Jak se postavit současnému Rusku?

Cvičení v rámci operace Atlantic Resolve v Lotyšsku. Foto: U.S Army Europe
Cvičení v rámci operace Atlantic Resolve v Lotyšsku. / U.S Army Europe

Téměř rok a půl se na Ukrajině odehrává scénář, který na svém počátku málokdo předpokládal. Konflikt v zemi rozpoutává vášnivé debaty zastánců nejrůznějších postojů. Napsáno už bylo mnoho, a proto by bylo namístě ptát se, co bude dál. Článek vznikl původně pro vojenský blog On War | On Peace.

Jak by měla Evropa nastavit své vztahy k Rusku? Jaké role by mělo plnit NATO a jaké EU? Které strategické cíle je třeba sledovat a jak je převést do konkrétních politických opatření? Nově vydaný report britského královského think-tanku Chatham House s názvem Ruská výzva odpovídá na tyto a další otázky. Shrnutí těch nejzajímavějších nyní čtenářům přinášíme.

Neučiňme Rusko agresivnější

Rozsáhlá korupce, mezinárodní izolace, represe místo reforem. Současné fungováni režimu v Rusku je dlouhodobě neudržitelné, píše se ve vstupní premise ,,Ruské výzvy". Zásadní změnu režimu zmíněné faktory dříve či později vyvolají, nicméně nikdo neví, jakým směrem se budoucí systém vydá. Proto je třeba, aby kroky Západu neučinily ruskou vládu mnohem agresivnější a nevypočitatelnější.

V současnosti je prioritou zamezit Rusku použití hrubé síly proti sousedním státům, a to odstrašením a zadržováním. Ovšem je třeba vyvarovat se ideologické rovině. Ta by pouze posílila narativ Kremlu o západní snaze rozvrátit ,,Svaté Rusko". Odstrašení má byt postaveno na flexibilním základu a jasných pravidlech, zmínit lze například podmínění zmírnění sankcí hmatatelnými ústupky či spolupráci ze strany Vladimíra Putina.

Druhým strategickým cílem je pro autory jednoznačná komunikace s ruskými elitami a obyvatelstvem. Rusko je odjakživa důležitým aktérem evropské bezpečnosti, podle toho je nutné s touto zemí komunikovat. Svých cílů a naplnění požadavků, dosáhne spíš jako součást evropského kooperativního mezinárodního systému, než jako izolovaný regionální hegemon. Sama o sobě je tato idea dobrá, nicméně je třeba ptát se, zda Rusko chce být takovým aktérem. Země vzhlíží k obnově velmocenského statusu a její aktuální nálady – a snad i ruská mentalita obecně – nedávají moc důvodu k optimismu.

Deklarujme nemožnost omezené války

Zcela rozumně, ale s otazníkem nad realizací, se jeví apel na minimalizaci izolace ruské populace. Její odloučení nahrává v krátkodobém horizontu současnému režimu. V dlouhodobém pak snižuje vyhlídky na vnitřní pozitivní změnu v zemi. Politici Západu by tak měli nakreslit jasnou dělící linii mezi současnou ruskou vládní garniturou a obyvateli Ruska. Pomoci by jim přitom měl rozvoj kapacit v oblasti strategické komunikace a mediální podpory. Tuto nutnost si již uvědomuje Evropská unie a také na ní pracuje, na výsledky si však ještě počkáme řadu let.

V části navrhovaných politických opatření je text premise konkrétnější. Severoatlantská organizace má jednoznačné deklarovat nemožnost omezené války, což v praxi znamená nejspíš příslib robustní odpovědi na dovolenou zelených mužíčku v letoviscích aliančních států.

Daleko zajímavěji působí návrh obnovy konvenčních kapacit tak, aby Rusko nebylo drážděno příliš jednoduchými cíli. Slova generála Petra Pavla – o schopnosti Ruska obsadit Pobaltí do osmačtyřiceti hodin – jako by byla slyšet až v Londýně. Spekulovat lze o chystání půdy pro stálé základny NATO v Litvě, Estonsku a Lotyšsku. Jaká asi zareaguje Rusko, se již nikdo v dokumentu neptá.

Ukrajina: příslib komplikací nebo inspirující příklad?

Obnova Ukrajiny. To je stavebním kamenem stabilizace poměru ve východní Evropě a zamezení ruského vlivu v ní. Zatím však selhávající stát na hranici Evropské unie přislibuje komplikace. Exploze organizovaného zločinu, emigrace a společensko-politická radikalizace. To vše lze očekávat, pokud Ukrajina padne. Naopak v případě efektivní tranzice a úspěšného rozvoje bude země inspirujícím příkladem v postsovětském prostoru.

I když ne všechny státy sousedící s Ruskem připouští, že v nich kroky Putinovy země vůči Ukrajině zasely nedůvěru, je nutné to předpokládat. Daný případ pro ně může být alternativou. Musí si uvědomit nutnost strukturální reformy, které se dnes Ukrajině bez podpory zvenčí nedaří. Pro tyto potřeby by podle autorů dokumentů měla EU transformovat Východní partnerství.

