Bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25
- 30. 4. 2015
- 55 komentářů
- Jan Grohmann
Nová univerzální pásová platforma Kurganěc-25 nahradí v ruské armádě ikonická vozidla BMP-1/2/3. Spolu s těžkou pásovou platformou Armata tvoří klíčový prvek modernizace ruských pozemních obrněných sil.
Původní ruská vozidla BMP-1/2/3 svou konstrukcí vycházela z doktríny masivního útoku obrněných formací. Společně s tanky měla vozidla BMP prorazit nepřátelskou obranu a vysadit vojáky. Charakteristickým znakem vozidel BMP-1/2/3 se stal extrémně skloněný přední pancíř, který odolával zásahům z 25mm kanónu vozidel Bradely.
Nová vozidla Kurganěc-25 však představují novou konstrukční linii. Výše položený podvozek lépe chrání vozidlo proti minám nebo improvizovaným výbušným systémům. Na rozdíl od BMP-1/2/3 je kladen důraz na celo-kruhovou balistickou ochranu.
Kurganěc-25 vznikne ve dvou základních verzích - bojové vozidlo pěchoty a obrněný transportér „Bojový Kurganěc-25" je osazen bezosádkovou věží Epoch s 30mm rychlopalným kanónem 2A42 a koaxiálním 7,62mm kulometem. Pro boj s obrněnými cílí je určená čtveřice raket 9M133 Kornet s dosahem až 5500 m.
Věž jen minimálně zasahuje do vnitřních prostor a umožňuje tak vozidlu převážet větší počet vojáků (trojčlenná posádka + osmičlenný výsadek) i munice. Stejnou věží je možné osadit také nové kolové obrněné vozidlo Bumerang nebo těžké bojové vozidlo T-15 Armata.
Strany vozidla jsou osazeny bloky reaktivního pancíře ERA od firmy NII Stali.
Druhou verzí je obrněný transportér Kurganěc-25 s dálkově ovládanou věžičkou s 7,62mm nebo 12,7mm kulometem. Do budoucna se počítá také s vývojem samohybného minometu nebo vozidla palebné podpory (lehkého tanku), jako je například současný Sprut-SD. Podobně jako Stryker MGS (M1128 Mobile Gun System) získá vozidlo palebné podpory Kurganěc-25 velkorážní kanón umístěný v dálkově ovládané bezosadkové věži.
Pravděpodobný je ale vznik cele řady verzí – velitelské, průzkumné nebo vyprošťovací. Nelze ani zapomenout na možnou náhradu vozidel BMP-3F určených pro námořní pěchotu, ostatně Kurganěc-25 je konstruován jako obojživelný.
Zveřejněné snímky z poslední doby také odhalily některé podrobnosti. Oproti původním zprávám o velké podobnosti (tedy modularitě) platforem Kurganěc-25 a Armata, se zdá být realita odlišná. Pancéřování, pásy i pohonná jednotka jsou podle vojenského magazínu Defense-Update odlišné.
Bezosádková věž Epoch. Všimněte si boxů se řízenými střelami Kornet a níže dvojicí dvoj-tubusů s anti-municí systému Drozd. / Neznámý autor, CC BY-SA 2.0
Platformy Armata a Kurganěc-25 nebudou pravděpodobně sloužit vedle sebe. Tank T-14 Armata a těžké bojové vozidlo pěchoty T-15 Arma jsou určené pro obrněné jednotky, Kurganěc-25 naopak pro mechanizované jednotky.
Oficiální úroveň pancéřové ochrany vozidla Kurganěc-25 není známá. Boční strany jsou však osazené přídavnými moduly pancíře ERA (Explosive Reactive Armour) od firmy NII Stali. Na starších propagačních videiích firmy lze dohledat, jak bloky ERA odolávají reaktivním granátům i zásahům munice až do ráže 30 mm.
Vozidlo navíc získá aktivní ochranný sytém Drozd. Na úvodním obrázku můžeme systém vidět zakrytý plachtou. Čtveřice malých radarů je umístěná v rozích vozidla a anti-munice v zakrytých malých tubusech na čelním pancíři.
Drozd je jedním z nejstarších aktivních ochranných systémů. Nasazen již byl na konci 70. let minulého století a od té doby je neustále zdokonalován. Drozd chrání vozidlo před protitankovými střelami a reaktivními granáty.
Vozidla Kurganěc-25 cvičí na moskevskou přehlídku.
