Armata pod drobnohledem
- 11. 5. 2015
- 134 komentářů
- Jan Grohmann
Rusové na moskevské přehlídce představili svou nejnovější obrněnou techniku. Odborníci z celého světa tak dostali do rukou bohatý fotografický a video materiál ke studování. V dnešním článku si představíme některé zjištěné skutečnosti o nové těžké pásové platformě Armata.
Platforma Armata
Na platformě Armata vznikne celá rodina obrněných vozidel, která vytvoří jádro ruských obrněných sil. Na moskevské přehlídce jsme mohli vidět hlavní bojový tank T-14 a těžké bojové vozidlo pěchoty T-15.
Jistý je však vznik odtahového vozidla, ženijního, velitelského nebo vozidla s nejrůznějšími raketovými systémy. V delší časové budoucnosti se pravděpodobně počítá se samohybným dělem. Nová houfnice Koalice-SV však využívá podvozek tanku T-90.
Na moskevské přehlídce jsme mohli vidět 24 vozidel T-14 a T-15. Jedná se prozatím o prototypy případně o první před-sériová vozidla. Podvozek T-14 a T-15 využívá maximum shodných dílů – pohonné ústroji, blok kol, pásů, odpružení, torzní tyče, pancíř, atd. Cílem bylo maximálně zjednodušit výrobu, logistiku, údržbu i výcvik.
Těžké bojové vozidlo pěchotyT-14 na podvozku Armata; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0
Přesto se vnitřní konstrukční uspořádání obou vozidel zásadně liší. Motor tanku T-14 je umístěn v zadní části, u T-15 v přední části. Motor má špičkový výkon 1100 kW (1500 koní), při trvalém zatížení 882 kW (1200 koní).
Velitel (napravo) a řidič sedí u obou vozidel vedle sebe v přední části. Střelec v tanku T-14 sedí tandemově za řidičem, v T-15 za velitelem. Na obrázcích T-14 lze zahlédnout poklop střelce za řidičem. Poklop lze otevřít jen při určitém natočení věže. V případě nouze pravděpodobně střelec dokáže uniknout z tanku také průlezem řidiče.
Vozidlo T-15 kromě posádky dokáže převést výsadek. Na rozdíl od vozidel BMP-1/2 však nemají převážení vojáci k dispozici vlastní střílny, nebo individuální průlezy a periskopy.
Armata v ruské televizi
Silný pancíř
Co se týče pancéřové ochrany, obě vozidla využívají bloky přidávaného modulového pancíře ERA (Explosive Reactive Armour) od firmy NII Stali. Na starším propagačním videu NII Stali představené ERA bloky, podobném těm, které jsme viděli na T-14, T-15 i Kurganěc-25, chránily vozidlo před tandemovou kumulativní hlavicí schopnou probít až 750 mm pancíře.
V zadní části tanku T-14 je místo ERA bloků pouze ochranná klec typu „slat". Důvodem je nutnost zajistit volný prostor pro sání, chlazení i odvod plynů motoru. V případě T-15 jsou výfukové plny odváděny přes pancéřové lamely z horní části korby a pryč od vozidla.
Odolnost vlastní pancéřové schránky není známá a veřejnost se ji v dohledné době ani nedozví. S největší pravděpodobnostní však čelní pancíř odolá jakékoliv současné protitankové munici.
Za řidičem lze spatřit periskopy a poklop střelce. Za řidičem ve věži je hlavní pozorovací přístroj střelce. Ploché útvary na bocích (alespoň některé) jsou senzory systému aktivní obrany Afganit. / Autor neznámy
Tank je rovněž vybaven aktivním systémem proti minám. Cílem je objevit a iniciovat minu v dostatečné vzdálenosti od korby vozidla.
Tank je vybavení měkkou a tvrdou aktivní ochranou. Po obou stranách věže jsou umístěny malé otočené vícenásobné odpalovací kontejnery s kouřovými granáty. Kouřové granáty dokáží vytvořit kolem tanku hustou kouřovou clonu neprostupnou pro laserové a infračervené vlny. Kouřová clona znesnadňuje navedení raket jako Hellfire, Javelin nebo Spike.
Tvrdou aktivní ochranu představuje systém Afganit (podobný systému Drozd). Pod věží u T-14 a na korbě u T-15 je po každé straně umístěno pět tubusů s antimunicí. Afganit pomocí senzorů umístěných kolem vozidla dokáže odhalit a zaměřit přilétající hrozbu a jejím směrem vypálit antimunici.
