Jak se postavit současnému Rusku?

Cvičení v rámci operace Atlantic Resolve v Lotyšsku. Foto: U.S Army Europe
Cvičení v rámci operace Atlantic Resolve v Lotyšsku. / U.S Army Europe

Téměř rok a půl se na Ukrajině odehrává scénář, který na svém počátku málokdo předpokládal. Konflikt v zemi rozpoutává vášnivé debaty zastánců nejrůznějších postojů. Napsáno už bylo mnoho, a proto by bylo namístě ptát se, co bude dál. Článek vznikl původně pro vojenský blog On War | On Peace.

Jak by měla Evropa nastavit své vztahy k Rusku? Jaké role by mělo plnit NATO a jaké EU? Které strategické cíle je třeba sledovat a jak je převést do konkrétních politických opatření? Nově vydaný report britského královského think-tanku Chatham House s názvem Ruská výzva odpovídá na tyto a další otázky. Shrnutí těch nejzajímavějších nyní čtenářům přinášíme.

Neučiňme Rusko agresivnější

Rozsáhlá korupce, mezinárodní izolace, represe místo reforem. Současné fungováni režimu v Rusku je dlouhodobě neudržitelné, píše se ve vstupní premise ,,Ruské výzvy". Zásadní změnu režimu zmíněné faktory dříve či později vyvolají, nicméně nikdo neví, jakým směrem se budoucí systém vydá. Proto je třeba, aby kroky Západu neučinily ruskou vládu mnohem agresivnější a nevypočitatelnější.

V současnosti je prioritou zamezit Rusku použití hrubé síly proti sousedním státům, a to odstrašením a zadržováním. Ovšem je třeba vyvarovat se ideologické rovině. Ta by pouze posílila narativ Kremlu o západní snaze rozvrátit ,,Svaté Rusko". Odstrašení má byt postaveno na flexibilním základu a jasných pravidlech, zmínit lze například podmínění zmírnění sankcí hmatatelnými ústupky či spolupráci ze strany Vladimíra Putina.

Druhým strategickým cílem je pro autory jednoznačná komunikace s ruskými elitami a obyvatelstvem. Rusko je odjakživa důležitým aktérem evropské bezpečnosti, podle toho je nutné s touto zemí komunikovat. Svých cílů a naplnění požadavků, dosáhne spíš jako součást evropského kooperativního mezinárodního systému, než jako izolovaný regionální hegemon. Sama o sobě je tato idea dobrá, nicméně je třeba ptát se, zda Rusko chce být takovým aktérem. Země vzhlíží k obnově velmocenského statusu a její aktuální nálady – a snad i ruská mentalita obecně – nedávají moc důvodu k optimismu.

Deklarujme nemožnost omezené války

Zcela rozumně, ale s otazníkem nad realizací, se jeví apel na minimalizaci izolace ruské populace. Její odloučení nahrává v krátkodobém horizontu současnému režimu. V dlouhodobém pak snižuje vyhlídky na vnitřní pozitivní změnu v zemi. Politici Západu by tak měli nakreslit jasnou dělící linii mezi současnou ruskou vládní garniturou a obyvateli Ruska. Pomoci by jim přitom měl rozvoj kapacit v oblasti strategické komunikace a mediální podpory. Tuto nutnost si již uvědomuje Evropská unie a také na ní pracuje, na výsledky si však ještě počkáme řadu let.

V části navrhovaných politických opatření je text premise konkrétnější. Severoatlantská organizace má jednoznačné deklarovat nemožnost omezené války, což v praxi znamená nejspíš příslib robustní odpovědi na dovolenou zelených mužíčku v letoviscích aliančních států.

Daleko zajímavěji působí návrh obnovy konvenčních kapacit tak, aby Rusko nebylo drážděno příliš jednoduchými cíli. Slova generála Petra Pavla – o schopnosti Ruska obsadit Pobaltí do osmačtyřiceti hodin – jako by byla slyšet až v Londýně. Spekulovat lze o chystání půdy pro stálé základny NATO v Litvě, Estonsku a Lotyšsku. Jaká asi zareaguje Rusko, se již nikdo v dokumentu neptá.

Ukrajina: příslib komplikací nebo inspirující příklad?

