Armata pod drobnohledem

Foto: Hlavní bojový tank T-14 na podbvozku Armata; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0
Hlavní bojový tank T-14 na podvozku Armata; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0

Rusové na moskevské přehlídce představili svou nejnovější obrněnou techniku. Odborníci z celého světa tak dostali do rukou bohatý fotografický a video materiál ke studování. V dnešním článku si představíme některé zjištěné skutečnosti o nové těžké pásové platformě Armata.

Platforma Armata

Na platformě Armata vznikne celá rodina obrněných vozidel, která vytvoří jádro ruských obrněných sil. Na moskevské přehlídce jsme mohli vidět hlavní bojový tank T-14 a těžké bojové vozidlo pěchoty T-15.

Jistý je však vznik odtahového vozidla, ženijního, velitelského nebo vozidla s nejrůznějšími raketovými systémy. V delší časové budoucnosti se pravděpodobně počítá se samohybným dělem. Nová houfnice Koalice-SV však využívá podvozek tanku T-90.

Na moskevské přehlídce jsme mohli vidět 24 vozidel T-14 a T-15. Jedná se prozatím o prototypy případně o první před-sériová vozidla. Podvozek T-14 a T-15 využívá maximum shodných dílů – pohonné ústroji, blok kol, pásů, odpružení, torzní tyče, pancíř, atd. Cílem bylo maximálně zjednodušit výrobu, logistiku, údržbu i výcvik.

T-15 ArmataTěžké bojové vozidlo pěchotyT-14 na podvozku Armata; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0

Přesto se vnitřní konstrukční uspořádání obou vozidel zásadně liší. Motor tanku T-14 je umístěn v zadní části, u T-15 v přední části. Motor má špičkový výkon 1100 kW (1500 koní), při trvalém zatížení 882 kW (1200 koní).

Velitel (napravo) a řidič sedí u obou vozidel vedle sebe v přední části. Střelec v tanku T-14 sedí tandemově za řidičem, v T-15 za velitelem. Na obrázcích T-14 lze zahlédnout poklop střelce za řidičem. Poklop lze otevřít jen při určitém natočení věže. V případě nouze pravděpodobně střelec dokáže uniknout z tanku také průlezem řidiče.

Vozidlo T-15 kromě posádky dokáže převést výsadek. Na rozdíl od vozidel BMP-1/2 však nemají převážení vojáci k dispozici vlastní střílny, nebo individuální průlezy a periskopy.

Armata v ruské televizi

Silný pancíř

Co se týče pancéřové ochrany, obě vozidla využívají bloky přidávaného modulového pancíře ERA (Explosive Reactive Armour) od firmy NII Stali. Na starším propagačním videu NII Stali představené ERA bloky, podobném těm, které jsme viděli na T-14, T-15 i Kurganěc-25, chránily vozidlo před tandemovou kumulativní hlavicí schopnou probít až 750 mm pancíře.

V zadní části tanku T-14 je místo ERA bloků pouze ochranná klec typu „slat". Důvodem je nutnost zajistit volný prostor pro sání, chlazení i odvod plynů motoru. V případě T-15 jsou výfukové plny odváděny přes pancéřové lamely z horní části korby a pryč od vozidla.

Odolnost vlastní pancéřové schránky není známá a veřejnost se ji v dohledné době ani nedozví. S největší pravděpodobnostní však čelní pancíř odolá jakékoliv současné protitankové munici.

T-14 Za řidičem lze spatřit periskopy a poklop střelce. Za řidičem ve věži je hlavní pozorovací přístroj střelce. Ploché útvary na bocích (alespoň některé) jsou senzory systému aktivní obrany Afganit. / Autor neznámy

Tank je rovněž vybaven aktivním systémem proti minám. Cílem je objevit a iniciovat minu v dostatečné vzdálenosti od korby vozidla.

Tank je vybavení měkkou a tvrdou aktivní ochranou. Po obou stranách věže jsou umístěny malé otočené vícenásobné odpalovací kontejnery s kouřovými granáty. Kouřové granáty dokáží vytvořit kolem tanku hustou kouřovou clonu neprostupnou pro laserové a infračervené vlny. Kouřová clona znesnadňuje navedení raket jako Hellfire, Javelin nebo Spike.

Tvrdou aktivní ochranu představuje systém Afganit (podobný systému Drozd). Pod věží u T-14 a na korbě u T-15 je po každé straně umístěno pět tubusů s antimunicí. Afganit pomocí senzorů umístěných kolem vozidla dokáže odhalit a zaměřit přilétající hrozbu a jejím směrem vypálit antimunici.

