Americko-turecké vztahy v troskách: Žádné stíhačky F-35
- 14. 8. 2018
- 107 komentářů
- Jan Grohmann
Americký prezident svým podpisem stvrdil letošní zákon o vojenském rozpočtu NDAA (National Defense Authorization Act) pro fiskální rok 2019. Zákon vyžaduje po ministerstvu obrany hloubkové přezkoumání vojenských vztahů mezi USA a Tureckem. Tyler Rogoway z webu The Drive se pokusil o bližší náhled do celé problematiky.
Turecko plánuje nakoupit 100 stíhaček F-35A Lightning II. Závazně objednalo již 30 letounů a do programu investovalo 1,2 miliardy dolarů. Podíl tureckého průmyslu na programu F-35 má postupně dosáhnout 12 miliard dolarů.
Mezi USA a Tureckem, a vlastně i Tureckem a Západem, však panují vážné politické neshody. Obecně se Západu nelíbí vnitřní i zahraniční politika tureckého prezidenta Recep Erdogana, neochota vydat amerického pastora Andrewa Brunsona a v souvislosti s programem F-35 nákup ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) S-400.
Prezident USA Donald Trump v pátek navíc vydal pokyn pro dvojnásobné zvýšení dovozního cla na hliník (20 %) a ocel (50 %) z Turecka. Zpráva okamžitě způsobila pokles turecké liry na historické minimum a dále zatřásla již tak notně oslabenou ekonomickou stabilitou Turecka. Erdogan zase dnes uvedl, že Turecko bude bojkotovat elektroniku ze Spojených států.
Problémů ve vztazích USA-Turecko je ale celá řada ‒ zhoršující se vztahy Turecka a Izraele nebo turecký postoj vůči Kurdům, kteří jsou hlavními západními spojenci v boji proti Islámskému státu.
Vážné neshody jsou ve vojenské oblasti. Kongresmani v zákoně NDAA požadují do 90 dnů vypracování zprávy o turecko-amerických vztazích, včetně postavení letecké základny Incirlik, kterou využívá americké letectvo.
Klíčové je zjistit, zda nákup S-400 může ohrozit bezpečnost amerických zbraňových systémů používaných společně Tureckem a USA. Jde zejména o stíhačky F-35A Lightning II a F-16 Fighting Falcon, systémy protivzdušné obrany Patriot, dopravní vrtulníky CH-47 Chinook, UH-60 Black Hawk a bitevní vrtulníky AH-64 Apache.
Problém je, že každý tento stroj má unikátní radiolokační a elektromagnetický podpis, včetně unikátních prostředků radioelektronického boje a obrany proti nepřátelské PVO ‒ Spojené státy se obávají, že obsluha (dokonce i přímo ruská) S-400 se může na těchto systémech cvičit, hledat slabiny a výsledky se následně dostanou do rukou Rusů.
Turecko provozuje šest CH-47 Chinook a plánuje nákup 11 dalších strojů, 57 UH-60M (+ 50 strojů) a 245 stíhaček F-16. V extrémním případě Washington přestane poskytovat pro tyto stroje náhradní díly a technickou podporu, jak se to ostatně v minulosti již stalo několikrát (Írán, Venezuela).
Středem pozornosti je ale především stíhačka F-35, která bude tvořit páteř západních leteckých sil po několik příštích desetiletí. První turecká F-35A byla již vyrobena, ale zůstává na americké základně Luke v Arizoně, protože zde turečtí piloti provádí výcvik.
Proti tvrdému postupu proti Turecku byl ministr obrany Jim Mattis, který Turecko vnímá jako klíčového partnera v oblasti a navíc upozorňuje, že odstoupení Turecka z programu F-35 přinese další zdražení a zdržení programu F-35.
Avšak oboustranné vyhrocené kroky mezi administrativou Donalda Trumpa a Recep Erdogana, a ostatně poněkud chmurný vztah mezi oběma prezidenty, neukazují na zlepšení vztahů v nejbližší době. Erdogan navíc tvrdí, že Washington na svém území chrání Muhammada Fethulláha Gülena. Právě Gülen měl být podle Erdogana vůdcem pokusu o převrat v roce 2016.
