Velmoci a multipolarita II

Podpis rusko-čínské plynové dohody. Foto: Wikipedia Commons
Podpis rusko-čínské plynové dohody. / Wikipedia Commons

Přetahování států o území, přístup k surovinám, kontrola nárazníkových oblastí či sfér vlivu je odvěkým motorem dějin. Mocenské posilovaní v uzavřených systémech, jakým planeta Země zcela určitě je, představuje zpravidla hru s nulovým součtem. Těžko se vlk nažere a koza zůstane celá. Takové nastavení má samozřejmě silný konfliktní potenciál, což potvrzují dějiny. Původně vyšel článek na blogu On War | On Peace.

Nejvýznamnější soupeření dneška se odehrává na ose Západ – Východ. Tento díl seriálu představuje Východ, který má ambice a čím dál víc se mu daří prosazovat své vize uspořádání mezinárodního systému.

Na východě svitá?

V současnosti jediným reálním vyzyvatelem, který disponuje prostředky a vůlí otřást mocí Západu, je rusko-čínsky blok. Ten označuji trochu zjednodušeně jako Východ. Sdílí se Západem několik zajímavých podobností.

Oba bloky tvoří dva mocenské póly, přičemž jeden z aktérů výrazně zaostává za svým kolegou. Obdobně si slabší pól prošel historickou etapou, kdy byl nefalšovaným top hráčem světové ligy. Daný status je pro oba aktéry minulostí. Převažujícím pólům USA a Číně narostly velmocenské svaly relativně nedávno a rychle. Budoucnost obou leží v Pacifiku a na námořních obchodných cestách.

Od začátku ukrajinské krize se mediální i politická (když si na moment odmyslíme běžence a aktuální díl dramatu Grexit) pozornost soustřeďuje na Rusko. To podle kritiků oprašuje velmocenské ambice, napíná svaly a nebojí se použití hrubé síly pro zajištění svých zájmu v blízkém pohraničí. Obránci Ruska zase mluví o výsostně obranném charakteru jeho aktivit, kterými jen hájí svůj životní prostor a návrat na přirozené mocenské pozice.

Oba pohledy svědčí o tom, že poslední dobou Rusko mocensky posilovalo. To by nám mělo připomenout schopnost Ruska se opakovaně vypracovat z úplného dna do pozice, ve které disponuje nemalou mocenskou váhou a ambicemi. Je to jen 22 let, kdy bylo Rusko zemí, jejíž armáda střílela tanky do parlamentu, ve které zuřil separatismus prorostlý organizovaným zločinem a vládl nefalšovaný chaos.

Ekonomicky za tímto zmrtvýchvstáním stojí absolutní důraz na export ropy a plynu, což umožnilo bez velkých nákladu a rychle generovat enormní zisky. Je ale možné, že jsme svědky konce éry obrody a růstu.

Tragická demografická situace, nízká cena ropy, propad ekonomiky a maximálně nejistý úspěch celní unie netvoří právě nejlepší základy pro naplnění velmocenského statusu. Na místě je proto očekávat zamrznutí posilování Ruska, které bude okolnostmi tlačeno k větší pozornosti vnitřním problémům.

Z pudu sebezáchovy bude režim reprízovat lidový program postavený na leitmotivu dekadentního Západu, který dvojím metrem poškozuje matičku Rus. Ideologický program postavený na negaci si jistě bude udržovat popularitu i za hranicemi Ruska. Jen těžko postačí jako hodnotové pojivo, které by mohlo dlouhodobě sladit zájmy Číny a Ruska.

Probuzený drak

Jen málo témat zaměstnává hlavy analytiků tak jak buducnost Číny. Při její ekonomickém růstu, populaci, geografické poloze je na místě věnovat jí speciální pozornost. Ostatně i USA připouštějí, že právě země draka má potenciál dorůst na peer to peer či close peer to peer rivala. Silně pragmatický přístup v zahraniční politice, který se dá lakonicky shrnout slovy bussines first, ulehčuje zemi hašení surovinového hladu od Afriky, přes Blízký Východ, až po jihovýchodní Asii a Rusko.

Tradičně se za největší výhodu Západu považuje jeho zásadní náskok v oblasti vědy a technologií. Nejnovější americká vojenská strategie mezi nejvýznamnější faktory ovlivňující bezpečnostní prostředí řadí proliferaci technologií. Dovolím si tvrdit, že toto si dobře uvědomují zrovna v Číně. Legendární schopnost Číny je kopírovat technologie. To ukrajuje z technologického náskoku sice jen omezeně, ale stále představuje nezanedbatelnou výhodu.

