Cena a motor: Hlavní problémy ruské stíhačky Suchoj T-50

Suchoj T-50; větší fotoAlex Beltjukov; CC BY-SA 3.0 

Ruská Spojená letecká korporace (OAK) je podle ruských médií připravena na zahájení sériové výroby stealth stíhacích letadel 5. generace Suchoj T-50. V současné době se připravuje k prvnímu letu osmý prototyp T-50. Osmý stroj svým vybavením již odpovídá sériovému provedení.

“Na rozdíl od předchozích letadel je osmý stroj již plně vybaven systémy stanovené v zadávací dokumentaci, která popisuje potenciální frontový letecký systém,” cituje deník Izvestija svůj zdroj z obranného průmyslu. “S příchodem nového letadla (osmý prototyp - pozn. red.) se dá říct, že T-50 dosáhl stádia, kdy je připraven k boji a je schopen hromadné výroby pro potřeby ruského letectva.“

V současné době jsou ve výrobě podle platné smlouvy mezi Kremlem a OAK další čtyři letadla. Deváté testovací letadlo se připojí ke zkouškám v záři letošního roku. I když letové zkoušky nejsou ještě u konce, OAK očekává podpis smlouvy k zahájení sériové výroby na podzim letošního roku a dodávky T-50 v příštím roce.

Je však otázkou, zda přání a očekávání OAK se shodují s přáním a očekáváním Kremlu. Na začátku roku 2015 Jurij Borisov, náměstek ministra obrany pro vyzbrojováni, mluvil o posunutí zavedení stíhaček T-50 do výzbroje.  "Je lepší mít PAK FA jako rezervu a později se posunout kupředu, zatímco nyní zužitkujeme maximum ze 4+ generace stíhaček, jako jsou Su-30 a Su-35," uvedl Borisov pro deník Kommersant.

"Pro období 2016 až 2017 ruské letectvo původně plánovalo získat osm letadel ročně a v letech 2019 až 2020 čtrnáct ročně. Nyní jsme pochopili, že bude podepsán kontrakt na dodávku pouze jedné letky T-50 (dvanáct letadel - pozn. red.). Následně se rozhodne, kolik letadel letectvo potřebuje a kolik si tato země může letadel dovolit," uvedl v roce 2015 pro deník Kommersant Jurij Sljusar, nový prezident OAK a bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu.

V současné době se Kreml zavázal odebrat právě zmíněných 12 letadel pro účely testování. Polední čtyři letadla získají systémy odpovídající sériovému provedení letadel. Další nákup komplikují nejen ekonomické problémy Ruska a nárust ceny T-50, ale i technické problémy s vývojem.

Ještě v roce 2014 ruské letectvo plánovalo do roku 2020 odebrat 55 letadel T-50. Za pozornost stojí i neustále odklady v programu. V roce 2012 tehdejší velitel ruského letectva Viktor Bondar oznámil, že v roce 2013 ruské letectvo získá 14 stíhaček T-50 a v roce 2015 průmysl zahájí sériovou výrobu.

Podle ruských médií ruské letectvo navíc vede debatu o tom, zda se vůbec letadla T-50 vyplatí kupovat, nebo raději investovat do ověřených stíhaček Su-27 nebo Su-35S. Podle ruských médií tak ruské letectvo, na rozdíl od OAK, která samozřejmě tlačí na prodej letadla, prozatím vyčkává s rozhodnutím kolik letadel (případně zda-li vůbec) T-50 nakoupí.

Kromě ceny je dalším velkým problémem T-50 pohonná jednotka. První letadla T-50 získají motory Saturn Izdělije 117 (AL-41F1) schopné vyvinout tah 2x142 kN. Motory AL-41F1 pohání stíhačky Su-35S a jde o modernizovanou verzí motorů AL-31FP (Su-27 a Su-30).

AL-41F1 je však pouze prozatímní motor, který ne zcela splňuje představy ruského letectva o výkonu a spotřebě paliva. Firma Saturn proto již několik let vyvíjí nový motor Izdělije 30 s maximálním tahem 178 kN.

Izdělije 30 je určen jako finální motor stíhaček T-50. Vývoj motoru se však potýká s vážnými problémy. Podle ruského deníku Izvestija bude nový motor připraven k použití až mezi roky 2025 až 2027.

