Nový král moří: Americká letadlová loď Gerald R. Ford
- 13. 1. 2016
- 175 komentářů
- Jan Grohmann
V dubnu nebo květnu americké námořnictvo (U.S. Navy) zařadí do výzbroje nejnovější letadlovou loď Gerald R. Ford (CVN 78), první loď své třídy. Letadlové lodě třídy Gerald R. Ford začnou postupně nahrazovat starší letadlové lodě amerického námořnictva. Gerald R. Ford dostane do vínku pokročilé technologie. Novost lodě je však vykoupena velkou cenou a technologickými problémy.
Znak vojenské dominance
Letadlové lodě amerického námořnictva jsou jedním z nejdůležitějších nástrojů Ozbrojených sil Spojených států, a to již od času 2. světové války. Od té doby mají Spojené státy bezkonkurenční postavení v počtu a nasazení letadlových lodí.
V současné době námořnictvo provozuje 10 letadlových lodí třídy Nimitz. Letadlová loď Enetrprise (jediná své třídy) je stále oficiálně ve výzbroji námořnictva, ale je neaktivní a zakotvená v doku.
Americké letadlové lodě, resp. útočné skupiny letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group), jsou hlavními a také prvními nástroji projekce síly Spojených států po celém světě. Například letadlová loď USS Carl Vinson (CVN 70) se jako první síla zapojila do bombardováni Afghánistánu po teroristických útocích 11. záři.
Letadlové lodě třídy Nimitz jsou schopny provádět až 120 bojových letů denně. Stejně tak ale letadlové lodě slouží po celém světě jako předsunutá základna pro speciální, záchranné a humanitární operace.
V současné době je před dokončením nová generace amerických letadlových lodí třídy Gerald R. Ford. Americké námořnictvo zadalo stavu první lodě Gerald R. Ford v roce 2004. Stavba lodě probíhá v loděnicích Newport News Shipbuilding.
V loděnicích probíhá stavba všech amerických letadlových lodí, tedy i lodí John F. Kennedy (CVN-79) a Enterprise (CVN-80) - druhé a třetí lodě třídy Gerald R. Ford.
USS Gerald R. Ford
Výstavbě lodí třídy Gerald R. Ford se nevyhnul obrovský neduh amerických zbrojních programů - nárůst ceny. Kompletní cena za vývoj a výrobu první lodě Gerald R. Ford byla 10,5 miliardy dolarů, ale v současné době dosahuje 12,9 miliardy (zdražení představuje jednoroční rozpočet českého ministerstva obrany).
Stejně tak náklady na stavbu druhého plavidla John F. Kennedy jsou nyní 11,3 miliardy dolarů oproti původním 9,2 miliardám a u třetí Enterprise 13,5 miliardy oproti původním 10,7 miliardám. V roce 2016, resp. ve fiskálním roce 2016, americké námořnictvo požaduje na stavu nových letadlových lodí 2,6 miliardy dolarů.
V současné době je první loď téměř dokončená (z 95 %). Před několika týdny bylo například dokončeno pokládání 4267 km elektrických a optických vodičů.
Letadlová loď Gerald R. Ford obsahuje celkově třináct technologií, které námořnictvo označuje jako kriticky důležité:
+ Sledovací radar VSR (Volume Surveillance Radar) - část radaru DBR;
+ Víceúčelový radar AN/SPY-3 - část radaru DBR;
+ Pokročilý záchytný systém AAG (Advanced Arresting Gear);
+ Elektromagnetický katapult EMALS (Electromagnetic Aircraft Launch System);
+ Pokročilý výtah pro dodávku munice AWE (Advanced Weapons Elevators);
+ Řízené střel Sparrow (Evolved Sea Sparrow Missile);
+ Přibližovací a přistávací systém JPALS (Joint Precision Approach and Landing System);
+ Zásobovací systém mezi loděmi HUR (Heavy Underway Replenishment);
+ Spalovací odpadní systém PAWDS (Plasma Arc Waste Destruction System);
+ Jaderný pohon a zdroj energie (Nuclear propulsion/electric plant);
+ Odsolování mořské vody ROD (Reverse Osmosis Desalinization);
+ Vysokopevnostní ocel HSLA 15 (High Strength Toughness Steel);
+ Vysokopevnostní ocelová slitina HSLA 65 (High Strength Low Alloy Steel);
Sledovací radar VSR a víceúčelový radar AN/SPY-3
DBR (Dual Band Radar) radar je výsledkem více než desetiletého úsilí a spolupráce firem Raytheon, Lockheed Martin a amerického vojenského námořnictva. Na letadlové lodi Gerald R. Ford nahradí až šest různých radarů.