Vývoj je nákladný, má mnohé úskalí a slepé uličky. Technologie se v průběhu času zefektivňují a dorůstají maxima svého využití. Zkopírovat technologicky hotový produkt má proto několik výhod, než se věnovat jeho vývoji. Čína je také silná v dnes zásadním odvětví – v informačních technologiích. Když budeme mluvit o gigantu Huawei (top producent telekomunikačních zařízení), nejvýkonnějším superpočítači světa Tianhe-2 či enormních schopnostech v kyberprostoru budeme zase hovořit o Číně.

Největší výzvy Říši středu čekají v rámci jej hranic. Ekologická degradace, dopady politiky jednoho dítěte, turbo urbanizace jsou výběrem těch viditelnějších problémů, které ohrožují stabilitu čínské společnosti. Zohlednit je třeba postupující nahrazovaní vyčerpané komunistické ideologie nacionalismem či vnitřní soupeřeni stranických a armádních frakcí.

V neposlední řadě je nutné si uvědomit naše vlastní limity v chápaní Číny. Ta je aktérem řídicím se principy vyvěrajícími z velice specifické kultury, mentality a politicko-strategické tradice. Reálná je proto hrozba zásadního nepochopení či přepočítaní se v otázkách pekingských zájmů.

Manželství z rozumu

Rusko a Čína nikdy nebyly a možno tvrdit, že nikdy ani nebudou přirozenými spojenci. Není to tak dávno kdy se na řece Ussuri a v dalších pohraničních oblastech v potyčkách střetly červená a čínská lidová armáda. Ne příliš zalidněný ale surovinově bohatý ruský dálný východ nemůže nebýt lákadlem pro zemi ze surovinovým apetitem Číny, srážka zájmu čeká také v souboji o vliv v postsovětských středoasijských republikách.

Pozornost si zasluhuje model fungovaní rusko–čínského partnerství. Symbolem odporu vůči Západu je Putin, ne čínský prezident. Rusko a ne Čína se prezentuje jako motor BRICS, celní unie, zastánce Sýrie či Iránu. Ruský režim tak vykazuje činnost, která imponuje obyvatelstvu a Čína má klid na řešení vnitřních problému a dotahovaní náskoku USA. Zajímavou otázkou je, jak dlouho bude ještě Číně vyhovovat tento stav a následná ochota Ruska hrát při silnějším partnerovi druhé housle.

Jak jsem už naznačil, rusko-čínsky blok absentuje jakékoliv ideové a hodnotové spojení, kterým disponuje euroatlantický blok. Současně ale ani jedna ze zemí samostatně nemůže pomýšlet na vychýlení vah mezinárodního pořádku ve svůj prospěch. Rusko a Čína se nevyhnutně potřebují, nespojuje je v zásadě nic víc než společný soupeř. Životaschopnost takových spojenectví si na historických analogiích zhodnotí už každý sám.

O pozicích a možnostech Indie či hlavních konfliktních liniích mezi bloky se dočtete v třetím a posledním pokračovaní miniseriálu Velmoci a multipolarita

Nahlásit chybu v článku


Související články

Korupce v Čínské lidové armádě

Armáda s největší počtem aktivního personálu na světě se otřásá pod řadou korupčních afér, které ...

Čína získá protivzdušné systémy S-400 Triumf

Rusko dodá do Číny neupřesněný počet protileteckých a protiraketových kompletů S-400 Triumf. ...

AHL: Nový čínsko-ruský těžký vrtulník

Firmy Ruské vrtulníky a čínská AVIC podepsaly rámcovou dohodu o společném vývoji těžkého dopravního ...

Velmoci a multipolarita I

Velmoci patří mezi nejvýznamnějších hráče mezinárodního dění. Jsou schopné formovat své okolí, měnit ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • logik
    12:40 05.08.2015

    Jinak, abych nerozmělnil podstatu speciální post, prosím o odpověď. Říkal jste, že Syřané mají práva dle LZPaS. Souhlasíte s tím, že střelbou na demonstraci ji byly ty práva ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak, abych nerozmělnil podstatu speciální post, prosím o odpověď.

    Říkal jste, že Syřané mají práva dle LZPaS. Souhlasíte s tím, že střelbou na demonstraci ji byly ty práva upřeny?

    A souhlasíte s tím, že dle §23 o ně tedy mohou usilovat třeba i silou?Skrýt celý příspěvek

  • logik
    12:39 05.08.2015

    semtam: čistá fakta, ve kterých nemluvíte pravu - definice "autokrat": samovládce, absolutní vládce,diktátor Takže děkuji, že jsme se konečně shodli, kdo Asad byl - do voleb ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam: čistá fakta, ve kterých nemluvíte pravu

    - definice "autokrat": samovládce, absolutní vládce,diktátor
    Takže děkuji, že jsme se konečně shodli, kdo Asad byl

    - do voleb v roce Sýrii 2014 byli z 24 usilujících kandidátů vpuštěni 3. Tedy nejsou demokratické

    - opozice v roce 2012 bojkotovala volby, protože Asad místo toho, co by jí dal volnou politickou soutěž (tzn. možnost pořádat meetingy, prostor v médiích atd...), tak ji dál potlačoval silou. Proč by mu měla dělat křoví?