Obnova Ukrajiny. To je stavebním kamenem stabilizace poměru ve východní Evropě a zamezení ruského vlivu v ní. Zatím však selhávající stát na hranici Evropské unie přislibuje komplikace. Exploze organizovaného zločinu, emigrace a společensko-politická radikalizace. To vše lze očekávat, pokud Ukrajina padne. Naopak v případě efektivní tranzice a úspěšného rozvoje bude země inspirujícím příkladem v postsovětském prostoru.

I když ne všechny státy sousedící s Ruskem připouští, že v nich kroky Putinovy země vůči Ukrajině zasely nedůvěru, je nutné to předpokládat. Daný případ pro ně může být alternativou. Musí si uvědomit nutnost strukturální reformy, které se dnes Ukrajině bez podpory zvenčí nedaří. Pro tyto potřeby by podle autorů dokumentů měla EU transformovat Východní partnerství.

Nakonec za ústřední kostru správy Chatham House považuji myšlenku jednotného, jasně definovaného tlaku na Rusko, který ovšem musí být srozumitelně komunikovaný a zasazený do jasně definovaného souboru pravidel.

Západ si nemůže dovolit nechat Kreml zcela izolovat ruskou populaci a pěstovat v ní mentalitu obléhaných. Rovněž by se měl snažit minimalizovat vlastní kroky, které by vedly k podobnému scénáři na vlastním území. Vladimír Putin nebude vládnout Rusku věčně. Pro bezpečnější Evropu by proto nebylo rozumné, zabarikádovat cestu na Západ jeho potencionálním nástupcům.

Zdroj: On War | On Peace

Nahlásit chybu v článku


Související články

ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině

Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor ...

Začátek třetí světové války podle Michaila Chondarenoka

Co bude následovat, pokud se vojska NATO zapojí do konfliktu na východní Ukrajině? O takovém scénáři ...

Stav hlavních ruských modernizačních programů

Ruský vojenský deník Nězavisimaja gazeta přinesl článek o stavu hlavních modernizačních projektů ...

Ruské vojenské výdaje mimo kontrolu

Rusko v posledních letech masivně investuje do modernizace své armády. Ambiciozní modernizační plány ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Wenet01
    19:45 24.06.2015

    Pokud jste Duašen věřil tomu, že RF nechá bez povšimnutí riziko, že UA vstoupí do NATO a vypoví RF smlouvu o Krymu, myslel jste, že přejde západem podporovaný státní převrat a ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud jste Duašen věřil tomu, že RF nechá bez povšimnutí riziko, že UA vstoupí do NATO a vypoví RF smlouvu o Krymu, myslel jste, že přejde západem podporovaný státní převrat a protiústavní svržení prezidenta a, že nechá na rozkaz vlády vzešlé z ještě v té době nikým nevoleného parlamentu převálcovat etnické rusy a rusky mluvící Ukrajince pravidelnou armádou a polovojenskými sbory ze západní Ukrajiny - nic si z toho nedělejte, nebyl jste na tom s informacemi o východě lépe, než většina představitelů EU, kteří si to z mě neznámých důvodů mysleli navzdory opakovanému vyjadření Ruska rovněžSkrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    19:40 24.06.2015

    Ano bez angažmá Ruska by byl v Donbasu klid - to je asi největší farizejství jaké znám. Bez angažmá západu by byl v Kosovu dnes jistě rovněž klid, stejný klid by ostatně zavládl i ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano bez angažmá Ruska by byl v Donbasu klid - to je asi největší farizejství jaké znám. Bez angažmá západu by byl v Kosovu dnes jistě rovněž klid, stejný klid by ostatně zavládl i ve Rwandě a v dalších státech. Jedna strana by prostě převálcovala tu druhou, početně slabší či hůře vyzbrojenou, nebo s menším počtem spojenců dodávajících vše potřebné. Zajímavé je, že západ takto ke světu rozhodně nepřistupuje a neřídí se heslem, že bez jeho angažmá by byl časem všude obdobný (nějaký) klid...jen se může zbláznit, když jiná mocnost prohlásí tím kdo má nárok na existenci jinou stranu než onSkrýt celý příspěvek

  • logik
    19:36 24.06.2015

    Kozlus - současná vláda žádným zrušením žádné listiny žádná rozhodně práva ze ZLPS neporušila. Janukovič ano. A ty furt nevíš, že s násilím na majdanu začala policie? Konrkétně ...Zobrazit celý příspěvek

    Kozlus - současná vláda žádným zrušením žádné listiny žádná rozhodně práva ze ZLPS neporušila. Janukovič ano.

