Velmoci a multipolarita II

Podpis rusko-čínské plynové dohody. Foto: Wikipedia Commons
Podpis rusko-čínské plynové dohody. / Wikipedia Commons

Přetahování států o území, přístup k surovinám, kontrola nárazníkových oblastí či sfér vlivu je odvěkým motorem dějin. Mocenské posilovaní v uzavřených systémech, jakým planeta Země zcela určitě je, představuje zpravidla hru s nulovým součtem. Těžko se vlk nažere a koza zůstane celá. Takové nastavení má samozřejmě silný konfliktní potenciál, což potvrzují dějiny. Původně vyšel článek na blogu On War | On Peace.

Nejvýznamnější soupeření dneška se odehrává na ose Západ – Východ. Tento díl seriálu představuje Východ, který má ambice a čím dál víc se mu daří prosazovat své vize uspořádání mezinárodního systému.

Na východě svitá?

V současnosti jediným reálním vyzyvatelem, který disponuje prostředky a vůlí otřást mocí Západu, je rusko-čínsky blok. Ten označuji trochu zjednodušeně jako Východ. Sdílí se Západem několik zajímavých podobností.

Oba bloky tvoří dva mocenské póly, přičemž jeden z aktérů výrazně zaostává za svým kolegou. Obdobně si slabší pól prošel historickou etapou, kdy byl nefalšovaným top hráčem světové ligy. Daný status je pro oba aktéry minulostí. Převažujícím pólům USA a Číně narostly velmocenské svaly relativně nedávno a rychle. Budoucnost obou leží v Pacifiku a na námořních obchodných cestách.

Od začátku ukrajinské krize se mediální i politická (když si na moment odmyslíme běžence a aktuální díl dramatu Grexit) pozornost soustřeďuje na Rusko. To podle kritiků oprašuje velmocenské ambice, napíná svaly a nebojí se použití hrubé síly pro zajištění svých zájmu v blízkém pohraničí. Obránci Ruska zase mluví o výsostně obranném charakteru jeho aktivit, kterými jen hájí svůj životní prostor a návrat na přirozené mocenské pozice.

Oba pohledy svědčí o tom, že poslední dobou Rusko mocensky posilovalo. To by nám mělo připomenout schopnost Ruska se opakovaně vypracovat z úplného dna do pozice, ve které disponuje nemalou mocenskou váhou a ambicemi. Je to jen 22 let, kdy bylo Rusko zemí, jejíž armáda střílela tanky do parlamentu, ve které zuřil separatismus prorostlý organizovaným zločinem a vládl nefalšovaný chaos.

Ekonomicky za tímto zmrtvýchvstáním stojí absolutní důraz na export ropy a plynu, což umožnilo bez velkých nákladu a rychle generovat enormní zisky. Je ale možné, že jsme svědky konce éry obrody a růstu.

Tragická demografická situace, nízká cena ropy, propad ekonomiky a maximálně nejistý úspěch celní unie netvoří právě nejlepší základy pro naplnění velmocenského statusu. Na místě je proto očekávat zamrznutí posilování Ruska, které bude okolnostmi tlačeno k větší pozornosti vnitřním problémům.

Z pudu sebezáchovy bude režim reprízovat lidový program postavený na leitmotivu dekadentního Západu, který dvojím metrem poškozuje matičku Rus. Ideologický program postavený na negaci si jistě bude udržovat popularitu i za hranicemi Ruska. Jen těžko postačí jako hodnotové pojivo, které by mohlo dlouhodobě sladit zájmy Číny a Ruska.

Probuzený drak

Jen málo témat zaměstnává hlavy analytiků tak jak buducnost Číny. Při její ekonomickém růstu, populaci, geografické poloze je na místě věnovat jí speciální pozornost. Ostatně i USA připouštějí, že právě země draka má potenciál dorůst na peer to peer či close peer to peer rivala. Silně pragmatický přístup v zahraniční politice, který se dá lakonicky shrnout slovy bussines first, ulehčuje zemi hašení surovinového hladu od Afriky, přes Blízký Východ, až po jihovýchodní Asii a Rusko.