    - To, že se Asad snažil aby měla všechna náboženství stejná práva je lež. Jinak by v převážně sunitském státu nevládli šiité.

    - z toho je jasné, že v Sýrii NENÍ parlamentní demokracie a Asad se o její zavedení nesnaží, stejně jako maúř- nebyla u nás před 89. Také tu byly volby....

    - Husajn po první válce v zálivu začal "islamizovatět", nebyl to sekulární diktátor

    - Asad neterorizoval žádnou skupinu - tedy kromě politické opozice, kterou zavíral do vězení, kromě většinových šiitů, kteří se nomli podílet na státní správě, kromě všech lidí bezdůvodným výjimečným stavem, kromě demonstrantů, kteří jak jste souhlasil měli dle LPZaS právo demonstrovat a on po nich stříle, nikoho neterorizoval. Svatý Bašár.

    ---

    " A práva žen vycházející z LZPaS opět v Sýrii oproti jiným muslimským zemí na špici. " - opět klasická demagogie, kdy vytáhnete jeden faktor z mnoha. Takže je jedno, když někde mučí politickou opozici, když tam mají ženy práva?
    A na špici není, Egypt, Turecko, Tunis a Alžír a dokonce i Irák (tam kde není IS, ale to je v Sýrii stejné) jsou s lidskými právy někde jinde. Nemučí tam vězně, nestřílejí tam po demonstrantech, je tam v podstatě funkční politická soutěž...

    "Ano, to je jistě chválihodné, ale pokud nebude spolupracovat se Syrskou armádou, tak to konec války nepřinese."
    - opět demagogie. Sílu porazit IS nemá jak Asad, tak FSA. Takže porazit IS ve skutečnosti musí zahraničí (stejně jako IS je dotován ze zahraničí) - takže je zcela irelevantní pod jakou vlajkou, nikoli že to musí být pod Asadovou.

    Jenže poražením IS konflikt neskončí, pořád tu je konflikt mezi Asadem a Kurdy + FSA. To, pod kterou vlajkou to bude rozhodne, kdo v tomto konfliktu zvítězí. A jak jsem ukázal
    - Asad je dlouholetý diktátor (=autokrat a s tím jste souhlasil)
    - Asad se ve skutečnosti o demokracii nesnaží.
    - Jelikož odpíral lidem práva v LZPaS, je viníkem války
    - naopak FSA dle §23 válčí zcela oprávněně
    Tedy ze dvou sil (FSA + Kurdové a Asad) není důvod nepomoci tomu, kdo ke svému boji má práva a ne viníkovi války.

    ----

    8b) A jak ty dodávky zbraní ze SA souvisí s tím, že USA do konfliktu v Sýrii v podstatě nezasáhli a výsledek je totální ...., takže evidentně USA nezvolili nejmenší zlo?Skrýt celý příspěvek

  • PlacKa
    12:25 05.08.2015

    Torong to vystihl a souhlas. Jen malá poznámka, ten přívlastek "mistr" manipulace ale k semtam nepatří, u mistra manipulace by ta manipulace tak nebila do očí.

    Torong to vystihl a souhlas. Jen malá poznámka, ten přívlastek "mistr" manipulace ale k semtam nepatří, u mistra manipulace by ta manipulace tak nebila do očí.

  • Torong
    11:09 05.08.2015

    Jistě, semtam je mistr manipulace a řečnických faulů. Dokud dokáže ohýbat fakta tak, aby to vyhovovalo jemu, OT nevadí, ale jakmile nemá kam uhnout, najednou OT velmi vadí a hraje ...Zobrazit celý příspěvek

    Jistě, semtam je mistr manipulace a řečnických faulů. Dokud dokáže ohýbat fakta tak, aby to vyhovovalo jemu, OT nevadí, ale jakmile nemá kam uhnout, najednou OT velmi vadí a hraje na city a odvolává se na čest a morálku.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    10:43 05.08.2015

    semtam: Ono SSSR se nerovná Rusko jak kdy, že? Když jde o územní nároky a sféry vlivu, tak se to vlastně trošku rovná a kontinuita tam je. No a když jde o nějaká ta zvěrstva, ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam: Ono SSSR se nerovná Rusko jak kdy, že?

    Když jde o územní nároky a sféry vlivu, tak se to vlastně trošku rovná a kontinuita tam je. No a když jde o nějaká ta zvěrstva, kterých se SSSR dopustil, tak se to v žádném případě nerovná a Stalin byl gruzínec a vůbec.

