Jak se postavit současnému Rusku?

Cvičení v rámci operace Atlantic Resolve v Lotyšsku. Foto: U.S Army Europe
Cvičení v rámci operace Atlantic Resolve v Lotyšsku. / U.S Army Europe

Téměř rok a půl se na Ukrajině odehrává scénář, který na svém počátku málokdo předpokládal. Konflikt v zemi rozpoutává vášnivé debaty zastánců nejrůznějších postojů. Napsáno už bylo mnoho, a proto by bylo namístě ptát se, co bude dál. Článek vznikl původně pro vojenský blog On War | On Peace.

Jak by měla Evropa nastavit své vztahy k Rusku? Jaké role by mělo plnit NATO a jaké EU? Které strategické cíle je třeba sledovat a jak je převést do konkrétních politických opatření? Nově vydaný report britského královského think-tanku Chatham House s názvem Ruská výzva odpovídá na tyto a další otázky. Shrnutí těch nejzajímavějších nyní čtenářům přinášíme.

Neučiňme Rusko agresivnější

Rozsáhlá korupce, mezinárodní izolace, represe místo reforem. Současné fungováni režimu v Rusku je dlouhodobě neudržitelné, píše se ve vstupní premise ,,Ruské výzvy". Zásadní změnu režimu zmíněné faktory dříve či později vyvolají, nicméně nikdo neví, jakým směrem se budoucí systém vydá. Proto je třeba, aby kroky Západu neučinily ruskou vládu mnohem agresivnější a nevypočitatelnější.

V současnosti je prioritou zamezit Rusku použití hrubé síly proti sousedním státům, a to odstrašením a zadržováním. Ovšem je třeba vyvarovat se ideologické rovině. Ta by pouze posílila narativ Kremlu o západní snaze rozvrátit ,,Svaté Rusko". Odstrašení má byt postaveno na flexibilním základu a jasných pravidlech, zmínit lze například podmínění zmírnění sankcí hmatatelnými ústupky či spolupráci ze strany Vladimíra Putina.

Druhým strategickým cílem je pro autory jednoznačná komunikace s ruskými elitami a obyvatelstvem. Rusko je odjakživa důležitým aktérem evropské bezpečnosti, podle toho je nutné s touto zemí komunikovat. Svých cílů a naplnění požadavků, dosáhne spíš jako součást evropského kooperativního mezinárodního systému, než jako izolovaný regionální hegemon. Sama o sobě je tato idea dobrá, nicméně je třeba ptát se, zda Rusko chce být takovým aktérem. Země vzhlíží k obnově velmocenského statusu a její aktuální nálady – a snad i ruská mentalita obecně – nedávají moc důvodu k optimismu.

Deklarujme nemožnost omezené války

Zcela rozumně, ale s otazníkem nad realizací, se jeví apel na minimalizaci izolace ruské populace. Její odloučení nahrává v krátkodobém horizontu současnému režimu. V dlouhodobém pak snižuje vyhlídky na vnitřní pozitivní změnu v zemi. Politici Západu by tak měli nakreslit jasnou dělící linii mezi současnou ruskou vládní garniturou a obyvateli Ruska. Pomoci by jim přitom měl rozvoj kapacit v oblasti strategické komunikace a mediální podpory. Tuto nutnost si již uvědomuje Evropská unie a také na ní pracuje, na výsledky si však ještě počkáme řadu let.

V části navrhovaných politických opatření je text premise konkrétnější. Severoatlantská organizace má jednoznačné deklarovat nemožnost omezené války, což v praxi znamená nejspíš příslib robustní odpovědi na dovolenou zelených mužíčku v letoviscích aliančních států.

Daleko zajímavěji působí návrh obnovy konvenčních kapacit tak, aby Rusko nebylo drážděno příliš jednoduchými cíli. Slova generála Petra Pavla – o schopnosti Ruska obsadit Pobaltí do osmačtyřiceti hodin – jako by byla slyšet až v Londýně. Spekulovat lze o chystání půdy pro stálé základny NATO v Litvě, Estonsku a Lotyšsku. Jaká asi zareaguje Rusko, se již nikdo v dokumentu neptá.

