Vojenská přehlídka na Rudém náměstí
- 11. 5. 2018
- 161 komentářů
- Jan Grohmann
9. května na Rudém náměstí proběhla tradiční každoroční vojenská přehlídka na oslavu Dne vítězství – 73. výročí porážky nacistického Německa ve druhé světové válce. Porážka nacistického Německa je nejvýznamnější událost v ruské historii a také současný hlavní narativ ruské státnosti.
Sovětský svaz během druhé světové války ztratil přes 23 milionů vojáků a civilistů, jde o více než třetinu z celkově 62,5 milionu padlých. Jen při osvobozováni Československa padlo 150 000 Sovětů.
Vítězství v druhé světové válce, v Rusku nazývané jako Den vítězství (Děn' Pobédy), je nejvýznamnější událost v ruské historii, která formulovala a stále formuje mimo jiné ruské kolektivní myšlení, národní soudržnost a emotivitu Rusů, vztah Rusů k Evropě a USA, společnost, kulturu, politiku (včetně zahraniční) nebo postavení ruské armády ve společnosti.
Den vítězství je také jedním z hlavních narativů ruské státnosti, chceme-li „současné ruské mytologie“ o morální (svaté) nadřazeností Rusů nad okolním světem – tedy „my“ (v právu) vs. „oni“ (v neprávu). Tento narativ současné vedení Ruska udržuje při životě, mimo jiné každoroční vojenskou přehlídkou na Den vítězství, která má bez pochyby globální dopad na veřejné mínění. Faktem je, že tento narativ velmi dobře funguje, tak není žádný racionální důvod ho měnit. Navíc mytologické příběhy a vlastní narativ potřebuje každá země.
Letošní přehlídky se podle ruského ministerstva obrany zúčastnilo 13 000 mužů a žen, 159 kolových a pásových vozidel a 75 vrtulníků a letadel. Kromě oslav konce druhé světové války letošní přehlídka také oslavila sté výročí od založení Rudé armády (1918).
Největšími hvězdami přehlídky byly zřejmě stíhačky páté generace Su-57, nová vozidla podpory tanků BMPT Terminátor a modernizované stíhací letouny MiG-31K s hypersonickými střelami Kinžal.
Na samotnou přehlídku se zúčastněné jednotky připravují již od prosince předešlého roku, nyní tedy od prosince 2017. Po nácviku pochodu ve svých posádkách se jednotky v březnu přesouvají do moskevské oblasti, kdy se společně připravují na přehlídku. Týden před přehlídkou pak probíhá noční nácvik, včetně průjezdu techniky, přímo v moskevských ulicích.
Největší pozornost na přehlídce poutá tradičně ruská obrněná technika. Jako vždy v čele zástupu vojenské techniky vyráží legendární druhouválečný střední tank T-34/85, doprovázen vlajkonoši na terénních čtyřkolkách.
Na přehlídce nesměly chybět tři vyvíjené platformy obrněných vozidel, které mají v budoucnu tvořit páteř ruských pozemních sil. Jde o kolové obrněné vozidlo K12 Bumerang, pásové bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25, tank T-14 Armata, resp. těžká pásová platforma Armata, a nová samohybná houfnice 2S35 Koalicija-SV.
Přehlídku odstartoval ruský ministr obrany Sergej Šojgu kontrolou nastoupených jednotek.
Mezi nově zaváděná kolová vozidla do ruské armády patří transportéry Typhoon K a taktická obrněná vozidla Typhoon K-53949. Pozornosti by neměly uniknout ani militarizované civilní pick-upy UAZ-23632-148-64, které budou tvořit hlavní dopravní prostředek nově budovaných ruských superlehkých brigád.
Zájem vzbuzovalo zaváděné vozidlo podpory tanků BMPT Terminátor, které ruská armáda po 15 letech vývoje zavedla do výzbroje. V tomto případě však není jasné, zda ruská armáda má skutečně zájem nakoupit velké počty těchto vozidel, nebo nákupem „pouze“ podporuje exportní šance tohoto stroje.