Tubusy s antimunicí systému Afghanit. Na lomu věže lze spatřit dvojici malých kamer. Vícenásobný odpalovací kontejner nad věží slouží k odpalování zadýmovacích granátů. / Autor neznámy
Výzbroj
Základní výzbroj tvoří automatický kanón 2A82-1M s hladkým vývrtem ráže 125 mm. Na korbě je v dálkově ovládané věži umístěn kulomet ráže 7,62 mm. Podle fotografií se zdá, že kanón nemá koaxialní kulomet.
Na rozdíl od tanků T-72 a T-90 nemá kanón ejektor hlavně (bore evacuator), pro nucené odvádění plynů z hlavně jejím ústím. Používá se pro ochranu obsluhy proti plynům vzniklých při výstřelu. Nabíjecí prostor T-14 je oddělen od prostoru posádky, takže nucené odvádění plynů není třeba.
Na korbě je jasně patrné nezávislé pozorovací elektro-optické pouzdro velitele tanku. Na levé straně je v pancéřovém zakrytém výklenku umístěn hlavní pozorovací elektro-optický přístroj střelce.
Nad hlavní lze spatřit elektronický senzor pro měření deformací hlavně po výstřelu. Střelecký počítač pak za pomocí dalších senzorů (např. meteorologických) provádí automaticky korekce střelby.
Posádka využívá celé řady kamer osazených kolem vozidla, které dávají posádce perfektní situační povědomí o okolí. Další elektronické a senzorické vybavení však nejde z přiložených fotografií poznat.
Zdroj: Defense-Update
Související články
První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...
- 22.04.2015
- 139 komentářů
- Jan Grohmann
Bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25
Nová univerzální pásová platforma Kurganěc-25 nahradí v ruské armádě ikonická vozidla BMP-1/2/3. ...
- 30.04.2015
- 55 komentářů
- Jan Grohmann
Tanková munice NATO: uran vs. wolfram
Před týdnem jsme přinesli článek o údajně nedostatečně výkonné munici německých tanků. Podle původní ...
- 05.05.2015
- 17 komentářů
- Jan Grohmann
Turecká bojová vozidla PARS 4×4 a KAPLAN-20
Turecká společnost FNSS Defence Systems představila na probíhající výstavě International Defence ...
- 07.05.2015
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
Sorge-227: A Vikingové poprvé dopluli do Ameriky. Opravdu nemůžete obhajovat technologickou vyspělost dnešního Ruska s Lunochodem ze 70. let nebo Buranem z 80.
Sorge-227: A Vikingové poprvé dopluli do Ameriky. Opravdu nemůžete obhajovat technologickou vyspělost dnešního Ruska s Lunochodem ze 70. let nebo Buranem z 80.
to shal: A co taky Elbrus? Velmi zaujimavy procesor, ktory zrejme na Vase prekvapenie funguje na vlastnej instrukcnej sade, ziadne x86/64 alebo ARM. Vyvoj ruskej elektroniky isiel ...Zobrazit celý příspěvek
to shal: A co taky Elbrus? Velmi zaujimavy procesor, ktory zrejme na Vase prekvapenie funguje na vlastnej instrukcnej sade, ziadne x86/64 alebo ARM. Vyvoj ruskej elektroniky isiel vlastnou cestou. Zabudnite napriklad na klasicku von Neumanovu schemu, atd. Specializovane logicke obvody su tiez ich silnou strankou. To, ze rusku elektroniku nekupite bezne v obchode, neznamena, ze neexistuje. Povazovat Rusov v oblasti elektroniky za zaostalych hlupakov moze len neznaly ignorant :).Skrýt celý příspěvek
shal: Buran pracoval v automatickom rezimu ako dnesny americky vojensky raketoplan. To je urcity znak vyspelosti v elektronike. Sovieti mali na mesiaci lunochod ovladany na ...Zobrazit celý příspěvek
shal:
Buran pracoval v automatickom rezimu ako dnesny americky vojensky raketoplan. To je urcity znak vyspelosti v elektronike. Sovieti mali na mesiaci lunochod ovladany na dialku ako su dnesne americke drony. Maju vysoceautomatizovane ponorky.Skrýt celý příspěvekI když tady často pláču na podfinancovaný armádní rozpočet, tak po přečtení některých komentářů vidím, že i ten školský rozpočet by chtěl trochu nabudit. Pokud absolvent ČVUT nemá ...Zobrazit celý příspěvek
I když tady často pláču na podfinancovaný armádní rozpočet, tak po přečtení některých komentářů vidím, že i ten školský rozpočet by chtěl trochu nabudit. Pokud absolvent ČVUT nemá ponětí o elektronice ve světě užívané, tak to je opravdu drsný. To, co se užívá v civilním odvětví, hned nemusí znamenat absolutní špičku a pokud některá země neprodukuje a k nám nedováží výrobky, tak je automaticky zaostalá? No potěš koště. Tak zaostalá země má své vlastní satelity, apod. vychytávky. Obávám se, že ČR je v době kamenné.Skrýt celý příspěvek
stetula: Vlastní procesory zvládá dnes i Čína, před lety měl vlastní mikroprocesor skoro každý vyspělý stát (Německo,Japonsko, Británie,...), Intel a AMD jsou dnes nadnárodní ...Zobrazit celý příspěvek
stetula:
Vlastní procesory zvládá dnes i Čína, před lety měl vlastní mikroprocesor skoro každý vyspělý stát (Německo,Japonsko, Británie,...), Intel a AMD jsou dnes nadnárodní korporace a jako takové nemá smysl debatovat k jakému západnímu státu vlastně patří
vše jmenované je technologie ze západu, v rusku se jen vyrábí, nebo je Phillips ruská firma? či snad Sharp?