Nakonec za ústřední kostru správy Chatham House považuji myšlenku jednotného, jasně definovaného tlaku na Rusko, který ovšem musí být srozumitelně komunikovaný a zasazený do jasně definovaného souboru pravidel.

Západ si nemůže dovolit nechat Kreml zcela izolovat ruskou populaci a pěstovat v ní mentalitu obléhaných. Rovněž by se měl snažit minimalizovat vlastní kroky, které by vedly k podobnému scénáři na vlastním území. Vladimír Putin nebude vládnout Rusku věčně. Pro bezpečnější Evropu by proto nebylo rozumné, zabarikádovat cestu na Západ jeho potencionálním nástupcům.

Zdroj: On War | On Peace

Nahlásit chybu v článku


Související články

ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině

Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor ...

Začátek třetí světové války podle Michaila Chondarenoka

Co bude následovat, pokud se vojska NATO zapojí do konfliktu na východní Ukrajině? O takovém scénáři ...

Stav hlavních ruských modernizačních programů

Ruský vojenský deník Nězavisimaja gazeta přinesl článek o stavu hlavních modernizačních projektů ...

Ruské vojenské výdaje mimo kontrolu

Rusko v posledních letech masivně investuje do modernizace své armády. Ambiciozní modernizační plány ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • ardz
    17:15 28.06.2015

    J,Vraja klamstvá o tom, že som obdivovateľom putina a bolševizmu by ste si mohol ušetriť. Rusko hovorí, že môže komukoľvek brániť v spojenectve s USA a dalšími? Jediné čo rusku ...Zobrazit celý příspěvek

    J,Vraja klamstvá o tom, že som obdivovateľom putina a bolševizmu by ste si mohol ušetriť.
    Rusko hovorí, že môže komukoľvek brániť v spojenectve s USA a dalšími? Jediné čo rusku pochopiteľne vadí je to, že USA čoraz viac vojensky obkľučuje rusko. Myslíte žeby sa USA páčilo keby rusko ho vojensky obkľučovalo?
    Samozrejme USA môžu útočiť na akékoľvek krajiny po celom svete ale rusi nesmú ani len hájiť svoje bezpečnostné záujmy u vlastných hraníc a samozrejme nemôžu pomôcť vlastným krajanom na ktorých niekto útočí ako keď gruzínsko zaútočilo na osetsko. Túto propagandu tlačí západ a aj Vy Môžete si pripomenúť čo urobili USA s panamou a to bol zabitý jeden američan. Prezentujete čiernobiele videnie sveta.

    Píšete - Rusové svou moc a zájmy uplatňují jediným způsobem - svou vojenskou silou?
    To ste si pomýlili s USA nie?

    Tieto reči o nejakom vzhlížení k niekomu? To Vy k niekomu vzhlížíte, ja k nikomu.

    Píšete - Dokonce i v největším rozkladu na Rusa nikdo neútočil?
    Koľko krát už západ v histórii zaútočil na rusko? A koľko krát rusko na západ?Skrýt celý příspěvek

  • J.Vraja
    16:37 28.06.2015

    ardz,nemohu si pomoci,ale absolutně neznáte historii 2.světové války.Pouze papuškujete to co Vás naučili v MLP. Dovede si představit,že by Hitler nemusel udržovat svou armádu v ...Zobrazit celý příspěvek