Hybridní DBR radar v sobě kombinuje funkce víceúčelového radaru AN/SPY-3 (pásmo X) a sledovacího radaru VSR (pásmo S). Je prvním námořním (lodním) radarem na světě, který je schopen současné koordinované činnosti napříč celými dvěma kmitočtovými pásmy.
DBR radar plní současně několik rolí - od protivzdušné obrany lodě přes situační výstrahu, zabezpečení pozemních bojových operací, řízení palby z lodních hlavňových zbraní, přes přehled prostoru v okolí lodě, navigaci až po řízení letového provozu. V konečném důsledku tedy nahrazuje složitou soustavu současných klasických radarů. Díky pokročilém technologiím a důmyslnému software DBR radar vyžaduje mnohem méně početnou obsluhu.
DBR radar je však také zdrojem největších technických potíží. Původně se s DBR radarem počítalo pro nové torpédoborce třídy Zumwalt, ale z tohoto plánu se z důvodů úspor ustoupilo.
Testováni radaru DBR skončilo v roce 2014, o 4,5 roky později, než se počítalo. Gerald R. Ford navíc dostal pokročilejší netestovanou verzi - to přináší velké riziko technických problémů objevených při ostrém provozu a nárůst ceny kvůli možným konstrukčním úpravám.
Advanced Arresting Gear / U.S. Navy
Pokročilý záchytný systém AAG
Na starších letadlových lodích přistávací letadla zastavují brzdící lana napojená na hydrauliku. U letadlové lodi Gerald R. Ford zpomalení letounu zajistí ocelová lana napojená na rotační elektrické motory a vodní turbíny systému AAG (Advanced Arresting Gear).
Výhodou takového řešení je možnost plynule měnit sílu zachycení při přistání letadla. Systém AAG proto bezpečně zachytí jak velká těžká letadla, tak například lehčí bezpilotní letadla nebo dokonce lehká vrtulová osobní letadla.
Stéjně jako DBR, i AAG je zdrojem technických problémů. Ze 71 testů systém vykázal 9 selhání - 248x větší poruchovost než je stanovený limit. V současné době má být dokončeno pozemní testování upraveného AAG a chystá se jeho instalace na palubu lodi. Program vývoje AAG má zpoždění 2,5 roku proti plánu.
Detail elektromagnetického katapultu. / General Atomics
Elektromagnetický katapult EMALS
Katapult EMALS nahradí na nových letadlových lodích třídy Gerald R. Ford běžně používané parní katapulty. Námořnictvo si od nových katapultů slibuje rychlejší, spolehlivější a bezpečnější vysílání letadel do vzduchu. Největší výhodou je možnost plynule měnit výkon, a to i v průběhu samotné katapultáže.
Lze tak posílat do vzduchu lehčí bezpilotní letadla. Výkon se však nepřízpůsobuje jen hmotnosti letounu. Důmyslný software bere v úvahu i konstrukci letadla, rychlost větru na palubě i rychlost lodě. Výhodou nových katapultů je i menší opotřebení draků letadel.
Celý systém EMALS zabírá méně místa, má menší hmotnost a menší spotřebu energie než klasické parní katapulty. K obsluze je nutno menšího počtu lidí, stejně tak jsou menší nároky na údržbu.
Podle simulací námořnictva dokáže Gerald R. Ford pomocí EMALS a AAG generovat o třetinu více bojových letů, než lodě třídy Nimitz. Avšak podle Ředitelství pro operační testování a vyhodnocování DOT&E (Director, Operational Test and Evaluation), které nezávisle pro ministra obrany posuzuje výsledky testování amerických vojenských programů, jsou simulace námořnictva příliš nadnesené.
