Vojenská přehlídka na Rudém náměstí

Tank T-34/85 na Rudém náměsti na letošní vojenské přehlídce; větší foto / Kremlin.ru, CC BY 4.0

9. května na Rudém náměstí proběhla tradiční každoroční vojenská přehlídka na oslavu Dne vítězství – 73. výročí porážky nacistického Německa ve druhé světové válce. Porážka nacistického Německa je nejvýznamnější událost v ruské historii a také současný hlavní narativ ruské státnosti.

Sovětský svaz během druhé světové války ztratil přes 23 milionů vojáků a civilistů, jde o více než třetinu z celkově 62,5 milionu padlých. Jen při osvobozováni Československa padlo 150 000 Sovětů.

 


 

Vítězství v druhé světové válce, v Rusku nazývané jako Den vítězství (Děn' Pobédy), je nejvýznamnější událost v ruské historii, která formulovala a stále formuje mimo jiné ruské kolektivní myšlení, národní soudržnost a emotivitu Rusů, vztah Rusů k Evropě a USA, společnost, kulturu, politiku (včetně zahraniční) nebo postavení ruské armády ve společnosti.

 

Den vítězství je také jedním z hlavních narativů ruské státnosti, chceme-li „současné ruské mytologie“ o morální (svaté) nadřazeností Rusů nad okolním světem – tedy „my“ (v právu) vs. „oni“ (v neprávu). Tento narativ současné vedení Ruska udržuje při životě, mimo jiné každoroční vojenskou přehlídkou na Den vítězství, která má bez pochyby globální dopad na veřejné mínění. Faktem je, že tento narativ velmi dobře funguje, tak není žádný racionální důvod ho měnit. Navíc mytologické příběhy a vlastní narativ potřebuje každá země.

 

Letošní přehlídky se podle ruského ministerstva obrany zúčastnilo 13 000 mužů a žen, 159 kolových a pásových vozidel a 75 vrtulníků a letadel. Kromě oslav konce druhé světové války letošní přehlídka také oslavila sté výročí od založení Rudé armády (1918).

 

Největšími hvězdami přehlídky byly zřejmě stíhačky páté generace Su-57, nová vozidla podpory tanků BMPT Terminátor a modernizované stíhací letouny MiG-31K s hypersonickými střelami Kinžal.
 

Na samotnou přehlídku se zúčastněné jednotky připravují již od prosince předešlého roku, nyní tedy od prosince 2017. Po nácviku pochodu ve svých posádkách se jednotky v březnu přesouvají do moskevské oblasti, kdy se společně připravují na přehlídku. Týden před přehlídkou pak probíhá noční nácvik, včetně průjezdu techniky, přímo v moskevských ulicích.
 

Největší pozornost na přehlídce poutá tradičně ruská obrněná technika. Jako vždy v čele zástupu vojenské techniky vyráží legendární druhouválečný střední tank T-34/85, doprovázen vlajkonoši na terénních čtyřkolkách.
 

Na přehlídce nesměly chybět tři vyvíjené platformy obrněných vozidel, které mají v budoucnu tvořit páteř ruských pozemních sil. Jde o kolové obrněné vozidlo K12 Bumerang, pásové bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25, tank T-14 Armata, resp. těžká pásová platforma Armata, a nová samohybná houfnice 2S35 Koalicija-SV.

 

Přehlídku odstartoval ruský ministr obrany Sergej Šojgu kontrolou nastoupených jednotek.

 

Mezi nově zaváděná kolová vozidla do ruské armády patří transportéry Typhoon K a taktická obrněná vozidla Typhoon K-53949. Pozornosti by neměly uniknout ani militarizované civilní pick-upy UAZ-23632-148-64, které budou tvořit hlavní dopravní prostředek nově budovaných ruských superlehkých brigád.

 

Zájem vzbuzovalo zaváděné vozidlo podpory tanků BMPT Terminátor, které ruská armáda po 15 letech vývoje zavedla do výzbroje. V tomto případě však není jasné, zda ruská armáda má skutečně zájem nakoupit velké počty těchto vozidel, nebo nákupem „pouze“ podporuje exportní šance tohoto stroje.

