Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruslan Puchov / BMPD

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of Strategies and Technologies) a členem Veřejné rady ruského ministerstva obrany. V minulých týdnech a měsících Puchov v několika rozhovorech popsal dopad protiruských sankcí, stav ruského zbrojního obchodu a „provokativně“ okomentoval americký raketový útok na Sýrii.

Ruský export zbraní

CAST kromě své poradní činnosti pro ruské ministerstvo obrany a ruský vojenský průmysl vydává nejrůznější analytické publikace a vede známé ruské blogy BMPD a Periskop 2. Veřejná rada ruského ministerstva obrany, která sdružuje civilní odborníky a bývalé vojáky, rovněž poskytuje ruskému ministerstvu obrany rady a expertízy.

 

 

V únorovém rozhovoru pro ruský web Fontanka Puchov popsal stav ruského vojenského exportu, který je nejen významným zdrojem příjmů ruského státního rozpočtu, ale také klíčovým (ne-li nejvýznamnějším) politickým nástrojem ruské zahraniční geopolitiky.
 

Podle Puchova patří Rusku v exportu zbraní za Spojenými státy druhé místo. Nicméně v nejbližší době Rusko aspoň na čas předběhne Francie, které se v poslední době podařilo zajistit několik obřích zbrojních kontraktů, jako jsou dodávky stíhaček Rafale do Egypta, Kataru a Indie.
 

Podle Stockholmského institutu pro výzkum míru (SIPRI) v roce 2016 Spojené státy vyvezly zbraně za 217 miliard dolarů a Rusko za 26 miliard dolarů. Podle Puchova ale metodika měření vývozu institutu SIPRI je zcela nepoužitelná pro vyčíslení skutečné výše exportu zbraní. Problém je, že SIPRI používaný dolar není americký, ale jedná se o uměle stvořenou měnovou jednotku, jednoduše nazývanou dolar, která však není zafixována k žádné skutečné měně.
 

SIPRI jednoduše každé vojenské technice (různé typy vozidel, letadel, vrtulníků atd.) přiřadí fixní částku ve své smyšlené měně, sečte počet vyvezené techniky a následně vyjádří hodnotu vývozu. Taková metodika tedy slouží pouze k vyjádření poměru vývozu (nebo trendu) mezi jednotlivými zeměmi, nikoliv k vyjádření skutečné hodnoty vývozu zbraní. Navíc SIPRI nezohledňuje vývoz vojenské elektroniky, modernizačních řešení, náhradních dílů nebo služeb. Ve výsledku tak SIPRI například silně nadhodnocuje čínský a německý vývoz, ale naopak podhodnocuje ruský, britský nebo izraelský.
 

Podle CAST roční světový obchod se zbraněmi dosahuje 90 miliard dolarů, z toho Rusko v posledních letech ročně vyváželo zbraně v hodnotě 14 až 15,3 miliardy dolarů. Podíl Ruska je tedy 16 až 17 % na celosvětovém ročním obchodu se zbraněmi.
 

Zjistit skutečnou hodnotu vývozu amerických zbraní není podle Puchová možné, protože Washington neposkytuje úplné statistiky. Spojené státy vyvážejí zbraně přes tři různé programy – vláda/Pentagon, průmysl/ministerstvo zahraničí a vývoz nadbytečných použitých zbraní.
 

Roční statistiky existují podle Puchova pouze pro první program (vláda/Pentagon) – americká vláda ročně zajistí prodej zbraní za 10 miliard dolarů. V případě amerického ministerstva zahraničí existuje pouze údaj, podle kterého ve fiskálním roce (FY) 2017 Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci (DSCA) schválila potenciální vývoz zbraní za 75,9 miliardy dolarů (ve FY 2016 to bylo 33,6 miliardy dolarů). V této částce jsou ale i nerealizovatelné obchody a také obchody, které jsou rozdělené do mnoha let. 

