Armata pod drobnohledem
- 11. 5. 2015
- 134 komentářů
- Jan Grohmann
Rusové na moskevské přehlídce představili svou nejnovější obrněnou techniku. Odborníci z celého světa tak dostali do rukou bohatý fotografický a video materiál ke studování. V dnešním článku si představíme některé zjištěné skutečnosti o nové těžké pásové platformě Armata.
Platforma Armata
Na platformě Armata vznikne celá rodina obrněných vozidel, která vytvoří jádro ruských obrněných sil. Na moskevské přehlídce jsme mohli vidět hlavní bojový tank T-14 a těžké bojové vozidlo pěchoty T-15.
Jistý je však vznik odtahového vozidla, ženijního, velitelského nebo vozidla s nejrůznějšími raketovými systémy. V delší časové budoucnosti se pravděpodobně počítá se samohybným dělem. Nová houfnice Koalice-SV však využívá podvozek tanku T-90.
Na moskevské přehlídce jsme mohli vidět 24 vozidel T-14 a T-15. Jedná se prozatím o prototypy případně o první před-sériová vozidla. Podvozek T-14 a T-15 využívá maximum shodných dílů – pohonné ústroji, blok kol, pásů, odpružení, torzní tyče, pancíř, atd. Cílem bylo maximálně zjednodušit výrobu, logistiku, údržbu i výcvik.
Těžké bojové vozidlo pěchotyT-14 na podvozku Armata; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0
Přesto se vnitřní konstrukční uspořádání obou vozidel zásadně liší. Motor tanku T-14 je umístěn v zadní části, u T-15 v přední části. Motor má špičkový výkon 1100 kW (1500 koní), při trvalém zatížení 882 kW (1200 koní).
Velitel (napravo) a řidič sedí u obou vozidel vedle sebe v přední části. Střelec v tanku T-14 sedí tandemově za řidičem, v T-15 za velitelem. Na obrázcích T-14 lze zahlédnout poklop střelce za řidičem. Poklop lze otevřít jen při určitém natočení věže. V případě nouze pravděpodobně střelec dokáže uniknout z tanku také průlezem řidiče.
Vozidlo T-15 kromě posádky dokáže převést výsadek. Na rozdíl od vozidel BMP-1/2 však nemají převážení vojáci k dispozici vlastní střílny, nebo individuální průlezy a periskopy.
Armata v ruské televizi
Silný pancíř
Co se týče pancéřové ochrany, obě vozidla využívají bloky přidávaného modulového pancíře ERA (Explosive Reactive Armour) od firmy NII Stali. Na starším propagačním videu NII Stali představené ERA bloky, podobném těm, které jsme viděli na T-14, T-15 i Kurganěc-25, chránily vozidlo před tandemovou kumulativní hlavicí schopnou probít až 750 mm pancíře.
V zadní části tanku T-14 je místo ERA bloků pouze ochranná klec typu „slat". Důvodem je nutnost zajistit volný prostor pro sání, chlazení i odvod plynů motoru. V případě T-15 jsou výfukové plny odváděny přes pancéřové lamely z horní části korby a pryč od vozidla.
Odolnost vlastní pancéřové schránky není známá a veřejnost se ji v dohledné době ani nedozví. S největší pravděpodobnostní však čelní pancíř odolá jakékoliv současné protitankové munici.
Za řidičem lze spatřit periskopy a poklop střelce. Za řidičem ve věži je hlavní pozorovací přístroj střelce. Ploché útvary na bocích (alespoň některé) jsou senzory systému aktivní obrany Afganit. / Autor neznámy
Tank je rovněž vybaven aktivním systémem proti minám. Cílem je objevit a iniciovat minu v dostatečné vzdálenosti od korby vozidla.
Tank je vybavení měkkou a tvrdou aktivní ochranou. Po obou stranách věže jsou umístěny malé otočené vícenásobné odpalovací kontejnery s kouřovými granáty. Kouřové granáty dokáží vytvořit kolem tanku hustou kouřovou clonu neprostupnou pro laserové a infračervené vlny. Kouřová clona znesnadňuje navedení raket jako Hellfire, Javelin nebo Spike.
Tvrdou aktivní ochranu představuje systém Afganit (podobný systému Drozd). Pod věží u T-14 a na korbě u T-15 je po každé straně umístěno pět tubusů s antimunicí. Afganit pomocí senzorů umístěných kolem vozidla dokáže odhalit a zaměřit přilétající hrozbu a jejím směrem vypálit antimunici.