Tradičně se za největší výhodu Západu považuje jeho zásadní náskok v oblasti vědy a technologií. Nejnovější americká vojenská strategie mezi nejvýznamnější faktory ovlivňující bezpečnostní prostředí řadí proliferaci technologií. Dovolím si tvrdit, že toto si dobře uvědomují zrovna v Číně. Legendární schopnost Číny je kopírovat technologie. To ukrajuje z technologického náskoku sice jen omezeně, ale stále představuje nezanedbatelnou výhodu.

Vývoj je nákladný, má mnohé úskalí a slepé uličky. Technologie se v průběhu času zefektivňují a dorůstají maxima svého využití. Zkopírovat technologicky hotový produkt má proto několik výhod, než se věnovat jeho vývoji. Čína je také silná v dnes zásadním odvětví – v informačních technologiích. Když budeme mluvit o gigantu Huawei (top producent telekomunikačních zařízení), nejvýkonnějším superpočítači světa Tianhe-2 či enormních schopnostech v kyberprostoru budeme zase hovořit o Číně.

Největší výzvy Říši středu čekají v rámci jej hranic. Ekologická degradace, dopady politiky jednoho dítěte, turbo urbanizace jsou výběrem těch viditelnějších problémů, které ohrožují stabilitu čínské společnosti. Zohlednit je třeba postupující nahrazovaní vyčerpané komunistické ideologie nacionalismem či vnitřní soupeřeni stranických a armádních frakcí.

V neposlední řadě je nutné si uvědomit naše vlastní limity v chápaní Číny. Ta je aktérem řídicím se principy vyvěrajícími z velice specifické kultury, mentality a politicko-strategické tradice. Reálná je proto hrozba zásadního nepochopení či přepočítaní se v otázkách pekingských zájmů.

Manželství z rozumu

Rusko a Čína nikdy nebyly a možno tvrdit, že nikdy ani nebudou přirozenými spojenci. Není to tak dávno kdy se na řece Ussuri a v dalších pohraničních oblastech v potyčkách střetly červená a čínská lidová armáda. Ne příliš zalidněný ale surovinově bohatý ruský dálný východ nemůže nebýt lákadlem pro zemi ze surovinovým apetitem Číny, srážka zájmu čeká také v souboji o vliv v postsovětských středoasijských republikách.

Pozornost si zasluhuje model fungovaní rusko–čínského partnerství. Symbolem odporu vůči Západu je Putin, ne čínský prezident. Rusko a ne Čína se prezentuje jako motor BRICS, celní unie, zastánce Sýrie či Iránu. Ruský režim tak vykazuje činnost, která imponuje obyvatelstvu a Čína má klid na řešení vnitřních problému a dotahovaní náskoku USA. Zajímavou otázkou je, jak dlouho bude ještě Číně vyhovovat tento stav a následná ochota Ruska hrát při silnějším partnerovi druhé housle.

Jak jsem už naznačil, rusko-čínsky blok absentuje jakékoliv ideové a hodnotové spojení, kterým disponuje euroatlantický blok. Současně ale ani jedna ze zemí samostatně nemůže pomýšlet na vychýlení vah mezinárodního pořádku ve svůj prospěch. Rusko a Čína se nevyhnutně potřebují, nespojuje je v zásadě nic víc než společný soupeř. Životaschopnost takových spojenectví si na historických analogiích zhodnotí už každý sám.

O pozicích a možnostech Indie či hlavních konfliktních liniích mezi bloky se dočtete v třetím a posledním pokračovaní miniseriálu Velmoci a multipolarita

Nahlásit chybu v článku


Související články

Korupce v Čínské lidové armádě

Armáda s největší počtem aktivního personálu na světě se otřásá pod řadou korupčních afér, které ...

Čína získá protivzdušné systémy S-400 Triumf

Rusko dodá do Číny neupřesněný počet protileteckých a protiraketových kompletů S-400 Triumf. ...

AHL: Nový čínsko-ruský těžký vrtulník

Firmy Ruské vrtulníky a čínská AVIC podepsaly rámcovou dohodu o společném vývoji těžkého dopravního ...

Velmoci a multipolarita I

Velmoci patří mezi nejvýznamnějších hráče mezinárodního dění. Jsou schopné formovat své okolí, měnit ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • logik
    19:12 03.08.2015

    Nějak nechápu tvé myšlenkové pochody - jaké volby a jak srovnáváš?