    A ty furt nevíš, že s násilím na majdanu začala policie? Konrkétně 30.11. 2013 - najdi si to klidně i na RT - tehdy se ještě o tom rusko tolik nesnažilo lhát, takže je to i tam...Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    19:28 24.06.2015

    " co vědomě porušuje listinu základních práv a svobod" Myslis tak, jak soucasna UA vlada zrusila platnost te listiny a Donbase?? "nechává mlátit demonstranty" Tohle uz je fakt ...Zobrazit celý příspěvek

    " co vědomě porušuje listinu základních práv a svobod"
    Myslis tak, jak soucasna UA vlada zrusila platnost te listiny a Donbase??
    "nechává mlátit demonstranty" Tohle uz je fakt vrchol zaslepenosti. Obycejne lzes, nebo ti jen vynechava pamet? Myslis ty pokojny demonstranty, co se snazili policajty upalit nebo umlatit zeleznejma tycema? Vzpomen si na "nepokoje" kdekoliv v zapadnim svete. NIKDE JINDE neprokazala policije tolik zdrzenlivosti, jako pri Majdanu. Kdekoliv jinde, by ty chudacky davno rozehnali a pozavirali! Kde jinde na sebe nechali policajti jen tak hazet zapalny lahve?? A slavnej zapad tyhle "demonstranty" jeste podporuje a vari jim caj? To je ta demokracie? Velky kulovy leda.

    Normalne zacinam uvazovat, jestli ty a tobe podobni, nejste placeni Ruskem. Protoze kazdej, kdo videl zabery z Majdanu a neco si pamatuje, vidi, ze pises totalni hlouposti.

    "Saudske hnutie "Slobodní občania Najranu" podľa iránskej agentúry Fars obsadilo vojenskú základňu El-Masali v provincii Najran. Medzi opozičnými jednotkami a saudskoarabskými voj. jednotkami začali ozbrojené zrážky pri meste Kabaš, č. j. 10 km na juh od centra provincie Najran."
    Uvidime, co budes tvrdit za chvilku. Jestli je tohle pravda, tak Saudi se s tim rozhodne mazat nebudou a pak jsem zvedavej, co se nam bude tvrdit. Na jednu stranu je nas supr-cupr spojenec a o jejich rezimu se u nas tak nejak nemluvi, na druhou stranu ten zakrok asi nebude uplne slunickovaj a multikulti vyvazenej. Jsem zvedavej, jestli to bude interni vec Saudu, nebo bude jen moralne spravne sesadit sejka.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    19:05 24.06.2015

    marius: Zatím jediný, kdo někoho štve proti sobě je Rusko - bez jeho angažmá by byl dávno v Donbasu klid. kozluz: I když sesazení prezidenta bylo opravdu asi procesně špatně (z ...Zobrazit celý příspěvek

    marius: Zatím jediný, kdo někoho štve proti sobě je Rusko - bez jeho angažmá by byl dávno v Donbasu klid.

    kozluz: I když sesazení prezidenta bylo opravdu asi procesně špatně (z morálního hlediska je sesazaní prezidenta, co vědomě porušuje listinu základních práv a svobod a nechává mlátit demonstranty naprosto v pořádku), to nějak mění to, že to byla interní věc Ukrajiny a Rusku to nedává ani zbla práva na Ukrajinu zaútočit?Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    18:53 24.06.2015

    Wanet01 ... Stalin v rokoch 1939-1941 rozpínanie nacizmu neriešil .. a obchodoval .... A vieme ako to dopadlo .... I dnes nemusíme riešiť Ukrajinu ... len aby sme potom ...Zobrazit celý příspěvek

    Wanet01 ...

    Stalin v rokoch 1939-1941 rozpínanie nacizmu neriešil .. a obchodoval ....

    A vieme ako to dopadlo ....

    I dnes nemusíme riešiť Ukrajinu ... len aby sme potom neplakali, že nik nechce "riešiť" našu okupáciu ......

    Že sci-fi ?

    Myslel som si, že nemám o putinovej diktatúre ilúzie ... ale Krym či východnú Ukrajinu by som tiež neveril ... a už je to realita ....Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    18:24 24.06.2015

    Wenet: velmi dobře napsáno. Vidím to zhruba jako Vy.