 

Na přehlídce nesměla chybět ani klíčová obrněná technika, která tvoří současnou páteř ruské armády – samohybné houfnice 2S19 Msta-S, modernizované tanky T-72B3 a T-90, bojová vozidla pěchoty BMP-3, kolové obrněnce rodiny BTR-80/82 nebo taktická obrněná vozidla Tigr.

 

Ruská vzdušně výsadková vojska na přehlídku přivezla výsadková bojová vozidla BMD-4M a obrněné transportéry BTR-MDM Rakuška.

 

Nechyběly ani páteřní prostředky protivzdušné obrany, jako S-400 “Triumf”, Buk-M2, Tor-M2U, arktický Tor-M2DT nebo Pancir-S1.

 

Vojenská přehlídka v roce 2018

 

Mezi technologicky nejzajímavější novinky patřil odminovací robot Uran-6 a robotický tančík Uran-9 – oba robotické systémy již prošly nasazením v Sýrii. V Sýrii byl také nasazen nový ruský bezpilotní letoun Korsar a bezpilotní vrtulník Katran. Oba drony slouží především pro průzkum, ale v budoucnu mohou také provádět údery vzduch-země.

 

Na přehlídce nesměl chybět výkvět ruského letectva a ruského leteckého průmyslu. Zejména šlo o vyvíjené stíhačky Su-57 a letouny, tvořící současnou páteř ruského letectva – taktické bombardéry Su-24 a Su-34, bitevní stroje Su-25, víceúčelové stíhačky Su-35S, Su-30SM, MiG-29 (včetně MiG-29SMT) a záchytné vylepšené stíhačky MiG-31BM a speciálně upravené MiG-31K se střelami Kinžál.

 

Diváci si také prohlédli trojici strategických bombardérů Tu-160, Tu-95MS a Tu-22M/M3, letecký tanker Il-78 a strategický dopravní stroj Il-76MD. Plejádu vojenské techniky uzavíraly vrtulníky, jako obří dopravní Mi-26, střední dopravní Mi-8 a bitevní Mi-28N, Ka-52 a Mi-35.

 

Dlužno dodat, že řada techniky předvedena na přehlídce není oficálně přijata (neprošla vojskovými zkouškami) do výzbroje ruské armády. Například tanky T-14, vozidla Kurganěc-25, Bumerang nebo stíhačky Su-57 budou tvořit relevantní sílu v ruské armádě/letectvu až za deset let. Další, jako je například BMPT Terminátor, je pravděpodobně pořizován „jen“ kvůli podpoře exportu, a vlastně i kvůli podpoře vojensko-ekonomické diplomacie Ruska.

 

V každém případě tyto „detaily“ pro výsledný efekt (směrem k zahraničnímu publiku) přehlídky, tedy pro vyvolání  „fascinace“, „úžasu“ a „strachu“, nejsou nikterak podstatné. Ašak možná to jsou právě ty důvody, proč by měly Spojené státy uspořádat vlastní vojenskou přehlídku, jak veřejně navrhuje americký prezident Donald Trump...

Zdroj: BMPD, Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská hypersonická střela vzduch-země Kinžal

Ruský prezident Vladimír Putin 1. března v tradičním každoročním projevu ke svému národu mimo jiné ...

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá nové střely země-vzduch 40N6 s doletem 400 km. ...

Postrach pěchoty BMPT Terminátor ve výzbroji ruské armády

Ruská armáda oficiálně zavedla do výzbroje vozidlo palebné podpory BMPT (Bojevaja Mašina Podděržki ...

Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • flanker.jirka
    13:52 12.05.2018

    Jirosi: v tom mám stále jasno, k bombardování jsem se vyjádřil v momentu z 11.5. 23:00 pro dzordze. ...poukazoval jsem na to, že bylo vedeno na prumyslovou a dopravní ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi: v tom mám stále jasno, k bombardování jsem se vyjádřil v momentu z 11.5. 23:00 pro dzordze.
    ...poukazoval jsem na to, že bylo vedeno na prumyslovou a dopravní infrastrukturu říše, nikoliv, že by primárním zájmem byly města.Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    13:16 12.05.2018

    Předně je třeba konečně druhou světovou válku chápat tak jak se vyvíjela a nikoli jako fotbalové utkání, kde se píská začátek i konec. Pro Rusko je začíná válka až v roce 1941, pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Předně je třeba konečně druhou světovou válku chápat tak jak se vyvíjela a nikoli jako fotbalové utkání, kde se píská začátek i konec. Pro Rusko je začíná válka až v roce 1941, pro Polsko v roce 1939, pro Československo už v roce 1938. Pokud bych měl přijmout nesmírně populární novinku, že SSSR rozjel válku vlastně stejnou měrou jako Německo, co potom chudák oběť Polsko. Právě Polsko, mělo jako první pakt s Hitlerem o neútočení, právě Polsko zastupovalo nacistické Německo ve spojených národech, a jako první země si společně s Třetí říší rozparcelovala první nacistickou oběť a to nás. Je snad tedy Polsko odpovědné za začátek druhé světové války, byl to spojenec Německa? Spojenec co vlastně dostal co zasloužili??? Pokud ne, pak je věčné omílání patku o neutočení mezi SSSR a Třetí říší coby aktu spojenectví jen nechutným pokrytectvím...krom toho, SSSR nebyla jako spojenci Německa, vyhlášena válka (čímž tedy startuje to magické datum, po kterém začala světová válka a před nímž byl hluboký mír) ze strany Francie a Velké Británie - což je další záhada, když šlo o spojence. Polsko jako oběť a začátek druhé světové mě dlouhodobě irituje, jinde ano, ale proč u nás? Kde vše začalo mnohem dříve a jeden z agresorů ve spolupráci s Hitlerem bylo právě Polsko, které o rok později "jen" zažilo to samé, včetně "hodného" souseda, co si chtěl taky ukousnout.Skrýt celý příspěvek

  • Nadšenec
    13:07 12.05.2018

    Mňa fascinuje názor ozývajúci sa hlavne z Českej republiky, že Slovensko zradilo ČSR. Slovensku bola sľúbená v Clevlandskej dohode federatívnosť, v Pitsburskej bola okresaná na ...Zobrazit celý příspěvek

    Mňa fascinuje názor ozývajúci sa hlavne z Českej republiky, že Slovensko zradilo ČSR. Slovensku bola sľúbená v Clevlandskej dohode federatívnosť, v Pitsburskej bola okresaná na vlastný snem a reálne sme dostali Vavru Šrobára. Kto koho radikálnym Čechoslovakizmom zradil je očividné. Myslím si, že Slováci boli tak isto ako Česi a Moravania ochotný brániť republiku. To že ju Beneš odovzdal a situácia sa vyvinula tak, že sme si mali vybrať medzi vazalským štátom a Uhorskom
    1. nie je naša vina
    2.Čo by ste si vy, bratia Česi a Moraváci, čo nás fašistami nazývate vybrali?

    Ďalej tu je nazývanie Slovenska ako agresora pri útoku na Poľsko. Poľsko bolo agresorom Poľsko-Československých konfliktov od roku 1918 kedy napádalo územnú celistvosť našej republiky a popieralo stáročne stálu hranicu. Slovensko pôvodne malo poskytnúť iba zázemie na útok a keď bolo nečakate pár dní pred ním opýtané o vojenskú pomoc kto sa divý že vyhovelo.
    Tiež si z územia obsadeného Haliča ponechalo iba malé územie Hornej Oravy a Horného Spiša, aj keď mohlo získať podstane viac. Toto územie bolo práve to územie, o ktorom píšem vyššie. Tiež mi pripadá korektné podotknúť, že sa Slovenskej armáde nekladol podstate žiadny odpor a že obyvatelia považovali slovenské jednotky ako osloboditeľov, najmä Goralské, ktoré bolo Poľskou vládou považované za národne neprebudených Poliakov. Časť tohoto obyvateľstva chcela ostať v SR resp. v ČSR aj po vojne.