    Jinak ignorovat - klasika, když se rozpadne argumentace....

    Nějak nechápu tvé myšlenkové pochody - jaké volby a jak srovnáváš?

    Jinak ignorovat - klasika, když se rozpadne argumentace....

  • Luky
    18:54 03.08.2015

    srovnával jsem volby

    ale jinak tě už budu dál ignorovat, je to ztráta času

    srovnával jsem volby

    ale jinak tě už budu dál ignorovat, je to ztráta času

  • logik
    18:51 03.08.2015

    1) Když nastoupil, neoteplovalo. Teda oteplovalo, asi šest měsíců - a pak přituhlo, začali zavírat disidenty atd..., popsané je to např. v té knize, na kterou jsem tu dával ...Zobrazit celý příspěvek

    1) Když nastoupil, neoteplovalo. Teda oteplovalo, asi šest měsíců - a pak přituhlo, začali zavírat disidenty atd..., popsané je to např. v té knize, na kterou jsem tu dával odkaz.

    2) Když diktátor začne "polevovat" v diktatuře, furt je to diktátor (nebo snad NEP nějak ospravedlnil Stalina?) - obzvlášť když nechá střílet do lidí.

    3) Které právo konkrétně upíral Kyjev Donbaským a co Donbaští pro prosazení svého práva, než sáhli k násilí, že to srovnáváš?Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    18:23 03.08.2015

    ...třeba jako Ukrajinci a taky je nechceme vybombardovat a svrhnout Kyjev. Je to hrozně pokrytecký, co píšeš. Navíc jsou důležité tendence - když nastoupil, oteplovalo. Takovou ...Zobrazit celý příspěvek

    ...třeba jako Ukrajinci a taky je nechceme vybombardovat a svrhnout Kyjev.

    Je to hrozně pokrytecký, co píšeš.
    Navíc jsou důležité tendence - když nastoupil, oteplovalo. Takovou zem ničit je blbost a je jasné, že totálním rozvratem se nic nezlepší.
    A když už se tedy dovoláváš voleb a lidé ukázali co chtějí, tak co je západu do toho. Operování paragrafem je pitomost. Ale co, dnešní zprávy potvrzují, že o demokracii tu nejde.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    17:51 03.08.2015

    To není slovíčkaření: Pokud to byl diktátor, tak dle Listiny Základních Práv a Svobod mají obyvatelé právo (§23) se mu postavit silou. A pomoci někomu, kdo je v právu a nemůže se ...Zobrazit celý příspěvek

    To není slovíčkaření: Pokud to byl diktátor, tak dle Listiny Základních Práv a Svobod mají obyvatelé právo (§23) se mu postavit silou. A pomoci někomu, kdo je v právu a nemůže se toho práva domoci, protože je na něj stříleno, přeci není špatné.

    -

    Volby ASAD vyhlásil na malém jím kontrolovaném území, kde má nejvíce příznivců - a v okamžiku, kdy přivedl svými předchozími nelegálními kroky zemi do situace, že nebyla jiná alternativa.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    17:41 03.08.2015

    Je ti jasný, že nám nejde o nějaký slovíčkaření, jestli byl nebo nebyl diktátor, ale rozporujeme právo na to, aby západ podporoval jeho svržení silou. Navíc on ty volby vyhlásil ...Zobrazit celý příspěvek

    Je ti jasný, že nám nejde o nějaký slovíčkaření, jestli byl nebo nebyl diktátor, ale rozporujeme právo na to, aby západ podporoval jeho svržení silou.
    Navíc on ty volby vyhlásil a já jsem sem už i jednou postoval výsledky. Jenže tobě nikdy nešlo o to se něco dozvědět.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    17:12 03.08.2015

    Luky: SA a Katar jsou samozřejmě diktatury. Také bych neměl nic proti tomu, kdyby se tam lidi vzbouřili a chtěli demokracii. Vy jste v pozici, že byste hájili Salmána, že má právo ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: SA a Katar jsou samozřejmě diktatury. Také bych neměl nic proti tomu, kdyby se tam lidi vzbouřili a chtěli demokracii. Vy jste v pozici, že byste hájili Salmána, že má právo si tam držet svoji diktaturu, stejně jako hájíte Asada.