Ambilite je napájecí obvod, ne nejaký grafický superprocesor jak se možná snažíte namluvit
Yotaphone taky není navržený v Ruska, ale na Taiwanu , v Rusku se vyrábí ruským výrobcem, což je možná matoucí pro spotřebitele...
a argumentovat sprcháčem? tak hloupý argument jsem dlouho neslyšel, myslím že jsem z toho dostal takovou žízeň že si dám dvanáctku vyrobenou v česku :)Skrýt celý příspěvekStetula: Procesory nejenom vyrábějí, ale i navrhují USA, Izrael, Jižní Korea, Čína a japonsko, Thaiwan. A to ať už x86 nebo ARM instrukční sadě. Rusko určitě ne. To že Rusové ...Zobrazit celý příspěvek
Stetula: Procesory nejenom vyrábějí, ale i navrhují USA, Izrael, Jižní Korea, Čína a japonsko, Thaiwan. A to ať už x86 nebo ARM instrukční sadě. Rusko určitě ne. To že Rusové vyvinuli experimentálně jeden procesor, ještě v žádném případě nezmanená, že jsou schopni konkurovat západu v elektronice.
Sorge: Buran je 30 let stará technologie. Dnešní Rusko nemá tolik odborníků jako tehdejší Sovětský svaz. Navíc Buran rozhodně nebyl elektronický výkvět techniky ani tehdejší doby. Tu se jednalo hlavně o materiálové inženýřství, raketové pohony a super turbodmychadla. Navíc v elektronice už v 80. letech východní blok těžce zaostával za USA. A dneska to není rozhodně lepší.Skrýt celý příspěvekDýmovnice x afghanit Na T15 jsou taky vidět oba prvky, ale ani tam nevím co je afghanit a co dýmovnice. Pokud by ty velké tubusy byl afghanit, tak by na té T15 chránil jen ...Zobrazit celý příspěvek
Dýmovnice x afghanit
Na T15 jsou taky vidět oba prvky, ale ani tam nevím co je afghanit a co dýmovnice. Pokud by ty velké tubusy byl afghanit, tak by na té T15 chránil jen přední polosféru. (a teď doufám, že jsem použil správné slovo o.O )Skrýt celý příspěvekStetulo, nepřehánějte to s tou ironií, někdo by vás mohl vzít vážně a označit za pomatence :) Což já rozhodně nečiním, aby nedošlo k mýlce! :D Ale zpět k tanku - když jsem v ...Zobrazit celý příspěvek
Stetulo, nepřehánějte to s tou ironií, někdo by vás mohl vzít vážně a označit za pomatence :)
Což já rozhodně nečiním, aby nedošlo k mýlce! :D
Ale zpět k tanku - když jsem v nějakém předešlém článku vyhádřil údiv nad množstvím "lapačů střel" na značné ploše čelního průřezu, tak jsem byl opraven, že jde o zatím systémy neosazené "šachty". Ale zdá se, že tomu tak není. Mám na mysli ten vyhazovač nábojnic a další utopené výstupky, kde se střela určitě snáz chytne.