 

Mezi schválené programy DSCA pro FY2018 patří například možný prodej stíhaček F-16 na Slovensko nebo UH-1Y Venom pro ČR.

 

Roste konkurence  

Dle Puchova ruský vývoz rostl až do roku 2013 a poté se ustálil na výše uvedené hodnotě. Další růst ruského vývozu se již nepředpokládá, protože ruské trhy jsou nasycené. Navíc Čína dokáže plnit nároky svých ozbrojených sil vlastními silami a Indie se v posledních letech politicky přiklonila ke Spojeným státům. Další klíčový zákazník Venezuela se zase potýká s existenční krizí.

 

Na trhu se zbraněmi se navíc objevují další konkurenti. K tradičním vývozcům zbraním (USA, Rusko, Francie, Izrael a Spojené království) se v posledních letech přidala Čína, Jižní Korea a Turecko.
 

Proti ruskému vývozu působí také americké sankce, s kterými je podle Puchova spojen tlak Washingtonu na potenciální zákazníky, aby nekupovali ruské zbraně. V některých případech však sám ruský průmysl svým počínáním zklamal a následně ztratil zákazníky.

 

„Například v polovině minulé dekády jsem osobně viděl s jakým nadšením mladí indičtí důstojníci čekali na začátek dodávek palubních stíhaček MiG-29K. A po několika letech jsem sledoval, jak toto nadšení bylo nahrazeno nejprve zklamáním a v posledních dvou nebo třech letech podrážděním. Protože během provozu firma MiG nedokázala poskytnout normální poprodejní podporu svých letadel. Mladí důstojníci v této době vyrostli, nyní povýšili a někteří z nich nyní určují vojensko-technické směřování Indie,“ uvedl Puchov.

 

Ve výběrovém řízení indického námořnictva na nákup 57 palubních stíhaček tak není ruský MiG-29K ani jedním z kandidátů. O dodávku se utká Franice s USA.

 

Na druhé straně pro ruský vývoz zbraní hraje několik karet. Velký počet konfliktů prospívá ruskému vývozu – v roce 2015 se Irák stal po Indii největším příjemcem ruské vojenské techniky. Také šok alžírského vedení z evropského bombardováni Libye z roku 2011 přispěl k rychlejšímu nákupu ruských zbraní.
 

Avšak i v případě Alžírská měl ruský průmysl, resp. opět firma MiG, podle Puchova problémy. Alžírsko kvůli špatné kvalitě výroby (některé součástky letadel byly z 90. let) vrátilo do Ruska stíhačky MiG-29SMT a místo toho objednalo stroje Su-30MKA. Alžířané se tak začínají údajně dívat po evropských výrobcích zbraní.

 

Zbraně nejsou na válčení

Dále Puchov ve svém rozhovoru připomněl, že státy často kupují zbraně ne kvůli boji. „Ve většině případů skutečné vojenské motivy k nákupu zbraní nemusí vždy dominovat. Velmi důležité jsou další motivace průmyslové, technologické, politické, korupční,“ říká Puchov.

 

Například Brazílie koupila stíhačky Gripen hlavně proto, aby získala přístup ke švédským technologiím a vytvořila si vlastní vojenský letecký průmysl. Země Perského zálivu zase pomocí vojenských nákupů si zajišťují bezpečnostní záruky ze Spojených států, Británie a Francie.
 

„Chtějí poděkovat. Chtějí dát úplatek. Všimněte si, jak lhostejné jsou evropská a americká média, nemluvě o politických elitách, k otázce lidských práv v Saúdské Arábii nebo Kataru,“ uvádí Puchov.

 

Puchov však dodává, že prodeji ruský zbraní do zemí Středního východu, mimo jiné do Saúdské Arábie, pomohlo Ruské angažmá v Sýrii. Nikoliv však pro, jak média a Kreml mylně uvádí, díky úspěchu ruských zbraní na bojišti, ale kvůli tomu, že Rusko se ukázalo garantem bezpečnostních záruk, stejně jako je USA, Velká Británie nebo Francie. Nyní Katar a Saúdská Arábie vidí, že stojí za to „poděkovat“ skrze nákup zbraní Rusku. Rijád prozatím „poděkoval“ Moskvě vojenskými zakázkami za tři miliardy dolarů, mimo jiné dohodou o lokální výrobě Kalašnikovů v Saúdské Arábii. 