    Připojuji se ke Keltovi ale s tím, že na mě ani reagovat nemusíte.Skrýt celý příspěvek

  • Kelt
    10:06 05.08.2015

    semtame ty už člověče normálně úplně blouzníš, napsat --- "Saddám v posledních 10 letech vlády držel sekulární systém v zemi a Saddám by tu nebyl věčně, po něm by sice nastoupil ...Zobrazit celý příspěvek

    semtame ty už člověče normálně úplně blouzníš, napsat --- "Saddám v posledních 10 letech vlády držel sekulární systém v zemi a Saddám by tu nebyl věčně, po něm by sice nastoupil někdo z jeho větve, ale šlo by možná vyměnit embargo za nějaké reformy. Tím by mohl vzniknout regulérní sekulární stát s pokročilou demokracií."--- To je čisté blouznění. Rozesmál si mě tím, jak psychopati Udaj či Kusaj, po Saddamovi zavádí pokročilou demokracii. Saddamovi synové, to by byli nástupci v takové diktatuře, tak jako v Sýrii Bašár al-Asad. A právě Saddam Husajn přidal v roce 1990, před útokem na Kuwait, na iráckou vlajku nápis -- Allah akbar -- Pokud budeš nějak reagovat, PROBOHA zkroť svou grafománii.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    04:02 05.08.2015

    logik Ano jsme off topic, a jak vidno s tichým svolením redakce. Ovšem téma Ukr. jako off topic dělala vrásky adminovi AN, protože se to tu neustále řešilo. Krásně manipulujete, ...Zobrazit celý příspěvek

    logik

    Ano jsme off topic, a jak vidno s tichým svolením redakce. Ovšem téma Ukr. jako off topic dělala vrásky adminovi AN, protože se to tu neustále řešilo. Krásně manipulujete, ale já své slovo dodržím :)

    "Nicméně když už ho sem taháte: Sádám byl masový vrah, který po prohrané válce slíbil se podrobit kontrole na výrobu zbraní hromadného ničení - a tuto povinnost porušil.
    Také byste tak řval, kdyby se v 37 spojenci vrhli na Hitlera, že porušil mírové smlouvy?
    Jinak daleko větším přítelem sadáma bylo Rusko, což taktně zamlčujete..."

    Podle Vás, když někdo z nějakého důvodu nedodržíme smlouvu má být zastřelen? Hmm zajímavé. Doufám, že jste četl můj odkaz. tam se krásně popisuje jak SSSR a USA podporovali Saddáma a USA plácala Husajna po ramenou, když používal chem. zbraně.
    A SSSR se nerovná Rusko :DSkrýt celý příspěvek

  • semtam
    03:54 05.08.2015

    logik "A copak je možné, aby demokratická síla byla jednotná? Je nějaká demokratická společnost jednotná? Co to dokazuje? Jednotný je IS, v takových zřízeních se nosí jednota a ...Zobrazit celý příspěvek

    logik

    "A copak je možné, aby demokratická síla byla jednotná? Je nějaká demokratická společnost jednotná? Co to dokazuje? Jednotný je IS, v takových zřízeních se nosí jednota a uniformita. "

    Složení syrského parlamentu není jednotné, v Sýrii existuje demokracie i přímé volby hlavy státu. Problém u FSA je, že její nejednotnost není zapříčeněna (hlavně) demokratickými směry, ale hlavně islámskoradikálními směry. Proto USA omezili podporu.

    "Vy argumentujete výsledkama voleb 2012? A to nevíte, že je opozice bojkotovala? A také nevíte, že během těch voleb Asad dál útočil na opozici? Takže samozřejmě je nikdo jiný než Asad vyhrát nemohl? Když tam navíc v podstatě kandidovala národní fronta a jedna "jakobyopozice"?
    Nebo to víte, ale zkoušíte na mě demagogické argumenty? "

    Opozice bojkotovala volby a ani se jich neúčastnila. Zde je i vidět její zájem o Sýrii, než volby, tak je radši bojkotovat než riskovat porážku a radši válčit. Když opozice bojkotuje volby a tím i rysy demokracie, proč by Assad měl držet mír? Do Syrského parlamentu se dostali i nezávislí a dokonce v Sýrii je taková věc, že 30 míst v parlamentu mají mít ženy. To se možná mohamedánům moc nelíbilo a exilová opozice musí z něčeho žít ($), že ano.

    "A vždyť co jiného USA tím linkovaným zbrojním programem kde cvičí ozbrojence výhradně proti ISILu dělá?"
    Ano, to je jistě chválihodné, ale pokud nebude spolupracovat se Syrskou armádou, tak to konec války nepřinese.

