Jak se postavit současnému Rusku?

Cvičení v rámci operace Atlantic Resolve v Lotyšsku. Foto: U.S Army Europe
Cvičení v rámci operace Atlantic Resolve v Lotyšsku. / U.S Army Europe

Téměř rok a půl se na Ukrajině odehrává scénář, který na svém počátku málokdo předpokládal. Konflikt v zemi rozpoutává vášnivé debaty zastánců nejrůznějších postojů. Napsáno už bylo mnoho, a proto by bylo namístě ptát se, co bude dál. Článek vznikl původně pro vojenský blog On War | On Peace.

Jak by měla Evropa nastavit své vztahy k Rusku? Jaké role by mělo plnit NATO a jaké EU? Které strategické cíle je třeba sledovat a jak je převést do konkrétních politických opatření? Nově vydaný report britského královského think-tanku Chatham House s názvem Ruská výzva odpovídá na tyto a další otázky. Shrnutí těch nejzajímavějších nyní čtenářům přinášíme.

Neučiňme Rusko agresivnější

Rozsáhlá korupce, mezinárodní izolace, represe místo reforem. Současné fungováni režimu v Rusku je dlouhodobě neudržitelné, píše se ve vstupní premise ,,Ruské výzvy". Zásadní změnu režimu zmíněné faktory dříve či později vyvolají, nicméně nikdo neví, jakým směrem se budoucí systém vydá. Proto je třeba, aby kroky Západu neučinily ruskou vládu mnohem agresivnější a nevypočitatelnější.

V současnosti je prioritou zamezit Rusku použití hrubé síly proti sousedním státům, a to odstrašením a zadržováním. Ovšem je třeba vyvarovat se ideologické rovině. Ta by pouze posílila narativ Kremlu o západní snaze rozvrátit ,,Svaté Rusko". Odstrašení má byt postaveno na flexibilním základu a jasných pravidlech, zmínit lze například podmínění zmírnění sankcí hmatatelnými ústupky či spolupráci ze strany Vladimíra Putina.

Druhým strategickým cílem je pro autory jednoznačná komunikace s ruskými elitami a obyvatelstvem. Rusko je odjakživa důležitým aktérem evropské bezpečnosti, podle toho je nutné s touto zemí komunikovat. Svých cílů a naplnění požadavků, dosáhne spíš jako součást evropského kooperativního mezinárodního systému, než jako izolovaný regionální hegemon. Sama o sobě je tato idea dobrá, nicméně je třeba ptát se, zda Rusko chce být takovým aktérem. Země vzhlíží k obnově velmocenského statusu a její aktuální nálady – a snad i ruská mentalita obecně – nedávají moc důvodu k optimismu.

Deklarujme nemožnost omezené války

Zcela rozumně, ale s otazníkem nad realizací, se jeví apel na minimalizaci izolace ruské populace. Její odloučení nahrává v krátkodobém horizontu současnému režimu. V dlouhodobém pak snižuje vyhlídky na vnitřní pozitivní změnu v zemi. Politici Západu by tak měli nakreslit jasnou dělící linii mezi současnou ruskou vládní garniturou a obyvateli Ruska. Pomoci by jim přitom měl rozvoj kapacit v oblasti strategické komunikace a mediální podpory. Tuto nutnost si již uvědomuje Evropská unie a také na ní pracuje, na výsledky si však ještě počkáme řadu let.

V části navrhovaných politických opatření je text premise konkrétnější. Severoatlantská organizace má jednoznačné deklarovat nemožnost omezené války, což v praxi znamená nejspíš příslib robustní odpovědi na dovolenou zelených mužíčku v letoviscích aliančních států.

Daleko zajímavěji působí návrh obnovy konvenčních kapacit tak, aby Rusko nebylo drážděno příliš jednoduchými cíli. Slova generála Petra Pavla – o schopnosti Ruska obsadit Pobaltí do osmačtyřiceti hodin – jako by byla slyšet až v Londýně. Spekulovat lze o chystání půdy pro stálé základny NATO v Litvě, Estonsku a Lotyšsku. Jaká asi zareaguje Rusko, se již nikdo v dokumentu neptá.

Ukrajina: příslib komplikací nebo inspirující příklad?