Tubusy s antimunicí systému Afghanit. Na lomu věže lze spatřit dvojici malých kamer. Vícenásobný odpalovací kontejner nad věží slouží k odpalování zadýmovacích granátů. / Autor neznámy
Výzbroj
Základní výzbroj tvoří automatický kanón 2A82-1M s hladkým vývrtem ráže 125 mm. Na korbě je v dálkově ovládané věži umístěn kulomet ráže 7,62 mm. Podle fotografií se zdá, že kanón nemá koaxialní kulomet.
Na rozdíl od tanků T-72 a T-90 nemá kanón ejektor hlavně (bore evacuator), pro nucené odvádění plynů z hlavně jejím ústím. Používá se pro ochranu obsluhy proti plynům vzniklých při výstřelu. Nabíjecí prostor T-14 je oddělen od prostoru posádky, takže nucené odvádění plynů není třeba.
Na korbě je jasně patrné nezávislé pozorovací elektro-optické pouzdro velitele tanku. Na levé straně je v pancéřovém zakrytém výklenku umístěn hlavní pozorovací elektro-optický přístroj střelce.
Nad hlavní lze spatřit elektronický senzor pro měření deformací hlavně po výstřelu. Střelecký počítač pak za pomocí dalších senzorů (např. meteorologických) provádí automaticky korekce střelby.
Posádka využívá celé řady kamer osazených kolem vozidla, které dávají posádce perfektní situační povědomí o okolí. Další elektronické a senzorické vybavení však nejde z přiložených fotografií poznat.
Zdroj: Defense-Update
Související články
První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...
- 22.04.2015
- 139 komentářů
- Jan Grohmann
Bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25
Nová univerzální pásová platforma Kurganěc-25 nahradí v ruské armádě ikonická vozidla BMP-1/2/3. ...
- 30.04.2015
- 55 komentářů
- Jan Grohmann
Tanková munice NATO: uran vs. wolfram
Před týdnem jsme přinesli článek o údajně nedostatečně výkonné munici německých tanků. Podle původní ...
- 05.05.2015
- 17 komentářů
- Jan Grohmann
Turecká bojová vozidla PARS 4×4 a KAPLAN-20
Turecká společnost FNSS Defence Systems představila na probíhající výstavě International Defence ...
- 07.05.2015
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
Netušíte někdo přibližně jaké procento senzorů, čidel a další vyspělé elektroniky a mechaniky toho tanku dokáže Rusko vyrábět samo svými vlastními silami a z jakého procenta je ...Zobrazit celý příspěvek
Netušíte někdo přibližně jaké procento senzorů, čidel a další vyspělé elektroniky a mechaniky toho tanku dokáže Rusko vyrábět samo svými vlastními silami a z jakého procenta je odkázané na dovoz z jiných států - zejména z USA, EU, Švýcarska, Japonska, jižní Koree, Austrálie, Kanady - tedy ze zemí, které podporují sankce zaměřené proti Putinovým vojenským aktivitám?Skrýt celý příspěvek
Co si pamatuji, tak u pár Abramsů, které dostaly zásah do munice v Zálivu, bylo možno je po opravě nasadit znovu do boje. Bohužel zdroj neříkal (nebo si nepamatuju), jak náročná to ...Zobrazit celý příspěvek
Co si pamatuji, tak u pár Abramsů, které dostaly zásah do munice v Zálivu, bylo možno je po opravě nasadit znovu do boje. Bohužel zdroj neříkal (nebo si nepamatuju), jak náročná to byla oprava a jestli jí zvládly dílny v místě, nebo musela být věž nahrazena celá a opravu prováděl servisní závod doma. Pokud ale vím, tak osádka přežila bez ztráty kytičky, což se počítá.
Ngarem: já nevím jak by se čistil olej se sazemi, dotaz byl jak se čistí průzory teď. Možná by ale stačilo přidat do ofukovací směsi víc nějakého vhodného rozpouštědla, nebo toto aplikovat před ofukem.
