Stíhačka F-22A s technologiemi F-35 pro americké letectvo?

F-22A Raptor; větší foto / U.S. Air Force 

Podle webu Defense One firma Lockheed Martin nabízí americkému letectvu (USAF) stíhací letoun kombinující platformu stíhačky F-22A Raptor a využívající technologie F-35 Lightning II. Stejný stroj Lockheed nabízí i Japonsku.

V současné době v USAF probíhají diskuze, zda se zaměřit na nákup stíhacích letounů páté generace nebo dokoupit levnější stroje čtvrté generace. Ve druhém případě firma Lockheed Martin nabízí USAF nejnovější stíhačky F-16V Viper a Boeing pak modernizovaný stroj F-15X.

Důvod je prostý ‒ USAF potřebuje zvednout počet bojových letek, zejména kvůli rychle sílící Číně. Zároveň však americkým bojovým letadlům rychle končí životnost (mimo jiné i vlivem intenzivního bojového nasazení) a výroba stíhaček F-35 Lightning II neprobíhá dostatečně rychle. Vždyť všechny objednané F-35 americké letectvo, námořnictvo a námořní pěchota převezmou až před rokem 2040.

Podle současných plánů bude USAF v roce 2030 provozovat přibližně 1000 bojových letounů páté generace F-22 a F-35 a 1000 strojů F-15 a F-16.

Na začátku tohoto roku se objevily zprávy o japonském zájmu nakoupit stíhačky F-22A Raptor. Aby však Japonsko obešlo zákaz prodeje F-22A Raptor, letoun má být vybaven jak domácími japonskými technologiemi, tak především technologiemi stíhačky F-35 Lightning II. Hybrid kombinující F-22A a F-35 lze vyvážet, půjde o levnější variantu oproti čistokrevné F-22A a letoun lze postavit mnohem rychleji, než zcela nový bojový letoun. Navíc pomocí F-22A lze za relativně přijatelné peníze překlenout období do vývoje stíhačky šesté generace.

Podle amerických médií firma Lockheed Martin společně s japonským průmyslem nabízí zmíněný hybridní bojový letoun i americkému letectvu. Dlužno však dodat, že Lockheed nabízí USAF i nákup dalších stíhaček F-35 s vylepšenými motory (ve výsledku s větším doletem).

„Není to F-22. Není to F-35. Je to jejich kombinace. Můžeme to zvládnout mnohem rychleji, než zavedení nového designu,“ uvedl pro web Defense One David Deptula, generálporučík v záloze, který nyní působí na výzkumné instituci Mitchell Institute for Aerospace Studies. Podle Deptuly i dnes F-22A v oblastech aerodynamiky, stealth a motorů nabízí to nejlepší na trhu.

„V této myšlence je spousta potenciálu,“ myslí si Deptula. „Nechci navrhovat, abychom hned do toho šli a letoun přijali do výzbroje, ale Japonci o tom uvažují a jsou ochotni do celé věci investovat, místo toho, aby se pokoušeli vybudovat domácí bojový letoun, který ale nedosáhne schopností F-22. Z jejich strany jde o chytrý krok.“

Hybridní F-22A může získat z F-35A například kompletní avioniku, senzorovou sadu, prostředky radioelektronického boje, letové počítače, vybavení kokpitu, atd. Stejně tak se uvažuje o převzetí nátěrových RAM (Radar Absorbent Materials) materiálů absorbující radarové signály. Většinou se jedná o povlak, který obsahuje feritová vlákna a je schopen většinu dopadajících mikrovln rozptýlit nebo přeměnit na teplo.

Společně s novými výrobními postupy vyvinutými pro F-35 je tak možné srazit výrobní i provozní cenu hybridního F-22A. Vždyť právě komplikovaná a dlouhá údržba RAM povlaku stíhaček F-22A prodražuje provoz a zmenšuje počet okamžitě (pro boj) dostupných letounů.


Předletové přípravy F-22A

Jak podotýká web The Drive, pro americké letectvo může být zajímavá rozsáhlá finanční spoluúčast Japonska. Podle webu Nikkei Asian Review v případném společném projektu Japonsko ponese polovinu vývojových nákladů a japonský průmysl vyrobí 60 % letadla. Japonsko pro F-22A nabízí i vlastní nově vyvinuté proudové motory XF9-1.

