Armata pod drobnohledem
- 11. 5. 2015
- 134 komentářů
- Jan Grohmann
Rusové na moskevské přehlídce představili svou nejnovější obrněnou techniku. Odborníci z celého světa tak dostali do rukou bohatý fotografický a video materiál ke studování. V dnešním článku si představíme některé zjištěné skutečnosti o nové těžké pásové platformě Armata.
Platforma Armata
Na platformě Armata vznikne celá rodina obrněných vozidel, která vytvoří jádro ruských obrněných sil. Na moskevské přehlídce jsme mohli vidět hlavní bojový tank T-14 a těžké bojové vozidlo pěchoty T-15.
Jistý je však vznik odtahového vozidla, ženijního, velitelského nebo vozidla s nejrůznějšími raketovými systémy. V delší časové budoucnosti se pravděpodobně počítá se samohybným dělem. Nová houfnice Koalice-SV však využívá podvozek tanku T-90.
Na moskevské přehlídce jsme mohli vidět 24 vozidel T-14 a T-15. Jedná se prozatím o prototypy případně o první před-sériová vozidla. Podvozek T-14 a T-15 využívá maximum shodných dílů – pohonné ústroji, blok kol, pásů, odpružení, torzní tyče, pancíř, atd. Cílem bylo maximálně zjednodušit výrobu, logistiku, údržbu i výcvik.
Těžké bojové vozidlo pěchotyT-14 na podvozku Armata; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0
Přesto se vnitřní konstrukční uspořádání obou vozidel zásadně liší. Motor tanku T-14 je umístěn v zadní části, u T-15 v přední části. Motor má špičkový výkon 1100 kW (1500 koní), při trvalém zatížení 882 kW (1200 koní).
Velitel (napravo) a řidič sedí u obou vozidel vedle sebe v přední části. Střelec v tanku T-14 sedí tandemově za řidičem, v T-15 za velitelem. Na obrázcích T-14 lze zahlédnout poklop střelce za řidičem. Poklop lze otevřít jen při určitém natočení věže. V případě nouze pravděpodobně střelec dokáže uniknout z tanku také průlezem řidiče.
Vozidlo T-15 kromě posádky dokáže převést výsadek. Na rozdíl od vozidel BMP-1/2 však nemají převážení vojáci k dispozici vlastní střílny, nebo individuální průlezy a periskopy.
Armata v ruské televizi
Silný pancíř
Co se týče pancéřové ochrany, obě vozidla využívají bloky přidávaného modulového pancíře ERA (Explosive Reactive Armour) od firmy NII Stali. Na starším propagačním videu NII Stali představené ERA bloky, podobném těm, které jsme viděli na T-14, T-15 i Kurganěc-25, chránily vozidlo před tandemovou kumulativní hlavicí schopnou probít až 750 mm pancíře.
V zadní části tanku T-14 je místo ERA bloků pouze ochranná klec typu „slat". Důvodem je nutnost zajistit volný prostor pro sání, chlazení i odvod plynů motoru. V případě T-15 jsou výfukové plny odváděny přes pancéřové lamely z horní části korby a pryč od vozidla.
Odolnost vlastní pancéřové schránky není známá a veřejnost se ji v dohledné době ani nedozví. S největší pravděpodobnostní však čelní pancíř odolá jakékoliv současné protitankové munici.
Za řidičem lze spatřit periskopy a poklop střelce. Za řidičem ve věži je hlavní pozorovací přístroj střelce. Ploché útvary na bocích (alespoň některé) jsou senzory systému aktivní obrany Afganit. / Autor neznámy
Tank je rovněž vybaven aktivním systémem proti minám. Cílem je objevit a iniciovat minu v dostatečné vzdálenosti od korby vozidla.
Tank je vybavení měkkou a tvrdou aktivní ochranou. Po obou stranách věže jsou umístěny malé otočené vícenásobné odpalovací kontejnery s kouřovými granáty. Kouřové granáty dokáží vytvořit kolem tanku hustou kouřovou clonu neprostupnou pro laserové a infračervené vlny. Kouřová clona znesnadňuje navedení raket jako Hellfire, Javelin nebo Spike.
Tvrdou aktivní ochranu představuje systém Afganit (podobný systému Drozd). Pod věží u T-14 a na korbě u T-15 je po každé straně umístěno pět tubusů s antimunicí. Afganit pomocí senzorů umístěných kolem vozidla dokáže odhalit a zaměřit přilétající hrozbu a jejím směrem vypálit antimunici.