Na přehlídce nesměla chybět ani klíčová obrněná technika, která tvoří současnou páteř ruské armády – samohybné houfnice 2S19 Msta-S, modernizované tanky T-72B3 a T-90, bojová vozidla pěchoty BMP-3, kolové obrněnce rodiny BTR-80/82 nebo taktická obrněná vozidla Tigr.
Ruská vzdušně výsadková vojska na přehlídku přivezla výsadková bojová vozidla BMD-4M a obrněné transportéry BTR-MDM Rakuška.
Nechyběly ani páteřní prostředky protivzdušné obrany, jako S-400 “Triumf”, Buk-M2, Tor-M2U, arktický Tor-M2DT nebo Pancir-S1.
Vojenská přehlídka v roce 2018
Mezi technologicky nejzajímavější novinky patřil odminovací robot Uran-6 a robotický tančík Uran-9 – oba robotické systémy již prošly nasazením v Sýrii. V Sýrii byl také nasazen nový ruský bezpilotní letoun Korsar a bezpilotní vrtulník Katran. Oba drony slouží především pro průzkum, ale v budoucnu mohou také provádět údery vzduch-země.
Na přehlídce nesměl chybět výkvět ruského letectva a ruského leteckého průmyslu. Zejména šlo o vyvíjené stíhačky Su-57 a letouny, tvořící současnou páteř ruského letectva – taktické bombardéry Su-24 a Su-34, bitevní stroje Su-25, víceúčelové stíhačky Su-35S, Su-30SM, MiG-29 (včetně MiG-29SMT) a záchytné vylepšené stíhačky MiG-31BM a speciálně upravené MiG-31K se střelami Kinžál.
Diváci si také prohlédli trojici strategických bombardérů Tu-160, Tu-95MS a Tu-22M/M3, letecký tanker Il-78 a strategický dopravní stroj Il-76MD. Plejádu vojenské techniky uzavíraly vrtulníky, jako obří dopravní Mi-26, střední dopravní Mi-8 a bitevní Mi-28N, Ka-52 a Mi-35.
Dlužno dodat, že řada techniky předvedena na přehlídce není oficálně přijata (neprošla vojskovými zkouškami) do výzbroje ruské armády. Například tanky T-14, vozidla Kurganěc-25, Bumerang nebo stíhačky Su-57 budou tvořit relevantní sílu v ruské armádě/letectvu až za deset let. Další, jako je například BMPT Terminátor, je pravděpodobně pořizován „jen“ kvůli podpoře exportu, a vlastně i kvůli podpoře vojensko-ekonomické diplomacie Ruska.
V každém případě tyto „detaily“ pro výsledný efekt (směrem k zahraničnímu publiku) přehlídky, tedy pro vyvolání „fascinace“, „úžasu“ a „strachu“, nejsou nikterak podstatné. Ašak možná to jsou právě ty důvody, proč by měly Spojené státy uspořádat vlastní vojenskou přehlídku, jak veřejně navrhuje americký prezident Donald Trump...
Zdroj: BMPD, Defense News
Související články
Ruská hypersonická střela vzduch-země Kinžal
Ruský prezident Vladimír Putin 1. března v tradičním každoročním projevu ke svému národu mimo jiné ...
- 19.03.2018
- 148 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400
Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá nové střely země-vzduch 40N6 s doletem 400 km. ...
- 04.04.2018
- 20 komentářů
- Jan Grohmann
Postrach pěchoty BMPT Terminátor ve výzbroji ruské armády
Ruská armáda oficiálně zavedla do výzbroje vozidlo palebné podpory BMPT (Bojevaja Mašina Podděržki ...
- 17.04.2018
- 34 komentářů
- Jan Grohmann
Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa
Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...
- 02.05.2018
- 23 komentářů
- Jan Grohmann
KOLT: díky za info, tech kompromisu bylo hodně, asi více než menšin. Zajímalo by mne co bylo menšinám u nás upíráno? Úmysly nedodržet některé dohody :-) v té době to byla velká ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: díky za info, tech kompromisu bylo hodně, asi více než menšin. Zajímalo by mne co bylo menšinám u nás upíráno?
