První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata
- 22. 4. 2015
- 139 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších obrněných vozidel. Většina nové techniky však byla částečně maskovaná plachtou. Přesto fotky dávají věrnou představu o nové generaci ruských obrněných vozidel
Tank i další vozidla byla vyfocená při nácviku vystoupení konané na Rudém náměstí 9. května při příležitosti ruského Dne vítězství. Mezi více než stovkou vozidel uvidíme na Rudém náměstí také deset tanků T-14 Armata. Viděné tanky T-14 a bojová vozidla T-15 však nejsou sériové stroje, ale „pouze" testovacími vozidly určenými pro vojenské vývojové testy.
Co o tanku zatím T-14 víme? Výzkumné a analytické centrum Foreign Military Studies Office (FMSO) americké armády ve studii Operational Environment Watch, využívající otevřené zdroje, zveřejnilo základní charakteristiky tanku T-14.
Defilé tanků T-14 Armata
Vozidlo pohání dieselový motor se špičkovým výkonem 1100 kW (1500 koní). Ovládání věže a dělá je plně elektrické. Posádku tanku tvoří dvojčlenná nebo trojčlenná posádka sedící vedle sebe v oddělených pancéřových kapsách. Tank dokáže v případě nouze ovládat pouze dvojčlenná posádka.
Detekční vzdálenost T-14 je odhadována na méně než 5000 metrů, schopnost ničit cíle na vzdálenost až 8000 metrů (pomocí řízených střel). Zásoba munice je 45 kusů, rychlost střelby až 12 ran za minutu. Nová hlaveň lépe odolává tepelnému namáhaní, je tedy při dlouhodobé střelbě přesnější.
Těžké pásové obrněné vozidlo T-15 využívá podvozek Armata, ale motor je umístěn v přední části. Všimněte si mohutných odnímatelných bloků reaktivního pancéřování na čele a bocích korby.
Maximální rychlost je mezi 80 až 90 km/h, dojezd kolem 500 km. Hmotnost tanku se odhaduje kolem 50 tun. Podvozek je schopen však snést zatížení až 65 tun a poskytuje tak dobrý základ pro budoucí modernizace.
Úroveň pancéřové ochrany není známa. Tank T-14 však získá aktivní systém ochrany Afganit využívající dopplerovský radar. Afganit podle všeho dokáže tank chránit (není jasné s jakou úspěšností) před protitankovými řízenými střelami a dokonce před tankovou podkaliberní municí.
Tank T-14; větší foto / Dimi, russiadefence.net
Noviny Rossijskaja gazeta, které jsou stoprocentně vlastněné ruskou vládou, před časem dokonce uvedly, že Afganit T-14 teoreticky ochrání tank před útokem vrtulníku Apache střílejícího protitankovou střelu AGM-114 Hellfire. „Apache s raketami zřejmě nebude mít 100% šanci na zničení tanku T-14," dočteme se také ve studii Operational Environment Watch.
Podle stejné studie s největší pravděpodobností čelní pancíř korby T-14 odolá jakékoliv současné kumulativní a podkaliberní munici.
Otázkou je, kdy tank Armata a odvozená vozidla vstoupí do služby. Podle Vjačeslava Khalitova, náměstka generálního ředitele firmy Uralvagonzavod, v březnu a květnu firma poslala do armády k vývojovým testům 20 vozidel T-14 a T-15. Na základě připomínek vojáků dojde k následné úpravě konstrukce tanků do požadované podoby. Podle FMSO je reálné zahájení sériové výroby vozidel T-14 a T-15 v roce 2017 nebo 2018.
Těžké bojové vozidlo pěchoty T-15; větší foto / Dimi, russiadefence.net
Na pásové platformě Armata vzniklo také těžké bojové vozidlo pěchoty T-15. Výkony s T-14 jsou podobné, ale jsou zde zásadní konstrukční rozdíly. Motor je umístěn v přední části, aby vzadu vznikl prostor pro převážený výsadek nebo náklad v případě specializovaných verzí (velitelské, odtahové, zdravotnické, atd.).