Tubusy s antimunicí systému Afghanit. Na lomu věže lze spatřit dvojici malých kamer. Vícenásobný odpalovací kontejner nad věží slouží k odpalování zadýmovacích granátů. / Autor neznámy
Výzbroj
Základní výzbroj tvoří automatický kanón 2A82-1M s hladkým vývrtem ráže 125 mm. Na korbě je v dálkově ovládané věži umístěn kulomet ráže 7,62 mm. Podle fotografií se zdá, že kanón nemá koaxialní kulomet.
Na rozdíl od tanků T-72 a T-90 nemá kanón ejektor hlavně (bore evacuator), pro nucené odvádění plynů z hlavně jejím ústím. Používá se pro ochranu obsluhy proti plynům vzniklých při výstřelu. Nabíjecí prostor T-14 je oddělen od prostoru posádky, takže nucené odvádění plynů není třeba.
Na korbě je jasně patrné nezávislé pozorovací elektro-optické pouzdro velitele tanku. Na levé straně je v pancéřovém zakrytém výklenku umístěn hlavní pozorovací elektro-optický přístroj střelce.
Nad hlavní lze spatřit elektronický senzor pro měření deformací hlavně po výstřelu. Střelecký počítač pak za pomocí dalších senzorů (např. meteorologických) provádí automaticky korekce střelby.
Posádka využívá celé řady kamer osazených kolem vozidla, které dávají posádce perfektní situační povědomí o okolí. Další elektronické a senzorické vybavení však nejde z přiložených fotografií poznat.
Zdroj: Defense-Update
Související články
První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...
- 22.04.2015
- 139 komentářů
- Jan Grohmann
Bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25
Nová univerzální pásová platforma Kurganěc-25 nahradí v ruské armádě ikonická vozidla BMP-1/2/3. ...
- 30.04.2015
- 55 komentářů
- Jan Grohmann
Tanková munice NATO: uran vs. wolfram
Před týdnem jsme přinesli článek o údajně nedostatečně výkonné munici německých tanků. Podle původní ...
- 05.05.2015
- 17 komentářů
- Jan Grohmann
Turecká bojová vozidla PARS 4×4 a KAPLAN-20
Turecká společnost FNSS Defence Systems představila na probíhající výstavě International Defence ...
- 07.05.2015
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
Je mi zahadou,preco nedali motor dopredu a nezvysili tak ochranu osadky. Mne sa na tomto ,,skusobnom vzorku,, pozdava len zosilneny podvozok zo 7 kolesami,a buduca univerzalnost ...Zobrazit celý příspěvek
Je mi zahadou,preco nedali motor dopredu a nezvysili tak ochranu osadky.
Mne sa na tomto ,,skusobnom vzorku,, pozdava len zosilneny podvozok zo 7 kolesami,a buduca univerzalnost mnozstva dielov aj pre inu techniku.
Ktovie ci,a ako bude vyzerat vysledny model,kedze je vraj vyrazne drahsi nez sucasne ,,zapadne,, tanky.
A moc mi nepridali ani fotky vraj ERA na korbe, vyzerajuce ozaj ako pozliepane tenke plechy ci papundekel,ci viazacim drôtom!! upevnene cidla na meranie priehybu hlavne.
A vyhlasenia,ze je 15-20 rokov pred ostatnymi, ked 20-25 rokov nic nezlepsovali ,mi pride ako pekna rozpravka.
Takze -nemaju vykonnu municiu
- nemaju dela /152-ky zatial rychle opotrebenie/
-uz dnes planovana municia nestaci na niektorych protivnikov ,a kym pridu z vyslednym typom ,väcsina urcite posilni obranu ,a nasiel by som najskôr aj par dalsich nedostatkov...
Zaujimave mi aj pride,ze vyrobu zadali krachujucemu Ural. ..zavodu
tak neviem kde je ta revolucia,ako ho oznacuju mediaSkrýt celý příspěvekcccp: podla najnovsich info ta planovana municia s prienikom 1000mm ocele uz nezvladne sucasny Leopard 2A6 Tazko povedat ,ako si s tym ucinkom municie chcu Rusi poradit.Zmenou ...Zobrazit celý příspěvek
cccp: podla najnovsich info ta planovana municia s prienikom 1000mm ocele uz nezvladne sucasny Leopard 2A6
Tazko povedat ,ako si s tym ucinkom municie chcu Rusi poradit.Zmenou vykonu sucasnej,ci len navysenim velkosti pri 152mm dele,ktore ale stale nezvladli.