    ardz,nemohu si pomoci,ale absolutně neznáte historii 2.světové války.Pouze papuškujete to co Vás naučili v MLP. Dovede si představit,že by Hitler nemusel udržovat svou armádu v Západní Evropě a vrhl i proti Rudé armádě?
    Vám jako obdivovatele Putina a bolševismu se chci zeptat.Co dal bolševismus světu,národům a člověku?
    Světu vzpoury,zmatky,násilné revoluce,občanské války,teror.
    Národům:Bidu,neštěstí,bezpráví,zotročení materiální i duchovní.Lidem dal věčná strádaní.Bolševický stát vzal člověku svobodu,čest,mravmravnost,materiální dostatek.Dokonce i víru v Boha.Zkuste si přečíst knížku Rusko plné křížů -od Aleksandr Nikolajevič Jakovlev.
    Bolševismus se nevyhne odpovědnosti za nastolení diktatury nenavidějící člověka jako takového.V důsledku jejich zločinů bylo zabito více než 60 miliónu lidí.Bolševismus jako odrůda a hlasatel fašismu se projevil coby hlavní síla vedoucí ke genocídě vlastního národa.
    On někdo brání Rusku v tom, aby pracovalo, obchodovalo a vyvíjelo se ? Jejich hlavní problém je v tom, že to prostě nedokážou, proto jsou slabí a reagují hystericky a agresivně na každý podnět.
    Ruská zahraniční doktrína je plná řečí o suverenitě a o tom, jak je důležitá. Ale ve skutečnosti to znamená, že nikdo (USA, EU, NATO) nemůže bránit nějakému státu ve spojenectví s Ruskem, ale Rusko může komukoliv bránit ve spojenectví s USA a dalšími.
    Moskvu uráží a provokuje, co se děje na území jiného, suverénního státu. To, že Rusové sami okupují několikero jiných zemí, je dle nich v pořádku, neboli co je tvoje, to je moje a co je moje, na to mi nesahej.
    Rusové svou moc a zájmy uplatňují jediným způsobem - svou vojenskou silou. Podívejte se například na Německo nebo Japonsko. Dvě poražené země druhé světové války, mají na svých územích americké základny. Přitom jsou to nejmocnější země světa. Proč, kvůli svým armádám? Ne kvůli svým schopnostem, nadáním, píli a kultuře.
    Ano, každý stát takový nemůže být. Ale proč tedy vzhlížet ke státům, které ne to nemají.
    Je třeba si uvědomit Ale Amíci Rusa nikdy nepodceňovali. Dokonce i v největším rozkladu na Rusa nikdo neútočil. On je problém v tom, že i kdyby tu zem někdo vojensky obsadil (asi by to už nebylo nemožné), tak má na krku stádo Rusů a co s tím? Toho se každej bojí. Taky nenapadám sousedy, když mě nechají na pokoji.
    Nejsmutnější je to,že I když už od pádu komunismu uplynulo vcelku už 25 let neprošel doposud stejně drsnou kritikou tak jako nacismus.Možná je to proto,že úkolem komunismu mělo byt všeobecné osvobození.Měl přinést konec nerovností a nastolit skutečnou sociální spravedlnost.A zdá se,že většině jeho přiznivců příliš nezaleželo na tom,že sovětský režim vytvořil prakticky ve všech ohledech naprostý opakSkrýt celý příspěvek

  • ardz
    15:17 28.06.2015

    Shania z tohoto systému profitujú nadnárodné koncerny. Tým vyhovuje tzv. globalizácia. Čo máš z nej ty, čo má z nej česko? Západné koncerny skúpili vaše podniky za lacno, zahlcujú ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania z tohoto systému profitujú nadnárodné koncerny. Tým vyhovuje tzv. globalizácia. Čo máš z nej ty, čo má z nej česko? Západné koncerny skúpili vaše podniky za lacno, zahlcujú vás svojimi nekvalitními potravinami, nie ste už ako aj my potravinovo sebestační, váš domáci priemysel zlikvidovaný a ľudia sú lacnými pracovnými silami makajúcimi na zisky západných firiem.

    V českých mestách a mestečkách existovali dlhé desaťročia menšie lokálne továrne, ktoré svojím tovarom od devätnásteho storočia až do deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia úspešne zásobovali miestne obyvateľstvo. Po páde komunizmu r. 1989 díky ekonomickému tlaku globálnych trhov boli tieto podniky zlikvidované. Ste len jednou zo západných kolónií.

    Obhajuješ tzv. reformy ale reformy za jeľcina a nemcova priviedli rusko k ekonomickému kolapsuSkrýt celý příspěvek

  • ardz
    15:04 28.06.2015

    logik to čo sa dialo za stalina sa deje dnes v rusku? Západná propaganda nám tvrdí, že putin smúti za ZSSR. V akom kontexte to povedal? V kontexte toho, že rozpadom ZSSR sa mnoho ...Zobrazit celý příspěvek

    logik to čo sa dialo za stalina sa deje dnes v rusku? Západná propaganda nám tvrdí, že putin smúti za ZSSR. V akom kontexte to povedal? V kontexte toho, že rozpadom ZSSR sa mnoho rusov ocitlo v iných krajinách a neskôr aj povedal, - Ten, komu nie je ľúto rozpadu Sovietskeho zväzu, nemá srdce. Ale ten, kto by ho chcel obnoviť, nemá rozum.

    holt asi nesledujete dianie vo svojej vlastnej krajine. USA sa vylodili v európe až kedy? V júni 1944 keď už sovieti tlačili nemcov. Aj bez nich by už nemci skôr či neskôr kapitulovali. Či sa Vám to páči alebo nie ZSSR zastavil postup nemcov a začal ich hnať.

    Aj táto perla zaznela vo vašom mainstreame -
    http://www.ceskatelevize.cz/iv...
    kde moderátorka ČT Jana Peroutková v priamom vysielaní ranného Štúdia 6 v 35. minúte relácie povedala, -
    Poľsko si pripomenulo 75. výročie ruskej invázie, ktorá sa odohrala 17. septembra 1939 a zahájila II. svetovú vojnu v Európe.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    15:02 28.06.2015

    ARDZ: tohle ale není obecná politika, nebo hromadná snaha, najdeš i lidi, co budou popírat holokaust, konspirační teoretiky a kdo ví co ještě, to ale není žádná oficiální snaha ...Zobrazit celý příspěvek

    ARDZ: tohle ale není obecná politika, nebo hromadná snaha, najdeš i lidi, co budou popírat holokaust, konspirační teoretiky a kdo ví co ještě, to ale není žádná oficiální snaha přepsat dějiny, jak to dělají v Rusku.


