Jak se postavit současnému Rusku?
- 24. 6. 2015
- 228 komentářů
- Matej Kandrík
Téměř rok a půl se na Ukrajině odehrává scénář, který na svém počátku málokdo předpokládal. Konflikt v zemi rozpoutává vášnivé debaty zastánců nejrůznějších postojů. Napsáno už bylo mnoho, a proto by bylo namístě ptát se, co bude dál. Článek vznikl původně pro vojenský blog On War | On Peace.
Jak by měla Evropa nastavit své vztahy k Rusku? Jaké role by mělo plnit NATO a jaké EU? Které strategické cíle je třeba sledovat a jak je převést do konkrétních politických opatření? Nově vydaný report britského královského think-tanku Chatham House s názvem Ruská výzva odpovídá na tyto a další otázky. Shrnutí těch nejzajímavějších nyní čtenářům přinášíme.
Neučiňme Rusko agresivnější
Rozsáhlá korupce, mezinárodní izolace, represe místo reforem. Současné fungováni režimu v Rusku je dlouhodobě neudržitelné, píše se ve vstupní premise ,,Ruské výzvy". Zásadní změnu režimu zmíněné faktory dříve či později vyvolají, nicméně nikdo neví, jakým směrem se budoucí systém vydá. Proto je třeba, aby kroky Západu neučinily ruskou vládu mnohem agresivnější a nevypočitatelnější.
V současnosti je prioritou zamezit Rusku použití hrubé síly proti sousedním státům, a to odstrašením a zadržováním. Ovšem je třeba vyvarovat se ideologické rovině. Ta by pouze posílila narativ Kremlu o západní snaze rozvrátit ,,Svaté Rusko". Odstrašení má byt postaveno na flexibilním základu a jasných pravidlech, zmínit lze například podmínění zmírnění sankcí hmatatelnými ústupky či spolupráci ze strany Vladimíra Putina.
Druhým strategickým cílem je pro autory jednoznačná komunikace s ruskými elitami a obyvatelstvem. Rusko je odjakživa důležitým aktérem evropské bezpečnosti, podle toho je nutné s touto zemí komunikovat. Svých cílů a naplnění požadavků, dosáhne spíš jako součást evropského kooperativního mezinárodního systému, než jako izolovaný regionální hegemon. Sama o sobě je tato idea dobrá, nicméně je třeba ptát se, zda Rusko chce být takovým aktérem. Země vzhlíží k obnově velmocenského statusu a její aktuální nálady – a snad i ruská mentalita obecně – nedávají moc důvodu k optimismu.
Deklarujme nemožnost omezené války
Zcela rozumně, ale s otazníkem nad realizací, se jeví apel na minimalizaci izolace ruské populace. Její odloučení nahrává v krátkodobém horizontu současnému režimu. V dlouhodobém pak snižuje vyhlídky na vnitřní pozitivní změnu v zemi. Politici Západu by tak měli nakreslit jasnou dělící linii mezi současnou ruskou vládní garniturou a obyvateli Ruska. Pomoci by jim přitom měl rozvoj kapacit v oblasti strategické komunikace a mediální podpory. Tuto nutnost si již uvědomuje Evropská unie a také na ní pracuje, na výsledky si však ještě počkáme řadu let.
V části navrhovaných politických opatření je text premise konkrétnější. Severoatlantská organizace má jednoznačné deklarovat nemožnost omezené války, což v praxi znamená nejspíš příslib robustní odpovědi na dovolenou zelených mužíčku v letoviscích aliančních států.
Daleko zajímavěji působí návrh obnovy konvenčních kapacit tak, aby Rusko nebylo drážděno příliš jednoduchými cíli. Slova generála Petra Pavla – o schopnosti Ruska obsadit Pobaltí do osmačtyřiceti hodin – jako by byla slyšet až v Londýně. Spekulovat lze o chystání půdy pro stálé základny NATO v Litvě, Estonsku a Lotyšsku. Jaká asi zareaguje Rusko, se již nikdo v dokumentu neptá.