Například Mitsubishi Heavy Industries může vybudovat větší a robustnější křídlo F-22A s většími vnitřními palivovými nádržemi. Bojový dolet vylepšené F-22A (bez externích palivových nádrží) má být 1127 km (700 mil), oproti současným cca 850 km. Taková vlastnost se samozřejmě hodí při operacích nad rozlehlými vodami Jihočínského moře nebo Tichého oceánu.

Nikkei Asian Review ve svém článku uvádí, že japonská vláda návrh Lockheedu považuje za nejslibnější variantu. De facto má jít o stejný typ spolupráce, jako v případě japonských stíhaček F-2, které vycházejí z F-16. Právě letouny F-2 má po roce 2030 hybridní F-22A začít nahrazovat.

Případná americko-japonská spolupráce při vývoji a nákupu hybridních F-22A má logiku nejen ve vojenské, ale také v průmyslové a politické oblasti. V oblasti politiky jde o posílení japonsko-americké aliance proti rostoucí síle Číny.

Nesmíme zapomenout zdůraznit výhodu sdílených nákladů. Podle Lockheedu při objednávce 70 hybridních F-22A dosáhne jednotková cena letounu (se započtením nákladů na vývoj) 215 milionů dolarů, při nákupu 140 letadel 190 milionů dolarů. Jedná se o více než dvojnásobnou cenu oproti F-35, ale zároveň o nižší částku, než v případě, kdyby se USAF rozhodlo na vlastní pěst obnovit výrobu čistokrevných F-22A. Při výrobě 194 čistokrevných F-22A pro USAF se jednotková cena odhaduje na 206 milionů až 216 milionů dolarů.

Zdroj: Defense One

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americký Kongres schválil rozpočet Pentagonu na rok 2019

Senátoři amerického Kongresu se v rekordním čase dohodli na podobě rozpočtu Pentagonu pro fiskální ...

Americko-turecké vztahy v troskách: Žádné stíhačky F-35

Americký prezident svým podpisem stvrdil letošní zákon o vojenském rozpočtu NDAA (National Defense ...

36 víceúčelových stíhaček Su-30SM pro ruské letectvo

Podle deníku Vědomosti ruské ministerstvo obrany se Sjednocenou leteckou korporací (OAK) do konce ...

Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan

Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Czertik
    13:23 04.09.2018

    Doufam ze japonci do toho pujdou a nakoupi co nejvic letounu, prece jenom dostaly by letoun lepsi nez je soucasna f-22 a cinanum je nutne srazit thebinek.

    Doufam ze japonci do toho pujdou a nakoupi co nejvic letounu, prece jenom dostaly by letoun lepsi nez je soucasna f-22 a cinanum je nutne srazit thebinek.

  • StandaBlabol
    11:48 04.09.2018

    to Pla-men, ve 20. století došlo k několika konfliktům mezi státy, které jaderné zbraně měly, ale k jejich nasazení nedošlo. Např. v Koreji spolu bojovali ruští a američtí ...Zobrazit celý příspěvek

    to Pla-men,

    ve 20. století došlo k několika konfliktům mezi státy, které jaderné zbraně měly, ale k jejich nasazení nedošlo. Např. v Koreji spolu bojovali ruští a američtí stíhači, rusko-čínský pohraniční konflikt, války a pohraniční střety Pákistán-Indie a naposled bitva mezi americkou armádou a ruskými kontraktory. Nikdy to v jadernou válku nepřerostlo.

    Takže si myslím, že k omezenému konfliktu mezi jadernými velmocemi s nasazením pouze konvenčních zbraní klidně zase dojít může. Například kvůli Spratleyho ostrovům.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    11:36 04.09.2018

    Pla-men: Toho sa vôbec neobávam žeby rusáci, amerikánci a číňania by na seba strieľali jadrovými raketami. Aj v prípade víťazstva v takom konflikte dosiahneš čo? Obsadenie ...Zobrazit celý příspěvek

    Pla-men: Toho sa vôbec neobávam žeby rusáci, amerikánci a číňania by na seba strieľali jadrovými raketami. Aj v prípade víťazstva v takom konflikte dosiahneš čo? Obsadenie mesačnej krajiny bez života s rádioaktívnym spádom? Oni sa vždy dohodnú. My sa nám nestarajte čo robíme v Sýrii a my sa vám nebudeme starať do toho, čo robíte v Tibete, napríklad... Takto sa to robí. A keď sa dohodnúť nedá, tak bojiskom je nejaká tretia krajina. Napríklad Vietnam či Kórea. Nasadiť ZHN je vážna vec a to si nedovolili ani nemci či sovieti za II. svetovej vojnySkrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    11:19 04.09.2018

    Pla-men No vidíš a ja si neviem predstaviť, že by niekto kvôli tomu rozpútal jadrovú kataklizmu. Ale napr v tebou vymenovaných prípadoch by som si vedel predstaviť lokálny ...Zobrazit celý příspěvek

    Pla-men

    No vidíš a ja si neviem predstaviť, že by niekto kvôli tomu rozpútal jadrovú kataklizmu.

