Vojenská přehlídka na Rudém náměstí

Tank T-34/85 na Rudém náměsti na letošní vojenské přehlídce; větší foto / Kremlin.ru, CC BY 4.0

9. května na Rudém náměstí proběhla tradiční každoroční vojenská přehlídka na oslavu Dne vítězství – 73. výročí porážky nacistického Německa ve druhé světové válce. Porážka nacistického Německa je nejvýznamnější událost v ruské historii a také současný hlavní narativ ruské státnosti.

Sovětský svaz během druhé světové války ztratil přes 23 milionů vojáků a civilistů, jde o více než třetinu z celkově 62,5 milionu padlých. Jen při osvobozováni Československa padlo 150 000 Sovětů.

 


 

Vítězství v druhé světové válce, v Rusku nazývané jako Den vítězství (Děn' Pobédy), je nejvýznamnější událost v ruské historii, která formulovala a stále formuje mimo jiné ruské kolektivní myšlení, národní soudržnost a emotivitu Rusů, vztah Rusů k Evropě a USA, společnost, kulturu, politiku (včetně zahraniční) nebo postavení ruské armády ve společnosti.

 

Den vítězství je také jedním z hlavních narativů ruské státnosti, chceme-li „současné ruské mytologie“ o morální (svaté) nadřazeností Rusů nad okolním světem – tedy „my“ (v právu) vs. „oni“ (v neprávu). Tento narativ současné vedení Ruska udržuje při životě, mimo jiné každoroční vojenskou přehlídkou na Den vítězství, která má bez pochyby globální dopad na veřejné mínění. Faktem je, že tento narativ velmi dobře funguje, tak není žádný racionální důvod ho měnit. Navíc mytologické příběhy a vlastní narativ potřebuje každá země.

 

Letošní přehlídky se podle ruského ministerstva obrany zúčastnilo 13 000 mužů a žen, 159 kolových a pásových vozidel a 75 vrtulníků a letadel. Kromě oslav konce druhé světové války letošní přehlídka také oslavila sté výročí od založení Rudé armády (1918).

 

Největšími hvězdami přehlídky byly zřejmě stíhačky páté generace Su-57, nová vozidla podpory tanků BMPT Terminátor a modernizované stíhací letouny MiG-31K s hypersonickými střelami Kinžal.
 

Na samotnou přehlídku se zúčastněné jednotky připravují již od prosince předešlého roku, nyní tedy od prosince 2017. Po nácviku pochodu ve svých posádkách se jednotky v březnu přesouvají do moskevské oblasti, kdy se společně připravují na přehlídku. Týden před přehlídkou pak probíhá noční nácvik, včetně průjezdu techniky, přímo v moskevských ulicích.
 

Největší pozornost na přehlídce poutá tradičně ruská obrněná technika. Jako vždy v čele zástupu vojenské techniky vyráží legendární druhouválečný střední tank T-34/85, doprovázen vlajkonoši na terénních čtyřkolkách.
 

Na přehlídce nesměly chybět tři vyvíjené platformy obrněných vozidel, které mají v budoucnu tvořit páteř ruských pozemních sil. Jde o kolové obrněné vozidlo K12 Bumerang, pásové bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25, tank T-14 Armata, resp. těžká pásová platforma Armata, a nová samohybná houfnice 2S35 Koalicija-SV.

 

Přehlídku odstartoval ruský ministr obrany Sergej Šojgu kontrolou nastoupených jednotek.

 

Mezi nově zaváděná kolová vozidla do ruské armády patří transportéry Typhoon K a taktická obrněná vozidla Typhoon K-53949. Pozornosti by neměly uniknout ani militarizované civilní pick-upy UAZ-23632-148-64, které budou tvořit hlavní dopravní prostředek nově budovaných ruských superlehkých brigád.

 

Zájem vzbuzovalo zaváděné vozidlo podpory tanků BMPT Terminátor, které ruská armáda po 15 letech vývoje zavedla do výzbroje. V tomto případě však není jasné, zda ruská armáda má skutečně zájem nakoupit velké počty těchto vozidel, nebo nákupem „pouze“ podporuje exportní šance tohoto stroje.

