Vojenská přehlídka na Rudém náměstí
- 11. 5. 2018
- 161 komentářů
- Jan Grohmann
9. května na Rudém náměstí proběhla tradiční každoroční vojenská přehlídka na oslavu Dne vítězství – 73. výročí porážky nacistického Německa ve druhé světové válce. Porážka nacistického Německa je nejvýznamnější událost v ruské historii a také současný hlavní narativ ruské státnosti.
Sovětský svaz během druhé světové války ztratil přes 23 milionů vojáků a civilistů, jde o více než třetinu z celkově 62,5 milionu padlých. Jen při osvobozováni Československa padlo 150 000 Sovětů.
Vítězství v druhé světové válce, v Rusku nazývané jako Den vítězství (Děn' Pobédy), je nejvýznamnější událost v ruské historii, která formulovala a stále formuje mimo jiné ruské kolektivní myšlení, národní soudržnost a emotivitu Rusů, vztah Rusů k Evropě a USA, společnost, kulturu, politiku (včetně zahraniční) nebo postavení ruské armády ve společnosti.
Den vítězství je také jedním z hlavních narativů ruské státnosti, chceme-li „současné ruské mytologie“ o morální (svaté) nadřazeností Rusů nad okolním světem – tedy „my“ (v právu) vs. „oni“ (v neprávu). Tento narativ současné vedení Ruska udržuje při životě, mimo jiné každoroční vojenskou přehlídkou na Den vítězství, která má bez pochyby globální dopad na veřejné mínění. Faktem je, že tento narativ velmi dobře funguje, tak není žádný racionální důvod ho měnit. Navíc mytologické příběhy a vlastní narativ potřebuje každá země.
Letošní přehlídky se podle ruského ministerstva obrany zúčastnilo 13 000 mužů a žen, 159 kolových a pásových vozidel a 75 vrtulníků a letadel. Kromě oslav konce druhé světové války letošní přehlídka také oslavila sté výročí od založení Rudé armády (1918).
Největšími hvězdami přehlídky byly zřejmě stíhačky páté generace Su-57, nová vozidla podpory tanků BMPT Terminátor a modernizované stíhací letouny MiG-31K s hypersonickými střelami Kinžal.
Na samotnou přehlídku se zúčastněné jednotky připravují již od prosince předešlého roku, nyní tedy od prosince 2017. Po nácviku pochodu ve svých posádkách se jednotky v březnu přesouvají do moskevské oblasti, kdy se společně připravují na přehlídku. Týden před přehlídkou pak probíhá noční nácvik, včetně průjezdu techniky, přímo v moskevských ulicích.
Největší pozornost na přehlídce poutá tradičně ruská obrněná technika. Jako vždy v čele zástupu vojenské techniky vyráží legendární druhouválečný střední tank T-34/85, doprovázen vlajkonoši na terénních čtyřkolkách.
Na přehlídce nesměly chybět tři vyvíjené platformy obrněných vozidel, které mají v budoucnu tvořit páteř ruských pozemních sil. Jde o kolové obrněné vozidlo K12 Bumerang, pásové bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25, tank T-14 Armata, resp. těžká pásová platforma Armata, a nová samohybná houfnice 2S35 Koalicija-SV.
Přehlídku odstartoval ruský ministr obrany Sergej Šojgu kontrolou nastoupených jednotek.
Mezi nově zaváděná kolová vozidla do ruské armády patří transportéry Typhoon K a taktická obrněná vozidla Typhoon K-53949. Pozornosti by neměly uniknout ani militarizované civilní pick-upy UAZ-23632-148-64, které budou tvořit hlavní dopravní prostředek nově budovaných ruských superlehkých brigád.
Zájem vzbuzovalo zaváděné vozidlo podpory tanků BMPT Terminátor, které ruská armáda po 15 letech vývoje zavedla do výzbroje. V tomto případě však není jasné, zda ruská armáda má skutečně zájem nakoupit velké počty těchto vozidel, nebo nákupem „pouze“ podporuje exportní šance tohoto stroje.