Dálkově ovládanou věž se 125mm kanónem 2A85 z tanku T-14 nahradila dálkově ovládaná věž s 30mm kanónem (věž je podvozkově univerzální). Dodatečnou a pravděpodobnou výzbroj T-15 tvoří protitankové střely.
Bojové vozidlo pěchoty Kurgaňec-25; větší foto / Ministerstvo obrany Ruské federace
Vozidla založené na pásové platformě Kurganěc-25 nahradí v ruské armádě bojová vozidla pěchoty BMP-1/2/3. Kurganěc-25 je odlehčenou sesterskou platformou nového tanku Armata. Podle výrobce obě vozidla využívají velký počet shodných dílů, což zjednodušuje výrobu a logistiku.
Kurganěc-25 ve verzi "bojové vozidlo pěchoty" dostane zmíňovanou univerzální bezosádkovou věž. Dle potřeby lze věž usadit na tankovou platformu Armata a kolový Bumerang. Věž je vybavená automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm, spřaženým 7,62mm kulometem a čtyřmi protitankovými střelami Kornet-EM.
Kolové obrněné vozidlo Bumerang; větší foto není k dispozici / Ministerstvo obrany Ruské federace
Kolová obrněná vozidla Bumerang nahradí v ruské armádě vozidla BTR-60/70/80. Samozřejmostí je řada účelových verzí od obrněného transportéru až po bojové vozidlo pěchoty. Kurganěc-25 a Bumerang sdílejí stejnou bojovou věž.
Podle FMSO nová vozidla založená na podvozku Armata, Kurganěc-25 a Bumerang nedostanou ruská výsadková vojska. Ruští výsadkáři disponují vlastními specializovanými vozidly BTR-MDM & BMP-4.
Samohybná houfnice Koalicja-SM. Všimněte si šesti pojezdových kol, ukazující na příšlušnost podvozku k tankům T-90; větší foto / Ministerstvo obrany Ruské federace
K vidění byla i nová samohybná houfnice Koalicja-SV. Nová dělostřelecká věž je umístěná na podvozku se šesti pojezdovými koly. Do budoucna se pravděpodobně nepočítá s využitím nového podvozku Armata, ale z důvodů finančních úspor spíše využití podvozků vyřazovaných tanků T-90. Také Khalitov se nezmiňuje o využití platformy Armata pro nové samohybné houfnice.
Houfnice 2A86 ráže 152 mm je uložená v bezosádkové věži. Nabíjení je automatické. Houfnice dokáže ničit cíle, díky dělostřelecké munice s pomocným pohonem, až na vzdálenost 70 km.
Zdroj: OEW, Russia Today, Russia Beyond the Headliness
Související články
Ruské systémy elektronického boje
Ruská armáda patří v oblasti elektronického boje mezi absolutní špičku. V současné době se ruská ...
- 01.04.2015
- 39 komentářů
- Jan Grohmann
Nová ruská letadlová loď
Rusko připravuje stavbu nové letadlové lodě. Plavidlo je projektováno s výtlakem 85 000 tun a s ...
- 02.04.2015
- 52 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko otestovalo nové střely systému S-400
Ruská Vojska pro vzdušnou a vesmírnou obranu vyzkoušela podle ruské tiskové agentury Sputnik News ...
- 07.04.2015
- 70 komentářů
- Jan Grohmann
Záchytné stíhačky MiG-31BM pro ruské letectvo
Ruské letectvo již získalo 24 (dvě letky) modernizovaných záchytných stíhačů MiG-31BM. Nejnovější ...