Podle poslední zprávy Auditorské a kontrolní komise amerického Kongresu GAO (Government Accountability Office) Lead Ship Testing and Reliability Shortfalls Will Limit Initial Fleet Capabilities představují právě technologie DBR, AAG a EMALS zdroje největších technologických problémů a také riziko dodatečných nákladů.
Další kritické technologie jsou podle zprávy GAO již dostatečně vyzrále.
Pokročilý výtah pro dodávku munice AWE
Gerald R. Ford získá 11 elektrických výtahů pro dopravu munice z podpalubí lodě. Výtah dokáže dopravit až 11 tun letecké munice (náboje, střely, pumy, torpéda pro vrtulníky) rychlostí 0,8 m za sekundu. Dopravní kapacita je o 200 % větší než u původních výtahů lodí třídy Nimitz.
RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile / U.S. Navy
Řízené střely Sparrow
Ochranu lodě proti vzdušným cílům zajistí dvě stanice se střelami RIM-162 ESSM (Evolved SeaSparrow Missile). Střely dokáží na vzdálenost 50 km ničit nejrůznější vzdušné cíle, včetně protilodních střel s plochou dráhou letu.
Střelám Sparrow, jako předposlední linie obrany, budou sekundovat dvě zbraňové stanice se střelami RIM-116 RAM (Rolling Airframe Missile). Střely dokáží ničit vzdušné cíle na vzdálenost 9 km.
Poslední šancí zachytit řízené střely nebo jiné vzdušné cíle poskytuje dvojice věží s rotačními 20mm kanóny Phalanx CIWS ( Close-In Weapon System).
Přibližovací a přistávací systém JPALS
Systém JPALS slouží pro precizní navedení letadel, především nových námořních letounů F-35C Lightning II, na přistání na letadlové lodě. Systém tak nebude instalován pouze na nových lodích třídy Gerald R. Ford, ale postupně i na starších třídy Nimitz.
JPALS pomoc satelitní navigace GPS a lodních korekčních signálů (využívající rovněž satelitní navigaci) dokáže zcela automaticky navádět na přistání letadla za všech světelných i meteorologických podmínek. Přesnost JPALS se pohybuje v rozmezí 30 až 60 cm. Jde o nepostradatelnou technologii umožňující provozovat na letadlových lodích bezpilotní prostředky.
Nyní již existuje a je provozována civilní verze JPALS jako součást letišť. Upravený námořní JPALS však dokáže využít kódované signály nízké intenzity. Díky tomu je nesnadno odhalitelný prostředky radioelektronického průzkumu protivníka a odolný proti rušení.
Zásobovací systém mezi loděmi
Nový lánový zásobovací systém je schopen přepravit náklad - zásoby, munice, palivo - mezi zásobovací a letadlovou lodí. Celé zařízení využívá důmyslné kombinaci kladek a lan.
Pro letadlovou loď Gerald R. Ford se počítá s novou technologií schopnou přepravit až 4,5 tun nákladu na vzdálenost 92 m - v obou případech dvojnásobné hodnoty oproti starším verzím. Nový zásobovací systém přepraví také motor stíhaček F-35C.
Instalace na letadlovou loď jde podle plánu, horší je to s instalací na zásobovací lodě. Podle zprávy DOT&E získají zásobovací lodě nový zásobovací lanový systém až v roce 2021.
Doplňování zásob ze zásobovací lodě pomocí techniky "underway replenishment".
Spalovací odpadní systém PAWDS
PAWDS dokáže pomocí velmi velmi horkého plazmatu (až 5000°C) v plazmovém reaktoru ničit odpad na lodi. Denně PAWDS zlikviduje až 3 tuny odpadu - plasty, jídlo, textilie, sklo ale i kov, který se před spálením pomele na jemnou drť. Zařízení je vysoce automatické a spolehlivé.
Vysoká teplota v reaktoru a následné rychlé zchlazení vzniklého syntetického plynu minimalizují vznik škodlivých dioxinů. Spalování syntetického plynu (např. v turbínách, kotle) po jeho vyčištění má obdobné dopady na životní prostředí jako spalování zemního plynu.
Jaderný pohon a zdroj energie
Gerald R. Ford získá dvojici nových jaderných reaktorů A1B, které mají oproti svým předchůdcům z šedesátých let A4W jednodušší konstrukci, vyšší účinnost, trojnásobný výkon a menší nároky na obsluhu. aždý reaktor A1B dokáže generovat 300 MW (tedy celkově 600 MW) elektrické energie, oproti 100 MW u lodí třídy Nimitz.