    Ale napr v tebou vymenovaných prípadoch by som si vedel predstaviť lokálny jadrový úder taktickou zbraňou kde by obranca použil naviac na vlastnom území. I keď husto obývaná Čína by s tým mala asi najväčší problém a tá by sa vyhla i tomu.Skrýt celý příspěvek

  • Pla-men
    11:11 04.09.2018

    Slavoslav: Nějak si nedokážu představit , že by se Rusové vylodili na Aljašce, Nebo Číňani zabrali horní Mandžusko a Usa třeba Tibet a nebyla spuštěna jaderná odveta. Já netvrdím ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav: Nějak si nedokážu představit , že by se Rusové vylodili na Aljašce, Nebo Číňani zabrali horní Mandžusko a Usa třeba Tibet a nebyla spuštěna jaderná odveta. Já netvrdím , že konvenční zbraně jsou zbytečné, jen že nedojde k jejich plnému porovnání mezi Usa, Ruskem, nebo ČínouSkrýt celý příspěvek

  • logik
    10:41 04.09.2018

    omáčka: kromě výhrad, které tady byly, mohl bys prosím osvětlit, jak budou mít F-22 neřešitelné problémy s 40N6, i kdyby jich rusko mělo tisíc? Na jakou vzdálenost detekuje ...Zobrazit celý příspěvek

    omáčka: kromě výhrad, které tady byly, mohl bys prosím osvětlit, jak budou mít F-22 neřešitelné problémy s 40N6, i kdyby jich rusko mělo tisíc?

    Na jakou vzdálenost detekuje S-400 F-22 a na jakou vzdálenost detekuje Raptor radar S-400? Na jakou vzdálenost je schopna udeřit 40N6 a na jakou vzdálenost např. JASSM-ER?
    PVO bude vždy z principu tahat za podstatně kratší kus provazu: má kratší bojový radius a z principu nemá iniciativu....Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    10:33 04.09.2018

    Bolo by dobré si uvedomiť, že nik si nechce tie ukradnuté miliardy užívať v jadrovej pustatine a teda aj v prípade veľkej trojky budú strategické jadrové zbrane použité len ak by ...Zobrazit celý příspěvek

    Bolo by dobré si uvedomiť, že nik si nechce tie ukradnuté miliardy užívať v jadrovej pustatine a teda aj v prípade veľkej trojky budú strategické jadrové zbrane použité len ak by niekoho zahnali do úplného kúta. A to strata nejakého územia nebudeSkrýt celý příspěvek

  • Pla-men
    10:17 04.09.2018

    Bylo by dobré si uvědomit, že k žádnému nasazení klasických zbraní v případě konfliktu velké trojky nedojde. To ke slovu přijde jaderná triáda. Konvenční zbraně jsou určeny k ...Zobrazit celý příspěvek

    Bylo by dobré si uvědomit, že k žádnému nasazení klasických zbraní v případě konfliktu velké trojky nedojde. To ke slovu přijde jaderná triáda. Konvenční zbraně jsou určeny k zástupným konfliktům, popř válkám malé intezity. Neboli k přímému porovnávání nedojde.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    10:11 04.09.2018

    to Omacka, a kde se těch 1000 - 2000 40N6 vezme? I letos (jako spoustu let předtím) je možné se o ní dočíst jen to, že co nevidět bude dokončeno její testování a pak začne ...Zobrazit celý příspěvek

    to Omacka,

    a kde se těch 1000 - 2000 40N6 vezme? I letos (jako spoustu let předtím) je možné se o ní dočíst jen to, že co nevidět bude dokončeno její testování a pak začne sériová výroba. A i pak jich nejspíš nebude moc, protože Rusko zavádí prakticky všechny nové a drahé zbraně do výzbroje jen v minimálních počtech (Su-57, Mig-35, Armata, Kurganěc, atd., atd.) Občas jen zírám, jak je ruská propaganda úspěšná a kolik lidí považuje některé zbraně za reálně existující, vyráběné a ve službě. 100 - 150 Su-57 a 1000 - 2000 40N6 je sci-fi.