O elektronické výzbroji nejsou prakticky žádné informace. Standardem jistě budou nezávislé denní/noční senzory pro velitele, střelce a řidiče. Velitel pravděpodobně získá termovizní senzor. Posádka bude mít přehled o okolí díky řadě kamer.
Vozidlo pohání motor o výkonu 588 kW (800 koní) umístěný v přední pravé části. Motor dokáže 25 tun těžkému vozidlu Kurganěc-25 udělit maximální rychlost 80 km/h. Pomocí vodních trysek dokáže obojživelný Kurganěc-25 plout rychlostí až 10 km/h.
Za účelem testů dostane od roku 2016 ruska armáda zhruba 100 vozidel Kurganěc-25. Armáda začne testovat vozidla v různých regionech, podmínkách a prostředích. Zpětné připomínky vojáků se promítnou do konstrukce vozidla.
Začátek sériové výroby je naplánován na roky 2019 až 2020. Připomeňme, že výzvou není jen konstrukce, ale také technologické a organizační zvládnutí velkosériové výroby zcela nového obrněného vozidla.
Zdroj: Defense-Update
Související články
Samohybná houfnice M109A7 Paladin pro U.S. Army
BAE Systems dodá americké armádě (U.S. Army) první produkční verzi nejnovější samohybné houfnice ...
- 04.04.2015
- 50 komentářů
- Jan Grohmann
První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...
- 22.04.2015
- 139 komentářů
- Jan Grohmann
MRAP: Život po Iráku a Afghánistánu
Vozidla odolná proti minám a chránící před palebnými přepady MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) ...
- 23.04.2015
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
Německé Leopardy nedokáží probít pancíř ruských tanků
Pode německého deníku Die Welt, pro německé tanky Leopard nemusí střetnutí s ruskou tankovou ...
- 27.04.2015
- 41 komentářů
- Jan Grohmann
sroub
Kurgan je město v Rusku, kde sídlí Kurganmašzavod. Firma, která stojí za výrobou vozidel BMP-1, 2, 3. Název je odvozen od jména firmy.sroub
Kurgan je město v Rusku, kde sídlí Kurganmašzavod. Firma, která stojí za výrobou vozidel BMP-1, 2, 3. Název je odvozen od jména firmy.Tuší někdo proč se to vozidlo jmenuje zrovna Kurganěc? Pokud si dobře pamatuju, kurgan je hrob, mohyla, u stepních národů na jihu současnýho Ruska, v Kazachstánu apod. Asi ...Zobrazit celý příspěvek
Tuší někdo proč se to vozidlo jmenuje zrovna Kurganěc?
Pokud si dobře pamatuju, kurgan je hrob, mohyla, u stepních národů na jihu současnýho Ruska, v Kazachstánu apod.
Asi nejznámější je Mamajův Kurgan ve Volgogradu, exStalingradu. Chán Mamaj byl v letech 1361 - 1380 vůdce Zlaté hordySkrýt celý příspěvekDeutschmann: tipuji, že zásoba munice je v karuselu pod věží a v převisu bude munice pro kulomet(kanon) zbraňové stanice, případně další vybavení, a zároveň vyvažuje kanon.
Deutschmann: tipuji, že zásoba munice je v karuselu pod věží a v převisu bude munice pro kulomet(kanon) zbraňové stanice, případně další vybavení, a zároveň vyvažuje kanon.
Ten tank je nádgerný. Minimálně jako projekt, uvidíme jak bude někdy vypadat "sériovka". Jen mi přijde, že z čelního profilu je tam dost velká část plochy sloužící jako "lapač ...Zobrazit celý příspěvek
Ten tank je nádgerný. Minimálně jako projekt, uvidíme jak bude někdy vypadat "sériovka". Jen mi přijde, že z čelního profilu je tam dost velká část plochy sloužící jako "lapač střel" které by se jinak možná odrazily...
Ale pěkné, moc.Skrýt celý příspěvekJak se tak dívám, tak mě zaráží absence axiálního kulometu ve věži. Ta horní věžička je dost náchylná na zničení. Dále by mě zajímalo množství vezené munice pro kanón. Protože v ...Zobrazit celý příspěvek
Jak se tak dívám, tak mě zaráží absence axiálního kulometu ve věži. Ta horní věžička je dost náchylná na zničení.
Dále by mě zajímalo množství vezené munice pro kanón. Protože v zadním převisu věže bude místo tak na 10-15 ks střel. Jedině že by byla část munice i uvnitř věže.