Úmysly nedodržet některé dohody :-) v té době to byla velká móda u všech mocipánů. :-)Skrýt celý příspěvekflanker.jirka, o tom žádná. Však také píšu, že na rozdíl od mnohých českých flagelantů jsem přesvědčený, že vliv Čechů na vznik 2. světové války není zdaleka tak zásadní (byť je). ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka, o tom žádná. Však také píšu, že na rozdíl od mnohých českých flagelantů jsem přesvědčený, že vliv Čechů na vznik 2. světové války není zdaleka tak zásadní (byť je). Němci se po prohrané 1. světové cítili pokoření, takže nějaký důvod by si stejně našli. Možná bychom nebyli na ráně, možná by se neprosadil Hitler (i když to asi jo, ten se prosadil skrzevá domácí politiku, nějaké Sudety na to měly minimální vliv), co my víme.
Takže i kdybychom přijali myšlenku, že Mnichovská dohoda do jisté míry byla výsledkem a) práva národů na sebeurčení a mechanizmů, ke kterým jsme se přihlásili a které měly sloužit k vynucení tohoto práva; b) chováním Čechů vůči Němcům (fakt nebylo příkladné, ale jednak se není až tak co divit, oni nám to do té doby také dávali drobátko sežrat; chyby v propagandě; přístup k místům ve státní zprávě atd. atp.). Minimálně obsazení zbytku Československa byl jednoznačný akt agrese. A osobně bych za počátek 2. světové války v Evropě považoval právě tento čin, pokud ne již Anschlus Rakouska. Extrémisté pak za první vystřely 2. světové války považují ty v Sarajevu :-)Skrýt celý příspěvekJirosi: Lzete. USA bombardovaly mimo Prahy a Plzne taky Pardubice, Zlin (pamatuje jeste muj dedecek), Kralupy, Nove Zamky a ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi:
Lzete. USA bombardovaly mimo Prahy a Plzne taky Pardubice, Zlin (pamatuje jeste muj dedecek), Kralupy, Nove Zamky a dalsi.
http://www.ceskenarodnilisty.c... Skrýt celý příspěvekPři vzniku RČS (a i předtím, když jsme se Slováky dohadovali, že její vznik zkusíme prosadit) jsme udělali určité sliby stran státního zřízení (federalizace, atp.), postavení ...Zobrazit celý příspěvek
Při vzniku RČS (a i předtím, když jsme se Slováky dohadovali, že její vznik zkusíme prosadit) jsme udělali určité sliby stran státního zřízení (federalizace, atp.), postavení jednotlivých národů v Republice, v jejích institucích atd. A poté jsme se na to z vysoka vykvákli. Beneš tuším dokonce na rovinu prohlásil, že to byly kecy použité za účelem prosazení vzniku samostatného státu a že on nikdy neměl v úmyslu je dodržet. Ale tohle bych musel přesněji dohledat, jak bylo. Zas toliko mě to nezajímalo, takže jen co si z rychlíku pamatuju. A můj názor na Beneše to už stejně moc zhoršit nemohlo ;-)
S poznámkou k džordžovi zcela souhlasím.Skrýt celý příspěvekKOLT: je rozdíl v tom mít vliv na život národnostních menšin a odebrat území statu v uznaných hranicích. Soužití národů v jednom státu je vždy kompromisem, co z argumentů Hitlera a ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: je rozdíl v tom mít vliv na život národnostních menšin a odebrat území statu v uznaných hranicích. Soužití národů v jednom státu je vždy kompromisem, co z argumentů Hitlera a henleinovců byla pravda a co "fake" ?Skrýt celý příspěvek