    Teď je to pořád 178 F-22 vs. 2 Su-57 (zatím ve výrobě) a 0 40N6.

    to Svang,

    četl jsi vůbec ten článek? Američani chtějí další stíhačky ne kvůli tomu, že F-35 nestačí na Su-35 nebo Su-57. Problémem je rychle sílící letectvo Číny. Američani potřebují víc letadel a výroba F-35 nestíhá. Proto nejspíš dojde k objednávkám dalšího letadla. A výrobci F-15/16/18/22 se logicky předhánějí s nabídkami. Z těch možností mi dává největší smysl F-16 (low cost) nebo F-22 vylepšený o technologie F-35 (absolutní high end).Skrýt celý příspěvek

  • Marw
    09:37 04.09.2018

    Omacka - je ti jasne ze porovnavas pocet nosicov zbrane (F-22) vs pocet zbrani (40N6)? Inak to ze F-22 a F-35 ma v boji proti lietadlam 4+ generacie znacnu prevahu nevychadza ...Zobrazit celý příspěvek

    Omacka - je ti jasne ze porovnavas pocet nosicov zbrane (F-22) vs pocet zbrani (40N6)?

    Inak to ze F-22 a F-35 ma v boji proti lietadlam 4+ generacie znacnu prevahu nevychadza z porovnavania RCS ale vysledkov simulovanych bojov, ako napriklad v ramci Red Flag. Mozeme sa bavit aku to ma vypovednu hodnotu ale rozhodne to nie je urcene na zaklade pomeru RCS (kde by potom F-22 muselo mat prevahu dva az tri rady).Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    09:35 04.09.2018

    Jirosi: "zásah potopená". LM je soukromá firma, vycítili šanci zužitkovat F-22 a tak jej nabízejí i USA. Třeba se vláda nechá uchlácholit a podpoří je, nebo taky klidně ne. Osobně ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi:
    "zásah potopená". LM je soukromá firma, vycítili šanci zužitkovat F-22 a tak jej nabízejí i USA. Třeba se vláda nechá uchlácholit a podpoří je, nebo taky klidně ne. Osobně bych si spíš vsadil, že dál pojedou směrem F-35 + letouny 6. gen (jeden typ pro letectvo druhý pro námořnictvo). Nikdo ve vládě podosud neřekl, že povolí prodej F-22 zájemcům z řad spojenců. Zákaz myslím pořád trvá a LM jen tak sonduje terén - zda by o ten hybrid byl vůbec zájem a kde.
    Pokud japonci dají přednost spolupráci s Brity na Tempestu, tak by to bylo zajímavější. Jednání už probíhají a japonci si ho klidně můžou upravit a pojmenovat "Zero" :-DSkrýt celý příspěvek

  • KOLT
    09:32 04.09.2018

    omacka, tak pokud jde o situační přehled o bojišti, vítězí F-35. Pokud jde o schopnost poradit si bez externích zdrojů (SIGINT, AWACS, atd.), opět vítězí F-35. Dokonce i nad F-22. ...Zobrazit celý příspěvek

    omacka, tak pokud jde o situační přehled o bojišti, vítězí F-35. Pokud jde o schopnost poradit si bez externích zdrojů (SIGINT, AWACS, atd.), opět vítězí F-35. Dokonce i nad F-22. Furt jsou na tom ty mrchy americký líp, než kdokoliv jiný ;-) I než Evropa, což mě dost se*e :-(

    5. generace není jen o stealth, ale je právě hodně o situačním povědomí, o získávání informací z co nejvíce zdrojů, jejich vyhodnocování pomocí pokročilých algoritmů a předávání lidskému operátorovi v přehledné podobě, o rozhraní člověk-stroj, atd.
    A v tomhle je holt F-35 hodně napřed, minimálně nad západními stroji 4. generace, kde to srovnání už dneska existuje nejen od USAF (Norové, Italové ani Izraelci o "nedostatečných výkonech" či "malém technologickém náskoku" rozhodně nemluví, naopak). Ona je v tomhle F-35 i dost napřed oproti F-22, přičemž upgrady jejích schopností běží podstatně rychleji než u F-22 (jednak se vývoj rozpouští v mnohem větších počtech, jednak je její SW architektura navržená více modulárně, jednak je psána v "rozumnějším" jazyce, takže prostě není problém sehnat dostatek vývojářů).