Nebo spoléhají na to, že až k tanku střela nepronikne?Skrýt celý příspěvekco se týče elektroniky z Ruska je vidět že vůbec nerozumíte el. vývoji Rusko je na špici jak ve vojenské elektronice tak v civilní příkladem můžou být mobilní tlefony , televize a ...Zobrazit celý příspěvek
co se týče elektroniky z Ruska je vidět že vůbec nerozumíte el. vývoji Rusko je na špici jak ve vojenské elektronice tak v civilní příkladem můžou být mobilní tlefony , televize a další spotřební elektronika
můžete mi dát příklad zemí které vyvinuly procesory které se používají v PC ? nevíte tak já Vám to řeknu , jsou to USA a Rusko nikdo více !!!!! jo a vlastně Rusko je zaostalé a nic se tam nevyrábí a po rudým náměstí jezdí na koních
proberte se a nežerte tu propagandu
jelikož jezdím do Ruska často pracovně tak to tam znám ( nejsem Rusofil upozorňuji ) je tam větší kapitalizmus jak v USA
jedináý problém proč jejich výrobky tady neuvidíte je že používají svoje normy a ty nejsou harmonizované v EU
jo a až se ti tupci tady kteří si myslí , že Rusko je zaostalá země , budou chtít podívat třeba na Philips televizi s Ambilitem tak ať si uvědomí , že se vyrábí v Rusku a Ambilite byl vyvinutý v Rusku no a až se z toho po...u a budou se chtít vysprchovat tak si vezmou sprcháč Adidas vyrobený v Rusku no a z toho dostanou takový hlad , že si jídlo ohřejí v mikrovlnce Sharp vyrobená v Rusku a až je z toho zjištění roubne tak si zavolají sanitku mobilním telefonem Yotaphone taky z Ruska :):)Skrýt celý příspěvekPodla mna rusove musia mat akusi uroven elektroniky. To ze nasi odbornici sa nesetkali s ruskou elektronikou este nic neznamena. Mozeme sa pozriet na raketoplan Buran, raketova ...Zobrazit celý příspěvek
Podla mna rusove musia mat akusi uroven elektroniky. To ze nasi odbornici sa nesetkali s ruskou elektronikou este nic neznamena. Mozeme sa pozriet na raketoplan Buran, raketova technika, protilietadlova tehnika, ponorky. Museli mat svoju cestu v elektronike. Najviac sa ich vyvoj elektroniky zameriava na zbrane. Zapad vzdy vyuzival elektroniku aj v civilnom sektore, kde bol aj civilny vyskum. Mozno sa pletiem. Asi nebudu na spici, ale akusi uroven maju. A je tu velka priemyselna spionaz.
Je zaujimavy pohlad zhora na tank. Preco ma asi tolko dymovych granatov.
http://i.imgur.com/PapGFdF.jpg... Skrýt celý příspěvekto Superme: Co se týče jižní Koree. Teď jsem kolem toho trochu googloval a zřejmě máš částečně pravdu. Jak jsem situaci pochopil, tak, že jižní Korea plně respektuje embargo na ...Zobrazit celý příspěvek
to Superme:
Co se týče jižní Koree. Teď jsem kolem toho trochu googloval a zřejmě máš částečně pravdu. Jak jsem situaci pochopil, tak, že jižní Korea plně respektuje embargo na výrobky obsahující americké technologie, což jsou zejména různé technologické výrobky, ale sama sankce nezavedla. Pouze prostě respektuje vůli USA.
Co se týče Ruska a elektroniky - Rusko v elektronice není nejen špička ani náhodou, není ani nic co by se dalo nazvat jako průměr. Jak jste na tento nesmysl přišel? Protože jsem vystudoval FEL, je mi tento obor celkem blízký a neskromně se domnívám, že bych o ruské elektronice snad aspoň nějakou povědomost měl, kdyby opravdu byla v nějakém směru špičková. Rusko je hodně zaostalá země, zdaleka nejen co se týče elektroniky, tak proto jsem se ptal, protože ten nový tank nepochybně musí být doslova nacpaný různými elektronickými agregáty.Skrýt celý příspěvekSuperme: Sorry, ale Rusko v žádném případě není špička v elektronice. A to ani omylem. Špičkou v elektronice je USA, Izrael, Thaiwan, Japonsko, Jižní Korea a Čína. V omezené ...Zobrazit celý příspěvek
Superme: Sorry, ale Rusko v žádném případě není špička v elektronice. A to ani omylem.
