Armata pod drobnohledem
- 11. 5. 2015
- 134 komentářů
- Jan Grohmann
Rusové na moskevské přehlídce představili svou nejnovější obrněnou techniku. Odborníci z celého světa tak dostali do rukou bohatý fotografický a video materiál ke studování. V dnešním článku si představíme některé zjištěné skutečnosti o nové těžké pásové platformě Armata.
Platforma Armata
Na platformě Armata vznikne celá rodina obrněných vozidel, která vytvoří jádro ruských obrněných sil. Na moskevské přehlídce jsme mohli vidět hlavní bojový tank T-14 a těžké bojové vozidlo pěchoty T-15.
Jistý je však vznik odtahového vozidla, ženijního, velitelského nebo vozidla s nejrůznějšími raketovými systémy. V delší časové budoucnosti se pravděpodobně počítá se samohybným dělem. Nová houfnice Koalice-SV však využívá podvozek tanku T-90.
Na moskevské přehlídce jsme mohli vidět 24 vozidel T-14 a T-15. Jedná se prozatím o prototypy případně o první před-sériová vozidla. Podvozek T-14 a T-15 využívá maximum shodných dílů – pohonné ústroji, blok kol, pásů, odpružení, torzní tyče, pancíř, atd. Cílem bylo maximálně zjednodušit výrobu, logistiku, údržbu i výcvik.
Těžké bojové vozidlo pěchotyT-14 na podvozku Armata; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0
Přesto se vnitřní konstrukční uspořádání obou vozidel zásadně liší. Motor tanku T-14 je umístěn v zadní části, u T-15 v přední části. Motor má špičkový výkon 1100 kW (1500 koní), při trvalém zatížení 882 kW (1200 koní).
Velitel (napravo) a řidič sedí u obou vozidel vedle sebe v přední části. Střelec v tanku T-14 sedí tandemově za řidičem, v T-15 za velitelem. Na obrázcích T-14 lze zahlédnout poklop střelce za řidičem. Poklop lze otevřít jen při určitém natočení věže. V případě nouze pravděpodobně střelec dokáže uniknout z tanku také průlezem řidiče.
Vozidlo T-15 kromě posádky dokáže převést výsadek. Na rozdíl od vozidel BMP-1/2 však nemají převážení vojáci k dispozici vlastní střílny, nebo individuální průlezy a periskopy.
Armata v ruské televizi
Silný pancíř
Co se týče pancéřové ochrany, obě vozidla využívají bloky přidávaného modulového pancíře ERA (Explosive Reactive Armour) od firmy NII Stali. Na starším propagačním videu NII Stali představené ERA bloky, podobném těm, které jsme viděli na T-14, T-15 i Kurganěc-25, chránily vozidlo před tandemovou kumulativní hlavicí schopnou probít až 750 mm pancíře.
V zadní části tanku T-14 je místo ERA bloků pouze ochranná klec typu „slat". Důvodem je nutnost zajistit volný prostor pro sání, chlazení i odvod plynů motoru. V případě T-15 jsou výfukové plny odváděny přes pancéřové lamely z horní části korby a pryč od vozidla.
Odolnost vlastní pancéřové schránky není známá a veřejnost se ji v dohledné době ani nedozví. S největší pravděpodobnostní však čelní pancíř odolá jakékoliv současné protitankové munici.
Za řidičem lze spatřit periskopy a poklop střelce. Za řidičem ve věži je hlavní pozorovací přístroj střelce. Ploché útvary na bocích (alespoň některé) jsou senzory systému aktivní obrany Afganit. / Autor neznámy
Tank je rovněž vybaven aktivním systémem proti minám. Cílem je objevit a iniciovat minu v dostatečné vzdálenosti od korby vozidla.
Tank je vybavení měkkou a tvrdou aktivní ochranou. Po obou stranách věže jsou umístěny malé otočené vícenásobné odpalovací kontejnery s kouřovými granáty. Kouřové granáty dokáží vytvořit kolem tanku hustou kouřovou clonu neprostupnou pro laserové a infračervené vlny. Kouřová clona znesnadňuje navedení raket jako Hellfire, Javelin nebo Spike.