 

Na přehlídce nesměla chybět ani klíčová obrněná technika, která tvoří současnou páteř ruské armády – samohybné houfnice 2S19 Msta-S, modernizované tanky T-72B3 a T-90, bojová vozidla pěchoty BMP-3, kolové obrněnce rodiny BTR-80/82 nebo taktická obrněná vozidla Tigr.

 

Ruská vzdušně výsadková vojska na přehlídku přivezla výsadková bojová vozidla BMD-4M a obrněné transportéry BTR-MDM Rakuška.

 

Nechyběly ani páteřní prostředky protivzdušné obrany, jako S-400 “Triumf”, Buk-M2, Tor-M2U, arktický Tor-M2DT nebo Pancir-S1.

 

Vojenská přehlídka v roce 2018

 

Mezi technologicky nejzajímavější novinky patřil odminovací robot Uran-6 a robotický tančík Uran-9 – oba robotické systémy již prošly nasazením v Sýrii. V Sýrii byl také nasazen nový ruský bezpilotní letoun Korsar a bezpilotní vrtulník Katran. Oba drony slouží především pro průzkum, ale v budoucnu mohou také provádět údery vzduch-země.

 

Na přehlídce nesměl chybět výkvět ruského letectva a ruského leteckého průmyslu. Zejména šlo o vyvíjené stíhačky Su-57 a letouny, tvořící současnou páteř ruského letectva – taktické bombardéry Su-24 a Su-34, bitevní stroje Su-25, víceúčelové stíhačky Su-35S, Su-30SM, MiG-29 (včetně MiG-29SMT) a záchytné vylepšené stíhačky MiG-31BM a speciálně upravené MiG-31K se střelami Kinžál.

 

Diváci si také prohlédli trojici strategických bombardérů Tu-160, Tu-95MS a Tu-22M/M3, letecký tanker Il-78 a strategický dopravní stroj Il-76MD. Plejádu vojenské techniky uzavíraly vrtulníky, jako obří dopravní Mi-26, střední dopravní Mi-8 a bitevní Mi-28N, Ka-52 a Mi-35.

 

Dlužno dodat, že řada techniky předvedena na přehlídce není oficálně přijata (neprošla vojskovými zkouškami) do výzbroje ruské armády. Například tanky T-14, vozidla Kurganěc-25, Bumerang nebo stíhačky Su-57 budou tvořit relevantní sílu v ruské armádě/letectvu až za deset let. Další, jako je například BMPT Terminátor, je pravděpodobně pořizován „jen“ kvůli podpoře exportu, a vlastně i kvůli podpoře vojensko-ekonomické diplomacie Ruska.

 

V každém případě tyto „detaily“ pro výsledný efekt (směrem k zahraničnímu publiku) přehlídky, tedy pro vyvolání  „fascinace“, „úžasu“ a „strachu“, nejsou nikterak podstatné. Ašak možná to jsou právě ty důvody, proč by měly Spojené státy uspořádat vlastní vojenskou přehlídku, jak veřejně navrhuje americký prezident Donald Trump...

Zdroj: BMPD, Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská hypersonická střela vzduch-země Kinžal

Ruský prezident Vladimír Putin 1. března v tradičním každoročním projevu ke svému národu mimo jiné ...

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá nové střely země-vzduch 40N6 s doletem 400 km. ...

Postrach pěchoty BMPT Terminátor ve výzbroji ruské armády

Ruská armáda oficiálně zavedla do výzbroje vozidlo palebné podpory BMPT (Bojevaja Mašina Podděržki ...

Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    14:13 07.04.2020

    Nuž, ... ako to vyzerá tento rok? Osobne by som to zatiaľ videl na púšťanie záznamov z minulých ročníkov.

    Nuž, ... ako to vyzerá tento rok? Osobne by som to zatiaľ videl na púšťanie záznamov z minulých ročníkov.