    Wenet: velmi dobře napsáno. Vidím to zhruba jako Vy.

  • Wenet01
    18:04 24.06.2015

    Stále dokola...režim, zhroucení režimu, nahrávání režimu. Zkuste se na celou věc také jednou podívat jinou optikou třeba si můžete pomoci okřídleným americkým úslovím "národní ...Zobrazit celý příspěvek

    Stále dokola...režim, zhroucení režimu, nahrávání režimu. Zkuste se na celou věc také jednou podívat jinou optikou třeba si můžete pomoci okřídleným americkým úslovím "národní bezpečnost" či je to v zájmu naší "národní bezpečnosti". Rusko momentálně je nejdemokratičtější v celé své historii a běžnému rusovi se žije rovněž nejlépe v celé historii - a ačkoliv je i toto zajímavé téma nám to může být zcela jedno, ať by tam byl režim carský, bolševický, demokratický, nebo jakýkoliv jiný, tak by žádný vládce Kremlu nikdy neriskoval Krym jako součást nepřátelské a to i za cenu války - prostě to není v zájmu jejich národní bezpečnosti. Můžeme samozřejmě sáhodlouze filozofovat jestli má velmoc právo rovnat si své zájmy za svou hranicí, jestli je hranice neměná a svatá a to od kterého roku - ale to je tak vše co s tím můžeme dělat. Hranice se bořily v Kosovu a bořily se i na Krymu a velmoci si své zájmy prosazovat budou ať je to Petr nebo Pavel. Celé je to způsobeno jednak vcelku zřejmým prastarým chápáním spojenectví států dle Bismarkova, blíži-li se k Vaší hranici aliance jejímž nejste členem je to nepřátelská aliance a také pádem SSSR bez války se západem (naštěstí), který je historicky nevídaný a kdy miliony rusů zůstaly za umělými hranicemi vytvořenými Leninem a dalšími na hrobě ruské říše kvůli bolševickému internacionalismu. Rozpad SSSR na státy dle sovětských republik bylo od začátku sud s prachem, nicméně nebýt pohrávání si Ukrajinců s NATO mohl se doutnák ještě pár generací přehlížet, než by se problém zamrazil v nějakém nadnárodním celku jako problém Maďarů v EU - nestalo se. Pokud EU nestačil jeden konflikt s RF, který dle mého ještě dopadl nejlépe jak mohl a bude pokračovat žvaněním o režimech a nutných změnách tak to může být jen horší. Rusko je nejlepší neřešit a obchodovat...mimochodem co jsme tou slavnou ukrajinou získali?? Za janunkoviče, jsem tam ještě obchodně zajel, teď jsem rád, že jsou dalekoSkrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    17:46 24.06.2015

    shal: Tady by se dalo rict, ze smlouvy s Ruskem maji asi takovou cenu, jako smlouvy s NATO.

    shal: Tady by se dalo rict, ze smlouvy s Ruskem maji asi takovou cenu, jako smlouvy s NATO.

  • shal
    17:39 24.06.2015

    marius: Ale je moc pěkné slyšet uznán toho, že Rusko podepsalo nějaké smlouvy, nějaké dohody se svou sousedskou zemí, které nyní porušilo agresí vůči sousedovi. Opravdu se má ...Zobrazit celý příspěvek

    marius: Ale je moc pěkné slyšet uznán toho, že Rusko podepsalo nějaké smlouvy, nějaké dohody se svou sousedskou zemí, které nyní porušilo agresí vůči sousedovi. Opravdu se má takhle řešit světová politika ve 21. století? Opravdu jsou veškeré smlouvy s Ruskem jenom bezvýznamným cárem papíru? Již nelze Rusku věřit, že dodrží své závazky a že jejich slovo něco znamená.Skrýt celý příspěvek

  • shal
    17:28 24.06.2015

    marius: Zkus být trochu aktivnější a naopak mi vypsat konkrétně ty, které porušilo.

    marius: Zkus být trochu aktivnější a naopak mi vypsat konkrétně ty, které porušilo.

  • Shania
    17:20 24.06.2015

    Kozlus: spravne meli Janukoviče radsi otravit poloniem, to je osvědčený způsob a v minulosti taky vyhrál volby.