Tvrdou aktivní ochranu představuje systém Afganit (podobný systému Drozd). Pod věží u T-14 a na korbě u T-15 je po každé straně umístěno pět tubusů s antimunicí. Afganit pomocí senzorů umístěných kolem vozidla dokáže odhalit a zaměřit přilétající hrozbu a jejím směrem vypálit antimunici.
Tubusy s antimunicí systému Afghanit. Na lomu věže lze spatřit dvojici malých kamer. Vícenásobný odpalovací kontejner nad věží slouží k odpalování zadýmovacích granátů. / Autor neznámy
Výzbroj
Základní výzbroj tvoří automatický kanón 2A82-1M s hladkým vývrtem ráže 125 mm. Na korbě je v dálkově ovládané věži umístěn kulomet ráže 7,62 mm. Podle fotografií se zdá, že kanón nemá koaxialní kulomet.
Na rozdíl od tanků T-72 a T-90 nemá kanón ejektor hlavně (bore evacuator), pro nucené odvádění plynů z hlavně jejím ústím. Používá se pro ochranu obsluhy proti plynům vzniklých při výstřelu. Nabíjecí prostor T-14 je oddělen od prostoru posádky, takže nucené odvádění plynů není třeba.
Na korbě je jasně patrné nezávislé pozorovací elektro-optické pouzdro velitele tanku. Na levé straně je v pancéřovém zakrytém výklenku umístěn hlavní pozorovací elektro-optický přístroj střelce.
Nad hlavní lze spatřit elektronický senzor pro měření deformací hlavně po výstřelu. Střelecký počítač pak za pomocí dalších senzorů (např. meteorologických) provádí automaticky korekce střelby.
Posádka využívá celé řady kamer osazených kolem vozidla, které dávají posádce perfektní situační povědomí o okolí. Další elektronické a senzorické vybavení však nejde z přiložených fotografií poznat.
Zdroj: Defense-Update
Související články
První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...
- 22.04.2015
- 139 komentářů
- Jan Grohmann
Bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25
Nová univerzální pásová platforma Kurganěc-25 nahradí v ruské armádě ikonická vozidla BMP-1/2/3. ...
- 30.04.2015
- 55 komentářů
- Jan Grohmann
Tanková munice NATO: uran vs. wolfram
Před týdnem jsme přinesli článek o údajně nedostatečně výkonné munici německých tanků. Podle původní ...
- 05.05.2015
- 17 komentářů
- Jan Grohmann
Turecká bojová vozidla PARS 4×4 a KAPLAN-20
Turecká společnost FNSS Defence Systems představila na probíhající výstavě International Defence ...
- 07.05.2015
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
Není to pancierovanie tanku nejako prehnané? Osobne trocha pochybujem, že je tak nepriestrelný voči dnešnej munícií, možno sa však mýlim.
Není to pancierovanie tanku nejako prehnané? Osobne trocha pochybujem, že je tak nepriestrelný voči dnešnej munícií, možno sa však mýlim.
sroub: neviem odkial beriete ze som pisal o 2A72? pisal som o tankovom kanone armaty. Odporucam pozornejsie citat alebo znizit davky etanolu, pripadne preverit ci to je skutocne ...Zobrazit celý příspěvek
sroub: neviem odkial beriete ze som pisal o 2A72? pisal som o tankovom kanone armaty. Odporucam pozornejsie citat alebo znizit davky etanolu, pripadne preverit ci to je skutocne etanol :).Skrýt celý příspěvek
To Deortc: "Ukrajinec" Koroljev byl (ctíme-li otčestvo) Rus a pokud ho nectime, tak stejně na Ukrajině dlouho nežil, nepracoval a necítil se jim. Bohužel pořád nám v pozici ...Zobrazit celý příspěvek
To Deortc: "Ukrajinec" Koroljev byl (ctíme-li otčestvo) Rus a pokud ho nectime, tak stejně na Ukrajině dlouho nežil, nepracoval a necítil se jim. Bohužel pořád nám v pozici nejslavnějších UA zůstávají Demjanuk a Wiska;-) Just kidding..