  • hermelin-lukas
    14:28 17.05.2018

    Na tu přehlídku bych se rád podíval :D Akorát pro návštěvu Ruska je vyžadováno vízum http://rusko-viza.cz/turistick... ....

    Na tu přehlídku bych se rád podíval :D Akorát pro návštěvu Ruska je vyžadováno vízum http://rusko-viza.cz/turistick... ....

  • Rase
    14:24 17.05.2018

    TvojTatko: tak ona ta víra ve svatou nadřazenost očividně vychází z "pravoslavného" pojetí, že Rusko je dědicem římských tradic - po zániku byzantské říše. Třetí Řím. To je ...Zobrazit celý příspěvek

    TvojTatko:
    tak ona ta víra ve svatou nadřazenost očividně vychází z "pravoslavného" pojetí, že Rusko je dědicem římských tradic - po zániku byzantské říše. Třetí Řím. To je vlastně i důvod, proč se v 18.století, 19.století a ještě za WW1 snažili obsadit Istambul... ať už cestou přes Balkán, nebo přes Kavkaz a AnatoliiSkrýt celý příspěvek

  • TvojTatko
    13:49 17.05.2018

    "Den vítězství je také jedním z hlavních narativů ruské státnosti, chceme-li „současné ruské mytologie“ o morální (svaté) nadřazeností Rusů nad okolním světem – tedy „my“ (v právu) ...Zobrazit celý příspěvek

    "Den vítězství je také jedním z hlavních narativů ruské státnosti, chceme-li „současné ruské mytologie“ o morální (svaté) nadřazeností Rusů nad okolním světem – tedy „my“ (v právu) vs. „oni“ (v neprávu)."

    - mohol by autor konkretizovať tú "súčasnú ruskú mytológiu o svätej nadradenosti Rusov nad okolným svetom" a z akých zdrojov vychádza? Rád sa dozviem niečo viac k tejto téme.

    "V každém případě tyto „detaily“ pro výsledný efekt (směrem k zahraničnímu publiku) přehlídky, tedy pro vyvolání „fascinace“, „úžasu“ a „strachu“, nejsou nikterak podstatné."

    - čo týmto chcel autor povedať?

    Ďakujem.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    19:13 15.05.2018

    KOLT: jo, to je dementní název, a je aplikován dementy pro voliče. Terorismus je taktika, kterou nepřítel bojuje, samotný nepřítel má jiné jméno. A pokud si to tu ty jelitni ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT: jo, to je dementní název, a je aplikován dementy pro voliče. Terorismus je taktika, kterou nepřítel bojuje, samotný nepřítel má jiné jméno. A pokud si to tu ty jelitni politici nepřiznají, tak se vše bude dál zhoršovat.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    19:10 15.05.2018

    Jirosi: máte pravdu, je rozdíl, zda se tak chová armáda a nebo teroristická organizace. Se Srby se mezinarodni tribunál vyrovnal z UCK se stali bratři v triku :-) vše bylo otázkou ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi: máte pravdu, je rozdíl, zda se tak chová armáda a nebo teroristická organizace. Se Srby se mezinarodni tribunál vyrovnal z UCK se stali bratři v triku :-) vše bylo otázkou ceny. V tom je také rozdíl,dále asi se stává normou tolerování narkomafii a produkce drog, jak v Kosovu, tak v Afghánistánu.Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    16:04 15.05.2018

    Martin23 pravdu máš... neboj ona podpora mohamedánů na balkáně se v dlouhodobém horizontu Evropě ...Zobrazit celý příspěvek

    Martin23 pravdu máš... neboj ona podpora mohamedánů na balkáně se v dlouhodobém horizontu Evropě vrátí..
    http://www.armadninoviny.cz/al...
    "První úvahy o vytvoření Velké Albánie, tj. sjednocení všech území obývaných Albánci v jednom státě, pochází z doby po Velké východní krizi v letech 1875-1878. Základní východiska albánského vlastenectví, jež mělo původně islámský a proosmanský charakter... Z geopolitického hlediska totiž Velká Albánie poslouží jako nástroj bránící pronikání ruského vlivu na Balkánský poloostrov. Kosovo a Albánie budou mít jednotnou zahraniční politiku, nikoliv jen společná velvyslanectví a diplomatická zastoupení,“ uvedl Edi Rama. „Proč by nemohly mít jednoho prezidenta jako symbol jednoty a společné národní bezpečnostní politiky?
    Postupné sjednocování Albánie a Kosova totiž může vést ke vznášení územních nároků na další oblasti obývané Albánci (na Balkáně žije 5,2 milionu Albánců), např. v Černé Hoře či Makedonii."