    "To, že má zločinec (ano, člověk, co nechává střílet do demonstrantů je zločinec) popularitu z něj dělá méně zločince? A co znamená brát zřetel? Jako že když má diktátor nějakou podporu, tak ho nechat diktátorovat dál? "

    Je velmi sporné označit někoho diktátorem, kde je parlamentní demokracie. Je to spíš autokrat. Jakou skupinu terorizoval, žádnou. Opět třeba v SA se musíte řídit islámským právem, to v Sýrii nemusíte. Jako běžný člověk můžete pomalu žít jako na záp., což pro okolní země je velký přepych. Pokud budete brojit proti šejkum v SA, tak vás zničí. V Sýrii možná taky, když budete moc extrémní, ale kdybychom to dali na váhu, tak nic nenaznačuje že je Sýrie horší. Určitě máte velký průser, ale zas tolik zpráv o tyranii neni. Jedná se většinou o pomluvy ve smyslu manipulace. Tím ovšem neříkám, že je to správně, ale na místní poměry nevídané.

    "Ono opět - z 24 kandidátů byly do syrských prezidentských rádobyvoleb puštěni tři. V takových volbách by vyhrál i Mao Tse Tung. Na takové volby má brát opozice zřetel? "

    Snad nechcete říct, že volba prezidenta v USA je horší než v Sýrii :D I když s tim Maem, by to někdy docela sedělo. :)

    "7a) Nedostal jsem přímou odpověď, takže znovu. Mají syřané práva obsažená v LZPaS?"

    Ano mají a Assadovi záleželo na tom, ať všechna náboženství Sýrie mají svobodu. A také spoluodíl na rozhodování v zemi. Není to dokonalé, ale opět na arabský svět luxus. A práva žen vycházející z LZPaS opět v Sýrii oproti jiným muslimským zemí na špici.

    "A jak můžete tvrdit, že FSA nemá právo proti asadovi bojovat, když jí §23 toto právo dává?"
    Sýrie je parlamentní demokracie, jsou mnohé demokratické páky jak to změnit. Petice, apod. Kolik bojovníků FSA zná §23? Asi nula nula prd. §23 těžko obhájíte teroristy a demokraty demokracijí pohrdající. I USA dává od nich ruce pryč. Je rozdíl bojovat o svobodu a o moc. To, že jim vadí svoboda slova, jsou horší než Assad a §23 se k nim nevztahuje. Čest výjimkám.

    "A řešit to intenzivní komunikací? Asad tam střílí lidi, co jsou v právu - a vy navrhujete intenzivní komunikaci? Kolik diktátorů se už nechalo přesvědčit, ať se stanou demokraty? "

    Asi jste si nevšimnul, ale toto probíhalo a stále probíhá v Sýrii (ne FSA a IS).Třeba Assad nedávno dal amnestii, pro ty co nenastoupili k armádě. A terorismus je v právu? Opravdová opozice budiž a to se ostatní maj postřílet, že se někdo cítí být v právu?

    7b) nemyslím si, že by USA byli takoví pitomci.
    "Zbraně tam USA začala posílat až asi za dva roky, když už bylo vidět, že to je fakt průšvih - a v podstatě nic tím nezměnila. "

    je vidět, že FSA má malou podporu, pokud by byl Assad svržen, celá země by propadla do sektářského násilí.

    8) Říkám jen, že zemi vedl k demokracii, což je fakt. Má to své nedostatky,ale ten směr to má rozhodně ne opačný a oproti arabskému světu je Sýrie nadprůměr. Střílení do demonstrantů není prokázané a i kdyby, tak tento precedent se řeší jinak než střílením opozice do jiných nevinných lidí.


    8b) Bagatelizovat dodávky zbraní a patřičné ideologie z SA je čiré bláznovství. Právě tyto aktivity rozhodují o válce či nikoliv.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    02:57 05.08.2015

    A proč sem taháte Asada - na jednom tématu se vymlouváte, že jde o OT, a taháte sem druhé. Evidentně se snažíte odvést téma? Nicméně když už ho sem taháte: Sádám byl masový ...Zobrazit celý příspěvek

    A proč sem taháte Asada - na jednom tématu se vymlouváte, že jde o OT, a taháte sem druhé. Evidentně se snažíte odvést téma?

    Nicméně když už ho sem taháte: Sádám byl masový vrah, který po prohrané válce slíbil se podrobit kontrole na výrobu zbraní hromadného ničení - a tuto povinnost porušil.

    Také byste tak řval, kdyby se v 37 spojenci vrhli na Hitlera, že porušil mírové smlouvy?

    Jinak daleko větším přítelem sadáma bylo Rusko, což taktně zamlčujete...Skrýt celý příspěvek

  • logik
    02:46 05.08.2015

    A copak je možné, aby demokratická síla byla jednotná? Je nějaká demokratická společnost jednotná? Co to dokazuje? Jednotný je IS, v takových zřízeních se nosí jednota a ...Zobrazit celý příspěvek

    A copak je možné, aby demokratická síla byla jednotná? Je nějaká demokratická společnost jednotná? Co to dokazuje? Jednotný je IS, v takových zřízeních se nosí jednota a uniformita.