 

Puchov dále upozornil, že ruské zbraně kupují země, které chtějí provádět nezávislou zahraniční obrannou politiku. „V některých případech může být tato politika silně protiamerická. Jako v případě Číny. Naopak Malajsie a Indonésie neprovádějí protiamerickou politiku, jsou to ale země, které sledují nezávislou politiku, proto kupují zbraně od různých zemí,“ vysvětlil Puchov.

 

Dle Puchova je proto nově (resp. staronově) nezbytně nutné se při vývozu zbraní soustředit spíše na vojenské a politické cíle, nikoliv na komerční, protože díky sankcím skončilo mírové soužití mezi Ruskem a USA. „Vojensko-technická spolupráce by se měla stát nástrojem pro oslabení americké vojenské a vojensko-politické hegemonie ve světě,“ dodal Puchov s tím, že Moskva by měla například přehodnotit členství Ruska v režimu kontroly vývozu raketových technologií.

 

Na závěr rozhovoru Puchov okomentoval příklon Indie ke Spojeným státům. Rusko musí údajně počkat, dokud nebude Indie, a podle Puchova jistě bude, zklamána ze spolupráce s Američany. „Američané potřebují Indii pouze jako protičínský nástroj. Spojené státy nepotřebují rovné partnery, pouze satelity nebo vazaly, a rovný partner není jistě ani Indie,“ myslí si Puchov.

 

Ruští turbopatrioti vs. Puchov

V souvislosti s Puchovem stojí za zmínku jeho komentář k americkému raketovému útoku, za který sklidil kritiku od tzv. ruských (podle vlastních slov) “turbopatriotů“. Jurij Selivanov na webu Vojenské obzory napadl Puchova, že jde na ruku Američanům, když jednak znevažuje ruské zbraně a také údajně (a hůře) ospravedlňuje americkou vojenskou přítomnost v Sýrii. 

 

Podle Puchova díky nízké výšce letu Tomahawků nemají systémy jako S-300 a S-400 příliš šancí Tomahawky zachytit, protože jsou určeny zejména pro boj s letadly.  

 

„Při přiblížení k cíli mohou být střely s plochou dráhou letu zachyceny Pancirem [systém PVO krátkého dosahu - pozn. red.], ale ten nezničí více než tři nebo čtyři střely. Jeden americký torpédoborec je však schopen vypustit 70 Tomahawků najednou,“ uvedl několik dní před americkým útokem Puchov a dodal, že Američané počítají i s ruskými systémy radioelektronického boje.

 

Ruské ministerstvo zahraničí přišlo po americkém útoku poněkud s bizarním prohlášením (na základě „dobrozdání“ syrských úřadů), že syrské protivzdušné obraně (PVO) se podařilo sestřelit 71 ze 102 útočících raket. V některých případech, jako při údajném americkém útoku na vojenské letiště, tak musel být zastaralá syrská PVO 100% úspěšná, jak proti Tomahawkům, tak proti nízko letícím stealth střelám s plochou dráhou letu (JASSM-ER).

 

„Obecně platí, že podle našeho názoru informace o údajných 71 sestřelech jsou zjevně nadhodnoceny (pravděpodobně mnohokrát) a nelze je brát vážně, a to zejména s ohledem na celkovou zastaralost velké části výbavy syrské protvzdušné obrany,“ uvedl po útoku Puchov.

 

Puchov také v inkrimovaném rozhovoru na webu Argumenty a fakta uvedl, že ostrá slova ruského velvyslance v Libanonu Alexandera Zasypkina byla upravena Hizballáhem. Zasypkin měl uvést, že při případném raketovém úderu Rusko zasáhne místa, odkud byly střely vypuštěny.
 

