Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Jedním z uchazečů je německá Puma; větší obrázek. / KMW  

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za maximálně 50 miliard Kč celkem 210 nových bojových vozidel pěchoty (BVP), která nahradí zastaralá vozidla BVP-2. Podle informací magazínu E15 lidé na MO ČR zvažují nákup dvou platforem - špičkových německých Pum pro bojové jednotky a jednoduší konkurenční pásové platformy pro podpůrné verze.

MO ČR nová BVP splatí postupně  - financování je naplánováno na roky 2019 až 2024, ale záleží na tom, na jakém splátkovém kalendáři se MO ČR s výrobcem dohodne.

Financování nákupu umožňuje současná široká politická shoda o nutnosti více investovat do obrany.

Koncem července se ministr obrany Martin Stropnický a ministr financí Ivan Pilný dohodli na navýšení obranných výdajů do roku 2020 na 1,4 % HDP a do roku 2024 na 2 % HDP. Samozřejmě je otázkou, zda dohodu vezmou za svou i příští vlády.

Co se týče ceny nových BVP, tak na nákup samotných vozidel půjde zhruba polovina vyčleněné sumy. Druhá polovina padne na provozní zázemí. Zde je nutno uvažovat opravdu komplexně - nová vozidla potřebuji špičková servisní a oprávarenské centra, kde bude možné nové stroje udržovat v provozu.

Je třeba nakoupit tisíce nových nástrojů, přípravků, manipulační techniky, měřící techniky a vytvořit také robustní sklad náhradních dílů a nastavit dodavatelské vztahy se všemi výrobci komponentů daných vozidel. Nepochybně přitom platí - čím složitější je daný stroj, tím větší počet má komponentů a tím jsou nároky na servis a údržbu větší.

Oproti BVP-2 budou nová BVP mnohem komplexnější - to si vyžádá mnohem větší počet lidí a odborníků, kteří se o provoz vozidel postarají. Dále je nutno zvážit, zda má Armáda ČR také vhodná podpůrná vozidla, zejména vozidla určená pro odtah BVP z bojiště a technická vozidla pro opravu nových BVP přímo v terénu.

MO ČR může teoreticky nakoupit nová BVP také za přispění Evropského obranného fondu EDF (European Defence Fund) . Ten byl založený 7. června a spuštěn má být na podzim letošního roku.

Evropská unie do fondu ročně pošle 5,5 miliardy euro (143 miliardy Kč). Podmínkou využití fondu je, aby se nákup vojenského materiálu se odehrával na mezistátní úrovni. V tendru na nová BVP jsou de facto pouze evropští výrobci - v případě využití fondu musí MO ČR tedy najít stát, který si nová BVP také pořídí. 

Kritéria pro čerpání financí z fondu nejlíp splňuje vozidlo Puma vzhledem k tomu, že výrobcem je čistě evropská společnost a kolem roku 2020 další vozidla Puma nakoupí i německý Bundeswehr. To časově pasuje i na plánovaný nákup nových BVP pro Armádu ČR.

Za pomocí EDF je tak teoreticky možné srazit nákupní cenu vozidel Puma na “přijatelnou úroveň.” Podrobnosti fungování EDF však nejsou známy a je otázkou, zda má MO ČR po letech neustálého zeštíhlováni dostatek odborníků, kteří budou schopni projít nepochybně složitým právním procesem schvalování EDF. Druhou neznámou je ochota německé strany - to už je ale otázka diskuzí mezi vládou v Berlíně a Praze.

Podle informací deníku E15 vozidlo Puma při nedávných testech na Libavé ukázalo technickou dominanci nad ostatními BVP.  Puma je špičkový stroj, ale také velmi komplexní, složitý a tedy drahý - jednotková cena pro Bundeswehr za holé vozidlo je 7 milionů euro, v přepočtu 184 milionů Kč. V médiích se objevila částka 250 milionů, ale v tom je započítaná cena i za vývoj, který by pochopitelně Armáda ČR neplatila. Samozřejmě podle konfigurace a výbavy roste cena (za vozidlo i zázemí) raketově nahoru nebo dolů.

