Cena a motor: Hlavní problémy ruské stíhačky Suchoj T-50

Suchoj T-50; větší fotoAlex Beltjukov; CC BY-SA 3.0 

Ruská Spojená letecká korporace (OAK) je podle ruských médií připravena na zahájení sériové výroby stealth stíhacích letadel 5. generace Suchoj T-50. V současné době se připravuje k prvnímu letu osmý prototyp T-50. Osmý stroj svým vybavením již odpovídá sériovému provedení.

“Na rozdíl od předchozích letadel je osmý stroj již plně vybaven systémy stanovené v zadávací dokumentaci, která popisuje potenciální frontový letecký systém,” cituje deník Izvestija svůj zdroj z obranného průmyslu. “S příchodem nového letadla (osmý prototyp - pozn. red.) se dá říct, že T-50 dosáhl stádia, kdy je připraven k boji a je schopen hromadné výroby pro potřeby ruského letectva.“

V současné době jsou ve výrobě podle platné smlouvy mezi Kremlem a OAK další čtyři letadla. Deváté testovací letadlo se připojí ke zkouškám v záři letošního roku. I když letové zkoušky nejsou ještě u konce, OAK očekává podpis smlouvy k zahájení sériové výroby na podzim letošního roku a dodávky T-50 v příštím roce.

Je však otázkou, zda přání a očekávání OAK se shodují s přáním a očekáváním Kremlu. Na začátku roku 2015 Jurij Borisov, náměstek ministra obrany pro vyzbrojováni, mluvil o posunutí zavedení stíhaček T-50 do výzbroje.  "Je lepší mít PAK FA jako rezervu a později se posunout kupředu, zatímco nyní zužitkujeme maximum ze 4+ generace stíhaček, jako jsou Su-30 a Su-35," uvedl Borisov pro deník Kommersant.

"Pro období 2016 až 2017 ruské letectvo původně plánovalo získat osm letadel ročně a v letech 2019 až 2020 čtrnáct ročně. Nyní jsme pochopili, že bude podepsán kontrakt na dodávku pouze jedné letky T-50 (dvanáct letadel - pozn. red.). Následně se rozhodne, kolik letadel letectvo potřebuje a kolik si tato země může letadel dovolit," uvedl v roce 2015 pro deník Kommersant Jurij Sljusar, nový prezident OAK a bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu.

V současné době se Kreml zavázal odebrat právě zmíněných 12 letadel pro účely testování. Polední čtyři letadla získají systémy odpovídající sériovému provedení letadel. Další nákup komplikují nejen ekonomické problémy Ruska a nárust ceny T-50, ale i technické problémy s vývojem.

Ještě v roce 2014 ruské letectvo plánovalo do roku 2020 odebrat 55 letadel T-50. Za pozornost stojí i neustále odklady v programu. V roce 2012 tehdejší velitel ruského letectva Viktor Bondar oznámil, že v roce 2013 ruské letectvo získá 14 stíhaček T-50 a v roce 2015 průmysl zahájí sériovou výrobu.

Podle ruských médií ruské letectvo navíc vede debatu o tom, zda se vůbec letadla T-50 vyplatí kupovat, nebo raději investovat do ověřených stíhaček Su-27 nebo Su-35S. Podle ruských médií tak ruské letectvo, na rozdíl od OAK, která samozřejmě tlačí na prodej letadla, prozatím vyčkává s rozhodnutím kolik letadel (případně zda-li vůbec) T-50 nakoupí.

Kromě ceny je dalším velkým problémem T-50 pohonná jednotka. První letadla T-50 získají motory Saturn Izdělije 117 (AL-41F1) schopné vyvinout tah 2x142 kN. Motory AL-41F1 pohání stíhačky Su-35S a jde o modernizovanou verzí motorů AL-31FP (Su-27 a Su-30).

AL-41F1 je však pouze prozatímní motor, který ne zcela splňuje představy ruského letectva o výkonu a spotřebě paliva. Firma Saturn proto již několik let vyvíjí nový motor Izdělije 30 s maximálním tahem 178 kN.

Izdělije 30 je určen jako finální motor stíhaček T-50. Vývoj motoru se však potýká s vážnými problémy. Podle ruského deníku Izvestija bude nový motor připraven k použití až mezi roky 2025 až 2027.