Vývoj motoru je jednou z nejsložitější části vývoje nového letadla. Američané proto v 80. letech zadali vývoj nových proudových motorů - Pratt & Whitney F119 a konkurenčního General Electric YF120 - již několik let před zahájením vývoje stíhačky F-22A Raptor.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nový JAS-39E Gripen představen

Švédská firma SAAB před několika dny veřejnosti odhalila nejnovější generaci stíhačky JAS-39 Gripen. ...

Stíhačka KF-X: Jižní Korea ukazuje svaly Číně

Po několika odkladech Jižní Korea rozbíhá v rámci programu KF-X (Korean Fighter eXperimental) vývoj ...

Bude MiG-35 připraven na bitvu s F-22 a F-35?

Ruské letectvo již několik let netrpělivě vyhlíží nové frontové stíhací letadlo MiG-35, nástupce ...

CODE: Cesta ke zničení ruské a čínské protivzdušné obrany

Americká třetí kompenzační strategie (Third Offset Strategy) nabírá na obrátkách. Jedním z produktů ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • peto150
    23:00 21.06.2016

    Je až smutne ako članok o t-50 a jemu podobné dokážu tak "navnadiť" ludi že v diskusii aj tý ktorých prispevky sú vecne a ich príspevky stoja za to čítať sa nechávajú unášať ...Zobrazit celý příspěvek

    Je až smutne ako članok o t-50 a jemu podobné dokážu tak "navnadiť" ludi že v diskusii aj tý ktorých prispevky sú vecne a ich príspevky stoja za to čítať sa nechávajú unášať svojimi pocitmi ci už k US alebo rusku....

    myslím že mnohý na to máte velmi zlý pohlad a chybou je že tie dva stroje vôbec idete porovnávať a rozmýšlate čo a v akom počte... pre rusov má t-50 význam hlavne v schopnosti postaviť taký stroj tie technologie/ materialy ktoré musia vyvinúť si myslím že majú pre rusov väčšiu hodnotu ako t-50 stroj sám o sebe.... pravdaže sa na to môžu vyprdnuť a lietat na podobných zúfalstvách ako gripeny/ f-16 ako celá stredná europa ale to si oni nemôžu dovoliť. (viem že sú to dobré stroje na hliadkovanie a hranie sa na vojnu ale vo vojne no su iba do počtu ) ale to si oni nemôžu dovoliť.
    Inak v čom je európa lepšia ako rusko? Máme akože priemysel a technologiu ale vdaka loby si nepostavíme ani vlastné lietadlo ked posledný projekt bol eurotyphoon.Skrýt celý příspěvek

  • Dundee
    20:50 21.06.2016

    gaunt:

    S tím Einsteinem máš pravdu, omlouvám se za mylnou informaci.

    gaunt:

    S tím Einsteinem máš pravdu, omlouvám se za mylnou informaci.

  • martinius
    19:34 21.06.2016

    gaunt : Máte pravdu, že diskuse je o výměně názorů na to, co kdo ví a co se kde dočetl. Ovšem ale přečtěte si ty příspěvky. Zde to každý formuluje jako ocelová fakta. Podání názorů ...Zobrazit celý příspěvek

    gaunt : Máte pravdu, že diskuse je o výměně názorů na to, co kdo ví a co se kde dočetl. Ovšem ale přečtěte si ty příspěvky. Zde to každý formuluje jako ocelová fakta. Podání názorů je v mnoha případech spíše hádkou a někde se vytrácí i slušnost. Lidé zapomínají na výrazy domnívám se , myslím si, támhle psali, můj názor je, protože...atd. Zde se píše. První byli ti a né ti. Né ti byli první protože ti byli lepší, protože tak to je a basta. Promiňte to není diskuse ale týátr jako ze základky.Skrýt celý příspěvek

  • gaunt
    19:23 21.06.2016

    Dundee: Einstein se přímo na projektu Manhatton nepodílel. Pokud vím, tak se jaderným štěpením nikdy nezabýval. Pouze varoval před možností výroby atomové bomby Němci. To nebezpečí ...Zobrazit celý příspěvek

    Dundee: Einstein se přímo na projektu Manhatton nepodílel. Pokud vím, tak se jaderným štěpením nikdy nezabýval. Pouze varoval před možností výroby atomové bomby Němci. To nebezpečí si určitě jiní vědci uvědomovali také, pouze jejich slovo nemělo takovou váhu.