Ukrajina: příslib komplikací nebo inspirující příklad?
Obnova Ukrajiny. To je stavebním kamenem stabilizace poměru ve východní Evropě a zamezení ruského vlivu v ní. Zatím však selhávající stát na hranici Evropské unie přislibuje komplikace. Exploze organizovaného zločinu, emigrace a společensko-politická radikalizace. To vše lze očekávat, pokud Ukrajina padne. Naopak v případě efektivní tranzice a úspěšného rozvoje bude země inspirujícím příkladem v postsovětském prostoru.
I když ne všechny státy sousedící s Ruskem připouští, že v nich kroky Putinovy země vůči Ukrajině zasely nedůvěru, je nutné to předpokládat. Daný případ pro ně může být alternativou. Musí si uvědomit nutnost strukturální reformy, které se dnes Ukrajině bez podpory zvenčí nedaří. Pro tyto potřeby by podle autorů dokumentů měla EU transformovat Východní partnerství.
Nakonec za ústřední kostru správy Chatham House považuji myšlenku jednotného, jasně definovaného tlaku na Rusko, který ovšem musí být srozumitelně komunikovaný a zasazený do jasně definovaného souboru pravidel.
Západ si nemůže dovolit nechat Kreml zcela izolovat ruskou populaci a pěstovat v ní mentalitu obléhaných. Rovněž by se měl snažit minimalizovat vlastní kroky, které by vedly k podobnému scénáři na vlastním území. Vladimír Putin nebude vládnout Rusku věčně. Pro bezpečnější Evropu by proto nebylo rozumné, zabarikádovat cestu na Západ jeho potencionálním nástupcům.
Související články
ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině
Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor ...
- 25.02.2015
- 325 komentářů
- Adam Čech
Začátek třetí světové války podle Michaila Chondarenoka
Co bude následovat, pokud se vojska NATO zapojí do konfliktu na východní Ukrajině? O takovém scénáři ...
- 29.04.2015
- 157 komentářů
- Jan Grohmann
Stav hlavních ruských modernizačních programů
Ruský vojenský deník Nězavisimaja gazeta přinesl článek o stavu hlavních modernizačních projektů ...
- 11.06.2015
- 119 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské vojenské výdaje mimo kontrolu
Rusko v posledních letech masivně investuje do modernizace své armády. Ambiciozní modernizační plány ...
- 16.06.2015
- 276 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko není jen Putin, ale jeho myšlenky, kroky a názory podporuje drtivá většina obyvatel a politické reprezentace, až odejde Putin, nastoupí jiný silný politik, který půjde v jeho ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko není jen Putin, ale jeho myšlenky, kroky a názory podporuje drtivá většina obyvatel a politické reprezentace, až odejde Putin, nastoupí jiný silný politik, který půjde v jeho stávajících stopách, nebude to už žádný slaboch nebo ochlasta, jak v 90. letech.
Západ si nemůže dovolit nechat Kreml zcela izolovat ruskou populaci..., dnes mají televizi, satelit, internet i v zapadlé vesnici na Sibiři, lidi v Rusku vědí, co se děje, ale západní propagandu neberou a nevěří jí, už ani v západních zemích už propagandě o spontálních barevných revolucích, humanitárních válkách ve jménu demokracie pro dobro lidí, kteří strádají pod rukou "špatné vlády",
No nevím, jestli se lidem v Iráku, Libyi, Sýrii, na Ukrajině. žije lépe něž před barevnou revolucí nebo útokem USA a spojenců...
Když se člověk podívá na videa uprchlíků, vypadá to, že Lybijští protivládní rebelové odložili samopaly a vydali se na lodích do EU žádat o sociální dávky.