Vývoj motoru je jednou z nejsložitější části vývoje nového letadla. Američané proto v 80. letech zadali vývoj nových proudových motorů - Pratt & Whitney F119 a konkurenčního General Electric YF120 - již několik let před zahájením vývoje stíhačky F-22A Raptor.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nový JAS-39E Gripen představen

Švédská firma SAAB před několika dny veřejnosti odhalila nejnovější generaci stíhačky JAS-39 Gripen. ...

Stíhačka KF-X: Jižní Korea ukazuje svaly Číně

Po několika odkladech Jižní Korea rozbíhá v rámci programu KF-X (Korean Fighter eXperimental) vývoj ...

Bude MiG-35 připraven na bitvu s F-22 a F-35?

Ruské letectvo již několik let netrpělivě vyhlíží nové frontové stíhací letadlo MiG-35, nástupce ...

CODE: Cesta ke zničení ruské a čínské protivzdušné obrany

Americká třetí kompenzační strategie (Third Offset Strategy) nabírá na obrátkách. Jedním z produktů ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • midlum75
    12:18 22.06.2016

    neznám detailně japonské ponorky, ale německá U- XXI byla vzorem pro většinu poválečných konstrukcí. a problém v Rusku nebylo počasí, ale samo Rusko ..... Němci byli na Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

    neznám detailně japonské ponorky, ale německá U- XXI byla vzorem pro většinu poválečných konstrukcí.

    a problém v Rusku nebylo počasí, ale samo Rusko ..... Němci byli na Rusko totálně nepřipravení a podcenili jej.

    a průmyslovou převahu měli spojenci okamžikem vstupu UŚA do války, kde dokázali fenomenálním způsobem transformovat mírovou výrobu na válečnou a chrlit obrovská kvanta výzbroje

    sice wiki, ale taky zdroj :

    https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    12:12 22.06.2016

    Kašli na to Kruane, ať si tu Ivani dskutují sami se sebou a palcují si to jak o závod, zkrátka "nanesli útok" a obsadili další web. Na jednoho by z toho šla i nervozita, nebýt ...Zobrazit celý příspěvek

    Kašli na to Kruane, ať si tu Ivani dskutují sami se sebou a palcují si to jak o závod, zkrátka "nanesli útok" a obsadili další web. Na jednoho by z toho šla i nervozita, nebýt jejich mizivého vlivu v reálném světě kde se nedají klonovat účty - viz Vyvadil a jeho "krasnaja armija" při průjezdu kolony.
    Prostě blábláblá. nemá to cenu, škoda energije.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    11:51 22.06.2016

    A takym zanedbateľným detailom, že krídlo bolo základom Hortonovych konstrukcii už začiatkom 30 tých sa zaberat nemienite? Teda to bol vizionár. Pripadne, že americania mali ...Zobrazit celý příspěvek

    A takym zanedbateľným detailom, že krídlo bolo základom Hortonovych konstrukcii už začiatkom 30 tých sa zaberat nemienite? Teda to bol vizionár.

    Pripadne, že americania mali lietajúce krídlo postavene v 41 to tiež asi nikoho netrápi vo vyrabani vašich teorii?Skrýt celý příspěvek

  • midlum75
    11:49 22.06.2016

    tak výzkumy a výsledky se obecně sdílely a publikovaly, původní myšlenka nebyla německá, na celém řetězci ve výzkumu se podílelo x vědců v Evropě i USA teprve na prahu WWII bylo ...Zobrazit celý příspěvek

    tak výzkumy a výsledky se obecně sdílely a publikovaly, původní myšlenka nebyla německá, na celém řetězci ve výzkumu se podílelo x vědců v Evropě i USA teprve na prahu WWII bylo jasné, že je tu možnost stvoření extrémně ničivé zbraně.....a to popsal Szilard - americký žid z Maďarska :-)....a celé to dostalo pokličku utajení.
    A USA mělo ochotu a zdroje do tohoto výzkumu narvat prostředky a lidi.......a ještě je čekala hodně dlouhá cesta ....Ano.... a pracovali tam vědci původem z Evropy - Fermi , Oppenheimer, Szilard atd

    přečti si něco o projektu Manhattan.....měl jsem kdysi i knížku......ano....Němci a Angličani měli první proudové stíhačky.......ale postavit funkční reaktor, sestrojit atomovku...to je proti Hortenům a V-2 něco jako postavit vedle nich NCC-1701 EnterpriseSkrýt celý příspěvek