Armádní plánovači také uvažují o variantě, kdy špičková Puma poslouží jako klasické BVP u bojových jednotek a druhé levnější konkurenční vozidlo se stane platformou pro podpůrné verze (ambulance, spojovací vozidlo, minomet atd.).

Puma existuje právě pouze ve verzi BVP, avšak podpůrnou variantu na platformě Puma požaduje i Bundeswehr. Podpůrné varianty pro Bundeswehr mají být součástí druhého balíčku, jehož výroba začne v roce 2020.

Provoz dvou pásových platforem ale z hlediska logistiky a výcviku není vůbec šťastné řešení.  Jde to také proti logice ostatních armád, které chtějí sjednocením platforem v maximální míře snižovat náklady za logistiku.

Na celou věc se dá dívat také i jako na výhodný politický obchod s Německem - což v současné době opravdu nemusí být na škodu a toto hledisko musí být také prozkoumáno.

Při úvahách o tom, jaké vozidlo pořídit, se nelze dívat pouze na jednotlivou techniku, ale na celou schopnost armády. Je tedy otázkou, zda nakoupit špičkové Pumy, nebo méně technicky komplexní konkurenty a ušetřené miliardy investovat do výcviku, náboru dalších vojáků, nákupu bezpilotních letadel nebo např. do budování lehké třetí bojové brigády. Cílem je zvyšování bojeschopnosti české armády (obranyschopnosti ČR), nikoliv pouze nákup vozidel.

V každém případě nákup podobně složité techniky musí předcházet komplexní vojenské simulace, kdy ony jediné dokáží nastínit, jak se daný typ vozidla zachová v daném bojovém konfliktu. Bez uspořádaní komplexních bojových her jsou diskuze o nejvhodnějším kandidátovi téměř věštění z křišťálové koule.

Nezapomeňme ale na základní pravidlo vedení boje:”Lépe vycvičený voják v horší vojenské technice vždy porazí hůře vycvičeného vojáka v lepší vojenské technice.”

Zdroj: E15

Nahlásit chybu v článku


Související články

BVP pro Armádu České republiky: Sedm kandidátů

Sedm společností projevilo zájem dodat Armádě České republiky pásová bojová vozidla pěchoty (BVP). ...

IDET 2017: Zetor Engineering představí BVP Wolfdog

Brněnská designérská a vývojová společnost Zetor Engineering cílí na vojenský průmysl. Při vývoji ...

IDET 2017: Bojová vozidla pěchoty pro Armádu ČR

Po dvou letech se v Brně opět otevřely brány mezinárodního vojenského veletrhu IDET 2017 ...

S Hizballáhem v zádech: Libanon získá americká BVP Bradley

Americká armáda daruje Libanonu 36 špičkových bojových vozidel pěchoty (BVP) Bradley M2A2 v hodnotě ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Kozlus
    18:18 28.08.2017

    Rase: Podle posledniho vyvoje se zda, ted uz by byl nesmysl kupovat razi 120mm. Kdyz uz tak maximalne tu upravenou, co maji brzy zacit delat nemci a davat ji do svych Leopardu. ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase:
    Podle posledniho vyvoje se zda, ted uz by byl nesmysl kupovat razi 120mm. Kdyz uz tak maximalne tu upravenou, co maji brzy zacit delat nemci a davat ji do svych Leopardu. Casem se stejne prejde na 130mm a neni to tak daleko. Vzhledem k tomu, jak dlouho by trvalo vyberove rizeni a dodani cehokoliv se 120mm, tak by se hned prezbrojovalo, nebo by nam zase ujizdel vlak.Skrýt celý příspěvek

  • daniel78
    18:17 28.08.2017

    to CerVus

    zde Centauro 2 střelba bokem
    https://youtu.be/_XHnMMC22tc?t... no ale pěkně to s ním ale cukne :-)

    to CerVus

    zde Centauro 2 střelba bokem
    https://youtu.be/_XHnMMC22tc?t... no ale pěkně to s ním ale cukne :-)