Ukrajina: příslib komplikací nebo inspirující příklad?

Obnova Ukrajiny. To je stavebním kamenem stabilizace poměru ve východní Evropě a zamezení ruského vlivu v ní. Zatím však selhávající stát na hranici Evropské unie přislibuje komplikace. Exploze organizovaného zločinu, emigrace a společensko-politická radikalizace. To vše lze očekávat, pokud Ukrajina padne. Naopak v případě efektivní tranzice a úspěšného rozvoje bude země inspirujícím příkladem v postsovětském prostoru.

I když ne všechny státy sousedící s Ruskem připouští, že v nich kroky Putinovy země vůči Ukrajině zasely nedůvěru, je nutné to předpokládat. Daný případ pro ně může být alternativou. Musí si uvědomit nutnost strukturální reformy, které se dnes Ukrajině bez podpory zvenčí nedaří. Pro tyto potřeby by podle autorů dokumentů měla EU transformovat Východní partnerství.

Nakonec za ústřední kostru správy Chatham House považuji myšlenku jednotného, jasně definovaného tlaku na Rusko, který ovšem musí být srozumitelně komunikovaný a zasazený do jasně definovaného souboru pravidel.

Západ si nemůže dovolit nechat Kreml zcela izolovat ruskou populaci a pěstovat v ní mentalitu obléhaných. Rovněž by se měl snažit minimalizovat vlastní kroky, které by vedly k podobnému scénáři na vlastním území. Vladimír Putin nebude vládnout Rusku věčně. Pro bezpečnější Evropu by proto nebylo rozumné, zabarikádovat cestu na Západ jeho potencionálním nástupcům.

Zdroj: On War | On Peace

Nahlásit chybu v článku


Související články

ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině

Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor ...

Začátek třetí světové války podle Michaila Chondarenoka

Co bude následovat, pokud se vojska NATO zapojí do konfliktu na východní Ukrajině? O takovém scénáři ...

Stav hlavních ruských modernizačních programů

Ruský vojenský deník Nězavisimaja gazeta přinesl článek o stavu hlavních modernizačních projektů ...

Ruské vojenské výdaje mimo kontrolu

Rusko v posledních letech masivně investuje do modernizace své armády. Ambiciozní modernizační plány ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Shania
    13:51 25.06.2015

    Fenri: je to v tom článku (není to jen jedna stránka, ale asi dvacet), takže citace: je např. málo známým faktem, že v rámci Lend-Lease Američané stále dodávali „továrny na ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri: je to v tom článku (není to jen jedna stránka, ale asi dvacet), takže citace:

    je např. málo známým faktem, že v rámci Lend-Lease Američané stále dodávali „továrny na klíč“ - tedy od jejich vybudování, přes zařízení, až po školení – v roce 1941 tak začali budovat dvě továrny za Uralem, plus v dalších letech ještě další 4. Dokončeny sice byly až v roce 1946, nicméně nákresy a technické řešení Rusové okopírovali již při rekonstrukci osvobozených továren.

    http://www.valka.cz/clanek_133...

    To že dělnici nebyli Američané přece nic neznamená, na stavbě je nejdůležitější architekt. Takže sice ty to továrny byli použity až pro válku v koreii, ale vycvičený personal a know how použili při opravě znovu obsazených továren.

    Vzhledem k tomu, že mezi osou a spojenci stál ocean a jediné Japonsko mělo námořnictvo, co stálo za řeč. Tak lze celkem předpokládat, že by se GB udržela dostatečně dlouho na to, aby Američené vybudovali dostatečné silné námořnictvo pro oba oceány.

    Invaze v Normandii by samozřejmě nikdy nebyla, invaze by probíhala z jiných směrů, nejspíš z Asie.

    V nejhorším případě by padla Británie, o invazi do USA ale nemůže být ani řeč.