Jak odstoupení Turecka ovlivní program F-35? Díly pro F-35 vyrábí mimo jiné turecké firmy Alp Aviation, AYESAS, Kale Aviation, Kale Pratt & Whitney a Turkish Aerospace Industries ‒ potrvá minimálně dva roky, než se za tyto výrobce najde náhrada. Kromě toho jedno z tří plánovaných evropských servisních center pro údržbu motorů F-35 vzniká v Turecku. Další dvě centra se staví v Norsku a Nizozemsku.
Podle NDAA ministerstvo obrany musí vypracovat studii popisující průmyslové zapojení Turecka do programu F-35, dále nutné kroky zmírňující negativní dopady odstřihnutí tureckého výrobního řetězce nebo navrhnout alternativní systémy PVO, které by mohla turecká vláda koupit místo S-400.
Aby však problémů nebylo málo, na letecké základně Incirlik se nalézají americké jaderné hlavice B61. Před necelým týdnem přitom skupina tureckých právníků z „neziskovky“ Association for Social Justice and Aid (financována okolím Erdogana) požádala turecké soudy, aby zatkly téměř desítku amerických vojenských pracovníků v Turecku kvůli údajným vazbám na pokus o převrat proti prezidentovi Erdoganovi v roce 2016.
Právníci rovněž požadují zákaz letů ze základny Incirlik a provedení razie na základně pro hledání dalších důkazů o možném zapojení Američanů do převratu. Otázkou samozřejmě je, jak v takovém prostředí mohou Američané zajistit bezpečnost jaderných pum, i když je možné, že už je základny odsunuli. Pokud však jaderné zbraně zůstávají na základně, představují nedozírné strategické riziko, nejen vůči USA, ale především vůči Evropě.
Zdá se, že Turecko se velmi rychle politicky a ideologicky vzdaluje od Západu, směrem více k Rusku a Íránu. Co tento gigantický geopolitický posun přinese regionu a Alainci, je těžké předvídat.
EDIT 14.8.: Turecku hrozí ztráta obchodu ohledně dodávek 30 bitevních vrtulníků T129 ATAK do Pákistánu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Vrtulníky obsahují americké součástky a Washington uvažuje o neudělení vývozní licence.
Zdroj: The Drive
Související články
Bojový křest izraelských stíhaček F-35I „Adir“
Podle šéfa izraelského letectva Amikama Norkina izraelské stealth stíhačky páté generace F-35I ...
- 22.05.2018
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Výroba F-35 Lightning II trvá 41 541 hodin
Podle nejnovější zprávy Kontrolní komise amerického Kongresu GAO (Government Accountability Office) ...
- 10.06.2018
- 113 komentářů
- Jan Grohmann
Turecko obdrželo první stíhačky F-35A Lightning II
Před několika dny ve výrobním závodě firmy Lockheed Martin ve Fort Worth (Texas) zástupci turecké ...
- 23.06.2018
- 89 komentářů
- Jan Grohmann
Pentagon objednal 11. sérii stíhaček F-35 Lightning II
Pentagon se s firmou Lockheed Martin dohodl na dodávkách 11. výrobní série stíhaček F-35 Lightning ...
- 16.07.2018
- 43 komentářů
- Jan Grohmann
rasto123 - V době Reagana nedávali Američané míň než 5% HDP (nejmíň po svém nástup v roce 1981, kdy to bylo 5,29% HDP, nejvíc v roce dalším 6,39%). Dnes se to pohybuje kolem 3,6 - ...Zobrazit celý příspěvek
rasto123 - V době Reagana nedávali Američané míň než 5% HDP (nejmíň po svém nástup v roce 1981, kdy to bylo 5,29% HDP, nejvíc v roce dalším 6,39%). Dnes se to pohybuje kolem 3,6 - 3,8% (pro rok 2018 to ještě nelze říci, protože nevíme jaké bude roční Americké HDP, ale víc to nebude). Takže dnes by rozpočet překonal bilion dolarů téměř určitě.