    martinius: O čem se tu tedy má diskutovat?Skrýt celý příspěvek

  • martinius
    19:10 21.06.2016

    Udivuje mne, že někdo z veřejnosti má odvahu srovnávat, či hodnotit vývoj jak Amerických tak Ruských strojů a dokonce je srovnávat. Špionům z obou velmocí to zabírá dost hodně ...Zobrazit celý příspěvek

    Udivuje mne, že někdo z veřejnosti má odvahu srovnávat, či hodnotit vývoj jak Amerických tak Ruských strojů a dokonce je srovnávat. Špionům z obou velmocí to zabírá dost hodně času, aby získali alespoň trošku věrohodnou informaci a český čtenář tématických stránek po analýze všech nepřesných článků z celého světa vyhodnotil vše naprosto přesně. Dokonce už ví, kdo by vyhrál případnou válku. Takže gratuluji všem odborníkům. Já osobně žasnu, jak to jde dopředu, a pokud se toho dožiju, tak za 30 let se přesné informace dozvím až z muzea.Skrýt celý příspěvek

  • Dundee
    19:07 21.06.2016

    gaunt:

    Mezi ukořistěné německé vědce lze řadit i Alberta Einsteina, který utekl do ameriky a na jaderné bombě se podílel.

    gaunt:

    Mezi ukořistěné německé vědce lze řadit i Alberta Einsteina, který utekl do ameriky a na jaderné bombě se podílel.

  • Put_in
    18:48 21.06.2016

    gaunt: píšu od ukořistěných německých vědců - tedy o technologiích poválečných. Ale ví se, že i Němci pracovali na atomové bombě. A je také nemálo pravděpodobné, že i zde Američané ...Zobrazit celý příspěvek

    gaunt: píšu od ukořistěných německých vědců - tedy o technologiích poválečných. Ale ví se, že i Němci pracovali na atomové bombě. A je také nemálo pravděpodobné, že i zde Američané získali nějakou tu informaci.Skrýt celý příspěvek

  • gaunt
    18:44 21.06.2016

    Put_in, Dundee: Němci byli ke konci války v některých oborech napřed. Je logické, že spojenci jejich zkušenosti využili. Rozhodně to nebylo ve všech oborech.

    Put_in, Dundee: Němci byli ke konci války v některých oborech napřed. Je logické, že spojenci jejich zkušenosti využili. Rozhodně to nebylo ve všech oborech.

  • gaunt
    18:33 21.06.2016

    Put_in: To hodně přeháníte. Co třeba taková jaderná bomba? To byl ve své době větší projekt než nějaké stealth letadlo nebo lety do vesmíru.

    Put_in: To hodně přeháníte. Co třeba taková jaderná bomba? To byl ve své době větší projekt než nějaké stealth letadlo nebo lety do vesmíru.

  • hondar
    18:31 21.06.2016

    Koukám, že ruský švábi dorazili už i sem.

    Koukám, že ruský švábi dorazili už i sem.

  • Dundee
    18:17 21.06.2016

    Put_in:

    Nejlepším příkladem jsou asi lety do vesmíru - to táhli němci na obou stranách železné opony

    Put_in:

    Nejlepším příkladem jsou asi lety do vesmíru - to táhli němci na obou stranách železné opony

  • Put_in
    18:09 21.06.2016

    Dundee: Američané mají veškeré důležité technologie od Němců. Na všem, co mají, v počátcích pracovali ukořistění němečtí vědci.

    Dundee: Američané mají veškeré důležité technologie od Němců. Na všem, co mají, v počátcích pracovali ukořistění němečtí vědci.

  • Dundee
    18:05 21.06.2016

    KYRYS: Souhlasím s tvrzením, že stealth není z Ruska. Není ale ani z Ameriky. První stealth letadlo je německá konstrukce bratří Hortenů - Horten Ho 229 (někdy nazýván Gotha Go ...Zobrazit celý příspěvek

    KYRYS:

    Souhlasím s tvrzením, že stealth není z Ruska. Není ale ani z Ameriky.
    První stealth letadlo je německá konstrukce bratří Hortenů - Horten Ho 229 (někdy nazýván Gotha Go 229). Američané se koncem druhé zmocnili prototypu, a ti nejspíš technologii stealth mají odsud.Skrýt celý příspěvek

