Armata pod drobnohledem
- 11. 5. 2015
- 134 komentářů
- Jan Grohmann
Rusové na moskevské přehlídce představili svou nejnovější obrněnou techniku. Odborníci z celého světa tak dostali do rukou bohatý fotografický a video materiál ke studování. V dnešním článku si představíme některé zjištěné skutečnosti o nové těžké pásové platformě Armata.
Platforma Armata
Na platformě Armata vznikne celá rodina obrněných vozidel, která vytvoří jádro ruských obrněných sil. Na moskevské přehlídce jsme mohli vidět hlavní bojový tank T-14 a těžké bojové vozidlo pěchoty T-15.
Jistý je však vznik odtahového vozidla, ženijního, velitelského nebo vozidla s nejrůznějšími raketovými systémy. V delší časové budoucnosti se pravděpodobně počítá se samohybným dělem. Nová houfnice Koalice-SV však využívá podvozek tanku T-90.
Na moskevské přehlídce jsme mohli vidět 24 vozidel T-14 a T-15. Jedná se prozatím o prototypy případně o první před-sériová vozidla. Podvozek T-14 a T-15 využívá maximum shodných dílů – pohonné ústroji, blok kol, pásů, odpružení, torzní tyče, pancíř, atd. Cílem bylo maximálně zjednodušit výrobu, logistiku, údržbu i výcvik.
Těžké bojové vozidlo pěchotyT-14 na podvozku Armata; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0
Přesto se vnitřní konstrukční uspořádání obou vozidel zásadně liší. Motor tanku T-14 je umístěn v zadní části, u T-15 v přední části. Motor má špičkový výkon 1100 kW (1500 koní), při trvalém zatížení 882 kW (1200 koní).
Velitel (napravo) a řidič sedí u obou vozidel vedle sebe v přední části. Střelec v tanku T-14 sedí tandemově za řidičem, v T-15 za velitelem. Na obrázcích T-14 lze zahlédnout poklop střelce za řidičem. Poklop lze otevřít jen při určitém natočení věže. V případě nouze pravděpodobně střelec dokáže uniknout z tanku také průlezem řidiče.
Vozidlo T-15 kromě posádky dokáže převést výsadek. Na rozdíl od vozidel BMP-1/2 však nemají převážení vojáci k dispozici vlastní střílny, nebo individuální průlezy a periskopy.
Armata v ruské televizi
Silný pancíř
Co se týče pancéřové ochrany, obě vozidla využívají bloky přidávaného modulového pancíře ERA (Explosive Reactive Armour) od firmy NII Stali. Na starším propagačním videu NII Stali představené ERA bloky, podobném těm, které jsme viděli na T-14, T-15 i Kurganěc-25, chránily vozidlo před tandemovou kumulativní hlavicí schopnou probít až 750 mm pancíře.
V zadní části tanku T-14 je místo ERA bloků pouze ochranná klec typu „slat". Důvodem je nutnost zajistit volný prostor pro sání, chlazení i odvod plynů motoru. V případě T-15 jsou výfukové plny odváděny přes pancéřové lamely z horní části korby a pryč od vozidla.
Odolnost vlastní pancéřové schránky není známá a veřejnost se ji v dohledné době ani nedozví. S největší pravděpodobnostní však čelní pancíř odolá jakékoliv současné protitankové munici.
Za řidičem lze spatřit periskopy a poklop střelce. Za řidičem ve věži je hlavní pozorovací přístroj střelce. Ploché útvary na bocích (alespoň některé) jsou senzory systému aktivní obrany Afganit. / Autor neznámy
Tank je rovněž vybaven aktivním systémem proti minám. Cílem je objevit a iniciovat minu v dostatečné vzdálenosti od korby vozidla.
Tank je vybavení měkkou a tvrdou aktivní ochranou. Po obou stranách věže jsou umístěny malé otočené vícenásobné odpalovací kontejnery s kouřovými granáty. Kouřové granáty dokáží vytvořit kolem tanku hustou kouřovou clonu neprostupnou pro laserové a infračervené vlny. Kouřová clona znesnadňuje navedení raket jako Hellfire, Javelin nebo Spike.
Tvrdou aktivní ochranu představuje systém Afganit (podobný systému Drozd). Pod věží u T-14 a na korbě u T-15 je po každé straně umístěno pět tubusů s antimunicí. Afganit pomocí senzorů umístěných kolem vozidla dokáže odhalit a zaměřit přilétající hrozbu a jejím směrem vypálit antimunici.
Tubusy s antimunicí systému Afghanit. Na lomu věže lze spatřit dvojici malých kamer. Vícenásobný odpalovací kontejner nad věží slouží k odpalování zadýmovacích granátů. / Autor neznámy
Výzbroj
Základní výzbroj tvoří automatický kanón 2A82-1M s hladkým vývrtem ráže 125 mm. Na korbě je v dálkově ovládané věži umístěn kulomet ráže 7,62 mm. Podle fotografií se zdá, že kanón nemá koaxialní kulomet.