Ale jako to s tim Rumusnkem mě to zajímá. Jaké jsou tedy Čínské investice v zemi? Co jsem našel, Čína určitě nemá více než 2,7% všech zahraničních investic - protože nejnižší (%) země co jsem našel tak je Belgie s 2,7% všech investic v zemi. V tom žebříčku není mimochodem ani Rusko.. takže jaké že společnosti tam tedy jsou? Nejdřív si vyhledejte informace ať nepíšete kraviny.
http://business-review.eu/news...
Gruzie má s Ruskem 9% ve vývozu i dovozu. Takže skoro 1/10 celkového obchodu. Jestli by je to vyloženě položilo si nemyslím, ale určitě by jim to ublížilo, to je pravda. Ale upřímně - představa, že jedna země přestane s druhou úplně obchodovat je naprostá utopie. Tohle snad funguje je na Korejském poloostrově.
otecko - Teď mi tak došlo, že za americkou reakci možná může i vyzrazení amerických základem v Sýrii právě Turky. Prostě jo, já s tím souhlasím, jen ať se těch Turků nebojej a Turci vědí, že aspoň u někoho existuje tzb. červená linie, kterou pokud překročí, tak ponesou následky.Skrýt celý příspěvek"otecko - Myslet bys měl začít spíše ty. Každopádně, BarryGold to už zmínil, ale jako nejlepší příklad je SSSR. Kdyby se tenkrát SSSR nechtěl vnitřně reformovat, nepadl by. Co však ...Zobrazit celý příspěvek
"otecko - Myslet bys měl začít spíše ty. Každopádně, BarryGold to už zmínil, ale jako nejlepší příklad je SSSR. Kdyby se tenkrát SSSR nechtěl vnitřně reformovat, nepadl by. Co však bylo příčinou touhy po vnitřních reformách? Vnější tlak Západu, eskalace mezinárodního napětí, přechod ke strategii osvobozování a závody ve zbrojení. V 70. letech Sověti neměli žádný důvod k reformám, neboť je nikdo z vnějšku neohrožoval. V 80. letech měli důvod k reformám veliký, neboť vnější tlak byl značný."
Vonkajší tlak ? Ten bol veľký a za ďaleko ideálnejších podmienok v 68. sa skončil normalizáciou . Koncom 80. rokov bol tlak ešte väčší, ale už to nebola tá prirodzená spontánnosť ,ale ochota a vplyv určitej skupiny ľudí na zmeny.
Nechcem to rozoberať, ale v 68 bola väčšia snaha a odhodlanie na strane bežného obyvateľstva na zmenu. Koncom 80. rokov to už boli agentúry.
Zbrojenie ? Ten mýtus ešte stále funguje ?
USA má teraz rozpočet na obranu priamo, mimo zdrojov krytých v iných oblastiach -energetika, CIA, ... viac ako 700mld USD. Aky by bol rozpočet ak by bol ZSSR ?Skrýt celý příspěvek"Mě by zajímalo, v jaké měně koupí S-400. Obě měny padají, i díky USA. Já pěvně věřím, že USA vědí co dělají a ukočírují to. Oni jediní jsou pro Turecko partner, ti uznávají jen ...Zobrazit celý příspěvek
"Mě by zajímalo, v jaké měně koupí S-400. Obě měny padají, i díky USA.
Já pěvně věřím, že USA vědí co dělají a ukočírují to. Oni jediní jsou pro Turecko partner, ti uznávají jen sílu. Kdyby Turecko odešlo z NATO, problém by mělo i Řecko a my další mise. "
Viete v akej mene ? Tovar za tovar. Už za socializmu sa robil bárter . My Vám to a Vy nám to.