    Zdenoušek psa jsme si všiml... je ale třeba si uvědomit, že se jedná o vojenskou přehlídku 9 května 2018 v Doněcké lidové republice a ne na Rudém náměstí v Moskvě nebo v Petrohradu

    Jinak když už autor do článku chybně dal přehlídku 9 května v DNR tak ať je to kompletní tak dám odkaz na další přehlídku na východě Ukrajiny v Luhanské národní republice 9 května 2018

    https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    08:41 15.05.2018

    Martin23: o geopolitiku v mnoha případech snahy o sebeurčení nejde. Ani na Balkáně o ni nešlo, tam šlo o náboženskou nesnášenlivost mezi islámem, pravoslavím a katolíky, eskalované ...Zobrazit celý příspěvek

    Martin23: o geopolitiku v mnoha případech snahy o sebeurčení nejde. Ani na Balkáně o ni nešlo, tam šlo o náboženskou nesnášenlivost mezi islámem, pravoslavím a katolíky, eskalované chudobou. Srbové mají krve až po lokte, opravdu je není za co omlouvat nebo litovat, většinu zvěrstev začali oni a protistrana jim pak obvykle nezůstala nic dlužná, ale např. za řádění odstřelovačů v Sarajevu na civilistech zasloužili daleko víc, než bylo pozdější celkem přesné bombardování NATO. Geopolitiku hraje Rusko, které sponzoruje a aktivuje různé separatisty (Podněstří, Donbas, Abcházie, Osetie, ...), nakonec Rusko využilo "právo" na sebeurčení při odpojení Podkarpatské Rusi od ČSR, kdy přes svého agenta Turjanicu zmanipulovalo referendum. Všeobecně vzato bych tzv. sebeurčení moc nepodporoval, nedává žádný smysl vyrábět nové malé národy, které případně nikdy svůj stát neměly, jen kvůli jejich nenaplněnému egu. Smysl to dává tam, kde je zcela rozdílný jazyk, náboženství nebo kultura.Skrýt celý příspěvek

  • Martin23
    07:26 15.05.2018

    Jirosi - Tak předně v otázce Kosova je největší problém v tom, že potrestáni byli jenom Srbové. UČK dnes v Kosovu vládne. Ono tam přeci nešlo o nic jiného než využít islám k tomu, ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi - Tak předně v otázce Kosova je největší problém v tom, že potrestáni byli jenom Srbové. UČK dnes v Kosovu vládne.
    Ono tam přeci nešlo o nic jiného než využít islám k tomu, aby se Balkán zbavil ruského vlivu. O to šlo ve všech válkách v té oblasti od roku 1990.

    Ve Španělsku nešlo o nic jiného než, že vláda v Madridu zmlátila a střílela gumovými projektily do lidí, kteří se mírumilovnou formou chtěli vyjádřit k určité věci. S demokracií naprosto neslučitelné jednání.

    Jak asi tak dnes hodnotit chování Izraele?