Obnova Ukrajiny. To je stavebním kamenem stabilizace poměru ve východní Evropě a zamezení ruského vlivu v ní. Zatím však selhávající stát na hranici Evropské unie přislibuje komplikace. Exploze organizovaného zločinu, emigrace a společensko-politická radikalizace. To vše lze očekávat, pokud Ukrajina padne. Naopak v případě efektivní tranzice a úspěšného rozvoje bude země inspirujícím příkladem v postsovětském prostoru.

I když ne všechny státy sousedící s Ruskem připouští, že v nich kroky Putinovy země vůči Ukrajině zasely nedůvěru, je nutné to předpokládat. Daný případ pro ně může být alternativou. Musí si uvědomit nutnost strukturální reformy, které se dnes Ukrajině bez podpory zvenčí nedaří. Pro tyto potřeby by podle autorů dokumentů měla EU transformovat Východní partnerství.

Nakonec za ústřední kostru správy Chatham House považuji myšlenku jednotného, jasně definovaného tlaku na Rusko, který ovšem musí být srozumitelně komunikovaný a zasazený do jasně definovaného souboru pravidel.

Západ si nemůže dovolit nechat Kreml zcela izolovat ruskou populaci a pěstovat v ní mentalitu obléhaných. Rovněž by se měl snažit minimalizovat vlastní kroky, které by vedly k podobnému scénáři na vlastním území. Vladimír Putin nebude vládnout Rusku věčně. Pro bezpečnější Evropu by proto nebylo rozumné, zabarikádovat cestu na Západ jeho potencionálním nástupcům.

Zdroj: On War | On Peace

Nahlásit chybu v článku


Související články

ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině

Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor ...

Začátek třetí světové války podle Michaila Chondarenoka

Co bude následovat, pokud se vojska NATO zapojí do konfliktu na východní Ukrajině? O takovém scénáři ...

Stav hlavních ruských modernizačních programů

Ruský vojenský deník Nězavisimaja gazeta přinesl článek o stavu hlavních modernizačních projektů ...

Ruské vojenské výdaje mimo kontrolu

Rusko v posledních letech masivně investuje do modernizace své armády. Ambiciozní modernizační plány ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • ardz
    22:46 25.06.2015

    shal: to nevieš, že aj protiraketocý štít ktorý mal byť v čechách mal byť proti rusku a nie ako klamali proti severnej korey a iránu? USA väčšinou ovládnu krajiny ktoré sa im ...Zobrazit celý příspěvek

    shal: to nevieš, že aj protiraketocý štít ktorý mal byť v čechách mal byť proti rusku a nie ako klamali proti severnej korey a iránu? USA väčšinou ovládnu krajiny ktoré sa im nechcú podriadiť prevratmi a dosadia si bábkovú vládu im loajálnu. Preto sa už roky snažia aj v rusku vyvolať majdan, ale stále ich agenti tzv, opozícia nevedia dostať masy ľudí do ulíc.

    Čo sa týka ambícií číny k útoku na rusko to je zbožné prianie tých čo nenávidia rusko, i západných nadnárodných koncernov ktoré túžia ryžovať na ruských surovinách a amerických elít ktoré túžia aby USA boli jedinou svetovou veľmocou aby mohli celému svetu diktovať. Čínska elita dobre vie že ak by zaútočili na rusko to by bola voda na mlyn americkým elitám. A tiež dobre vedia že ak padne rusko do amerických rúk na rade bude čína. Preto sú rusko a čína odkázaní na vzájomnú spoluprácu ak si chcú zachovať nezávislosť na USA.Skrýt celý příspěvek

  • shal
    22:19 25.06.2015

    Ferdinand: Opravdu Rusku hrozilo od západu nějaké nebezpečí? 25 let postsovětských zkušeností spíše dokazují, že Rusko se dokázalo postavit na nohy právě díky obchodu a spolupráci ...Zobrazit celý příspěvek

    Ferdinand: Opravdu Rusku hrozilo od západu nějaké nebezpečí? 25 let postsovětských zkušeností spíše dokazují, že Rusko se dokázalo postavit na nohy právě díky obchodu a spolupráci se západem. A opravdu si někdo myslí, že snad USA nebo EU aspirovalo na dobyvačnou výpravu na Ruské území? Právě naopak. Vztahy Ruska a západních zemí se dlouhodobě zlepšovaly, obchodní provázání bylo stále silnější a USA věřila Rusku do takové míry, že se na omezenou dobu vzdalo samostatnosti pro vynášení svých vlastních astronautů na ISS a vesmírný program byl vždy prestižní záležitostí každého národa a přenechalo tuto činnost na ruském vesmírném programu, samozřejmě více než dobře honorovaném.