"nejsme v době Studené války, úlohu Turecka v Černém moři může v pohodě převzít Rumunsko nebo na druhé straně přátelsky naladěná Gruzie. Pokud vznikne nějaká Arabská (a také Východoasijská) verze NATO, tak bude Turecko v podstatě obejito ze všech stran. Rozhodně ale souhlasím s tím, že by bylo vhodné se vyhnout unáhleným krokům - ať již vylučování Turecka z NATO, nebo jeho vystupování z této organizace. "
Rumunsko ? Skutočne ? Je Rumunsko tak vnútorne silné a odhodlané ? Viete o tom aké sú tam Čínske investície ? Viete aké sú tam Ruské cez EU spoločnosti ? Rumunsko bolo veľmi friendly , ale už to nie je také horúce, aby sa stali náhradou za Turecko z čias studenej vojny.
Gruzínsko ? To je vtip ? Prečo sa čerpá z novín ? Gruzínsko bez Ruska tak padne, že ešte aj Ukrajina bude raj. Gruzínci milujú Ameriku a EU, ale tak nejako sa toho svojho Džakašviliho nechcú vzdať a ani práce v Rusku a zdrojov z Ruska. Prečo Rusko po vojne postupovalo v Gruzínsku tak mierne ?
Alebo je tu druhá možnosť. NATO príjme Rumunsko aj Gruzínsko. A tp bude...Skrýt celý příspěvekOtecko
Pripomínaš mi ľudí čo držia hubu keď sused mláti manželku, lebo dobré susedské vzťahy. A myslím, že po dobrom to skúšali. Ten chlap tam sedí dva rokyOtecko
Pripomínaš mi ľudí čo držia hubu keď sused mláti manželku, lebo dobré susedské vzťahy. A myslím, že po dobrom to skúšali. Ten chlap tam sedí dva rokySupreme, no já se necítím být idealista, ale realista. a jsem přesvědčen, že jednání je lepší, než vytahovat zbraně či sankce a tlačit někoho do kouta, na to jsem už příůliš stár, ...Zobrazit celý příspěvek
Supreme, no já se necítím být idealista, ale realista. a jsem přesvědčen, že jednání je lepší, než vytahovat zbraně či sankce a tlačit někoho do kouta, na to jsem už příůliš stár, abych to podporoval.
Dnes se obevvilo na webwech toto:
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na twitteru napsal, že Spojené státy za propuštění pastora „nic platit nebudou“ a Turecku se pomstí.
Více na https://www.e15.cz/zahranicni/...
... jestli toto je normální mezinárodní dialog, pak fakt čumím...Skrýt celý příspěvekKolte a přimysli si k mojí osobě třeba ještě věštbu Sibilly ;) budeš mít tím spíš proti komu "bojovat". To si mě fakt teď dostal, prý lecos vysvětluje...jedna narážka vysvětluje ...Zobrazit celý příspěvek
Kolte a přimysli si k mojí osobě třeba ještě věštbu Sibilly ;) budeš mít tím spíš proti komu "bojovat". To si mě fakt teď dostal, prý lecos vysvětluje...jedna narážka vysvětluje leda h****Skrýt celý příspěvek
2 Kolt Co je prosím tě jasné Jarmile? :-D sem přesně čekal, že se zas ozve někdo, kdo se bude pokoušet z kuličky - slova Nostradamus uplect bič....ale tak samozřejmě žij v tom, ...Zobrazit celý příspěvek
2 Kolt
Co je prosím tě jasné Jarmile? :-D sem přesně čekal, že se zas ozve někdo, kdo se bude pokoušet z kuličky - slova Nostradamus uplect bič....ale tak samozřejmě žij v tom, že si na zahradě stavím dolmeny a před spaním čtu Epochu a Hrom. Fakt....jak v jedlickarneSkrýt celý příspěvekotecko, tak zrovna letos prasklo, že Německo intenzivně špekovalo v Rakousku. Tolik k tomu nešpehování sousedů... raziel, Nostradamus, to jako vážně? Hm, tak pak je mi ledasco ...Zobrazit celý příspěvek
otecko, tak zrovna letos prasklo, že Německo intenzivně špekovalo v Rakousku. Tolik k tomu nešpehování sousedů...