  • PavolR
    17:46 28.08.2017

    CerVus:
    No ... stále je možnosť presunúť Pandury do rezervy a nakúpiť Freccie. :-)

    CerVus:
    No ... stále je možnosť presunúť Pandury do rezervy a nakúpiť Freccie. :-)

  • CerVus
    17:32 28.08.2017

    Mali: Cenauro 1 očividně zvládá střelbu i s vytočenou věží: https://thaimilitaryandasianre... Cent2 na tom bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Mali: Cenauro 1 očividně zvládá střelbu i s vytočenou věží: https://thaimilitaryandasianre...
    Cent2 na tom bude asi zase trochu lépe. To TD je hodně zajímavé. I když pro nás by to byla teda logistická sebevražda. Vzhledově je to ale nádherný kus techniky.Skrýt celý příspěvek

  • JiriR
    17:01 28.08.2017

    Mali..a ted mi prosim dopiste, kde se ve prospech techto prostredku vzdali MBT. U toho budouciho odstrelovani jde o to nezavzit si vratka.

    Mali..a ted mi prosim dopiste, kde se ve prospech techto prostredku vzdali MBT. U toho budouciho odstrelovani jde o to nezavzit si vratka.

  • Rase
    15:58 28.08.2017

    CerVus: Tak Griffin od General Dynamics váží jen 30 tun a je holý. Když mu boky oplácáš přídavným pancířem jako má Puma (stejně nic lepšího než AMAP od IBD není k mání), tak i ...Zobrazit celý příspěvek

    CerVus:
    Tak Griffin od General Dynamics váží jen 30 tun a je holý. Když mu boky oplácáš přídavným pancířem jako má Puma (stejně nic lepšího než AMAP od IBD není k mání), tak i jemu boky narostou do patřičných rozměrů a bude už mnohem koukatelnější. Když si vezmeme, že střední tank by mohl vážit klidně i nad 40 tun, tak to máme 10 tun jen pro bloky pancéřování (oproti Griffinovi). Navíc ta váha by nebyla nikterak přehnaná, jelikož před 40 t váží i plně oplácané BVP (Puma atd.). Ona věž je ale opravdu skvělá (kanón) a pokud by se ji podařilo získat, ať již pro jakýkoliv podvozek, byl by to nářez. CV90 se stodvacítkou vypadal hodně pěkně, ale tahle věž je o kus dál. Jen bych se rozmýšlel, zda X360 (ručně nabíjenou) nebo vyzkoušet stotřicítku od Rheinmetallu (byl by potřeba nabíjecí automat atd.)Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    15:14 28.08.2017

    Tak General Dynamics má demonstrátor středního tanku na podvozku Ascod2 s možností instalace 120mm X360děla. Ale jak ta věc vypadá je věc druhá. Je pomalu vyšší než širší. Proto se ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak General Dynamics má demonstrátor středního tanku na podvozku Ascod2 s možností instalace 120mm X360děla. Ale jak ta věc vypadá je věc druhá. Je pomalu vyšší než širší. Proto se bojím čehokoli podobného na podvozku ascodu / lynxu a pořád doufám, že naše IFV bude puma nebo cv90.Skrýt celý příspěvek

  • MALI
    14:59 28.08.2017

    Ti JiriR: dobře tedy, tak například: 1) francouzský AMX-10 RC (není to sice na podvozku BVP, ale na relativně lehkém šestikolovém podvozku) s hmotností 15 tun; 2) korejský K-21 ...Zobrazit celý příspěvek

    Ti JiriR:
    dobře tedy, tak například:
    1) francouzský AMX-10 RC (není to sice na podvozku BVP, ale na relativně lehkém šestikolovém podvozku) s hmotností 15 tun;
    2) korejský K-21 je mimo věže se 40 mm AK , osazen i věží Cockerill s kanónem 105 mm, s hmotností 25 tun;
    3) Už vzpomenutý M1128 (kolový) s hmotností 19 tun;
    4) Centauro-1 (105 mm kanón, 24 tun) a Centauro-2 (120mm kanón, 30tun);
    5) na podvozku používajícím většinu dílů z BVP M2 Bradley byl vyvinut nezavedený AGS (z důvodu škrtů v rozpočtu);
    6) 2S25 SPRUT-SD, na podvozku BMD, hmotnost 18 tun...... to je jen to, co mě bezprostředně napadlo, určitě by se daly najít další;