Vysoký výkon je nutný především pro pohon elektromagnetických katapultů, ale v budoucnu například i laserových zbraní.
Systém odsolování mořské vody (reversní osmóza)
Reversní osmóza je založena na oddělení vody a solí na základě rozdílu ve velikosti částic přítomných ve slané vodě. Základem je speciální membrána, jejíž póry jsou tak malé, že sice umožní dobrý prostup molekul vody, ale ionty solí, které mají objemné hydratační obaly (jsou obaleny několika vrstvami molekul vody), skrz membránu neprojdou.
Pokud je na jedné straně takovéto membrány čistá voda a na druhé straně roztok soli, tak dojde k samovolnému pronikání vody skrz membránu do roztoku soli (osmóza). Celkově 4 odsolovací jednotky denně vyrobí až 173 000 litrů vody.
Vysokopevnostní konstrukční oceli a ocelové slitiny
Z nové ocelové slitiny HSLA 65 jsou vyrobeny všechny paluby lodi a z oceli HSLA 115 letová paluba. Nový materiál je pevnější a lehčí než u lodí třídy Nimitz. Celková úspora hmotnosti díky použití nových ocelových materiálů dosahuje 815 tun.
Zdroj: CRS Report, GAO Report, Global Security
Související články
Společné operace dronů a stíhaček na letadlových lodích
Americké námořnictvo US Navy poprvé vyzkoušelo společné operace bezpilotních a pilotovaných letadel. ...
- 19.08.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Vzdušné letadlové nosiče opět na scéně
Americká agentura pro pokročilé obrané projekty DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) se ...
- 19.11.2014
- 12 komentářů
- Jan Grohmann
Nová ruská letadlová loď
Rusko připravuje stavbu nové letadlové lodě. Plavidlo je projektováno s výtlakem 85 000 tun a s ...
- 02.04.2015
- 52 komentářů
- Jan Grohmann
Washington plánuje most z letadlových lodí
Stát Washington financuje studii možného využití vyřazených amerických letadlových lodí. Úkolem ...
- 13.04.2015
- 27 komentářů
- Jan Grohmann
Jacky Neplet si humanitárnu akciu so zachrannou. Tie lode majú kapacity ktoré sa dajú ZMYSLUPLNE a EFEKTIVNE využiť pri humanitárnych operáciach napriek tomu ze to nie je účel na ...Zobrazit celý příspěvek
Jacky
Neplet si humanitárnu akciu so zachrannou.
Tie lode majú kapacity ktoré sa dajú ZMYSLUPLNE a EFEKTIVNE využiť pri humanitárnych operáciach napriek tomu ze to nie je účel na ktorý boli navrhnute co nikto ani netvrdil. Pri všetkých tvojich ďalších prikladoch je to nezmyselne dokazovanie ad absurdum. Ty ani nevies koľko krát tak boli použité a čakal si číslo nula.
No nič, koncim na tuto temu. Nemam chuť minat energiu na nezmyselnu diskusiu s niekým kto sa uchyluje k takymto praktikam a nemá žiadne racionalne argumenty.Skrýt celý příspěvekJacky Neplet si humanitárnu akciu so zachrannou. Tie lode majú kapacity ktoré sa dajú ZMYSLUPLNE a EFEKTIVNE využiť pri humanitárnych operáciach napriek tomu ze to nie je účel na ...Zobrazit celý příspěvek
Jacky
Neplet si humanitárnu akciu so zachrannou.
Tie lode majú kapacity ktoré sa dajú ZMYSLUPLNE a EFEKTIVNE využiť pri humanitárnych operáciach napriek tomu ze to nie je účel na ktorý boli navrhnute co nikto ani netvrdil. Pri všetkých tvojich ďalších prikladoch je to nezmyselne dokazovanie ad absurdum. Ty ani nevies koľko krát tak boli použité a čakal si číslo nula.