raziel, Nostradamus, to jako vážně? Hm, tak pak je mi ledasco jasné...Skrýt celý příspěvekotecko - Ale tvrdilo se to o ní. Bylo to dolejzání stejně jako teď naopak dolejzá Erdogan (pro nás je to nyní dobře, protože na něj můžeme zatlačit ohledně imigrace). Ty seš ...Zobrazit celý příspěvek
otecko - Ale tvrdilo se to o ní. Bylo to dolejzání stejně jako teď naopak dolejzá Erdogan (pro nás je to nyní dobře, protože na něj můžeme zatlačit ohledně imigrace). Ty seš idealista typu Obamy - všechno bude fááájn, jen musíme hezky v klidu jednat. Že to nefunguje je prostě jedno, že si s náma vytírají zadek také. A jestli máme tolerovat diktátora, který změnil jeden z nejpokrokovějších muslimských států na další islamistickou diktaturu... tak jsme asi ztratili ty hodnoty, díky kterým zde můžeme spolu diskutovat.
Jsem opravdu rád, že takové myšlení neměli Američané a Britové v době SSSR. Protože jinak bych stále žil v zemi, kde komunisté mohou zavírat lidi podle jejich nápadů, mohou je beztrestně mlátit až někdy umlátit a mohou je klidně střílet na hranicích.
"Zeptejme se tedy sami sebe: Jací jsme podle sebe lidé? A odpovězme si: Jsme svobodní lidé, lidé svobody hodní a lidé rozhodnutí nejen svobodu si uchovat, ale zároveň pomoci jiným, aby ji získali také.“ - můžeš 3x hádat od koho tento citát je :)Skrýt celý příspěvekraziel87 - No to já si právě nemyslím, že by pro různé analytiky byl čitelný. Spíše naopak. Jako příklad uvedu EU - nejdříve situaci vyhrotil a poté zcela nečekaně (i pro mě a to ...Zobrazit celý příspěvek
raziel87 - No to já si právě nemyslím, že by pro různé analytiky byl čitelný. Spíše naopak. Jako příklad uvedu EU - nejdříve situaci vyhrotil a poté zcela nečekaně (i pro mě a to mi věřte, že jeho politiku dost sleduju) nabídl EU novou smlouvu o volném obchodu - stejně jako Japonsku, Filipínám apod. V NAFTĚ se vyjednávají nové podmínky a údajně jsou blízko dohody. Chce se vrátit k TTP, ale jen pokud vyjedná lepší podmínky.
https://www.reuters.com/articl...
Tato rozhodnutí jsou jen důsledkem důrazu na vyvážené podmínky smluv a jejich dodržování, ne aby USA skrytě dotovaly jiné ekonomiky. Ona "America first" neznamená, že by mu byl zbytek světa ukradený - znamená to jen to, že Trump klade důraz na zaměstnání lidí v USA a investice v USA. Je to špatně? Podle mě prostě ne. Konec konců v ekonomické oblasti má obrovskou podporu! Má vyšší podporu než Obama za celou dobu prezidentování. Mimochodem - podporou je na tom Trump lépe než třeba Macron ve Francii :)
https://www.cnbc.com/2018/06/2...
To, že Evropu čekají krušné časy souhlasím. Bohužel. Na druhou stranu se uvidí, kdo nahradí Merkelovou. Doufám, že Jens Spahn - takový německý Kurz.Skrýt celý příspěvekProblém vidím v tom, že USA hraje jen za sebe, protože je tisíce mil na Atlantikem, takže se cítí komfortně, bezpečně. Že "šašek" Erdogán chce jednat s Merkelovou je dáno i tím, ...Zobrazit celý příspěvek
Problém vidím v tom, že USA hraje jen za sebe, protože je tisíce mil na Atlantikem, takže se cítí komfortně, bezpečně. Že "šašek" Erdogán chce jednat s Merkelovou je dáno i tím, že mají společné zájmy, ne že jde za Angelou jen s prosíkem, v roce 2015 v době vyostřené migrace tomu bylo přesně naopak, a nikdo o Angele netvrdil, že je šašek co dolejzá. Byla to pragmatická politika, a tak to má být. Ovšem to, co dělá nyní USA je politika zastrašování, ponižování z pozice síly.