Dle Puchova však Hizballáh, tedy libanonské křídlo íránských Revolučních gard, které potřebují Sýrii kvůli svému boji s Izraelem, původní neutrální vyjádření velvyslance „okořenil“,  západní média (Fox News) ještě dále překroutila a následně již takto nově dramaticky znějící vyjádření začala přebírat všechna západní média.

Puchov kritiku Selivanova na blogu BMPD s komentářem otiskl a do tagů pod článek připojil slova „idiot“ a „blázen“. „Dílo [Selivanova  - pozn. red.] je typickým příkladem rostoucí schizofrenie v některých kruzích ‚vlasteneckých‘ internetových válečníků, skákajících ve stylu jejich ukrajinských protějšků,“ reagoval na svou kritiku Puchov.

 

Názor Armádních novin
V kontextu toho, co říkal Puchov je nutné si uvědomit, že ruské angažmá v Sýrii má skutečně především ukázat, že Rusko dokáže svým spojencům zajistit bezpečnostní záruky. To umožní navázat vojensko-politcké vztahy (skrz prodej zbraní) především se zeměmi, které jsou velkými vývozci (nebo se jedná o klíčové transférní země) ropy a zeního plynu. Rusko tak může ovládat světové ceny ropy a plynu, což mu zajistí především příjmy do státního rozpočtu a pokračování „společenské smlouvy“ mezi Kremlem a vlastními obyvateli ‒ Rusové se budou mít čím dál lépe a nebudou tlačit na výměnu politického vedení země.
Naopak americký útok měl v očích ostatních států (ale i obyčejných Rusů), v duchu „teorie her“, ukázat, že Rusko nelze považovat za garanta bezpečnosti, ale pouze USA, Francii a Spojené království.

 

Zdroj: Vojenské obzory, Argumety a FaktaBMPD, BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská hypersonická střela vzduch-země Kinžal

Ruský prezident Vladimír Putin 1. března v tradičním každoročním projevu ke svému národu mimo jiné ...

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá nové střely země-vzduch 40N6 s doletem 400 km. ...

POLEMIKA: Souboj Ruska a Západu o Libanon na pozadí Sýrie

Nerealizovaná ruská vojenská smlouva s Libanonem je jedním z mála obchodně-vlivových projektů ...

Modernizace ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov

Podle ruského deníku Kommersant ruské ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se Spojenou loďařskou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • rasto12
    01:03 09.05.2018

    Miroslav: prodávat zbraně na dluh (jako v Sýrii a podobně) taky není řešení. Sice zbrojovky jedou a lidi mají práci, ale z našeho pohledu, státy kam vyváželo ČSSR zbraně, nám za ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav:
    prodávat zbraně na dluh (jako v Sýrii a podobně) taky není řešení. Sice zbrojovky jedou a lidi mají práci, ale z našeho pohledu, státy kam vyváželo ČSSR zbraně, nám za ně pořád dluží a splacení v nedohlednu. Na dluh, si dnes může dovolit vyvážet zbraně jen Čína a USA, Rusko už tak nějak nee.
    ps. jinak docela zajímavý článek (byť s názory se dá nesouhlasit).



    Miroslav, a ako spláca ročnú dotáciu Izrael ?Skrýt celý příspěvek

  • vlasto
    21:15 03.05.2018

    Tak Rusko musí byť v očiach arabského sveta vcelku atraktívnym bezpečnostným garantom. Obzvlášť po tom, čo pred pár rokmi, ako garant územnej celistvosti Ukrajiny, Ukrajinu ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak Rusko musí byť v očiach arabského sveta vcelku atraktívnym bezpečnostným garantom. Obzvlášť po tom, čo pred pár rokmi, ako garant územnej celistvosti Ukrajiny, Ukrajinu napadlo. No nekúp to! :)Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    20:42 03.05.2018