Na přehlídce nesměla chybět ani klíčová obrněná technika, která tvoří současnou páteř ruské armády – samohybné houfnice 2S19 Msta-S, modernizované tanky T-72B3 a T-90, bojová vozidla pěchoty BMP-3, kolové obrněnce rodiny BTR-80/82 nebo taktická obrněná vozidla Tigr.
Ruská vzdušně výsadková vojska na přehlídku přivezla výsadková bojová vozidla BMD-4M a obrněné transportéry BTR-MDM Rakuška.
Nechyběly ani páteřní prostředky protivzdušné obrany, jako S-400 “Triumf”, Buk-M2, Tor-M2U, arktický Tor-M2DT nebo Pancir-S1.
Vojenská přehlídka v roce 2018
Mezi technologicky nejzajímavější novinky patřil odminovací robot Uran-6 a robotický tančík Uran-9 – oba robotické systémy již prošly nasazením v Sýrii. V Sýrii byl také nasazen nový ruský bezpilotní letoun Korsar a bezpilotní vrtulník Katran. Oba drony slouží především pro průzkum, ale v budoucnu mohou také provádět údery vzduch-země.
Na přehlídce nesměl chybět výkvět ruského letectva a ruského leteckého průmyslu. Zejména šlo o vyvíjené stíhačky Su-57 a letouny, tvořící současnou páteř ruského letectva – taktické bombardéry Su-24 a Su-34, bitevní stroje Su-25, víceúčelové stíhačky Su-35S, Su-30SM, MiG-29 (včetně MiG-29SMT) a záchytné vylepšené stíhačky MiG-31BM a speciálně upravené MiG-31K se střelami Kinžál.
Diváci si také prohlédli trojici strategických bombardérů Tu-160, Tu-95MS a Tu-22M/M3, letecký tanker Il-78 a strategický dopravní stroj Il-76MD. Plejádu vojenské techniky uzavíraly vrtulníky, jako obří dopravní Mi-26, střední dopravní Mi-8 a bitevní Mi-28N, Ka-52 a Mi-35.
Dlužno dodat, že řada techniky předvedena na přehlídce není oficálně přijata (neprošla vojskovými zkouškami) do výzbroje ruské armády. Například tanky T-14, vozidla Kurganěc-25, Bumerang nebo stíhačky Su-57 budou tvořit relevantní sílu v ruské armádě/letectvu až za deset let. Další, jako je například BMPT Terminátor, je pravděpodobně pořizován „jen“ kvůli podpoře exportu, a vlastně i kvůli podpoře vojensko-ekonomické diplomacie Ruska.
V každém případě tyto „detaily“ pro výsledný efekt (směrem k zahraničnímu publiku) přehlídky, tedy pro vyvolání „fascinace“, „úžasu“ a „strachu“, nejsou nikterak podstatné. Ašak možná to jsou právě ty důvody, proč by měly Spojené státy uspořádat vlastní vojenskou přehlídku, jak veřejně navrhuje americký prezident Donald Trump...
Zdroj: BMPD, Defense News
Související články
Ruská hypersonická střela vzduch-země Kinžal
Ruský prezident Vladimír Putin 1. března v tradičním každoročním projevu ke svému národu mimo jiné ...
- 19.03.2018
- 148 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400
Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá nové střely země-vzduch 40N6 s doletem 400 km. ...
- 04.04.2018
- 20 komentářů
- Jan Grohmann
Postrach pěchoty BMPT Terminátor ve výzbroji ruské armády
Ruská armáda oficiálně zavedla do výzbroje vozidlo palebné podpory BMPT (Bojevaja Mašina Podděržki ...
- 17.04.2018
- 34 komentářů
- Jan Grohmann
Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa
Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...