    O inom je už samozrejme slovenský útok na Sovietský zväz, ktorým si Slovenská republika zničila celkom dobré zahraničné vzťahy s VB, ktorá sa po ňom priklonila k exilovej a bezmandátovej vláde bezkulečníka BenešaSkrýt celý příspěvek

  • misanex
    13:04 12.05.2018

    flanker.jirka: a to meni na veci co? Soveti a nacisti byli jedno a to same, jejich rezimy se lisily pouze tim, koho vrazdit (rasa vs. spolecenska trida) a mnozstvim (soveti ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka: a to meni na veci co? Soveti a nacisti byli jedno a to same, jejich rezimy se lisily pouze tim, koho vrazdit (rasa vs. spolecenska trida) a mnozstvim (soveti vyhrali, zejmena v masovem vrazdeni jinych sovetu - zvladli toho vyrazne vic nez nacisti).
    Meni to nejak vec, ze SSSR pomohl nacistum zesilit dost, aby zacli valku? Ze byl ve 2.sv.v. zjevnym a nepopiratelnym agresorem (ne, Francie, Britanie, USA nebyli)? Ze kdyby je Hitler nenapadl, mozna by mu pomahali jeste roky...
    Jinak hezky jste vynechal Zimni valku - ale vlastne taky strategicka vec, ja zapomnel, zpetne zabirani uzemi Polska jako "vraceni se ke korenum" - do toho se pocita Katyn?
    Znovu rikam, mezi nacisti a sovety nebyl temer zadny rozdil - tak proc by sakra mez Zapad spolupracovat s jednim masove vrazdicim rezimem (SSSR)? To jsem tedy nepochopil.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    12:15 12.05.2018

    damik, nehodlám omlouvat Rusy, nicméně z jejich pohledu to bylo spíš vyřizování si účtů se sousedy. Proto také Češi netrpěli sovětskou nadvládou tolik jako Poláci, Ukrajinci či ...Zobrazit celý příspěvek

    damik, nehodlám omlouvat Rusy, nicméně z jejich pohledu to bylo spíš vyřizování si účtů se sousedy. Proto také Češi netrpěli sovětskou nadvládou tolik jako Poláci, Ukrajinci či Pobaltí (zvládli jsme to ovšem dohnat vlastní aktivitou, aneb papažštější než papež bychom si mohli dát na prezidentskou standardu). Komunismus jako takový byl ovšem internacionální ideologie bez rasových předsudků (tedy až na ty Židy, že jo...). Naproti tomu Němci měli v základu své nacistické ideologie nadřazenost nad ostatními rasami a chovali se podle toho. Čili ten rozdíl byl a byl poměrně zásadní. Ony ani gulagy nebyly rovnocenné vyhlazovacím táborům. Samozřejmě to nebyla selanka nýbrž pracovní lágry s šílenými podmínkami. Ovšem ta "sociální jistota" plynových komor tam prostě chyběla.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    11:59 12.05.2018

    flanker.jirka: Tak se rozmysli, buď jsme byli součástí Raichu. A pak i Škodovka a další byli legitimní cíl bombardovaní. Na stejné úrovni jako cíle na Slovensku. Nebo, jsme nebyli ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka: Tak se rozmysli, buď jsme byli součástí Raichu. A pak i Škodovka a další byli legitimní cíl bombardovaní. Na stejné úrovni jako cíle na Slovensku. Nebo, jsme nebyli na stejné úrovni, ale pak tu ani nemohla řádit Ruská okupační moc.