I kdyby byla úspěšná, o čemž vzhledem k muslimské mentalitě pochybuji, budou si to Turci pamatovat .
Já se cítím být čech a evropan, a chci pro své potomky co nejbezpečnější Evropu, nelíbí se mi knížecí rady a politika USA, která je protievropská, nadřazená, poručnická.
Nemáme jako evropané možnost sednout do letadla a vypadnout, takže pokud tady chceme žít, musíme se, chtě nechtě se sousedy domluvit, ne jim vyhrožovat, ekonomicky poškozovat, zasahovat do jejich vnitřních dvorků.
Znáte snad jiný stát, který tajně odposlouchává své nejbližší tzv. "spojence", než USA?Skrýt celý příspěvek2 Superme a :-) dobrá, pravda. Vybral jste zrovna část příspěvku, který také vidím krapet jinak, ale to je fuk. Spíš vás zajímá tohle "Furt ale nechápu "prokecnutí" ...Zobrazit celý příspěvek
2 Superme
a :-) dobrá, pravda. Vybral jste zrovna část příspěvku, který také vidím krapet jinak, ale to je fuk.
Spíš vás zajímá tohle
"Furt ale nechápu "prokecnutí" diplomackých postojů a pohledu USA k Brexitu naznačuje v horizontu příštích let mnohé :/" - jako co to tedy naznačuje?"
- diplomatických postojŮ (v obecné rovině) a že mu dávají poradci a část kongresu
holt prostě sežrat jeho "redneckovský" postoj, kdy neovládá řeč těla a koncepci svých výroků a rozhodnutí, čímž pomáhá analitikům ostatních národů lépe prohlédnout současnou šachovou partii USA v globálním dění.
- pohledU k Brexitu - kdy dává svou otevřenou podporou najevo, že opuštění EU je pro Velkou Británii dobrým rozhodnutím, protože (a teď nastupuje můj osobní pohled na věc) Evropskou unii čekají v příštích 10 letech velmi krušné časy. Po subjektivním posouzení světové vojensko-diplomatické situace v posledních 30 letech jsem nabyl přesvědčení, že matičku Evropu a možná další části světa, čeká
lámání chleba a protože se nestydím diskutovat jen v obecné, exaktní podobě dat a faktů, tak mě v mém přesvědčení utvrzují už i takové střípky do mozaiky, jako například Nostradamova věštba o "bitvě národů" na území Německa a Střední Evropy okolo roku 2028. Dost věcí mu vyšlo na výbornou, budu šťastný, když tohle ne a současná rakovina Evropy v podobě brutální imigrace afrických kultur a obrovské nesounáležitosti mezi jednotlivými členy EU se zastaví a nějak vyléčí.
K druhé části svého tvrzení nemám žádná fakta, jenom můj pohled na rozháranost matičky Evropy a ponaučení se z historie, která se vlastně pořád opakuje.Skrýt celý příspěvekotecko - Ne, jen kvůli Pastorovi to určitě není. Dál třeba možný nákup S-400, odchod německých (spojeneckých) vojáků do Jordánska, neustálé útoky na další spojenecké země (Německo, ...Zobrazit celý příspěvek
otecko - Ne, jen kvůli Pastorovi to určitě není. Dál třeba možný nákup S-400, odchod německých (spojeneckých) vojáků do Jordánska, neustálé útoky na další spojenecké země (Německo, Řecko, Holandsko), útok na Kurdy a Erdoganovi domácí čistky po jím organizovaném "puči". Co chceš víc?!