No nič, koncim na tuto temu. Nemam chuť minat energiu na nezmyselnu diskusiu s niekým kto sa uchyluje k takymto praktikam a nemá žiadne racionalne argumenty.Skrýt celý příspěvekJacky Neplet si humanitárnu akciu so zachrannou. Tie lode majú kapacity ktoré sa dajú ZMYSLUPLNE a EFEKTIVNE využiť pri humanitárnych operáciach napriek tomu ze to nie je účel na ...Zobrazit celý příspěvek
Jacky
Neplet si humanitárnu akciu so zachrannou.
Tie lode majú kapacity ktoré sa dajú ZMYSLUPLNE a EFEKTIVNE využiť pri humanitárnych operáciach napriek tomu ze to nie je účel na ktorý boli navrhnute co nikto ani netvrdil. Pri všetkých tvojich ďalších prikladoch je to nezmyselne dokazovanie ad absurdum. Ty ani nevies koľko krát tak boli použité a čakal si číslo nula.
No nič, koncim na tuto temu. Nemal chuť minat energiu na nezmyselnu diskusiu s niekým kto sa uchyluje k takymto praktikam a nemá žiadne racionalne argumenty.Skrýt celý příspěvekRusové takovou letadlovou lod nepotřebují protože jí neumí postavit. Tak to je. Je to stejné jako když tvrdili že na Měsíc vlastně vůbec nechtěli. LL takovéhle velikosti je ...Zobrazit celý příspěvek
Rusové takovou letadlovou lod nepotřebují protože jí neumí postavit. Tak to je.
Je to stejné jako když tvrdili že na Měsíc vlastně vůbec nechtěli.
LL takovéhle velikosti je technologicky nejnáročnější zbran jaká může být. Nic složitějšího neni a hned tak nebude.Skrýt celý příspěvekÁno, Slavoslav, je to také. Jak sám potvrzuješ NEBYLY tyto lodě stavěny a to ani omylem ani náhodou za účelem humanitárních akcí. Proto mi připadá směšné a stupidní citovat že se ...Zobrazit celý příspěvek
Áno, Slavoslav, je to také. Jak sám potvrzuješ NEBYLY tyto lodě stavěny a to ani omylem ani náhodou za účelem humanitárních akcí. Proto mi připadá směšné a stupidní citovat že se pro tyto účely dají použít. Jaderné útočné ponorky by to taky zvládly ? Já myslím že ano, doporučil bych to doplnit do jejich charakteristiky : dejme tomu 24 nosičů po 9 jaderných hlavicích ale hlavně 7 záchranných člunů použitelných pro evakuaci zbylého obyvatelstva a ohrožené fauny i flory z okolí atolu Bikini...Skrýt celý příspěvek
Jo, tak Rusi nemajú LL lebo ich nepotrebujú? http://www.armadninoviny.cz/no... Nedávno sa Rusi vyjadrili, že by potrebovali aspoň 4 LL. Problém však ...Zobrazit celý příspěvek
Jo, tak Rusi nemajú LL lebo ich nepotrebujú?
http://www.armadninoviny.cz/no...
Nedávno sa Rusi vyjadrili, že by potrebovali aspoň 4 LL.
Problém však bude skôr nie v tom, že ich nepotrebujú, ale v tom, že na ne nemajú peniaze, a čo je ešte smutnejšie asi ani know how.Skrýt celý příspěvekmurfur este by si mohol vysvetlit, ze americanom su tie lode aj tak na nic lebo akykolvek rusky crep s podvesenou vymetnicou atropusov vygumuje americke letectvo z ...Zobrazit celý příspěvek
murfur
este by si mohol vysvetlit, ze americanom su tie lode aj tak na nic lebo akykolvek rusky crep s podvesenou vymetnicou atropusov vygumuje americke letectvo z oblohy
akakolvek ruska raketa s Atropusom odvrati akukolvek americku antiraketu atd.
jacky3115
dakujem za preklad, ale cestine rozumiem dobre. Ostatne slovne spojenie cierna zver sa pouziva aj u nas. Kazdopadne kazdemu co i len trochu sudnemu cloveku je jasne, ze tieto lode neboli stavane za ucelom humanitarnych akcii. Ale ked su pri tychto akciach schopne poskytnut nezanedbatelnu pomoc a americania ich na taketo akcie nasadzuju tak zhadzovat tuto snahu tak ako si to robil ty je take ....Skrýt celý příspěvekLíbí se mi jak uživatel Murfur dehonestruje veškeré Americké zbraně, ale vůbec nebere v potaz že by nějaká ta Ruská superzbran mohla mít taky dost přestřelené parametry, jak je u ...Zobrazit celý příspěvek
Líbí se mi jak uživatel Murfur dehonestruje veškeré Americké zbraně, ale vůbec nebere v potaz že by nějaká ta Ruská superzbran mohla mít taky dost přestřelené parametry, jak je u Rusů čast zvykem. Ruským číslům se prostě věří na 110%, Americká jsou podezřelá.