    Moc mi není jasné, proč by F-22 s avionikou F-35 musela být o tolik horší, než originální Raptor. Jasně, asi by měla horší některé subsystémy (radar), ale právě schopnosti datové syntézy ap. by měla na vyšším stupni. Rozhodně by to nebyl snadný soupeř ani pro F-22 (to ona ostatně prý není ani F-35).Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    09:31 04.09.2018

    omacka: rusove maji problem vyrobit i r-77-1, vsechno vykonejsi maji doslova k dispozici v malych poctech... a budou dlouho muset pouzivat r-27... jeste hodne dlouho... Ani u ...Zobrazit celý příspěvek

    omacka: rusove maji problem vyrobit i r-77-1, vsechno vykonejsi maji doslova k dispozici v malych poctech... a budou dlouho muset pouzivat r-27... jeste hodne dlouho...

    Ani u 40N6 nepocitej s tisici ks, pokud vubec tak jich budou mit jen par na baterii, pro doplneni mene vykonnych strel.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    09:02 04.09.2018

    Omačka: "roč by měl mít F-22 automaticky převahu např. 1:10 nad Su-57, nebo jiným moderním strojem od 4++, tyhle čísla jsou vycucaná z prstu," "Nikdo nerozporuje současné ...Zobrazit celý příspěvek

    Omačka: "roč by měl mít F-22 automaticky převahu např. 1:10 nad Su-57, nebo jiným moderním strojem od 4++, tyhle čísla jsou vycucaná z prstu,"

    "Nikdo nerozporuje současné počty,"

    Rozporoval si počty. Stejně jako ten na kterého reagoval první příspěvek o nutnosti tisíců F35.
    Kolik hodin trvá přesunout střely 40N6, třeba o 100km jinam. Nemyslím si, že letadla na ně budou čekat. A opravdu může "rusko/čína" dnes nasadit vše proti jedinému nepříteli?Skrýt celý příspěvek

  • omacka
    08:41 04.09.2018

    Jirosi: zase střet nad Atlantikem? Nikdo nerozporuje současné počty, ale jistě uznáte, že vývoj pokračuje.. Na co tady ale upozorňuji je, že nemůžete porovnávat jen letouny ve ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi: zase střet nad Atlantikem? Nikdo nerozporuje současné počty, ale jistě uznáte, že vývoj pokračuje.. Na co tady ale upozorňuji je, že nemůžete porovnávat jen letouny ve "vzduchoprázdnu" 5 gen vs 4++ a méně, ale hlavně jejich PLŘS s aktivním RL, které umožňují s využitím externích informačních zdrojů vést úplně nové druhy taktik vedení vzdušného boje na velkých a středních vzdálenostech. Kdo to chce vidět, vidí to, kdo nechce zůstává ve svých vzdušných bojích uprostřed prázdného atlantiku. Teď vám načrtnu jednu nepěknou věc.. "197 vs 20(12)?" 197 vs cca 1000-2000 40N6? Bez modelace konkrétního střetu, útočná obranná strategie, je to cucání jen z prstu. Při obranné strategii bude mít sakra velký problém s 40N6 i těch 197 F-22. Nejde to vidět vše tak černobíle, na to se tu snažím upozornit při "tahání různých zaručených čísel z klobouku".Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    08:08 04.09.2018

    Omačka: 197 vs 20(12) ?

    Omačka: 197 vs 20(12) ?

  • Jirosi
    08:07 04.09.2018

    svang: Zaregistroval si, že USAF nemá vydaný požadavek na tento stroj. Ale že je to iniciativa soukromé firmy LM, jak uplatnit znovu už vyvinuté technologie?

    svang: Zaregistroval si, že USAF nemá vydaný požadavek na tento stroj. Ale že je to iniciativa soukromé firmy LM, jak uplatnit znovu už vyvinuté technologie?