    Kozlus: spravne meli Janukoviče radsi otravit poloniem, to je osvědčený způsob a v minulosti taky vyhrál volby.

  • Kozlus
    17:06 24.06.2015

    logik: Vetsina statu vznika legalne? Stejne jako vznikla nova vlada na Ukrajine? Demonstrace a nasledne ozbrojeny prevrat? Politici z celyho slavnyho zapadu se slizaji na ...Zobrazit celý příspěvek

    logik:
    Vetsina statu vznika legalne? Stejne jako vznikla nova vlada na Ukrajine? Demonstrace a nasledne ozbrojeny prevrat? Politici z celyho slavnyho zapadu se slizaji na barikadach jako vsi a vari cajicek demonstrantum? Takze odstranit demokraticky zvolenou vladu a prezidenta, do parlamentu dosadit nikym nevoleny zastupce a pak to cely nechat hlasovat pod hlavnemi samopalu?? A pak to nasledne rok a pul oficialne uznavat a obhajovat? To je ta legalni cesta? Vzdyt uz sami Ukrajinci uznavaji protipravnost celeho prevratu.

    http://www.unian.net/politics/...
    Porošenko se obrátil k Ústavnímu soudu Ukrajiny ohledně protiústavnosti zákona "o odnětí titulu prezidenta Ukrajiny Janukovyčovi".
    Panacek se zabezpecuje, aby nedopadl stejne. Jestli tohle neni priznani protipravnosti celeho toho prevratu, tak uz nevim co.

    Kde jsou ty zaruky ministru zahranici pro drivejsiho prezidenta? Ale ja vim, podili se na tom EU, tak je to spravne a kristalove cisty, ze?Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    17:04 24.06.2015

    Ma ohrozit cca 2,5mil pracovnich mist? Takze to ve vysledku nemusi stat ani jedno pracovni misto?

    Ma ohrozit cca 2,5mil pracovnich mist? Takze to ve vysledku nemusi stat ani jedno pracovni misto?

  • Kozlus
    16:54 24.06.2015

    Ale no tak, zapad do toho netahejte. Zapad je prece plnej Mirku Dusinu a vse, co dela, je spravne. K bliti, ale spravne. Me prijde, ze Nemecko je furt porazenej stat, kterej musi ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale no tak, zapad do toho netahejte. Zapad je prece plnej Mirku Dusinu a vse, co dela, je spravne. K bliti, ale spravne.
    Me prijde, ze Nemecko je furt porazenej stat, kterej musi poslouchat viteze minule valky. Anglie leze USA do riti, protoze si tak zachova aspon cast sve hrdosti a vzpominek na byvale imperium, protoze muze delat bordel po celym svete - po boku USA. Kdyz si Frantici zacali v Libyi, tak se muselo pripojit par evropskych statu a nakonec i USA, protoze malymu Napoleonovi (Sarkozy) a dalsim dochazela munice. Politika USA je v zajmu jen a pouze USA a v jejich zajmu je slaba a na USA zavysla EU, velky trh a vazal. Proto tak prekotny snahy o prosazeni ekonomickych dohod a EU v prvni rade propagandy proti Rusku. Evropa sehrava roli uzitecnyho idiota, nic vic. Proto taky stredni vychod prochazi destrukci vsech aspon trosku schopnych armad. Irak je KO, na Syrii se pracuje. Iran je zatim moc silnej, tak se aspon podporuje jeho opozice v podobe SA, Katar a podobne. BTW: Kdyz nepocitam Severni Koreu, tak Saudi maji asi nejdespotictejsi rezim na svete. Kam se hrabe Irak, Iran, Libye i Syrie. Ale je to zatim spojenec. Ted se zlikviduje Stredni Vychod a pak bude cas na neco v oblasti Japonska a Jizni Koree. Takova valcicka mezi Indii, Pakistanem a Cinou...
    Muze me nekdo vysvetlit, proc je takovej tlak na odsouhlaseni ekonomickych dohod s USA? Ty dohody jsou tajne, zatim jen castecne prelozene do vsech jazyku EU. Politici, co to studuji a maji schvalovat si nesmi delat kopie ani zapisky a lidi o tom nevi vubec nic. Tohle je rovne obchodni jednani? Houby, tady se nekdo snazi protlacit poradny svinstvo a jako tradicne, v prospech EU to asi nebude, ze? Neni se co divit, ze slavni spojenci USA v JZ Asii, je s timhle poslali k sipku.