    Japonsko zatočilo na USA protože to byl jediný protivník, který je vážně ohrožoval jejich expanzní politiku, pokud by USA byli v izolaci, padla by i Australie Stalin mohl stáhnout jednotky z východu jen proto, že byl ujištěn o tom, že se na něj Japonsko nezaútočí, protože měli dost problémů jinde.Skrýt celý příspěvek

  • Ngarem
    13:48 25.06.2015

    Dnes jde jen a pouze o rabování surovin a Amerika využila zelený bezcenný papír k "nákupu" surovin i diktátorů. Totéž platí o pomoci během války 1939-45. Sověti platili americkou ...Zobrazit celý příspěvek

    Dnes jde jen a pouze o rabování surovin a Amerika využila zelený bezcenný papír k "nákupu" surovin i diktátorů.
    Totéž platí o pomoci během války 1939-45. Sověti platili americkou pomoc zlatem a také Nacisti platili za nemrznoucí směs do motorů a chemii proti hmyzu zlatem, vymláceným Židům z trezorů a posléze i z úst. Zisk plynul do amerických bank!
    Američané vstoupili do války až ve chvíli, kdy hrozilo osvobození většiny Evropy komunisty. Afriku ale kvůli ropě získali od Rommela hbitě.
    Spor o podíl jednotlivých aktérů velké války je k smíchu, protože výsledek známe.
    RF je ráda, že je ráda. Tanková škola se po 60 letech přiklonila na osvědčené západní vzory, tanky otestují za 2 roky, armádu přezbrojí za 10 let, když půjde vše dobře, super stíhačka T-50 je v několika kusech, pozemní síly NATO převyšují počty celé ruské armády min. 3 x ale panuje "panika před ruskou invazí na západ"! To je vtip? Moc jsem se zasmál... Rétorika, kterou jsem už zažil, jenom z druhé strany. Pětiletku splníme i kdyby to 8 let trvat mělo!
    Zatím jde zaměstnanost do kopru, sociální výhody jsou v útlumu, vstup do odborů = vyhazov pro § 52, minimální mzdu máme nejnižší v Evropě, odchod do penze se blíží věku dožití a 20% nezaměstnanost se maskuje vyřazením z evidence a přechodem na sociální dávky. A my jenom tak na netu tlacháme jako baby na pavlači. Se stejným účinkem na naše hlavy "pomazané" mocí a příležitostí se napakovat!Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    13:45 25.06.2015

    Myslím, že tu máme rekord v postování jednoho článku třikrát za sebou na jedno stránce jednoho vlákna.:-)

    Myslím, že tu máme rekord v postování jednoho článku třikrát za sebou na jedno stránce jednoho vlákna.:-)

  • fenri
    13:00 25.06.2015

    Shania - továrny si stavěli Rusové sami. Nevím o tom, že by za války přišly do SSSR desetitisíce Američanů a stavěli jim továrny. Obráběcí stroje jsou jistě nesmírně důležité. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania - továrny si stavěli Rusové sami. Nevím o tom, že by za války přišly do SSSR desetitisíce Američanů a stavěli jim továrny. Obráběcí stroje jsou jistě nesmírně důležité. Ale Rusové je normálně nakoupili před válku a to zdaleka ne jen od Američanů.
    Zbytek je naprostý kdybysmus. USA do války s Japonskem vstoupila (jejich kolonie byla napadena), útok na SSSR od Japonců nehrozil. Navíc Japonci udělali špatnou zkušenost s Žukovem u Chalchyn-Golu, takže by se tam nehrnuli.
    Lze celkem s úspěchem pochybovat, že by Západ porazil Němce bez Rusů. Přecijenom východní fronta "sežrala" Němcům podstatně větší síly, než západní. Invaze proběhla proti opotřebovaným, druhosledovým jednotkám státu, který většinu svých nejlepších a nejvycvičenějších jednotek nechal v širých stepích na východě. Doporučuji třeba Hubáčka, z čeho byla složena obrana v Normandii. počty i kvalita. Do invaze přišli Němci na Východě o 2 500 000 vojáků, nepočítaje přes 3 000 000 raněných, více než 28 000 tanků a samohybek (do 45) atd.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    12:14 25.06.2015

    fenri: proto jsem tam napsal spojenci, technologie byli z velké části americké, commonwealth se na materiální pomoci výrazně podílel, ale kdo tu pomoc platil? U těch obráběcích ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: proto jsem tam napsal spojenci, technologie byli z velké části americké, commonwealth se na materiální pomoci výrazně podílel, ale kdo tu pomoc platil?