    Jediný, kdo má aktuálně ambice, motivace, finance i politickou a brzy i vojenskou sílu k ruskému tažení je Čína, na němž se tímto ruským tahem stává Ruská Federace stále více závislou. A pokud by k nějakému střetu mezi těmito zeměmi mělo v budoucnu dojít, tak těžko bude Rusko hledat spojence. A všichni vidíme, jak rychle se korouhvička mezinárodních vztahů dokáže otáčet. Včera přátelé, zítra úhlavní nepřátelé. A nějaké teoretizování ohledně bratrství v BRICS může vzít během pár let za své, protože BRICS může dost dobře fungovat i jako BICS pod patronátem Pekingu, pokud to tak Peking bude chtít. A na světě nebude síla schopná či vůbec ochotná s tím něco dělat.Skrýt celý příspěvek

  • J.Vraja
    21:51 25.06.2015

    Fenri,je třeba si uvědomit,že ještě koncem 80.let nepřipouštělo vedení tehdejšího SSSR otevřenou diskusi na toto téma.I sám maršál Žukov v knize Vladimíra Karpova: Maršál Žukov ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri,je třeba si uvědomit,že ještě koncem 80.let nepřipouštělo vedení tehdejšího SSSR otevřenou diskusi na toto téma.I sám maršál Žukov v knize Vladimíra Karpova: Maršál Žukov jeho spolubojovníci a soupeři ve válce a v míru" říká..".bez spojenecké pomoci,by SSSSR nemohl pokračovat ve válce".Ale teď fakta:V roce 1941 bylo do SSSR dodáno s USA a V.B.35 tisíc radiostanic,380 tisíc polních telefonu,a přes jeden a půl milionu kilometrů telefonních drátu,neboť za začátku války se Rudé armádě zoufale nedostávalo radiových přístrojů,bez nichž je účinné řízení a velení nad větším počtem letadel a tanků prakticky nemožné.Proto také vybudování efektivního komunikačního systému do konce roku 1942 bylo základním činitelem úspěchu sovětských masových operací v roce 1943 a 1944. V logistické oblasti bylo do SSSR dodáno:77 900 džípu,151 tisíc lehkých nákladních automobilů,přes 200 tisíc vojenských nákladních studebakerů.Dovezená vozidla dodala Rudé armádě potřebnou mobilitu,která v roce 1944 předčila mobilitu wermachtu. Také seznam dalších dodávek byl pro SSSR velice významný a úctyhodný.Dodávky leteckého benzínu pokryly 57,8% spotřeby sovět.letectva,53% veškerých výbušnin,50% válečné potřeby mědi,hliníku, a pneumatik..Ale největší význam měly dodávky pro sovětské železnice,jejíchž podstatná část se v roce 1941 dostala do nepřátelských rukou.S USA do SSSR přišlo 57% kolejnic použitých za války,1 900 lokomotiv (pro zajimavost za dobu celé války se v SSSR vyrobilo pouze 92 lokomotiv),11 075 železničních vagonů pouze jako "doplněk" k 1 087 vagonu vyrobených sovětským průmyslem.Dale to bylo 15.miliónu páru obuvi,2,5 mil.opasků a 3.8 milionů tun konzervovaného vepřového masa, uzenin, másla, čokolády, sušených vajec atd
    . Ale musí být rovněz vzato do úvahy, že dodávky v rámci americké půjčky a pronájmu přicházely do Sovětského svazu během nejkritičtějšího období války – hlavně v druhé polovině roku 1942. Navíc SSSR by nikdy nebyl schopen vyrobit své vlastní zbraně během válečných let, kdyby nebylo americké pomoci. USA ve válečných letech dodaly Sovětskému svazu 2,3 miliony tun oceli. Toto množství dostačilo k výrobě 70,000 tanků T-34. Objem dodávek aluminia byl 229,000 tun, což dostačovalo pro pokrytí potřeb sovětského leteckého a tankového průmyslu pro dva roky. Závěrem chci jen říci toto:Pomoc,která byla SSSR poskytnuta ze strany USA a V.B.umožnila SSSR soustředit vlastní výrobu na dodávky pro frontu,na místo strojů,surovin a spotřebního zboží.Bez západní pomoci,by po německém vpádu zredukovaná sovětská průmyslova základna nebyla s to vyrábět pozoruhodné množství děl,tanků a letadel,daleko přesahující výkony bohatšího německého národního hospodářství.Bez dodávek železničního vybavení vozidel a pohoných hmot,by se sovětské válečné úsili téměř s určitostí zhroutilo vinou nedostatečné mobility a slabé dopravní sítě.
    Teď počítejte,že na každého vojáka se počíta cca 10.kg zásob denně (munice.potraviny,zdrav.materiál a pod).Sovětské fronty měly cca 1.mil.vojáků.Kolik PHM,se muselo dopravit k tankovým armádám k tomu odpovídající kapacity skladů, cisteren a zásobovacích vozů to vše musela Rudá armáda na počátku války budovat,bez pomoci by to nešlo.
    Zajímavá paralela tkví v tom, že v r. 1939-1940 napadl Stalin bez vyhlášení války všechny okolní státystáty a připojil je ke svým územím. Dnes Putin bez vyhlášení války podobným způsobem obsazuje území svých sousedů.
    Ale Rusko je země lásky a porozumění, to vědí všichni, hlavně ta stovka miliónů obětí jeho ideologií... A taky tam mají tu pravou svobodu slova a vůbec, je to super země, třeba Moskva má hodně miliardářů :)))Skrýt celý příspěvek