    Vy argumentujete výsledkama voleb 2012? A to nevíte, že je opozice bojkotovala? A také nevíte, že během těch voleb Asad dál útočil na opozici? Takže samozřejmě je nikdo jiný než Asad vyhrát nemohl? Když tam navíc v podstatě kandidovala národní fronta a jedna "jakobyopozice"?
    Nebo to víte, ale zkoušíte na mě demagogické argumenty?

    "USA spolu s dalšími světovými hráči, jako je EU, Rusko, Čína,atd. By měli tlačit na to ať "skutečná" FSA..."
    A vždyť co jiného USA tím linkovaným zbrojním programem kde cvičí ozbrojence výhradně proti ISILu dělá?

    "Assad má stále v Sýrii velkou popularitu a pokud opozice nebude brát zřetel na tyto lid"
    To, že má zločinec (ano, člověk, co nechává střílet do demonstrantů je zločinec) popularitu z něj dělá méně zločince? A co znamená brát zřetel? Jako že když má diktátor nějakou podporu, tak ho nechat diktátorovat dál?

    Ono opět - z 24 kandidátů byly do syrských prezidentských rádobyvoleb puštěni tři. V takových volbách by vyhrál i Mao Tse Tung. Na takové volby má brát opozice zřetel?

    7a) Nedostal jsem přímou odpověď, takže znovu. Mají syřané práva obsažená v LZPaS?
    A pokud ano - jak můžete tvrdit, že člověk, který jim ta práva deset let upíral je demokrat?
    A jak můžete tvrdit, že FSA nemá právo proti asadovi bojovat, když jí §23 toto právo dává?
    A pokud má právo bojovat, tak je tedy v právu, co je špatného na tom pomoci tomu, kdo je v právu?

    A řešit to intenzivní komunikací? Asad tam střílí lidi, co jsou v právu - a vy navrhujete intenzivní komunikaci? Kolik diktátorů se už nechalo přesvědčit, ať se stanou demokraty?

    7b) Sýrie a Katar se tam angažují, ale s tím USA nic neudělá. To mělo buď možnost podporu nedemokratickým složkám vyvážit, anebo to nechat
    Zbraně tam USA začala posílat až asi za dva roky, když už bylo vidět, že to je fakt průšvih - a v podstatě nic tím nezměnila.

    8) Kdybyste od začátku psal ano, Asad je diktátor, ale obávám se, že jinak by to skočilo ještě hůř, tak by se to dejmetomu dalo brát. Vy ale jste popsal několik příspěvků o tom, jak je Asad - člověk co udržoval zemi ve výjimečném stavu a nechal střílet do demonstrantů - demokrat.

    8b) Nejmenší zlo? Jako Vám přijde že to co je tam teď je malé zlo? Nebo chcete tvrdit, že na tom má západ nějaký větší podíl? (A nevozte sem Katar a SA, ty jaksi západ neřídí).Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    02:35 05.08.2015

    A k USA, USA neměli dlouhou dobu se Saddámem problém. Dokonce ho i podporovali jako diktátora. http://www.sds.cz/docs/prectet... Po první válce v zálivu byl ...Zobrazit celý příspěvek

    A k USA, USA neměli dlouhou dobu se Saddámem problém. Dokonce ho i podporovali jako diktátora.
    http://www.sds.cz/docs/prectet...

    Po první válce v zálivu byl už tolik paralizován, že na nějaká dobrodružství již nepomyslel. Saddám v posledních 10 letech vlády držel sekulární systém v zemi, ano byl to diktátor, ale kdo tam neni. A Saddám by tu nebyl věčně, po něm by sice nastoupil někdo z jeho větve, ale šlo by možná vyměnit embargo za nějaké reformy. Tím by mohl vzniknout regulérní sekulární stát s pokročilou demokracií. Nyní po válečném dobrodružství USA je tato šance na dlouhá léta, ne-li desetiletí/staletí ztracena. USA neměli vizi, co bude po Husajnovi a současná situace tomu jen odpovídá.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    02:00 05.08.2015

    logik Považuji Vás za inteligentního člověka a pokud jste člověk ještě morální tak pochopíte, že už na OT reagovat nebudu. Toto téma se na AN rozebíralo nesčetněkrát a i mnohem ...Zobrazit celý příspěvek

    logik

    Považuji Vás za inteligentního člověka a pokud jste člověk ještě morální tak pochopíte, že už na OT reagovat nebudu. Toto téma se na AN rozebíralo nesčetněkrát a i mnohem víc do detailů, než co jsme rozebírali my + Torong. Pokud také chcete, můžete si nějaké diskuze najít. Je velmi pravděpodobné, že min. upravíte názor.