    U těch obráběcích strojů máš hlavně problém v tom, že když o ně přijdeš a neumíš je znovu vyrobit, tak jsi.... takže dodávky obráběcích strojů měli velký vliv, stejně tak výstavba továren.

    Jako zcelá zásadní pro přežití SSSR považuji právě dodávky jidlá, a zajištění logistiky v období, kdy to prostě nebyli schopni zajistit sami.

    Celkově ani nejde tak o to, co by se stalo bez L&L, rusové by se nejspíš udrželi, pokud by se situace na západě vyvíjela stejně a USA do války s Německem vstoupili, ale co by se stalo bez účasti USA.

    To co platí pro Rusko, platí i pro GB, i kdyby se nevzdali, tak by Němci měli na západě daleko volnější ruce. Rusové by museli držet značné sily na východě kvůli Japonsku, ti by měli volné ruce v oblasti. Výroba, logistika by byla na daleko horší úrovni a je jen určitá hranice než by se režim zhroutil, i s pomocí k tomu bodu neměli moc daleko.

    Takže jak tvrdím, bez účasti USA by OSA válku vyhrála, Rusové by německy nemluvili..

    Na druhou stranu bez Ruska by západ šanci měl i když by ta válka byla daleko, daleko delší.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:51 25.06.2015

    Husky a Shania - tenhle článek jsem sem postoval už dříve. Na druhou stranu i v tomto článku jsou některé věci spekulativní (což článek nezakrývá) či chybné. například se píše o ...Zobrazit celý příspěvek

    Husky a Shania - tenhle článek jsem sem postoval už dříve. Na druhou stranu i v tomto článku jsou některé věci spekulativní (což článek nezakrývá) či chybné. například se píše o klesající vojenské výrobě v SSSR, což není pravda. S drobnými výkyvy )danými hlavně přesuny továren) produkce většiny typů vojenské techniky rostla či byla konstantní.
    Doporučuji tento článek:
    http://www.fronta.cz/dotaz/vyz...
    Je zřejmé, že kategorické prohlášení, že bez USA by SSR prohrálo a Rusové by mluvili německy je prostě nesmysl.
    Mimochodem, americké technologie zakoupené v SSR před válkou sotva považovat za součást L&L. Americký průmysl hodně používá obráběcí stroje od Toshiby apod. budeme tvrdit, že by Američané bez Japonců byli ztraceni? Jistě ne.
    Podobně je to s managementem a technologiemi. Řadu věcí Rusové od Američanů převzali, koupili již ve 30. letech (tuším, že se o tom píše i v článku), tudíž těžko hovořit o LL. Šlo o normální nákup a transfer technologií, jak jej praktikuje celý svět. A konečně (jako psolední bod v tomto OT) - velmi významné podíly na dodávkách měli i Britové, které Shania ve své filipice zcela vypustil.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    11:35 25.06.2015

    fenri: jen část byla na tebe. To o L&L je totální nesmysl. Doporučuji prostudovat: http://www.valka.cz/clanek_133... 1. Naprosto zásadní vliv na ruskou obranu měla ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: jen část byla na tebe. To o L&L je totální nesmysl. Doporučuji prostudovat: http://www.valka.cz/clanek_133...