- 14.04.2015
- 129 komentářů
- Jan Grohmann
Armata celá i s ...Zobrazit celý příspěvek
Armata celá i s věží:
https://img-fotki.yandex.ru/ge...
https://img-fotki.yandex.ru/ge...
https://img-fotki.yandex.ru/ge... Skrýt celý příspěvekna prvy pohlad to vyzera lepsie ako som cakal. stealth charakteristika veze ma dostala najviac :) a rozmiestnenie jednotlivych prvkov dava tiez zmysel. ostava len niekolko ...Zobrazit celý příspěvek
na prvy pohlad to vyzera lepsie ako som cakal.
stealth charakteristika veze ma dostala najviac :) a rozmiestnenie jednotlivych prvkov dava tiez zmysel.
ostava len niekolko otazok:
1. ako je to s poctom clenov posadky. z horneho pohladu to vyzera ze strelec bude sediet za vodicom a pravdepodobne budu zdielat ten isty vstup.
2. ako sa bude zameriavat hlavna zbran.
nad hlavnou je mala krabica ale to skor vyzera na laserovy dialkomer. po stranach veze su podobne vyzerajuce prvky.
3. aka bude zasoba streliva vo vezi a ako sa bude dobijat automaticky podavac.
4. ci je este nejako inak rieseny vyhlad dozadu okrem pouzitia velitelskeho pristroja.
5. aka bude spriahnuta zbran, na fotkach to vyzera byt zakrytovane. je otazka ci to bude za odklopnym krytom alebo to je z "estetickych" ci inych dovodov takto upravene na prehliadkuSkrýt celý příspěvekPár slov k tomu, že by osádku t-14 tvorili len dvaja tankisti: -myslím že pri dnešnej úrovni techniky by ani pre Rusko nebol problém, aby sa o výber cieľov a streľbu staral len ...Zobrazit celý příspěvek
Pár slov k tomu, že by osádku t-14 tvorili len dvaja tankisti:
-myslím že pri dnešnej úrovni techniky by ani pre Rusko nebol problém, aby sa o výber cieľov a streľbu staral len jeden človek. Problém by to nemusel byť ani pri komunikácii s ostatnými zložkami armády. Väčšinu informácií dostane priamo na monitor pred sebou, a počas hromadného útoku bude len v pozícii strelca. Veliteľ bude sedieť v t-15 a tá bude pôsobiť ako awacs-bude mať všetky informácie a bude môcť rozhodovať efektívnejšie o celkovom postupe ako veliteľ tanku, ktorý sa musí zaoberať aj priamym bojom.
-ak by rozloženi tanku bolo také, že vpredu je dvojčlenná posádka s palivom a vzadu motor s prevodovkou, tak v strede vozidla vznikne dosť veľký priesor. Myslím, že v tomto prípade by tam mohla byť munícia, tak ako aj v doterajších tankoch. Bola by dobre chránená, tak ako doteraz, ale v prípade, že dôjde k jej zapáleniu, posádka ostane nažive. Odnesie si to len veža.Skrýt celý příspěvekhttp://www.armyrecognition.com... Zobrazit celý příspěvek
Todomatch JJ mnoho kolových transportérů si jsou podobné. Třeba nový AMV a Piranha IV. V Rusku byly testovány transportéry AMW, Centauro i VBCI. Protože Rusko v té době se silně ...Zobrazit celý příspěvek
Todomatch
JJ mnoho kolových transportérů si jsou podobné. Třeba nový AMV a Piranha IV. V Rusku byly testovány transportéry AMW, Centauro i VBCI. Protože Rusko v té době se silně zajímalo o zahraniční techniku. Proto také plánovaný masový nákup IVECO (nakonec stornován odebráno jen několik set kusů). Je možné, že si z některých konstrukcí něco vypůjčili, ale to ještě nevíme. Design je podobný VBCI, ale soudím, že bude o několik tun lehčí. Spíš vidím podobnost ve velikosti s AMV. Zavěšení kol (nápravy) pasují spíš do evoluce BTR.Skrýt celý příspěvekKde já jen už ten nový ruský Bumerang viděl:
že by tady:
http://goo.gl/AtKH1H...
možná tady:
http://goo.gl/uv9T7s...
nebo tady:
http://goo.gl/OEKcKq...Kde já jen už ten nový ruský Bumerang viděl:
že by tady:
http://goo.gl/AtKH1H...
možná tady:
http://goo.gl/uv9T7s...
nebo tady:
http://goo.gl/OEKcKq...KOLT nepocházím z IT ale v drtivé většině technických oborů plati komerční sféra výrazně lépe než státní organizace typu AV nebo NASA. Neumím si představit jediný důvod proč by ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT
nepocházím z IT ale v drtivé většině technických oborů plati komerční sféra výrazně lépe než státní organizace typu AV nebo NASA. Neumím si představit jediný důvod proč by to v IT mělo byt jinak. Pravděpodobně i tam prostě řada lidi preferuje méně náročnou a kreativní práci za více peněz.