Sucasna tandemova municia co maju vo vyzbroji ziadny z Abramsov spredu neznici,a naopak Abramsy nemaju problem ani z 2km!!Skrýt celý příspěvekrusi tankovy kanon 152mm skusali rovnako ako nemci 140mm este v 80-tych rokoch, takze tu nejde o to ci jedni alebo druhi dokazu nieco vyrobit. O co cely cas ide je otazka ci ...Zobrazit celý příspěvek
rusi tankovy kanon 152mm skusali rovnako ako nemci 140mm este v 80-tych rokoch, takze tu nejde o to ci jedni alebo druhi dokazu nieco vyrobit.
O co cely cas ide je otazka ci vyhody prevysia nevyhody a zaroven aj ktorou cestou sa vyda druha strana.
Nemecky kanon NPzK 140 takisto prekonaval Rh 120/44 vykonom ale rozhodnutie ktore nakoniec padlo bolo ostat pri existujucom kalibre a zvysit vykon pomocou predlzenia hlavne a pouzitia lepsej municie.
Pretoze stale este existuju moznosti zvysenia vykonu ci uz pokrokmi v metalurgii (hlavne s vyssim povolenym tlakom) alebo v oblasti prachovych naplni (vyssi vykon, stabilita horenia) tak si myslim ze este chvilu ostanu kanony s kalibrom ako ho maju teraz.
Ostatne ako som uz viackrat pisal kanon armaty 2A82-1M ma udajne mat o 17% vyssi balisticky vykon ako Rh 120/55.Skrýt celý příspěvekfenri: udělat 152 mm kanon problém není, problém je, aby měl odpovídající parametry + k tomu také musí vyvinout munici. Může se pak lehce stát, že budou mít něco, co má omezenou ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: udělat 152 mm kanon problém není, problém je, aby měl odpovídající parametry + k tomu také musí vyvinout munici.
Může se pak lehce stát, že budou mít něco, co má omezenou životnost, nedokáže střílet moc dlouho, bude to příliš nákladné a spoustu dalších nevhod, jako malá zásoba munice atd...
Takže nakonec může být efektivnější a levnější jen zdokonalit munici u stávajícího kanonu.
cccp: zajímalo by mě, kolik asi ten tank unesl munice, podle té věže to nemohlo být moc. Armata na tom může být s volným prostorem ve věži líp a záleží na konfiguraci vnitřního prostoru, ale tak s rozměrnými nábojnicemi toho moc udělat nejde.Skrýt celý příspěvekRusové však už tankový kanon ráže 152mm mají. Testovali ho na konci osmdesátých let na podvozku t-80 (viz object 292). Tady je foto: ...Zobrazit celý příspěvek
Rusové však už tankový kanon ráže 152mm mají. Testovali ho na konci osmdesátých let na podvozku t-80 (viz object 292).
Tady je foto: http://www.alternatewars.com/B... Skrýt celý příspěvekfenri: mimo již zmíněných nedostatků to ještě záleží na tom, jestli dokážou vyrobit kanon s dostatečnými parametry a spolehlivostí, klidně se může stát, že z Armaty pak nebude nic ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: mimo již zmíněných nedostatků to ještě záleží na tom, jestli dokážou vyrobit kanon s dostatečnými parametry a spolehlivostí, klidně se může stát, že z Armaty pak nebude nic víc než houfnice s přímou palbou.