    Ve skutečnosti jde u všech těchto záležitostí o geopolitiku.
    A bohužel mám problém v tom pochopit, že na jednu stranu se podporuje Izrael a do neudržitelnosti v arabském světě a na druhou stranu se podporuje islamizace Evropy. To není nic jiného než metoda vytváření konfliktů - opět v geopolitickém zájmu.Skrýt celý příspěvek

  • Zdenoušek
    06:54 15.05.2018

    Všiml si někdo toho psa jak narušil přehlídku, výjimečně někdo štěkal na soudruhy generály, kamera se mu velmi dobře při přímých záběrech vyhýbala, ovšem při záběrech z dálky je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Všiml si někdo toho psa jak narušil přehlídku, výjimečně někdo štěkal na soudruhy generály, kamera se mu velmi dobře při přímých záběrech vyhýbala, ovšem při záběrech z dálky je to dobře vidět. Ostraha měla snahu ho vyhnat bylo vidět jak se přesouvají mezi vojáky ale nechtěli to narušit víc než se už stalo. :D :DSkrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    23:44 14.05.2018

    flanker.jirka: Pokud chcete být v právu, tak se nemůžete chovat jako Srbové. Je sakra rozdíl když se tak chová "teroristická" UCK, a když se tak začne chovat řadová armáda co tam ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka: Pokud chcete být v právu, tak se nemůžete chovat jako Srbové. Je sakra rozdíl když se tak chová "teroristická" UCK, a když se tak začne chovat řadová armáda co tam šla dělat pořádek. Pokud by ho tam totiž dělala ... nikdo by z odsunem neměl problém. Jenže se chovaly jak se chovali.

    A pokud tohle někdo porovnává s tím, že někam poslala Španělská vláda policii.... tak to sorry.... Pokud by tam každého co by slušně neuhnul s cesty zastřelily, tak by se to snad dalo srovnávat.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    23:26 14.05.2018

    PavolR, souhlasím. Jen bych přecijen na obhajobu Abcházců a Osetinců uvedl, že oni s Gruzínci historicky neměli zrovinka dobré zkušenosti. Jak tak malé národy obklopené většími už ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR, souhlasím. Jen bych přecijen na obhajobu Abcházců a Osetinců uvedl, že oni s Gruzínci historicky neměli zrovinka dobré zkušenosti. Jak tak malé národy obklopené většími už zpravidla mívají...Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    23:24 14.05.2018

    flanker.jirka, v Kosovu šlo spíš o etnické a kriminální pozadí, boj proti globálnímu terorismu (což je taky dementní název, ale budiž) se de-facto vede proti islámu, na etnicitu ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka, v Kosovu šlo spíš o etnické a kriminální pozadí, boj proti globálnímu terorismu (což je taky dementní název, ale budiž) se de-facto vede proti islámu, na etnicitu nehledě. V etnických sporech se prasárny zpravidla dějí často a velké, čili to úplně nejde poměřovat. Nicméně je pravda, že být to celé o pár let později, díval by se na to svět jinak. Kažodpádně kdyby Srbové nepostupovali tak, jak postupovali, asi by to nedošlo až k odtržení Kosova. I když je to otázkou, tlak na odstranění Miloševiče pod jakoukoliv první trochu dobrou záminkou byl v jistých kruzích na Západě docela velký. A osobně se mu nějak zvlášť nedivím...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    22:19 14.05.2018

    flanker.jirka: Celé územie Abcházka, na ktorom v roku 1989 tvorili Abcházovia iba 17,8% (93.200), zatiaľ čo Gruzínci 45,7% (239.800), Rusi 14,3% (74.900), Arméni 14,6% (76.500) a ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka: Celé územie Abcházka, na ktorom v roku 1989 tvorili Abcházovia iba 17,8% (93.200), zatiaľ čo Gruzínci 45,7% (239.800), Rusi 14,3% (74.900), Arméni 14,6% (76.500) a ostatní 6,7% (40.600).