    1. Naprosto zásadní vliv na ruskou obranu měla infrastruktura a americké technologie, které Rusko nakoupilo ještě před válkou (mimo jiné důvod proč byl hladomor na úkrajině) .
    Americké továrny, logistika, traktory, nákladní vozy. Něco jako sériová výroba a výrobní linky, vše měli od Američanů ( Britů, němců a i od nás)

    2. Tohle vše během války bylo výrazně doplněno a dostali další důležité technologie.
    (Kdo by řek, že něco jako paleta bude mít zcela zásadní vliv na logistiku)
    3. Výroba ruské techniky, např. legendárního tanku t-34 byla postavená na amerických výrobních technologiích, které umožnovali masovou výrobu a hlavně výrobu produktů s omezenou životností (proto byl mimo jiné T34 tak nespolehlivý stroj, což Rusům nevadilo, měl stejně životnost pár hodin).
    4. Modernizace a výstavba železnic, zavedení semaforů, americká nákladní vozidla, traktory, komunikační technologie.
    5. Výcvik manažerů a transfer dalších technologii
    6. Dodávká bot a hlavně jidla byla zcela kritická v nejhorší okamžiky SSSR, kdy by bez nich doslova pomřeli hlady? Navíc bylo mozne zcela se soustředit vse na valecnou vyrobu a země
    7. Vystavba tovaren a hlavně dodavky obraběcích strojů.
    8. Dodávka obrovského množství ocele, hliníku a dalších klíčových surovin.
    9. A až v poslední řadě dodávky vojenské techniky, která je v rozsahu L&L to nejmenší.

    Takže nezlob se na mě, ale vliv spojenců na udržení SSSR byl naprosto klíčový a nijak to nesnižuje oběti, které lid SSSR musel udělat.

    Pak tu jsou samotné vojenské operace, strategické bombardování, poutání značných sil na západě.
    A nezapomeň na to, že pro USA byla Evropa priorita i když Japonsko pro ně byl daleko větší problém.

    Válku vyhrála americká materiální převaha a obětovaní, odvaha a odhodlání milionů mužů a žen a dětí po celém světě.Skrýt celý příspěvek

  • Huskyman
    11:09 25.06.2015

    fenri - nikdo neví jak by to bez L+L dopadlo ale vliv L+L byl nesporný a mnohem větší než se běžně bere popuze z hlediska počtu tanků či letadel - mnohem větší vliv měl transfer ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri - nikdo neví jak by to bez L+L dopadlo

    ale vliv L+L byl nesporný a mnohem větší než se běžně bere popuze z hlediska počtu tanků či letadel - mnohem větší vliv měl transfer technologií, metody výroby, logistiky, modernizace železnice, dodávky slitin, potravin, konzerv atd.

    doporučuji k přečtení http://www.valka.cz/clanek_133... Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    10:44 25.06.2015

    Shanio, myslím, že ve svatém zápalu reagujete úplně na něco jiného, než co jsem napsal. Zkuste se vydýchat, přečíst si to a pochopit. Mimochodem Rusové (tedy CCCP) porazili poprvé ...Zobrazit celý příspěvek

    Shanio, myslím, že ve svatém zápalu reagujete úplně na něco jiného, než co jsem napsal. Zkuste se vydýchat, přečíst si to a pochopit. Mimochodem Rusové (tedy CCCP) porazili poprvé Němce ještě předtím, než jim dorazila nějaká významná pomoc z Británie a USA. Tvrdit, že by Němci vyhráli bez L&L je nesmysl.Skrýt celý příspěvek

  • Pekuc
    10:43 25.06.2015

    Jan Horten: to jse stále jedna paní povídala, kde jsou satelitní snímky, snímky z dronů, videa, fotografie zničené/ukořistěné Ruská techniké na Ukrajině? Přece je jen kdyby ...Zobrazit celý příspěvek

    Jan Horten: to jse stále jedna paní povídala, kde jsou satelitní snímky, snímky z dronů, videa, fotografie zničené/ukořistěné Ruská techniké na Ukrajině? Přece je jen kdyby relevantní důkazy existovaly, tan by je Ukrajina a naše média dávno zveřejnila, kromě planých výroků Porošenka, Janečuka jsme nic nezaznamenal.
    Rusové asi nebudou tak blbí, aby tam dávali techniku, kterou nikdo jiný nedisponuje.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    10:33 25.06.2015