    Nehodnotil sem chování vojáků jako jednotlivců. Těžko si řadový voják domů z války odveze soustruh....Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    11:46 12.05.2018

    Damik: je to jak píšete, jen bych si dovolil zmínit fakt, že by, místo omlouvání, měli němci platit. Přece jen materiální a lidské škody, které Evropě napáchaly byly značné a to že ...Zobrazit celý příspěvek

    Damik: je to jak píšete, jen bych si dovolil zmínit fakt, že by, místo omlouvání, měli němci platit. Přece jen materiální a lidské škody, které Evropě napáchaly byly značné a to že jim někdo reparace odpustil, ještě neznamená, že je nemohou zaplatit. To je ovšem pouze o charakteru, pořádek dělá přátele.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    11:44 12.05.2018

    Jirosi: neopomínáte trochu i "kolaboraci" západu a našich sousedních států při obsazování Čech a Moravy v 39. roce? Západ s Němci přestal být kamarád až 3. 9. 1939. A ve 40. roce ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi: neopomínáte trochu i "kolaboraci" západu a našich sousedních států při obsazování Čech a Moravy v 39. roce? Západ s Němci přestal být kamarád až 3. 9. 1939. A ve 40. roce po tom co západ předvedl musel vědět i takový tupec jako Stalin, že další na řadě budou oni. Anexe pobaltí je neomluvitelná, ale pořád skončíme u toho, že vždy si bude silnější strana s tou slabší dělat co chce a kdy chce, pokud bude vědět, že si na tom nevyláme zuby. Tak to je co svět světem jest a ještě dlouho to bude. Je to vidět i na současných konfliktech. Historicky si rusové s pobaltím taky užili své, neustálé rozepře mezi poláky, litevci a rusy pohybovaly hranicemi stále.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    11:38 12.05.2018

    Jirosi: proč "jako v Raichu?" Vždyť mi byli součásti Raichu. Obsazování cizího území armádou je vždy spojeno s nešvary a zločiny, vždy to odpovídá kulturnímu etosu z jaké armády ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi: proč "jako v Raichu?" Vždyť mi byli součásti Raichu. Obsazování cizího území armádou je vždy spojeno s nešvary a zločiny, vždy to odpovídá kulturnímu etosu z jaké armády pochází. Rusové sem táhli vyrovnat účet, kteří si sami němci otevřeli v 41. roce. A pochybuji, že by tehdy rusové moc rozlišovali mezi obyvatelstvem, polovina lidí v čechách a na moravě v té době buď byla německé národnosti nebo měla německé přijmení.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    11:21 12.05.2018

    Miroslav: "Jirosi: Ak američania bombardovali ciele v ČS aby nepadli do rúk rusom tak potom nechápem prečo v roku 1945 bombardovali Rusi napríklad Nitru. Pripájam krátky ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav: "Jirosi: Ak američania bombardovali ciele v ČS aby nepadli do rúk rusom tak potom nechápem prečo v roku 1945 bombardovali Rusi napríklad Nitru. Pripájam krátky článok."

    Však to je přesně to na co sem narážel... Mně je jedno kdo nás bombardoval, byla válka a bylo potřeba ji vyhrát. Ale někteří si tu stále vykládají selektivní historii.

    flanker.jirka: "Miroslav: trochu při tom zapomínáš na které straně aktivně stálo Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, vždyť se tyto státy přidaly ke státům OSY!"

    Podle toho jak se tu chovala rudá armáda, co brala vše co nebylo přibité jako v Raichu, nás ani SSSR nepovažoval za stát co se osvobozoval, ale spíše obsazoval.

    "aktivity mezi SSSR a Německem jsou tu hodně zmiňované. Co v tu dobu dělal demokratický západ proti nacistům? ...... Pokud zmíníte aktivní obsazení pobaltí, "

    No, pobaltí bylo obsazováno v období 16.6.-21.6. 1940, tedy v době kdy už válka v Evropě byla v plném proudu. Takže co dělal západ? Bojoval... Co dělal východ kolaboroval.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    11:18 12.05.2018