Na rozdíl od tanků T-72 a T-90 nemá kanón ejektor hlavně (bore evacuator), pro nucené odvádění plynů z hlavně jejím ústím. Používá se pro ochranu obsluhy proti plynům vzniklých při výstřelu. Nabíjecí prostor T-14 je oddělen od prostoru posádky, takže nucené odvádění plynů není třeba.
Na korbě je jasně patrné nezávislé pozorovací elektro-optické pouzdro velitele tanku. Na levé straně je v pancéřovém zakrytém výklenku umístěn hlavní pozorovací elektro-optický přístroj střelce.
Nad hlavní lze spatřit elektronický senzor pro měření deformací hlavně po výstřelu. Střelecký počítač pak za pomocí dalších senzorů (např. meteorologických) provádí automaticky korekce střelby.
Posádka využívá celé řady kamer osazených kolem vozidla, které dávají posádce perfektní situační povědomí o okolí. Další elektronické a senzorické vybavení však nejde z přiložených fotografií poznat.
Zdroj: Defense-Update
Související články
První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...
- 22.04.2015
- 139 komentářů
- Jan Grohmann
Bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25
Nová univerzální pásová platforma Kurganěc-25 nahradí v ruské armádě ikonická vozidla BMP-1/2/3. ...
- 30.04.2015
- 55 komentářů
- Jan Grohmann
Tanková munice NATO: uran vs. wolfram
Před týdnem jsme přinesli článek o údajně nedostatečně výkonné munici německých tanků. Podle původní ...
- 05.05.2015
- 17 komentářů
- Jan Grohmann
Turecká bojová vozidla PARS 4×4 a KAPLAN-20
Turecká společnost FNSS Defence Systems představila na probíhající výstavě International Defence ...
- 07.05.2015
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
nechcem sa hadat ale tie vrhace pod vezou vyzeraju presne ako teraz existujuce vrhace zadymovacich granatov. navyse aktivna ochrana musi mat kruhovy rozsah, inac je k nicomu. ...Zobrazit celý příspěvek
nechcem sa hadat ale tie vrhace pod vezou vyzeraju presne ako teraz existujuce vrhace zadymovacich granatov.
navyse aktivna ochrana musi mat kruhovy rozsah, inac je k nicomu. Otacanie celou vezou tanku je urcite pomalsie ako otacanie tej mensej kazetovej vymetnice ak by sa mal zasiahnut ciel prilietajuci napr. odzadu.Skrýt celý příspěvekNeviem preco by Armata mala byt 30 rocny leopard,? Hlavne ked o blizsich parametroch sa nic podrobne nevie, ako pisali kolegovia nizsie donedavna sa ani s urcitostou nevedelo kolko ...Zobrazit celý příspěvek
Neviem preco by Armata mala byt 30 rocny leopard,? Hlavne ked o blizsich parametroch sa nic podrobne nevie, ako pisali kolegovia nizsie donedavna sa ani s urcitostou nevedelo kolko clenna bude posadka...
Samzrejme je tu zrejmy vizualny odklon od "sovietskej tankovej skoly" ale ten si asi vyziadal charakter moderneho bojisku a nizsia efektivnost nizkej siluety v konfrontacii s modernymi protitankovymi zbranam. Pri porovnani problemov, najma priestorovych nedostatkov, ktore s nou suvisia.
Dvojhlavnovy scifi tank si mozno predstavovali deti a hraci pc hier.
Co vsak mna osobne sklamalo je predsalen velkost veze, dufal som ze ruski konstrukteri vzhladom na bezosadkovost vytvoria nieco mensie a horsie zasiahnutelne tj. nieco podobne T-80UM3 ale asi to slo na ukor vybavenia...Skrýt celý příspěvekZe slibovaného dvouhlavňového sci-fi tanku nám nakonec zbyl takovej 30let starej Leopard s bezosádkovou věží. Funkčnost systémů Afghanit apod. nelze ověřit, klidně to celý může být ...Zobrazit celý příspěvek
Ze slibovaného dvouhlavňového sci-fi tanku nám nakonec zbyl takovej 30let starej Leopard s bezosádkovou věží. Funkčnost systémů Afghanit apod. nelze ověřit, klidně to celý může být ruská maskirovka.Skrýt celý příspěvek
Periskopy řidiče jsou pěkně vidět na obrázku s BVP na podvozku Armata. Naopak tank má místo výklopného poklopu odsuvnou variantu na otočném čepu a na něm žádné periskopy vidět ...Zobrazit celý příspěvek
Periskopy řidiče jsou pěkně vidět na obrázku s BVP na podvozku Armata. Naopak tank má místo výklopného poklopu odsuvnou variantu na otočném čepu a na něm žádné periskopy vidět nejsou. Jediný velký periskop je až za poklopem. Buď obsahuje kamerový systém, který přenáší obraz na displej před řidičem, nebo to rusové vyřešili tak, že při pozici "z poklopu ven" řidič sedí a pokud zaujme bojovou polohu se zavřeným příklopem, tak si "lehne" a pak by mohl mít průzor periskopu přímo před očima. Střelec možná žádný periskop nemá, nebo mu musí stačit ta malá záloha mezi velitelem a řidičem.