    fenri: jak moralne v poradku? Uvedomujes si, ze o co tady slo byl mocensky boj dvou mocnosti a ideologii a vietnam, stejně jako korea byl jen jedno z mnoha bojišť? Slo o zastaveni ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: jak moralne v poradku? Uvedomujes si, ze o co tady slo byl mocensky boj dvou mocnosti a ideologii a vietnam, stejně jako korea byl jen jedno z mnoha bojišť? Slo o zastaveni komunismu, ne o najake prosazovani lidskych prav ( a kdyz nic jineho, tak prosazovani a prilis dbani na lidska prava bylo neco, co jim politicky zlomilo vaz...). V tom konfliktu bylo jasne vidět, že komunisti na lidské oběti nehledí. I celý blízký východ dnes trpí jednak pozůstatky kolonializmu a pak studenou válkou.

    Všechny tyhle konflikty byli o tom podporovat zkorumpované vlady nebo diktaratory vs jeste horsi komunisticke vizionare. Slo jen o vliv a přímy důsledek studené války.

    Ale jasně, Američani jsou zlo, vytahují se seznamy jejich zločinu, ale proč se tu nemluví o tom pozitivním, co bohatě převáží vše špatné co udělali?

    Celá Evropa jim vděčí za svoji prosperitu, vděčí jim za to, že nemluvíme německy (obvazišť soudruzi v rusku), a nebo ještě huř byla minimálně celá Evropa komunistická. My jim vděčíme za to, že tu máme svobodu a nemuseli jsme za ni bojovat.. Mažeme si užívat vymožeností západního světa a vesele obchodovat aniž by jsme se starali o to, kdo za nás hlídat obchodní trasy.

    A mnohem víc, ale co, tohle není zadarmo a někdo musel dělat těžká rozhodnutí, aby jsme tohle mohli mít. Ale ne, nám to nestačí, budem rádi když tu budou další světové mocnosti, bude se znovu soupeřit o moc.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    09:44 25.06.2015

    Logik chtěl několik příkladů, kdy se Jižní Vietnam choval "ošklivě". OK. https://cs.wikipedia.org/wiki/... ".Proslul svými diktátorskými ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik chtěl několik příkladů, kdy se Jižní Vietnam choval "ošklivě". OK.
    https://cs.wikipedia.org/wiki/...
    ".Proslul svými diktátorskými manýrami, nekompromisní likvidací svých i jen potenciálních odpůrců, dosazováním příbuzných na nejdůležitější mocenské posty a také katastrofální neschopností...", "Jeho násilnický a zkorumpovaný režim popudil většinu obyvatel a bylo na něj spácháno několik atentátů..." Diem byl katolík a jeho režim brutálně utlačoval buddhisty.
    Dále něco o režimu v Jižním Vietnamu:
    "Podnět k buddhistické revoltě vznikl pouze několik dní předtím v Hue, starodávném vietnamském hlavním městě, která je nyní sídlem arcibiskupa, který kraloval, vládl a ovládal jak katolíky tak nekatolíky jako duchovní vůdce svých dvou bratrů, presidenta a náčelníka tajné policie. Při oslavách na počest arcibiskupa si katolická posádka v Hue vyvěsila vlajku Vatikánu, aniž by buddhisté měli námitky, Ale když o tři dny později celá země oslavovala 2507 narozeniny Buddhy a buddhisté roztáhli zvou buddhistickou vlajku, arcibiskup jim prostřednictvím úřadů zakázal , aby to dělali. Pritom je nutno poznamenat, že osmdesát procent obyvatel země byli aktivní buddhisté.
    Buddhisté uspořádali poklidnou demonstraci proti tomuto nařízení. Jako odpověď poslala vláda vojsko a obrněné vozy a střílela do demonstrantů, zabila přitom devět buddhistů.
    Masakr v Hue způsobil demonstrace po celém Jižním Vietnamu."
    Vlna násilí dál pokračovala. Mimochodem Hue se stalo ještě jednou dějištěm jiného masakru, tentokrát severoVietnamského při zahájení ofenzivy That.
    Režim Severního a Jižního Vietnamu byl jeden za 18 a druhý bez dvou za dvacet. Podpořit zrovna jeden z nich formou uměle sehraného incidentu (srovnatelného třeba s Gliwicemi) není ani de iure ani morálně vzato v pořádku.
    VietCong nepochybně terorizoval vesničany (v tom má Shal pravdu), problém byl, že totéž činila i druhá strana a prostě Vietnamci si jasně vybrali. Můžeme s tím nesouhlasit, ale to asi tak všechno.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    09:27 25.06.2015