    Rozhodne nie. - Keby áno, už by mali vytvorenú aj maďarskú mutáciu stránky a maďarskú dcérsku divíziu, ktorá by ho ponúkala. Tak ako na Slovensku 4x4 Gerlach a 4x4 ...Zobrazit celý příspěvek

    Rozhodne nie.
    - Keby áno, už by mali vytvorenú aj maďarskú mutáciu stránky a maďarskú dcérsku divíziu, ktorá by ho ponúkala. Tak ako na Slovensku 4x4 Gerlach a 4x4 Fox.
    http://www.zetorengineering.eu...
    - Wolfdog vznikol v čase, keď ešte neboli známe maďarské zámery na oživenie pásov.
    - Maďarsko si niečo také ako Wolfdog samé zrejme vyrobiť nedokáže. Už vyše 70 rokov nevyrobili obrnené pásové vozidlo. Maximálne 4x4:
    - za socíka - http://lazarbibi.blog.hu/2016/...
    - dnes - http://gammatech.hu/komondor/... Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    19:43 03.05.2018

    PavolR: Tak si říkám, zda ten Zetor necílí s Wolfdogem právě tímto směrem. Pokud nabídnou Maďarům, že si je budou moct vyrábět doma sami, tak vlastně proč ne. Myslím že oživení ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR:
    Tak si říkám, zda ten Zetor necílí s Wolfdogem právě tímto směrem. Pokud nabídnou Maďarům, že si je budou moct vyrábět doma sami, tak vlastně proč ne. Myslím že oživení zbrojního průmyslu je i zde velice zajímavé téma. Přeci jen už koupili licenci na ruční zbraně od CZUBSkrýt celý příspěvek

  • PavolR
    17:55 03.05.2018

    Tesil: Z 8 vrtuľníkov Mi-24, čo boli odoslané do Ruska koncom minulého roka, sa prvé 4 mali vrátiť v apríli a ďalšie 4 v júli, potom, keď bude všetko v poriadku, budú do Ruska ...Zobrazit celý příspěvek

    Tesil:
    Z 8 vrtuľníkov Mi-24, čo boli odoslané do Ruska koncom minulého roka, sa prvé 4 mali vrátiť v apríli a ďalšie 4 v júli, potom, keď bude všetko v poriadku, budú do Ruska poslané na modernizáciu ďalšie 4 stroje.

    A iba taká zaujímavosť: nový maďarský minister vlastibrany, generálplukovník Tibor Benkő, je známym odporcom vyradenia BMP-1 z výzbroje Maďarskej vlastibrany a presadzuje čo najskoršie znovazavedenie pásových BVP (nehovoriac, že chcú do roku 2026 vytvoriť ťažkú brigádu). ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    17:05 03.05.2018

    Ne že by Rusové slavili jeden úspěch za druhým,ale přece jen občas něco prodají státům jenž jsou členy aliance.Důležitější jsou zlepšené vztahy se Saúdskou Arábií.Ta v rámci zemí ...Zobrazit celý příspěvek

    Ne že by Rusové slavili jeden úspěch za druhým,ale přece jen občas něco prodají státům jenž jsou členy aliance.Důležitější jsou zlepšené vztahy se Saúdskou Arábií.Ta v rámci zemí OPEC vlastně hájí zájmy USA tím,že trvá na platbách v USD což je pro Spojené státy životně důležité.
    Přes rozdílný pohled na válku v Sýrii uzavřely oba státy několik dohod.Toto je pro Rusy
    přece jen úspěch.
    Co se týká východní Evropy tak snad Maďarsku budou nebo už modernizovali bitevní vrtulníky.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    10:13 03.05.2018

    Marthy: Od Trumpovho nástupu mal už Asad vyše roka, aby pochopil, koľká bije a zariadil sa podľa toho. Za ten čas prítomnosť Iránu skôr zosilnela, čiže s tým podľa mňa Asad buď ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy:
    Od Trumpovho nástupu mal už Asad vyše roka, aby pochopil, koľká bije a zariadil sa podľa toho. Za ten čas prítomnosť Iránu skôr zosilnela, čiže s tým podľa mňa Asad buď nič robiť nechce, alebo už ani nemôže, lebo sa dostal do takej miery závislosti a asi aj z vedúcich pozícii už boli poodstraňovaní ľudia, ktorí by o zmenu kurzu stáli.