Vím že Němci se o tankový kanon podobného kalibru snažili, jestli na tom pracují ještě jiné státy, nevím.Skrýt celý příspěvekArmata 14 uvedená na prehliadke v Moskve nemá klasickú tankovú ťažko pancierovanú vežu. Je to len "ľahký kryt" aj keď so segmentami ERA na niektorých častiach čo na ochranu záveru ...Zobrazit celý příspěvek
Armata 14 uvedená na prehliadke v Moskve nemá klasickú tankovú ťažko pancierovanú vežu. Je to len "ľahký kryt" aj keď so segmentami ERA na niektorých častiach čo na ochranu záveru a častí kanóna stačí. Tento kryt sa označuje ako "kožuch" a okrem "ľahkej" ochrany kanóna plní funkciu nosiča prístrojového vybavenia s možnosťou relatívnej rýchlej výmeny jednotlicých modulov prístr. vybavenia v prípade poškodenia bojovou činnosťou. Konečná podoba veže bude iná a súvisý so zavedením nových zbraní min. tank.kanónu /kanónov/ novej generácie. Nie všetko čo vyzerá ako tank je už tank.Všetko doležité pre prežitie na bojisku je pod max. ochranou v korbe.Skrýt celý příspěvek
To pet.ok: všechny argumenty, co jste uvedl jsou zcela relevatní pro jakýkoliv posun v rážích tanku. Podle nich by tanky měly stále zůstat u kulometů Lewis a Vickers a třeba ruský ...Zobrazit celý příspěvek
To pet.ok: všechny argumenty, co jste uvedl jsou zcela relevatní pro jakýkoliv posun v rážích tanku. Podle nich by tanky měly stále zůstat u kulometů Lewis a Vickers a třeba ruský 85mm kanon či německý 88mm jsou z říše utopií. Nevím, zda Armata půjde cestou účinějších projektilů, lepších PTŘS střel a/nebo 152mm kanonu, ale přišel by mi relativně logický z několika důvodů:
-Armata je stále (oproti stejně motorizovaným západním tankům) relativně lehká a silná. Hmotnostní rezerva tu je.
-152mm střela by jistě dokázala vyřadit z boje jakýkoliv tank a byla by zásadním problémem pro jakýkoliv současný tank. Už jenom ustání přetížení z dopadu takového kvanta kinetické energie musí být nápor na optoelektroniku i osádku.
-takovéto brutalistní řešení je celkem v souladu s ruskou zbrojní tradicí. Rusové často volí cestu nejmenšího odporu a místo ladění a hledání jemných fines to prostě udělají silnější. A ono jim to často funguje. I v elektronice.
-pokud se s nasazením takové zbraně od začátku počítalo, nemusí být její implementace do Armaty problém
-Armata má docela velkou věž (i když neznáme její strukturu) i korbu. To byla jedna z prvních reakcí řady odborníků při "objevení se" Armaty. To, že je od počátku koncipována pro možnost většího kanonu by pak tomuto zjištění dávalo smysl.
Na druhou stranu to může být jen klasická ruská maskirovka, která má znejistit Západ. Nebo počítají s tímto kanonem, ale časem zjistí, že jeho implementaci nedotáhnou do konce (finanční a technologické důvody).Skrýt celý příspěvekad 152mm kanon. Je pravda ze z hladiska vykonu by to bol iste skok dopredu ale osobne som skepticky z viacerych dovodov a myslim ze to dopadne podobne ako s nemeckym NPzK ...Zobrazit celý příspěvek
ad 152mm kanon.
Je pravda ze z hladiska vykonu by to bol iste skok dopredu ale osobne som skepticky z viacerych dovodov a myslim ze to dopadne podobne ako s nemeckym NPzK 140.
1. dramaticky klesne mnozstvo nesenej municie
2. zmeni sa hmotnostne a rozmerove rozlozenie konstrukcie, predlzi sa hlaven z 6.5m na 7.9 m pri vyssej hmotnosti a zaroven sa musia vysporiadat s vyssim spatnym razom
3. nabijacie zariadenie sa bude musiet znacne upravit
4. naklady na zavedenie novej municie
az to bude to tak drahe ze sa to neoplati.Skrýt celý příspěvekked uz sa tu uz preberaju dalekohlady (jak pribuzne tankom :)) Americania vypustili 7+ satelitov s dalekohladom zrovnatelnej velkosti ako Hubble v ramci programu agentury NRO ...Zobrazit celý příspěvek
ked uz sa tu uz preberaju dalekohlady (jak pribuzne tankom :))
Americania vypustili 7+ satelitov s dalekohladom zrovnatelnej velkosti ako Hubble v ramci programu agentury NRO (National Reconnaissance Office) na dialkove snimkovanie Zeme (celkovo ich bolo viac ale toto su tie modernejsie vypustene cca od roku 1992).