    Jinak ad USA - a tam mlátěj černochy, že? Vždy když dojdou argumenty, jde tam zatáhnout zločinné imperialistické USA, že? Ano, i s některými zákony či kroky USA můžeme nesouhlasit či je prohlásit za špatné a amorální. Co to ale mění na tom, že Asad byl prostě klasický diktátor?

    ---

    Semtam:
    Hospodářské reformy s tím, jestli je stát nebo není diktaturou fakt nevím. I Stalin měl svůj NEP. Stanné právo Asad zrušil až v okamžiku, kdy už v podstatě vypuklo povstání.

    Dal jsem Vám sem odkaz na zhodnocení konkrétních efektů Asadových reforem z roku 2011. Reálný efekt údajných reforem žádný. V 2012 možná cítil, že mu "hoří koudel pod zadkem", ale to je argument? To jako někdo může být dvacet let diktátor a pak možná povolí založení jiné politické strany (to ještě neznamená, že ji dá možnost reálně participovat na řízení státu) a něco naslibuje a najednou to diktátor není a klidně mu budeme schvalovat střílení do demonstrantů?

    Kdyby v reakci na protesty odstoupil a vypsal volby, tak bych řekl: Ok, snaží se opravdu ze Sýrie udělat demokracii. Pokud místo toho začal potlačovat protesty silou s evidentním cílem se udržet u moci, tak prostě objektivní hodnocení zní: diktátor se snaží metodou cukru a biče se udržet u lizu.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    16:55 03.08.2015

    To už je fakt tragický Lorongu. Co nám to tady vykládáš? Po těch perlách, kdy jsi ve 20+ postech všechny přesvědčoval, že IS vznikl v Sýrii a rozšířil se...teď pojedeš agitku ...Zobrazit celý příspěvek

    To už je fakt tragický Lorongu.
    Co nám to tady vykládáš?
    Po těch perlách, kdy jsi ve 20+ postech všechny přesvědčoval, že IS vznikl v Sýrii a rozšířil se...teď pojedeš agitku "protože demokracie". Vždyť neznáš základní věci.
    Teď je stav v Syrii mnohem "vyjímečnější" než dřív a přitom ho zrušili. Uspokojilo tě to?
    V USA dost dlouho platil "zvláštní" stav od roku 2001 a něco z toho zůstane na furt. Zatýkání bez důvodu, nové ministerstvo, stínová vláda, antrax pro odpůrce, waterboarding. Proč se neangažuješ tam nebo v SA, Kataru a jinde? Veřejně tam kamenují ženské za "čarodějnictví", náboženská policie bere prebendy za perzekuce vlastních a cizinců (vyšší příplatek)...asi by se to mělo všechno vybombardovat.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    16:38 03.08.2015

    logik Asi až 600 nových zákonů, které se týkají jak hospodářství, tak i společnosti. Reformy vedli k růstu HDP , teď je to posé. Zákon o politických stranách, který definuje ...Zobrazit celý příspěvek

    logik

    Asi až 600 nových zákonů, které se týkají jak hospodářství, tak i společnosti. Reformy vedli k růstu HDP , teď je to posé. Zákon o politických stranách, který definuje rámec založení a působení nových politických formací. K roku 2012 je podle tohoto zákona podáno 18 žádostí o nové strany. Další zákon o lokální správě, který definuje řízení společnosti a dává základ k demokratickým volbám na úrovni obcí, měst a krajů. No a co Vás bude zajímat je mediální zákon, zjednodušující získávání koncesí pro všechny druhy médií a rušící možnost soudního stíhání žurnalistů za jejich názory týkající se řízení státu a kritizování vládních činitelů. Další dílčí legislativa se týká liberalizace a řízení státu jako volby, shromaždovací právo. A to stanné právo je myslím možná již zrušeno. Ještě zjistím.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    16:36 03.08.2015

    semtam: Znovu, klid tam byl oproti Sýrii. A to nesrovnatelný. Jinak pokud chcete kritizovat především Evropu - ta, ne USA prosadila úder - že nepomohla po zásahu tam to uklidnit ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam: Znovu, klid tam byl oproti Sýrii. A to nesrovnatelný. Jinak pokud chcete kritizovat především Evropu - ta, ne USA prosadila úder - že nepomohla po zásahu tam to uklidnit ještě více, tak budu souhlasit, jen dodám, že to nebyl lehký úkol.