Sroub: pokud se Rusové poučili, tak bude karusel oddělen od prostoru věže panceřovou přepážkou, aby případný zásah do ní mumice přečkala. V jednom mají rusové pravdu a to je, že prostor u dna tanku pod věží je asi nejlépe chráněné místo v celé konstrukci (zezadu celý blok motoru s převodovkou, zepředu pancíř trupu a v případě T-14 i panceřová kapsle posádky, z boků nádrže, baterie, koa a pásy, zeshora věž a závěr kanonu).
Při vhodné konstrukci by při vyhoření karuselu mohlo stačit sejmout věž, vyměnit celý blok zásobníku, nasadit a voila, máme schopný tank (v reálu to takhle jednoduché nebude, ale myslím, že létacím věžím by se i při této konstrukci šlo vyhnout). Na jednom z postovaných videí je vyhořelý tank, kterému věž neodlétla, protože měl tlak kudy uniknout. Ona totiž munice nevybuchuje, ale (velice rychle) hoří.Skrýt celý příspěvekKdysi v ATM vyšel článek, že box s municí v tancích typu Leopard apod. Po explozi způsobí, že tank je již na odpis. A statisticky vzato tank schytá nejvíc zásahů právě do věže. ...Zobrazit celý příspěvek
Kdysi v ATM vyšel článek, že box s municí v tancích typu Leopard apod. Po explozi způsobí, že tank je již na odpis. A statisticky vzato tank schytá nejvíc zásahů právě do věže. Pokud střela probije středovou část tanku, ať se jedná o jakýkoliv typ (tank). Tak vozidlo bude z největší pravděpodobností vyřazeno z provozu. U řady T-72 a T-64 to bohužel obnášelo i zabití posádky. Pokud je již posádka oddělena, tak uložení munice v korbě je pro tank asi nejbezpečnější řešení a pro posádku, která se nachází rovněž v korbě a v samostatné pancéřové schránce určitě také.Skrýt celý příspěvek
Jednak ta "kapsle" asi bude mohutná, za druhé určitě nějaká forma odfuků tam je (i když spíš to vyrazí celou věž-nevím) a za třetí i západní tanky mají municí a posádkou jen ...Zobrazit celý příspěvek
Jednak ta "kapsle" asi bude mohutná, za druhé určitě nějaká forma odfuků tam je (i když spíš to vyrazí celou věž-nevím) a za třetí i západní tanky mají municí a posádkou jen odsuvnou přepážku a v drtivé většině případů to stačí.Skrýt celý příspěvek
"Za řidičem lze spatřit periskopy a poklop střelce" No já nevím, ale po shlednutí videa, mi to příjde jako hloupost. Za poklopem řidiče lze spatřit periskopy pro řidiče a další ...Zobrazit celý příspěvek
"Za řidičem lze spatřit periskopy a poklop střelce"
No já nevím, ale po shlednutí videa, mi to příjde jako hloupost. Za poklopem řidiče lze spatřit periskopy pro řidiče a další poklop tam není. Jeden nadbytečnej periskop se nachází mezi řidičem a velitelem, tudíž střelec sedí možná uprostřed...Skrýt celý příspěvekFenri: To ale ta vnitří pancéřová kapsle pro osádku musí bejt pěknej macek. Zvenku jí ohrožuje munice protivníka, a zevnitř tanku navíc potenciální hrozba exploze cca půl tuny? ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri: To ale ta vnitří pancéřová kapsle pro osádku musí bejt pěknej macek. Zvenku jí ohrožuje munice protivníka, a zevnitř tanku navíc potenciální hrozba exploze cca půl tuny? vlastní municeSkrýt celý příspěvek
Podle toho, co jsem viděl je v karuselu, jako u starších T. Neohrožuje posádku, je lépe chráněná než ve věži, ale v případě exploze oddělá celou věž a oprava bude dražší, než u ...Zobrazit celý příspěvek
Podle toho, co jsem viděl je v karuselu, jako u starších T. Neohrožuje posádku, je lépe chráněná než ve věži, ale v případě exploze oddělá celou věž a oprava bude dražší, než u vyhozených blow-back panelů.Skrýt celý příspěvek
ad sankcie: termokamery pre vozidla dnes uz zase nie su taky high-tech. tie poziadavky na ne nie su na hranici technickych moznosti, takze vlastna vyroba v rusku alebo nejaky ...Zobrazit celý příspěvek
ad sankcie: termokamery pre vozidla dnes uz zase nie su taky high-tech. tie poziadavky na ne nie su na hranici technickych moznosti, takze vlastna vyroba v rusku alebo nejaky pokutny (docasne) dovoz nie je az taky problem.