- 02.05.2018
- 23 komentářů
- Jan Grohmann
Vycitat Stalinovi ze byl blb a paktoval se Hitlerem je uplne stejne, jako vycitat paktovani UK a Francie s Nemeckem (Mnichovska zrada ci vzajemne obchodovani). Maslo na hlavne ...Zobrazit celý příspěvek
Vycitat Stalinovi ze byl blb a paktoval se Hitlerem je uplne stejne, jako vycitat paktovani UK a Francie s Nemeckem (Mnichovska zrada ci vzajemne obchodovani). Maslo na hlavne totiz maji potom uplne vsichni. Nikdo tehda nemohl vedet, jak se situace vyvine. Dneska je po bitve totiz kazdy general.
Ruku na srdce, zareagovali snad nejak Anglani nebo Frantici na okupaci zbytku CSR? Na poruseni Mnichovske dohody?
SSSR byl stejne nadseny z parcelovani Polska jako Polaci kdyz nam obsazovali Tesinsko... Vsichni totiz tehdy hledeli na vlastni geopoliticke a ekonomicke zajmy a (mozna netusili), jaka hruza je teprve ceka.
Budme vlastne radi, ze si Soveti vzali tu cast Polska, jehoz uzemi hlavne na zacatku valky casove pomohlo sovetske obrane. Mozna diky Polsku se nacistum nepodarilo dobyt Moskvu (a mrazy mohly uderit az by byli Nemci zakopani v Moskve...). Dulezite je, ze po valce Polsko existovalo jako samostatny a suverenni stat.
Ja, kdybych byl na miste Stalina a videl, ze se Hitlerem paktuje UK i Francie, tak bych taky nevahal, delal to same a snazil se z toho pro vlastni zajmy vytriskat maximum. Penize a vliv je vzdy na prvnim miste, a to i dneska. S porusovanim lidskych prav, utlacovanim mensin ci autoritaskym rezimem si nikdo hlavu nelame.Skrýt celý příspěvekDusan: docela respekt to rici takto natvrdo. Pod kazde slovo se lze bez uzardeni podepsat. Ikdyz jak uz tu padlo, nebylo to tak jednoduche, viz pakt o neutoceni polaku s ...Zobrazit celý příspěvek
Dusan:
docela respekt to rici takto natvrdo. Pod kazde slovo se lze bez uzardeni podepsat.
Ikdyz jak uz tu padlo, nebylo to tak jednoduche, viz pakt o neutoceni polaku s nemci, na jehoz zaklade nam polaci mileradi zabrali po mnichove cast uzemi (takovy malinky ribbentrop-molotov), nebo zrada Slovenska a spaktovani se s nacisty...
Kazdopadne to jsou debaty jen o tom co se proste stalo a fakta popiraji dneska snad uz fakt jen rusove s polakama (zkuste tam rict ze v predvecer 2ww se spolcili s nemeckem a zabrali si taky kousek, zavrou vas, dali si na popreni obycejnych fakt dokonce zaakon.) Ikdyz na rusy v tomhle ohledu dnes nikdo nema :D Snad jen Foldyna, ktery se za jejich "pravdy" je schopnej i prat a nataci smesna vyhruzna boxerska videa :D
Kazdopadne opakuji - uctu padlym hrdinum, i hrdinum z donuceni a vsem nevinnym obetem. A ano, jako vitezove na prehlidky maji rusove nezadatelne pravo a at si ji vzdy uziji ve zdravi a pohode.Skrýt celý příspěvekminoan, ono je dost sporné, co si "znovu vzali" Rusové. Rusové o málo víc než století před 1. světovou válkou především Polsko pomohli vymazat z mapy. A jejich chování vůči Polákům ...Zobrazit celý příspěvek
minoan, ono je dost sporné, co si "znovu vzali" Rusové. Rusové o málo víc než století před 1. světovou válkou především Polsko pomohli vymazat z mapy. A jejich chování vůči Polákům na obsazeném území bylo z tech tří likvidátorů jednoznačně nejhorší. Po první světové se Poláci snažili získat na východě co největší území, protože to vnímali jako svoje historické právo, asi jako Češi vnímali jako svoje historické právo zahrnout celé Země koruny české do nově vznikajícího Československa. Oba nároky byly historické, ovšem nebyly podpořené právem národů na sebeurčení (kterého se jinak Poláci i Čechoslováci domáhali velice vehementně). Nárok Polska byl mimochodem podstatně nedávnějšího ražení (něco málo přes 100 let), Češi měli zase výhodu, že hranice Českého království byla dlouhodobě poměrně stabilní, dobře geograficky vymezená, a především vlastně celou dobu uznávaná i Rakouskem.
