrajina připravena zaplatit 750 milionů dolarů.

Valerij Čalyj o zájmu Ukrajiny nakoupit moderní americké komplexy PVO informoval na ukrajinské rozhlasové stanici Radio NV: 

„Nemůžu o tom hovořit. Je jasné, že jde o utajované informace, o které nyní žádáme Američany. Mohu jen říct, že taková žádost [dodávky PVO - pozn. red.] byla podána. A to na vysoké i nejvyšší úrovni. Mám na mysli setkání prezidentů Ukrajiny a Spojených států v Bruselu [12. července - pozn. red.], jakož i na ukrajinské straně setkání s poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem. Rozhovory pokračují. Američané jsou si vědomi naší žádosti.

Celá věc má dvě složky: zaprvé jsme schopni poskytnout nemalé finanční zdroje... 750 milionů za systém, ale nestačí jeden, potřebujeme tři. Naše potřeby do budoucna se z mého pohledu diplomata týkají vojensko-námořního prostoru a vzdušného prostoru. To je něco, bez čeho nemůžeme zajistit obranu země.“

Velvyslanec dále uvedl, že ukrajinská armáda potřebuje také bezpilotní letadla, dělostřelecké radiolokátory, prostředky lokalizace odstřelovačů a postavení nepřátelských minometů.

Čalyj se nezmíňoval o konkretním prostředku PVO, ale ukrajinští vojenští odborníci (a odpovídá tomu i cena) mluví o komplexech MIM-104 Patriot, které mohou v ukrajinské armádě doplnit (nebo nahradit) systémy S-300PT a vylepšený S-300PS/PM.

Ostatně v červnu letošního roku ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak na zasedání vlády navrhl nakoupit pět baterií Patriotů za čtyři miliardy dolarů. Podle Poltoraka pět baterií Patriotů dokáže zabezpečit vzdušný prostor na hranicích s Ruskem.

„Čtyři miliardy dolarů stačí k tomu, abychom koupili pět baterií systémů Patriot pro obranu a zcela pokryli hranici s Ruskem,“ řekl Poltorak.

Ukrajinské ozbrojené síly nedávno znovu aktivovaly 25. protileteckou brigádu (lvovská oblast) a 137. protileteckou brigádu (čerkaská oblast), které byly rozpuštěny v letech 2002 až 2012. Obě brigády jsou vyzbrojeny komplety S-300V1, který je určen k ničení balistických střel krátkého a středního doletu, ale i střel s plochou dráhou letu.

Spojené státy již Ukrajině poskytly několik zbraňových systémů ‒ taktická vozidla Humvee, malé dělostřelecké radiolokátory ANTPQ-36, AN/PQ-48 a AN/PQ-49, protitankové řízené střely Javelin, odstřelovací pušky M107A1 nebo granátomety RSRL-1 (americká verze sovětského RPG-7). Ukrajinské námořnictvo navíc získá darem dva vyřazené americké kutry pobřežní stráže třídy Island.

Americké dělostřelecké radiolokátory (dodané ještě vládou Baracka Obamy) jsou však nyní ve skladech, protože Ukrajina pro ně nemá využití (z politického i technického hlediska). Ukrajina získla asi 50 radiolokačních stanic, ale pouze šest výkonných ANTPQ-36 s dosahem 24 km. Verze AN/PQ-48 a AN/PQ-49 mají dosah pouze 10 km.

V současné době jsou navíc těžké zbraně podle dohody staženy z hranice a pokud jsou ukrajinští vojáci napadení, mohou se bránit pouze ručními palnými zbraněmi. Americké radiolokátory jsou navíc pouze monitorovací zařízení, protože Američané z radiolokátorů pro Ukrajinu odebrali funkce pro navádění vlastní dělostřelecké palby.

Názor Armádních novin
Ukrajinský zájem o americké prostředky PVO je očividně čistě politický, nikoliv vojenský. V případě Ukrajiny má ale takové počínání smysl. Nákup zbraňových systémů je v diplomacii a v mezinárodních vztazích zcela běžný způsob navazování a prohlubování zejména politických a vojenských vztahů mezi zeměmi. Ukrajina chce nákupem PVO, a jedná se o logický přístup, zvýšit svou důležitost a atraktivitu v očích Washingtonu a přimět Američany k větší angažovanosti v zemi.