Informacia ktora ma zaujala je udajne o 17% vyssi balisticky vykon kanona ako ma Rh 120/L55. Ak je to pravda a bude k dispozicii patricne modernizovana municia lahko sa mozeme dockat nejakeho upgradu panciera u zapadnych tankov.Skrýt celý příspěvekZajímalo by mě zda je munice u T-14 uložena v převisu věže jako u západních tanků. Na tý fotcve z boku je převis poměrně malej ve srovnání s hlavou toho velitele? na to aby se tam ...Zobrazit celý příspěvek
Zajímalo by mě zda je munice u T-14 uložena v převisu věže jako u západních tanků. Na tý fotcve z boku je převis poměrně malej ve srovnání s hlavou toho velitele? na to aby se tam vešla 125mm munice.
Další co mě zajímá je max. náměr kanónu, skoro to vypadá že se poučili z afghánskejch zkušeností, kdy museli právě kvůli možnosti většího náměru nahrazovat T-72 staršíma T-54/55 Bude Armata moci stílet na cíle které jsou podstatně výš než ona?Skrýt celý příspěvekvypadl mi link na Kornet a RPG-29 https://www.youtube.com/watch?...
vypadl mi link na Kornet a RPG-29 https://www.youtube.com/watch?...
Ales_CZ: Na vývoj špičkových armádních technologií opravdu nestačí vzít dolary za prodej ropy a nahrnout je na hromádku. Musí se začít od školství, pak přejít od středního ...Zobrazit celý příspěvek
Ales_CZ: Na vývoj špičkových armádních technologií opravdu nestačí vzít dolary za prodej ropy a nahrnout je na hromádku. Musí se začít od školství, pak přejít od středního průmyslu, přes pokročilý průmysl až po Hightek. Rusům v 90. letech utekly statisíce špičkových inženýrů, kteří buď dneska sedí v USA nebo v Izraeli (do Izraele odešlo přes milión židů. Z velké části technicky vzdělaní vysokoškoláci, kteří přebudovali zemědělský Izrael na technologickou špičku). Rusům chybí celé generace inženýrů. To není něco, co se dá nahradit za 20 let. Vybudovat technické zázemí pro Hightek bude trvat celé generace a dohnat 40 let zpoždění v nejnáročnějších oborech nebude rychlé ani levné.Skrýt celý příspěvek
Kozlus .... Oficiálne sú všetky ruské zbraňové systémy vybavené len ruskými komponentami .. myslím, že to majú i nejako oficine podchytené ... ale v reále to porušuje i to ...Zobrazit celý příspěvek
Kozlus ....
Oficiálne sú všetky ruské zbraňové systémy vybavené len ruskými komponentami .. myslím, že to majú i nejako oficine podchytené ... ale v reále to porušuje i to Bielorusko .. i to je dovoz ....
V reále sa ale bez dovozu samozrejme neobídu .... je úplne komická prestava, že to čo nedokážu 8x silnejšie USA to dokáže zaostalejšie Rusko....
Isto sa dá čo to obísť ... ale nepochybujem, že najkľúčovejšie, najmodernejšie technológie si západ vie postrážiť ... a nik iný ich nemá ....Skrýt celý příspěvekaktivni obrana je vec dobra a funkcni, treba tady je Trophy proti Kornetu a RPG-29 oboje uspesne. Mimochodem uspesnou obranu proti RPG-29 vydavaji muslimsti bojovnici za uspesne ...Zobrazit celý příspěvek
aktivni obrana je vec dobra a funkcni, treba tady je Trophy proti Kornetu a RPG-29 oboje uspesne.
Mimochodem uspesnou obranu proti RPG-29 vydavaji muslimsti bojovnici za uspesne znicen Merkavy...
Jsem svedavy co realne umi Arena treba prave v porovnani s Trophy...Skrýt celý příspěvekZajimá mě, jak a jestli vyřešili obranu před shora naváděnou municí (Merlin, kazetové EFP, SMART 155,...) Charlie: Zkuste stěrači nebo ofouknutím očistit olej se sazemi, je to o ...Zobrazit celý příspěvek
Zajimá mě, jak a jestli vyřešili obranu před shora naváděnou municí (Merlin, kazetové EFP, SMART 155,...)