    Jistěže každá velmoc která se může postavit USA je pro ně hrozba a udělají, co půjde pro omezení jejich vlivu, tvůj problém je v tom, že ty Rusko považuješ za tuto hrozbu, když po pádu SSSR je to jen lokální hráč s vetem v OSN. Další tvůj problém je, že si myslíš, že to co USA dělají je pro nás špatná věc, ze systému který USA drží nad vodou my přímo profitujeme. Z Ruska nic pozitivního nepřijde, dokud neprovedou potřebné reformy.


    Putin pro Rusy udělal jediné, udělá z pár oligarchů obětní beránky a kontroluje zbytek, to že se zvedla životní úroveň Rusů je fakt překvapivé, když jediné co stačilo udělat je prodávat ropu a udržet pořádek. Ale ve výsledku tím že Rusové reformy vzdali jim akorát dlouhodobě uškodí.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:40 28.06.2015

    "v 1945 existoval ZSSR. Spájať ho s dnešným ruskom je neobjektívne. " Je to objektivní v okamžiku, kdy 1) Stalinovy sochy stojí furt na spoustě náměstí v Rusku a dokonce se ...Zobrazit celý příspěvek

    "v 1945 existoval ZSSR. Spájať ho s dnešným ruskom je neobjektívne. "

    Je to objektivní v okamžiku, kdy
    1) Stalinovy sochy stojí furt na spoustě náměstí v Rusku a dokonce se nové staví (naposled např. na Krymu)
    2) Stalin je cítí velké oblibě ruských obyvatel (v anketě o nejlepšího Rusa skončil třetí poté, co organizátoři mu odečetli spoustu hlasů)
    3) Rusko se cítí nástupcem SSSR a jeho představitelé považují rozpad SSSR za chybu
    4) Ruská státní média se snaží omlouvat a zastírat zločiny komunistického režimu (naposled např. onen zmíněný dokument o 68).Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:37 28.06.2015

    Ardz: V české televizi šel nějaký dokument, ve kterém se popíralo to, že vojáci rudé armády obsadili polovinu ČR? Jediné hlasy, které jsem slyšel byly, že díky mocenským ...Zobrazit celý příspěvek

    Ardz: V české televizi šel nějaký dokument, ve kterém se popíralo to, že vojáci rudé armády obsadili polovinu ČR?

    Jediné hlasy, které jsem slyšel byly, že díky mocenským choutkám Stalina zbytečně umřelo více lidí, protože ten armádám ostatních spojenců nedovolil překročit "demarkační linii" a tím osvobodit některé části Čech (např. Prahu) dříve, než toho byl schopen Stalin - a díky tomu že zbytečně zemřely tisíce lidí.

    No a pak také hlasy, že např. Prahu opravdu sověti neosvobodili "osobně" - do ní dorazili až 9. května, tedy poté, co němci kapitulovali jak globálně v Remeši, tak i lokálně v Praze do rukou gen. Kutlvašra. Rusové tedy dorazili do již svobodné Prahy. (který si pak patřičně od komunistů odskákal, že jim "zničil hračku").

    A oba tyto hlasy jsou pravdivé, takže Vám doufám nevadí. A to, že na porážce Hitlera a tedy i na osvobození ČR má ruská armáda významný podíl ale co vím nikdo (v mainstreamových médiích) nezpochybňuje - pokud tvrdíte opak, tak sem dejte odkaz na konkrétní dokument v ČT, který to dělá...Skrýt celý příspěvek

  • ardz
    13:22 28.06.2015

    logik aké nezrovnateľné keď sú u vás hlasy že ZSSR vás neoslobodilo? shania nikto u vás nespochybňuje úlohu ZSSR pri oslobodení? Asi nesleduješ potom veľmi dianie u vás alebo ...Zobrazit celý příspěvek

    logik aké nezrovnateľné keď sú u vás hlasy že ZSSR vás neoslobodilo?

    shania nikto u vás nespochybňuje úlohu ZSSR pri oslobodení? Asi nesleduješ potom veľmi dianie u vás alebo nechceš vedieť? Lebo sú aj takí ktorí zatvárajú oči pred tým čo nezapadá do ideológie ktorú hája.iSkrýt celý příspěvek