    Dvě vlády tam co vím byly až v okamžiku, kdy islamisté odmítli odevzdat moc novému zákonodárnému sboru - to už je ovšem v době vlivu IS na Libyi.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    16:31 03.08.2015

    Asad dělal reformy? Které? Maximálně "pusou": např. https://www.hrw.org/news/2011/... Nepopíratelným faktem je, že v zemi držel ...Zobrazit celý příspěvek

    Asad dělal reformy? Které? Maximálně "pusou": např.
    https://www.hrw.org/news/2011/...

    Nepopíratelným faktem je, že v zemi držel stané právo, že kontroloval média, zavíral opozici a že v okamžiku, kdy začali být v ulicích protesty, tak proti nim použil sílu.

    A ano, v okamžiku, kdy přišel o většinu země, tak si musel nějak zajistit podporu lidí, tak mu nezbylo než zemi alespoň částečně liberalizovat. To nějak mění to, že se předtím choval přes deset let jako diktátor a tedy lidé měli plné právo se proti němu vzbouřit a pokusit se ho svrhnout?

    Vy nehájíte asada jen z roku 2014 - vy hájíte Asada před a v okamžiku vzniku povstání: a v tu chvíli byl dynastický diktátor.

    ---

    PS: Jinak jestli nějaká země NATO vědomě podporuje terorismus, tak je to samozřejmě špatně. Pokud by proti takové zemi (jestli je) někdo zakročil a zabránil ji v tom, tak nejsem proti. Jen bych si tak nebyl jist Tvými závěry, že takové jsou (co a koho podporuje Turecko je dost otázka), ale to je na jinou debatu.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    16:20 03.08.2015

    V Libyi nebyl klid po svržení Kaddáfího, jen krátké menší uvolnění hlavních bojů. Jinak gangy měli pré a nikdo proti nim nic nedělal. Libye měla i dvě vlády ve stejný moment.

    V Libyi nebyl klid po svržení Kaddáfího, jen krátké menší uvolnění hlavních bojů. Jinak gangy měli pré a nikdo proti nim nic nedělal. Libye měla i dvě vlády ve stejný moment.

  • semtam
    16:17 03.08.2015

    logik Assad započal reformy dávno před intervencí Al-Kajdy. Myslím od roku 2007. Asi jste se nezabýval Sýrií víc do detailů, jinak by jste to věděl i konkrétně co a jak. To co ...Zobrazit celý příspěvek

    logik

    Assad započal reformy dávno před intervencí Al-Kajdy. Myslím od roku 2007. Asi jste se nezabýval Sýrií víc do detailů, jinak by jste to věděl i konkrétně co a jak. To co jste napsal, že začal až za války z reformy je jednoduše mylná informace.
    Já že obhajuju totalitní dynastii??? Vždyť v Sýrii jsou přímé volby prezidenta, které v roce 2014 vyhrál Assad. Podívejte na USA a rodinu Buschů. Taky mají přímou volbu a je hodně pravděpodobné, že Busch bude již 3 Buschem z rodu ve funkci prezidenta (myslím Jeb Busch). S tou knihou je to dobrej fórek. :D

    S vojáky samozřejmě to mohl být fejk, ale bylo to vůbec poprvé a ona logika je jasná (Al-Kajda). Mnohé průzkumy veřejného mínění, ale potvrzují postoj vojáků. A to, že občané USA nespokojeni je jen konstatování situace, že jejich vláda koná podle nich šatně jak na domácím poli, tak i zahraničním.

    Srovnávat demonstrace v Sýrii v době ozbrojeného povstání a možné intervence USA s totálně izolovanou KLDR je tak trochu nevyzrálé. Ale i tak je vidět, které demonstrace jsou spontální a které řízené.

    Mimochodem USA v tomto roce silně omezili dodávky zbraní povstalcům proti Assadovi. Důvod je ten, že už USA (po velmi dlouhé době) si uvědomila, že než sobě nakloněné síly podporuje prachsprosté teroristy. Bohužel se jich ještě ani nevzdala a zbraně proudí prozatím ještě dál, byť v omezeném množství.