    Jak je patrné z výše uvedených, všechny mají hmotnost ani ne polovinu zamýšlené varianty náhradního "středního tanku" pro AČR postaveného na podvozku těžkého BVP (Lynx/Puma).
    Nezlobte se na mne, ale chtít teď něco, co vydrží ostřelování v budoucnosti sice lze, ale protože nevíme, čím budeme v budoucnosti ostřelováni, tak tento požadavek de facto nemá řešení. Chcete tak vlastně absolutní pancéřování - a to neexistuje (ani v sebelepším MBT).Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    14:39 28.08.2017

    UGV Tak ono to dává smysl i při klasickém postupu terénem, kdy jedna sekce kryje druhou, myslím, že tomu říkají "bouncing" a učí se tak kromě techniky postupovat i pěchota... Tady ...Zobrazit celý příspěvek

    UGV Tak ono to dává smysl i při klasickém postupu terénem, kdy jedna sekce kryje druhou, myslím, že tomu říkají "bouncing" a učí se tak kromě techniky postupovat i pěchota...
    Tady by dávalo logiku aby velitelé obou sekcí byla vozidla s osádkou, ale při "bouncingu" by vyslali svoje čísla a společně by kryli jejich postup s tím, že by je ani nepředjížděli...v hodně nebezpečné situaci by je mohli poslat za horizont nekrytá.
    Takových postupů povolanější určitě vyladí spoustu....Skrýt celý příspěvek

  • JiriR
    14:13 28.08.2017

    Mali: Tahle se je potřeba ptát, když je něco rizikové.

    Mali: Tahle se je potřeba ptát, když je něco rizikové.

  • MALI
    13:47 28.08.2017

    To Luky: souhlasím s vaším názorem ohledně UGV, jako z vozidla přímo řízeného bojového předvoje. Zatím se provádějí experimenty (zatím), ale právě v použití bezosádkových systémů ...Zobrazit celý příspěvek

    To Luky:
    souhlasím s vaším názorem ohledně UGV, jako z vozidla přímo řízeného bojového předvoje. Zatím se provádějí experimenty (zatím), ale právě v použití bezosádkových systémů je budoucnost moderních armád.

    To JiriR:
    Ohledně pancéřové odolnosti bojových vozidel už Vám odpověděl Rase, Lynx má v současnosti odolnost L5 (protože tak to AČR pro BVP požaduje), k Vaší poslední větě: pokud bychom se jí měli řídit, tak například nikdo nebude v boji používat bezosádkové systémy, motor tanku vepředu, A/B munici a troufnu si říct, že ani palné zbraně - všechno co existuje a používá se, tu muselo být jednou poprvé.Skrýt celý příspěvek

  • JiriR
    13:46 28.08.2017

    Rase- víš ona ta věc stojí IMHO takto- kdo a jakou APFSDS (generací je více) po nás pravděpodobně bude střílet „dnes“, kdo a čím „zítra“ a unese pozítří podvozek BVP 120 bez ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase- víš ona ta věc stojí IMHO takto- kdo a jakou APFSDS (generací je více) po nás pravděpodobně bude střílet „dnes“, kdo a čím „zítra“ a unese pozítří podvozek BVP 120 bez praskání součástí další pancíř (byť to nebude vrstvená klasika, Era, Nero či něco jiného) a v tomhle je použití BVP 120 riskantní (ale ne nemožné).Skrýt celý příspěvek

  • MALI
    13:36 28.08.2017

    To skelet: u mě otázka vozidla přímé palebné podpory u mpr. v rámci 4. brn už nebude tak jednoznačná, jako by tomu bylo v případě 7.mb. U těch těžkých BVP lze předpokládat, že při ...Zobrazit celý příspěvek