  • ardz
    13:13 28.06.2015

    Shania v r. 1945 existoval ZSSR. Spájať ho s dnešným ruskom je neobjektívne. Kto eskaluje konflikt s rukom? Kto začal nezmyselnú ekonomickú vojnu s ruskom do ktorej zatiahol aj ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania v r. 1945 existoval ZSSR. Spájať ho s dnešným ruskom je neobjektívne.
    Kto eskaluje konflikt s rukom? Kto začal nezmyselnú ekonomickú vojnu s ruskom do ktorej zatiahol aj nás, EÚ? Kto stále posiluje obraz ruska ako nepriateľa? Z ruskom by sme mali spolupracovať a nie tlačiť americké vojská a ich vazalov k ruským hraniciam, čo samozrejme len eskaluje napätie.
    Rusko už dávno stiahlo všetky jednotky na rozdiel od USA. Píšeš že USA si nemôžu dovoliť konvenčný konflikt. Ak by si ho mohli dovoliť tak by si bol za útok USA na rusko? Sám spomínaš záujmy USA v pacifiku, majú záujmy po celom svete, ale rusko nesmie mať svoje záujmy ani len v blízkosti svojich hraníc?

    Wolfowitzova doktrína je základom zahraničnej politiky USA. Doktrína vychádza z predpokladu, že akákoľvek mocnosť, dostatočne silná, aby bola nezávislá na USA, je nepriateľská.

    Doktrína hovorí:
    "Naším hlavným cieľom je zabrániť nástupu nového rivala, nech na teritóriu bývalého ZSSR alebo inde, ktorý by predstavoval obdobnú hrozbu ako predtým ZSSR. To je dominantný záver pre našu obrannú stratégiu a vyžaduje to, aby sme sa vynasnažili zabrániť akejkoľvek nepriateľskej mocnosti ovládnuť región, ktorého zdroje by pod pevnou vládou boli dostatočné na vytvorenie globálnej mocnosti."

    Wolfowitzova doktrína ospravedlňuje dominanciu USA vo všetkých regiónoch. A Rusko a Čína stoja tejto hegemónii v ceste. Preto ich podobné kroky proti rusku aj číne – vojenské obkľučovanie oboch krajín, pretláčanie dohôd o presunutí obchodu medzi ruskom a EÚ do USA, TTIP – zneužívaná na dosiahnutie tohto cieľa je ukrajina - i medzi ázijskými krajinami a čínou do USA.
    Zatváraš oči pred tým že západ vytvára obraz ruska ako nepriateľa. Ruská mentalita je iná a oni majú blízko k tomu mať vodcu ktorý sa o nich postará a kvôli tomu nemá západ právo ako sa o tom ani netají zvrhnúť toho kto sa im nepáči a neposlúcha ich. Len západ už 500 rokov je zvyknutý diktovať svetu a vnucovať mu svoju vôľu.
    Jeľcina západná propaganda a aj nemcova ktorý sa podieľal na tzv. ferormách vykresľujú ako demokratov – mimochodom jeľcin tento opilec a ospevovaný demokrat dal strieľať z tanku na parlament - ktorí priviedli rusko k ekonomickému kolapsu. A za babku rozpredávali ruské podniky a zdroje rusom ktorí sa stali oligarchami a i západným koncernom. Nevieme prečo jeľcin ako nástupcu menoval putina, či si mysleli že putin devastáciu ruska dokončí, vtedy už boli tendencie rozdrobiť rusko a sú viaceré hlasy ktoré hovoria že rusko sa rozpadne na mnoho malých štátov čo by sa americkým elitám páčilo, pretože by sa zbavili mocenského konkurenta a mohli by ryžovať na ruských surovinách. Realita je že putin postavil rusko na nohy. Oproti jeľcinovmu rusku sa všetky ukazovatele zvýšili – HDP, platy, dôchodky atď. A Putin postavil oligarchov do laty. Čítal som napr. knihu od jednej moskvanky o putinovi, ktorá je protiputinovsky ladená, označovala ho za cára a písala tam napr. o korupcii, o tom akú moc má putin apod., a napr. tam spomína že v jednom meste oligarcha neplatil v podnikoch ľuďom plácu a niekto napísal putinovi, a putin tam osobne išiel, za pár hodín boli všetky peniaze ktoré im oligarcha dlžil na účtoch zamestnancov i s úrokom z omeškania, zavolal si oligarchu aby podpísal dodávky materiálu aby mohli podniky ďalej fungovať a tiež som videl z toho video. Putin mu hovorí poďte podpísať, bolo vidieť že sa mu nechce, potom putin povedal no poďte potom sa zdvihol a podpísal. Ano putin má veľkú moc. Rusko je krajina inej mentality ale to nedáva právo USA mu diktovať.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    12:44 28.06.2015

    ardz: tady vůbec nejde o ten dokument, ale o jejich vnímáni teto události ještě dlouho před ním. Nikdo vliv SSSR na osvobození nezpochybňuje, tak nelži, to co ty popisuješ je co ...Zobrazit celý příspěvek