Špičkou v elektronice je USA, Izrael, Thaiwan, Japonsko, Jižní Korea a Čína. V omezené míře některé Evropské státy jako Německo nebo Švýcarsko. Ale určitě ne Rusko.Skrýt celý příspěvekstirling: spřažený 20mm kanon není žádná velká novinka měl ho už Francouzký tank AMX-30, o tom jak se osvědčil značí fakt že Leclerc už ho nemá... jedna verze M-60 měla věžičku ...Zobrazit celý příspěvek
stirling: spřažený 20mm kanon není žádná velká novinka
měl ho už Francouzký tank AMX-30, o tom jak se osvědčil značí fakt že Leclerc už ho nemá...
jedna verze M-60 měla věžičku s 20mm, stejně tak MBT-70 a pak je tu ještě Slovenská T-72 ModernaSkrýt celý příspěvekblake: je to iste pokracovanie vyvoja (robi to rovnaka fabrika) ale ten upgrade ma byt udajne tak velky ze je to skor novy kanon. Ma mat vacsiu nabojovu komoru takze konstrukcia ...Zobrazit celý příspěvek
blake: je to iste pokracovanie vyvoja (robi to rovnaka fabrika) ale ten upgrade ma byt udajne tak velky ze je to skor novy kanon. Ma mat vacsiu nabojovu komoru takze konstrukcia hlavne je iste prisposobena na vyssie tlaky (v tom pripade bude mat nejaky adapter na staru municiu), nema ejektor a balisticky vykon je udajne vyssi o 17% oproti Rh 120/L55.Skrýt celý příspěvek
1) Máte tam chybu. Jižní korea nejenže nezavedla žádné sankce proti ...Zobrazit celý příspěvek
1) Máte tam chybu. Jižní korea nejenže nezavedla žádné sankce proti Rusku.
http://www.kyivpost.com/conten...
2) Samo Rusko je špička v elektronice - v té vojenské zcela určitě.Skrýt celý příspěvekstirling, 20mm a 30mm kanony na tankoch navrhovane boli, akurat nie miesto spriahnuteho gulometu, kedze gulomet je proti zivej sile stale nutny (niekedy narobi rychlopalny kanon ...Zobrazit celý příspěvek
stirling, 20mm a 30mm kanony na tankoch navrhovane boli, akurat nie miesto spriahnuteho gulometu, kedze gulomet je proti zivej sile stale nutny (niekedy narobi rychlopalny kanon viac bordelu, nez uzitku, oproti gulometu). Kanon na vezi skusali dokonca aj Slovaci, na postrelovanie nizko letiacich cielov. V kazdom pripade si ale myslim, ze je to zbytocna vaha a objem navyse, pokial ten kanon nie je vo vezi samostatne otocnej od hlavnej tankovej a v 360°, a nema vlastnu dedikovanu obsluhu.
Zaujimava je veza BMP-3, kde je s hlavnym 100mm kanonom spriahnuty okrem PKMT aj 30mm kanon 2A72, tu ale nehovorime o tanku.
Ked uz sme pri tom, najde sa tu niekto, kto by vedel popisat rozdiel medzi 2A42 a 2A72? Je to pokracovanie vyvoja, alebo uplne iny kanon pouzivajuci rovnaku municiu?Skrýt celý příspěvekMyslím, že je to pěkný tank, který se poučil ze od západní vyspělejší konkurence, ale čeká ho ještě dlouhá cesta, moc by mě zajímalo co z toho je opravdu funkční. Za mě jak se o ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že je to pěkný tank, který se poučil ze od západní vyspělejší konkurence, ale čeká ho ještě dlouhá cesta, moc by mě zajímalo co z toho je opravdu funkční. Za mě jak se o tom mluvilo jsem opravdu čekal nějakou vychytávku či nějaké překvapivé řešení, ale bohužel nic...
Když se dívám na dnešní tanky (aktivní ochrana, množství senzorů atd.), tak se divím, že už někdo nenavrhl věž, kde k hlavnímu kanonů bude spřažen např. 20-30 mm rychlopalný kanón, který cílený tank pěkně očeše a tím se stane daleko zranitelnější.Skrýt celý příspěvekZabudate na Cinu, ta sice nevie stale nevie vyrobit letecke kvalitne motory ale v elektronike je urcite absolutna spicka. Tu mozeme zase vidiet vyhody Rusko-Cinskeho manzelstva z ...Zobrazit celý příspěvek
Zabudate na Cinu, ta sice nevie stale nevie vyrobit letecke kvalitne motory ale v elektronike je urcite absolutna spicka. Tu mozeme zase vidiet vyhody Rusko-Cinskeho manzelstva z rozumu.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...