Čili tvrzení, že Rusové si od Polska vzali jen to, co jim patřilo, má asi stejné oprávnění, jako tvrzení, že Němci si od Československa vzali jen to, co jim patřilo – tedy Sudety. Takže ne, nebylo to nic jiného než napadení sousedního státu. Jiná věc je, že napadení vcelku očekávatelné a v té době ne až tolik výjimečné.
Ohledně toho, že Rusko jednalo preventivně – to máte těžké, takhle by mohl jakýkoliv stát napadnout sousedy "preventivně". Jenže on je rozdíl, když Izrael okupuje Golany – Sýrie už ho napadla, opakovaně. Oproti tomu Německo nejen že Rusko nenapadlo, ještě s ním mělo uzavřenou smlouvu o neútočení a čile s ním obchodovalo. A mezitím se připravovalo, že Německo napadne :-) Ty dva státy si fakt neměly co vyčítat... Navíc Rusko nenapadlo zdaleka jen Polsko, prostě si s Německem rozparcelovaly střední a východní Evropu. Rusko s tímto "mandátem" obsadilo Pobaltí a napadlo Finsko. Takže ať se na to dívám jak dívám, chovalo se jednoznačně jako agresor.
Máslo na hlavě mají z té doby všichni (Čechy a Slováky nevyjímaje). Kupodivu se jednou shoduji s cernakusem :-) Někdo víc, někdo míň. Hlavní rozdíl ovšem je, do jaké míry jsou jednotlivé národy ochotné kolektivně toto máslo přiznat. Třeba Češi nic moc (tedy obecně spíš nic, a pak je skupina flagelantů, kteří zase moc :-) ). Němci hodně moc. Rusové nic. A to je to, čím svoje sousedy (Pobaltí, Polsko, Finsko....) štvou.
Jinak vybrat si z oněch dvou diktatur, to je jako volit mezi skřety a vrrky... Jakožto Čech bych v Nacistickém Německu byl podřadný člověk, samotná ideologie měla vést k tomu, abychom byli jako podlidé postupně zlikvidováni.... V tomhle měla komunistická diktatura vcelku výhodu – pokud člověk nepocházel ze důležitých feudálních či buržoazních kruhů a choval se jako správný nový člověk, měl docela slušnou šanci nebýt zlikvidován, na rasu nehledě (mno, Židé to měli těžké i pod bolševiky, antisemitismus tam jen kvetl...). Nacizmus holt lidi rovnou rozdělil, na jejich postoji nezáleželo, v čemž byl méně "svobodný". Na druhou stranu pokud jste byli příslušníci správné rasy, byli jste mnohem svobodnější než kdokoliv v SSSR. Zlatý fašismus v Itálii ;-)Skrýt celý příspěvekNik nie je úplne bez viny a určite by sme na každého za II.SV našli. Faktom však je, že tá "veľká" 2.SV začala "rozparcelovaním" strednej Európy medzi ZSSR a Nemeckom, kde si obaja ...Zobrazit celý příspěvek
Nik nie je úplne bez viny a určite by sme na každého za II.SV našli. Faktom však je, že tá "veľká" 2.SV začala "rozparcelovaním" strednej Európy medzi ZSSR a Nemeckom, kde si obaja vymedzili "dvorčeky" a oba režimy brutálne okupovali "pridelené" oblasti v rokoch 1939-1941). To, že "technicky" zaútočili Nemci skôr je len formalita, reálne boli agresori (nerátam nejaké bezvýznamné Slovensko) dvaja - ZSSR a Nemecko. Pokým brutálne postupy nemeckej armády sú celkom známe, tak tie sovietske už menej. Vojaci ČA bez milosti likvidovali napr. každého "ozbrojeného" Poliaka na svojom území - v praxi často deti s vreckovými nožíkmi !! Píšu o tom i dnešní ruskí autori a táto kapitola ruských dejín mapujú dobrí historici, ale samozrejme takáto literatúra nie je "in".... v reále víťazí propaganda a Rusi tvrdia, že všetko bolo ináč .... za všetko môže "zlý" západ s Poľskom a pokusy o opravu odbíjajú s "pochopením", že oni "vedia" , že u nás sa učia také "bludy". Pomoc pre ZSSR bola "bezvýznamná" a západ vlastne bojoval s Hitlerom.