    To skelet:
    u mě otázka vozidla přímé palebné podpory u mpr. v rámci 4. brn už nebude tak jednoznačná, jako by tomu bylo v případě 7.mb. U těch těžkých BVP lze předpokládat, že při své konstrukci a hmotnosti 1) uvezou ten kanón, 2) ustojí střelbu z něho.
    U lehkých kolových vozidel, jejichž hmotnost bude kolem 20 tun bych si už tak jistý nebyl. Američané mají svůj M1128 "Mobile Gun System" a moc s ním spokojeni nejsou. Váží 19 tun, čemuž odpovídá odolnost jeho konstrukce (jak proti ostřelování, tak proti působení vlastní zbraně, podle mého bude otázkou i jeho snížená mobilita.
    Centauro už je o něco jiná liga - váží 30 tun, čelně by mělo vydržet 40 mm APSFDS, celokruhově 14,5 API. Asi by také mělo líp snášet namáhání vlastní střelbou, ale jak je to s jeho pohyblivostí - přesněji průchodivostí - to je otázka. Dále bude otázkou jak to má s celokruhovou střelbou - přesněji se střelbou kolmo k podélné ose vozidla a se střelbou za jízdy.
    V případě AČR však máme k dispozici podvozek Pandur a ten se z hlediska únosnosti blíží spíš Strykeru, takže v našem případě bych se 120 mm kanónem na podvozku Pandur raději ani neexperimentoval. Pořizovat k Pandurům Centaura - to bychom se připravili o stejný podvozek a cenově bychom se v životním cyklu dostali do nepřijatelných výšin.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    13:34 28.08.2017

    JiriR: Nj. ale to už se rovnou můžeme ptát, co odolá APFSDS. Osobně si myslím, že i ty Západní MBT by měly problém, něco takového ustát. S tím co teď máme (T-72M a T-72M4CZ) by ...Zobrazit celý příspěvek

    JiriR:
    Nj. ale to už se rovnou můžeme ptát, co odolá APFSDS. Osobně si myslím, že i ty Západní MBT by měly problém, něco takového ustát. S tím co teď máme (T-72M a T-72M4CZ) by prolétl jako nůž máslem a jeho pancíř propenetruje i průbojná třicítka (pokud si dobře vzpomínám). Pokud budou nová BVP odolná, nebo odolnější než naše provozované tanky, tak to bude dle mého stačit. Nechtějme tedy po BVP to co ani nemůže splnit.
    Zopakuju, že tank na pásové platformě Ajax chtěli i Britové, jako náhradu za Challengery 2 (ne doplněk). Balistická ochrana jim tedy přišla dostatečná, byť Ajax (ASCOD 42) je balistickou odolností jinde než nám nabízený ASCOD 33 (?)Skrýt celý příspěvek

  • JiriR
    13:30 28.08.2017

    Petres, děkuji za drobnou korekci, články nečtu (už jsem jich přečetl až moc :-)).
    Případná chyba je přijatelná.

    Petres, děkuji za drobnou korekci, články nečtu (už jsem jich přečetl až moc :-)).
    Případná chyba je přijatelná.

  • petres
    13:19 28.08.2017

    Co se týká možné ochrany bojového vozidla doporučuji: ...Zobrazit celý příspěvek

    Co se týká možné ochrany bojového vozidla doporučuji:
    APS
    http://below-the-turret-ring.b...

    ERA
    http://below-the-turret-ring.b... Skrýt celý příspěvek

  • JiriR
    13:13 28.08.2017

    Rase- ano, máš určitě pravdu pancíř se vyvíjí „ a těch slupek ochrany je dneska více“, ale otázka…. je korba např. Lynxu čelně odolná proti zásahu wolframovým penetrátorem ráže 120 ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase- ano, máš určitě pravdu pancíř se vyvíjí „ a těch slupek ochrany je dneska více“, ale otázka…. je korba např. Lynxu čelně odolná proti zásahu wolframovým penetrátorem ráže 120 s šípovou stabilizací II. či spíše III. generace?...trvá. Ty podvozky jsou IMHO čelně odolné tak do 30mm až 50mm (50mm Puma)
    Dále převody ve věži a kompletní mechanika podvozku by byla impulzy kanónu 120 rychle opotřebovaná…je toho hodně..hlavně kolik by stála taková vymakaná PUMA. MBT určitě seženeme, pokud ne zvážit alternaci něčím jiným než upraveným BVP.
    Zkusím to ještě jinak (mé oblíbené) …a funguje to už někde ? (BVP 120 místo MBT)Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    13:12 28.08.2017