    Koho podpořit? V Sýrii díky(kvůli) zahraničním silám či všelijakým odlišnostem v syrské společnosti propukla válka. Tato válka nám krásně rozdělila společnost a ukázala, jak vlastně Sýrie je silná. Současné největší síly v Sýrii je Assad, IS dále Kurdové a FSA a různé teroristické formace.
    Ano, konečně jsme se dostali k to mu, že FSA není jednotná. FSA spojuje jen nějaký odpor k Assadovi. Lidé z FSA by samozřejmě chtěli vládnout. Ovšem pouhá nenávist k Assadovi nezaručuje, že budou lepší než on, ne-li horší (to by na arabský svět nebylo nic neobvyklého). Nesmíme zapomínat, že území na kterém vládne Assad je nejvíce obydlené v celé Sýrii. Ve volbách v roce 2012 získala strana BAAS (loajální k Assadovi) 134 křesel z 250 míst. To máte další škálu názorů. Assad neustále dává možnost mírových rozhovorů. Nyní největší nebezpečí pro Sýrii je IS. To dává krásné síto kdo a jak to se Sýrií myslí vážně. USA spolu s dalšími světovými hráči, jako je EU, Rusko, Čína,atd. By měli tlačit na to ať "skutečná" FSA netříští síly a bojuje s IS, to samé platí i pro Syrskou armádu.
    Mírové rozhovory s Assadem je první věc pro demokracii a svobodu. Assad má stále v Sýrii velkou popularitu a pokud opozice nebude brát zřetel na tyto lidi, tak není demokratická. A určitě ne svobodná. Pokud opozice nechce komunikaci, tak není naděje, že zastává demokracii a svobodu. K tomu navíc si každý reálný člověk uvědomuje, že válka zemi jen vyčerpává a ničí. Pokud někdo, kvůli nesouhlasu s protistranou nadále vede válku, tak ztrácí kompetenci pro vládu. Tato frakce hájí jen své zájmy na úkor celé Sýrie.

    7a) Platí pro každého, ale jak víme nespočet zemí a pomalu celé kontinenty mají s tímto problém. Cesta k nápravě je intenzivní komunikace. U zemí, jako jsou v Africe či v Arábii je z důvodů specifické kultury (a nejenom jí), války jen cestu k LZPaS oddalují.
    Jiná věc je diktátor v Evropě a jiná v Africe.

    7b) Od počátku války (ještě předtím) se v Sýrii angažuje min. SA a Katar. USA také posílali zbraně, jak jsem Vám již dokázal a Turecko má také svůj lví podíl.

    8) Protože v problematice Sýrie volím menší zlo (zlo z evropského pohledu).Skrýt celý příspěvek

  • logik
    01:08 05.08.2015

    semtam: S OT jste začal Vy a důvod proč ho opouštíte je dosti průhledný, ale dobře, nechme toho OT. ---- Ad FSA - ano, ve FSA jsou různé síly, ne všechny jsou FSA věrné. Ono ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam: S OT jste začal Vy a důvod proč ho opouštíte je dosti průhledný, ale dobře, nechme toho OT.

    ----

    Ad FSA - ano, ve FSA jsou různé síly, ne všechny jsou FSA věrné. Ono i v českém parlamentu má cca 15% strana, která vyznává totalitní ideologii. To je vcelku normální, že v uskupení sjednocujícím velkou část populace jsou i extrémisté.

    Oproti tomu Asadovi muži hájí diktátora. Co je lepší, diktátorova armáda, nebo armáda, ve které je zastoupena tak nějak celá společnost (tedy bez těch největších blbů, ty jsou u isilu)? Koho podpoříte?

    7a) Já se teď neptám na konkrétní případ, já se ptám obecně. Platí LZPaS pro všechny, nebo jen pro někoho? To není řečnická otázka, na to se opravdu ptám.

    7b) Zatímco v podstatě nevměšování, které cca první dva roky konfliktu západ prováděl vedlo v Sýrii k ráji na zemi, že?

    8) Jak můžete v jedné větě napsat, že vám vadí KAŽDÁ totalita i pokrytectví, když jste na předchozích stránkách hájil diktátora Asada prostě nechápu.

    ---

    Je zajímavé, že zatímco na můj OT už nereagujete, tak u Toronga se ještě snažíte obhájit. Ale opět máte argumenty děravé jak řešeto:

    "Pokud s něčím nejsem spokojen, mohu v uspořádat referendum. Tak to platí v každé demokratické zemi. Násilí plodí jen násilí."

    1) Ne, pokud s něčím nejsem spokojen, tak nejprve musím získat dostatečnou podporu pro to, aby vůbec bylo legitimní po státu referendum požadovat. Buďto velkou demonstrací, peticí, nebo založím stranu a nechám se zvolit ve volbách. Co z toho udělali "povstalci"? Nic. Teda pravda, o demonstraci se snažili a přišel na ní směšnej počet lidí.