    Míša: Keď už, tak rozhodne pád z okna ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Míša
    09:41 03.05.2018

    Má nedůvěra v systém PVO v Sýrii byla zase na místě. Sice někteří jásali nad úspěchy rusů-Syřanů, ale kdeže v odstupu času tyto zázraky jsou. Ovšem pravdu, co skutečně ještě ...Zobrazit celý příspěvek

    Má nedůvěra v systém PVO v Sýrii byla zase na místě. Sice někteří jásali nad úspěchy rusů-Syřanů, ale kdeže v odstupu času tyto zázraky jsou. Ovšem pravdu, co skutečně ještě "očesali"(k počtu raket, na obou stranách) jsme se nedověděli. Jenže pokud tento "rebel" hovoří otevřeně, bojím se, že již dlouho hovořit nebude, pro milovníky totality-bude to autonehoda, nebo bude přepaden?Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    09:32 03.05.2018

    PavolR-Co se týká Iránu,možná si i Asad uvědomuje že úzká spolupráce s nimi (např.voj.základny)jemu i Sýrii spíš uškodí.Dovedl mě k tomu třeba poslední útok Izraele na Iránskou ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR-Co se týká Iránu,možná si i Asad uvědomuje že úzká spolupráce s nimi (např.voj.základny)jemu i Sýrii spíš uškodí.Dovedl mě k tomu třeba poslední útok Izraele na Iránskou základnu v Sýrii-podle všeho Syrská PVO snad ani nezareagovala,zatímco při útocích na Syrské cíle se tvrdě brání (nakolik úspěšně už je na jinou debatu).Přijde mi jako by v Sýrii krom války probíhala taky komplikovaná diplomacie,možná se Asad snaží omezit vliv Iránu v Sýrii,i když že by je chtěl zcela hodit přes palubu to asi ne.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    07:49 03.05.2018

    Musím súhlasiť s Pavlom. Pokiaľ hovoríme o predaji zbraní do Sýrie tak zaplatené nemusia byť len peniazmi. Sýria dokáže Rusku ponúknuť niečo čo je viac ako peniaze a to je pocit ...Zobrazit celý příspěvek

    Musím súhlasiť s Pavlom. Pokiaľ hovoríme o predaji zbraní do Sýrie tak zaplatené nemusia byť len peniazmi. Sýria dokáže Rusku ponúknuť niečo čo je viac ako peniaze a to je pocit vplyvu a podiel na globálnej politike. Rusko nepochybné má ambície byť minimálne regionálnou veľmocou a toto je cesta. Preto je Asad a jeho zotrvanie také dôležité. Asadov koniec by znamenal ďalšiu porážku ktorú si Rusko dovoliť nemôže.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    07:38 03.05.2018

    Marthy: Investície v tomto prípade ber čert (hoci na tom Rusko nie je hospodársky najlepšie), no tu už ide aj o udržanie si legitimity v samotnom Rusku. Pád Asada by znamenal ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy:
    Investície v tomto prípade ber čert (hoci na tom Rusko nie je hospodársky najlepšie), no tu už ide aj o udržanie si legitimity v samotnom Rusku. Pád Asada by znamenal opustenie Sýrie a zábery na ruské lode opúšťajúce Tartus by mali podobný efekt ako zábery na ruské jednotky opúšťajúce Afganistan. Plus nijako nevykecateľné medzinárodné poníženie.
    Vtip je ale v tom, že Rusko Asada neudrží, ani keby sa pretrhlo, dokiaľ bude ten zároveň spojencom Iránu. Tým pádom USA rovnako principiálne nemôžu opustiť scénu, kým Izrael nebude pred ďalším posilňovaním Iránu v regióne zabezpečený. A ako by to nestačilo, ak Kim podpíše mier a zmierni sa napätie v Kórei, môže USA nasmerovať všetku svoju pozornosť a kapacity na Irán.Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
    05:55 03.05.2018

    A kolik si Amíci vydělají prodejem zbraní všem těm svobodným demokratickým džihadistyckým armádám skrze třetí země ?