Vážně by mě zajímalo jakou asociaci ve vás vybudilo spojení Velká válka v souvislosti s mým tzv odkopáním se. Termín mel evokovat jistou geopolitickou podobnost z doby před 1 světovou válkou a dnešní situaci. I tehdy se slábnoucí velmoc VB (dnes USA) pokoušela izolovat jinou velmoc (Nemecko /Rusko/) narokujici si podíl na moci za přihlížení nastupujícího giganta v pozadí ( tehdy USA dnes Cina). Jistě historie se takto přímočaře neopakuje ale paralela je napadne shodná.Skrýt celý příspěvekSice to sem nepatrí ale kopec zaujímavých fotiek T-64, T-72 a T-80.
http://www.stoplusjednicka.cz/...Sice to sem nepatrí ale kopec zaujímavých fotiek T-64, T-72 a T-80.
http://www.stoplusjednicka.cz/...todomach plechařina nebo laminat, ale proč je tam těch 5 prolisů, aby se to tolik neklepalo, nebo sou pod tim bloky ochrany? A co je ta škatule nad tim? Kamera řidiče? To bude ...Zobrazit celý příspěvek
todomach
plechařina nebo laminat, ale proč je tam těch 5 prolisů, aby se to tolik neklepalo, nebo sou pod tim bloky ochrany? A co je ta škatule nad tim? Kamera řidiče? To bude furt zasviněný.
kamerový blok z odkazu semtama na bumerang
http://files.militarybox.cz/20... Skrýt celý příspěvekpetres Měl to i PT-76. U něho se zkoušela klasická vrtule a ony vodomety. Vodomety mají tu výhodu, že jsou málo náchylné na vodní řasy, které mohou vrtuli rychle vyřadit z ...Zobrazit celý příspěvek
petres
Měl to i PT-76. U něho se zkoušela klasická vrtule a ony vodomety. Vodomety mají tu výhodu, že jsou málo náchylné na vodní řasy, které mohou vrtuli rychle vyřadit z provozu. Další výhoda je ta, že jsou kryty v korbě, ale to zas může zabírat místo pro další systémy.Skrýt celý příspěvekNa té fotce kurgance zezadu jsou vidět klapky vodometů pro pohon ve vodě. Což znamená, že po dlouhé době BVP1,2, které měly ve vodě pohon jenom pásy se vrátili k tomuto pohonu, ...Zobrazit celý příspěvek
Na té fotce kurgance zezadu jsou vidět klapky vodometů pro pohon ve vodě. Což znamená, že po dlouhé době BVP1,2, které měly ve vodě pohon jenom pásy se vrátili k tomuto pohonu, který měly BTR-50/ náš OT-62 (to mělo rychlost ve vodě cca 10km/h).Skrýt celý příspěvek
Sgt Murphy S Vaším názorem se zbouchanými plechy si myslím, že jste na omylu. I když určitě ne všechny komponenty věže či celého tanku jsou dotaženy do konce (to tvrdí i ...Zobrazit celý příspěvek
Sgt Murphy
S Vaším názorem se zbouchanými plechy si myslím, že jste na omylu. I když určitě ne všechny komponenty věže či celého tanku jsou dotaženy do konce (to tvrdí i Rusové). V Rusku dávno před konceptem Armata byl vyvíjen tank s pracovním názvem Objekt 195. Který onu dálkovou věž také měl. Tak z toho soudím, že Rusko již má s tímto technickým řešením už nějaké zkušenosti. T-14 je uzpůsoben tak, aby jeho seriova vyroba byla co možno nejekonomičtější. Obj. 195 (chcete li T-95) byl pro Rusko dost nákladný a náročný pro výrobu.