    ardz: tady vůbec nejde o ten dokument, ale o jejich vnímáni teto události ještě dlouho před ním. Nikdo vliv SSSR na osvobození nezpochybňuje, tak nelži, to co ty popisuješ je co nás to pak stálo a jak mohla část republiky být osvobozená dřív, nebýt demarkační čáry.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    12:15 28.06.2015

    ardz - srovnáváš nesrovnatelné. Uveď případ jediného dokumentu, který by byl tak lživý, jako ten dokument o 68 a byl uveden v ČT - anebo uznej, že ta míra a objem lží v ruských a ...Zobrazit celý příspěvek

    ardz - srovnáváš nesrovnatelné. Uveď případ jediného dokumentu, který by byl tak lživý, jako ten dokument o 68 a byl uveden v ČT - anebo uznej, že ta míra a objem lží v ruských a českých médiích je nesrovnatelný.Skrýt celý příspěvek

  • ardz
    12:04 28.06.2015

    shania spomínaš rok 1968 a ako ho majú vnímať rusi. A nebolo by vhodné najskôr vyčistiť snahy o falšovanie dejín u vás keď sú u vás hlasy že vlastne ZSSR vás neoslobodilo v r. 1945 ...Zobrazit celý příspěvek

    shania spomínaš rok 1968 a ako ho majú vnímať rusi. A nebolo by vhodné najskôr vyčistiť snahy o falšovanie dejín u vás keď sú u vás hlasy že vlastne ZSSR vás neoslobodilo v r. 1945 ale obsadilo, keď sú u vás hlasy že USA vás oslobodili a o ZSSR nehovoria?Skrýt celý příspěvek

  • ardz
    11:55 28.06.2015

    shania luky to vystihol slovami - - protože se mezinárodní zprávy berou z jednoho zdroje, který často ani neověřují. - Ruský mainstream je také silně manipulativní, ale nemá ...Zobrazit celý příspěvek

    shania luky to vystihol slovami -
    - protože se mezinárodní zprávy berou z jednoho zdroje, který často ani neověřují.
    - Ruský mainstream je také silně manipulativní, ale nemá horší propagandu ve srovnání se západem.
    - Tiež to že alternativně médiá na rozdiel od maistreamu nechcú tutlať.

    Toľko naivity - USA vám zaisťujú bezpečnosť? Americké elity hája svoje vlastné záujmy. Výstižne to vystihol Charles de Gaulle - Štáty nemajú priateľov, len záujmy.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    11:43 28.06.2015

    Ardz: určitě by se našlo velké množství lidí, kteří by válce s Ruskem tleskalo, ale tahle válka byla možná a dávala smysl v roce 45 a ne dnes. Naprostá většina lidí u nás se přímo ...Zobrazit celý příspěvek

    Ardz: určitě by se našlo velké množství lidí, kteří by válce s Ruskem tleskalo, ale tahle válka byla možná a dávala smysl v roce 45 a ne dnes. Naprostá většina lidí u nás se přímo děsí nějaké eskalace (což tak proruská strana krásně využívá). Co se týká našeho velkého bratra USA, tak ti nejenže stáhli velké množství jednotek z Evropy, tak si také nemůžou dovolit i konvenční konflikt s Ruskem.

    To co ty vnímáš jako přípravu na válku je pouze snaha o tvrdý postoj k situaci na Ukrajině a říkáme tím, tohle se nám nelíbí a neprojde vám to tak snadno. Existence Pobaltí a NATO je přímo závislá na tom, jestli je USA podrží, nebo ne. Pokud by USA plánovali válku, museli by koncentrovat ohromné množství techniky a vojáků ve východní Evropě, což se ani náhodou neděje. Navíc by taková válka podkopala jejich snahy proti Číně, která by byla jediný výherce takového konfliktu (což je i na Ukrajině i v Řecku). Pacifik je teď středem zájmu USA a potřebuji tam mít co největší možnou sílu, což by s eskalací konfliktu s Ruskem moc nešlo, nemyslíš? To ti ale možná dojde, až přestaneš o Rusku přemyslet jako o středu civilizace a pochopíš, že tu jsou daleko větší a nebezpečnější rivalové pro USA.

    Rusové měli vždy tendenci všechny jejich vnitřní problémy házet na vnějšího nepřítele, to že si volí totalitní vládce, nechají oligarchy rozkrást státní majetek (včele s Putinem) a nedokázala projít nutnými reformami je pouze jejich chyba.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    11:37 28.06.2015

    Luky (není to celé reakce na tebe, jen moje úvaha): pěkně napsáno a s většinou toho se shodneme. Rozdíl mezi západními medii je v ten, že jsou vlastními různými zájmovými skupinami ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky (není to celé reakce na tebe, jen moje úvaha): pěkně napsáno a s většinou toho se shodneme. Rozdíl mezi západními medii je v ten, že jsou vlastními různými zájmovými skupinami a v rámci toho máš přístup k informacím, které by v ruským/čínských mediích neměli nikdy šanci (mluvím o mainstreamu, lidé teď mají přístup k západním mediim, proto je tu také velká a logická snaha je zdiskreditovat), to je podle mě ten hlavní rozdíl.