    A kolik si Amíci vydělají prodejem zbraní všem těm svobodným demokratickým džihadistyckým armádám skrze třetí země ?

  • rasto12
    00:34 03.05.2018

    Predpokladám, že práve preto sa aj Rusko angažuje v Sýrii. Samozrejme, že to nie kvôli nejakému citu k zodpovednosti či spravodlivosti. Taká sranda niečo stojí ale určite je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Predpokladám, že práve preto sa aj Rusko angažuje v Sýrii. Samozrejme, že to nie kvôli nejakému citu k zodpovednosti či spravodlivosti. Taká sranda niečo stojí ale určite je to výborný spôsob ako niečo predať a urobiť výcvik posádkam v ostrom nasadení či otestovať zbrane. Okrem nejakého PR ruskej mocenskej politiky samozrejme. Ono keď vie niekto v srabe, tak kúpi aj starý S-200 za cenu S-400.

    Nie, to sa na to zle pozeráte, keď je niekto v srabe tak sa začne na neho útočiť.Skrýt celý příspěvek

  • rasto12
    00:26 03.05.2018

    Predpokladám, že práve preto sa aj Rusko angažuje v Sýrii. Samozrejme, že to nie kvôli nejakému citu k zodpovednosti či spravodlivosti. Taká sranda niečo stojí ale určite je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Predpokladám, že práve preto sa aj Rusko angažuje v Sýrii. Samozrejme, že to nie kvôli nejakému citu k zodpovednosti či spravodlivosti. Taká sranda niečo stojí ale určite je to výborný spôsob ako niečo predať a urobiť výcvik posádkam v ostrom nasadení či otestovať zbrane. Okrem nejakého PR ruskej mocenskej politiky samozrejme. Ono keď vie niekto v srabe, tak kúpi aj starý S-200 za cenu S-400.

    Rasti, v Sýrii je to fakt pre to, že Rusko má k Sýrii svoje záujmy ,ale nie niečo predať ale niečo udržať . To , že sa predáva je sekundárne, ale je to tam.Skrýt celý příspěvek

  • rasto12
    00:15 03.05.2018

    "Rusko stratilo všetky trhy v stredne a východnej Európe vrátane Ukrajiny. Južná Amerika je buď napojená na USA alebo ide o štáty s ekonomickým problémom. Na Afrike ešte nikto ...Zobrazit celý příspěvek

    "Rusko stratilo všetky trhy v stredne a východnej Európe vrátane Ukrajiny. Južná Amerika je buď napojená na USA alebo ide o štáty s ekonomickým problémom. Na Afrike ešte nikto nezbohatol, Čína sa v rámci predstavy o pozícií globálnej veľmoci snaží o vývoj vlastných zbraní alebo nakupuje v menšom pre získanie technológie, India sa už radšej obracia na Európu alebo USA. V strednej a južnej Ázii sú krajiny buď v ekonomickom rozvrate alebo kupujú zbrane americké. Veľa možností už Rusko nemá."