Dušan:,
co takhle důkazy tanků T-72B3 u separatistů? O kolik techniky přišla Ukrajinská armáda u Debalceve a v dalších lokalitách, kde je separatisté obklíčili a zajali? I poškozená technika se dá opravit...Skrýt celý příspěvekCelý článek je plný blábolů o tom jak zastřít to , že EU potřebuje Rusko úplně stejně jako Rusko EU. Díky hlouposti EU přimykají Rusko více do sféry svého vlivu především Číňané. ...Zobrazit celý příspěvek
Celý článek je plný blábolů o tom jak zastřít to , že EU potřebuje Rusko úplně stejně jako Rusko EU.
Díky hlouposti EU přimykají Rusko více do sféry svého vlivu především Číňané. Což z dlouhodobého hlediska nebude dle mého názoru pro Rusko až takovou výhodou. Je to pro Rusko spíše rána z nouze.
To samozřejmě vyhovuje USA , neboť tím více přimknou do sféry svého vlivu EU.
Což též nepovažuji za dobré.
Probíhá zde jasná snaha opět rozdělit svět na dva tábory. Bohužel to nebude pro EU výhodné a ani pro RF. Mnohem výhodnější by bylo spojení EU a RF.
Losna, nebo Mažňák? Přikláním se k názoru třeba Bahňák.Skrýt celý příspěvekardz Odmietať vládu a ozbrojene povstať proti nej sú dve DIAMETRÁLNE rozdielne veci ... Tiež odmietam svoju vládu ... ale ani náhodou nechcem robiť povstanie : ) Sledoval ...Zobrazit celý příspěvek
ardz
Odmietať vládu a ozbrojene povstať proti nej sú dve DIAMETRÁLNE rozdielne veci ...
Tiež odmietam svoju vládu ... ale ani náhodou nechcem robiť povstanie : )
Sledoval som Ukrajinu pozorne ... a môžem zdokladovať, že "opočenci" sú produktom Moskvy ....
Celé ten začiatok "povstanai" bol režírovaný z Mosky ... a sice domáci nemali radi Kyjev, ale zbrane držali v rukách takmer výlučne "dovolenkári" .. v prvej fáze hlavne z Čečenska ....
Už toto musí každého súdneho člověka zaraziť ... prečo by práve Čečenci mali ísť "zachraňovať" Rusov kdesi na Ukrajine .....
A teraz možno tam nie sú "regulárne jednotky" .. ale je to čistá formalita ... všetky tanky T-72 čo používajú "opolčenci* sú z Ruska ..... nie je zdokumentovaný JEDINÝ ukoristený tanki od Ukrajincov (jedine ak zpätne ukořistěných pár ks čo před tým padlo do ukrajinských rúk) a ani jeden z tých legendárnych "tajných sklado" ....
A pravidelná ruská armáda na Ukrajine bojovala ... tanky T-72B3 nik iný nepoužíva ... ani "opolčenci" nie ....
Inak je dosť charakteristická pozícia Putina k tým akože "opolčencom" ....
Formálne neuznáva Novorusko, ani tie "republiky", ani "referendá" ... čisto formálne je na strane západu ....
V praxi to znamená, že hocikedy môže "opolčencov" hodiť cez palubu ... a potom s nimi bude krátky proces ... alebo podporiť ako "páku" na Kyjev ... tak ako pri "južnom fronte", kedy ich ruská armáda zachránila .... alebo pri Debalceve, kedy tí "ukrajinskí traktoristi" neboli schopní poraziť Ukrajincov u Debalceve ....Skrýt celý příspěvekNo teda v tom Londýně mají problémy... Vím, že tyto články jsou v dnešní době velmi chtěné a krásně prodejné. Navíc, jak je vidno přitahují čtenáře k diskuzím. Mě osobně, pokud se ...Zobrazit celý příspěvek
No teda v tom Londýně mají problémy... Vím, že tyto články jsou v dnešní době velmi chtěné a krásně prodejné. Navíc, jak je vidno přitahují čtenáře k diskuzím. Mě osobně, pokud se tu bavíme o evropské bezpečnosti zneklidňuje mnohem víc toto:
http://www.parlamentnilisty.cz...