  • Ferdinand
    21:24 25.06.2015

    Občas sa tu spomína, ako je Rusko paranoidné, a ako všade vidí ohrozenie. Ale ako vravel tuším Woody Allen: "To že ste paranoidný ešte neznamená, že vás nesledujú". To je Ruská ...Zobrazit celý příspěvek

    Občas sa tu spomína, ako je Rusko paranoidné, a ako všade vidí ohrozenie. Ale ako vravel tuším Woody Allen: "To že ste paranoidný ešte neznamená, že vás nesledujú". To je Ruská historická skúsenosť, že v momente, keď sa prestanú hroziť zbraňami, alebo z nich necítiť ochotu spáliť aj vlastnú zem, len aby ich neovládli, tak ich niekto napadne. Naproti tomu USA nikto na jeho území nenapadne, pretože na to nikto nemá prostriedky(s výnimkou jadrových zbraní). Takže: USA hrozí zbraňami, pretože chce. Rusko pretože musí.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    20:23 25.06.2015

    Shania - souhlasím s tím, že pokud by z války s Německem vypadlo nějak Rusko (resp. SSSR), ať již neutralitou či dobytím, asi by to nakonec skončilo nějakou formou remízového míru ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania - souhlasím s tím, že pokud by z války s Německem vypadlo nějak Rusko (resp. SSSR), ať již neutralitou či dobytím, asi by to nakonec skončilo nějakou formou remízového míru mezi USA a Panevropskou německou říší (soudím, že by tu Británii nakonec dostali). "Dostat" Němce by bylo spojeno s tak strašnými oběťmi všeho druhu, že by "to za to nestálo". Války mimo vlastní území jsou o poměru náklady/výnosy.
    K těm potravinám - nejde jen o hnojiva, ale i to, že většina zemědělsky úrodné půdy SSSR ležela v místech, dobytých Wehrmacht. V ostatních částech Ruska jsou podmínky mnohem horší. Německo proti SSSR utrpělo 75% všech ztrát. Kdyby je nasadili pro UK, asi by padla a s ní i potenciální US "předmostí" v Evropě.
    Kdyby měli technologie bez amerických, měli by je jako zbytek Evropy. Navíc bych opravdu nepřeceňoval vliv těchto technologií i celé LL na zastavení Němců. Měly síš vliv na ofenzívy RA, ajk tu už někdo poznamenal. Za další uvědomte si, jak rostoucím problémům se zásobováním by Němci čelili s rostoucí vzdáleností. Pro Rusko byla charakteristická nesmírně masivní partyzánská činnost. její rozsah vynikne, když si uvědomíme, kolik lidí zabili Němci v souvislosti s protipartyzánským bojem (přes 5 milionů lidí!!).Skrýt celý příspěvek