    Tím chci říci, že ti borci by mohli ovládat klidně něco placatějšího, menšího, nezničitelnějšího, silnějšího než má protivník a řídit to kousek před sebou. Možná budou lidi drahý, ...Zobrazit celý příspěvek

    Tím chci říci, že ti borci by mohli ovládat klidně něco placatějšího, menšího, nezničitelnějšího, silnějšího než má protivník a řídit to kousek před sebou.
    Možná budou lidi drahý, možná technika...zatím zdražuje obé, ale lidi asi víc.


    hlavně aby to bevko bylo dost modulární...Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    13:02 28.08.2017

    ...munice v inertní schráně navíc nebo dokonce konzole budoucího plnohodnotného robotického vozidla (třeba budou jednou v četě dvě osádková a dvě bezosádková a ze dvou praporů se ...Zobrazit celý příspěvek

    ...munice v inertní schráně navíc nebo dokonce konzole budoucího plnohodnotného robotického vozidla (třeba budou jednou v četě dvě osádková a dvě bezosádková a ze dvou praporů se udělají čtyři...poté co se to ve válce s ještírky skvěle osvědčí :)

    Tank je fajn věc, ale kdoví kam to bude směřovat (viz aglomerace)Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:53 28.08.2017

    JiriR: Dneska už nemůžeš brát jen hodnoty základního pancíře a ani jen přídavného pancéřování. Dnes je těch slupek obrany mnohem víc. jako příklad dám Pumu, která má proti ...Zobrazit celý příspěvek

    JiriR:
    Dneska už nemůžeš brát jen hodnoty základního pancíře a ani jen přídavného pancéřování. Dnes je těch slupek obrany mnohem víc. jako příklad dám Pumu, která má proti kinetický střelám: AMAP-B, proti kumulativním střelám: AMAP-SC u obou se jedná o modulární pancíř. Pak je zde soft-kill systém: MUSS kategorie DAS. Ten je spíš proti raketám atd. V případě zájmu jde osadit i hard-kill systém: AVePS od společnosti Diehl. Reakční doba systému je pod 300 ms. Systém začíná reagovat na hrozbu již ve vzdálenosti 10 až 35 m. Následně se ve vzdálenosti 2 až 4 m, sledovací systémy přepnou do jemného sledování. K samotnému zničení hrozby dochází ve vzdálenosti 1 m nebo méně. Reakční doba systému je dostatečná i proti APFSDS o rychlosti 1 750 m/s. Pokud tohle všechno puma umí nebo může umět, jasně předčí ochranou i současné MBT. Jasně, cenu to hodně zvedne, ale ten posun je neskutečný. Akorát on i ten Bundeswehr nemá peněz nazbyt a tak není všechno zapracované do Pum první várky - prostě se spousta věcí bude muset dodat až dodatečně, v rámci modernizačních balíčků.

    Oproti ostatním nabízeným vozidlům má Puma výhodu v tom, že se vším tímto se počítá. Na všechna vozidla jde osadit třeba Iron Fist, ale tady je pěkné, že všechno přímo konstruují aby to na Pumě fungovalo co nejlépe a kompaktně. Uznávám ale, že nepotřebuje mít všechno jako Bundeswehr. Přeci jen Puma je vybavená i pro kumunikaci se sesednuvším výsadkem - který je vybaven komplety 21.století Spartakus my nic takového nemáme, tak to zatím nepotřebujeme (bohužel). Zkrátka co MO bude chtít, to dostane ale zaplatí si to.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 8 z 20