Sice Parlamentní listy to podávají dost emotivně, ale jádro věci je jasné.
Dále vidíme IS (již plně fungující), který má velkou motivaci ovládnout Evropu. Ale radši řešíme Rusko a bla bla bla. A za našimi zády se vynořuje mnohem horší nepřítel, pro kterého nejsme pomalu ani lidi.Skrýt celý příspěveklogik videl som za viac ako rok od štátneho puču v kyjeve stovky stovky videí z diania na donbase a na základe nich tvrdím, že donbas odmieta súčasnú kyjevskú vládu a je to ...Zobrazit celý příspěvek
logik videl som za viac ako rok od štátneho puču v kyjeve stovky stovky videí z diania na donbase a na základe nich tvrdím, že donbas odmieta súčasnú kyjevskú vládu a je to pochopiteľné že to tak je keď uvážime koľko utrpenia im kyjevské komandá spôsobili. A vy na základe čoho tvrdíte, že donbas chce byť súčasťou dnešnej ukrajiny?
Janukovyč sa dohodol na predčasných voľbách so zástupcami majdanu a boli u toho aj diplomati z poľska, francúzska, nemecka. Keby nezačali útočiť na štátne budovy boli by voľby nejako by dopadli zostavila by sa nová vláda a ani vojna na donbase by nebola ani anexia krymu by nebola.
Všetku negáciu spustil násilný prevrat v kyjeve
O tom, že väčšina opolčencov je z donbasu je množstvo dôkazov a to že tam nie sú regulérne ruské jednotky potvrdil pred časom aj náčelník generálneho štábu ukrajiny. Sú tam ruskí dobrovoľníci aj českí či slovenskí.
marius časť ľudí je antiruskou propagandou tak spracovaná že keby USA zaútočili na rusko ešte by tomu tlieskali.Skrýt celý příspěvekChlapi, zbytečně se tu hádáme. Logik má svůj názor a zjevně se nenechá přesvědčit. Bohužel je lidí, kteří uvažují jako on v ČR potažmo v Evropě většina. Není se co divit, každý den ...Zobrazit celý příspěvek
Chlapi, zbytečně se tu hádáme. Logik má svůj názor a zjevně se nenechá přesvědčit. Bohužel je lidí, kteří uvažují jako on v ČR potažmo v Evropě většina. Není se co divit, každý den v televizi a v novinách strašení Ruskem. Bojím se, že zanedlouho sami lidi budou vlády prosit ať se na Ukrajinu pošle armáda, protože se musí Rusovi ukázat síla, ničemu jinému přece mužici nerozumí. Pak bude pozdě bycha honit, až se to někomu vymkne z ruky.
Logiku je třeba si uvědomit, že by mohl zařvat někdo z rodiny. Pokud se západu podaří tu válku rozpoutat, bude se to týkat všech. Nemysli si že tobě se to vyhne.Skrýt celý příspěvekAch jo...prezident Janunkovič byl zbaven funkce v rozporu s Ukrajinskou ústavou, pakliže parlament postupuje v rozporu s ústavou a vláda z něho vzešlá bez mandátu voleb provádí ...Zobrazit celý příspěvek
Ach jo...prezident Janunkovič byl zbaven funkce v rozporu s Ukrajinskou ústavou, pakliže parlament postupuje v rozporu s ústavou a vláda z něho vzešlá bez mandátu voleb provádí cokoliv je zcela legitimní takovou vládu a takový parlament nejen ignorovat, ale též proti němu vystoupit. Parlament v době postmajdanské nebyl usnášenischopný ve věci odvolání prezidenta, přesto tak učinil. Krym byla autonomní republika Ukrajiny v době kdy si tamní parlament odhlasoval nezávislost a referendum měl mnohem větší legitimitu než vláda v Kyjevě. Pakliže tvrdíte, že je v rozporu s ústavou povolat pořádkové jednotky na demonstranty obsazující vládní budovy tak Vám docela hapruje oprávněnost vojenských akcí na Donbasu - navíc