    To Logik: nějak nemohu nikde najít, že by demonstrace cca 1% obyvatel byla demokratickým krokem ke změně vlády. V naší ani UA ústavě to není, v LZPS také ne... Navíc když je ta ...Zobrazit celý příspěvek

    To Logik: nějak nemohu nikde najít, že by demonstrace cca 1% obyvatel byla demokratickým krokem ke změně vlády. V naší ani UA ústavě to není, v LZPS také ne... Navíc když je ta změna doprovázena ozbrojeným zásahem různých krajně podivných bojůvek v parlamentu, na generální prokuratuře apod.
    Přijde mi komické, že názor cca 1% lidí je legální ke změně vlády, ale názor desítek procent lidí není dostatečný k vyslovení nedůvěry vládě, která se teprve (tváří v tvář ústím AKáček) rodí je nelegitmní.
    No, jisté je, že sama tato vláda nyní uznala, že její vznik byl nelegitimní, takže "otec a majitel demokracie" Logik zůstává pomalu "jak ten kůl v plotě", co si bude trvat na tom, že 1% a pár útočných pušek je standardní, legální demokratická procedura.
    Směšný je i argument o nedodržení dohody o předčasných volbách, že tam nebyl celý majdan. To měl Janukovyč a zástupci EU jednat s celým Majdanem a ne s jeho, Majdanem zvolenými, zástupci? Počkat, ale bylo tam jen několik zástupců států EU! To přeci neplatí. Měla tam být celá EU, každý jeden občan EU a každý jeden účastník Majdanu. Pak by to bylo dle logika v pořádku.Skrýt celý příspěvek

  • jsk1
    09:24 25.06.2015

    Nestačím se divit, jak je (byla) účinná sovětská resp. ruská propaganda. Ony i naše současná "demokratická" média často jn šíří ruské polopravdy a lži. Kdo sám aktivně nehledá ...Zobrazit celý příspěvek

    Nestačím se divit, jak je (byla) účinná sovětská resp. ruská propaganda. Ony i naše současná "demokratická" média často jn šíří ruské polopravdy a lži. Kdo sám aktivně nehledá pravdu, tak nemá šanci světovému dění porozumět. Ruská propaganda navíc ani nemá za cíl přesvědčit cílovou skupinu o své pravdě, stačí jen zasít nedůvěru a připadně nenávist. tak pracovali bolševici, od nich se to naučil Goebbels a jeho "vychytávky" zase opět použil SSSR.
    Pravdu o korejské nebo veitnamské válce se stále s halvních médií nedovíme, spousta lidí si dodnes myslí, že je rozpooutaly USA a přitom to byl právě SSSR!
    Stejně tak Ukajina, "arabská jaroů apod. Nikde se například nedovímte, že v Afghanistánu drasticky soupnul věk dožití, že dívky mohou chodit do školy, že zdravotní péče je nyní dostupná většině obyvatel, že nevíce mrtvých mají na svědomí Al Kajdá (hodně jejjich členů jsou cizinci z arabských zemí).
    Nedovíte se, jak ROE omezují USAF/USNAVY v boji proti islámskémui státu (kadý útok musí být konzultován s právníkem aby nedošlo ke coleteral damage, ztráty na civlistech by hned byly využity na protiamerickou kampaň, at, atd.
    Pokud jde o Ukrajjinu, je to dokázané: Rusko napadlo nezávislý stát, který tuto agresi NIJAK nevyprovokoval!! Pokud viníme Ukrajinu, tak musím vinit i naší 1. republiku a dát za pravdu Hitlerovi....Skrýt celý příspěvek