  • SpiritWar
    20:11 25.06.2015

    kua ale toto je drsna debata :D

    kua ale toto je drsna debata :D

  • jobr23
    19:59 25.06.2015

    Největší zlobou proti Rusku je jeho přivlastnění si Krymu. Co si budeme povídat. NATO s prodlouženou rukou EU se vidělo, jak tam Rusko končí s jeho vojenskou základnou a tím bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Největší zlobou proti Rusku je jeho přivlastnění si Krymu. Co si budeme povídat. NATO s prodlouženou rukou EU se vidělo, jak tam Rusko končí s jeho vojenskou základnou a tím bude Rusko nadále strategicky velmi oslabeno. Další zářez na pažbě. Zůstane tam jenom Ukrajinská základna a zbytek bude za pár babek dán k dispozici NATO. Ono je tam sice také Turecko, ale tam je to trochu na draka. Když si vezmeme současné ohniska konfliktů, tak USA s jeho prodlouženou paží NATO, prostě dělá vše pro oslabení Ruska. Na jedné straně my, jako členský stát NATO můžeme být rádi už s ohledem na minulost, zejména r. 1968, ale zase na druhé straně ta hrozba konfliktu a možnost zpustošení Evropy. No nevím, jestli ten podělaný Krym za to vůbec stojí. Ale jedno vím jistě. Že nás ta podělaná Ukrajina bude stát víc, než celé krachující státy EU, počínaje Islandem, Irskem, Španělskem a konče Řeckem.Skrýt celý příspěvek

  • ardz
    18:05 25.06.2015

    dusan presne tak. Len preto lebo niekto odmietal janukovyča nemal právo uskutočniť násilný prevrat. V demokratickej krajine sa menia vlády cez voľby. Ja sledujem dianie na ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan presne tak. Len preto lebo niekto odmietal janukovyča nemal právo uskutočniť násilný prevrat. V demokratickej krajine sa menia vlády cez voľby.
    Ja sledujem dianie na ukrajine od štátneho puču denne takže sám pred sebou si môžem povedať že viem dosť o tamojšom dianí.
    O čečencoch ukrajinská propaganda hovorila často. Napr. som videl reláciu v ukrajinskej televízii šuster live kde bol hosťom anglický novinár zo sundey times ktorý 3 týždne strávil v najväčšom batalióne opolčencov Vostok a tiež mu dali otázku o čečencoch a on odpovedal že čečencov tam nevidel a hneď na neho začali ukrajinskí náckovia v štúdiu útočiť že je platený putinom apod.

    Keby sa jednalo o Američanov na donbase dávno by bol kyjev zbombardovaný. Viď panama. Keby rusko hneď po útoku Kyjeva na donbas vstúpilo na donbas a vyhnalo prokyjevské jednotky už dávno tam nemuseli zomierať ľudia.

    A že opolčencom pomáhajú? To by robila snáď každá krajina keby ich krajanov v nejakej krajine bombardovali, ostreľovali ...Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    17:16 25.06.2015

    Boromej: tvrdit ze USA + ostatní spojenci i (GB, AUS) by měli šanci vyhrát válku s osou tvrdím z jednoduchého důvodu, měli zdaleka největší průmyslovou základnu a oceán, takže i ...Zobrazit celý příspěvek

    Boromej: tvrdit ze USA + ostatní spojenci i (GB, AUS) by měli šanci vyhrát válku s osou tvrdím z jednoduchého důvodu, měli zdaleka největší průmyslovou základnu a oceán, takže i dost času nastartovat výrobu. Z války o Evropu by to ale nejspíš přerostlo o válku o Asii a Afriku a trvala by velmi dlouho. Nejspíš by pak byl uzavřen i mír bez invaze do Evropy.

    Zcela zásadní vliv SSSR na ukončení WW2 tu nikdo nezpochybňuje, spíš je to naopak a mnozí se snaží tvrdit, a nejspíš si to i myslí, že válku vyhrála z velké části SSSR a spojenecká pomoc se zamlžovala.

    Debata začla o vlivu Američanu na to, že Evropa nemluví německy. Transfer technologii je zcela zásadní, pokud by tyto technologie měli čistě z Německa, GB a od nás, efektivita jejich výroby by byla daleko nižší. Navíc přítomnost amerických továren a technologii měl velký vliv na zásadní vliv na L&L.

    To že největší část pomoci dostali až po 42 je Pravda, je taky Pravda, že z celkové výroby to byla pak jen malá část.