jako první hrozil odrtžením od tehdy ještě Janunkovičovi Ukrajiny Lvov - to jen tak mimochodem - docela by mne však zajímalo pokud by Janunkovič vyslal do Lvova Berkuty k postřílení tamních separatistů jak byste ječel o tom, že vláda nemá právo posílat vojáky na vlastní lidi. Je totiž vcelku komické když policajti na demonstranty vadí (jakoby jinde ve světě nevytáhli nikdy pendrek ani zbraň), ale vojenské zásahy nevadí - pokrytectví až na půdu. Janunkoviče zbavil prezidentského úřadu parlament minulý týden jaksi podruhé, musel si na to odhlasovat nový zákon, čímž nechtěně připustil, že jeho předchozí sesazení bylo v rozporu s ústavou a šlo o státní převrat - UA ústava nezná dvojprezidetnství, tudíž celý Porošenkův mandát je komedie na devátou....opět je nasnadě, že pokud v hlavním městě proběhne státní převrat a z ústavy je cár papíru (což si rád přečtu jak zkusíte popřít, jelikož v tom nezkouší hledat legitimitu ani mainstream na západě) těžko chtít po autonomní republice poslušnost. Janunkovič podespal dohodu sepolu se třemi zástupci EU, z té dohody byl cár papíru díky majdanistům ani ne do dvanácti hodin...opět nepopírá ani evropský mainstreamSkrýt celý příspěvek
Fenri: a to jako myslíš před válkou nebo během války? Režim jižního Vietnamu byl zkorumpovaný* a v nijak zvláštní oblibě, ale zvěrstva, které prováděl severní Vietnamu se s tím ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri: a to jako myslíš před válkou nebo během války?
Režim jižního Vietnamu byl zkorumpovaný* a v nijak zvláštní oblibě, ale zvěrstva, které prováděl severní Vietnamu se s tím absolutně nedají srovnávat.
Pro Vietnamce to byl boj proti cizímu nepříteli (po zkušenostech s Francouzi…), to byl hlavní důvod, proč tam byla podpora pro boj, něco podobného jako boj proti nacismu v Rusku. Navíc jako by jsme nevěděli jak komunistická propaganda uměla nadchnout prosty lid pro svoji věc…
Civilisté ale byli doslova terorizovaní Vietcongem. A značná část spolupráce byla z donucení. Vietconf: když nebudete srnami, popravíme celou tvoji rodinu/vesnici
ARVN: když přijdeme na to, že spolupracujete Vietcongem, dostanete kulku do hlavy.
US Army: aby na vas emohl vietcong, postavili jsme vám tamhle krasnou oplocenou vesnici..
Takže vesničane v jižním Vietnamu to opravdu neměli jednoduché (ztráty195,000–430,000)
Po ofenzivě TET Vietcong doslova přestal existovat . NVA přebrala jeho úlohu, a i když jich Američané zabili obrovské množství, tak bez možnosti zaútočit na severní Vietnam se nedalo vyhrát.
*to stejné bylo v jižní Korei, kde jsou teď, kde je sever a podobných příkladů by bylo ještě hodně.
Fakt mě naštve (tohle není na tebe Fenri), když si tu přítel ruska ohání americkými zvěrstvy ve Vietnamu, když to byli soudruzi ze SSSR a jejich skvělá ideologie, kteří doslova rozesrali půlku zemí třetího světa a mají na rukou víc krve než kdokoliv jiný.Skrýt celý příspěvekardz: Ne, v demokratických státech se mění vlády v okamžiku, kdy té předchozí nebyla daná důvěra, nebo sama rezignuje. Máte plnou pusu demokracie a nevíte ani takové základní ...Zobrazit celý příspěvek
ardz: Ne, v demokratických státech se mění vlády v okamžiku, kdy té předchozí nebyla daná důvěra, nebo sama rezignuje. Máte plnou pusu demokracie a nevíte ani takové základní věci?