Jak reálné jsou šance Ukrajiny získat moderní americké PVO není jasné. Problém Ukrajiny je, že Američané nemají na Ukrajině skutečně moc svých zájmů. V podstatě Američané „přišli“ do Ukrajiny jen proto, aby za výhodných podmínek s Rusy vyjednali svůj „odchod“. Ukrajinci se tak nyní snaží Američanům nabídnout více, než co mohou Američané svým odchodem získat od Rusů. 

Zdroj: MilmagDefense Express

Nahlásit chybu v článku


Související články

Komplety protivzdušné obrany Patriot pro Švédsko

Během několika příštích týdnů plánuje Stockholm s americkou firmou Raytheon podepsat smlouvu o ...

Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část I.

V období let 2003 až 2013 byly na Ukrajině postupně stahovány protiletadlové komplety a ukládány do ...

Ukrajinská vojenská přehlídka: Vzestup ukrajinské armády

Ukrajina si minulý týden v pátek připoměla 27 let nezávislosti. Součástí oslav byla i historicky ...

Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část II.

V dnešní poslední druhé části se detailněji podíváme na schopnosti ukrajinského komplexu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Argonaut.CZ
    12:04 30.08.2018

    Jako politické gesto je ta žádost jasná - odebereme vaše zbraně, získáme vaši přízeň. Z praktického hlediska si nemyslím, že by USA poskytly nějakou opravdu moderní zbraň za ...Zobrazit celý příspěvek

    Jako politické gesto je ta žádost jasná - odebereme vaše zbraně, získáme vaši přízeň.

    Z praktického hlediska si nemyslím, že by USA poskytly nějakou opravdu moderní zbraň za situace, kdy by se vzorky mohly snadno dostat do Ruska. Pokud dodají ořezanou verzi, nemusí to zase naplnit očekávání Ukrajiny, protože přízeň je záležitost přelétavá a nejistá.Skrýt celý příspěvek

  • pYth9n
    11:55 30.08.2018

    Čtyři miliardy dolarů stačí k tomu, abychom koupili pět baterií systémů Patriot“ ten patriot je tak drahy? Ked to porovnam tak za trochu nizsiu sumu ideme kupit 14ks F-16 ... alebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Čtyři miliardy dolarů stačí k tomu, abychom koupili pět baterií systémů Patriot“ ten patriot je tak drahy? Ked to porovnam tak za trochu nizsiu sumu ideme kupit 14ks F-16 ... alebo sa pletiem?Skrýt celý příspěvek

  • danny
    11:20 30.08.2018

    Jinak mi tento článek podporuje podezření, že optimistické vize stavu ukrajinské PVO jsou spíš zbožným přáním a že modernizační kapacity postačují tak ke zprovoznění na přehlídku. ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak mi tento článek podporuje podezření, že optimistické vize stavu ukrajinské PVO jsou spíš zbožným přáním a že modernizační kapacity postačují tak ke zprovoznění na přehlídku. Ale s reálnými výkony to nebude nic slavného.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    11:18 30.08.2018

    dusan: máš absolutní pravdu v tom, že jde o čistou geopolitiku. I v tom, že se těžiště amerických zájmů postupně přesunuje do Tichomoří. A k tomu se právě "provokace" s Ukrajinou ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan: máš absolutní pravdu v tom, že jde o čistou geopolitiku. I v tom, že se těžiště amerických zájmů postupně přesunuje do Tichomoří. A k tomu se právě "provokace" s Ukrajinou báječně hodil. Nečekané vyzobnutí Ukrajiny ze sféry vlivu Rusko donutilo zareagovat. Na základě agresivní reakce bylo možné aktivizovat spojence v Evropě, vyvinout na Rusko ekonomický tlak a zpřetrhat dodavatelsko-odběratelské vztahy, které začaly narůstat do nebezpečné intenzity. Vítaným benefitem bylo rozsekání subdodavatelského řetězce z firem sídlících převážně na východní Ukrajině, což nabouralo modernizační proces ruské armády na aspoň deset let.
    Osobně použití ukrajinské karty vidím jako chytrý strategický tah, který byl nedílnou podmínkou pro možnost přesunu pozornosti do Tichomoří.Skrýt celý příspěvek

  • niko
    10:54 30.08.2018

    PavolR: Kontrakt je uz podpisany a prve 4 z celkoveho poctu 55 vrtulnikov by mali byt dodane este tento rok. Nakupuje ale ukrajinske Ministerstvo vnutra, nie obrany a stroje by ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: Kontrakt je uz podpisany a prve 4 z celkoveho poctu 55 vrtulnikov by mali byt dodane este tento rok. Nakupuje ale ukrajinske Ministerstvo vnutra, nie obrany a stroje by mali byt v SAR variante a variante leteckych zachranarov. No minimalne v pripade H-225 je dost pravdepodobne, ze ich bude vyuzivat Narodna Garda.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    10:43 30.08.2018

    niko: Iba som si nebol istý, v akej je to fáze - tak na pol oka som zachytil info od Raseho.

    niko: Iba som si nebol istý, v akej je to fáze - tak na pol oka som zachytil info od Raseho.