    Ale nejdřív si musíš uvědomit, v jak špatném stavu ekonomika a politická situace v SSSR byla bezprostředně po invazi, přišli o velkou část vojenského materiálu, vojáků a hlavně o jejich hlavní zemědělské oblasti. Občané SSSR už před válkou toho jídla neměli moc. Rozjet novou zemědělskou výrobu trvá, navíc bez chemie a techniky je to velmi neefektivní. V té době dostali malou (v porovnání k celkovým dodávkám) ale strašně důležitou pomoc která byla životně důležitá. Co se týká vojenské pomoci, tak Britové byli první a jich tanky sehráli důležitou roli v bitvě o Moskvu. Ale jak už jsem psal, vojenská pomoc byla to nejméně důležité z celého L&L.

    Za roky 1941 a 1942 Spojenci dodali zhruba každý rok:

    50% roční spotřeby cukru
    50% roční spotřeby zeleniny (včetně fazolí, hrášků, salátů, apod.)
    20% roční spotřeby masa
    100% roční spotřeby masných produktů!
    40% roční spotřeby sádla

    zhruba 2176 zemědělských traktorů doručených každý rok (sovětská produkce v roce 1941-1945 v podstatě neexistovala, neboť byla převedena na výrobu tanků a nákladních vozidel)
    2789 železničních vagonů pro převoz potravin a obilí doručených každý rok, podobná situace jako u 1.
    zhruba kolem 35 tisíc náklaďáků doručených za roky 1941 a 1942 – osamoceně za rok 1942 se jednalo o 127% produkce SSSR pro rok 1942! Za rok 1941 se jednalo o 1506 motorových vozidel z USA a 867 z UK.
    ….
    Velmi dlouhé pokračování zde

    http://www.valka.cz/clanek_133...

    Takže jestli tě to zajímá, tak si to prostuduj.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    15:52 25.06.2015

    http://www.liveleak.com/view?i... Súhlas s p.Grohmannom .... Faktom je, že som videl i falošné videá z ukrajinskej strany ... ale tanky ruskej armády ...Zobrazit celý příspěvek

    http://www.liveleak.com/view?i...

    Súhlas s p.Grohmannom ....

    Faktom je, že som videl i falošné videá z ukrajinskej strany ... ale tanky ruskej armády T-72B3 sú zdokomentované prevažne z ruskej strany ... takže skôr skôr ako o "upravovaní" to svedčí o neznanosti techniky zo strany ruských propagandistov .. v tomto prípade "opolčencov" ....

    Sice sa v tomto konflikte klame naozdaj dosť ... ale vzhľadom na obrovské množstvo materiálu, ktorý nemá šancu "lustrovať" žiadna strana .... si každý pozorný divák urobí úsudok sám .... nepotrebuje na to ani médiá ... ani expertov ....


    Inak čo sa týa všeobecne takov T-72 tak som nevidel JEDINÝ záber č foto, že by ich používala ukrajinská strana v boji (mimo pár ukoristených kusov).

    Zato sú štandartným tankom "opolčencov" .... a to od verzie T-72A cez T-72B, T-72B1 až po T-72BM ..... (T-72B3 nie sú u "opolčencov" zdokumentované)

    Vzhľadom na to, že už ich v boji stratili asi 20 a stále ich majú desiatky .. tak je jasné, že musia byť jedine z Ruska ....

    Ukrajinské "tajné sklady" zatiaľ nik nezdokumentoval ... a ak sa nejaké zjavia .. tak je to zvyčajne charkovský oprávárenský tankový závod, ktorý nikdy "povstalci" neobsadili ....

    A Ukajinci svoje tanky T-72 nepoužívajú .... z dôvodu nedostatku ND ... o čom bol tu už článok ... takže ich nemôžu v boji stratiť ....Skrýt celý příspěvek

  • boromej
    15:45 25.06.2015

    Shania: Mimochodem to k tomu, že Rusové nakupovali nějaké americké technologie - ukažte mi nějakou moderní společnost, která by dosáhla technologického pokroku v naprosté izolaci ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania: Mimochodem to k tomu, že Rusové nakupovali nějaké americké technologie - ukažte mi nějakou moderní společnost, která by dosáhla technologického pokroku v naprosté izolaci od zbytku světa. To to pak rovnou můžeme uzavřít s tím, že druhou světovou vyhráli Syřani, protože dali lidem písmo. ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    15:40 25.06.2015

    Karel Racek : Ja mam podobny nazor , podle meho nejsou rusaci v dnesni dobe v zadne oblasti konkurence zapadu . Jak vojensky tak ekonomicky jsou o rad nize . Proto se me dnesni ...Zobrazit celý příspěvek

    Karel Racek : Ja mam podobny nazor , podle meho nejsou rusaci v dnesni dobe v zadne oblasti konkurence zapadu . Jak vojensky tak ekonomicky jsou o rad nize . Proto se me dnesni propaganda zda jako ucelove vytvareni nepritele . Ze to reakce z ruske strany jen podporuji jsou druha vec .