.Skrýt celý příspěvekto "semtam Datum: 12.05.2015" NASA dočasně využívá 40-50 let starou sovětskou vesmírnou techniku, protože si Amíci spočítali, že je to vyjde levněji než provoz raketoplánů a ...Zobrazit celý příspěvek
to "semtam Datum: 12.05.2015"
NASA dočasně využívá 40-50 let starou sovětskou vesmírnou techniku, protože si Amíci spočítali, že je to vyjde levněji než provoz raketoplánů a mezitím vyvíjejí své vlastní nové vesmírné prostředky - mají na to několik různých projektů různých kategorií - jak soukromých, tak pod hlavičkou NASA.
Stará sovětská technika jen ukazuje,
a) že to Ukrajinec Koroljov vymyslel skutečně dobře
b) že je v Rusku v této oblasti aktuálně nulový vývoj
Ostatní spolupráce NASA-Rusko, pokud vím, v podstatě přestala existovat a zpečetěn je i, zdá se, osud ISS.
Když už jsi nakousnul téma vesmírných technologií tak mi řekni. Kolik meziplanetárních vědeckých družic, kolik kosmických dalekohledů a dalších vědeckých vesmírných programů Rusko během posledních pětadvaceti let dokázalo zrealizovat?Skrýt celý příspěvekSorge-227: Nemůžete používat jako obhajobu ruské techniky letité Lunochody, protože jsou staré skoro 50 let. Tehdejší Sovětský svaz je úplně jiná země než dnešní Rusko. Sovětský ...Zobrazit celý příspěvek
Sorge-227: Nemůžete používat jako obhajobu ruské techniky letité Lunochody, protože jsou staré skoro 50 let. Tehdejší Sovětský svaz je úplně jiná země než dnešní Rusko. Sovětský svaz 60-70 let opravdu byl konkurence schopný se západem v nejnovějších technologiích. Už v 80. letech to neplatilo a po hromadném útěku vědců a Inženýrů v 90. letech to už vůbec neplatí.
Navíc Putinův militarismus a izolacionismus může imponovat starým kádrům s metálama na prsou, ale jejich výzkumu a vývoji to vůbec nesvědčí. Medvěděv se snažil podporovat výzkum, ale to se změnilo s opětovným nástupem Putina do čela země. Loni uteklo z Ruska přes 200.000 lidí. A opravdu z Ruska neodcházejí především vodkou nasáklí mužíci, ale mladí a vzdělaní lidé.
viz: Kdo může, chodí technologické firmy zakládat do New Yorku, San Franciska, Berlína či Londýna. „Pokud otevřou hranice a umožní lidem dostat víza, každý odejde,“ cituje například Foreign Policy jednoho z mladých ruských technologických podnikatelů.
Více na: http://e-svet.e15.cz/it-byznys...
Rusko se musí soustředit na stabilizaci domácího vzdělávacího a podnikatelského prostředí místo svých dobývacích tažení po sousedech. To poslední co svět potřebuje je zruinované Rusko.Skrýt celý příspěvekDeortc Nechci zde dělat dlouhosáhlý seznam techniky, to po mě prosím nechtějte. Zmíním pro příklad čilou spolupráci s NASA. Pro konkrétnější údaje doporučuji použít webové ...Zobrazit celý příspěvek
Deortc
Nechci zde dělat dlouhosáhlý seznam techniky, to po mě prosím nechtějte. Zmíním pro příklad čilou spolupráci s NASA. Pro konkrétnější údaje doporučuji použít webové vyhledávače.Skrýt celý příspěvekpet.rok: citace "je to iste pokracovanie vyvoja (robi to rovnaka fabrika) ale ten upgrade ma byt udajne tak velky ze je to skor novy kanon. Ma mat vacsiu nabojovu komoru takze ...Zobrazit celý příspěvek
pet.rok: citace "je to iste pokracovanie vyvoja (robi to rovnaka fabrika) ale ten upgrade ma byt udajne tak velky ze je to skor novy kanon. Ma mat vacsiu nabojovu komoru takze konstrukcia hlavne je iste prisposobena na vyssie tlaky (v tom pripade bude mat nejaky adapter na staru municiu), nema ejektor a balisticky vykon je udajne vyssi o 17% oproti Rh 120/L55."