  • Dundee
    11:28 22.06.2016

    madrabit: Zapoměl jsi na B-2 (tvarem velice podobný Hortenu) midlum75: Z těch vítězů jsi nezmínil Británii. Co se vítěztví týče, zde nerozhodla technologická převaha, ...Zobrazit celý příspěvek

    madrabit:

    Zapoměl jsi na B-2 (tvarem velice podobný Hortenu)


    midlum75:

    Z těch vítězů jsi nezmínil Británii.
    Co se vítěztví týče, zde nerozhodla technologická převaha, ale především strategická chyba Němců v průběhu Operace Barbarossa, kdy německé velení nepočítalo s podzimním počasím v Rusku. Koncem války pak měli spojenci průmyslovou převahu.

    Dále je pravdou, že například v ponorkách byli nejdál Japonci (to USA od Němců nemají).Skrýt celý příspěvek

  • Put_in
    11:22 22.06.2016

    edit: neznamená, že původní myšlenka a nějaké ty výzkumy nemohou být od Němce

    edit: neznamená, že původní myšlenka a nějaké ty výzkumy nemohou být od Němce

  • Put_in
    11:20 22.06.2016

    madrabbit - ty směrovky to má kvůli lepší manévrovatelnosti. Zhoršují stealth vlastnosti, ale je to nutný kompromis. U bombardéru nelze předpokládat divoké manévry a tak zde má ...Zobrazit celý příspěvek

    madrabbit - ty směrovky to má kvůli lepší manévrovatelnosti. Zhoršují stealth vlastnosti, ale je to nutný kompromis. U bombardéru nelze předpokládat divoké manévry a tak zde má stealth prioritu - proto samokřídlo. Takže v mém případě se není třeba klidnit, ale někdo by se tu měl spíše dovzdělat.

    midlum75 - se zdroji to nemá co dočinění, jde o myšlenky. Spousta zemí vyrábí a zdokonaluje výrobky ve větším počtu a ve větším povědomí a vůbec se nejedná o technologii, kterou vyvinuli oni. Mají jen větší průmysl. Takže to, že Amík šel do atomovky více naplne neznamená, že původní myšlenka a nějaké ty výzkumy jsou od Němce.

    Jaká generalizace - rakety, ponorky, stealth atd. - vždyť to je celá páteř moderní výzbroje. Takže žádná perla, ale fakt. O ty německé vědce byla pranice a díky jejich pomoci jim odpustili i ty nejzrůdnější válečné zločiny.Skrýt celý příspěvek

  • midlum75
    11:02 22.06.2016

    perla č: 1 Ale ví se, že i Němci pracovali na atomové bombě. A je také nemálo pravděpodobné, že i zde Američané získali nějakou tu informaci. - ano pracovali, ale ten projekt ...Zobrazit celý příspěvek

    perla č: 1
    Ale ví se, že i Němci pracovali na atomové bombě. A je také nemálo pravděpodobné, že i zde Američané získali nějakou tu informaci.

    - ano pracovali, ale ten projekt neměl takovou prioritu a zdroje jako v USA.

    perla č. 2

    Američané mají veškeré důležité technologie od Němců. Na všem, co mají, v počátcích pracovali ukořistění němečtí vědci.

    ...............nechápu jak mohlo USA + SSSR vyhrát válku, když teprve po válce zahodili klacky a díky Němcům dostali do rukou techniku.......ano, využili bezesporu spoustu věcí z německého výzkumu - ( rakety, ponorky atd ) ....... ale takovým způsobem to generalizovat....to je vtip ?Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
    11:02 22.06.2016

    Put_in - tvar byl zvolen z důvodu zapálení se pro samokřídlo, ne stealth. Prosím o zdroj na dřevěné uhlí a jeho útlumové vlastnosti. Horteny byly v podstatě prototypy, každý jiný. ...Zobrazit celý příspěvek