    KOLT: RiMr žádnou selektivitu nepředvedl. Jen poukázal na docela dobře známý fakt, že Rusové ve značné většině nejsou schopni přiznat svůj podíl na 2. světové válce. Vsjo. ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT:
    RiMr žádnou selektivitu nepředvedl. Jen poukázal na docela dobře známý fakt, že Rusové ve značné většině nejsou schopni přiznat svůj podíl na 2. světové válce. Vsjo. Netvrdí, že Rusové za ni mohou vůbec nejvíc nebo že by v ní v určité době také nebyli oběti.
    A pokud jde o to máslo, tak Češi zase mají velký problém přiznat, že jejich chování k menšinám (všem, nejen německé, ale dokonce i slovenské) v rámci meziválečného Československa nebylo zrovna příkladné (byť na Němce, Rusy ani Poláky nemáme). A že jsme porušili několik slibů, které jsme dali spojencům i těm menšinám, které se týkaly právě postavení menšin v RČS. A že mezinárodní arbitráž ohledně území s převahou menšin jsme odsouhlasili už v době formování se Republiky, takže Mnichov nebyl nějaký z prstu vycucaný konstrukt. A že to Beneš posral od A do Z, za což (a za likvidaci demokracie v Československu, jež vyvrcholila v únoru 48) jsme pro něj schválili tu hovadinu 292/2004.
    A ne, nejsem flagelant, nepovažuji český příspěvek ke vzniku 2. světové války za až tak zásadní (podle mě by si Hitler, potažmo i Němci bez něj našli jinou záminku). Ale nemám problém si přiznat, že nejsme čistí jak lilie.

    Perfektne napsano, diky.Skrýt celý příspěvek

  • damik
    10:01 12.05.2018

    >> chování Němců za 2. světové války především ke slovanským a pobaltským národům bylo kvalitativně zásadně odlišné od všeho ostatního, co se do té doby v našem kulturním okruhu ...Zobrazit celý příspěvek

    >> chování Němců za 2. světové války především ke slovanským a pobaltským národům bylo kvalitativně zásadně odlišné od všeho ostatního, co se do té doby v našem kulturním okruhu vyskytlo

    Ja moc velky rozdil mezi chovanim Nemcu a Rusu nevidim. Jen snad ze Rusove zabyli o par milionu lidi vic, zacali treba na Ukrajine o 20 roku drive. Jeste neskoncili a co ted delaji na Ukrajine je snad uplne stejne. A hlavne ze se jeste za nic neomluvili. Takovi Nemci se omlouvaji kazdy rok ...

    https://en.wikipedia.org/wiki/...

    In 1940 and the first half of 1941, the Soviets deported a total of more than 1,200,000 Poles in four waves of mass deportations from the Soviet-occupied Polish territories.Skrýt celý příspěvek

  • theo
    09:43 12.05.2018

    My sme dokonca vyhlásili vojnu aj USA . To museli mať dobrý matroš k
    zhuleniu , alebo len robili čo Adolf povedal .

    My sme dokonca vyhlásili vojnu aj USA . To museli mať dobrý matroš k
    zhuleniu , alebo len robili čo Adolf povedal .

  • flanker.jirka
    09:41 12.05.2018

    misanex: aktivity mezi SSSR a Německem jsou tu hodně zmiňované. Co v tu dobu dělal demokratický západ proti nacistům? Francie a Británie také obchodovaly s Němci dokud to jen šlo, ...Zobrazit celý příspěvek

    misanex: aktivity mezi SSSR a Německem jsou tu hodně zmiňované. Co v tu dobu dělal demokratický západ proti nacistům? Francie a Británie také obchodovaly s Němci dokud to jen šlo, obdobně i firmy z USA, které musely obcházet nařízení a přesto jim to za tu srandu stálo.
    Pokud zmíníte aktivní obsazení pobaltí, tak se podívejte jak se chovaly koloniální mocnosti jinde ve světě. Účel anexe pobaltí by vám mohl být z hlediska strategie obrany zřejmý, pokud dokážete použít mapy.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    09:41 12.05.2018

    flanker.jirka: Na jar 1945 bolo Slovensko a Rumunsko na strane ZSSR

    flanker.jirka: Na jar 1945 bolo Slovensko a Rumunsko na strane ZSSR

  • flanker.jirka
    09:34 12.05.2018

    Miroslav: trochu při tom zapomínáš na které straně aktivně stálo Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, vždyť se tyto státy přidaly ke státům OSY!

    Miroslav: trochu při tom zapomínáš na které straně aktivně stálo Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, vždyť se tyto státy přidaly ke státům OSY!