T-14Tubusy s antimunicí systému Afghanit.  Na lomu věže lze spatřit dvojici malých kamer. Vícenásobný odpalovací kontejner nad věží slouží k odpalování zadýmovacích granátů. / Autor neznámy

Výzbroj

Základní výzbroj tvoří automatický kanón 2A82-1M s hladkým vývrtem ráže 125 mm. Na korbě je v dálkově ovládané věži umístěn kulomet ráže 7,62 mm. Podle fotografií se zdá, že kanón nemá koaxialní kulomet.

Na rozdíl od tanků T-72 a T-90 nemá kanón ejektor hlavně (bore evacuator), pro nucené odvádění plynů z hlavně jejím ústím. Používá se pro ochranu obsluhy proti plynům vzniklých při výstřelu. Nabíjecí prostor T-14 je oddělen od prostoru posádky, takže nucené odvádění plynů není třeba.

Na korbě je jasně patrné nezávislé pozorovací elektro-optické pouzdro velitele tanku. Na levé straně je v pancéřovém zakrytém výklenku umístěn hlavní pozorovací elektro-optický přístroj střelce.

Nad hlavní lze spatřit elektronický senzor pro měření deformací hlavně po výstřelu. Střelecký počítač pak za pomocí dalších senzorů (např. meteorologických) provádí automaticky korekce střelby.

Posádka využívá celé řady kamer osazených kolem vozidla, které dávají posádce perfektní situační povědomí o okolí. Další elektronické a senzorické vybavení však nejde z přiložených fotografií poznat.

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...

Bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25

Nová univerzální pásová platforma Kurganěc-25 nahradí v ruské armádě ikonická vozidla BMP-1/2/3. ...

Tanková munice NATO: uran vs. wolfram

Před týdnem jsme přinesli článek o údajně nedostatečně výkonné munici německých tanků. Podle původní ...

Turecká bojová vozidla PARS 4×4 a KAPLAN-20

Turecká společnost FNSS Defence Systems představila na probíhající výstavě International Defence ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Sorge-227
    19:31 11.05.2015

    Kozlus:
    Mali iba tovarenske skusky. Este ich bude testovat armada. Ako povedal Jan Grohmann, armada este upresni poziadavky.

    Kozlus:
    Mali iba tovarenske skusky. Este ich bude testovat armada. Ako povedal Jan Grohmann, armada este upresni poziadavky.

  • Kozlus
    18:54 11.05.2015

    dusan: A nebo taky ne. Platforma Armata, stejne jako vse ted uvadene a navrhovane v RF je delane tak, aby to neobsahovalo nic, co si nedoukazou vyrobit doma. Jan Grohmann: ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan: A nebo taky ne. Platforma Armata, stejne jako vse ted uvadene a navrhovane v RF je delane tak, aby to neobsahovalo nic, co si nedoukazou vyrobit doma.

    Jan Grohmann: Kouknete na ty prvni fota zahalenych tanku. Ty T-14 jsou uz obouchane a i pasy nesou stopy provozu. Takze spoustu testu uz to ma za sebou.Skrýt celý příspěvek

  • Ales_CZ
    18:50 11.05.2015

    nejsem si jistý, ale asi má koaxiální kulomet, na videu v čase 1:45 je záběr z blízkosti na mantlet na věži a v pravém horním rohu se mi zdá, že je hlaveň kulometu. viz ...Zobrazit celý příspěvek

    nejsem si jistý, ale asi má koaxiální kulomet, na videu v čase 1:45 je záběr z blízkosti na mantlet na věži a v pravém horním rohu se mi zdá, že je hlaveň kulometu. viz obrázek
    http://s13.postimg.org/fu5d9tq... Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    18:06 11.05.2015

    Myslím, že základé problémy nového ruského tanku pre výrobu budú dva ...

    1. vysoká cena

    2. západné sankcie, ktoré bezpochyby ovplyvnia použité prístrojové vybavenie ....

    Myslím, že základé problémy nového ruského tanku pre výrobu budú dva ...

    1. vysoká cena

    2. západné sankcie, ktoré bezpochyby ovplyvnia použité prístrojové vybavenie ....