    Put_in - tvar byl zvolen z důvodu zapálení se pro samokřídlo, ne stealth. Prosím o zdroj na dřevěné uhlí a jeho útlumové vlastnosti. Horteny byly v podstatě prototypy, každý jiný. Co jsem o nich četl, tak letové vlastnosti také nic moc. Vzhledek k tomu, že F-22, F-35, SR-71, F-117, T-50, ... - tedy vše okolo stealth má směrovky a není to křídlo, tak bych se uklidnil a na propagandu o wunderwaffe zapomenul.Skrýt celý příspěvek

  • Put_in
    10:34 22.06.2016

    midlum75 - opět brutální demagogie. Mosquito je úplně klasický druhoválečný letoun. To že je ze dřeva, nemá nic společného se snahou o obtížnou zjistitelnost. Horten má ale prvky ...Zobrazit celý příspěvek

    midlum75 - opět brutální demagogie. Mosquito je úplně klasický druhoválečný letoun. To že je ze dřeva, nemá nic společného se snahou o obtížnou zjistitelnost. Horten má ale prvky klasického stealthu. Tvar! Materiál! a byl potažen směsí se dřevěným uhlím!!!! (uhlíkový kompozit ještě jaksi neuměli).Skrýt celý příspěvek

  • midlum75
    10:21 22.06.2016

    Milý Putine......ano, po válce se dostaly plány Hortenu do USA a použila je firma Northop ve vývoji samokřídla. Pak pan Northop sednul do De Loreanu a přesunul se o pár let zpátky ...Zobrazit celý příspěvek

    Milý Putine......ano, po válce se dostaly plány Hortenu do USA a použila je firma Northop ve vývoji samokřídla. Pak pan Northop sednul do De Loreanu a přesunul se o pár let zpátky do roku cca 1941 a použil je v projektu XB-35 :-).......Já nejsem typ, co považuje Ameriku za Boha....naopak jsem v předchozím článku obhajoval MiG-35.....kdy jsem prezentoval názor, že i technologicky horší zbraň dokáže při správné taktice být použitelná v boji s technologicky vyspělejším protivníkem............a historie by mi v desítkách příkladů mohla být důkazem.
    A že měl Horten nižší RCS ? je to možné vzhledem ke konstrukci.......ale to je to samé jako tvrdit, že Británie záměrně vyrobila první stealth letadlo - Mosquito .Skrýt celý příspěvek

  • Put_in
    09:51 22.06.2016

    midlum75 - Až něco označíš za perlu a někoho za dítě, raději se dovzdělej, aby z toho nebyl podobný trapas, jako tvůj poslední příspěvek. Já například uvádím fakta a citace přímo ...Zobrazit celý příspěvek

    midlum75 - Až něco označíš za perlu a někoho za dítě, raději se dovzdělej, aby z toho nebyl podobný trapas, jako tvůj poslední příspěvek. Já například uvádím fakta a citace přímo od tvůrců či představitelů armády. To, že se s tím zdejší naivní "děti" pro něž je Amerika Bůh nechtějí smířit, není má chyba a perla je to z jejich strany. A co psal Dundee o Hortenu (ty ani nevíš jak se to píše a máš tu drzost psát takto nesouhlasné komentáře), je naprostá pravda. Jedná se o první samokřídlo s vlastnostmi stealth. Jak tvarem, tak i použitými materiály na části draku i na nátěr. Američané po válce ukořistili prototypy těchto Hortenů a jejich výzkumem se zabývala firma Northrop. Od té doby ta jejich posedlost samokřídlem a později Amíkům také docvakl jiný fígl tohoto letadla - obtížnější zjistitelnost radarem.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    09:37 22.06.2016

    Midlum Ked ono to je krídlo a aj f117 bol krídlo tak to "odborníkov" dostane. Btw, ten horton trochu stealth bol. Ked to testovali tak vzdialenosť na ktorú ho radar zachytil ...Zobrazit celý příspěvek

    Midlum

    Ked ono to je krídlo a aj f117 bol krídlo tak to "odborníkov" dostane.