    Pokud se zeptáš Rusa, co si myslí o 68, tak ti většina z nich řekne, že nám přijeli pomoc, což může být z jejich pohledu pravda, pro nás to ale ukazuje, jak oni uvazuji.

    Dokopat se k jádru věci a najít tu svou pravdu, může být někdy problém, vzhledem k tomu, že může být v několika vrstvách a i vzdělaný člověk má nějakou tu svoji ideologii. Nakonec vědět jak se věci skutečně mají, mít např. důkaz o přítomnosti ruských vojsk na Ukrajině by změnili situaci jak? Nijak protože tu na pravdě nezáleží, jde o politiku a toho co se země snaží dosáhnout.

    Dost často většina lidí vidí jen jednu stranu mince (těch stran může být hned několik), část naší populace si dodnes myslí, že za komunistů bylo líp, nedivím se jim, když vidí rozkrádání, korupci, mají starosti o svoje důchody a v tomhle mají pravdu, to co ale oni nevidí, nechtějí vidět je ta druhá strana mince, kde jsme udělali obrovské pokroky a situace se změnila výrazně k lepšímu a to je tak ze vším.

    Pro občany Krymu ( a i dost velkou část obyvatel západní Ukrajiny), je určitě lepší být pod Ruskem, než v nefunkční Ukrajině, na druhou stranu tahle akce stála spoustu životů, sankce a pravděpodobně i rozpad Ukrajiny.

    Mnozí tu zase USA v pozici jediné supervelmoci a světového policajta jako velké zlo, které jen rozsévá války, nestabilitu, revoluce, odposlouchává, podplácí….. A nevidí to, že bez nich by západní Evropa hodně dlouho lízala rány po válce, komunismus by se rozšířil jako mor po světě. Co kdyby znásilnili západní Německo tak jako soudruzi Rusové (z jejich pohledu to plně chápu). Jejich námořnictvo hlídá námořní obchodní trasy, brání Korejce, Taiwan a zajišťuje bezpečnost řadě dalších států jako Izrael, ČR, Filipíny, …..

    U EU řada lidí jen jejich nesmyslné normy, problém s uprchlíky a ty pozitivní věci se ignorují.

    Na situaci s uprchlíky je dnes krásně vidět, jak v takových situacích se krásně šíří panika (jak kdyby my jsme měli nějaké problémy) a moc extremistických stran. Pozor neplést si to s tím, že tu problém není a nemá se řešit!Skrýt celý příspěvek

  • ardz
    11:31 28.06.2015

    blake odmietanie reality, že v kyjeve prebehol násilný prevrat, šírenieantiruskej propagandy ano tlačia vám ju do hlavy, veď si stačí všímať štýl informovania maistreamu čo sa ...Zobrazit celý příspěvek

    blake odmietanie reality, že v kyjeve prebehol násilný prevrat, šírenieantiruskej propagandy ano tlačia vám ju do hlavy, veď si stačí všímať štýl informovania maistreamu čo sa týka ruska a ukrajiny a časť ľudí jej podlieha, že rusko je agresívne chce ostatným ubližovať, chce vojnu, to až primitívne démonizovanie ruska aťď., a obhajovanie špinavostí kyjeva ktoré tu aj m164 šíril to označuješ za logické pričom rétorika m164 bola plná omylov, klamov a šírenia propagandy o zlom rusku, dobrom kyjeve ...
    By sa uživil ako propagandista v nejakom mainstreamovom médiu.Skrýt celý příspěvek

  • Blake
    11:18 28.06.2015

    A znova... "trpis rusofobiou aj ty", "tlacia vam do hlavy", "presstituti vas manipuluju" Kde som preboha v mojom prispevku spomenul Rusko, alebo cokolvek, co by mohlo akekolvek ...Zobrazit celý příspěvek

    A znova... "trpis rusofobiou aj ty", "tlacia vam do hlavy", "presstituti vas manipuluju"
    Kde som preboha v mojom prispevku spomenul Rusko, alebo cokolvek, co by mohlo akekolvek medium zmanipulovat?

    Narazal som na retoriku diskutera A plnu argumentacnych a logickych klamov, ktora sa miesto argumentacie na prvotnu temu snazi za kazdu cenu najst nieco zle na diskuterovi B a/alebo strane, ktora je opozicna tej, o ktorej sa diskutuje, ale nie je nutne obhajovana, alebo zastupena diskuterom B.