Prober se chlape, nebo ti FSB strhne odměny za ty tvoje blafy. 2A72 je automatický kanón ráže 30mm, neumim si představit žádnou situaci ve který by dokázal o 17% deklasovat 120mm tankový kanón :D
Charlie: napadlo mě jestli neni něco jako je to ztenčení na převisu věže u západních tanků, ovšem přímo nad věží. Případný probití vrchu věže střelou útočící zhora by pak sice vedlo k prohoření nábojek, ale při vhodně tvarovaný ochraně kanónu by mu to moc neublížilo. Pak by stačilo jen dobít, namontovat vršek věže, a jedeme dál....
Rusové jsou na nekonvenční řešení machři, vzpomeňme na ty na první pohled hrubý nejty u Foxbatu.Skrýt celý příspěvekhttps://www.youtube.com/watch?... .... "Top gear" o T-90 SM .... cca od 7:16 fabrika Uralvagonzavodu. Da sa povedat, ze klasicka vyrobna linka, desiatky tankov v ...Zobrazit celý příspěvek
https://www.youtube.com/watch?... .... "Top gear" o T-90 SM .... cca od 7:16 fabrika Uralvagonzavodu. Da sa povedat, ze klasicka vyrobna linka, desiatky tankov v roznych stadiach rozpracovania, ziadna kusova vyroba. Miera automatizacie je vsak minimalna.Skrýt celý příspěvek
Ked rusove nemaju vyrobne kapacity, tak prezbrojovanie bude dlho trvat. Zaujimalo by ma ako dlho trvalo prezbrojenie v USA na tanky abrams. Asi sa nedaju vojenske vozidla vyrabat, ...Zobrazit celý příspěvek
Ked rusove nemaju vyrobne kapacity, tak prezbrojovanie bude dlho trvat. Zaujimalo by ma ako dlho trvalo prezbrojenie v USA na tanky abrams. Asi sa nedaju vojenske vozidla vyrabat, ako osobne auta na vyrobnej linke. Priemerne v bratislave vyrobia 500 volkswagen tourego za den. Bolo by pekne tak vyrabat tanky.Skrýt celý příspěvek
Vacsina tunajsich odbornikov v elektrotechnike si neuvedomuje rozdiel medzi civilnym a vojenskym sektorom. Vojensky stroj je v podstate jednoucelove zariadenie, od ktoreho sa, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Vacsina tunajsich odbornikov v elektrotechnike si neuvedomuje rozdiel medzi civilnym a vojenskym sektorom. Vojensky stroj je v podstate jednoucelove zariadenie, od ktoreho sa, ale vyzaduje vysoka spolahlivost, odolnost a vysoka blbovzdornost.
A je skutocne otazne co je lepsie. Ci univerzalny riadiaci system zalozeny na "PC" komponentoch a software alebo riadiaci system zalozeny na jednoucelovych logickych obvodoch. Kazdy pristup ma svoje klady a zapory. Ale v podstate plati, ze cim zlozitejsi system tym mensia miera spolahlivosti, odolnosti a blbovzdornosti. Armada nepotrebuje " mikrovlnku, pracku, chladnicku, .... ", ktora okrem svojho hlavneho ucelu Vam precita sravy, horoskop, predpoved pocasia, zhodnoti dopravnu situaciu, atd.