Charlie: Zkuste stěrači nebo ofouknutím očistit olej se sazemi, je to o způsobu oslepení a odpovídajícímu protiopatření, ... , věčný souboj mezi "pancířem a projektilem". Uvidíme za několik let, kam se vývoj vrtne.Skrýt celý příspěvekcharlie mne tiez tie vezicky prisli ze by to mohol byt ten afganit ale pravdupovediac vyzeraju ako keby ich bolo mozne odstrelit gumapuskov, a to sa mi nezda ze taky dolezity ...Zobrazit celý příspěvek
charlie mne tiez tie vezicky prisli ze by to mohol byt ten afganit ale pravdupovediac vyzeraju ako keby ich bolo mozne odstrelit gumapuskov, a to sa mi nezda ze taky dolezity system by rusi nechali tak na odstrel, ak je to afganit tak podla mna je uplne zranitelny...Skrýt celý příspěvek
když chceš něco prodat do ruska a obejít západní sankce, tak to pošli přes bělorusko. Ohledně toho, díky tomu že západ uvalil sankce na rusko, tak rusku ukázali, v jakém odvětví ...Zobrazit celý příspěvek
když chceš něco prodat do ruska a obejít západní sankce, tak to pošli přes bělorusko. Ohledně toho, díky tomu že západ uvalil sankce na rusko, tak rusku ukázali, v jakém odvětví mají začít vyrábět, dělat vývoj atd. Ukázali putinovy, jaké má nedostatky a tím pádem mu dali šanci to napravit a začít si to vyrábět z vlastních zdrojů. Například rusové si vyvíjí vlastní platební systém, tím pádem pak západ už nebude moct zmrazit účty. Není problém po ukončení sankcí si koupit licenci na výrobu důležitých věcí, a pak z toho vycházet a vyrábět si to sám. Rozhodně ti aktivní tak si pořídí danou technologii přes bělorusko a nebo to rovnou od nich rusácí koupí.Skrýt celý příspěvek
K tomu "západní sankce" - sedmdesát let se SSSR dokázal držet na relativní špičce vývoje a výroby zbraňových systémů bez pomoci západních technologií. Jsem si vědom zaostávání v ...Zobrazit celý příspěvek
K tomu "západní sankce" - sedmdesát let se SSSR dokázal držet na relativní špičce vývoje a výroby zbraňových systémů bez pomoci západních technologií.
Jsem si vědom zaostávání v některých klíčových odvětvích (mikroelektronika, optoelektronika) i toho, že se prakticky uzbrojil, ale i tak dokázali sovětští inženýři držet v mnoha odvětvích krok a v některých být mnohem dál (zpracování titanu, aerodynamika).
Navíc - spoustu západních licencí, zejména na pozorovací termokamery, koupilo Bělorusko a to má s Ruskem vynikající vztahy.Skrýt celý příspěvekStroup: vím o dvou způsobech čištění průzorů a kamer - některé tanky mají klasické stěrače (Abrams: ...Zobrazit celý příspěvek
Stroup: vím o dvou způsobech čištění průzorů a kamer - některé tanky mají klasické stěrače (Abrams: http://data4.primeportal.net/t... Sheridan: http://en.academic.ru/pictures... jiné používají ofuk stlačeným vzduchem (vzduchokapalinový systém používá právě T-72).
SpiritWar: Drozd fungoval tak, že vypálil raketu, která asi 7m od tanku explodovala do oblaku střepin, které ničily přilétající raketu. Mělo to závažnou nevýhodu a to velké ztráty mezi vlastní pěchotou doprovázející tanky. Proto se přešlo k Areně, která vypaluje kazety, které směrovým výbuchem tvoří oblak střepin směřující shora do země.
Je pravdou, že normálně náplně granátometů nevidíme, ale je možné, že zatímco u "standardních" tanků se přepravují ve věži nebo někde podobně, tady na ně našli místo viz foto. Pokud má pet.rok pravdu a je to opravdu systém aktivní ochrany v otočných věžičkách (obdoba izraelského Trophy či jiných), tak je to naprostá novinka, kterou navíc perfektně utajili. Navíc - zadýmovací granátomety by byly opravdu masivní a míří přímo před tank, což je odklon od zažité praxe (granátomety standardně míří nad tank, aby oblak dýmu zakryl celé vozidlo)
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...