    Jak se stavíte k to mu, že 2 členské země NATO podporují teroristy? Víte, že je to v rozporu se zákony ČR i jejím morálním hodnotám?Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    15:58 03.08.2015

    Todomatch - Ano, pořád ti uprchlíci, protože ti jsou největším nebezpečím pro Evropu. Žádní Rusové, ale imigranti z afrických zemí. Ti, kteří nás skutečně nenávidí, ti kteří chtějí ...Zobrazit celý příspěvek

    Todomatch - Ano, pořád ti uprchlíci, protože ti jsou největším nebezpečím pro Evropu. Žádní Rusové, ale imigranti z afrických zemí. Ti, kteří nás skutečně nenávidí, ti kteří chtějí zničit křesťansko-židovskou Evropu!

    Ale tak oni neutíkali ani v době, kdy tam ještě Američané nebyli. Začali utíkat až v době, kdy tam začala vládnout tzv. demokratická vláda dosazená USA. Nebo si fakt myslíte, že Taliban Američané porazily? Taliban tu stále je! Navíc v Iráku, respektive Amerických věznicích vznikl současný IS. Neříkám, že tohle byl záměr Američanů, ale bohužel se jim pod nosy tvořila dnes největší teroristická organizace na světě.

    Rusové zabránily pouze zahraniční intervenci, která by nic nevyřešila. Tak trošku si ale neuvědomuješ, že hlavní důvod, proč tam Američané nevlítli bylo, že se proti tomu postavilo mnohem, mnohem více zemí, než se nám zde snažíš vnutit (konkrétně Rusko a Čínu). Proti se postavily i Indonésie, Itálie, Německo a jiní. Krom toho byl i velký odpor v USA. Například Ted Cruz nebo Rand Paul to silně odsuzovali.

    Je zajímavé vidět, jak zde obhajuješ SA, Katar, SAE nebo Bahrajn, tedy silné diktatury. Avšak trošku to nechápu. Pokud bojuješ proti diktaturám, proč tyto schvaluješ?

    Co se týče Donalda Trumpa, je mi jasné, že tobě se nelíbí, ale to není důležité. Důležité je, že má stále větší podporu u obyvatel USA. Však dnes má více jak 10% náskok před druhým nejsilnějším republikánským kandidátem Jebem Bushem.

    http://www.ceskenoviny.cz/zpra... Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    15:26 03.08.2015

    Pořád ti uprchlíci - když vlítly USA a západ do Afghanistánu a Iráku žádný uprchlíci do Evropy neutíkali. A že to byli intenzivní a vleklé konflikty. Teď co Putin s Lavrovem ...Zobrazit celý příspěvek

    Pořád ti uprchlíci - když vlítly USA a západ do Afghanistánu a Iráku žádný uprchlíci do Evropy neutíkali. A že to byli intenzivní a vleklé konflikty. Teď co Putin s Lavrovem nastolili mír v Sýrii, který se už přelil i do Iráku a Libye, se do Evropy valí jedna vlna uprchlíků za druhou. Však už dnes USA vyhlásily, že budou ignorovat vůli Assada (rozuměj Ruska) a budou dělat, co je správné. Nelze donekonečna akceptovat ruský pokrytecký přístup umožnující šíření teroristických hnutí jako je IS. S takovými se bojuje a ne se jim dává čas a prostor k rozvoji, jen aby si ruský vojenskoprůmyslový komplex mastil kapsy. Rusové proti Islamistům nedělají nic, to nechávají na Kurdech, Američanech, Kanaďanech, Francouzích, Britech, Nizozemcích, Dánech, Belgičanech a armádách Bahrajnu, Jordánska, Kataru, Saudské Arábie, Maroka a Spojených arabských emirátů. A rozumný republikán Donald Trump? Zešílels? Tak se dívej v přímém přenosu, jak ten muž s nejsložitější přehazovačkou na světě http://1url.cz/dPJu... nevyhraje.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:52 03.08.2015

    Jarpe: ne, za Kadáffího tam byl klid do té doby, než se lidé vzbouřili. Jako v každé diktatuře. To, že se vzbouřili islamisti je lež: jeden z vůdců povstání byl např. Haftár, ...Zobrazit celý příspěvek

    Jarpe: ne, za Kadáffího tam byl klid do té doby, než se lidé vzbouřili. Jako v každé diktatuře.