Každopádně je naprosto jisté že USN má lod kterou chtělo a mělo pro to důvod. Takovou si velmi dobře ochrání, přehled o tom co Rus něbo Čínan opravdu má mají jistě velmi dobrý.Skrýt celý příspěvekSlavoslav Datum: 14.01.2016 Čas: 17:52 Ano ano drahý Slavoslave, docela záměrně hodlám poukazovat na lehce stupidní odkazy na "humanitární" akce , to s humanitárním ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslav
Datum: 14.01.2016
Čas: 17:52
Ano ano drahý Slavoslave, docela záměrně hodlám poukazovat na lehce stupidní odkazy na "humanitární" akce , to s humanitárním bombardováním jsem trošku zanedbal a děkuji za doplnění.
Například v charakteristice kulometu UK 59 či Minimi chybí také pozitivně ekologická informace o tom, že mohou být použity na odstřel přemnožené černé zvěře, vo slovenčine diviakou.
Zase si hrajem - na co ? Sežeru svý boty jestli konstruktéři zapracovali v projektu alespoň 1% na humanitární použití lodě. Myslím že by je za to investor vykostil ... Autor článku to navíc poopravil , tak o co jde? Nazývejme věci pravými jmény a nedělejme sami ze sebe blbce.Skrýt celý příspěvekshania: "petr.rok: až to najdu, tak to sem dám, kdysi jsme čet o tom jak za studené války si operační svazy hráli na schovku s rusy." V rokoch ked sa fotilo na film a ten sa z ...Zobrazit celý příspěvek
shania: "petr.rok: až to najdu, tak to sem dám, kdysi jsme čet o tom jak za studené války si operační svazy hráli na schovku s rusy."
V rokoch ked sa fotilo na film a ten sa z druzic posielal dolu v navratovych puzdrach :)?
Vtedy to asi mozne bolo, ale dnes by to uz obavam sa neslo (bez toho aby sa nejakym radikalnym sposobom obmedzila schopnost kozmickeho (a ineho) prieskumu).Skrýt celý příspěvekMufur, když se dívám, jak mi tady rujnujete můj pracný článek, zmocňuje se mě frustrace. Nechápe vůbec nic a píšete samoúčelně znějící slohová cvičení s informační hodnotou "0". ...Zobrazit celý příspěvek
Mufur, když se dívám, jak mi tady rujnujete můj pracný článek, zmocňuje se mě frustrace. Nechápe vůbec nic a píšete samoúčelně znějící slohová cvičení s informační hodnotou "0". Nejste náhodou grafoman?
Věty typu " je dost otazne, ci dokazu LL USA sluzit v proxy konfliktoch obmedzenej intenzity proti inym velmociam," ukazují, že nemáte vůbec potuchu, co se děje a ukazují na znaky grafomanie.
Budu rád, když své příspěvky omezíte, a raději budete číst, co ostatní píšou.Skrýt celý příspěvekmurfur:) ty jsi fakt mimoň. kdyby to byl tak jednoduché, tak co by ostatním bránilo prostě nasadit velké množství hlavňové výzbroje..... Víš kolik těch děl by se na letadlovou ...Zobrazit celý příspěvek
murfur:) ty jsi fakt mimoň. kdyby to byl tak jednoduché, tak co by ostatním bránilo prostě nasadit velké množství hlavňové výzbroje.....
Víš kolik těch děl by se na letadlovou vešlo? Nebo proč tam nedat aspoň pár VLS?
Tady tohle PR video, zcela ověřený zdroj mi říká, že LRASM má 100% schopnost průniku přes ty CIWS, tak to asi bude pravda...
https://www.youtube.com/watch?...