    Oni ešte aj po čistkách, kedy bola z Abcházka vyhnaná alebo utiekla viac než polovica pôvodného obyvateľstva, obývajú väčšinovo ani nie polovicu Abcházka - stav z 2009:
    https://es.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    21:50 14.05.2018

    Jirosi: psal jsem vám tu minulé i to, že je problém v používaných metodách, které se v těch válkách v Jugoslávii používaly, tím jsem měl na mysli právě čistky, které probíhaly ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi: psal jsem vám tu minulé i to, že je problém v používaných metodách, které se v těch válkách v Jugoslávii používaly, tím jsem měl na mysli právě čistky, které probíhaly oboustranně, to že je více obětí mezi muslimy bylo dáno výbojem války. Ne tím že by to nedělali také, dodnes je i nejasné kdo si s tím v 90. letech opravdu začal.
    Otázkou je, jaká strategie na muslimské teroristy platí? Kolik teroristických útoků spáchali muslimové v Srbsku a kolik od angažovanosti západu v Asii se jich spachalo v západní Evropě? (tím nechci ale obhajovat čistky)Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    21:40 14.05.2018

    PavolR: a chce těch vašich 18% abchazcu 100% území Gruzie, nebo jen území, které obyvaji?

    PavolR: a chce těch vašich 18% abchazcu 100% území Gruzie, nebo jen území, které obyvaji?

  • logik
    09:07 14.05.2018

    Jura99: Právo na sebeurčení - tak jak je mezinárodně akceptováíno - se týká národů, nemajících vlastní stát. Nikoli národnostních menšin existujících států v jiném státě.

    Jura99: Právo na sebeurčení - tak jak je mezinárodně akceptováíno - se týká národů, nemajících vlastní stát. Nikoli národnostních menšin existujících států v jiném státě.

  • Jirosi
    08:26 14.05.2018

    Jura99:"Metro které s velkou slávou stavíme 40let, postavili třeba v Šanghaji za 20let a hned 5x hustší síť." Srovnávat miliardový stát, 27 milion. město z 10 milion. státem, ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99:"Metro které s velkou slávou stavíme 40let, postavili třeba v Šanghaji za 20let a hned 5x hustší síť."

    Srovnávat miliardový stát, 27 milion. město z 10 milion. státem, který staví něco v 1 milion metropoli to chce vážně odvahu.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    08:18 14.05.2018

    Uvedení práva na sebeurčení do praxe byl Wilsonův vynález a jako obvykle není samospasitelné. Sebeurčení jednoho obvykle potírá práva druhého, viz. vznik ČSR, kde utrpělo ...Zobrazit celý příspěvek

    Uvedení práva na sebeurčení do praxe byl Wilsonův vynález a jako obvykle není samospasitelné. Sebeurčení jednoho obvykle potírá práva druhého, viz. vznik ČSR, kde utrpělo sebeurčení Maďarů na jižním Slovensku a Němců v českém pohraničí, kteří si dokonce své republičky vytvořili. Takže právu na sebeurčení bude vždy dominovat právo toho, kdo má lepší karty. Lékem na národnostní problémy je ekonomická prosperita, v době prosperity málokoho napadají hlouposti o národu a kvůli žvanci je ledaskdo schopen zapřít svou identitu. Lékem na pocit vlastní výjimečnosti je vycestovat do zahraničí, státy které obvykle považujeme za zaostalejší (Čína, Španělsko, Portugalsko...) cestovatele překvapí tím, jak jsou proti nám daleko mentálně i infrastrukturou. Metro které s velkou slávou stavíme 40let, postavili třeba v Šanghaji za 20let a hned 5x hustší síť. Rychlodráhou, kterou budeme mít za 20-30let, ve Španělsku dávno jezdí. Přesto si budeme furt namlouvat, jak jsme dobří. Dálniční síť mají v Německu už 80let, my ji dokončíme nejdřív v roce 2050, tedy asi 120let po nich (!).Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    06:45 14.05.2018

    flanker.jirka:"na Kosovo zapomeňte, to tu vzniklo, jen protože se to událo před zářím 2001. Být tomu naopak, tak kosovké albánce v čele s teroristickou organizací UCK nenazve nidko ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka:"na Kosovo zapomeňte, to tu vzniklo, jen protože se to událo před zářím 2001. Být tomu naopak, tak kosovké albánce v čele s teroristickou organizací UCK nenazve nidko jinak, než teroristy."

    Můžeš klidně uvést příklad, kde se teroristé po roce 2001 likvidují zabíjením a házením do masových hrobů... Tedy praktikami na úrovni SS likvidace partyzánů.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 8