To zaplachtování spíš slouží pro napínání veřejnosti. Kdyby chtěli něco tajit, tak to nebudou ani pod plachtou ukazovat na veřejnosti. A kdyby chtěli ukázat jakoby již hotovou novou věž. Tak skvěle poslouží jakási důvěrná maketa zbraňového systémy. Jen vnitřek bude "slepý". Např. na Miltaryboxu.cz je již vidět i Bumerang bez plachty. A nevypadá vůbec zle.
Zaplachtované věže má i Koalicija (důvod minimální), Tiger, atd. Víc uvidíme až 9.5. 2015. Poté již budem chytřejší. Osobně typuju, že věže budou odhalené a jen některé systémy překryté. U T-14 nečekám nějaké velké odhalení, ale plachta by se mohla změnit aby víc vynikla její silueta.Skrýt celý příspěveka ještě kurganec zezadu
https://missiles2go.files.word...a ještě kurganec zezadu
https://missiles2go.files.word...to petr99: Třeba na té fotce, kde je detail čela - pohled zepředu - tak právě to čelo vypadá jako provizorní plechařina. Taková kapota na šroubkách. Rozhodně to není ani vzdáleně ...Zobrazit celý příspěvek
to petr99: Třeba na té fotce, kde je detail čela - pohled zepředu - tak právě to čelo vypadá jako provizorní plechařina. Taková kapota na šroubkách. Rozhodně to není ani vzdáleně plnohodnotný pancíř.Skrýt celý příspěvek
že by praprototyp během testování? T95 základ T14?
http://i1131.photobucket.com/a...že by praprototyp během testování? T95 základ T14?
http://i1131.photobucket.com/a...Ohledně zarušení signálu to dobře popsal logic. Ještě bych dodal, že je drobet rozdíl zarušit dron v několika kilometrech komunikující se satelitem nad ním, oproti tanku na ...Zobrazit celý příspěvek
Ohledně zarušení signálu to dobře popsal logic. Ještě bych dodal, že je drobet rozdíl zarušit dron v několika kilometrech komunikující se satelitem nad ním, oproti tanku na frontové linii. Blátošlapi mají v tomhle podstatně složitější situaci, páč docela slušnou rušičku nacpete i do Iveca...Skrýt celý příspěvek
strikehawk: "...Kdyby zítra vypukla Velká válka a byly staženy všechny nejlepší mozky z IT, kteří dneska patlají aplikace na Javě pro mobily do vojenskoprůmyslového komplexu máme ...Zobrazit celý příspěvek
strikehawk: "...Kdyby zítra vypukla Velká válka a byly staženy všechny nejlepší mozky z IT, kteří dneska patlají aplikace na Javě pro mobily do vojenskoprůmyslového komplexu máme tady do roka plně robotické mechanizované svazky s autonomním provozem...."
Dobře jsem se pobavil, vážně. Nejlepší mozky v IT nepatlají programy v Javě, to děláme my, cvičené opice. A při vývoji AI bychom byli platní jak mrtvému zimník. Kdybych měl podobnou představu přenést do jiného oboru, tak je to něco, jako kdybyste ze zedníka chtěl udělat technika montujícího lunární stanice nebo po zámečníkovi chtěl vyrábět nanosoučástky :-) Je programování a Programování. Naprostá většina z nás dělá to první, pár je schopná dělat to druhé – a z nich nejlepší to povětšinou i dělají. Takže popohnat by se vývoj autonomních zařízení skutečně dal, ale ne nikterak závratně, rozhodně ne exponenciálně. Jednoduše proto, že velká část schopných lidí (programátorů, techniků, technologů ad.) už na podobných projektech stejně dělá. Pro NASA, DARPA, Google, a jistě i v Rusku by se mnozí našli.
PS: Tím termínem "Velká válka" jste se docela "odkopal" ;-)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...