Pet.rok: to pod věží určitě nejsou zadýmovací granátomety, na to míří špatným směrem (přímo před tank). Naopak to na věži má náměr pěkně do vzduchu nad tank.Skrýt celý příspěvekInáč na hlavnej prehliadke v sobotu sa neobjavil Bumerang, zrejme nejaký technický, alebo organizačný problém, pretože na generálke ešte bol.
Ináč na hlavnej prehliadke v sobotu sa neobjavil Bumerang, zrejme nejaký technický, alebo organizačný problém, pretože na generálke ešte bol.
to Shania a KazdiceOpice:
Vždyť je pořád možno z těch, co tvrdili, že Armata má dvoučelnnou posádku, dělat cokoliv, neboť T-14 nemá dvoučlennou ale tříčlenou osádku.to Shania a KazdiceOpice:
Vždyť je pořád možno z těch, co tvrdili, že Armata má dvoučelnnou posádku, dělat cokoliv, neboť T-14 nemá dvoučlennou ale tříčlenou osádku.KazdiceOpice: pokud si pamatuju, tak nikdo z Rusu idioty nedelal, nekdo tvrdil jaká je to revoluce a ze to zvladnou dva a pak lidí včetně mě psalo o nevýhodách velké zátěže ...Zobrazit celý příspěvek
KazdiceOpice: pokud si pamatuju, tak nikdo z Rusu idioty nedelal, nekdo tvrdil jaká je to revoluce a ze to zvladnou dva a pak lidí včetně mě psalo o nevýhodách velké zátěže dvojčlenné posádky. Nebo taky každý mluvíme o jiné diskuzi.Skrýt celý příspěvek
Periskop řidiče není na korbě, ale v poklopu průlezu, proto na těchto fotkách není vidět. Spřažený kulomet T-14 myslím že má. Nachází se v těsné blízkosti hlavní zbraně. Je to ...Zobrazit celý příspěvek
Periskop řidiče není na korbě, ale v poklopu průlezu, proto na těchto fotkách není vidět. Spřažený kulomet T-14 myslím že má. Nachází se v těsné blízkosti hlavní zbraně. Je to vidět na videu v 1:45 minutě.Skrýt celý příspěvek
Asi všechny zdroje, které jsem viděl udávají, že afganitu (aktivní Hard-kill ochraně) patří ty tubusy pod věží a to nahoře jsou metače dýmových granátů. Rád bych právě aktivní ...Zobrazit celý příspěvek
Asi všechny zdroje, které jsem viděl udávají, že afganitu (aktivní Hard-kill ochraně) patří ty tubusy pod věží a to nahoře jsou metače dýmových granátů. Rád bych právě aktivní ochranu viděl v akci. Těch tub je na T-15 i kurganci větší množství do více směrů (údajně i dozadu).
Pro Sorge: Radar tam je. 2 antény jsou viditelné při pohledu z čela pod granátomety na věži ty černé plošky. Celkem jsou tam údajně 4 antény s kruhovým pokrytím. Vypadá to, že afganit bude u T-14 aktivní jen dopředu a do boku od věže. Vypadá to, že na těhle předprodukčních strojích ještě není spřažený kulomet, ale snad na seriových kusech bude.Skrýt celý příspěvekvyzera to na zamenu: vymetnice dymovych granatov budu tie velke tubusy pod vezou a tie male otocne budu patrit aktivnemu systemu ochrany.
vyzera to na zamenu: vymetnice dymovych granatov budu tie velke tubusy pod vezou a tie male otocne budu patrit aktivnemu systemu ochrany.
"Na obrázcích T-14 lze zahlédnout poklop střelce za řidičem." Ako vodic soferuje ked je schovany? Vobec tam nema periskop. Preco strelec, velitel maju a vodic nema? Je to divne. ...Zobrazit celý příspěvek
"Na obrázcích T-14 lze zahlédnout poklop střelce za řidičem."
Ako vodic soferuje ked je schovany? Vobec tam nema periskop. Preco strelec, velitel maju a vodic nema? Je to divne. Ten AFGANIT asi nebude na ochranu 360. Nechceli tam mat aj radar? Je tam sprazeny kulomet s kanonom?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...