  • vladimír
    17:43 11.05.2015

    Tiež si myslím podobne ako stroup, že na vyradenie senzorov je najlepšie použiť náboj s množstvom drobných oceľových uličiek, ktoré sa odpália 10 - 20 m pred tankom, alebo v náboj ...Zobrazit celý příspěvek

    Tiež si myslím podobne ako stroup, že na vyradenie senzorov je najlepšie použiť náboj s množstvom drobných oceľových uličiek, ktoré sa odpália 10 - 20 m pred tankom, alebo v náboj obsahujúci tak zo 5 kg striebrenky hliníkovej zmiešanej s nejakým superlepidlom, ktorá by sa dala len ťažko odstrániť zo senzorov a tak ich znehodnotiťSkrýt celý příspěvek

  • SpiritWar
    17:42 11.05.2015

    ten afganit nwm, viac by sa mi pacilo vystretlit na javelin viac mensich a rychlejsich raketiek ako jednu velku raketu^^ na druhej strane tie tuby vyzeraju byt pod vezou dobre ...Zobrazit celý příspěvek

    ten afganit nwm, viac by sa mi pacilo vystretlit na javelin viac mensich a rychlejsich raketiek ako jednu velku raketu^^ na druhej strane tie tuby vyzeraju byt pod vezou dobre chranene narozdiel od tych tubuciek hore ktore vyzerahu ze ich odpali trochu tazsi gulomet^^Skrýt celý příspěvek

  • Sorge-227
    17:27 11.05.2015

    Vo finale to bude vyzerat asi takto:

    http://i.imgur.com/VjxGoMA.jpg...

    Vo finale to bude vyzerat asi takto:

    http://i.imgur.com/VjxGoMA.jpg...

  • Jan Grohmann
    17:16 11.05.2015

    Podle všeho diodová světla svítí ve viditelném i "přisvětlovacím" infračerveném světle. Kamery, to je otázka. Ale je to všechno otázka úrovně vybavení a kolik chtějí investovat do ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle všeho diodová světla svítí ve viditelném i "přisvětlovacím" infračerveném světle. Kamery, to je otázka. Ale je to všechno otázka úrovně vybavení a kolik chtějí investovat do elektronické výzbroje. Pokud tam chtějí noční režim, budou ho mít.
    Zatím jde skutečně o předsériová vozidla. Vojáci podrobí tanky několikaměsíčním testům v terénu a poté vypracují zprávu, co jim vadí, chybí, nelíbí nebo co dalšího chtějí. Poté se zpětně posoudí, jaké konstrukční změny se na Armatě provedou.Skrýt celý příspěvek

  • Sorge-227
    17:16 11.05.2015

    Tu som nasiel pohlad zhora

    http://i.imgur.com/PapGFdF.jpg...

    Je zaujimave, kolko ma dymovnic.

    Tu som nasiel pohlad zhora

    http://i.imgur.com/PapGFdF.jpg...

    Je zaujimave, kolko ma dymovnic.

  • Sorge-227
    17:03 11.05.2015

    Pacia sa mi tie diodove svetla. Neviete ci maju tie kameri aj nocny rezim? Ako ma asi riesenu kulometnu vezicku? Ked zacne strielat tak si ustreli vsetky anteny, alebo nie? Na ...Zobrazit celý příspěvek

    Pacia sa mi tie diodove svetla. Neviete ci maju tie kameri aj nocny rezim? Ako ma asi riesenu kulometnu vezicku? Ked zacne strielat tak si ustreli vsetky anteny, alebo nie? Na streche veze je masivny poklop. Asi tadial vkladaju municiu.Skrýt celý příspěvek

  • stroup
    16:46 11.05.2015

    možná se zeptám hloupě, ale nevíte někdo jak je to s ochranou elektro-optických (a vůbec všech) senzorů před znečištěním? Aby k oslepení a tím zneschopnění k boji, nestačilo nad ...Zobrazit celý příspěvek

    možná se zeptám hloupě, ale nevíte někdo jak je to s ochranou elektro-optických (a vůbec všech) senzorů před znečištěním? Aby k oslepení a tím zneschopnění k boji, nestačilo nad tankem rozprášit nějakou hustší lepivou gelovou kapalinu třeba s obsahem hliníku.. jde o dotaz laika, ale opravdu by mě to zajímalo.Skrýt celý příspěvek

  • black hole
    16:37 11.05.2015

    BoudiSVK
    Už som si ho všimol, tá réžia mala naňho krátky záber, mňa zaujali aj tie svetlá, LED diody , ktovie či budú sériové, u ruskej techniky tiež prekvapivé

    BoudiSVK
    Už som si ho všimol, tá réžia mala naňho krátky záber, mňa zaujali aj tie svetlá, LED diody , ktovie či budú sériové, u ruskej techniky tiež prekvapivé

  • Kozlus
    16:32 11.05.2015

    Nezapomente, ze vlastni silne pancerovana vez bude tak polovicni az tretinova. Okolo pristroje a predstavny pancir. Na leve strane veze je jakysi vyklenek, ve kterem jsou nejspis ...Zobrazit celý příspěvek

    Nezapomente, ze vlastni silne pancerovana vez bude tak polovicni az tretinova. Okolo pristroje a predstavny pancir. Na leve strane veze je jakysi vyklenek, ve kterem jsou nejspis dvirka na vyhazovani dna spalitelnych nabojnic. A ten vyklenek je sakra hlubokej.
    http://sh.uploads.ru/CGVKk.jpg... Foto z testovani 152mm na Objektu 195. Na T-14 bude to vlastni jadro nejspis podobne.Skrýt celý příspěvek

  • odler
    16:12 11.05.2015

    Já jsem na tanky drobet blbej, takže asi položím mírně blbej dotaz: nepřekáží ten otevřený poklop řidiče napravo v otáčení věže? Mně přijde, že jí docela stojí v cestě...