Isto by bolo fajn mat " Terminatora " , ktory okrem 1001 sposobov zabijania vie uvarit kavu alebo caj. No ak mu vdaka tejto ficure v kritickej situacii zlyha riadiaci system tak nesplni svoj hlavny ucel. Takze mili milovnici hi-tech v jednoduchosti je spolahlivost a efektivita a na to skutocne netreba procesory poslednej generacie.Skrýt celý příspěvekCo se týče Armaty, jedná věc je vyrobit několik vozidel, další věci je ty vozidla vyrábět sériově. Kusová a sériová vozidla je něco jiného. Cena vozidel, které vidíte na přehlídce ...Zobrazit celý příspěvek
Co se týče Armaty, jedná věc je vyrobit několik vozidel, další věci je ty vozidla vyrábět sériově. Kusová a sériová vozidla je něco jiného. Cena vozidel, které vidíte na přehlídce nepochybně výrazně přesahuje cenu sériových vozidel.
První tanky mají k jednotkám dorazit v roce 2016 nebo sedmnáct. Roční výroba se platforem Armata se pak odhaduje na několik desítek ročně. Při maximálním tempu to má být snad kolem 100 tanků ročně. Tedy, pokud Rusové neinvestují značné prostředky do vybudování nových výrobních kapacit - technologie, lidé
Zde ale budou hodně trpět západními sankcemi. Příznačné je, že Rusko vyrábí jen 1/3 CNC obráběcích strojů, co ČR.
http://dziennikzbrojny.pl/arty...
Mimochodem moc pěkný článek, který zpracujeme do článku na AN.Skrýt celý příspěvekshal: Ako ze nemozem obhajovat vyspelost Ruska v elektronike Buranom a Lunochodom? Uz v tom case mali spickovu elektroniku. Viem ze na lunochodu pouzili japonsku kameru, ale to ...Zobrazit celý příspěvek
shal:
Ako ze nemozem obhajovat vyspelost Ruska v elektronike Buranom a Lunochodom? Uz v tom case mali spickovu elektroniku. Viem ze na lunochodu pouzili japonsku kameru, ale to je presne co som pisal. Zameriavali sa na elektroniku, ktoru mozu vyuzit v armade. Maju obdobu GPS. Vypustaju vlastne druzice. Zbrane(litedla, vrtulniky,..) USA maju tiez plno suciastok (rezistory,...) cinskeho povodu. Znamena to ze usa nie su vyspely v elektronike? Nie, neznamena.
Kukni si fotografie útrob "vyčislitělnoj mašiny":
http://technet.idnes.cz/ruska-...
Nepochopil som: Vikingove dopluli prvy? A co indiani?Skrýt celý příspěvekto "Shania Datum: 12.05.2015 Čas: 16:40" Souhlasím. Efektivní zbraně Rusko nepochybně umí. Taky za dob studené války do zbrojení šlo přibližně 55% tehdejšího státního rozpočtu, ...Zobrazit celý příspěvek
to "Shania Datum: 12.05.2015 Čas: 16:40"
Souhlasím. Efektivní zbraně Rusko nepochybně umí. Taky za dob studené války do zbrojení šlo přibližně 55% tehdejšího státního rozpočtu, což v reálu znamenalo, že armádě v SSSR bylo podřízeno snad úplně vše, celý Sovětský svaz musel být jedna velká kasárna.... Bylo by tedy značnou ostudou, kdyby to nepřineslo nějaké výsledky v podobě efektivních zbraní, i když to bylo za cenu naprostého potlačení civilního trhu a vlastně všeho, co nesouviselo s armádou. Ruský zbrojní průmysl z toho žije dodnes.
Takže z hlediska vojenského Rusko nepochybně pro západní státy představuje reálné nebezpečí.
Na druhé straně je otázkou jak ve vývoji budou schopni pokračovat dál, protože Američani už vyvíjejí zbraně nacpané elektronikou, která je špičková dnes. V tomto případě už nepůjde vyžít se systémy vyvinutými před dvaceti a víc lety.Skrýt celý příspěvekto "stetula Datum: 12.05.2015 Čas: 14:33" Jojo, copak Rusko, tam je všechno nej. V Rusku mají např. největší trpaslíky, nejrychlejší hodinky na světě..... to je všeobecně známá ...Zobrazit celý příspěvek
to "stetula Datum: 12.05.2015 Čas: 14:33"
Jojo, copak Rusko, tam je všechno nej.