    A ani tak není IMHO od státu vždy povinnost referendum vyhlásit. Nebo chcete tvrdit, že sudetští němci měli právo POŽADOVAT po českém státu referendum o tom, jestli se smí odtrhnout?

    2) Ano, násilí plodí jen násilí.
    - S násilím na majdanu začal proruský Janukovič (zmlácením demonstrace 30.11.2013)
    - S násilím na Krymu začal přímo Putinova armáda
    - S násilím v Donbasu začali proruští rádobypovstalci (ve skutečnosti Strelkovoy bandy, ne místní)
    Ale vše je vina Ukrajinců, že?Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    00:44 05.08.2015

    Torong Mě tímto přístupem nevyprovokujete, bylo by to ode mne opravdu pokrytecké a mám svou čest, jestli víte o čem mluvim. Pokud chcete znát mé názory na AN je spoustu článků s ...Zobrazit celý příspěvek

    Torong

    Mě tímto přístupem nevyprovokujete, bylo by to ode mne opravdu pokrytecké a mám svou čest, jestli víte o čem mluvim. Pokud chcete znát mé názory na AN je spoustu článků s mými příspěvky na toto téma a tam odpověď na Vaše otázky najdete a ještě i víc.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
    00:43 05.08.2015

    Semtam: Ano, ale podle pravidel. Pokud referendum vyhlásí banda ozbrojenců, která předtím násilím obsadí úřady a obyvatelstvo nechá hlasovat pod dohledem banditů, těžko má takové ...Zobrazit celý příspěvek

    Semtam: Ano, ale podle pravidel. Pokud referendum vyhlásí banda ozbrojenců, která předtím násilím obsadí úřady a obyvatelstvo nechá hlasovat pod dohledem banditů, těžko má takové referendum váhu. Několikrát vysvětleno, ale Vy si přesto dokolečka melete svou. Pořád dokola manipulace, demagogie, polopravdy...Skrýt celý příspěvek

  • Torong
    00:35 05.08.2015

    Semtam: Takže zbabělý útěk? Když nemáte čím argumentovat, schováváte se za nutnost držení se tématu?

    Semtam: Takže zbabělý útěk? Když nemáte čím argumentovat, schováváte se za nutnost držení se tématu?

  • semtam
    00:30 05.08.2015

    Torong

    Pokud s něčím nejsem spokojen, mohu v uspořádat referendum. Tak to platí v každé demokratické zemi. Násilí plodí jen násilí.

    Torong

    Pokud s něčím nejsem spokojen, mohu v uspořádat referendum. Tak to platí v každé demokratické zemi. Násilí plodí jen násilí.

  • semtam
    00:30 05.08.2015

    Torong

    Pokud s něčím nejsem spokojen, mohu v uspořádat referendum. Tak to platí v každé demokratické zemi. Násilí plodí jen násilí.

    Torong

    Pokud s něčím nejsem spokojen, mohu v uspořádat referendum. Tak to platí v každé demokratické zemi. Násilí plodí jen násilí.

  • semtam
    00:28 05.08.2015

    Torong a Logik Je mi líto, ale sám jsem se v této diskuzi ohradil vůči tomuto neustálému OT, jaké i vadilo redakci AN. A pokud bych v tématu pokračoval, tak bych ze sebe udělal ...Zobrazit celý příspěvek

    Torong a Logik

    Je mi líto, ale sám jsem se v této diskuzi ohradil vůči tomuto neustálému OT, jaké i vadilo redakci AN. A pokud bych v tématu pokračoval, tak bych ze sebe udělal pokrytce. To platí i pro Logika, odpusťte, ale toto téma klidně rozebereme u jiné příležitosti. Jinak situace není tak jednoznačná jak tvrdíte. Přesto díky za Vaše názory na toto téma.

    Logik

    Tak těch 1200 bojovníků vzali kde? to, že FSA není jednotná a působí v ní i teroristické skupiny není žádné tajemství.
    http://www.natoaktual.cz/proc-...

    A to, že USA má velké výhrady k některým frakcí FSA je třeba zde:
    http://www.novinky.cz/zahranic...

    Tak kdo tu vede demagogii? zastáváte názory papežštější než papež :D

    7) Věřím, jen Vaše cesta by přinesla jen krev a bolest s nejasným výsledkem.
    8) Vadí mi každá totalita, ale také nespravedlnost a pokrytectví.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
    00:15 05.08.2015

    Semtam: Jen tak mimochodem, proč nereagujete i na zbytek mého komentáře?

    Semtam: Jen tak mimochodem, proč nereagujete i na zbytek mého komentáře?

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 14