    Btw, ten horton trochu stealth bol. Ked to testovali tak vzdialenosť na ktorú ho radar zachytil bola o par desiatok % nizsia ako pri iných lietadlách. I ked to samozrejme nebol zámer konštruktéra skôr nečakaný bonus.Skrýt celý příspěvek

  • midlum75
    08:51 22.06.2016

    přátelé......občas se diskuze pod články posouvají zvláštním směrem, někdy jsou i přínosné, jindy je to slabší..............ale diskuze pod tímto článkem je teda perla za perlou. ...Zobrazit celý příspěvek

    přátelé......občas se diskuze pod články posouvají zvláštním směrem, někdy jsou i přínosné, jindy je to slabší..............ale diskuze pod tímto článkem je teda perla za perlou. Buď to bude tím, že některé děti nají už letní prázdniny, nebo tím, že seriál Ordinace v růžové zahradě má svou letní menopauzu :-) ...... první stealth měli Němci ( Horthen ) a podobný skvosty....dlouho jsme se nepobavilSkrýt celý příspěvek

  • gaunt
    02:04 22.06.2016

    Kruan: Poslední představení bylo nedávno na Krymu. Rozhodně ne v roce 2013.

    Kruan: Poslední představení bylo nedávno na Krymu. Rozhodně ne v roce 2013.

  • Kruan
    00:53 22.06.2016

    Pu_Tin: a pohádka o zlatém rublíku by nebyla?

    Pu_Tin: a pohádka o zlatém rublíku by nebyla?

  • Put_in
    00:44 22.06.2016

    Kruan - Nenaznačuje? Když hloupý nechce slona vidět, neuvidí ho, ani kdyby mu seděl na noze. Naznačuje to koupě Hornetů místo F-35 a naznačují to sami piloti F-35, kteří F-35 ...Zobrazit celý příspěvek

    Kruan - Nenaznačuje? Když hloupý nechce slona vidět, neuvidí ho, ani kdyby mu seděl na noze. Naznačuje to koupě Hornetů místo F-35 a naznačují to sami piloti F-35, kteří F-35 označují za horší stroj, než je stařičká F-16.Skrýt celý příspěvek

  • Kruan
    00:34 22.06.2016

    Pu_Tin: Jinak, když už jste zmínili rok staré a již neplatné info, že se Rusko chce soustřeďovat na Su-35S a 30 a T-50 o chvilinku odložit, proč zde nenapíšete nové info o podobné ...Zobrazit celý příspěvek

    Pu_Tin: Jinak, když už jste zmínili rok staré a již neplatné info, že se Rusko chce soustřeďovat na Su-35S a 30 a T-50 o chvilinku odložit, proč zde nenapíšete nové info o podobné situaci, ale na západě? Vámi velebený kus šrotu F-35 se cenou blíží k bombardéru B-2 a má tolik problémů, že Amíci raději nakupují staré Hornety ze šroťáku a na F-35 zatím kašlou. :) Jen jejich "spojenci" si tyto popelnice zřejmě pod nátlakem objednávají.


    Zatím nic nenaznačuje, že by F-35 byla popelnice, naopak se jedná o druhou (po F-22) mašinu páté generace. Ale pokud si ji v Moskvě chcete podcenit - vaše volbaSkrýt celý příspěvek

  • Kruan
    00:23 22.06.2016

    Putin: Poslední veřejné představení T-50 (MAKS někdy okolo 2013?) skončilo odletem T-50 směrem na východ. Okolo motoru mu létaly prskavky. Už se ví, co se tenkrát stalo?

    Putin: Poslední veřejné představení T-50 (MAKS někdy okolo 2013?) skončilo odletem T-50 směrem na východ. Okolo motoru mu létaly prskavky. Už se ví, co se tenkrát stalo?

  • Put_in
    23:28 21.06.2016

    peto150 - kamaráde, toto bys měl především adresovat tvořiteli těchto stránek. Sám o sobě píše, že se má jednat o prozápadně kritické vojenské médium, ale přitom to tu funguje ...Zobrazit celý příspěvek

    peto150 - kamaráde, toto bys měl především adresovat tvořiteli těchto stránek. Sám o sobě píše, že se má jednat o prozápadně kritické vojenské médium, ale přitom to tu funguje přesně naopak. Problémy armád NATO absolutně ignoruje, ale zato sem cpe v jednom kuse články uměle ponižující ruskou armádu, či její zbraňové systémy. Ne vždy, ale většinou ano. Viz tento článek o T-50 a předešlé o tom samém stroji. Přitom ta stíhačka není vůbec žádný průšvih. Ale o F-35, o největším propadáku v historii vojenského průmyslu, téměř ani jedno křivé slovo. Je to jen nechutná propaganda a se seriónzní novinařinou o vojenské technice to tu nemá nic společného.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 9