Co se týka Tomahawku, tak jsme mysle AG verzi, ta protilodní snad ani neexistuje i když se o ní pořád mluví. O ruských lodích jsem ani nemluvil, ty vyřídí otočné ponorky.Skrýt celý příspěvekMá tohle smysl? Murmur: Ford má slabou obranu proto, protože jí nepotřebuje. Každý ušetřený kologram můžou využít na nesení víc leteckého paliva, munice, náhradních dílů. To je ...Zobrazit celý příspěvek
Má tohle smysl?
Murmur: Ford má slabou obranu proto, protože jí nepotřebuje. Každý ušetřený kologram můžou využít na nesení víc leteckého paliva, munice, náhradních dílů. To je úkol letadlovky, ne "all guns blazing". na to tam sou všechny ty Ticonderogy, Burky a další kocábky a na to má svou palubní skupinu.
Abychom mohli porovnávat výzbroj, musíme srovnávat doktrínu VMF a US NAVY a rovněž jejich možnosti.
Napííšu to kapitálkami:
JEDINÝM ÚKOLEM VMF V DOBÁCH SSSR BYLO UCHRÁNIT SVOJE STRATEGICKÉ RAKETONOSNÉ PONORKY PŘED ÚTOKEM US NAVY.
Tomu se vše podřizovalo. A protože neměli letadlovky, které by jim umožňovaly působit na velkou vzdálenost, a ani s nimi dlouho nepočítali, tak stavěli taková monstra jako byla třída Slava, Kirov, nebo třebas Antey. jenže všechny tyhle lodě byly těžce specializované na ničení hladinových cílů a jejich schopnost působit proti pozemním cílům, nedejbože v hloubi území protivníka, je velice omezená.
A ty mraky CIWSů a SAMů měly právě proto, aby dokázaly odvrátit útok stíhacích bombardérů NAVY - tehdá byly hlavním prostředkem napadení Harpoony, Mavericky a železný bomby.
A ne, Harpoon není námořní Tomahawk.Skrýt celý příspěvekUSA lietadlove lode bez debaty potrebuje, pretoze vsetky je dolezite oblasti zaujmu lezia za morom. Rusko potebuje lode ovela menej, pretoze vacsinu geostrategickych zaujmov ...Zobrazit celý příspěvek
USA lietadlove lode bez debaty potrebuje, pretoze vsetky je dolezite oblasti zaujmu lezia za morom. Rusko potebuje lode ovela menej, pretoze vacsinu geostrategickych zaujmov obhajuje v ramci Euroazijsko-Africkeho superkontinentu.Skrýt celý příspěvek
Vrata, v perzskom zalive nema Rusko svoje bojove lode. Viem o raketovom krizniku Moskva pri brehoch Syrie. "a je dost otazne, ci dokazu LL USA sluzit v proxy konfliktoch ...Zobrazit celý příspěvek
Vrata, v perzskom zalive nema Rusko svoje bojove lode. Viem o raketovom krizniku Moskva pri brehoch Syrie.
"a je dost otazne, ci dokazu LL USA sluzit v proxy konfliktoch obmedzenej intenzity proti inym velmociam" - konflikt nizkej intenzity vylucuje situaciu, ze by po sebe velmoci priamo strielali. To by som hovoril o vyzname LL pre konflikt vysokej intenzity. Skuste lepsie davat pozor na napisane.Skrýt celý příspěvekShania, kazda ruska CIWS stanica ma probability kill 0,96 - 0,99. Lode najvyssieho vyznamu ich maju aj 14 kusov. Harpoon je v podstate namorny Tomahawk, terminalna rychlost ...Zobrazit celý příspěvek
Shania, kazda ruska CIWS stanica ma probability kill 0,96 - 0,99. Lode najvyssieho vyznamu ich maju aj 14 kusov.