flanker.jirka, předmětem dohody jsme byli především proto, že to Beneš, jak bylo jeho dobrým zvykem, opět pos*al. Kdyby se nebratříčkoval se Stalinem a neprosadil zákaz pravicových ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka, předmětem dohody jsme byli především proto, že to Beneš, jak bylo jeho dobrým zvykem, opět pos*al. Kdyby se nebratříčkoval se Stalinem a neprosadil zákaz pravicových stran, nebyli bychom obětováni. Koneckonců jsme vlastně tak úplně obětováni nebyli, sami jsme se přihlásili, tedy Beneš nás přihlásil. A furt jsme se z toho v pohodě mohli vykroutit (na rozdíl od Polska, Maďarska, NDR...), protože u nás sovětská vojska nezůstala! Jenže Beneš to znova pos*al. Sakra, co ten chlap všechno nestihl. A to prosím ve chvíli, kdy a) sídlil v Londýně, ale hnal nás do náruče SSSR – proč tedy nesídlil za války tam? b) neměl v počátku ani legitimitu, protože v 38. abdikoval a zdrhl, exilová vláda nejdříve začínala ve Francii bez něj, jenže holt ostré lokty a dobří známí....Skrýt celý příspěvek
KOLT: jak se Češi chovali vůči Slovensku za první republiky? ..mi predci válčili na Slovensku proti Maďarsku, aby tak Slovensko patřilo k nám a ne Maďarsku, to si myslím, pro ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: jak se Češi chovali vůči Slovensku za první republiky? ..mi predci válčili na Slovensku proti Maďarsku, aby tak Slovensko patřilo k nám a ne Maďarsku, to si myslím, pro budoucnost Slováků a jejich kultury bylo lepší než velkomadarske cíle.Skrýt celý příspěvek
džordž: nezapomínejte, že cílem bombardování byl hlavně průmysl a železniční uzly třetí říše, to vse bylo i u nás. Primárně u nás nebyl žádný nálet na město jako takové, jako tomu ...Zobrazit celý příspěvek
džordž: nezapomínejte, že cílem bombardování byl hlavně průmysl a železniční uzly třetí říše, to vse bylo i u nás. Primárně u nás nebyl žádný nálet na město jako takové, jako tomu bylo u německých měst.Skrýt celý příspěvek
Ehm, Slováci v 38. naprosto samozřejmě mobilizovali a byli ochotní bránit RČS. Žádná zrada se nekonala. V 39. dostali na výběr buď protektorát nebo loutkový stát. Zvolili si vcelku ...Zobrazit celý příspěvek
Ehm, Slováci v 38. naprosto samozřejmě mobilizovali a byli ochotní bránit RČS. Žádná zrada se nekonala. V 39. dostali na výběr buď protektorát nebo loutkový stát. Zvolili si vcelku logicky. Což tedy neznamená, že neměli máslo na hlavě ;-) Ale zase, naše chování vůči nim ve společném státu neodpovídalo tomu, co jsme jim při jeho vzniku slíbili. Takže s tím máslem v tom nejsou sami.Skrýt celý příspěvek
džordž: "Američani nebombardovali Plzeň Prahu a další schválně, oni se jenom spletli :D" Zajimavé je akorát to, že USA bombardoval dvě města a bomby se nachází po celé ...Zobrazit celý příspěvek
džordž: "Američani nebombardovali Plzeň Prahu a další schválně, oni se jenom spletli :D"
Zajimavé je akorát to, že USA bombardoval dvě města a bomby se nachází po celé republice. Přitom jsme byli obsazeni bez jediného výstřelu. Čí pak asi ty bomby jsou?Skrýt celý příspěvekflanker.jirka, RiMr žádnou selektivitu nepředvedl. Jen poukázal na docela dobře známý fakt, že Rusové ve značné většině nejsou schopni přiznat svůj podíl na 2. světové válce. Vsjo. ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka, RiMr žádnou selektivitu nepředvedl. Jen poukázal na docela dobře známý fakt, že Rusové ve značné většině nejsou schopni přiznat svůj podíl na 2. světové válce. Vsjo. Netvrdí, že Rusové za ni mohou vůbec nejvíc nebo že by v ní v určité době také nebyli oběti.