  • niko
    10:25 30.08.2018

    PavolR: preco pripadnom nakupe ? Ved tusim uz podpisali aj zmluvu. Podla mna je to hotova vec. Ci sa nieco aktualne menilo ?

    PavolR: preco pripadnom nakupe ? Ved tusim uz podpisali aj zmluvu. Podla mna je to hotova vec. Ci sa nieco aktualne menilo ?

  • dusan
    10:17 30.08.2018

    petr.svetr Ide o geopolitiku. USA as už dávno orientujú na svoje záujmy v Tichomorí. Blekotanie proruských trolkov o tom, že USA chcú "základne na Kryme", "robili Majdan" je ...Zobrazit celý příspěvek

    petr.svetr

    Ide o geopolitiku. USA as už dávno orientujú na svoje záujmy v Tichomorí. Blekotanie proruských trolkov o tom, že USA chcú "základne na Kryme", "robili Majdan" je mimo reality. Amíci berú Ukrajinu len ako "komplikáciu" ktorá ich rozptyľuje od ich hlavných záujmov v Tichomorí. Ak by sa problém Ukrajiny nejako vyriešil, tak tento svoj problém odstránia a môžu naň zabudnúť. Toho sa bojí Ukrajina a chce viac vtiahnuť USA do svojich záujmov. A ak budú Amíci robiť biznis s Ukrajinou, tak problémy Ukrajiny sú i ich problémy a politicky budú tlačení Ukrajincom pomôcť.

    Preto je modernizácia nezaujímavá. Vojensky Ukrajincom nepomôže ani keby mali armádu v 100 % stave - na čo i tak nemajú. Ale politicky mať za sebou USA je omnoho silnejšia karta. Stačí pozrieť na USA - Izrael. Síce sa často spomínajú zbrane, ale najväčším benefitom pre Izrael je, že majú vždy USA za chrbtom, nie tie samotné zbrane či vojenská pomoc.

    Nákup US zbraní je najjeduchšou cestou ako spojiť ukrajinské záujmy s americkými, okrem toho z toho môže byť značný profit i vo vojenskom priemysle, lebo ak už Amíci rozšíria spoluprácu, tak určite i do vojenskej oblasti, kde má Ukrajina svoje silné "esá", ktoré však podporujú partnerov na dlhodobú spoluprácu.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    10:06 30.08.2018

    Tiež my tá myšlienka príde divná, lebo Rusi mimo vlastnej kapitulácie nemajú čo ponúknuť ako protiváhu. Skôr išlo o získanie účinného nástroja do ďalšieho zápasu, lebo z ...Zobrazit celý příspěvek

    Tiež my tá myšlienka príde divná, lebo Rusi mimo vlastnej kapitulácie nemajú čo ponúknuť ako protiváhu. Skôr išlo o získanie účinného nástroja do ďalšieho zápasu, lebo z Gruzinského príkladu bolo možné vyvodiť istý model ich reakcie.

    Každopádne by sa v kontexte Ukrajinských politických nákupov bolo dobré zmieniť aj o prípadnom nákupe francúzskych vrtuľníkov.Skrýt celý příspěvek

  • petr.svetr
    09:38 30.08.2018

    V podstatě Američané „přišli“ do Ukrajiny jen proto, aby za výhodných podmínek s Rusy vyjednali svůj „odchod“. Můžete to prosím více rozvinout ? děkuji Dost pochybuji,že ...Zobrazit celý příspěvek

    V podstatě Američané „přišli“ do Ukrajiny jen proto, aby za výhodných podmínek s Rusy vyjednali svůj „odchod“.

    Můžete to prosím více rozvinout ? děkuji


    Dost pochybuji,že by jim prodali z USA patrioty. Nebylo by lepší vypsat soutěž na modernizaci ex-ruské/ex-sovětské PVO techniky? Zahraniční podniky kteří se věnují PVO by jim jistě modernizyci ráda udělala,takový Izrael by to třeba vzal.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 8 z 8