Zhodou okolnosti dva take ostali nevyuzite tak ich dostala minuly rok NASA a bude hladat moznosti ci sa budu dat vyuzit na nejaky vedecky program.Skrýt celý příspěvekto jj284b: 40kg projektil pri beznych 1000m/s ma kineticku energiu 20MJ. Ak to aj neprerazi tak to pravdepodobne vyradi tank z boja. Pri najlepsom skonci posadka s poriadnym ...Zobrazit celý příspěvek
to jj284b: 40kg projektil pri beznych 1000m/s ma kineticku energiu 20MJ. Ak to aj neprerazi tak to pravdepodobne vyradi tank z boja. Pri najlepsom skonci posadka s poriadnym otrasom mozgu.Skrýt celý příspěvek
Síce je to od témy, ale porovnávať USA a Ruský vesmírny program, je úplne od veci, pretože NASA a ESA sú vo svete špičkou v ich obore a budem zrejme dosť kritický, ale Rusko zo ...Zobrazit celý příspěvek
Síce je to od témy, ale porovnávať USA a Ruský vesmírny program, je úplne od veci, pretože NASA a ESA sú vo svete špičkou v ich obore a budem zrejme dosť kritický, ale Rusko zo svojou Vesmírnou agentúrou nesiahá ani po členky NASA a ESA. A ruský Sojuz potrebujú, lebo NASA zrušila program Space Shuttle v roku 2012 a spustili nový Space Launch, ktorý prinesie novú generáciu rakiet a raketoplánu, respektíve vesmírnych lodí napr. Orion. A na scéne sú ešte rôzne súkromné spoločnosti.Skrýt celý příspěvek
Deortc, pretoze tank je jeden z najlepsich prostriedkov, ako bojovat proti tanku a nechcu, aby tie, co maju, boli zastarane. To, ze ACR chce nove velitelske a spojovacie vozy ...Zobrazit celý příspěvek
Deortc, pretoze tank je jeden z najlepsich prostriedkov, ako bojovat proti tanku a nechcu, aby tie, co maju, boli zastarane. To, ze ACR chce nove velitelske a spojovacie vozy znamena, ze planuje velit a spojovat Europu?
Inak ten 152mm kanon iste "odomyka" vykonovy strop, ale zaujimalo by ma, kedy sa prestane zvacsovat, ci sa najde nejaky "sweet spot" pre kaliber tankoveho dela, alebo ci sa bude kaliber zvysovat, az kym nebude dalsie zvysovanie nutne znamenat neprijatelne zvacsovanie vozidla samotneho.Skrýt celý příspěvekJen technická k těm vesmírným teleskopům. Pokud vím, tak velké vesmírné teleskopy Američani vypustili ...Zobrazit celý příspěvek
Jen technická k těm vesmírným teleskopům.
Pokud vím, tak velké vesmírné teleskopy Američani vypustili dva:
http://cs.wikipedia.org/wiki/S...
http://cs.wikipedia.org/wiki/H...
A teď společným úsilím USA, EU a Kanada (NASA, ESA, CSA) vyvíjí vesmírný dalekohled Jamese Webba, což bude opravdu pekelný stroj. Ve srovnání s tímto dalekohledem ty dva předcházející působí jako dětské hračky. :p
Např. ten dalekohled nebude "usazen" pouze na nízké oběžné dráze, ale bude "sedět" v Lagrangeově bodě ve vzdálenosti 1.5 milionu km od Země, tedy přibližně v 3x delší než je vzdálenost Země - Měsíc. více viz:
http://cs.wikipedia.org/wiki/V...
https://www.youtube.com/watch?...
Dotaz k vývoji nového tanku obecně. Mám tušení, že tank, to je čistě útočná zbraň sloužící k dobývání a obsazování nových území. Proč podle vás Ruská vláda volí jako svou prioritu vývoj zrovna zbraně tohoto typu?Skrýt celý příspěvekVypada to tak, že sa im ten tank podaril. Inak k tomu 152mm kanonu, ma mat penetraciu vise 1000 mm RHA. Ale to je aj tak jedno, 40 kg naboj vystreleny z moderneho kanona ani ...Zobrazit celý příspěvek
Vypada to tak, že sa im ten tank podaril. Inak k tomu 152mm kanonu, ma mat penetraciu vise 1000 mm RHA. Ale to je aj tak jedno, 40 kg naboj vystreleny z moderneho kanona ani nepotrebuje penetrovat, jednoducho to urve celu vezu.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...