  • omacka
    08:04 04.09.2018

    Proč by měl mít F-22 automaticky převahu např. 1:10 nad Su-57, nebo jiným moderním strojem od 4++, tyhle čísla jsou vycucaná z prstu, kdy někdo na základě porovnání neověřitelných ...Zobrazit celý příspěvek

    Proč by měl mít F-22 automaticky převahu např. 1:10 nad Su-57, nebo jiným moderním strojem od 4++, tyhle čísla jsou vycucaná z prstu, kdy někdo na základě porovnání neověřitelných RCS hodnot dvou letounů, s tím, že jej má F-22 10x nižší (což je i pravděpodobné) vyvozuje, že bude mít automaticky úspěšnost nad protivníkem 10x větší, z ničeho jiného tyhle čísla nevychází. Strašně se to zjednodušuje, i stroje 4++ s dobrou taktikou vedení dalekého vzdušného boje, informačním povědomím o bojišti z jiných senzorů dalekého dosahu (sloužící defakto jen jako platforma - nosič / odpalovač PLŘS i s výrazně lepšími parametry než má k dispozici protivník, podle údajů jiných průzkumných senzorů). Taková PLŘS o větším dosahu než americké PLŘS (toho času AIM-120D), s aktivní RL může prakticky lehce ohrozit stealth letouny, nebo nad nimi získat aspoň velkou výhodu v kinetických vlastnostech svých PLŘS na kratší vzdálenosti (max. dosah např. AIM-120D). Přijde mi někdy, že spousta lidí nechápe, že letoun protivníka XY nesestřelí jen jeho lepší hodnota RCS, i když tomu může při vhodné taktice hodně napomoci, ale hlavně celkové informační povědomí o bojišti. To co se zde popisuje většinou je, střet dvou stíhacích leteckých uskupení, nebo letounů uprostřed Atlantiku, bez externích informačních zdrojů.., takto to nikdy probíhat ale nebude. Stejně klíčové parametry jako např. RCS jsou dnes klíčové parametry moderních PLŘS, který ten sestřel musí taky fyzicky zrealizovat. Proč mají USA asi takovou obavu z čínských Su-35S v kombinaci s novou dalekodosahovou PLŘS PL-15 s aktivní RL..? Co dělá letouny 4++ výrazně nadřazené nad předchozími generacemi? Není to jen výrazně lepší radar a elektronika na palubě, ale využití digitálního bojiště (celkové dostupné informační povědomí), zasíťování a propojenost většiny pozemních/vzdušných průzkumných platforem (PVO,AWACS,ELINT,SIGINT).. Co se asi tak stane, když vyřadíte vzdušné klíčové uzly těchto sítí (AWACS,ELINT,SIGINT letouny, co slouží i jako výkonné retranslační stanice pro letecká uskupení v "blízkém" okolí).. výrazně "oslepíte" i letouny 5 generace v situačním povědomí..Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    06:41 04.09.2018

    Svang: Baviť sa teraz o kvalite SU-57, ktorá je vyrobená len v niekoľkých predprodukcných exemplároch je úplne irelevantné. Dokonca, aj v prípade, že by sme takú informáciu mali, ...Zobrazit celý příspěvek

    Svang: Baviť sa teraz o kvalite SU-57, ktorá je vyrobená len v niekoľkých predprodukcných exemplároch je úplne irelevantné. Dokonca, aj v prípade, že by sme takú informáciu mali, tak zatiaľ to na sériovú výrobu nevyzerá (možno si zachytil informácie, že Rusi na výrobu a masívne zavádzania SU-57 a Armaty nemajú peniaze a budú nakupovať len SU-30/35 a T-90). To ako keď raz do CS má talent prišiel taký starýco, čo mal na papieri napísané čo všetko dokáže ale nič neukázalSkrýt celý příspěvek

  • svang
    05:44 04.09.2018

    Tak jedno je zcela jasne, technicky naskok F-35 nad ostatnimi zememi neni od sameho zacatku seriove vyroby takovy, jak se puvodne predpokladalo. Proto je nutne znovu urychlene ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak jedno je zcela jasne, technicky naskok F-35 nad ostatnimi zememi neni od sameho zacatku seriove vyroby takovy, jak se puvodne predpokladalo. Proto je nutne znovu urychlene zainvestovat velke penize do vylepsenoho typu letadla 5. generace misto toho, aby se vyvoj a testovani ubiraly smerem k nove generaci 6. Soucasne to svedci o tom, ze si USAF uvedomuje vyspelost Su-35 a Su-57 a ze to rozhodne nebude jenom rezavy srot s amaterskou elektronikou a slabymi radary, jak se na zdejsim foru s velkou oblibou traduje. Jinak by Americani tenhle ekonomicky-narocny ukrok stranou proste nedelali.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 8