A pokud jde o to máslo, tak Češi zase mají velký problém přiznat, že jejich chování k menšinám (všem, nejen německé, ale dokonce i slovenské) v rámci meziválečného Československa nebylo zrovna příkladné (byť na Němce, Rusy ani Poláky nemáme). A že jsme porušili několik slibů, které jsme dali spojencům i těm menšinám, které se týkaly právě postavení menšin v RČS. A že mezinárodní arbitráž ohledně území s převahou menšin jsme odsouhlasili už v době formování se Republiky, takže Mnichov nebyl nějaký z prstu vycucaný konstrukt. A že to Beneš posral od A do Z, za což (a za likvidaci demokracie v Československu, jež vyvrcholila v únoru 48) jsme pro něj schválili tu hovadinu 292/2004.
A ne, nejsem flagelant, nepovažuji český příspěvek ke vzniku 2. světové války za až tak zásadní (podle mě by si Hitler, potažmo i Němci bez něj našli jinou záminku). Ale nemám problém si přiznat, že nejsme čistí jak lilie.Skrýt celý příspěvekPavolR: samozřejmě, že ne kvůli nám, bylo to předmětem dohod a po dvou konfliktech, kdy se německy hovořící státy hrnuly na východ se mu hodilo získat satelity v podobě ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: samozřejmě, že ne kvůli nám, bylo to předmětem dohod a po dvou konfliktech, kdy se německy hovořící státy hrnuly na východ se mu hodilo získat satelity v podobě nárazníkové zóny mezi Němci a Ruskem. Ale co pro nás udělali "spojenci" v 39. roce? Teda, co to píšu, pro nás, pro vás ne :-) Slováci se rozhodli pro jinou stranu :-)Skrýt celý příspěvek
Jirosi: a kdo s tím co chtěl udělat, aby nám i po válce pomohl? Politici to u nás pokazili, nakonec se ukazalo, že jsme byli opět předmětem dohody podobné té mnichovské. Dokonce se ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi: a kdo s tím co chtěl udělat, aby nám i po válce pomohl? Politici to u nás pokazili, nakonec se ukazalo, že jsme byli opět předmětem dohody podobné té mnichovské. Dokonce se zvažovalo, zda vůbec Československo vznikne, jedním z návrhů Stalina byly i svazové sovětské republiky Maďarsko a Slovensko. Čechy měli patřit pod správu poraženeho Německa.
Západní spojenci měli dobre možnosti k postupu, ale hold se demarkační linie a rozdělení Evropy vyjednalo jinak.
Nálada byla u nás taky někde jinde než dnes, lidé viděli, že proti obsazení Sudet a vytvoření protektorátu nehli spojenci ani prstem, dokonce by se naše obrana považovala za agresi vůči Němcům a uzavřeným dohodám.To vše tu usnadnilo Komančům jejich propagandu.Skrýt celý příspěvek"Oni nás nešly v té době osvobodit, ale obsadit a prosadit si loutkovou vládu"
Američani nebombardovali Plzeň Prahu a další schválně, oni se jenom spletli :D"Oni nás nešly v té době osvobodit, ale obsadit a prosadit si loutkovou vládu"
Američani nebombardovali Plzeň Prahu a další schválně, oni se jenom spletli :Dflanker.jirka: No jasné, pomstychtivý Stalin po tom, ako mu Hitler zaklopal na dvere Moskvy a zrovnal so zemou po ňom pomenované mesto, išiel na Berlín iba kvôli nám. :-D Ja ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka:
No jasné, pomstychtivý Stalin po tom, ako mu Hitler zaklopal na dvere Moskvy a zrovnal so zemou po ňom pomenované mesto, išiel na Berlín iba kvôli nám. :-D
Ja chápem, že v súťaži o najvypatlanejší mozog v tejto diskusii bola latka nastavená pekelne vysoko (obzvlášť cernakusom), ale sebaúcta je niekedy viac ako víťazstvo. ;-)Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: "Já jsem docela rád, že jsme stáli za to Rusům, aby šli až do Berlína a nespokojili se s tim, že obsadí původní území carského Ruska, jako v 39. roce" Oni nás ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: "Já jsem docela rád, že jsme stáli za to Rusům, aby šli až do Berlína a nespokojili se s tim, že obsadí původní území carského Ruska, jako v 39. roce"
Oni nás nešly v té době osvobodit, ale obsadit a prosadit si loutkovou vládu. V době kdy Ruské tanky dorazily na hranici "carského Ruska", už západní spojenci bez problému doobsadily ten zbytek až k té hranici.