  • Miroslav
    09:24 12.05.2018

    Jirosi: Ak američania bombardovali ciele v ČS aby nepadli do rúk rusom tak potom nechápem prečo v roku 1945 bombardovali Rusi napríklad Nitru. Pripájam krátky článok... Stovky ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi: Ak američania bombardovali ciele v ČS aby nepadli do rúk rusom tak potom nechápem prečo v roku 1945 bombardovali Rusi napríklad Nitru. Pripájam krátky článok...

    Stovky bômb a tisícky zničených budov. To je bilancia bombardovania Nových Zámkov, ktoré je považované za najničivejší letecký útok na území dnešného Slovenska počas druhej svetovej vojny. Mesto, ktoré bolo v tom čase súčasťou Maďarska, sa na prelome rokov stalo terčom troch mohutných bombardovaní americkými leteckými silami. Bývalému prednostovi Mestského úradu v Nových Zámkoch Petrovi Ághovi sa priamo v Národnom archíve USA podarilo zistiť, že dôvodom na bombardovanie mesta bol strategický význam železničnej stanice. Má dve depá pre lokomotívy a niekoľko dielní a opravovní a je schopné obslúžiť značné množstvo prepravy. Pre jeho strategické umiestnenie vo vzťahu k východnému frontu je tento uzol jedným z najvýznamnejších cieľov, ktorým sa zásobuje nepriateľ na ruskom fronte, uvádza sa v rozkaze Veliteľstva 456. brigády amerického letectva.

    Bombardovanie z lietajúcich pevností
    Prvé dva kobercové nálety vykonali v októbri 1944 desiatky ťažkých bombardérov typu B-17 Flying Fortress a B-24 Liberator sprevádzané stíhačkami P-51 Mustang. Podľa originálu policajného hlásenia, ktorý je uložený v Mestskom múzeu J. Thaina v Nových Zámkoch, dopadlo na mesto 7. októbra 1944 približne 600 až 700 bômb. Boli to trhacie, zápalné, plynové a svetelné bomby asi 100- až 200-kilogramových kalibrov, uvádza sa v dokumente.

    bomb2_r4038_res.jpg
    Nové Zámky po jednom z náletov.

    O týždeň neskôr, 14. októbra, americké lietadlá zhodili na mesto ďalších 96 ton výbušnín v podobe viac ako 400 bômb. Lietadlá celkom zničili oblasť v okolí železničnej stanice a železničnú kolóniu. Na území rušňového depa bolo napočítaných 364 bombových kráterov. Zničených bolo 40 rušňov s 1370 naloženými vagónmi.

    Takmer zrovnané so semou
    Najtragickejšie bolo tretie bombardovanie 14. marca 1945, keď americké letectvo zhodilo na mesto viac ako 150 ton trhavých bômb. Mnohé z nich padali do stredu mesta, kde zabili stovky civilistov. Podľa dobových dokumentov mnohé obete nebolo možné vôbec identifikovať a bolo ich toľko, že sa na výrobu rakiev museli požívať aj dosky z drevených plotov.

    Po troch ničivých náletoch boli Nové Zámky takmer zrovnané so zemou. Z pôvodných 3394 domov bolo zničených 2023. Za obeť padli prakticky všetky historické budovy mesta, ktoré sa zrútili priamo pri bombardovaní, alebo boli poškodené do takej miery, že museli byť po vojne zbúrané. Pri výbuchoch bômb a v troskách budov zahynulo približne 2000 obyvateľov mesta, spolu s vojakmi a ďalším civilistami sa však počet obetí odhaduje až na 4000 ľudí.