Nie je náhoda, že Stalin je síce sem-tam formálne kritizovaný, ale napr. v dokumentoch o Barbarose je jeho negatívna úloha vodcu mohutnej ,ale nekompetentným vedením totálne neefektívne vedenej ČA "decentne" prehliadaná a opakuje sa klasický nezmysel "prekvapenia". Dodnes riešia oficiálni historici "rébus" ako mohla x-krát mohutnejšia ČA utrpieť také katastrofálne straty od násobne slabšieho protivníka.Skrýt celý příspěvekinfi, zrovna o odhodlání Čechů a Slováků bránit svou vlast a položit za ni klidně i život v předvečer "Mnichova" není nejmenší důvod pochybovat. Že to Beneš podepsal a obranu ...Zobrazit celý příspěvek
infi, zrovna o odhodlání Čechů a Slováků bránit svou vlast a položit za ni klidně i život v předvečer "Mnichova" není nejmenší důvod pochybovat. Že to Beneš podepsal a obranu neumožnil, je jiná věc.Skrýt celý příspěvek
Vy mudrlanti nastudujte si co zabrali rusi na aku hranicu sa vlastne vratili :) Len si zabrali naspat uzemie ktore im poliaci zabrali po tom co nanovo zniklo polsko po prevej ...Zobrazit celý příspěvek
Vy mudrlanti nastudujte si co zabrali rusi na aku hranicu sa vlastne vratili :)
Len si zabrali naspat uzemie ktore im poliaci zabrali po tom co nanovo zniklo polsko po prevej svetovej a co robili poliaci s rusmi ...
Plus aka bola politicka situacia pred vojnou atd.Skrýt celý příspěvekRiMr71: možná trochu spoluzahájili :-) , ale určitě ukončili. Rusáky nemusím, ale realisticky, zrovna tohle jim ubírat není úplně objektivní. Byli přepadeni ano, zahnali Němce ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71: možná trochu spoluzahájili :-) , ale určitě ukončili. Rusáky nemusím, ale realisticky, zrovna tohle jim ubírat není úplně objektivní. Byli přepadeni ano, zahnali Němce zpátky - ano. Takže na vítěznou přehlídku mají nárok. Že je to jen pozlátko pro šolichání jejich imperiálního myšlení, na který už nárok nemají, jo to asi pravda bude. Ale nebuďte na ně tak zlý a neupírejte jim přehlídky a parády k 2 sv. válce. ve které prostě nesli hlavní tíhu, ať se nám to dnes líbí, nebo nelíbí.Skrýt celý příspěvek
Cernakus - a preto ze sa dovtedy nikomu nepodarilo taky utok prezit, tak sa nemozno cudovat tym, ktory sa na tradicny vysledok spoliehali a situaciu dlhodobo vyhrocovali. Ale sa ...Zobrazit celý příspěvek
Cernakus - a preto ze sa dovtedy nikomu nepodarilo taky utok prezit, tak sa nemozno cudovat tym, ktory sa na tradicny vysledok spoliehali a situaciu dlhodobo vyhrocovali. Ale sa zjavne prepocitali a potom museli narychlo zasahovat, ked hrozilo, ze rok po zniceni najvacsej obrnenej armady sveta napadnuty kompletne vypali rybnik tym, co ho planovali zomliet pomocou ineho nepriatela.