Pro nás by to mělo pozitivum, že by jsme dnes byli životní úrovní někde mezi Rakouskem a Německem...Skrýt celý příspěvekRiMr71: tu selektivitu jste nám předvedl vy sám. Já jsem docela rád, že jsme stáli za to Rusům, aby šli až do Berlína a nespokojili se s tim, že obsadí původní území carského ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71: tu selektivitu jste nám předvedl vy sám. Já jsem docela rád, že jsme stáli za to Rusům, aby šli až do Berlína a nespokojili se s tim, že obsadí původní území carského Ruska, jako v 39. roce. Díky tomu Češi jako národ přežili a můžeme si tu český i nadávat. Němci s námi měli dost nepěkné plány. Britům a Francouzům jsme byli ukradení, jak nám to v 38. a 39. předvedli, až na napadení Polska charakterne zareagovali vyhlášením války a nicneděláním, čekali bez hnutí prstů na to až Hitler Polsko porazí a kdyby Hitler později sám nenapadl Francii a západ Evropy, tak by čekali na svých územích dodnes, bez toho, aby Hitlera sami napadli!
Poláci si své užili dozajista také, ale staci se podívat na to jak se to Polsko, tehdy spíše vojenská junta, než demokratický stát, zachovalo v 38. a v 39. při pohledu na Československo. Patřili k těm charakternim, kteří nám vyhrožovali napadením, pokud bychom se bránili Němcům.Skrýt celý příspěvekAle jak už tu bylo, to nijak nesnižuje oběti civilistů a vojáků, kteří primárně bránii svou vlast. A kterých padlo hodně rukou NKVD a důsledkem mizerného vedení.
Ale jak už tu bylo, to nijak nesnižuje oběti civilistů a vojáků, kteří primárně bránii svou vlast. A kterých padlo hodně rukou NKVD a důsledkem mizerného vedení.
K SSSR a zahájení války se zapomíná, že ještě večer před napadením SSSR projely vlaky s dodávkami do Německa. Po dobu války ve Francii a o Británii a do napadení SSSR i války o ...Zobrazit celý příspěvek
K SSSR a zahájení války se zapomíná, že ještě večer před napadením SSSR projely vlaky s dodávkami do Německa. Po dobu války ve Francii a o Británii a do napadení SSSR i války o Atlantik dostávali Němci potraviny, suroviny a ropu.
Navíc komunistické strany měli agitovat PROTI válce s Německem viz. Cholmodeley (sorry, línej hledat, jak se ten zadek jmenuje). Pak chování například na "osvobozené" Podkarpatské Rusi, odvoz občanů ČSR v 1945, ... .
Takže másla na hlavě mají IMHO mnohem víc, než se jim líbí a než většina Rusů vůbec ví.Skrýt celý příspěvekKdyž se chcete hádat o začátku WW2, tak se na svět přestaňte dívat očima evropana. Ale první vojenské výstřely padly na východě. Pokud půjdeme do extrému, tak Japonským ...Zobrazit celý příspěvek
Když se chcete hádat o začátku WW2, tak se na svět přestaňte dívat očima evropana. Ale první vojenské výstřely padly na východě. Pokud půjdeme do extrému, tak Japonským přivlastněním Mandžuska. Ale reálně incidentem na mostě "Marco Polo" začala válka v Číně. A opětovně WW2 neskončila 8. ani 9. května, to bylo jen poraženo fašistické Německo. V Asii se bojovalo dál...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...