    BTW k tem slavnym sankcim: Pocita se, ze behem dvou let to ma ohrozit cca 2,5 milionu pracovnich mist v EU. Obchod USA s RF za posledni rok vrostl o 7% To uz je trosku k zamysleni, ne? Ja vim, ja vim -Dusinove a Rus je ted ten zlej. Oficialni propaganda EU nas o tom furt ujistuje, tak to musi byt pravda.Skrýt celý příspěvek

  • marius
    16:43 24.06.2015

    Ještě otázka pro Shala. Prosím tě, řekni které smlouvy, pravidla, mezinárodního práva atd. neporušilo NATO v Jugoslávii, Libyi, Iráku a Afgánistánu.

    Ještě otázka pro Shala. Prosím tě, řekni které smlouvy, pravidla, mezinárodního práva atd. neporušilo NATO v Jugoslávii, Libyi, Iráku a Afgánistánu.

  • Robaizz
    16:42 24.06.2015

    To logic: BM - ono to memorandum nebylo věcí jen mezi Ruskem a Ukrajinou, své slovo (a nemalé) tam měli i Američané. A nefungovalo to na principu, že UA Rusku vrátí jaderné hlavice ...Zobrazit celý příspěvek

    To logic: BM - ono to memorandum nebylo věcí jen mezi Ruskem a Ukrajinou, své slovo (a nemalé) tam měli i Američané. A nefungovalo to na principu, že UA Rusku vrátí jaderné hlavice a oni jim za to uznají hranice. Ty vrácené hlavice se kompenzovaly značnou finanční pomocí jak ze strany Ruska, tak US a navíc se Rusko zavázalo dodávat jim zdarma jaderné palivo do elektráren.

    Krym - Krymský parlament odhlasoval neuznání samozvaných a nikým nevolených předáků majdanu coby dočasné vlády, odsoudil protiústavní sesazení Janukoviče a vlády celkově. Následně nato vyhlásili referendum o odtržení Krymu od UA. Neuznáním kyjevského puče tak nad sebou neměli žádnou legitimní nadřazenou moc, která by jim to (jako v minulosti) mohla zatrhnout. Ruská duma poté opět odhlasovala připojení nezávislého a svobodného Krymu do RF na základě provedeného referenda, což je dle mezinárodního práva taktéž v pořádku.Skrýt celý příspěvek

  • marius
    16:34 24.06.2015

    Logiku, ty se mi jenom zdáš. Osobně doufám, že se Putinovi podaří vše ustát, protože jinak pravděpodobnost horké války násobně vzroste. Leda že by Nulandová v Rusku nějakou hezkou ...Zobrazit celý příspěvek

    Logiku, ty se mi jenom zdáš. Osobně doufám, že se Putinovi podaří vše ustát, protože jinak pravděpodobnost horké války násobně vzroste. Leda že by Nulandová v Rusku nějakou hezkou barevnou revolucí instalovala proamerickou vládu, která by na národní zájmy hodila bobek. Toto všechno by ale byl jen krůček k hlavnímu cílu amíků, kterým je rozpad Ruska na co největší počet menších států, které by se daly lehce ovládat. Bonus by byl, poštvat je proti sobě, aby se ti Ruští divoši vybili mezi sebou, jako to můžeme zrovna sledovat na Ukrajině. Co by asi následovalo pak? Třeba Čína?Skrýt celý příspěvek

  • shal
    16:34 24.06.2015

    Rusko prakticky porušilo veškeré body toho memoranda krom bodu 5 (použití jaderných zbraní proti Ukrajině.)

    Rusko prakticky porušilo veškeré body toho memoranda krom bodu 5 (použití jaderných zbraní proti Ukrajině.)

  • logik
    16:17 24.06.2015

    Jinak s tím, že BM nebylo právně závazné souhlasím, nicméně to byl od Ruska veřejný slib - a takový slib prostě slušný člověk neporušuje, i když není právně závazný.

    Jinak s tím, že BM nebylo právně závazné souhlasím, nicméně to byl od Ruska veřejný slib - a takový slib prostě slušný člověk neporušuje, i když není právně závazný.

Načítám diskuzi...

Stránka 10 z 12