Demonstrace za odstoupení jakéhokoli voleného představitele jsou pak naprosto normální součástí demokracie. Co není součástí demokracie je, když ty demonstrující nechá prezident opakovaně zmlátit.
Janukovič se pak dohodl se třema ukrajincema, nikoli s majdanem.
---
To, že válka v donbasu byla kvůli majdanu je pak lež. Protože
1) kdyby šlo donbaským "separatistům" o volby, tak by je násilím neblokovali
2) Rusku do interních věcí ukrajiny nic nebylo a tak ho to nijak neopravňovalo ukradnout Ukrajině Krym a bez toho by nebyla válka v Donbasu
3) separatisté nebyli ve skutečnosti místní, ale ruské a krymské bandy, jak je krásně vidět z toho, kdo je vedl (Strelkov - rus, Borodai - rus)...
Takže majdan je jen zástěrka - ve skutečnosti to byl převrat vedený rusi, kteří odmítali standardní demokracii a místo toho používali násilí a byl zponzorován z a řízen z Ruska.Skrýt celý příspěvekfenri: anebo také demonstrace. Co už ovšem do demokratických procedur nepatří je když tu demonstraci začne stát nelegálně mlátit. Stejnětak do demokratických procedur nepatří, když ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: anebo také demonstrace. Co už ovšem do demokratických procedur nepatří je když tu demonstraci začne stát nelegálně mlátit. Stejnětak do demokratických procedur nepatří, když banda rusů začne obsazovat státní úřady.
A čím byl prosím KONKRÉTNĚ jižní Vietnam zločinný? Prosím dejte sem nějaký konkrétní zločin, co provedl, nebo jakou hlásal zločinnou ideologii? Jistě nebyl bez vady, ale co hrozného udělal, že to zasluhuje srovnání se severním Vietnamem, který rozpoutal válku, nebo s komunistickou ideologií, co má na svědomí miliony životů?
To, že z něj občas někdo utekl na sever (ono se utíkalo i opačně) dokazuje něco asi tak, jako to, že sudetští němci chtěli do říše dokazuje, že první republika byla
zločinější než Hitler.
---
ardz: Donbas nikdy ničím neprokázal, že stojí o rusko. Největší demonstrace (cca 15.000) lidí byla ,ax směšná a do vypuknutí násilností tam vyhrávali proevropské strany (ano, strana regionů měla v programu vstup do EU).
USA ve Vietnamu na nikoho nezaútočila. USA začala pomáhat NAPADENÉMU JIŽNÍMU VIETNAMU. Nebo chcete tvrdit, že Velká Británie byla agresor, když vyhlásila válku nacistickému Německu kvůli Polsku?
A koukám, že kafemlejnek (ohledně toho, že Kyjev na někoho zaútočil) pokračuje. Vzhledem k tomu, že nereagujete na argumenty, na Vaší zadrhnutou lživou desku nebudu dále reagovat. Zkuste strčit do přenosky, někdy to pomůže.Skrýt celý příspěveklogik veď už viac krát to tu bolo napísané. V demokratických krajinách sa menia vlády cez voľby. Janukovyč sa dohodol s majdanistami a boli pri tom aj diplomati z poľska, ...Zobrazit celý příspěvek
logik veď už viac krát to tu bolo napísané.
V demokratických krajinách sa menia vlády cez voľby.