Celkově tank vypadá velmi moderně a je na rusko dost velký.Skrýt celý příspěvekTak pořádné fotky z blízka:
http://mother-russia.org/blog/...Tak pořádné fotky z blízka:
http://mother-russia.org/blog/...Left: Má chyba, mělo tam být CV90.
Když Marder, tak jedině v modernizaci Evolution.
V podstatě, každé moderní BVP by bylo oproti BVP-2 přínosem.Left: Má chyba, mělo tam být CV90.
Když Marder, tak jedině v modernizaci Evolution.
V podstatě, každé moderní BVP by bylo oproti BVP-2 přínosem.skelet: To máte pravdu, a nic proti Marderu nemám. Jen se obávám, že nákupem staré platformy omezujeme modernizační potenciál. A zatímco Mardery má pouze Německo, Indonésie a ...Zobrazit celý příspěvek
skelet: To máte pravdu, a nic proti Marderu nemám. Jen se obávám, že nákupem staré platformy omezujeme modernizační potenciál. A zatímco Mardery má pouze Německo, Indonésie a Chile, přičemž největší vlastník, Bundeswehr, přechází na Pumu, tak CV90 má celá Skandinávie a dost států kontinentální Evropy (včetně bohatých jako Nizozemí a Švýcarsko). Je tedy výrazně větší pravděpodobnost, že na CV budou i v budoucnu nabízeny rozsáhlé modernizace. Pro ASCOD pak mluví již probíhající spolupráce s výrobcem (ale je to i argument proti – všechna větší PV bychom měli od jedné firmy, což může být strategicky rizikové), jednak (byť zatím jen teoretická) možnost pořídit i ShH na stejném podvozku – Donar.
Mám to zas v souvětích, že by jeden potřeboval kvantový počítač na jejich rozluštění. Omlouvám se.Skrýt celý příspěvekRočne sa predstavujú desiatky nových typov obrnených vozidiel či väčších modernizácií ..... Táto ruská "komédia" je len o tom, že už Rusi nič dlho nepredstavili ..... reálne ...Zobrazit celý příspěvek
Ročne sa predstavujú desiatky nových typov obrnených vozidiel či väčších modernizácií .....
Táto ruská "komédia" je len o tom, že už Rusi nič dlho nepredstavili ..... reálne potrebujú vymeniť naozaj reálne takmer všetko .... a na tom to všetko skončí ...
Jednoducho Rusko nemá na masívne zbrojenie zdroje ... a nič na tom nemení ani dnešné "zúrivé" demonštrovanie sily ... resp. skôr zakrývanie slabosti ....
Rusi by sa mali prestať hrať s armádou a radšej by mali modernizovať zastaralú na surovinách závislú ekonomiku ....Skrýt celý příspěvekJenže ty Mardery už taky nejsou zrovna nejnovější, myšleno platformu. Mám dojem, že vybírat se bude mezi ASCOD a CV90, ale je to vážně jen dojem :-) Samozřejmě představa 7. mb ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže ty Mardery už taky nejsou zrovna nejnovější, myšleno platformu. Mám dojem, že vybírat se bude mezi ASCOD a CV90, ale je to vážně jen dojem :-) Samozřejmě představa 7. mb vybavené Pumami, Leopardy A PzH 2000 je úžasná, ale to bychom museli uvolňovat skutečně celá 2 % HDP, což nehrozí.Skrýt celý příspěvek
Puma je asi fakt financne mimo, ale Marder uz zni realneji :) Nemci se jich zbavujou celkem lacino. Fakt by to chtelo plan tak na 10 let a udelat ted hromadnej nakup s rozlozenym ...Zobrazit celý příspěvek
Puma je asi fakt financne mimo, ale Marder uz zni realneji :) Nemci se jich zbavujou celkem lacino. Fakt by to chtelo plan tak na 10 let a udelat ted hromadnej nakup s rozlozenym splacenim. Koupit Leo2, k tomu ty Mardery a muzeme se dal bavit o PVO a delostrelectvu:) Ono se to zda jako hodne penez, ale, kdyz se to placeni rozlozi, tak to jde. Jen by si na uplatcich nahrabala jen jedna vlada a ne nekolik:(Skrýt celý příspěvek
To Rošťák: Také doufám, že to nebude modernizace Šakal. Moc bychom si tím výhledově nepomohli... BTW co myslíte jménem CV95? Pokud vím, tak taková verze CV90 neexistuje. Pokud tedy ...Zobrazit celý příspěvek
To Rošťák: Také doufám, že to nebude modernizace Šakal. Moc bychom si tím výhledově nepomohli... BTW co myslíte jménem CV95? Pokud vím, tak taková verze CV90 neexistuje. Pokud tedy mluvíte o CV90.