Rimr - a to si mali rusi pockat az kym hitlerovske vojska nepodmania cele Polsko a nedostanu sa az na hranicu Ruska, kde si urobia opevnene pozicie a po zotaveni Rusko napadnu? USA vedu vojny po celom svete, aby nemuseli viest vojny doma a to proti nim ani ziadna regulerna armada nebojuje, nieto este najvacsia obrnena armada sveta... USA by isto cakali az kym by nepriatel dobyl celu Kanadu, alebo Mexiko, to iste...Skrýt celý příspěvekcernakus: Takhle začala Británie válku: 1.září 1939 v 04.45 hodin začíná německý útok na Polsko bez jakéhokoli vyhlášení války. 3.září 1939 Velká Británie a Francie vyhlašují ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus: Takhle začala Británie válku:
1.září 1939 v 04.45 hodin začíná německý útok na Polsko bez jakéhokoli vyhlášení války.
3.září 1939 Velká Británie a Francie vyhlašují Německu válku ( + Austrálie, Kanada, Indie, Nový Zéland ), USA zůstalo neutrální.
17.září 1939 vpád Sovětské armády do Polska.
Více zde: https://2-svetova-valka10.webn... Skrýt celý příspěvekhonzajc: WW2 samozřejmě zahájila vyhlášením války Británie. A nebo že by to byly USA námořní blokádou Japonska (válečný akt)? A nebo, že by to bylo Japonsko napadením ...Zobrazit celý příspěvek
honzajc:
WW2 samozřejmě zahájila vyhlášením války Británie.
A nebo že by to byly USA námořní blokádou Japonska (válečný akt)?
A nebo, že by to bylo Japonsko napadením Mandžuska?
A nebo to byla Francie nárokováním neférových a neakceptovatelných reparací po WWI?
Mimochodem, VVV byla hodně specifický konflikt. Útočník totiž na napadeného jel s úmyslem vyhladit do mrtě. V historii je jen velmi málo konfliktů s podobnou premisou a vždy dopadly blbě pro napadeného. Tento byl první, kde se to napadenému podařilo otočit, byť za strašlivou cenu.Skrýt celý příspěvekRiMr71: Nevšiml jsem si, že agresoři Británie a Francie, které válku nejen že spoluzahájili, ale dokonce ji vyhlásili, by se nějak styděli a konec WW2 neslavili. Rusáci ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71:
Nevšiml jsem si, že agresoři Británie a Francie, které válku nejen že spoluzahájili, ale dokonce ji vyhlásili, by se nějak styděli a konec WW2 neslavili. Rusáci mimochodem slaví konec Velké vlastenecké války, která je jen součástí WW2. Je to selektivní, ale holt Západní "spojenci" se moc ku pomoci SSSR nehnali (ostatně proto také vznikl pakt R-M) a tiše doufali, že skopčák za nepředstavitelně krvavou cenu rusa vyhubí a pak si anglosasíci rozparcelují kolabující Třetí říši i s jeho východním územím.
Ve WW2 není nikdo bez vady, zejména když na to budeš čumět dnešní optikou (v takovém případě jsme i my chování k Sudeťákům zahnali hodně za čáru a Mnichov si prakticky zasloužili).Skrýt celý příspěvekVšak má RiMr71 pravdu. A to není žádný flameware. Druhou světovou válku zahájilo hitlerovské německo spolu se stalinovským sovětským svazem napadením Polska. Však proto také rusové ...Zobrazit celý příspěvek
Však má RiMr71 pravdu. A to není žádný flameware. Druhou světovou válku zahájilo hitlerovské německo spolu se stalinovským sovětským svazem napadením Polska. Však proto také rusové nikdy neoslavují konec druhé světové (kterou spoluzahájili), ale konec velké vlastenecké války (= od napadení sovětů Hitlerem). Tyto holé fakta (které samozřejmě třeba Zaldostanov absolutně popírá) nemění nic na statečnosti sovětských (nejen) vojáků a na počtu jejich obětí (jak počtu padlých sovětů, tak počtu padlých Poláků, které oni napadli s Hitlerem). Takže nehádejme se o tom co jsou fakta a vzdejme čest hrdinům ať jsou odkudkoliv a zavražděným civilům taky odkudkoli.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...