Janukovyč sa dohodol s majdanistami a boli pri tom aj diplomati z poľska, francúzska a nemecka o predčasných voľbách. Keby zelení muzíčci nezačali násilne obsadzovať štátne budovy a neprebehol by násilný puč boli by voľby z nich by vznikla nejaká vláda a išlo by sa ďalej a vojna na donbase by nebola.Skrýt celý příspěvekRežim Severního Vietnamu byl srovnatelně zločinný, jako jižního. Dokonce k lidem se možná choval lépe, protože na jeho stranu masivně přecházeli vesničané Jižního Vietnamu, což se ...Zobrazit celý příspěvek
Režim Severního Vietnamu byl srovnatelně zločinný, jako jižního. Dokonce k lidem se možná choval lépe, protože na jeho stranu masivně přecházeli vesničané Jižního Vietnamu, což se vice versa prakticky nedělo. Kdyby vláda Jižního Vietnami měla zlomek podpory mezi lidmy, jako vláda Severního Vietnamu, sotva by prohrála.
Tím netvrdím, že byl Severní Vietnam dobrý. Pouze Jižní Vietnam byl extrémně špatně vedenou zemí a Vietnamci jaksi preferovali Vietnam severní.Skrýt celý příspěveklogik potom už dávno malo rusko zaútočiť na kyjevského agresora proti donbasu. Takže podľa niekoho na základe klamstiev útočiť na iné krajiny je v poriadku. Donbas stojí o ...Zobrazit celý příspěvek
logik potom už dávno malo rusko zaútočiť na kyjevského agresora proti donbasu.
Takže podľa niekoho na základe klamstiev útočiť na iné krajiny je v poriadku.
Donbas stojí o pomoc ruska a už dávno mohlo rusko oslobodiť donbas od okupačných prokyjevských síl a mnohí donbasania to rusku vytýkajú že im nepomohloSkrýt celý příspěvekfenri: prosím, zopakujte si standardní demokratické procedury. Parlament má právo vyslovit vládě nedůvěru. Regionální parlament nemá právo bez souhlasu státního parlamentu ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: prosím, zopakujte si standardní demokratické procedury.
Parlament má právo vyslovit vládě nedůvěru.
Regionální parlament nemá právo bez souhlasu státního parlamentu vyhlásit samostatnost, pokud mu tuto možnost ústava explicitně nedává.
Může se Vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak vše, co s tím můžete dělat.
ardz: vláda se dostala k moci naprosto standardně. Premiér Azarov odstoupil a parlament dal důvěru jiné vládě. Jak jinak byste si představoval, že by vláda dostala legitimitu? Oproti např. Rusnokově vládě, která u nás legálně vládla snad více než rok bez důvěry měla (tuším) Jaceňukova vláda legitimitu daleko větší.
A co kdybyste vypnul funkci kafemlýnek? Už jsem Vám dvakrát napsal, že ten, kdo začal s násilnostmi (tedy útočník) byly Strelkovovy bandy. Vy s tím nesouhlasíte? Pak neopakujte dokola svoji mantru jako rozbitej gramofon a zkuste napsat proč.Skrýt celý příspěveka co kdybyste teda to doložil jakýmkoli důkazem, vy pane čas? Ad Vietnam, máte pravdu, že konkrétní záminka s loděma asi byla vykonstruovaný. Mění to něco na tom, že režim ...Zobrazit celý příspěvek
a co kdybyste teda to doložil jakýmkoli důkazem, vy pane čas?
Ad Vietnam, máte pravdu, že konkrétní záminka s loděma asi byla vykonstruovaný. Mění to něco na tom, že režim Severního Vietnamu byl zločinný? Nebo že Severní Vietnam zaútočil na Jižní? A že Jižní stál o pomoc od Ameriky? A že pomoc napadenému proti agresorovi je správná (ať už se kolem dělá jakékoli divadélko)?Skrýt celý příspěvekLogik: "vy nevíte, že vyslovení nedůvěry vládě je standardní demokratický prvek?" -ovšem musí jí vyslovit strana která se hodí vám? Majdan může vyslovit nedůvěru, ale krymský ...Zobrazit celý příspěvek
Logik: "vy nevíte, že vyslovení nedůvěry vládě je standardní demokratický prvek?"
-ovšem musí jí vyslovit strana která se hodí vám? Majdan může vyslovit nedůvěru, ale krymský parlament nikoliv, že?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...