Ještě oprava: "Samozřejmě vím, že CV90 nebo podobná vozidla dokáží tanky nahradit... " Chtěl jsem samozřejmě říci NEdokáží nahradit :)Skrýt celý příspěvekO náhradě BVP2 se mluví už dlouho, sice se říká že neni rozhodnuto, ale nikde se m oc nemluvilo o KBVP Pandur II ale o pásovce. Fajne by byl ASCOD či CV95, o Pumě si můžeme nechat ...Zobrazit celý příspěvek
O náhradě BVP2 se mluví už dlouho, sice se říká že neni rozhodnuto, ale nikde se m oc nemluvilo o KBVP Pandur II ale o pásovce. Fajne by byl ASCOD či CV95, o Pumě si můžeme nechat zdát a můžeme doufat že to nebude třeba IFV Šakal.
Jinak je na světě i druhá verze RCWS-30, která by už měla být určena pro BVP a to Samson II. I když vhodnější kanon by byla nějaká 40 - 45 mm.Skrýt celý příspěvekTo Blake: Nevím, jestli se to šíře používá. Možná některé Strykery, které byly v Afghánistánu, tím byly osazeny -ale ty spíš měly právě SLAT. Na ani jednom ze Strykerů z Dragoon ...Zobrazit celý příspěvek
To Blake: Nevím, jestli se to šíře používá. Možná některé Strykery, které byly v Afghánistánu, tím byly osazeny -ale ty spíš měly právě SLAT. Na ani jednom ze Strykerů z Dragoon Ride, které byly vystavené v Ruzyni, jsem to neviděl.
To J. Alcatraz: Nejsem si úplně jistý, jestli by se dalo Pandur přestavět na těžší konfiguraci, která by byla co do odolnosti na stejné úrovni jako třeba právě CV90. Myslím si, že ne. To, že by 7. měla mít těžší pásové BVP, považuji za prozíravé i ve vztahu k tomu, že budoucnost tanků v AČR není vůbec jistá. Proto si myslím, že by bylo vhodné pořídit právě něco jako CV90 než kolové BVP, aby AČR měla k dispozici něco těžšího na pásovém podvozku. Samozřejmě vím, že CV90 nebo podobná vozidla dokáží tanky nahradit...
To stirlink: Pokud by šlo o 100-120 nových kusů jakožto náhradu za zastaralé BVP-1/2, tak bychom s počty šli opět slušně dolu, jelikož BVP-1/2 dohromady máme cca 350-400. Proč bych se ale měl divit...armáda se přece již mnoho let rok od roku marginalizuje. Pokles se bohužel ještě nezastavil - nepředpokládám ani, že by se cca do roku 2020 zastavil. Co se týče RCWS-30 Rafael z Panduru, tak ta by se asi na ASCOD namontovat dala, ale je otázka, jestli by to bylo na těžší pásové BVP rozumné, jelikož je to poměrně "křehká" záležitost. Kompatibilita věží by ale měla být alespoň co do použití kanonu Busmaster II 30mm a Spike-LR.Skrýt celý příspěveksaracen: suhlasim niektore udaje su pravdepodobne chybne a najviac prestreleny mi takisto pripada 25x137mm voci vacsim kalibrom. 25x137mm M909 96g pri 1385 mps 30x173mm ...Zobrazit celý příspěvek
saracen: suhlasim niektore udaje su pravdepodobne chybne a najviac prestreleny mi takisto pripada 25x137mm voci vacsim kalibrom.
25x137mm M909
96g pri 1385 mps
30x173mm NM225
230g pri 1430 mps
to je skoro 2.5 x vacsia ustova energia a rozdiel 100 vs 110 nevyzera realne pri rovnakom type projektilu. Navyse u NM225 uvadza vyrobca priebojnost RHA 100+mm cize 110 uvadzanych na stranke moze byt ale nemusi byt spravne.
Cela tabulka ma viacero miest kde niektore udaje vyzeraju byt zmysluplne (porovnatelne s inymi zdrojmi) a ine zas nie.
Je to predsa len podklad pre simulacnu hru.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...