    Na Nitru útočili bombardéry 2. ukrajinského frontu
    Tragické bombardovanie zažili 26. marca 1945 aj obyvatelia Nitry. V ten deň na mesto útočili bombardéry 5. leteckej armády 2. ukrajinského frontu. Mesto v tom čase nebolo chránené protilietadlovou obranou a pretože zlyhala aj hlásna služba, lietadlá prileteli nad Nitru bez akéhokoľvek varovania. Po ôsmej hodine ráno už na centrum mesta padali bomby. Zničených bolo približne 50 budov, ďalších 300 bolo poškodených. Pri nálete zahynulo takmer 350 ľudí. K veľkému počtu obetí prispelo aj to, že k útoku došlo v čase, keď sa v Nitre konali trhy. Cieľom bômb mali byť ustupujúce nemecké vojská, ktoré však v čase náletu už v meste neboli. Ruský útok tak z vojenského hľadiska vyznel ako celkom zbytočný. Spôsobil však obrovské škody na majetku a zabil stovky civilistov. Počas bývalého režimu sa preto o tejto etape oslobodzovania Nitry nemohlo otvorene hovoriť. Sovietske vojská vstúpili do mesta prakticky bez boja 30. marca 1945.Skrýt celý příspěvek

  • theo
    09:18 12.05.2018

    Zabúdate na jeden fakt - Curzonová línia z r. 1918 , kde boli Rusku pridellene presne tie územia , ktoré si zabralo v 39 . To že Poľsko a jeho expanzívna politika voči susedom a ...Zobrazit celý příspěvek

    Zabúdate na jeden fakt - Curzonová línia z r. 1918 , kde boli Rusku pridellene presne tie územia , ktoré si zabralo v 39 . To že Poľsko a jeho expanzívna politika
    voči susedom a situácia v Rusku neumožňovali zabratie území pridelenými
    mocnosťami dohody v 18 roku po ukončení 1 SV. Pilsudský bol rovnako dobyvačný
    ako nemci . A Poľsko malo dohodu z Adolfom daleko pred ZSSR . Vytrvalé odmietanie spolupráce západných krajín z ZSSR malo následok pakt Molotov-Ribentrop . To či zabratie území bolo správne alebo nie nehodnotím, ale dávať
    vinu za vznik 2 SV rovnako Memecku a ZSSR je choré . To že Poľsko zabralo
    územia na Slovensku a v Čechách , budeme tvrdiť , že je za rozpútanie 2SV
    vinné Poľsko. Nakoniec pri útoku na Poľsko sme si my zobrali nazad od Poľska
    obce oravy a to sme akože rozpútali 2SV.
    Poľsko sa nikoľkokrát stalo obeťou svojej vlastnej špinavej politiky .
    Aj dnes by chcelo hrať hlavnú úlohu v strednej Európe a to že sa v Poľsku
    cvičili majdanovci , ktorých oni sami začínajú nenávidieť je len ďalší prípad
    stralenia do vlastnej nohy poľskej nenávistnej politiky voči Rusku , ktorú elity v
    USA využívajú k vlastnému prospechu.
    Zbrane sa predávajú zbrojárske akcie rastú a karavána ide dalej.
    Spolupráca a nie konfrontácia sú jediná cesta ako sa vyhnúť konfliktom.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    08:56 12.05.2018

    Američané bombardovali Plzeň, aby se tamní podniky nedostaly do rukou Sovětů. Jejda, lepší vtip jsem už dlouho neslyšel....

    Američané bombardovali Plzeň, aby se tamní podniky nedostaly do rukou Sovětů. Jejda, lepší vtip jsem už dlouho neslyšel....

  • KOLT
    08:55 12.05.2018

    ARES, perfektně vystiženo a napsáno! Naprosto souhlasím, že jakkoliv nebylo soužití národností (a nejen v Brně) nikdy úplně pohodové, chování Němců za 2. světové války především ...Zobrazit celý příspěvek

    ARES, perfektně vystiženo a napsáno!

    Naprosto souhlasím, že jakkoliv nebylo soužití národností (a nejen v Brně) nikdy úplně pohodové, chování Němců za 2. světové války především ke slovanským a pobaltským národům bylo kvalitativně zásadně odlišné od všeho ostatního, co se do té doby v našem kulturním okruhu vyskytlo. Snad jen ti Židé už to "znali", protože se tak k nim chovali skoro všichni skoro vždycky.

    Závěr komentáře pak tesat do kamene.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 8