    Pravda, bezchybne je silne slovo, iste sa najdu v jeho prispevkoch prehlasenia, o ktorych moc neviem, a teda nemozem prehlasit, ze boli bezchybne, ale m164 argumentoval na zaklade logiky a v tej som vela chyb nevidel. Ze si druha strana nezaklada na logike, ale na emotivne zafarbenej retorike z neho o nic horsieho diskutera nerobi.Skrýt celý příspěvek

  • ardz
    11:00 28.06.2015

    blake keď pár ľudí tu nie je schopných ani vidieť protiruskú vojnovú propagandu ktorú vám už viac ako rok médiá tlačia do hlavy? Rusofóbia ktorou asi trpíš aj ty, mal by si sa ...Zobrazit celý příspěvek

    blake keď pár ľudí tu nie je schopných ani vidieť protiruskú vojnovú propagandu ktorú vám už viac ako rok médiá tlačia do hlavy?

    Rusofóbia ktorou asi trpíš aj ty, mal by si sa urýchlene liečiť lebo rusofóbovia politici, novinári, presstitúti vás manipulujú k obrazu ruska ako nepriateľa a tejto manipulácii časť ľudí podľahla takže budete bojovať proti tomu démonickému rusku.
    Svätá prostoto !!!

    m164 bezchybne argumentoval? Si neobjektívny ako aj on. Rusofóbia vám zahmlieva úsudok.Skrýt celý příspěvek

  • Blake
    10:47 28.06.2015

    Luky, v tom, ze alternativne media ponuknu jednu hodnotnu spravu pod tonou balastu mas pravdu, aj v tom, ze skuseny a inteligentny clovek si tu jednu spravu najst vie a vie si ju ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky, v tom, ze alternativne media ponuknu jednu hodnotnu spravu pod tonou balastu mas pravdu, aj v tom, ze skuseny a inteligentny clovek si tu jednu spravu najst vie a vie si ju aj overit, lenze to nie je nic pozitivne. Inteligentny a skuseny clovek si totiz vie rovnako overit aj mainstream, ktory obvykle obsahuje menej balastu.

    Spravne tiez spominas tie nepredzute informacie, ale myslim si, ze alternativnych medii, ktore ich poskytnu je rovnako malo, ako mainstreamovych. Samozrejme, mozno o nich len zatial neviem, ale to mnozstvo "alternativnych medii" je umerne mnozstvu balastu v nich.

    Ak sa ma pracujuci, ci studujuci clovek prekusat cez tie hory okatych, mierne zakrytych, alebo velmi dobre napisanych nezmyslov, je pre neho jednoduchsie otvorit si mainstream a pri kritickych clankoch, o ktorych vie, ze budu formovat jeho mienku, si overit, ci ide o pravdepodobne udaje.


    Na to, co pise ardz nema zmysel reagovat. Retorika typu "pripravuju vas na vojnu, ale mna nedostanu, ja som zozral cervenu pilulku", "(vloz krajinu)-fobia je diagnoza a mal by si sa liecit", to (umyselne?) nepochopenie vtipu s lincolnom, zahlcovanie diskusie nepodstatnymi udajmi... Naozaj sa cudujem, ze m164 vydrzal tak dlho a v podstate bezchybne argumentovat.Skrýt celý příspěvek

  • ardz
    09:59 28.06.2015

    shania existuje ruská propaganda, západná propaganda a naj propaganda je ukrajinská. Vieš vôbec, že napr, všetky veľké americké médiá vlastní iba 5 mediálnych korporácií a tie ...Zobrazit celý příspěvek

    shania existuje ruská propaganda, západná propaganda a naj propaganda je ukrajinská.
    Vieš vôbec, že napr, všetky veľké americké médiá vlastní iba 5 mediálnych korporácií a tie ovplyvňujú verejnú mienku v USA a nielen tam keďže médiá v iných západných štátoch ich informácie preberajú a šíria ďalej takže ovplyvňujú verejnú mienku v celom západnom svete?
    To ani nie si schopný vidieť koľko razy až primitívnu antiruskú propagandu, to ani nevidíš ako médiá šíria antiruskú vojnovú propagandu? Chystajú vás na vojnu. A časť ľudí je tak spracovaná že keby USA zaútočili na rusko ešte by tomu tlieskali.

    Keď západné zdroje ako i zdroje amerických ambasád v jednotlivých krajinách, amerického kongresu či oligarchov typu sorosa financujú tzv. mimovládky to je v poriadku? Aj keď je to smiešne, keď napr. tzv. národnú nadáciu pre demokraciu (NED) financuje americká vláda, to je ako keby ruská vláda financovala nejakú organizáciu a hovorila by si mimovládna. A ľudia v nich títo západní trolovia a agenti, možno ich tak nazvať keďže presadzujú záujmy cudzej moci, svojich chlebodarcov sú ako tzv. analytici v našich médiách, robia prednášky v školách, ovplyvňujú verejnú mienku v smere propagandy washingtonu, ich pobočky bruselu a NATO. Ale to určite budeš obhajovať ako správne. Západ môže si predsa platiť ľudí na šírenie svojej propagandy.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 12