    Jak vas muze ohrozit oblast , ktera ma mene nez 1/10 vaseho obyvatelstva a 1/20 vaseho HDP ?Skrýt celý příspěvek

  • boromej
    15:40 25.06.2015

    Shania: Pokud Vás zajímá význam LL ve druhé světové válce, věnujte prosím pozornost tomu, kdy probíhala. Významně se rozjela až PO zastavení fronty, až PO bitvě u Moskvy, až PO ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania: Pokud Vás zajímá význam LL ve druhé světové válce, věnujte prosím pozornost tomu, kdy probíhala. Významně se rozjela až PO zastavení fronty, až PO bitvě u Moskvy, až PO zastavení Němců u Leningradu. A s první zimou byl v podstatě už s válkou konec. Němci o příležitost přišli, nezvládli to, na dobytí Ruska měli jen chvíli času, pak už pro ně bylo prostě a jednoduše nemožné nad Ruskem zvítězit, německá armáda by jednoduše vykrvácela.
    Je nesporné, že pomoc Sovětskému svazu byla významná, ale tvrdit, že bez nich by Sovětský svaz prohrál válku je nesmysl. Ty nejvíc horké chvilky si Rusové vyžrali sami. Americká pomoc jim významně pomohla uskutečňovat své ofenzivy, ale v té chvíli už Němci neměli na vítězství šanci.

    Ale jako naprosté sci-fi se mi zdá to, že kdyby Německo porazilo Sovětský svaz, tak že prý Amerika by Němce stejně porazila. Můžu se zeptat, jak si to představujete? Podívejte se, jak zatápěli Němci Američanům na západě na pokraji svých možností a teď si představte, že by Němci měli úplně všechny síly pro boj se Sovětským svazem volné a měli by navíc veškeré sovětské zdroje. To by se žádná materiální převaha Američanů nekonala, žádná totální letecká převaha, žádné osamocené německé tanky proti záplavám amerických. Kdyby taková situace nastala, podle mě by Amerika podepsala s Německem mírovou smlouvu, nebo by se obě země začaly předhánět ve výrobě atomovek. Ale suverénně říct, že Američané by se prostě někde vylodili a hurá na Berlín, mi opravdu zavání fantastickou literaturou.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    15:38 25.06.2015

    Pánové, nechte prosím to fantazírováni o počítačové grafice a upravených tancích v photoshopu. Pokud máte takto lacině (a bez špetky znalosti problematiky) zpochybňovat obrazový ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové, nechte prosím to fantazírováni o počítačové grafice a upravených tancích v photoshopu. Pokud máte takto lacině (a bez špetky znalosti problematiky) zpochybňovat obrazový materiál, doporučuji změnit diskuzní fórům. Podobné propagandistické štěky si nechte jinde.Skrýt celý příspěvek

  • Karel Racek
    15:27 25.06.2015

    Nevidím, důvod jsme se Rusku měli nějak stavět, nijak nás neohrožuje, kdyby se západ netlačil na Ukrajinu, tak je tam těd klid. Reálné možností Ruské armády napadnout Nato jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevidím, důvod jsme se Rusku měli nějak stavět, nijak nás neohrožuje, kdyby se západ netlačil na Ukrajinu, tak je tam těd klid.
    Reálné možností Ruské armády napadnout Nato jsou velice bídné, byla jistá sebevražda, jediné, čím si mohou držet respekt jsou jaderné zbraně, co se týče počtu a stavů techniky, vycvičenosti armád, nemůže Rusko se státy Nato v žádném případě měřit.

    K té Ruské technice na Ukrajině, jak tu někteří zmiňují, co čem se tu bavíte, není problém i v zájmu propagandy fyzicky upravit pár T-72, aby vypadaly jako t-72B3, navíc při dnešních možnostech počítačové grafiky, animace, se dá zfalšovat cokoli, je -li to potřeba, takže asi tolik k údajné Ruské technice na Ukrajině.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    15:01 25.06.2015

    fenri: ok, v rusku je vsechno mozny. Know how je podstatna cast a zrovna lidska sila byla to posledni, co jim chybelo. To co nemeli byli zkusený manageri a vyskoleny personal, ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: ok, v rusku je vsechno mozny.