    To, že se vzbouřili islamisti je lež: jeden z vůdců povstání byl např. Haftár, který o dva roky později byl nejvýznamějším odpůrcem islamistů v zemi.

    To, že v Lybii vládla volená rada je pak asi taková pravda, jako že za komunistů tu byly volby a tedy demokracie.Skrýt celý příspěvek

  • jarpe
    14:40 03.08.2015

    Logik: Za Kadáfího tam byl taky relativní klid než začali islamisti dělat bordel a na pomoc jim přílétli briti a francouzi. Takže co tim chcete říct? I když nevím jestli se dá říct ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik: Za Kadáfího tam byl taky relativní klid než začali islamisti dělat bordel a na pomoc jim přílétli briti a francouzi. Takže co tim chcete říct? I když nevím jestli se dá říct za Kadáfího, protože v té zemi už víc jak deset let nevládl. Fungoval spíš jako představitel země bez výkonné moci. Zemi vládla volená rada.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:40 03.08.2015

    superme - ovšem barevné revoluce jaksi USA nezařizujou, víte. V Sýrii revoluci nedělala USA, na Ukrajině také ne, v Libyi také ne. Jen v Libyi, poté, co tam válka byla, pomohli ...Zobrazit celý příspěvek

    superme - ovšem barevné revoluce jaksi USA nezařizujou, víte. V Sýrii revoluci nedělala USA, na Ukrajině také ne, v Libyi také ne. Jen v Libyi, poté, co tam válka byla, pomohli jedné ze stran, a to straně, která byla v právu (viz listina základních práv a svobod, paragraf 23).

    ---

    Ano, USA občas někam pošlou peníze. Ale to dělá každý - takové Rusko (když mluvíme o barevných revolucích) na Ukrajinu jak prostřednictvím ceny plynu, tak i přímími dotacemi straně regionů poslala daleko více, než těch omílaných 5 miliard.

    Takže pokud Ti vadí USA, že se někam "vměšuje", prohlásíš Rusko za daleko horší stát? Nebo Rusko může a USA nikoli?Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    14:33 03.08.2015

    Todomatchu, já si myslím, že pan Reagan (čest jeho památce), který prosazoval skutečnou demokracii se musí obracet v hrobě, když vidí, co se v USA dostalo k moci za lidi. Nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

    Todomatchu, já si myslím, že pan Reagan (čest jeho památce), který prosazoval skutečnou demokracii se musí obracet v hrobě, když vidí, co se v USA dostalo k moci za lidi.

    Nikdo nedal právo Američanům, aby v tomto světě dělali "světového policajta". Nechápu, proč mají neustále tendenci se od příchodu Bushe mladšího neustále někam cpát a někomu kázat svá moudra. Obama tomu nasadil pouze korunku. Mě USA jakožto stát a jeho lid nikdy nevadil. Ale vadí mi sakra hodně jejich současná politika každého poučovat a měnit režimy podle potřeby barevnými revolucemi. Akorát je z toho poté chaos a kdo to odse*e je pouze Evropa, kam se pak valí statisíce muslimských uprchlíků. Doufám, že další prezidentské volby vyhraje někdo, kdo používá mozek. Tedy nějaký rozumný republikán (Donald Trump, Rand Paul, možná i Scott Walker nebo Ted Cruz).Skrýt celý příspěvek

  • logik
    13:12 03.08.2015

    Jinak jestli nevíš, tak po náletech byli v Libyi normální volby a relativní klid - sice tam stát dosti nefungoval, ale oproti tomu, co se děje v Sýrii to bylo nesrovnatelně ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak jestli nevíš, tak po náletech byli v Libyi normální volby a relativní klid - sice tam stát dosti nefungoval, ale oproti tomu, co se děje v Sýrii to bylo nesrovnatelně lepší.

    Opravdový binec tam začal být až na konci 2013, kdy do té doby umírněně vystupující islamistické strany legálně zvolené do GNC se pokusili násilím udržet moc.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 14