Nejlepší je, jak se najednou ten šašek chce moc kamarádit s Makrelou. Najednou mu jsou Němci dobrý když jejich ekonomika padá volným pádem :D Ale nakonec... i to je důkaz, že se Erdgan nemá kam jinam připojit než na Západ.
https://www.tyden.cz/rubriky/z... Skrýt celý příspěvekhost pokud mas dojem ze sem nedke vyvolal dojem o tom ze nato je " je idealisticky spolok stojaci na hodnotach." se hluboce omlouvam , muj nazor je ten, ten, ze je to vysoce ...Zobrazit celý příspěvek
host pokud mas dojem ze sem nedke vyvolal dojem o tom ze nato je " je idealisticky spolok stojaci na hodnotach." se hluboce omlouvam , muj nazor je ten, ten, ze je to vysoce prgamaticky polek, slouzici zajmum tech nejmocnejsich (velka 4 - f,n,vb, usa) a zbytek je komparz a samozrejme ze tu ochranu demokracie, idealu apod ma proste jako efektivni PR.
Zkuste si dát více záležet na stylistice příspěvku. Text bez diakritiky nevypadá rozhodně COOL. Admin.Skrýt celý příspěvekraziel87 - "A že zájem Trumpa není chránit ekonomiku EU, ale naopak ji vidět co nejvíce rozhádanou se shoduje nejeden analytik." To napsal otecko, vy jste souhlasil. Ale tohle ...Zobrazit celý příspěvek
raziel87 - "A že zájem Trumpa není chránit ekonomiku EU, ale naopak ji vidět co nejvíce rozhádanou se shoduje nejeden analytik."
To napsal otecko, vy jste souhlasil. Ale tohle prostě pravda není! Trump nepotřebuje rozhádanou EU. Pokud se podíváš na současná cla, kdo kolik dává na obranu apod. tak bys možná politiku Trumpa pochopil (a to si myslím, že v tom má velké prsty i minimálně Pence). Jeho jediným cílem je zrušit, když už, tak cla na obou stranách a ne aby byla Amerika znevýhodněná a EU na tom samozřejmě jen vydělávala. Vím, že jsme součástí EU, ale pokud se na to člověk podívá z jeho amerického úhlu pohledu, musí přeci vidět jak to je. On má jinou vyjednávací taktiku, zná sílu americké ekonomiky a prostě ji umí využít a zatlačit tak ostatní. Pak se jedná mnohem lépe... že to dělá skoro jako jediný, protože ostatní se bojí aby toho, aby se náhodou někoho neurazili je věc druhá.
Doporučuji: http://neviditelnypes.lidovky....
Jeho postoj k Bexitu je jaký je a já s ním souhlasím. Má na to nějaký názor, jako každý člověk. Nakonec se ale přeci vyjádřil jasně - je to věc Britů!
Furt ale nechápu "prokecnutí" diplomackých postojů a pohledu USA k Brexitu naznačuje v horizontu příštích let mnohé :/" - jako co to tedy naznačuje?Skrýt celý příspěvekPár článků s "dedkem" Kissingerem jsem přečetl, a on sám, jakožto i nyní poradce pro mezinárodní politilku D.Trumpa v minulsoti jednoznačně prohlásil, že USA nemají spojence, ...Zobrazit celý příspěvek
Pár článků s "dedkem" Kissingerem jsem přečetl, a on sám, jakožto i nyní poradce pro mezinárodní politilku D.Trumpa v minulsoti jednoznačně prohlásil, že USA nemají spojence, jen své zájmy. Tuto větu si, prosím rozkličujte sami. .. mi to toho Turecko v prvn ířadě a oslabení EU zapadá jako do Lega. Nebo mi chcete tvrdit, že sankce proti Turecku, kdy jim zvýšil cla na ocel na 50 % a hliníku na 20% jsou jen kvůli nmediálně propíranému zavřenému US pastorovi?? Směšné, za tím je hlubší cíl.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...