    Já jsem na tanky drobet blbej, takže asi položím mírně blbej dotaz: nepřekáží ten otevřený poklop řidiče napravo v otáčení věže? Mně přijde, že jí docela stojí v cestě...

  • fenri
    16:05 11.05.2015

    K velikosti věže: někde je k dispozici řez Armatou (spíš nějaký ideový návrh) a podle něj je hlavní kanon schopný docela velké deprese v náměru. Spolu s dlouhým závěrem z toho ...Zobrazit celý příspěvek

    K velikosti věže: někde je k dispozici řez Armatou (spíš nějaký ideový návrh) a podle něj je hlavní kanon schopný docela velké deprese v náměru. Spolu s dlouhým závěrem z toho plyne výška věže. Asi chtějí umět střílet hodně s kopce, jako když izraelské tanky mastily arabské.Skrýt celý příspěvek

  • pet.rok
    15:55 11.05.2015

    charlie: asi si pockam na finalny verdikt ked bude k dispozicii viac informacii. viem ze viacere zdoje hovoria ze udajne to maju byt tie tubusy pod vezou, ale nejako sa mi to ...Zobrazit celý příspěvek

    charlie: asi si pockam na finalny verdikt ked bude k dispozicii viac informacii. viem ze viacere zdoje hovoria ze udajne to maju byt tie tubusy pod vezou, ale nejako sa mi to nezda.
    neviem si predstavit ako by efektivne pokryli hornu polosferu, ten horny vrhac mi pride vhodnejsi.
    technicky nie je az taky problem pouzivat viac typov vrhacov, nejak velmi to ten system nepredrazi, najvacsia machrovina je ten detekcny system.Skrýt celý příspěvek

  • petr99
    15:13 11.05.2015

    Také mě zklamala velikost věže na to, že je bezosádková. Taky mi přijde divný, že by ty tubusy pod věží byly Afghanit...

    Také mě zklamala velikost věže na to, že je bezosádková. Taky mi přijde divný, že by ty tubusy pod věží byly Afghanit...

  • Jan Grohmann
    15:11 11.05.2015

    Úprava v článku. Opravdu se zdá, že (alespoň u těchto prototypů) kanón nemá koaxiální zbraň (kulomet) ale pouze kulomet v dálkově ovládané věži.

    Úprava v článku. Opravdu se zdá, že (alespoň u těchto prototypů) kanón nemá koaxiální zbraň (kulomet) ale pouze kulomet v dálkově ovládané věži.

  • Charlie
    15:10 11.05.2015

    Pet.rok: třeba tady http://forum.valka.cz/topic/vi... je obrázek T-72M4 CZ a tam granátomety pokrývají celou přední polosféru vozidla. Stejně tak je udáváno, ...Zobrazit celý příspěvek

    Pet.rok: třeba tady http://forum.valka.cz/topic/vi... je obrázek T-72M4 CZ a tam granátomety pokrývají celou přední polosféru vozidla.

    Stejně tak je udáváno, že systém Afganit vychází ze systému Drozd, který používá neřířené 102mm raketky (čili ráže hodně podobná 82mm dýmovým granátům). Tomu by také odpovídala konfigurace systému.

    Pokud jde o funkci automatických ochran, většinou fungují tak, že po zaregistrování hrozby (odpal PTŘS, kanonu) natáčí věž tanku směrem k ohrožení (aby mu čelilo nejsilněji pancéřované místo tanku) a zároveň podnikají protiopatření (rušení, odpal kouřových granátů). U bezosádkové věže s komplexním systémem řízení palby bych si dokázal představit i automatickou palbu na zdroj ohrožení, ale to už je dost sci-fi.Skrýt celý příspěvek

  • pet.rok
    14:49 11.05.2015

    jo este jeden argument. ako by to trafilo vrhacmi pod vezou ciel prilietajuci zhora (ako napr. Javelin)

    jo este jeden argument. ako by to trafilo vrhacmi pod vezou ciel prilietajuci zhora (ako napr. Javelin)

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 7