Harpoon je v podstate namorny Tomahawk, terminalna rychlost podzvukova, dolet 120 km, schopnost robit manevre s velkym pretazenim 0 (nema na to energiu silneho motora, ani ziadne nosne plochy, vektorovane trysky, ...). Harpoony su hlboko pod moznostami Kashtanov a AK-630 M2. LRASM ma 1000 km, ale hoci je stealth, dlhovlnne radary ju uvidia bez problemov a infracervene a opticke navadzanie CIWS ju zameria. Lietadla sa kvoli instalacii S-300/400 tiez lahko k lodi nedostanu, lodne VHF radary ich uvidia na vzdialenost 1800 km. Stary Exocet ma podobne moznosti ako Harpoon. Zaujimavejsi je snad iba buduci Perseus (kupodivu dokaze vypustat z tela submuniciu, podobnost s Iskanderom cisto nahodna), ale jeho rychlost je doMach 3, teda na hranici priemernych vykonov starsich ruskych striel. https://en.wikipedia.org/wiki/...
Vsetko ostatne, co zapad ma je +/- v parmetroch tomahawkov, na ktorych maju ruske CIWS probability kill 0,99 kazda stanica. Spolu je ich strnast. Oplati sa na taku lod utocit s takymi strelami?
K tazkosti vykonat masivny koordinovany utok sme videli ukazku v Syrii. Rusko nasadilo velmi roznorode prostriedky aj strely s doletom 4000 km a rychlostou dopadu Mach 3 s intenzivnym manevrovanim. Ak posles 50 striel proti jednej velkej lodi Rusov, drviva vacsina ich bude zostrelena, lebo 0,99 x 14. Ak ich posles proti vacsiemu zvazu, padnu cca. vsetky. Ak ich posles proti ovela slabsie branenym americkym lodiam, nastanu ovela vyssie straty ako u Rusov.
USA nepocitaju s tym, ze by museli naozaj odrazat utok vyspeleho protivnika. Ak ano, je davno situacia mimo kontroly a davno sa mal vyvijat tlak na adekvatne body vplyvu, aby k tomu nedoslo. Kedze vsak Rusi maju celkovo lodstvo ovela slabsie, nie je realna hrozba, ze by dokazali vyznamne zavadzat americanom pri sireni vplyvu vo vacsine sveta. Preto sa s tym nepocita a preto LL ma 2 x 20 mm + nieco malo RIM.Skrýt celý příspěvekmurfur: napsal jste: "a je dost otazne, ci dokazu LL USA sluzit v proxy konfliktoch obmedzenej intenzity proti inym velmociam. Zatial to v Syrii a v Juhocinskom mori vyzera, ze ...Zobrazit celý příspěvek
murfur: napsal jste:
"a je dost otazne, ci dokazu LL USA sluzit v proxy konfliktoch obmedzenej intenzity proti inym velmociam. Zatial to v Syrii a v Juhocinskom mori vyzera, ze velmi nie.
Ak mate informacie o tom ako LL vyznamne prispievaju k presadeniu Americkych zaujmov na ukor Ruskych zaujmov v Syrskom konflikte, vopred dakujem. Ak nie, je na zvazenie, preco tak LL nedokazu negovat nasadene ruske jednotky v Syrii a chranit tak zaujmy USA ..."
Vy si fakt myslite, ze USA nenasazuji sve letadlovky u Syrie proto, ze se boji, ze jim je Rusko potopi? Mne z toho vyplyva, ze si myslite, ze v Syrii mezi sebou Rusko a USA valci, tj. sestreluji si letadla, vzajemne se bombarduji atd. To si fakt myslite? Vy fakt nevite, ze USA bombarduji pouze pozice IS??
No mam pocit, ze je vhodne toto vlakno ukoncit.
Jeste pro informaci - v Perskem zalivu tusim krizuje US letadlova lod, ktera proti IS, v rozporu s vasim tvrzeni, bojova letadla vysila. Alespon tento tyden byla v Lidovkach reportaz z US letadlovky plujici z Jadranu do Perskeho zalivu za timto ucelem.Skrýt celý příspěvekpetr.rok: až to najdu, tak to sem dám, kdysi jsme čet o tom jak za studené války si operační svazy hráli na schovku s rusy. Pro ostatní, pár studii o budoucnosti nejen ...Zobrazit celý příspěvek
petr.rok: až to najdu, tak to sem dám, kdysi jsme čet o tom jak za studené války si operační svazy hráli na schovku s rusy.
Pro ostatní, pár studii o budoucnosti nejen USN
http://csbaonline.org/publicat...
http://csbaonline.org/publicat...
http://csbaonline.org/publicat...
http://csbaonline.org/publicat... Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...