  • marius
    09:21 25.06.2015

    Nebudu Vás přesvědčovat. Každý má právo na názor. Ale v zájmu nás všech je aby byl mír. Podobné články jako je tento, mají za úkol blbnout lidem hlavu a vyvolávat v nich pocit ...Zobrazit celý příspěvek

    Nebudu Vás přesvědčovat. Každý má právo na názor. Ale v zájmu nás všech je aby byl mír. Podobné články jako je tento, mají za úkol blbnout lidem hlavu a vyvolávat v nich pocit ohrožení. Přitom situaci eskaluje jednoznačně západ.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    08:55 25.06.2015

    https://www.youtube.com/watch?... https://www.youtube.com/watch?... Marius Zamieňate príčinu s následkom .... Odesa bola až po začatku ruskej okupácie ...Zobrazit celý příspěvek

    https://www.youtube.com/watch?...
    https://www.youtube.com/watch?...

    Marius

    Zamieňate príčinu s následkom .... Odesa bola až po začatku ruskej okupácie ... nemohla byť príčinou ....

    A čo sa týka "režírovania" .... a "premyslenia" ... tak na to treba nejaké dôkazy ... zatiaľ som videl len znôšku nezmyslov typu "USA dali 5 mld. na Majdan" ....či "USA chceli na Kryme námornú základňu" .. čo je "podložené" nejakou objednávkou na rekonštrukcie strechy najakej školy za pár dolárov .....

    Naozaj "ťažký" to dôkaz : )Skrýt celý příspěvek

  • marius
    06:15 25.06.2015

    Dušane, tomu povstání něco předcházelo. Hlavně masakr v Oděse, zákon o zákazu ruštiny, který ale myslím nakonec nevešel v platnost, ale i další události. A to všechno Kyjev nedělal ...Zobrazit celý příspěvek

    Dušane, tomu povstání něco předcházelo. Hlavně masakr v Oděse, zákon o zákazu ruštiny, který ale myslím nakonec nevešel v platnost, ale i další události. A to všechno Kyjev nedělal proto, že by vládě byli hloupí. Moc dobře věděli co tím vyvolají. Všechno je to Spojenými státy režírovaný, promyšlený útok na Rusko. Jenže je Putin vyšachoval s Krymem a taky tím, že nenechal Rusko zatáhnout do války. Proto tvrdím, že být ruským presidentem někdo jiný, tak by možná už byla válka.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Horten
    02:55 25.06.2015

    Petr M - K tomu, aby se T-72B3 objevil na Ukrajině, je potřeba jedné základní věci, a to, aby ho tam Rusko dodalo!!! Nikdo jiný nemá a neměl T-72B3 ve výzbroji, Rusko tuto ...Zobrazit celý příspěvek

    Petr M - K tomu, aby se T-72B3 objevil na Ukrajině, je potřeba jedné základní věci, a to, aby ho tam Rusko dodalo!!! Nikdo jiný nemá a neměl T-72B3 ve výzbroji, Rusko tuto modifikaci nikdy, nikam neexportovalo. Až nyní svým ruským tzv. "separatistům" (chcete-li ruským "dovolenkářům"). Kdyby s ním Rus nepřejel hranice na Ukrajinu, nemohl by tam být!!!Skrýt celý příspěvek

  • Jan Horten
    02:47 25.06.2015

    Dotcom - Koukám, že máte rád různé "seznamy" viz ten "200 let agresí USA", tak vám také jeden přidám, "1000 let krvavého Ruska" -- http://punkar7.wix.com/bloodyr... -- (Ruské ...Zobrazit celý příspěvek

    Dotcom - Koukám, že máte rád různé "seznamy" viz ten "200 let agresí USA", tak vám také jeden přidám, "1000 let krvavého Ruska"
    -- http://punkar7.wix.com/bloodyr... --
    (Ruské invaze, kolonizace, expanze, vojenské intervence, zapojení do krizí, revolucí a pučů. Jistě to jako "znalec" těchto seznamů oceníte k porovnání :-)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 12