    Pozor. Východná Eúropa už dávno nekupuje Ruské zbrane. Alebo inak. Nejdem rozoberať kde sú Ruské zbrane, ich deriváty , ich súčiastky, ich technológie... Sú možno u Japoncov, možno u Kórejcov, možno u Indov, možno u Pakistáncov...Turkov. Kupujú ich , ale mimo mainstrimu.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    23:50 02.05.2018

    Rase Čína si dosť dáva pozor pri exporte svojich zbraní aby neprerobila. Ak lacno či skoro zadarmo exportuje zbrane niekam, tak vždy tam kde má svoje dlhodobé záujmy a kde si ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase

    Čína si dosť dáva pozor pri exporte svojich zbraní aby neprerobila. Ak lacno či skoro zadarmo exportuje zbrane niekam, tak vždy tam kde má svoje dlhodobé záujmy a kde si môže nejakú krajinu, či niekoho nejakým spôsobom zaviazať a využiť v ďalšej ekonomickej a politickej expanzii. Samozrejme, nie vždy sú úspešní, ale tam kde sa angažujú tak zväčša úspešne rozširujú vplyv - to je hlavne Afrika, ale i Venezuela, Sýria a pod.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    23:38 02.05.2018

    Predpokladám, že práve preto sa aj Rusko angažuje v Sýrii. Samozrejme, že to nie kvôli nejakému citu k zodpovednosti či spravodlivosti. Taká sranda niečo stojí ale určite je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Predpokladám, že práve preto sa aj Rusko angažuje v Sýrii. Samozrejme, že to nie kvôli nejakému citu k zodpovednosti či spravodlivosti. Taká sranda niečo stojí ale určite je to výborný spôsob ako niečo predať a urobiť výcvik posádkam v ostrom nasadení či otestovať zbrane. Okrem nejakého PR ruskej mocenskej politiky samozrejme. Ono keď vie niekto v srabe, tak kúpi aj starý S-200 za cenu S-400.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    22:52 02.05.2018

    Rase-Ty systémy S-300 které Rusko dodá do Sýrie (prý už jsou na cestě)údajně Syřané dostanou zdarma-pokud ano tak bůhví kolik zbraní a munice už Rusko dodalo Syřanům zadarmo.Jestli ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase-Ty systémy S-300 které Rusko dodá do Sýrie (prý už jsou na cestě)údajně Syřané dostanou zdarma-pokud ano tak bůhví kolik zbraní a munice už Rusko dodalo Syřanům zadarmo.Jestli je to pravda tak Rusko vsadilo na vítězství Asada (vládních jednotek) a jeho setrvání u moci opravdu hodně a jen tak ho padnout nenechají.Kdyby Asad padl vše co Rusové investovali v Sýrii vyletí oknem.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    22:09 02.05.2018

    Miroslav: prodávat zbraně na dluh (jako v Sýrii a podobně) taky není řešení. Sice zbrojovky jedou a lidi mají práci, ale z našeho pohledu, státy kam vyváželo ČSSR zbraně, nám za ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav:
    prodávat zbraně na dluh (jako v Sýrii a podobně) taky není řešení. Sice zbrojovky jedou a lidi mají práci, ale z našeho pohledu, státy kam vyváželo ČSSR zbraně, nám za ně pořád dluží a splacení v nedohlednu. Na dluh, si dnes může dovolit vyvážet zbraně jen Čína a USA, Rusko už tak nějak nee.
    ps. jinak docela zajímavý článek (byť s názory se dá nesouhlasit).Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    22:01 02.05.2018

    Ono sú tie rebríčky naozaj len orientačné. Jednak mnohé položky sú skryté, niektoré položky štáty nepriznávajú (napr. ruský "export" zbraní pre ukrajinských "opolčencov"). Tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono sú tie rebríčky naozaj len orientačné. Jednak mnohé položky sú skryté, niektoré položky štáty nepriznávajú (napr. ruský "export" zbraní pre ukrajinských "opolčencov").
    Tak isto to skreslujú pohyby kurzov - ruský rubel je toho najlepším príkladom.

    Čo sa týka poznámky AN - samozrejme Rusko ani teoreticky nemôže "ovládať ceny ropy a plynu" - môže len participovať v spolupráci s OPEC-om, ktorého váha ja však stále menšia a menšia a jeho vplyv sa do cien ropy prenáša dosť obmedzene.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2