  • Put_in
    17:50 21.06.2016

    Jinak, když už jste zmínili rok staré a již neplatné info, že se Rusko chce soustřeďovat na Su-35S a 30 a T-50 o chvilinku odložit, proč zde nenapíšete nové info o podobné situaci, ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak, když už jste zmínili rok staré a již neplatné info, že se Rusko chce soustřeďovat na Su-35S a 30 a T-50 o chvilinku odložit, proč zde nenapíšete nové info o podobné situaci, ale na západě? Vámi velebený kus šrotu F-35 se cenou blíží k bombardéru B-2 a má tolik problémů, že Amíci raději nakupují staré Hornety ze šroťáku a na F-35 zatím kašlou. :) Jen jejich "spojenci" si tyto popelnice zřejmě pod nátlakem objednávají.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    17:46 21.06.2016

    ...jo tak oni jsou dokonce "trochu napřed"! :)
    ...tak to je dobře že to ministr vypustil.

    ...jo tak oni jsou dokonce "trochu napřed"! :)
    ...tak to je dobře že to ministr vypustil.

  • Put_in
    17:43 21.06.2016

    :) Pěkná antipropaganda vůči tomuto stroji. Vydáte novou informaci o osmém prototypu a pak přidáte rok staré citáty a podle nich spekulujete. Ale jaksi záměrně jste přehlédli ...Zobrazit celý příspěvek

    :) Pěkná antipropaganda vůči tomuto stroji. Vydáte novou informaci o osmém prototypu a pak přidáte rok staré citáty a podle nich spekulujete. Ale jaksi záměrně jste přehlédli skutečnost, že ten samý náměstek ministra obrany, na kterého se odkazujete, nedávno vypustil informaci, že Rusko ty letouny bude kupovat a to již od roku 2017 po ukončení všech letových zkoušek. Navíc prohlásil, že vše jde podle plánu, dokonce jsou i trochu napřed. A motor není také žádný problém. I s těmi prozatimními letun létá obstojně a až bude k dispozici nový motor, vymění se a tyto jistě také zužitkují.Skrýt celý příspěvek

  • KYRYS
    16:55 21.06.2016

    Koncept stealth strojov nie je ruský, je to americký "vynález". F-117, B-2, F-22 a F-35 sú technologická revolúcia. Suchoj T-50 a Chengdu J-20 sú len alergická reakcia.

    Koncept stealth strojov nie je ruský, je to americký "vynález". F-117, B-2, F-22 a F-35 sú technologická revolúcia. Suchoj T-50 a Chengdu J-20 sú len alergická reakcia.

  • SeaWolf
    16:39 21.06.2016

    F-35 má jak víme 3 verze ( pozemní, palubní a VSTOL ) tedy nesrovnatelně komplikovanější projekt než T-50. Už vůbec se nechci dávat na přetřes, že tu někteří jedinci porovnávají ...Zobrazit celý příspěvek

    F-35 má jak víme 3 verze ( pozemní, palubní a VSTOL ) tedy nesrovnatelně komplikovanější projekt než T-50. Už vůbec se nechci dávat na přetřes, že tu někteří jedinci porovnávají letouny jiné kategorie kdy ekvivalentem T-50 není F-35 jak víme ale F-22.

    Srovnávat nesrovnatelné stále dokola, pak chvilku říkat, že to nikdo nesrovnává a o pár tapet a komentářů to zase dávat dohromady je schizofrenie.Skrýt celý příspěvek

  • Sokrates
    16:17 21.06.2016

    Jakub2: Ja som mal skôr na mysli ekonomický systém a nie ten politický. Za základ tohto systému považujem RVHP, ktoré vzniklo v roku 1949 a výrazne ovplyvňovalo aj vývoj ruskej ...Zobrazit celý příspěvek

    Jakub2: Ja som mal skôr na mysli ekonomický systém a nie ten politický. Za základ tohto systému považujem RVHP, ktoré vzniklo v roku 1949 a výrazne ovplyvňovalo aj vývoj ruskej ekonomiky.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    16:04 21.06.2016

    2 Sokrates: V Rusku (Sovětském Rusku, v SSSR) se o ten socialismus (a posléze komunismus) snažili od 7.11.1917 do 26.12.1991. Tj. 73 let, ne 40.

    2 Sokrates: V Rusku (Sovětském Rusku, v SSSR) se o ten socialismus (a posléze komunismus) snažili od 7.11.1917 do 26.12.1991. Tj. 73 let, ne 40.

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 9