Stanislav Vítek

Stanislav Vítek je analytik mezinárodních vztahů, pracuje pro technologické firmy z Jihovýchodní Asie a USA. Vystudoval obor International Security Studies na Karlově Univerzitě v Praze. Věnuje se mezinárodním vztahům a bezpečnostní problematice zejména na ose Západ–Východ.

Stránka 5 z 9

Vidlák J.D. Vance v Bílém domě. Silná slova, vliv minimální

Výběr izolacionisty J.D. Vance jako kandidáta na viceprezidenta utvrdil Evropu v obavách, že případná druhá Trumpova administrativa drasticky omezí transatlantické bezpečnostní vazby, zvýší cla a přeruší kritickou podporu USA Ukrajině. Nakolik jsou tyto obavy opodstatněné?

Trumpův dotek se smrtí: Sjednocení nebo větší rozdělení Ameriky?

Pokus o atentát na Donalda Trumpa bude mít pro americkou demokracii hluboké důsledky. Nikdo sice neví jaké, ale teoreticky není situace pro Evropu tak špatná, jak se na první pohled zdá.

PREMIUM Velmoc Indie: Přátelství s Ruskem vyvažuje moc Číny

Indie se hrdě hlásí k dědictví svojí centrální úlohy v Hnutí nezúčastněných zemí NAM (Non-Aligned Movement); je členem jak skupiny BRICS s Brazílií, Ruskem, Čínou a Jihoafrickou republikou, tak uskupení Čtyřstranného bezpečnostního dialogu (QUAD) vedeného USA, do nějž patří také Japonsko a Austrálie – a které je neformální iniciativou pro strategickou spolupráci v oblasti Indopacifiku, nevysloveně zaměřenou proti čínské expanzi v regionu.

Francouzské volby: Západ nenávidící komunisté vs. nepřátelé Německa a USA

Francouzští prezidenti jsou nadání nebývalými pravomocemi – většími než jejich kolegové v jiných demokratických prezidentských systémech.[1] Tato moc však ochabuje za poměrně vzácné situace známé jako „kohabitace“, kdy prezidentova strana nemá v parlamentu většinu, a premiér a prezident jsou tedy z různých stran.[2] Dosavadní praxe v dobách kohabitace (od počátku páté republiky v roce 1958 proběhly tři) byla: Vláda se stará o domácí záležitosti, zatímco prezident má slovo v zahraniční a obranné politice. Tyto oblasti se označují jako domaine reservé, tedy doména vyhrazená prezidentovi.[3]

PREMIUM Civilizační Indii ovládá hinduistický nacionalismus a božský Narendra Modi

Indický premiér Narendra Modi i přes výrazné vítězství v nadávaných parlamentních volbách nedosáhl na kýženou hegemonickou pozici a poprvé si bude pro svůj projekt Indie jako civilizačního státu muset hledat koaličního partnera. Jeho intenzivně pěstovaný kult osobnosti tak dostane trhliny.

PREMIUM Spojenci Rusko a Írán v systémové válce proti Západu

V předchozím desetiletí hrálo Rusko produktivní roli při jednáních, která se snažila omezit íránský jaderný program. Rusko také mělo pevné, ne-li vřelé vztahy s Izraelem a snažilo se o pozitivní ...

PREMIUM Rusko o mír nestojí. Proč taky? Je přesvědčeno, že vyhrává

Zatímco současné Putinovy „nabídky jednání“ jsou jen vábničkou na západní užitečné idioty, nově odhalené dokumenty ukazují, že mír na Ukrajině byl při vyjednáváních před dvěma lety možná blíže, než jsme si mysleli. Nyní je naopak mír v nedohlednu.

PREMIUM Plynovod Síla Sibiře 2: Rusko prosí, Čína diktuje podmínky

Plynovod Síla Sibiře 2 je lakmusovým papírkem vztahů Rusko–Čína. Moskva neustále o tématu hovoří jako o jednom z nejdůležitějších společných ekonomických projektů, zatímco Peking na toto téma většinou ...

PREMIUM Vztahy Rusko–Čína: Ruská strategie počítá s jaderným úderem na Čínu

Zatímco ruský prezident Vladimir Putin a čínský generální tajemník Si Ťin-pching vytvářeli „novou epochu ve vztazích“ mezi svými zeměmi, Rusko ještě v roce 2014 plánovalo možnost jaderné války proti Číně. Nedávno uniklé ruské dokumenty odhalují plánování pro případ takové války proti Číně na Sibiři, včetně možných scénářů použití jaderných zbraní proti čínskému území.

PREMIUM Vztahy Rusko–Čína: Století čínského ponížení a Den opričníka v Rusku

Od dob covidu je Čína na mezinárodní scéně mnohem agresivnější a asertivnější, což vidíme ve všech směrech. Nejen ve vztahu k Západu a státům v regionu, ale také ve vztahu ke svým papírovým spojencům, jako je Rusko. Čína zjevně cítí, že nastal její čas. Případně nastává, a to se projevuje silnou nacionalizací čínské politiky, samozřejmě spolu s ústřední rolí „národního obrození“[1] ve strategii komunistické strany, jak legitimizovat svoji moc.

PREMIUM Rusko-Čína: Euroasijská pevnost nebo ruský otrok pod čínským pánem?

Když média rekapitulují výsledky návštěv mezi ruskými a čínskými lídry, komentáře z velké většiny spadají do dvou kategorií. Buď Rusko definitivně upadlo do vazalské závislosti na Číně[1] nebo na ...

PREMIUM Alianční vojáci na Ukrajině: Evropa musí přijmout hrozivou realitu

Po Macronově politickém divadle ohledně vyslání jednotek NATO na Ukrajinu se přidali i další evropští představitelé; finský ministr obrany a polský ministr zahraničí naznačili poslání vojáků na ...

Stránka 5 z 9