    Know how je podstatna cast a zrovna lidska sila byla to posledni, co jim chybelo. To co nemeli byli zkusený manageri a vyskoleny personal, ktery jim USA vycvicili, navrhly tovarny.

    Rusove díky tomu meli dalo pokrocilejsi vyrobu nez Nemci.

    Každopádně tohle je jen jeden z mnoha bodu v tom článku a i kdyby nebyli všechny pravdivé, tak jen dva - tři z nich by měli zásadní vliv na východní frontu.

    Jak jsem psal, ty co jsou podle mě nejdůležitější jsou potraviny a logistika (od aut, přes lokomotivy, po semafory až po palety)Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    14:35 25.06.2015

    Shania - na stavbě není nejdůležitější architekt. Architekt může udělat super plán, ale jaksi nic nestojí a stát nebude. Nula. dělníci, zedníci postaví alespoň nějakou kůču. ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania - na stavbě není nejdůležitější architekt. Architekt může udělat super plán, ale jaksi nic nestojí a stát nebude. Nula. dělníci, zedníci postaví alespoň nějakou kůču. Nicméně - Američané v SSSR za války žádnou továrnu (natož takovou, která by ovlivnila boje) nepostavili...
    O invazi do USA samozřejmě řeč být nemůže, o tom žádná a snad to nikdo netvrdí.
    Prostě velmi pravděpodobně by "pouze" nedošlo k invazi (nebo by skončila katastrofou) a celkem lze očekávat, že Británie, na kterou by směřoval celý potenciál Třetí říše by měla obrovské problémy. Nicméně - kdyby....Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    14:11 25.06.2015

    http://lostarmour.info/... pekuc Myslím, že tej zničene techniky ruske armády už je zdokumentovanej dosť aby sme viedli diskisiu o (ne)účasti ruskej armády na Ukrajine ...Zobrazit celý příspěvek

    http://lostarmour.info/...

    pekuc

    Myslím, že tej zničene techniky ruske armády už je zdokumentovanej dosť aby sme viedli diskisiu o (ne)účasti ruskej armády na Ukrajine ....

    BTR-82A,T-72B3, T-72BM (T-72, vzoru 1989), OT Vystrel ....je toho dosť .....Skrýt celý příspěvek

  • Jan Horten
    14:05 25.06.2015

    Pekuc - Když jsme na Armádních novinách dám vám třeba odkaz, na tu ruskou techniku na Ukrajině, odkaz zas z Armádních novin :-) ...Zobrazit celý příspěvek

    Pekuc - Když jsme na Armádních novinách dám vám třeba odkaz, na tu ruskou techniku na Ukrajině, odkaz zas z Armádních novin :-) http://www.armadninoviny.cz/du... Ale jistě to podle vás bude zas jen nějaká proti-ruská propaganda :-)Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    14:03 25.06.2015

    Ngarem: //Američané vstoupili do války až ve chvíli, kdy hrozilo osvobození většiny Evropy komunisty. // Tohle je fakt dobry? Takže očividně považuješ invazi v normadii jako ...Zobrazit celý příspěvek

    Ngarem: //Američané vstoupili do války až ve chvíli, kdy hrozilo osvobození většiny Evropy komunisty. //
    Tohle je fakt dobry? Takže očividně považuješ invazi v normadii jako zapojení USA do války, prostě boží:)


    Nikdo se nebojí invaze Rusů k nám... Je tu obava, že Rusové se pokusí o podobný kousek jako s Krymem, obsadí pobaltí, protože budou předpokládat, že síly NATO nezareagují dost rychle a pak se jim nebude chtít s Ruskem do války. Což je dost reálný scénář, proto je kladen důraz na jednotný postoj k Rusku a odsouzení jejich akcí. Proto nemůžeme říct, ok nic se nestalo, budeme dělat jako by nic.Nechápu jak takové základní věci pořád někomu nedochází

    Rusko navíc už teď dostalo čistý šek na to Krym si ponechat a tím je západní Ukrajina. Jenže tohle nějakou dobu potrvá, aby Putin neztratil tvář.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 12