V Rusku mají např. největší trpaslíky, nejrychlejší hodinky na světě..... to je všeobecně známá skutečnost. :)
to "semtam Datum: 12.05.2015 Čas: 15:32"
Není nic jednoduššího než neznalce poučit. Tož pouč mě nějakými skutečně konkrétními informacemi o špičkovém ruském průmyslu :), protože všeobecně laděné plky hodnotu nemají, jsou k ničemu. Předem děkuji.
to "Echo Datum: 12.05.2015 Čas: 15:55"
Rusko v elektronice doslova děsivě zaostávalo i v dobách, když se ještě jmenovalo Sovětský svaz a během těch posledních pětadvaceti let se jeho úpadek ve srovnání s rozvinutými státy jen prohloubil, protože dnes má k dispozici mnohem méně schopných lidí (kteří v několika emigračních vlnách odešli do USA, Izraele, západní Evropy) i méně finančních zdrojů.
A ten zmíněný Elbrus? Zajímavý je, ale jedině snad jako studentský projekt. :)Skrýt celý příspěvekRusko rozhodně není špička ve vývoji elektroniky, to ale neznamená, že jsou stále v době kamenné. Nejdřív si musíte uvědomit, jak vojenská technika vyvíjí. Nejdřív se zadají ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko rozhodně není špička ve vývoji elektroniky, to ale neznamená, že jsou stále v době kamenné.
Nejdřív si musíte uvědomit, jak vojenská technika vyvíjí. Nejdřív se zadají specifikace, udělá prototyp, vojenské zkoušky a do plnohodnotného zavedení uběhne aspoň deset let, většinou i více a technika je ve službě dalších 30-40 let. To znamená, že než se výroba první sériový stroj, tak má zastaralou elektroniku. Tohle se pak řeší aktualizacemi softwaru a modernizací.
Takže stáří hardwaru není pro armádu podstatný, to co je důležité, aby dělal to co má, tzv aby na něm běžel software nebo plnil funkci, kterou má s minimem problémů a údržby. Také se často pro zbraně často používá starší, ale už ověžený hardware/software.
F-22 donedávna nejmodernější letoun má dva superpočítače z osmdesátých let, F-35 běží na systémech z 90 a počítá se se snadnou modernizací.
Takže i když nejsou Rusové na vrcholu v elektronice a miniaturizaci, můžou pořad dělat efektivní zbraně. Dále je tu průmyslová špionáž, reverzní inženýrství, nákup technologii, civilní sektor a spousta dalších oblastí, jak dohnat náskok. Nebudou na špici, ale nebudou ani moc daleko za zlomek nákladů.
Tam kde je náskok asi nejvíc bolí jsou AESA radary (miniaturizace modulů) a seekery, kde jsou o generaci pozadu.
Každopádně Rusové už několikrát ukázali, že dokážou inovovat a překvapit, takže je dobré je nepodceňovat. A i dnes mají několik zajímavých a pokročilých technologii.
Tady je kontrolní stanoviště obávané S-300, vypadá to ještě na sovětskou elektroniku, ale funguje a dělá to co má.
https://www.youtube.com/watch?...
Pro srovnání: Pantsir
https://www.youtube.com/watch?...
Patriot
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekEcho: A přesně o tomhle mluvím. Vlastní procesor vyráběly i Slušovice. Opravdu nejde o to vyrobit procesor, ale vyrobit konkurenčně schopný procesor. Nějaké experimentální vzorky ...Zobrazit celý příspěvek
Echo: A přesně o tomhle mluvím. Vlastní procesor vyráběly i Slušovice. Opravdu nejde o to vyrobit procesor, ale vyrobit konkurenčně schopný procesor. Nějaké experimentální vzorky se opravdu nepočítají. To že Ruskou elektroniku nenajdete běžně v obchodech značí jediné - nekonkurence schopnost.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...